Čtyři a více dětí - dá se to zvládnout?

anysek85
22. únor 2012

Zakládám tuto skupin čistě ze zájmu o Vaše názory a zkušenosti. Máme v plánu mít trochu větší rodinku - 3-4 děti. Energie a láska by byla, teď je otázka, co to ostatní 🙂. Máte ve svém okolí nějaké opravdu vícečetné rodiny? Jak zvládají? Stíhají se dětem věnovat? Zvládají finančně? Nebo plánuje to někdo podobně? Co si o opravdu velikých rodinách (třeba 5 a více dětí) myslíte? Vždycky mě to téma tak trochu fascinovalo. Měla jsem kamarádku ze 7 dětí a jejich rodinný život byl opravdu hodně odlišný od toho mainstreamového. Ani nedokážu vystihnout čím...

Předem díky za každý názor 🙂.

lili_k
16. zář 2016

@lamia mám stejný pocity, co když budu toužit po dalším a dalším a dalším... 😵 Holt někde bude muset už hlava zasáhnout. 🙂

lajla
16. zář 2016

@lucaz my v té 4+1 měli docela dva velké dětské pokoje...ale já jako malá vyrůstala v baráků a nebylo to ono...taky byt jedno.dite je nemocné a sedis doma na zadku...všude musíte společně😞 teď mají/ budou mít každý svůj pokoj, své místo, když chtějí jsou doma když ne jdou ven, mám v kuchyni kamery takže vidím kde jsou a já klidně zůstanu doma😂 zrovna teď se mi to hodí...je mi furt zlé
Ale ten úklid...a udržet to...je docela zápřah, sama to nedavam takže využívám "tetu" na pomoc a úklid
Ano v Praze ty ceny jsou jiné...taky jsme tam měli jít, manžel dostal i "služební barák"... ale já bych phu psychicky nedala...přestěhovali jsme se z města na vesnici, není to zapadákov, máme to všude kousek a jsem spokojená... konečně vidím své děti happy běhat po zahradě, od kamarádek tam a zpět, jako já kdysi

maldinka
16. zář 2016

Ahojte,tak my máme dítka tři,5-letou dcerku, 2-letého a 1-letého synka, máme s manželem 25 let a už se nám splnil i ten domeček se zahrádkou,auto jsme také museli řešit,protože jsme měli fabii a dozadu nám tři autosedačky nevlezly máme teď focus c-max,ten nám zatím vystačí 😀 finančně se máme jakštakš , manžel teda 40tis nevydělává a jestli někdy bude to netuším 😅 ,uvidíme až budou děti starší jak to bude pak,zda budeme stačit s penízkama,zatím má dcerka dva kroužky a oblečení máme z druhé ruky,moře u nás zatím nebylo,ale jezdíme po zoo, do přírody i to koupaliště nám párkrát vyšlo 🙂 i když jsme relativně spokojeni,na mě zase přišla chuť mít další dítko,čím to je, to nevím,ale nemůžu si pomoct,ráda vzpomínám na těhu jaké to bylo krásné a že už to nikdy nezažiju...U nás v rodině se už teď dívají jako na "blázny" mít v dnešní době děti tři a já bych chtěla další ☹ i když by se u nás v domečku ještě místo našlo,manžel už další mimi nechce.Takže fandím maminkám se třemi a více dětmi zvládnout se to dá 😉 děti jsou poklad. Já sama jsem za ta svá moooc šťastná,nikdy bych je za nic na světě nevyměnila,ikdyž je mám někdy chuť přetrhnout jako hada 😎

keckemet
16. zář 2016

@maldinka teda,to jste měli kluky po roce? Tyjoooo 😉

lucaz
16. zář 2016

@lili_k Gratuluji 🙂 a jak se tam srovnáte?!!! Kdy čekáte ? 🙂

maldinka
17. zář 2016

@keckemet jojo kluci jsou přesně o 14 měs., třetí plánovaný byl, jen na pozdější čas,po druhém porodu jsme si jen "dávali" pozor,ale příroda vzala za své a až jsem si šla konečně k dr pro ankoncepci třetí už byl na světě 😵 chvíli jsme váhali zda to zrovna teď zvládneme,ale nakonec jsme se do toho vrhli a přece jsme to zvládli,začátky byly těžké,ale teď už je to mnohem,mnohem lepší 🙂 jsme šťastní že je máme i v takovém rozestupu 🙂

keckemet
17. zář 2016

@maldinka my si dáváme pozor 16 let 🙂 Oba kluci jsou plánování,mala taky,jen později.... Takže mne tak napadá,ze když tuto metodu budeme používat dál, vyřeší se moje dilema s věkovým rozestupem možná samo 😀

maldinka
17. zář 2016

@keckemet tiše závidím,že vám to zatím vychází i bez antiny,já už mám tělísko raději,ikdyž jsem slyšela že se dá i tak otěhotnět 😀 mám ho rok a pořád funguje jak má.My na dávání pozor už nedáme u nás zafungovalo přísloví - stačí kapka a jsi taťka 😉 a plánujete další dítko?

keckemet
17. zář 2016

@maldinka no nám taky selhalo 😂😂😂 Je z toho třetí dítě 😁 Bylo v plánu,ale později.... Takže tomu taky už nevěřím,...na druhou stranu,kdyz to vycházelo 16 let,asi to byla vyšší moc 😉

keckemet
18. zář 2016

A je obecně velký rozdíl 3 a 4 děti?

lajla
19. zář 2016

@keckemet dle mě každé dítě je znát, má své potřeby,uplne stejné jako ostatní děti...není to jen něco navíc, co se doma schová
U nás jak jsem psala nové auto a bydlení
Jen spíš víš s dalším dítětem co čekat a jsi připravena, není to takový šok
Nejsem typ co od prvního schovává oblečení až po ....ani kočárky , houpacky,atd...takže já ani.tady neusetrila...čímž neříkám že sem tam něco nepodedi, ale u nás co dítě... jiná postava😂

verusky
19. zář 2016

@keckemet ja teda vsechno schovavala a myslela, ze po ctvrtem uz dam vsechno pryc. jenze jak jsem zustala sama s detma, rikam si, finance moc nebudou, tak neco schovavam pro vnoucata 😅 treba postylka, jidelni drevena zidlicka, pekne hracky... aby me dcery mely u me zazemi, kdyz za mnou prijedou 🙂 nakonec asi schovam i dvojkocarek, kdyby mely dve deti za sebou... ja mam veci celkem zachovale, ted bych to prodala za nic a za 10let to poslouzi 🙂
tri nebo ctyri deti? myslela jsem, ze nebude rozdil dve a tri. a byl... mala mi po trech tydnech pohody zacala hooodne plakat... a ted bych rekla, ze trva par mesicu, nez jako matka umim energeticky rozdelit svou silu rovnomerne a bez potizi do vic potomku. takze ja jsem myslela, ze to bude vetsi pohoda 🙂 ale popravde- byla jsem vzdycky sama na vsechno, vcetne nakupu, partner porad v praci a jeste doma musi byt navareno, takze u chlapa, ktery Vam muze byt k ruce to pohoda byt muze i s xx detma.

lamia
19. zář 2016

Já dala vše pryč po trojce, holky byly po sobě krátce, pak byla 5 let pauza a syn. Ted dávám vetsinu miminkovskeho obleceni brachovi, čekají v listopadu první. Čtyřka u nás rozhodne nebyla tak náročná změna jako před 3 lety nástup do prace, to byl větší mazec. Sice doba kdy me nechal vyspat je asi nenávratně pryč,ale i tak je usmevave miminko( s výjimkou 2 týdnů po očkování) a da se to. Horší je škola, snažím se s holkama dost pracovat,tak nám do toho občas hodně zasahuje. Ale mit po 5 letech další mimco bylo super, euforie na min 3 m🙂. První noc v porodnici jsem si ho porad přohlížela, mazlila,vůbec jsem nemohla uvěřit ze je náš🙂). S každým dalším si to člověk umí víc užít a neřeší kraviny.

lucaz
19. zář 2016

@lamia to je přesné, ta poslední věta! S prvním jsem si (těhotenství i to mimi) užívala, protože to bylo poprvé. Druhé, protože jsme se o něj tolik snažili a nechtělo se mu, tak asi i proto, že co když další už nebude. (po prvním nám mudři řekli, že šance na přirozené početí je hooooodně minimální). A třetí, protože jsem si reálně myslela, že už to třeba je poslední....
Tak jsem teď napjatá jak kšandy - celou věčnost objednaná k dr., až toho mrňouska uvi na UTZ, že tam fakt je! I když teda upřímně, jestli to při třetím šlo rychle... - už mě škrtí kalhoty :-/ 😀

lamia
20. zář 2016

@lucaz No tak to budu držet palce🙂. Já mela se všemi 4 mi bříško az od půlky těhotenství,v práci se mi smali,ze jsem si tu čtyřku vymyslela🙂. Bylo to asi nejhezčí těhotenství,ale mela jsem stres v rodině a drobek se zničehonic rozhodl,ze bude KP,pak se zas otočil hlavou dolu,ale neměl dobrou polohu, no prostě se rozhodl dat mi najevo,ze on je jiný než 3 holčičky🙂)))

verusky
20. zář 2016

@lamia taky mas po trech dcerach syna? jake to bylo? ja ho mam jeste osmimesicniho, ale je to teda jine, ac neni moc casu (starsi ma cerstve dva roky), je to umazlenec umazleny 😀 😀 😀
dcery miluju, ale synek- je to krapet jinaci, tezko popsat v cem. a myslim, ze kdyby to bylo naopak (prvni syn a pak dcery), tak bych to tak nevnimala 🙂

lucaz
20. zář 2016

@lamia na mě je to s každým těhotenstvím vidět dřív a dřív... 😠
č. 1(já měla sekcí tu - KP) to na mě bylo poznat až v 5. měsíci..., č. 2 tak ve 4. m., č.3 cca 3-4. a teď se mě někteří už ptali...a.já: nee, to je pozůstatek předchozích...haha! ...Pak to došlo i mě 😎

lamia
20. zář 2016

@lucaz To je pěkné🙂

@verusky Nás malej ma 5,5 mesice a přijde mi to jiné, než s holkama,hlavně je maxidivoch, už se snaží plazit,zatím se teda posunuje po kouskach,ale i tak me dost překvapil. Mazli se hrozně rad,je to fakt kontaktni miminko a jak ma kolem sebe pořad frmol,tak to celkem dává dobře a spis se nudí,když tu holky nejsou🙂) a holky se teda maximálně starají,mela jsem ted zánět prsu a když mi bylo fest blbe,vzaly si ho k sobě a já si šla lehnout, nejstarší už ho je schopna pochovat a ev.přinést, když by plakal,tak jsem si i lehla🙂. Akorát jsem v šoku,jak je velkej,holky byly spis menší, on už ma ted pocitam minimálně 8,5 kg (ale asi i víc), při plným kojení, tohle měly holky v roce😀

lamia
20. zář 2016

@verusky Jen by mi nevadilo, kdyby lip spal v noci😀 ale člověk proste nemůže chtít všechno, jsem vděčná ze je jakej je.

verusky
21. zář 2016

@lamia je, tak to mas jeste mladsiho syna nez ja. holky maji kolik? taky mam obra. v pul roce 8900g a v osmimesicich mel 10260, coz je presne vaha jedne dcery, druhe o kousek min a treti o kilo min v roce... tak se pronese... taky spani nic moc... a je to jine v takovem vetsim tahu na branu- vsechno dela ohromne sugestivne, i piti z prsa, vsak to asi znas...
tak uzivej. my ted atb kapky do nosu a mala byla minuly tyden na JIP s pruduskama a doma je porad neklidna, tak je ted hur...

lamia
21. zář 2016

@verusky Holky jsou 9,5 let, 8 let a 6 let, takže už dost veliké,docela mi pomáhají a maleho milujou. S tahem na branu mas pravdu,oni zijou i ti mali chlapi tak nějak intenzivněji, hodně ji, prdi, potí se, špiní se jim uši🙂)) ( u holek jsem pořad premyslela,proč ty mámy blbnou a čistí miminkum uši, tak u Davídka to chápu😀).

gabkafrey
21. zář 2016

@keckemet ne, nepřijde mi ani velký rozdíl 2-3, ted mám 4, od prvního je to skok 5 let, ale pak pěkně po 2 letech a jsme naprosto štastní, finančně si nevyskakujeme, platíme hypo, ale ani neživoříme, je to přesně o prioritách rodiny, moje děti se navzájem pohlídají, pomohou, pohrají, takže je čas i na ostatní věci. Ted mi odrůstá miminko, je mu půl roku a já už začínám tesknit, že je poslední, klidně bych šla do dalšího, kdyby to zdraví dovolilo.🙂

helabella
21. zář 2016

U nás to taky takový rozdíl ze 3 na 4 nebyl, teda kromě šestinedělí -- nejmladší totálně odmítala jíst, takže každé kojení byl boj klidně na hodinu až dvě. Ale jak se to stabilizovalo, tak už dobrý. Auto nemáme, takže nemusíme řešit kam dát sedačky 🙂 Náročný to s děma samozřejmě je, mám je doma 24 hodin, protože nejstarší učím doma a ani mladší nechodí do školky. Ale zatím mě to s nima baví 🙂

verusky
21. zář 2016

@helabella obdivuju Te, jak mas vsechny deti 24h doma..... to bych nedala. ja mam rada, ze jdou do skolek, do skol, do krouzku... ja vim, kazda jsme jina, ale tohle sklizi muj obdiv 🙂

lajla
21. zář 2016

@verusky přesně...ale taky mě to udivuje u těch děti...moje by to doma ani nevydržely, krouzky, další děti, kolikrát spí někde jinde..

lucaz
21. zář 2016

@helabella taktéž se přidávám -klobouk dolů! Mě by na to chyběla disciplína...bála bych se, že s ní neprojdu, nestihnu vše, co mám. Bohatě mi stačí ty úkoly 😀 A i jak píše lajla...taky máme hrozné neposedy...takže jak se jim blížil ten 3. rok bylo na nich hrozně vidět, jak prahnou po kolektivu. Vždycky říkám, že se můžu na hlavu postavit, ale rybičky rybáři, ani na mrazíka si s nima sama nezahraju. Ačkoliv ještě pár let... 😀

helabella
25. zář 2016

@lajla @lucaz -- tak samozřejmě děti taky chodí na kroužky, ke kamarádům, atd. Ale hodně si dělají kolektiv samy spolu, jsou si blízký, hlavně nejstarší holky. Chodíme i na akce s dalšíma domškolákama, takže i nějaký ten větší kolektiv se najde 🙂 A je fajn, že nejsou omezený úkolama, tak mají na kamarády víc času.
Občas je to náročný, samozřejmě se jim některý věci občas nechtějí dělat. Ale celkově jim zatím zůstala ta přirozená chuť se dozvídat nový věci, takže většinou není problém (až na diktáty 🙂 )

katevema
25. zář 2016

@verusky

@lamia
Ahoj, já se k vám z dovolením přidám, taky mám po třech dcerách nejmladšího synka. Holky mají skoro 8, skoro 6 a 4 roky, syn bude mít v prosinci 2 roky. Taky mi to s ním přijde jiné, ani nevím, čím, spíš asi náročnější než s holkami, je děsný mamánek a ukňouránek. Někdy je to náročné, když něco chtějí všechny děti naráz, ale jindy si tak krásně hrají, že to všechny ty krizové situace vynahradí. Dokud jsem doma na RD, tak to zvládáme v pohodě (za občasné pomoci babičky - mojí mamky), horší to bude za rok, až se budu vracet do práce, to bude občas asi docela masakr vše stihnout. Příští léto se budeme stěhovat na druhou stranu města a do školy/školky to budeme mít 3 km daleko. Aspoň, že poblíž bydlí tchánovci, kteří se snad začnou zapojovat víc než doposud.

katevema
25. zář 2016

@helabella
Tak tohle taky obdivuju, že je máš všechny pořád doma. To nechápu, jak vše stihneš, domácnost, nákupy, učení nejstaršího dítka i hraní s ostatními, vycházky, kroužky i čas pro sebe. Asi to máš lépe zorganizované než já a děti máš možná lépe vychované, že nedělají tolik nepořádek. U nás jednak když jsou všichni doma, tak je tu většinou jak po výbuchu a než dojdu s uklízením na konec bytu, mohu začít od začátku A to mi přijde, že pořád dětičky komanduju, aby si něco po sobě uklidily. Holky jsou hodně hravé a tvořivé, do svých her využívají strašně moc věcí, dokážou vytáhnout většinu hraček a všechny zapojit, ale bohužel se mi je zatím nepodařilo naučit, aby si po sobě uklízely, s čím si už nehrají. Takže jsou tu pořád vytahané kromě hraček nějaké papíry, pastelky, polštáře, deky (staví domečky) apod. Takže jsem ráda, když pak v pondělí všichni kromě nejmladšího "vypadnou" do škol a školek a mám čas uvést to tu trochu do pořádku. A taky mám pocit, že když jsme všichni delší dobu doma, tak tu pak brzy zavládne pěkná ponorka, holky se různě dohadují a pošťuchují a je to docela na palici. Ale obecně jsou doma rády, o prázdninách jsem je na výlety a vycházky musela vysloveně nutit, jen na koupaliště byly vždy celé divé, ale to zase nebaví moc mě.

helabella
25. zář 2016

@katevema -- no je to něco za něco 🙂 Holt na něčem musím ubrat, např. na domácnosti. Uklízím tak nějak přiměřeně, není to u nás vždy dokonalé 🙂 Učím nejstarší dvě (3.a 4.třída), syn je předškolák a chce se učit taky, takže zatím čtení a základy matiky. A nejmladší si s náma maluje, vyrábí nebo si hraje. Ve skutečnosti se učíme tak 2,5 hodiny denně (i s přestávkami), a to ještě ne úplně každý den, takže to nezebere tolik času. Vařím většinou teplou večeři a někdy to máme druhý den i na oběd, takže to vaření trochu šidím. Ale je fakt, že čas pro sebe šidím nejvíc 😒
U nás se děti taky dohadují, ale většinou jsou parta a celkem to jde. Ale některý dny jsou na palici 😝