Čtyři a více dětí - dá se to zvládnout?

anysek85
22. únor 2012

Zakládám tuto skupin čistě ze zájmu o Vaše názory a zkušenosti. Máme v plánu mít trochu větší rodinku - 3-4 děti. Energie a láska by byla, teď je otázka, co to ostatní 🙂. Máte ve svém okolí nějaké opravdu vícečetné rodiny? Jak zvládají? Stíhají se dětem věnovat? Zvládají finančně? Nebo plánuje to někdo podobně? Co si o opravdu velikých rodinách (třeba 5 a více dětí) myslíte? Vždycky mě to téma tak trochu fascinovalo. Měla jsem kamarádku ze 7 dětí a jejich rodinný život byl opravdu hodně odlišný od toho mainstreamového. Ani nedokážu vystihnout čím...

Předem díky za každý názor 🙂.

marecek4
4. bře 2012

tak u nás s velkýma to tak nějak klidně prošlo,pravda kroužky u nás neexistují,jen mladý chodí nakolik let na fotbal,což je jediná činnost v okolí,sice tu je liduška(spíš její nějaký odvar)ale holky neprojevily zájem,kroužky ve škole fungují tak nanejvýš první pololetí-takže v tomto byly naše děti rády že vyběhly ven a přes víkendy jsme si jezdili na výlety,znalá věci že se školou se nikam moc nedostanou,a tak když už teda na druhém stupni hodlali vyjet třeba na Bouzov tak pro změnu holky odmítly,s tím že už tam byly,donedávna ještě každý rok jezdili na tábory kde taky poznali plno věcí,takže nejen počtem ale i místem bydliště je člověk omezen,když byli malí tak jsem hodně šila,babička napletla a něco se nakoupilo třeba v sekáči,nebo nové,bohužel v tomto se holky naučily být vybíravé-zajímavě vybíravé-nechtěly značkové věci,ale taky nechtěli uniformu od vietnamců,a Ter je taková dodnes,nenchá si od nikoho nakecat,co je neo není in,ale chodí oblečená tak jak jí to vyhovuje,no a musela jsem to zvládnout všecko sama z rodičáku,a posléze z výplaty,manžel mi nedával ani na domácnost,ani na poplatky,takže jsem se naučila celkem vyjít s málem,pravda od tchyně jsem dostávala králíky,vajíčka,maso ze zabijačky,ale přece jen to nebylo pořád,no a teď vycházíme z rodičáku a z přítelovy výplaty,k tomu si chodím přivydělat,ale to spíš kvůli tomu,že BM jaksi zapomíná na své povinnosti a taky proto že ještě dotahuju nějaké resty z manželství,sice se momentálně děsím toho co bude až mi rodičák skončí,ale to spíš proto,že se plánuje moc změn a náš příjem poté bude cca 25 000,bydlíme sice ve svém,ale splácíme hypo,k tomu pojistky,sipo,projedu počítám do práce asi 4 000,takže sice si nebudeme vyskakovat ale o hladu taky ne,je to hlavně o dobrém počítání a organizaci

dagina
5. bře 2012

@anysek85 Já prý už moc ne 🙂, a jinak dřív se moc na plánování nekoukalo, ani na antikoncepci......

dagina
5. bře 2012

@kocicinka nééé že bych si svačinu zapomněla 🙂 , prostě někdy nebyl doma kousek chleba..... 😒

crawler
6. bře 2012

@anysek85 o kvalitě potravin mi povídej 🙂 bydlím na vesnici a právě tu máme banány za 75kc kilo 😀 😀 to je asi biokvalita na druhou 😀...jinak teda my nejsme až tak masoví - dost nakupuju ve zdravé výživě, takže obědy jsou typu cizrnové placky, pohanková kaše se semínky apod., což samozřejmě vyjde mnohem levněji než svíčková nebo hovězí biftek....jojo vzdělání se prodraží - taky jsem stála nemalé peníze, ale myslím si, že když je třeba, tak by se už měl přičinit o penízky student

jajulin
6. bře 2012

@anysek85 tak vidím, že máme podobné choutky 😀 . My jsme s manželem vždycky plánovali 5 dětí. Teď máme dvě a já si říkám, že by nám mohly stačit i čtyři. Manžel zatím trvá na pěti 🙂. Vzhledem k tomu, že jsem nezačala rodit ve 20 letech, tak bude asi nejlepší mít menší věkové rozestupy. Po 35 rodit nechci. Nebojím se, že bych v 35 nezvládla mimčo, ale mít v 50 začínajícího puberťáka mě teda neláká. Zatím jsem vlastně nenašla žádný vážný důvod, proč nemít velkou rodinu - domek budeme mít splacený dřív, než půjde nejstarší do školy, manžel nás snad uživí, babička s dědou pohlídají a pomůžou kdykoli, děti máme zatím relativně hodné a hlavně hodně spavé, žijeme skromně. Nemyslím si o sobě, že jsem ten pravý mateřský typ, který v dětech vidí jedinou a největší náplň života, ale na druhou stranu se klidně na pár let vzdám určitého pohodlí, práce, koníčků atd. a budu se věnovat dětem. Vždyť ta největší piplačka s nimi je jen na pár let a pak budou po celý zbytek života převažovat jen výhody velké rodiny. Maluju si to asi dost idealisticky, že 😀 ? Moc nesouhlasím s tím, že víc než dvě děti si může dovolit málokdo. Je to spíš o prioritách a žebříčku hodnot.

A ještě k tomu uživení: já mám jen bráchu o 1,5 roku mladšího. Taťka je invalidní důchodce, mamka je vyučená. Přesto jsme nikdy neměli nedostatek, brácha má VOŠ, já jsem strávila 7 let na VŠ, od 2. třídy až do maturity jsem chodila na ZUŠ na dva nástroje, tudíž dvojnásobné školné. Když teď sama vidím, jak rychle se peníze kutálí, tak podezírám taťku, jestli ty peníze někde netisknul 😀. Ale fakt si nevybavuji, že by mi něco důležitého odepřeli jen proto, že nejsou peníze.

Ve svém okolí mám dost rodin s pěti dětmi a myslím, že fungují dobře. Hlavně ty děcka mají úžasný vklad do života. Jsem toho názoru, že je jednodušší dobře vychovat pět dětí než dobře vychovat jedináčka 🙂.

Takže asi tak. Jsem ráda, že se našel podobný šílenec jako já 🙂. Po druhém porodu jsem začala propadat depresi, že jsme se asi zbláznili s více dětmi, když jsme snad od všech slyšeli to samé: "tak se vám to povedlo, máte páreček, gratuluji" 😒. Jako by jedinou vysněnou metou všech bylo mít dvě děti - páreček. Ach jo.

Už končím, nakecala jsem toho dost 🙂.

anysek85
autor
7. bře 2012

@jajulin Krásné 😵. S těmi penězi v době našeho dětství to vnímám podobně, ale tam byla prostě asi větší podpora mladých rodin 🙂. Nahájím komunismus, jsem založením tvrdý pracičák odjakživa a hlavně vím, že kom. je ekonomicky dlouhodobě neudržitelný (bohužel jak se ukazuje, stejně jako kapitalismus 😅 ), ale teď jsem zrovna někde četla, že ve většině továren měla každá žena s dětmi (ať dělnice nebo účtařka, nebo...) právo na šestihodinouvou prac. dobu... To bych vážně brala. Já mám zatím to štěstí, že mohu pracovat z domu a těch 10 tis. měsíčně mi to hodí, aniž bych musela dítě zanedbávat, ale s třemi a více dětmi už to přilepšení asi nepůjde, tak ty penízky trochu řeším, to je fakt, ale myslím, že je to správné 🙂.
Držím ti palce! Kdy plánujete třeťátko? Můj sen jsou dvě dvojky. Jedna teď, co nejrychleji po sobě a další po třicítce 🙂. Já začala rodit celkem brzy (v 25 letech), tak si po první dvojce chci dát pauzičku 🙂. Na párečkovou teorii, taky nedám, ale kdyby se povedli 2 kluci parťáci a dvě holky parťačky, bylo by to super, stejně jako dva párečky 😀. Akorát ze čtyř kluků nebo 4 holek by mi asi jeblo 😀. Ale to spíš kvůli hloupým kecům okolí o naší snaze o kluka/holku za každou cenu :-/.

diviska
7. bře 2012

Tak já mám kolem sebe rodiny velké. Největší je 12 dětí ( 9kluků a 3 holky) pak hodně kde je kolem 4-5 dětí, nějaké rodiny se 3 dětmi... 🙂 všichni to zvládají 🙂))Já bych chtěla 4 děti, ale momentálně není tatínek :(

anysek85
autor
7. bře 2012

@diviska 12 dětí, wow! Já jsem věděla o jedné čtrnáctičlenné někde u Olomouce a taky vím, že hodně rodin má 8 dětí! Bůhví proč zrovna 8 je poměrně časté, zatímco třeba 6,7 ne tolik 🙂. No ale uživit dvanáctku? To my tak leda z přídavků, tak bohatí nejsme ☹.

anysek85
autor
7. bře 2012

A teda nejen kvůli penězům, já jsem asi taky naivní, ale ráda bych aspoň částečně zůstala v oboru a dělala... a to teda s "klabzubovou dvanáctkou" asi těžko 🙂. To tedy nikomu nezávidím, ale je to pěkné, pokud jim to klape a funguje 🙂 😉 .

ajina17
7. bře 2012

@jajulin Tak to je krásné 🙂 Taky bych chtěla hodně dětí,ale asi bohužél to nevyjde.Ted nám začíná první měsíc hypo na 20 let na byt 3+1. Pak chceme baráček asi také na15.- 20. let placení. Příteli bude ted 27 let v květnu. Tak to vidím na 2-3 děti .. ☹ Ach ju...Třeba se na nás štěstí obrátí 🙂

kijir
7. bře 2012

Takmy máme 3 kluky a zatím to zvládáme snad dobře 🙂 No jasně někdy líp někdy hůř,ale jde to...Je fakt že manžel prostě pořád chce zkusit tu holčičku,no,ale já už se bojím 😅 😅 😅 !!!První klučík sice není biologicky jeho,ale ti dva druzí už joooo a co potom ??? 4 kluky 😀 ???No ale já mám strach i po finanční stránce,když vidím co se teď u nás ve státě děje a ještě dít bude :((( Jinak na druhou stranu když vidím těhulky tak mi je líto že já už tyhle pocity jako těhulení nebo porod vlastně nezažiju,takže jsme pořád na vážkách jestli čtvrté jo nebo ne ....Manžel je taky hodně v práci a jsem s nima sama a někdy mi to doost slušně leze na mozek,ale miluju je a jsem tady pro ně 🙂.Zase neřeším třeba pomoc v domácnosti,tak holt někdy umyju nádobí až druhej den ráno...nebo nemám vzorně vyžehlený každý kousek prádla hned,ale chvíle s klukama jsou lepší než žehlení :D :D.Takže my pořád přehodnocujeme a počítáme a řešíme 🙂 🙂a zkrátka uvidíme 😉

ajina17
7. bře 2012

@kijir ještě bych to zkusila jít do holčičky 🙂 My jsme 4 holky 🙂A všechny jednoho tatínka..Rodiče chtěli chlapečka,ale prostě ne a ne 😀 A nakonec jsme rádi, že jsme všechny slečny 🙂 A , když se nepodařil chlapeček jim tak my domů náké ty kluky přiveeme a třeba i porodíme vnoučky 🙂

marton
7. bře 2012

@anysek85
@kijir No holky,co máte proti čtyrem klukům? 😀 Já jsem celkem normální,jen někdy vyjmenuji všechny jména včetně psa,než oslovím toho správného 😉 .
Plánovat dětičky podle pohlaví,je dost riskantní.Teď mají všechny moje kamarádky holčičky....ale koukám,že ty máš dětičky malé,to by bylo dost náročné.
A jak říká ajina17,oni nám přivedou slečny.
@jajulin jo,jo puberťáci.Tak nám bude 54 až dvojčata začnou prudit a bude jim 15.Jelikož jednoho odrostlejšího máme a druhý se mílovými kroky do tohoto období blíží,tak vím na co se mám těšit.Ale už teď vím,že ti starší mě tak vycvičili,že mě jen tak něco nerozhází 🙂 .

kijir
7. bře 2012

@marton :jooo s těmi jmény je to u nás stejný 😀 😀 😀 !! nemám proti nim vůbec nic,nakonec stejně maj kluci jednodušší život 😉 😉 😉 .však je jasný,že kdyby jsme se pro to čtvrté rozhodli,tak s tím,že to může být i zase kluk 😅 .Pokud se rozhodneme,tak mě to bude jedno co to bude,ale snít o té holčičce určitě budu a doufat že se to třeba povede 😉 😀 .Jo a taky teď by to teda určitě nebylo 😅 ...Musím se z těch plínek chvíli zregenerovat 😀 !
@ajina17 :Máš nakonec taky pravdu že mi nějaké ty slečny jednou přivedou 🙂...

ajina17
7. bře 2012

@kijir 🙂 Takže bych se do čtvrtého děťátka pustila 🙂

kijir
7. bře 2012

@ajina17 :Díky 🙂 řeknu to manžoj bude nadšen že s ním někdo drží 😀 !!!

ajina17
7. bře 2012

@kijir jj řekni 😀

petta3
15. dub 2012

Máme 3 děti-12,11,9m a je to super.Starší se starají o mimi a na mě toho moc nezbývá🙂...ještě,že neumí nakojit🙂.Rádi bychom také 4dítko,ale pořád zvažujeme ohledně financí.Když čtu různé diskuze,tak tento počet dětí mají rodiny s příjmem manžela okolo 40tis.a výš,což nesplňujeme...a tak nás to spíše odrazuje☹ Všem co mají větší rodinu závidím a fandím 🙂

maki73
16. dub 2012

Já bych chtěla taky tak 4 děti, ale přítel chce jen tři :D, sama jsem nejstarší ze tří sester a bylo to super, chtěla bych, aby moje děti mohly mí to co já a nemyslím materiální věci, ale ten život kolem sebe. Do 18 jsem měla se sestrami společný pokoj a za nic bych to nevyměnila, hlavně v dětství kamarádi sourozence podle mého názoru nenahradí. Zatím máme jedno mimčo, ale začali jsem dost brzo, takže jsou velké šance, že ty tři vyjdou 🙂, o druhé se plánujeme začít snažit 2015 a pak bychom chtěli hned třetí, co nejdřív od porodu, bohužel dříve to pravděpodobně nedovolí finance, ale kdyby ano, neváhala bych, už teď se mi zdá, že by byl ideální čas snažit se od další mimi, jen kdyby dneska všechno tak nekomplikovaly ty peníze...

petta3
17. dub 2012

@kijir takže vlastně stejně jako u nás🙂 no jsem zvědavá jak to vlastně dopadne
🙂 🙂

susenkakristinka
29. dub 2012

Zdravím všechny mnohonásobné maminky.Já osobně mám 4 děti a páté na cestě 🙂už se na malýho moc těšíme 🙂 Vždycky jsem si přála velkou rodinu a ten sen se mi splnil🙂Rodina je pro mě vše na světě a vždycky když je mi nejhůř,kouknu na svoje ďáblíky a vždycky mi pomůžou 🙂 Jako by věděli,že jsem smutná a tulí se🙂 Je to krásný pocit mít pro koho žít,baví mě to..A kdybych se měla rozhodnout znovu,udělal bych to stejně..I když dnešní doba moc nefandí rodinám,je tohle pro mě ta jediná jistota co mám..Dává mi to životní sílu.Máme paní na hlídání a dobrou práci,tak se to zvládnout dá,ale opravdu záleží na přístupu. Myslím,že když se na to žena cítí,proč ne 🙂.Nejvíce mě ovšem překvapují narážky jiných lidí co se týká počtu dětí.Myslím,že je to každého věc. Vždyť děti nás budou milovat celý život jako jediní!

slunecnice209
29. dub 2012

@susenkakristinka Tak když to tady čtu, opravdu před Vámi smekám...vůbec si nedovedu představit mít 5 dětí, natož když jste tak mladá 🙂 , je vidět, že když píšete, že rodina je pro Vás vše, jde Vám to opravdu od srdce, protože takhle velká rodina si opravdu žádá velké srdce !

simour1
14. črc 2012

Ahojte,mám tři děti-18,13,5 let a čtvrté dítko na cestě.Je pravda,že z počátku mě přepadaly deprese ohledně financí,ale potrat mě vůbec nenapadnul.Děti se na miminko hrozně moc těší,z čehož jsem taky měla lehce obavy-především reakce těch starších mě překvapila mile. 🙂

turcice
21. črc 2012

ahojky tak u mě je to takové složitější 🙂 mám 3děti 15,12,5let nejstarší bydlí s tátou 😒 .Jsem podruhé vdaná a manžel má také 3děti 13,10,5let a toho nejstaršího má v péči takže doma máme vlastně 3děti 13,12,5let,no a jelikož společné nemáme tak nyní se snažíme 😀 takže valstně doma bychom měli 4děti.Finančně je to holky dost náročné,manžel má těch 30tis a já nemám ofiko práci,hlídám jedné známé v Praze již rok malého chlapečka takže já vydělám tak cca 10tis..takže náš příjem je kolem 40tis,neplatíme hypošku a nemáme nic na splátky ale platíme výživné 4,5tis,bydlíme v paneláku v4+1 ale nemyslím že bychom nějak moc živořili..je to o prioritách no...a to něříkám že nemáme rádi značkové věci,dovolenou u moře... 😀 mysím že vše se zvládnout dá..horší je to že někteří si klepu na čelo... ☹

iveta_st
21. črc 2012

Držím pěsti všem krásně "šíleným" maminám 🙂 Já mám 3 děti (3 toky a dvojčata 5 měsíců)- všechno kluci jako buci!! A tu holčičku ne a ne pustit z hlavy. Já chtěla vždycky 3 děti, manžel 2 🙂 Muž říká, že mám být šťastná za ty dvojky, že bych ho do 3tího horko těžko přemlouvala 🙂 Jsem ze 3 holek a s mamkou máme úžasný vstah všechny i mezi sebou, tak jsem to chtěla předat dál. Ale kdyby to vysněné 4té byl zase kluk,tak by mi to vůbec nevadilo. Mám kolem sebe ráda živo,takový ten dětský chaos a křik. Ikdyž teď momentálně to je spíše na budku 🙂 Finančně nevím. Asi by to 4té šlo utáhnout, hypotéku na dům sice máme, ale malou. Manžel chce ale pro kluky to nej, aby měli kde co a ještě si chce v životě užít, jak říká. Cestovat, sportovat, jezdit na výlety. A já mu v tom nechci bránit, posledních 5 let dřel od rána do večera na domku,nejdřív stavba a ted práce kolem. Tak ho chápu. No snad za 10 let trošku vyměkne 🙂
A máte pravdu s tím klepáním na čelo... mě se to děje už u tří a to mě lidi litujou !!! Proboha, vždyť já 3 děti vždycky chtěla 🙂
Jinak rodiče mám úžasné, ti by mi kluky nejraději jenom půjčovali 🙂 Takže o hlídání starost nemám. Tak se holky držte a ať vám děti dělají jenom radost 🙂

eveluska
14. srp 2012

@iveta_st muzu se zeptat, kolik je tobe a kolik muzi, ze o tom 4. uvazujes klidne za 10let? Mame to totiz trochu podobne, ja bych taky chtela deti vic, muz chce mit deti brzo vetsi a moct s nima sportovat a cestovat a prohlasil, ze po 40tce uz deti nechce, takze kdybych chtela ty 4 deti, tak je ted fakt musime nasekat co 2 roky a to mi zas prijde, ze na to nemam ja 😅

hanaflint
14. srp 2012

Ahoj maminky, moje kamaradka ma deti 5. Ja mam zatim jen Karolinku a ta ma 1 rok. Moje ostatni kamaradky mivaji vetsinou 2, max. 3 deti. Co me ale vzdycky naprosto dostane je to, jak mam ona kamaradka vsech 5 deti vychovanych. Je to neskutecne. Jsou hodne, mile, napomocne a predevsim skromne. Vzdy je obdivuji. Myslim, ze pokud se na to rodice citi a veri ve sve sily ukocirovat a zahrnout nejen laskou, ale take materialne, tolik deti, proc ne🙂.

iveta_st
14. srp 2012

@eveluska Mě je 30 a manželovi 28, já to třetí chtěla původně s odstupem, ale když nám to osud takhle zamíchal, tak snad to 4té 🙂 Mě se to pozdní mateřství strašně líbí 🙂 Člověk na to dítě má více času, většinou už je vyřešené bydlení a člověk si taky užil, tak je klidnější... tedy aspoň takhle to mají lidé v okolí a rodině.No uvidíme za těch 10 let 🙂

eveluska
14. srp 2012

@iveta_st aha, tak to pak mate uplne jinou situaci 😉

zlilly
15. srp 2012

Holky, já vám fandím! já má teda zatím jen dva kluky, ale doufám, že ještě nějaký děti přibudou. velká rodina je krásná.