Čtyři a více dětí - dá se to zvládnout?

anysek85
22. únor 2012

Zakládám tuto skupin čistě ze zájmu o Vaše názory a zkušenosti. Máme v plánu mít trochu větší rodinku - 3-4 děti. Energie a láska by byla, teď je otázka, co to ostatní 🙂. Máte ve svém okolí nějaké opravdu vícečetné rodiny? Jak zvládají? Stíhají se dětem věnovat? Zvládají finančně? Nebo plánuje to někdo podobně? Co si o opravdu velikých rodinách (třeba 5 a více dětí) myslíte? Vždycky mě to téma tak trochu fascinovalo. Měla jsem kamarádku ze 7 dětí a jejich rodinný život byl opravdu hodně odlišný od toho mainstreamového. Ani nedokážu vystihnout čím...

Předem díky za každý názor 🙂.

loket
19. lis 2015

loket-mám čtyři děti.rok,dva ,pět a osm let.zvládnout se to dá-pokud jsou na to táta i máma.někdy blázním jako každá máma,ale to dlouho netrvá.dobré je děti naučit si spolu pěkně pohrát-někdy se taky perou.lepší je mít větší rozdíl mezi dětmi.rada nad zlato-jednou za čas,je liněkdo schopen pohlídat všechny děti naráz-tak to využít a vypnout.pak zas všechno jde v klidu

millaa
22. lis 2015

Loket přesně tak kluk 15 let je milionovej ale od příštího roku od září jde na středni a bude bydlet u dědy přes tyden aby nemusel každy den dojiždět 70km juujj jak moc mi bude chybět :( Aůe nebráním mu rozhodl se jit na obor co se mu libi tak snad to taky zvládne 🙂

valentovasasa
11. pro 2015

maminky, co máte více dětí - jak na vás kouká vaše okolí? Spíš se ptám, protože v našem městečku jsme rarita se 4 dětmi a to teď řeším, že možná čekáme další (zapomenutá antikoncepce), tak sice je šance, že jsem těhu tak 10% ale i tak přemýšlím jak by koukalo okolí, kdybychom měli 5 dětí (2 moje, 2 přítele a 1 společné)

verusky
11. pro 2015

@valentovasasa toto vubec neres. ja mam dve, pritel dve ve vlastni peci a druhe spolecne se za chvili narodi. takze mame v dome deti sest. okoli me naprosto nezajima, ja jsem na sve ctyri ratolesti hrda, byl to muj zivotni sen. me spis mrzi, jak se k tomu stavi rodina pritele (jsme ve vesnici, kde jsou oni, daleko od me rodiny), tchyne napr. rekla, ze jsme nemeli mit ani ivusku (rok a ctvrt), natoz to posledni. no ale to rika ta, ktera mela matku a tchyni ve stejne ulici a s tretim cekajicim mimcem sla na potrat... to ja bych nikdy neudelala, pokud bych nemusela... proste to neni mama se vsim vsudy, takze na to mam svuj nazor. presto ale me mrzi, ze tam neni to nadseni jako treba u mych rodicu, kteri jeste od brachy na jare cekaji dvanacte vnouce 🙂
v nasi rodine je dite dar a okamzite se prijima. a pokud to tak nemaji ostatni, maji proste jine hodnoty. pokud Tve okoli se uz ted diva zvlastne, tak na tom lidsky neni neco v poradku a nic si z toho nedelej. ale ja se v one vesnici vubec necitila, ze by me nekdo kritizoval, spis se na me divali, ze mam tu odvahu jit do domu tri chlapu a jeste mit ke svym dceram mimco.uvidim, jak se budou divat, az ty mimca budou dve, ale jak rikam, ja jsem hrda 🙂
napis pak, jak tehotensky test 🙂 je totiz neco pravdy na tom, ze funguje moje deti, tvoje deti a nejvetsi potize nastanou, az prijdou nase deti... meli jsme slusnou krizi... snad uz je pryc 🙂

valentovasasa
14. pro 2015

@verusky uvidím, zítra by se to mělo zjistit... teda zítra to dostanu nebo ne... Mohu se zeptat ještě na něco soukromého? Jak to zvládáš, myslím psychicky? Já jsem sebe načapala, že na děti občas řvu jak protrhlá... ani mě to nevyhovuje, ale kolikrát si nemůžu pomoct. A vzhledem k tomu, že bydlíme v bytovce, tak maj sousedi asi přehled... ˇMělas to (nebo někdo jiný zde) podobné? co s tím? Ale kolikrát fakt bych děti přetrhla - buď jim dát na prdel (a mlátit je pořád nechci) a nebo řvát. Kolikrát maj období, že jsou třeba týden, 14 dní v kuse na přetrhnutí... Máte někdo radu? Jak to změnit? Abych nemusela řvát...?

loket
14. pro 2015

loket-přiznám se,že občas jsou na přetrhnutí,ale často zvednu hlas.to jim však vadí.takže když slyší,že křičím,tak začnou fungovat.ještě horší je ovšem pro ně když něco chtějí a zlobí,tak dělám,že je neslyším.dříve platilo na mladšího vzít mu oblíbenou hračku.to se ukáže-na každého platí něco jiného.mám ty čtyry ráda,i když bych je nejraději někdy přetrhla jako hada.když spí,jsou to andílci.

valentovasasa
14. pro 2015

Jenže třeba v tom týdnu, co fakt zlobili všichni, jsem se dostala do fáze, že jsem křičela kvůli každé kravině a jim to bylo samozřejmě putna... a o to víc mě točili.

kika_21
14. pro 2015

@valentovasasa Na lidi se vykašli. Tyi je ani nevychovávají, ani neživí. Někdo jezdí k moři, někdo kouří, někdo má víc dětí.Tak klídek.

verusky
14. pro 2015

@valentovasasa tak zitra napis, jestli se to miminko uhnizdilo 🙂
tak s krikem jsem uplna furie. ne porad, ale nekdy jo a to stoji za to. obcas mi ujedou nervy teda silene a mozna holky dostanou i nepravem. zahul je ten plny barak lidi, o vikendu uplne, navic ted jsem v situaci, kdy dost potrebuji soukromi a nevim, jak to vyresit, jestli spuntama do usi, at me ta spousta lidi nevadi.
mam ted jednu knihu, kde je napsano, ze s ditetem clovek pozna sam sebe a ze se mnohdy otevre i nehorazny vztek, bezmoc a neco, co jsme v sobe netusili. A ZE SE O TOM VUBEC NEMLUVI. tak tak bych to rekla. pred detma jsem byla klidas...
ja si hlavne nic nevycitam. proste to probehlo, pripadne se k tomu vratim a omluvim se, byla-li jsem v nepravu. partner ten to nesnasi, ten chce mit doma klid, tak je dobre, ze pracuje, nebot nejsem clovek pretvarky, to bych asi zblaznila. proste vybuchnu a zase splasknu. vlastni deti to snasi, cizi samozrejme mizi a ani me nezajima, co si mysli, protoze soudit me nekdo muze, az bude v me situaci a ja jsem proste pretizena (dnes bylo taky dusno, navic tri dny nejim, jsem vysilena, mala byla protivna...ale skolni a krouzkove povinnosti za me nikdo nevezme...tak jedu na doraz a pak to pukne...).
takze zkus zachovavat klid, ale kdyz to nejde, je to proste narocne a prijmi, ze nejednas nejlepe.
v duchodu bude jinak 🙂

lajla
30. pro 2015

@valentovasasa spíš obdivují🙂 často se ptají jak to zvladate? Maminky nebo ty co mají mene deti občas závidí...řeknou to...rady by ale buď nemůžou nebo táhnou finance
Máme se dobře.MD si uzivam. Fungují já, manžel, občas babička a mám paní na úklid a když potřebují....jasné je to zahul i tak jsou malé ale nelituju a skoro brecim když vidím jak to ubíhá...malý má vrozenou vadu je to náročné ale i tak si sem tam hrají s myšlenkou...že by ještě jedno? Nedávno jsem po x dlouhé době dostala MS pořad kojim...tak si říkám hm...kdyby se povedl bratříček🙂

lajla
30. pro 2015

@verusky hodně štěstícka...závidim miminecko🙂

verusky
30. pro 2015

@lajla ja myslim, ze se nakonec dalsiho miminecka dockas 🙂 🙂

keckemet
11. zář 2016

Zdravím oživují diskuzí....jke myslíte,ze jsou ideální věkové rozdíly dětí v početných rodinách? Máme zatím 3 kluky 7a5 a děvčátko teď rok. Uvažujeme o dalsi- holčičce 😉 Kluci jsou o dva a byl to teda frkot. Teď mi to přišlo o ty 4 už jako dost pohoda ale zase resim,aby si děti ještě rozuměli.....

ojo
11. zář 2016

@keckemet tak to máme podobně, kluci jsou 7, 6 (jsou od sebe 16m), teď máme 8měs. kluka a v lednu čekáme další, budou dítka takřka po roce 😀 sice jsem myslela, že ten věkový rozdíl by byl o pár měsíců větší, ale zadařilo se nějak dřív 😅...o další se chceme snažit tak za rok na podzim, aby byl rozdíl zase do těch 2 let od nejmladšího 😀

keckemet
11. zář 2016

@ojo jeee super a jak to zvladate?

keckemet
11. zář 2016

@ojo jeee super a jak to zvladate?

valentovasasa
13. zář 2016

Tak nam se zatim dalsi nedari. Tak uvidime.

lajla
13. zář 2016

@valentovasasa psychicky už to zvladate lip? Myslim děti a řev...

lucaz
13. zář 2016

Ahoj "hodnědětné" maminky,
Máme 3: H -7l, K-skoro 3r, H-1r. Tak nějak jsme počítali, že to není uzavřený počet, ale začali jsme plánovat, že zvětšíme bydlení, a pak.., Ale jak už to tak bývá - člověk míní.... Takže odhadem duben/květen bude č. 4 😀
Trošku jsem z toho mimo, ale už si na tu myšlenku zvykám a uvažuji, co najednou bude všechno jinak.
Jaký největší rozdíl, nebo problém, ...změnu jste řešily při změně ze 3 na 4?
A přemýšlím i co na to okolí - už se 3 jsem si připadala za exota...

lajla
13. zář 2016

@lucaz auto a bydleni😉

lucaz
13. zář 2016

Jinak rozdíly..., jak jsem psala máme 7l. holčinu a skoro 3l kluka - jsou chvíle, kdy si vyhrajou úžasně, jindy je jeho zábava pro ní mimo. Ale zas s ledasčíms pomůže a připadá si jako dospělá, stejně se jí to líbí i s malinkou. Kdyby byla kluk bylo by to asi jiné. Nejmladší je 1 rok - jsou od sebe s prostředním 22m. a ty si to spolu hodně užívají...dokážou si spolu o samotě vystačit i hodinu v klidu... (ne, že by jí nedělal rošťárny).
No a teď to bude 21m....🙂

keckemet
13. zář 2016

@lucaz jej to je super! Gratulují.....! Já stále premyslim no.... Kluky mám o dva roky,ale přišlo mi to dost náročné... Teď malá o 4,5 a užívala jsem si i těhotenství i miminko... Teď nevím co dál.... Aby si rozuměli,ale aby to asi nebylo hned...mám ještě 2 roky školu...ikdyz teď jsem statnicovala Bc s malou.... Nebo to nechat na osudu....? Manžel je pro... Dům,ani finance nás netizi.....

verusky
14. zář 2016

@lucaz ja jsem na deti sama, ale co si nemuzu vynachvalit, je auto opel zafira. vzhledem k tomu, ze ma rodina je pet clenu (s chlapem by bylo sest a to je jina), mam stale petimistne auto a kdyz s nami nekdo prejizdi (kamaradka, babicka), vytahnu vzadu dalsi sedadlo nebo dve 🙂
jinak velka gratulka k tehotenstvi 🙂

lucaz
14. zář 2016

@verusky Naše auto to ještě utáhne...máme Tourana - 5+2... No, když se vytáhnou ty zadní, není kufr...je to taková převozovka Ale jako nákup se nacpe pod nohy, kočárek místo toho 7. místa... Není to teda jet s tím na dovolenou... Co nás tíží víc je to bydlení. Máme 3+1-62m. dispozičně dost nešťastně...:-/ Už teď si děti jdou trochu na nervy...

@keckemet děkuji, no někdy je to náročné - hlavně teď ten začátek září...malej prvně do školky, holčina druhák...

@lajla a jak jste auto a bydlení vyřešili...?

verusky
15. zář 2016

@lucaz ony si ty deti polezou na nervy skoro vsude, kdyz nebude pro kazdeho vlastni pokoj... nebo aspon chvilema... normalka... ja mam mrnatka v loznici a holky v pokojiku, kde uz jsou nachystany ctyri postele, jedna vysouvaci, druha patrova, to bude mazec pak, pokoj 3,60 na 3,80... ale tak velky obyvak no...

lamia
15. zář 2016

Hele vocedetne maminky a jak jste na tom s nějakou stopkou na další početí? Já si přijdu jako cvok,ale prostě tak po roce od porodu mivam hroznou touhu po dalším dítěti, kterou mám problém ustat. Máme 4,další už určitě neplanujeme a já se delším toho,az malý povyroste a na me to zas přijde. Rozumem vim,ze další už ne,do dubna jsem pracovala,rada bych se zas co nejdřív vrátila na část úvazku,ale bojím se,ze me ty moje mateřské touhy zas prepadnou. Je mi 35, takže do přechodu mám ještě aspon 10 let, tak doufam, ze je nebudu trávit depkou nad každou menstruaci a vzdychanim coby kdyby....Nebo vas to někoho přešlo? Jako že po určitém poctu už přišel definitivní nejen rozumový,ale globální pocit ze dost, už fakt nechci? Trochu v to doufám🙂))

keckemet
15. zář 2016

@lamia dobrý poznatek 😂 Malá má ted rok a taky mne to chytá... přestože jsme ji chtěli až trochu později,tak bych brala další 😁😁😁 Ale bych,ze je to spíš tím jak v tom roce je to dítě malinko min náročné,tak možná máme pocit nevytizenosti 😂😂😂

lajla
15. zář 2016

@lucaz měli jsme být velkou 4+1 ale nestačilo, koupili jsme barák, každý má své místo, prostor, zahrada je k nezaplacení
Auto...máme dvě, takže jsme kupovali takové aby mělo velký kufr a vlezlý se mi v pohodě 3 děti dozadu, žádný kočár do auta neskladam, je to k nezaplacení...teď budeme řešit to samé...budu potřebovat 7 místne..a to jsem předtím nechtěla

lucaz
15. zář 2016

@verusky @lajla ... no naše dítka mají 2,1 x 4,5m - takže vagón, jsem ráda, že jsme tam nacpali palandu, skříň a stůl. no palanda má vysouvací 3. postel, ale vysouvala by se do dveří. Zatím je dítko č. 3 u nás v ložnici, ale marná sláva, řešit to budem muset, no. Dům je sen! Jenže domy v Praze...☹

Ještě chvíly se mi taky kočár vejde i nesložený 😀

lili_k
16. zář 2016

@lucaz ahoj, také čekáme čtvrtý poklad a bydlíme ve 3kk 🙂 zatim to je dostačující, i když kol, bruslí, apod. přibývá.. 😨 a máme stejné auto i bydliště. 😵 Ať jste všichni zdraví. 😵