Čtyři a více dětí - dá se to zvládnout?

anysek85
22. únor 2012

Zakládám tuto skupin čistě ze zájmu o Vaše názory a zkušenosti. Máme v plánu mít trochu větší rodinku - 3-4 děti. Energie a láska by byla, teď je otázka, co to ostatní 🙂. Máte ve svém okolí nějaké opravdu vícečetné rodiny? Jak zvládají? Stíhají se dětem věnovat? Zvládají finančně? Nebo plánuje to někdo podobně? Co si o opravdu velikých rodinách (třeba 5 a více dětí) myslíte? Vždycky mě to téma tak trochu fascinovalo. Měla jsem kamarádku ze 7 dětí a jejich rodinný život byl opravdu hodně odlišný od toho mainstreamového. Ani nedokážu vystihnout čím...

Předem díky za každý názor 🙂.

brusinka.pusinka
22. únor 2012

@anysek85 pochazím z 8 dětí 😀 dětství bylo užasné a je krásné mít velkou rodinu a oporu .... kdybych mohla klidně bych měla víc dětí bohužel zdravotní stav nedovolil.-( jsme vděčná za ty moje dvě sluníčka.. Jinak maminky obdivuji neboť v dnešní době je to jěště složitější než za nás😀Klobouk dolů před nimi😵

1983hr
22. únor 2012

Já jsem se 6dětí a bohužel jako rodina nefungujeme🙂Já mam 3děti a finančne to neni lehké a maminky víc dětí obdivuji

jop
22. únor 2012

@anysek85 mám kámošku se 3 dětma a zvládá to, je mateřský typ - a v tom je podle mého základ úspěchu. Já mám dítě jedno a stačí mi to, druhé možná přijde, ale když už, tak po několika letech. Je to o postoji, já osobně si nedovedu představit, že by se celý můj život "smrsknul" jen na péči o rodinu, což se ti při více dětech nutně stane. Samozřejmě otec musí aspoň trochu slušně vydělávat. Maminky 3 a více dětí velmi obdivuji, pro mě by to bylo náročnější než jakákoli práce.

dlabinecka
22. únor 2012

Já mám kamarádku s 5ti dětmi. Fungují užasně, když si nevím rady, tak běžím za ní, ona ví všechno 😅 Líbí se mi, jak jsou děti vychované. Starší -už tříleté dítě ví, jak se chovat ka malému dítěti (opatrně, jemně...), starají se o sebe navzájem, když přijde domů maminka nebo tatínek, všechny děti na něj naskáčou a vejskají radostí -je to užasný. Finančně je to pro ně asi dost náročný, ale je pravda, že třeba já utrácim určitě víc, než je nutné. Moje děti mají dvacet dudlíků -její dva, což bohatě stačí, že jo... Oblečení po sobě dost dědí - a samozřejmě i spoustu ostatních věcí. Mě se na velkých rodinách líbí právě to, že děti jsou přirozeně vedeny ke skromnosti a uctě ke "spolubydlícím". Sama bych chtěla tři děti...

sysysy
22. únor 2012

Co mám kamarádky s více dětmi, tak to jsou vyloženě mateřské typy, které jsou s dětmi 24 hodin denně. Nemají žádný volný čas pro sebe, protože tátové jsou v práci, aby je finančně zabezpečili... A jak děti rostou, rodiče fungují jako taxikáři, kteří je rozváží po kroužcích ....takže nějaký oddych je v nedohlednu 😉
Osobně si myslím, že v dnešní době si více dětí může dovolit jen ten, kdo je finačně zabezpečený....ano, oblečení se dá podědit po menších dětech, které to ani nestačí unosit, ale po puberťákovi asi toho na podědění moc nebude......Dále, jak děti porostou (a to jsem přeskočila nemalé výdaje za pleny a koj.mléka) začnou se teprve rodičům protáčet panenky, co všechno se musí ve školákům platit - obědy, učebnice, pomůcky, divadla, hory, kroužky apod. Takže když si to vynásobím několika dětmi, nevím, kde by na to "chudší" alias normální lidi brali peníze....holt, by se pak děti museli uskromnit - ne, že by na to bylo něco špatného 😉, ale pak záleží na povaze toho dítěte, jak tu skutečnost přijme - např., že celá třída jede na výlet, jen ono nemůže skrz peníze....
V dřívější době mít více dětí bylo úplně o něčem jiném. Naši sousedi měli v 3+1 šest dětí. Vše bylo zadarmo (pleny se vyvařovaly a koj. mléko na předpis), školní pomůcky se neplatili, kroužky taky ne. Nikdy jsem je neslyšela mluvit o nějaké nouzi či nedostatku....

1983hr
22. únor 2012

Pravda je že děti stojí peníze,známá má 14letá dvojčata a 3l.holčinu.No jely se zš na lyže a dost je to vyždímalo,kdyby neměly rodiče tak to nezvládly.☹My třeba nemame nikoho a musíme se o 3deti postarat sami což je nekdy zápřah ale na druhou stranu nám to vynahrazují jinak🙂Nekupujeme dětem luxusní oblečení ale chodí pěkně a čistě oblečeni a až budou větší tak hold budou muset na brigádu pokud budou chtít něco drahého.

zoditka
22. únor 2012

@anysek85 Ahojky,
podle mě je to hooodně o povaze rodičů, mám kamarádky, které se hroutí ze dvou dětí 😎 😉 . Co se týká financí, i tady záleží, jakou kdo má prioritu... prostě těžko soudit, kamarádka má 2 děti a je šťastná, že už vyrostli z batolecích let a že můžou jet "konečně k moři"... mě je naopak do breku, když mi dítě z batolecích let odrůstá 😅 a hrozně ráda to móře oželím... měli jsme jet letos, ale jsem šíleně šťastná, že nepojedem, že se nám zadařilo třeťátko 🙂, takže pro mou kamarádku je to absolutně nepochopitelné, ale já s velikou radostí to moře měním za těhu 🙂 . Taky toužíme po velké rodině, moc bych si přála 4 dětičky, tak uvidíme 😉 .

marton
22. únor 2012

@anysek85 Ahojky,podle mě hodně záleží na věkovém rozdílu mezi dětmi.My máme 18ti měsíční dvojčata a starší kluky 18 a 13 let.Zvládáme vše v pohodě,ale nevím jak by to bylo,kdyby starší byli menší.Pravda je,co píše Sysysy.Pokud na tom rodina není finančně nejlépe,záleží jak se dítě vyrovná s tím,že školní výlety a kroužky nejsou samozřejmostí.
@zoditka Gratuluji

anysek85
autor
23. únor 2012

@brusinka.pusinka
@jop
@marton
@zoditka
@1983hr
@sysysy
@dlabinecka

Hoky, děkuji moc za názory! U nás je mimi zatím jedno. Snažíme se o druhé a až nám první dvě odrostou, byl by můj sen, střihnout si ještě jednu dvojku 🙂. Jinak máte pravdu, náročnost si uvědomuji. Ráda bych, aby děti měly vše, co ostatní, ale to taky samozřejmě znamená, že táta bude od rána do večera pryč. To mi vadí asi nejvíce. Jinak nyní mám 100% pomoc rodičů, finanční i "hlídací"- jsou fakt ochotní, hodní, pomáhají. Chodím na jedno odpoledne do práce, další den na hodinu na kurz a máme i dvě hodinky v sobotu jen pro sebe s manželem. Mamka mi i často uvaří, umyla mi okna. Tatínek pomáhá na domku - no paráda. Také proto mi mateřství přijde krásné a pohodové. Kdybych to neměla, asi o větší rodině neuvažuji, tedy aspoň teď ne.

Jde mi spíše o to, že já poznala za svůj život skvělé vícečetné rodiny, ale i takové, co měly do normálního láskyplného fungování opravdu daleko. Tak se ptám na názory a zkušenosti. 🙂 Jestli to vůbec jde, zvládnout a ustát hodně dětí bez úhony sociální nebo citové 🙂.

jop
23. únor 2012

@anysek85 ta pomoc od prarodičů je neocenitelná, to je fakt, nedá se to srovnávat,když ti nikdo s ničím nepomáhá (u mě to tak bylo do 1,5 roku syna, pak jsme se přestěhovali k rodině a najednou se z mojí rodičovské dovolené stala skutečně dovolená). Hrozně záleží i na tom, kolik let jsou děti od sebe. Pro mě min. 3 roky. Ale opravdu je nejdůležitější, jestli si mateřský typ, který obětuje všechen svůj čas a koníčky rodině a obětovat se musí hodně i tatínek, který na těch x hladových krků musí vydělat 😀 Můj bývalý kolega v práci má 5 dětí a domů se netěší, vlastně je co nejdýl v práci, protože doma je pořád vč. víkendů šílený šrumec, žádný odpočinek, pro mě takto vypadá představa pekla 😀 No, uvidíš, že se dvěma dětma se ti názor na velkou rodinu možná taky trochu posune...

marton
23. únor 2012

@anysek85 Teda to máš super.My máme oboje rodiče mimo,tak máme alespoň paní na hlídání.Máme tak s manželem každý pátek večer volno.Jen si nejsem jistá,když čtu příspěvek Jop,zda jsem úplně mateřský typ 😉 .
Koníčků jsem se nevzdala a občas bych nejraději dvojčata někam zavřela 😀 .

ludva
23. únor 2012

@anysek85 Sice nemám 4 děti, ale jen plánované 3 kousky. Máme velký věkový rozdíl 14, 11 a 2,5 let, takže vcelku pohoda. Je fakt, že osobní volno nemám skoro žádné, donedávna vůbec žádné hlídání, prostě jsme taková samostatná jednotka 😀 Hodně dětí je samozřejmě víc práce, každé dítě je v rodině znát, s každým si chceš popovídat, pomazlit, naučit se s nimi atp. Finančně jsou náročnější starší děti to je jasný, hlavně školní aktivity, ale hold nehrají tenis, ale chodí na atletiku 😉 Zatím převažují pozitiva 😉 Momentálně jsou mé mateřské touhy uspokojené 🙂 Táta se nám vrací až večer (nehledě na počet dětí) a rád 😉 Sociálně jsme v pohodě, v okolí jsou 3 děti vcelku běžné, takže si připadám normální 😀

@marton 😀 Upřímně, když se puberťáci v deset večer štěkají, holka si vzpomene, že má úkol z fyziky a kluk referát z ájiny a do toho vejská náš kudrnáč, tak si říkám - proč mám tolik děti? 😀 ale rozhodně nelituju 😎
Teda ale dvojčátka - klobouk doů 😉

anysek85
autor
24. únor 2012

@marton To já tedy asi taky nejsem mateřský typ! 🙂. Já se mám docela ráda na to, abych se všecho kvůli dětem vzdala...🙂. Ale četla jsem, že to stejně ani není dobré. Sem tam malýho odložím na tu hodinku, jdu pryč a jsem šťastná a pak si ho i mnohem více užívám. Vydělám za to jedno odpoledne velký prd, ale i to mě těší , že jsem přispěla do rozpočtu. 🙂

anysek85
autor
24. únor 2012

@ludva
@jop
To si bohužel dokážu také představit, že existují muži, co ty děti nadělají a pak se jim k tomu nechce "zaujmout postoj" a radši utíkají. Četly jste kdysi ten rozhovor s maminkou 9 dětí, co jí manžel utekl a s další slečnou nasekal snad ještě 5 dětí... 😅? Můj manžel sdílí nadšení pro můj plán, ale prej jestli budeme mít ještě 3 holčičky dračice po mně, tak si postaví na zahradě trucovnu 😀, aby měl chvíli klid 🙂.

ludva
24. únor 2012

@anysek85 ne ne, náš táta se vrací opravdu rád 😉 To, že se vrací pozdě, je bohužel tím, že dojíždí daleko 😒

anysek85
autor
24. únor 2012

@ludva Určitě! Já jen reagovala na to, že někteří muži to tak mohou mít, jak psala jop. Tomu věřím. Náš táta se vrací taky pozdě - bohužel má práci dost daleko, ale zase dobře placenou... 🙂

kocicinka
24. únor 2012

Mám známou se 4 dětmi a nezvládá vůbec 😒 manžel jí utekl za jinou a je na ně sama. Alimenty z něj nemůže vytlouct, tak se mají i po finanční stránce zle. Starší dcera se ted chytla party, ve škole propadá, je znát, že na ní nikdo nemá čas a chybí jí pevná ruka. Mě taky láká velká rodina,protože jsem jedináček a nic moc tedy, ale 3 děti nám budou stačit. I tak to bude záhul, protože muž má dva úvazky a vrací se domů kolem 21 hodiny, takže jsem a budu na děti sama. Babičky moc nefungují.Uvidím, jak to zvládnu. Jinak mnohočetná rodina ještě není zárukou ideálních vztahů v rodině.Ale chtěla bych pro Jonáše ještě tak ty dva sourozence.
Taky nejsem extra mateřský typ, už se celkem těším, až budu moci obnovit svoje koníčky a chodit do práce 🙂

kocicinka
24. únor 2012

@marton občas zavřela? 😀 Já bych Jonáše docela často někam zavřela 😀

lucikgou
24. únor 2012

Já pochazim ze 6 deti a detstvi jsem mela hezke.sice skromne,ale v zakladu mi nic nechybelo.Nyni mam deti 2 a urcite bych chtela v budoucnu dalsi.Jednoho dne vam tady na svete zbydou jen ti sourozenci a cim vic tim lip ne?🙂

radun
24. únor 2012

@anysek85 Jsem ze 4 dětí. Neměly jsme to, co ostatní děti, ale tehdy to tolik nevadilo. My spíš máme jiné rodinné problémy a ty s počtem dětí nesouvisí 🙂 Já vždycky chtěla 3 děti a jestli to zdraví dovolí, tak do toho nejspíš půjdeme. Je ale pravda, že se čím dál tím víc zamýšlím nad finanční stránkou (a to nejsme moc konzumní - ale zavádění školného, nějaké spoření do začátku apod. - to jsou věci, s kterými se holt dneska musí počítat). Tak uvidíme, zatím je na cestě to druhé...
Z okolí znám dost vícečetných rodin (hlavně 3 děti) a někde to dávají, jinde ne. U jedněch mám silný pocit, že si je pořídili hlavně proto, že se matce nechtělo do práce a děti zanedbává 😠 Většinou jsou ty rodiny ale v pohodě, řešej jen důležité věci a maličkostma se nemaj čas zabývat.

etinka
24. únor 2012

Já pocházím ze 3dětí a zvládnout se to dá. Ale je pravda, že jsme žili v jiné době, vše bylo v přepočtu na tehdejší platy stejně levnější. Mamka se nám obětovala naprosto ve všem, navíc naši stavěli dům, takže peněz nazbyt nebylo a tak třeba chodila v jedněch kalhotách, dokud se jí neroztrhaly 😒 . I přesto jsme už tehdy chodili všichni 3 do tehdy LŠU, každý celých 10let a to také něco stálo, všichni jsme studovali, sestra má nástavbu s maturitou, já VŠ, bratr ještě VŠ studuje 😉

V dnešní době je to ovšem horší, i když jsou platy o něco vyšší, tak náklady na život se zvedly k tomu neúměrně. Navíc vše stojí strašně moc peněz, např. dcera chodí do ZUŠ také, jen školné je 4500,-Kč ročně a to nepočítám 2xtýdně cestu autem 28km (tam a zpět) 😝 . Já osobně mám 2děti a v dnešní době mi to stačí, to třetí by bylo na úkor těch dvou ☹
Jinak znám v okolí několik rodin, kde mají 3 a více dětí, všechny jsou bohužel sociálně velice slabé,kolikrát nemají ani na autobus, tak děti nemůžou jet ani do školy 😕 a to je fakt smutné.

marton
24. únor 2012

@ludva No jasně to známe taky.Ti dva starší se sice moc nehádají a malí už v osm spí,ale zase nám to nandávají jinak.Nejstarší umí bezva prudit a jelikož mu bylo nedávno 18,tak nám ukazuje jak je dospělej.Někdy je to horší než s dvojčatama.Mladší je zlatíčko,kdyby byli všichni jako on,mohli bychom jich mít 10.Ale pravda,uvidíme jak s ním zamává puberta ☹ .Taky jsme měli v plánu 3,ale přírodě neporučíš...
@kocicinka 😉 čím jsou větší,tím bych je taky zavírala častěji.Začínají na sebe žárlit a když se chová jeden,chce i druhý a já už fakt těch 22kilo neunesu 😒 .Jinak tvůj příklad známe,je děsivý extrém.Chudák ženská.Bez dobře vydělávajícího chlapa jdou 4 děti těžko uživit.Můžeš je milovat jak chceš,ale oni potřebují jíst a existovat mezi vrstevníkama.

etinka
24. únor 2012

Ještě jsem zapomněla připsat, pokud se někdo rozhodne mít více dětí,má manžela, který vydělá opravdu dost, aby to utáhli, fandím jim 😉

marton
24. únor 2012

@etinka tohle fakt nechápu.Proč si lidé pořizují více dětí,když jim nemůžou dát ani základ 😠 .Mám asi štěstí na lidi,a v našem okolí jsou 3 děti docela běžné/4 máme jen my 😀 /,ale všichni jsou naprosto v pohodě.Chtěli je a uměli si spočítat,že to není sranda.Něco jiného je,že doba je divoká a jeden neví co bude zítra např.s prací.Ale to by taky člověk nemusel mít ani jedno.Díky za podporu mnohočetným rodinkám 🙂 .

aja9
24. únor 2012

Já osobně myslím,že na dnešní dobu opravdu stačí 2 dětí. Z 70% jsou to rodiny,které žijí od výplatě k výplatě. Jako člověk může milovat děti sebe více,ale pokud opravdu na to nemám z pohledu financí,stačí fakt jedno nebo dvě. Nechápu ty lidi co fakt jsou sociální případy a pořizují si i 4,5 děti.
Mi máme dvě holky a fakt po těch 7 letech co jsem doma,se budu velmi těšit do práce a hlavně mezi lidi. Jasně člověk si zajde na kafe,vyrazí na nákupy,ale ono to není to pravé ořechové.

veruska007
24. únor 2012

Máme v okolí hodně početných rodin, rodiny se dvěma dětmi jsou výjimky. Známí mají pět dětí, finančně jsou na tom dobře, děti jsou zhruba po 3 letech, chovají se k sobě moc hezky. Další známá má 4 děti, taky jsou na tom finančně líp, manžel odpoledne přijde z práce, paní vezme auto a jede do posilovny.... vypadá při 4 dětech jak ze škatulky. My máme zatím děti 2, ale do dvou let plánujeme třetí. Hlídání taky nemáme, finančně tak průměr, ale třetí dítě chceme my i náš skoro tříletý capart, pořád nás ukecává, že chce ještě jedno miminko. Četla jsem, že v Africe je normální, že se 3-4 leté děti umějí postarat o miminko - vůbec jsem tomu nevěřila. Dokud jsem nenechala 6měs. miminko se starším téměř 3letým chlapečkem samotné v pokoji (a v kuchyni škvírou mezi dveřmi je pozorovala). Starší chlapeček se fakt o miminko postará docela dobře - je schopen ho téměř celého svléknout, jakž takž přebalit, dotáhnout ho na podložku, kde si mimčo hraje s hrazdičkou, nosí mu hračky, když mimčo odleze z podložky, tak ho pod pažema pěkně přetáhne zpátky, dá mu napít z lahvičky, nejraději by ho krmil lžičkou... neuvěřitelný. Já si myslím, že 3-4 děti lze zvládnout. Osobně zrovna typická matka kvočna nejsem, jsem šťastná, když si manžel vezme sem tam odpoledne děti a já můžu na brigádu 😉. A k moři se taky hrozně těším. Místo diskotéky trsám doma s dětma, hrozně se jim to líbí. Finančně se holt trochu uskrovníme, nebudeme vyhazovat za zbytečnosti... věřím, že to nějak zvládneme. Když vidím, jak se na sebe ti moji dva kluci krásně smějí, hladí se, pusinkují... věřím, že nic cennějšího než sourozeneckou lásku mít nemohou. Sebelepší mobil, lyžák, značkové triko... se můžou jít zahrabat 😵

terkaz
24. únor 2012

Taky si myslim, ze by meli rodice predem hodne zvazit kolik deti si poridi. Doba je bohuzel nejista, vsechno je drazsi. Neznamena to, ze kdyz ma ted manzel dobre placenou praci, ze ji bude mit i zitra... Velka rodina je sice krasna vec, ale deti rostou, budou chtit chodit do krouzku, na skoly apod. Neni to lehke 😉

etinka
24. únor 2012

Jak už jsem psala, fandím vícečetným rodinám. Každý by si měl ale spočítat, kolik dětí zvládne uživit a podle toho je pak mít. U nás v jižních čechách ty platy nijak převratné nejsou, chlapi v továrnách nosí okolo 18tisíc, někteří ani to ne 😒 a ženské běžně vydělávají kolem 12tisíc, prodavačky ještě míň 😢 , což v součtu stačí tak akorát na ty dvě děti. Znám bohužel ale rodiny, kde si nic nespočítali, protože to ani neumí, bohužel, žijí bez elektriky a ze samých půjček, měli by problém zvládnout uživit sebe, ale pořídili si děti 3 😨 . nemají ani na Sunar, dětem na autobus do školy a to je fakt smutný.

aja9
24. únor 2012

@etinka No moje slova. Ono ani u nás v Ostravě s těma platama to není zrovna moc růžové. Ale naštěstí manžel je na trochu lepším pracovním místě.
Ale znám velmi dobrý příklad známí mají 3 děti a než takhle žít tak to raději jen jedno dítko a tím končím. Žijí od výplatě k výplatě a někdy ani to ne. Rozpůjčované peníze kde mohou,co 3 roky jinde v podnájmu. No škoda slov. A kdo tím nejvíce trpí no děti.

anysek85
autor
24. únor 2012

@etinka No, kdyby mi chlap vydělával 18 000 hrubého a já byla na rodičáku, tak mám fakt problém uživit jedno ☹