Čtyři a více dětí - dá se to zvládnout?

anysek85
22. únor 2012

Zakládám tuto skupin čistě ze zájmu o Vaše názory a zkušenosti. Máme v plánu mít trochu větší rodinku - 3-4 děti. Energie a láska by byla, teď je otázka, co to ostatní 🙂. Máte ve svém okolí nějaké opravdu vícečetné rodiny? Jak zvládají? Stíhají se dětem věnovat? Zvládají finančně? Nebo plánuje to někdo podobně? Co si o opravdu velikých rodinách (třeba 5 a více dětí) myslíte? Vždycky mě to téma tak trochu fascinovalo. Měla jsem kamarádku ze 7 dětí a jejich rodinný život byl opravdu hodně odlišný od toho mainstreamového. Ani nedokážu vystihnout čím...

Předem díky za každý názor 🙂.

orchidis
3. říj 2016

Holky a jak jste na tom po dětech se zdravím? Já mám rozjetou nějakou podivnou formu celiakie+kožní problémy a bohužel jsem každý těhotenství dost odnesla ☹. Se děsím, co přijde s dalším 😀.

@verusky Četla jsem tvůj příběh a je mi to líto. Co marodi, už jsou ok?

Plus teda finance, naše nejstarší má teprv pět a jen v září od nás za školkové aktivity, vybavení a kroužky odletěla pětimístná částka. Nechci to vidět za pár let 😀.

kocik71
3. říj 2016
lucaz
3. říj 2016

Vezmu to "po zpátku" zdraví: já tedy s každým dalším těhu mám o nějaké to kilo navíc...konkrétně teď mám o cca 7kilo víc, než když jsem jela s "1" do porodnice 😀 no a s tím i klesá fyzička, takže mi to s každým dalším jakoby dává víc zabrat, ale jinak ťuk, ťuk, celkem až na drobnosti zatím dobrý.

Chtěla jsem se vás taky zeptat na to auto...včera jsem řešila autosedačky...jak se nám děti posunou, že budem muset přikoupit a tím si říkám, že sice máme 7místného Tourana, ale ta 3 řada co do bezpečnosti není zrovna nic moc...spíš nic, než moc... Jak máte se 4 dětmi vyřešené toto?
A když jsme u sedaček...hoodně dlouho jsme žádnou nekupovali, tak mi to všechno uteklo 😒 😀 - jakou máte pro kategorii 9-18? Nějak jsem zapomněla, jaké to jsou velké sumy... 😕

verusky
3. říj 2016

@orchidis ja jsem na tom v soucasne dobe se zdravim spatne... ne nejaka obr tragedie, to se drzim, ale takove drobnosti... hemoroidy, povolene panevni dno a katastrofalne jsem na tom s kostma... ale to je ten zaber dvou deti za sebou, kdy kojim a zaroven jsem tehotna... (deti sestnact mesicu po sobe). kosti zmacknu na ruce a bolest... uz bastim asi troje vitaminy, prvni mesic bylo lepe, ale ted zase nic moc (jak byly deti marod). behem 14 dni druhy opar na puse, spatne vidim... velice zle mi dela, kdyz se rozcilim... to je mi fyzicky zle a ja jsem cholerik, uz mam bachovky na klid, snazim se prijimat, jak to jde a kdyz to nejde, to je mi pak desne... (treba dnes). a boli hlava... (v normalnim stavu neznam).
jinak dvouleta porad beze me neda ranu, porad je z te nemocnice uzkostna, ale maly ok, jen jsme zjistili roupy...

holky ostatni, obdivuji ten zaber, tu snahu ucit, ja jsem asi z tech mimin vazne vyšťavená... jen holkam hlidam skolu a hudebni nastroje (klarinet, klavir) a vic nedavam
s varenim, nakupy, uklidy... no casem bude lip. holky jsou treti a pata trida. jak tu nekdo rekl "narocnejsi rocniky". starsi na jare zkousky na gympl...
dneska mladsi pekla slane tycinky (skoncily jsem pred pul hodinou) a starsi bylo spatne, nakonec zvracela a knourala a knourala... tak nejen ta mrnata, i ty starsi..............
byly u taty na vikend a rekla bych, ze zaber skoly, krouzku (dnes 2h v baletu) a blazince u nas doma (od mimina k miminu a jeste hrat) ji nejak udolal po vikendu, kdy je pohoda a nic nemusi.....
jo ale jak to mam zarizeno, tak to mam...
jinak ja jsem mela krasny vikend jen s mrnaty, udelala jsem i dost drobne prace (treba nove potahy na zidle), tak holt neni kazdy den posviceni...
dekuji za podporu, holky. ta doba s nemocema byla naaaarocna...

lamia
4. říj 2016

Já jsem naštěstí nic zdravotně neodskakala, taky jsem mela dvakrát těhotenství s kojením staršího dítěte, po trojce jsem byla fakt vyčerpaná (3porody během 3,5 roku, porad kojení, trojku jsem kojila skoro do 3 let...) a dávala jsem se chvíli do kupy, teď po čtvrtém je to OK. Cvicim a cvičila jsem tedy vždycky pan.dno, i před porodem, i po něm, naštěstí jsem nikdy neměla nastrih ani poranění,takže v tomhle si nemůžu stěžovat, skacu s dětmi bez problémů na trampolíně. Spis mi vadí absence času pro me, s tremi to jeste šlo,ted se čtyřmi už fakt nic moc a rada bych trochu udržovala znalosti kvůli práci....

maldinka
4. říj 2016

U mě se zdravím řekla bych dobrý docela, po třech dětech mám 26kilo navíc,které mi nejdou střepat 😠 ,nejvíc to odskákaly asi zuby a záda, v každém těhu zánět v zubu a při druhém a třetím porodu mi lezly i osmičky 😀 čistě teoreticky pokud se má plodnost váže nějak na zuby můžu mít ještě dítka dvě 😀 , dost mi padají vlasy,zatím řeším vitamíny a nechala jsem se i razantně ostříhat,tak snad to bude lepší,nejspíš mi těm neduhům napomohly i ty porody blízko sebe,myslím hlavně ta záda,sotva jsem se vzpamatovávala z druhého porodu nicmoc jsem nestihla shodit a půl rok nato zase těhotná,určitě to mělo vliv,když pomyslím ta kila navíc co mi zůstala. 😒 naše dcerka má taky 5 a včera měla první hodinu flétny, dnes má zase keramiku,ten začátek školního roku byl i u nás celkem náročný,ale zvládli jsme to 🙂 na rok se k ní přidá i syn a rok nato i poslední benjamínek rodiny a já hurá do práce,jsem docela zvědavá jak to všichni budem zvládat pak 😵

lamia
4. říj 2016

@maldinka S praci je to pak desny mazec. Me se porad všichni ptali,jak zvladam 4 deti, ale upřímně (i když čtyřka jede už druhy měsíc nocni kojení co dvě hodiny) - oproti chození do prace se 3 dětmi je to pohoda.

Me naštěstí kila po porodech nezůstaly,pribrala jsem vždycky hodně malo. Zato při kojení mám pocit,ze sním na co přijdu🙂.

orchidis
4. říj 2016

@verusky A jsi s těma Bachovkama spokojená? Pomáhají ti? Já jsem právě perfekcionistka, puntičkář a workoholik, takže když vše dokonale šlape, dům je uklizený, děti zdravé a práce jede, tak jsem v pohodě, ale běda jak se něco podělá, to jdu pod tou tíhou rovnou do kolen (a psychickýho rozkladu 😀.

@lamia Podepisuju, že starat se o libovolný množství dětí, je mnohem lepší, než pracovat při dvou, či třech 😀 😀 😀. Bohužel, já bez práce nevydržím, takže to nějak zvládat musím.

ojo
4. říj 2016

@lucaz my jsme si teď koupili sharana staršího...toho tourana jsme viděli z známích, co také mají 4 děti a nám se nelíbí ty zaklapávací sedačky a že za nimi neni žádný prostor, resp. záda nalepená na skle...

já jsem na tom zdravotně v pohodě, tohle těhu snáším lépe než loňské 🙂 kila jsem vždy shodila, ale já ráda cvičím 🙂

mě momentálně taky vyhovuje být doma s dětmi než chodit do práce...ale jak jsou dva starší, tak už je to pohodička 🙂 ale pořád pracuju z domova, mám vlastní firmu, takže úplně vypadnout prostě nelze 🙂

helabella
4. říj 2016

@orchidis -- zdravotně na sobě žádný změny nepozoruju, váhově už bohužel jo 😠

Do práce se taky zatím nechystám, i když celou dobu na mateřský/rodičáku pracuju. Teď mám momentálně už dva vedlejšáky, ale jeden je hodně malinký úvazek. V původní práci se mi úvazek pomalu navyšuje, tak uvidíme, jak dlouho to bude takhle fungovat 🙂

lucaz
4. říj 2016

@ojo no, my tourana kupovali když jsme měly dítka dvě...s tím, že záhy jsem zjistila trojku - bylo to plánované jako 5-místňák a pro výjimečné převozy - třeba babička a tak... S prckem vzadu už se mi to taky moc právě nelíbí...

maldinka
5. říj 2016

@lamia snad to nebude tak horké 🙂 a nemaluju si zbytečně čerty na zeď, zatím taky pracuju z domova už 4 roky takovou lehčí administrativu pro jednu firmu od manželového kamaráda z PL,zatím pořád zvládám. Jen nevím jak do budoucna. Palec nahoru za to noční vstávání, to já si pořád připadám z těchto časů nějak nedospaná a to už mám tak půl rok klidu 😀

verusky
6. říj 2016

@lamia taky obcas kojime co dve hodiny, jindy jedem po trech... a to uz ma 9 mesicu... dnes k ranu jsem nehlidala cas nebo nejak polospala, hopsala jsem ho na balonu, polozila, za chvili vzhuru, nekolikrat za sebou a pak mi doslo, ze chce prso a bez mlika proste na dyl nezabere... bere to dost sil...
@orchidis s bachovkama jsem spokojena. myslim, ze to pomaha, je tady lida salemova na konikovi, ta mi je micha 🙂

lajla
6. říj 2016

@lamia mi se malý na koho budí stále několikrát za noc...já jsem úplně kantare, je mi zle, bliju, hlava bolí...mliko samozřejmě dochází,jak jsem bez jídla atd...ale vysvětlit si to nedá...aspoň dudlat musí😞

lamia
6. říj 2016

@lajla UF,to musí byt mazec. Me se vždycky dělalo v těhotenství blbe při kojeni, byl to des přežít první trimestr. Držím palce at je lip.

@verusky Já spim s malým,jinak bych to jeho noční piti nezvládla, on ma fakt hlad, je hrozně velikej. Ale teprve mu bude 6m a teprve začínáme se zeleninou. Ale nevěřím,ze by po kaši spal o moc lip, takže to holt budu muset vydrzet🙂. Ale na druhou stranu mu rostou zuby,tak si říkám,ze když po nakojeni odpadne a spí v klidu do dalšího piti a neplace,ze je to vlastně úplně v pohodě🙂 po očkování se mi takhle budil a hrozně plakal i pres na kojení a to jsem byla fakt zoufalá. Holt obcas oba spime u kojení, nepotrebuju byt matka roku, chci si ho užít a přežít😀

petja
6. říj 2016

@lajla tak pokud to už hraničí s únavou tak bych popřemýšlela jestli je to k užitku,i to mlíčko je pak streslé,ne? to dudlání bradavky je cesta do peklíčka

verusky
7. říj 2016

@lamia ja ho mam v obyvaku vedle loznice, protoze se mi od nej budi mala a to uz nedavam vubec uspavat oba... mam i privrene dvere, at ho neslysi... dnes ji zkusim dat ke starsim holkam, porad hledam nejake zlepseni nebo je to naarocne...
@lajla moc drzim palce, at je dost sily... vim, ze jsem malou (mela 9m) uspavala vleze vedle sebe, abych tu nevolnost prezila a usinala s ni i pres den... mas nas obdiv 🙂

evulina77
8. říj 2016

holky já včera zjistila, že čekáme čtvrté dítko a jsme z toho spíš v šoku. Nechci to vůbec řešit. Nechci být těhotná, nechci na potrat. Bojím se, že to nezvládneme. Nevím, co mám dělat. Bojím se reakce okolí, nechci být za exota, co má 4 děti. Jak to zvládáte? Finanční stránka je další věc, co mě děsí, už teď máme napnutý rozpočet. Budeme muset koupit nové auto, do současného se nevlezeme. Mám ráda naše děti, ale už toho mám dost. Po pravdě jsem se "těšila" do práce, že budeme mít trochu víc peněz. V noci jsem se furt budila a přemýšlela a přemýšlela o potratu, pocitu viny, o mých třech dětechm, který budou socky před ostatními, nad tím, že je mi 39, je toho hodně. Jsem nešťastná, chce si mi brečet a nevím, jak z toho ven...

cabalkova
8. říj 2016

@evulina77 Evu, ted je to hodne cerstve, dej si par dni na rozmyslenou. Nejsem v podobne sitaci, mam deti jenom dve a dalsi neplanujeme, ale kdybych otehotnela, cekalo by me stejne rozhodovani jako tebe (vetsi auto, napnuty rozpocet, nutnost odlozit nastup do prace). Rika se mi to snadno, kdyz je to pro me jen teoreticka situace, ale myslim, ze bych sla na interrupci. Je to blby, clovek se s tim samozrejme pere a dlouho to rozdychava, ale ja vim, ze by ta negativa prevazila a proste bych do toho nesla. Nikdo te za to soudit nebude, at se rozhodnes jakymkoli zpusobem, bud dite mit, nebo nemit. Jen proste musis dobre zvazit, zda to vsechno das. Drzim palce.

lamia
8. říj 2016

@evulina77 Hodně sil, já tohle měla s trojkou, už jsem mela nastoupit do prace. Opravdu je dobre dat tomu chvíli času, promýšlet, probrat to s mužem. Taky jsem tenkrát nespala snad týden. Jenže po tydnu mi na gynde řekli, ze mám nízké HCG a asi to nedopadne a já dostala o mrne strach, říkala jsem si,ze je to stejný človíček jako ty co už mám a miluju je a od te doby jsem ho prostě přijala a už jsem to tolik neresila. Pro me bylo třetí dítě zlom, bylo jasné,ze už se nevratim do klinické praxe, ze skoncim u nějaké teorie. Ale i s tím jsem se celkem rychle smířila. Potrat jsem tenkrát chvíli taky uvažovala, ale mela jsem za sebou jeden spontanni, po kterém jsem byla psychicky naprosto v haji a neuměla jsem si představit, ze bych tohle podstoupila dobrovolně. Pokud nechces přerušeni, nechala bych to par dnu sednout,az to nebude takový sok a šla k doktorovi, me to aspoň tenkrát hrozne pomohlo k přijetí celé situace, vidět tam tu kuličku a bát se o ni. A jakmile to člověk podle me přijme psychicky, řešení v životě se hledají už snaz, holt se musí někde slevit. Ale to je můj pohled a moje zkušenost, každý ti ma asi jinak.

snezenka123
8. říj 2016

Ahojky maminky...přicházím k vám, protože se nemám komu svěřit...Mám tři děti. Dvě, (8 a 6 a půl let)z předchozího manželství a jedno malé, rok a půl staré s nynějším manželem.
Vždy jsem chtěla mít velkou rodinu.
první dvě jsem měla plánovaně s malým věkovým rozestupem a bylo to naprosto super, děti si spolu hezky vyhráli, byli naučené se dělit o hračky, pozornost atp.
No a s nynějším manželem(má jen toto naše společné)jsme chtěli mimi oba.
Máme tedy tři děti. Jenže...manželovi trošku ulítli nohy asi, a tak jsem čekala, co z toho bude.
před ms jsem měla snad úplně všechny těhu příznaky , co jsou a vnitřně jsem se přistihla, že se dokonce těším na další mimi!jenže jsem to dostala☹ a měla jsem teda smíšené pocity.
Hodně stále kojím, v noci kojím tak 3x-4x,lezou ted zuby..a přes den, to je na prsu snad nonsotp, takže si myslím, že i když mám menstruaci, už rok, tak třeba to hodně časte kojení mě i chrání..nevím.
Nicmeně ta situace mě úplně vnitřně rozhodila. určitě jste to také zažili, takový ten vnitřní pocit, touhu, mít další miminko...Nejmladší, i když má starší sourozence, je pořádný mamánek, a žárlivec..takže si myslím, že jí by sourozenec jenom prospěl🙂Ale zase na druhou stranu mě štve ta finanční stránka. Máme to tak akorát...jíst co máme, ale neušetříme ani ň.
Do práce se mám kam vrátit, ale rozhodně se tam teda netěším,mám hodně fyzicky náročnou práci, při dvanáctihodinnových směnách (krátký-dlouhý týden)v nezdravem prostředí..ale je to práce, která je i zapalcená...
Když jsem naznačila manželovi, že co kdyby jsme si pořídili ještě jedno, tak řekl, že na to nemáme peníze...chjo. Fakt vám, v dobrým samozřejmě, závidím, že si můžete dovolit mít víc dětí a obdivuji vás 😵 😵 😵
Moc děkuji za vyslechnutí..krásný zbytek dne.

shine2015
8. říj 2016

@snezenka123 tak nejak nevim,co Ti napsat....my mame deti tri - 5,4,1r. Obcas mi prijde lito,ze uz mimi nebude,ale zase si uvedomuji,ze se proste nenaklonuji a ze i starsi deti me potrebuji...navic prichazi krouzky - samy za mnou chodi na co chteji...a ted vypada ze budou mit dva - jeden za 400 a jeden za 1500 +obleceni,boty,vse krat dva,protoze chteji obe a s tim je spojen benzin navic a na jare 7-10x cesta na souteze....navic kdyz jsou nemocny ale i kdyz nejsou,chteji se tulit atd a cas se mnou potrebuji...plus besidky ve skolce a aktivity se skolkou s rodici,proste taky bych rada na to vse chodila....aby vedely i videly,ze tim ze jsou tri sourozenci neznamena,ze na ne nemame cas.
Je to tezke...u Tebe chapu,protoze nejmladsimu by se sourozenec hodil...ale chce to rozmyslet...u nas uz ve skolce -statni tedy,jezdi na lyzak a plavani,plus vylety,divadla atd a vse neco stoji....zase aby deti nestaly bokem ze nemuzou,nesmi....neni na to. Aby je to nestresovalo,pamatuji obdobi kdy nasi penize nemeli a ja to jako dite vnimala teda dost...a dobre mi z toho nebylo.
Uvidis. Zvazte to.
Ja bych Ti rada napsala smele do toho,to zvladnete....ale sama dobre vis,ze pak vse bude na vas ;) ale rozumim Ti moc!

shine2015
8. říj 2016

@evulina77 evuli,pokud jsi tehotna,tak z nejakeho duvodu to bude. Naprosto Ti rozumim. Mame deti tri,5,4,1 a jsem rada,ze hlavne tehotenstvi je za mnou a ja uz ted vypadam zase jako zena a ne vorvaň...plus tedy uz jsem schopna vypadnout nekam bez deti - tim myslim jednou za cas s kamaradkou na kafe a cekam,ze od pristiho roku i treba pravidelne plavat. Nekdy me napadne myslenka,ze je smutne,ze uz nebudu mit miminko...ale zase me to rychle prejde. Kazdopadne antikoncepci neberu...a otehotnet nechci. Ale! Kdyby se uz stalo,tak to vydrzim...na potrat pokud je miminko zdrave,bych nesla.
Neres okoli,ze budes za exota - okoli za Tebou v duchodu jezdit nebude ;) ono v zaveru to obdobi kdy budes tehotna,porodis a prvni rok tak rychle utece....za chvilku budes tam kde jsi ted akorat s jednim ditetem navic. A zase budes rada v praci...
Vse ma svuj duvod a i tohle miminko k Tobe-Vam prichazi...a podle me to tak ma byt.
Myslim,ze pokud by jsi sla na potrat,cely zivot budes pocitat kolik by miminku bylo vzhledem k ostatnim detem atd.
To ze Ti je 39...znama porodila ve 41 a 42letech...ma deti rok od sebe neplanovane. A druha planovane ve 44letech. Kasli v tomhle na okoli... Co kdo rika apod.
Pokud chces,muzu Ti nechat obleceni po chlapeckovi...po holkach az v budoucnu,ty uz jsou ted vetsi ;)
Uvidis. Neunahli se. Drz se! A ozvi se kdykoliv. I SZ.

orchidis
8. říj 2016

@evulina77 Klid, nech to trochu sednout... Proč byste měli být za socky? Proč byste to neměli zvládnout? Stalo se, nahoď pozitivní náhled, dej do kupy výbavičku po dětech a pořešte auto. Budeš mít parťáka k nejmladšímu, to je k nezaplacení🙂.

Moc Ti gratuluji a budu držet palce, aby se naskytlo prima auto za dobrou cenu. Dneska jsou ty vícemístné verze cenově pomalu srovnatelné s běžným pětimístným kombíkem - z toho máš možná úplně zbytečnej vítr. 😉

orchidis
8. říj 2016

jo a věk na čtvrtý je to podle mě naprosto v pohodě. Já sice lobuju za mladší matky, ale nevidím na tom nic divného. Mám kamarádky, co ve vyšším věku než máš aktuálně ty, pomalu plánují první 😅

keckemet
8. říj 2016

@lamia jen pro zajímavost, jaké máš povolání?

keckemet
8. říj 2016

@evulina77 Úplně chápu... Já měla takový šok s trojkou, jak Lamia.... Měla jsem se vracet do práce, na výšce státnice... Třetí bylo v plánu prostě o něco později...ale jak mi řekla má nejlepší přítelkyně, mmch.doktorka, porodník.... Jsme dospělí a musíme být zodpovědní a umět nést následky.... O itp jsem tenkrát i uvažovala a dodnes tomu nemůžu uvěřit, co mne to tenkrát napadalo. .. To chce čas, to si sedne....teď je to šok, náhlá změna plánů... Člověk si spíš sám konstruuje všechna proti... I já jsem je měla a dnes mi přijdou úplně směšná...Vše se zvládlo, i státnice.... Člověk to musí prostě vstřebat...Jak to přijmeš, najednou vše půjde...a nebude to hned, ne nadarmo to trvá 9 měsíců...Uvidíš, že budeš čtvrté milovat stejně, jako ty tři 😉 Já si teď děvčátko neskutečně užívám, dokonce plánujeme další! Je to dar, jakkoliv otřepané se to zdá.... Ve své práci jsem vídala ženy- pacientky, které by za dítě daly opravdu cokoliv na světě...a na to si vzdy vzpomenu.... Ne každý má takové štěstí jako my 😉

sofie01
8. říj 2016

@evulina77 Proč socka?? Naše společnost je divná, vždyť mít potomky je to nejpřirozenější a nejhezčí v životě, ne? 🙂 Švagrová má 7 dětí a je to krásná rodina, co bych za to dala... A to poslední měla dlouho po čtyřicítce.
V naší zemi děti hlady neumírají, jen jsme zhýčkaní, jistě byste to zvládli. Držím palce, aby ses dobře rozhodla.

lutshingha691
8. říj 2016

Mám děti dvě holčička 5,chlapeček 2 a půl. Když jsem zjistila že jsem těhotná po třetí plakala jsem že nechci,manžel taky nebyl nadšený i potrat byl zvazovan....No nedala bych to dobrovolně tak jsme se s tím smirily a co,se nestalo 10 tt zamlkle t. Revize atd. Miminko nechtělo být s námi když jsme ho nechtěly. Rouhala jsem se a pak to šíleně bolelo mě i manžela ☹ teď jsem 17tt a jsme A nemůžeme se dočkat až se miminko narodí a budou silná trojka

kika_21
9. říj 2016

@evulina77 Proč socky a proč exot? Moje dcera má spolužačku, která je z deseti dětí. Sama jich mám pět. Jestli si to někdo myslí, tak jsem exot- asi ano-ve svém věku třeba sbírám staré penály... 🙂