Další dítě v rodině s téměř dospělými dětmi. Jaké to je?

mirka19
13. led 2007

Ahoj. Máme 2 děti, dvojčata holku a kluka, která se mi narodila v 19-ti letech. Brzy jim bude 16 a začínáme mít s manželem pocit, že je brzy už jenom čekat na důchod. Je sice spousta aktivit, ale doma je pořád čím dál tím více prázdno. Děti nás potřebují čím dál méně. Uvažovali jsme o mimču, ale jsme na vážkých. Hlavně kvůli starším dětem. Tak jsem se chtěla zeptat na zkušenosti ostatních rodičů. Jak moc a v jakém směru změnilo mimco váš život? Jak ho přijali staší sourozenci a jak to změnilo jejich život? A jak jste opět po letech mimčo zvládali? Jak se pak projevoval věkový rozdíl mezi dětmi v dalších letech? Moc děkuji za vaše názory. Já bych si mimčo moc přála, ale manžel váhá, tak třeba nám pomůžete se rozhodnout.

kackark
13. led 2007

Ahojky, sice nejsem maminka, ale doufam, ze muzu take poradit. Brzy mi bude 24 a mam 7 letou sestru, jsem moc rada, ze ji mam, vychazime spolu moc dobre a mame se strasne moc radi. V zadnem pripade me to nijak negativne neovlivnilo, ze se nasi rozhodli mit mimi a jsem moc rada, ze kdyz ted za nimi jezdim na navstevu je tam diky Anicce veselo a navic diky ni jsem hodne pripravena na vychovu svych vlastnich deti, takze jestli muzu poradit, tak s chuti do toho. 😉

mirka19
autor
13. led 2007

Dík. Odpovědi Těch , kteří měli o hodně mladšího sourozence mě určitě taky moc potěší. Ze svého dospěláckého hlediska si situaci dokážu představit. Děti jsme už měli a protože moc brzo, mohlo by to snad teď už být jen lepší. Ale situci těch starších dětí posoudit neumím. To můžou jen ti, co tohle zažili.

kackark
13. led 2007

A kdyz nad tim ted tak premyslim, me to zadna negativa neprineslo, ma to jen sama pozitiva a navic budu mit pro sebe deti skvelou chuvicku, uz se na to moc tesime obe dve.

consti
13. led 2007

mirka myslím, že dost záleží na vás dvou plus na tom, co na to vaše děti!!my s bratrem tuto situaci nezažili, ale pamatuji si, že naši kdysi také plánovali ještě jednoho potomka a my to s bratrem tenkrát zavrhli... 😅 nevím proč, teď už si ani nevzpomenu kolik nám bylo..mě možná kolem 12 roků?Ale naši rodiče nám už tehdy připadali na mimi staří(víš jak děti vidí dospělé,našim mohlo být kolem36let) a tak nějak jsme byli zvyklí žít x let jen ve čtyřech.Samozřejmě, že dnes vidím vše jinak a myslím, že třeba v 16 by mi už nový sourozenec nevadil..nevím.
Každopádně vy jste měli děti poměrně brzo a souhlasím s tím, že ještě pár let a zůstanete sami a na to jste ještě mladí, takže já bych do mimča ještě šla.Jak už jsem ale psala, pokusila bych se zeptat i na názor starších dětí 😉

consti
13. led 2007

jo a ještě jeden příklad. Má kamarádka má malého sourozence(jí je 23, jejímu bratrovi asi 8) a i když ho má určitě ráda, tak je jím strašně omezovaná, musí ho neustále hlídat a už jen to v ní vyvolalo to, že děti chce nejdřív po 30 😒 .Takže je také dobré vaše děti potom nezapojovat tak, jak moji kamarádku zapojují její rodiče.To ale asi nebude váš případ 😉 .Přeji ať se vám dobře rozhoduje 😉

anna5
13. led 2007

Ahoj, ja mam take dvojcata (2kluky) tem ted bude 22 let ! kdyz jim bylo 15 tak jsem chtela dalsi mimi ! A myslim si ze to vztah nas vsech jenom posililo ! A navic kluci radi chovali, jezdily, staraly se ! Kdyz mate chut si jeste mimi poridit, ja rikam proc ne ! Pokud se na to citite , tak je to jedine dobre!! Na otazku jak to zmenilo nas zivot odpovim snadno - kdyz na svet Anetka prisla, tak se vic vsichni zdrzovaly doma ! manzel si vzal min prace, kluci chodili driv domu a aspon na chvili jsme zase byly vsichni pohromade, a to ja miluju - mit celou rodinu u sebe ! .. a jak sme dalsi mimi zvladaly ? Jizda na kole a vychova deti se nezapomina 😀 naopak ! Uvidte ze se jako kdyby vratite casem zpet a vsechno se vam zacne vybavovat ! A miminko si o to vice uzijete ! 😉 preju stesti !

gedren
14. led 2007

mirko, ja myslim, ze by ses na to nemela ptat nas, ale hlavne svych deti 🙂 My Ti tezko rekneme jak oni to prijmou... Jinak myslim, ze pubertakovi je takova vec v zasade jedno, pokud ho rodice primo nenuti do hlidani, chozeni s kocarkem apod.

anno, zaujalo me, ze mate s Katty uplne stejne typograficke zvyklosti (vykricniky) i obcasne gramaticke chyby (tvrda y misto mekkych ve shode), ale jsem z toho blazen, protoze podle obsahu to nevypada, ze byste psaly jedna za druhou 🙂, Ty bys tezko mela tak detailni info o jejim zivote s dvojcaty a ona zas o Tvem porodu 🙂 - jsk je to tedy mozne? 🙂

mirka19
autor
14. led 2007

Ahoj. Starších dětí jsem se samozrejmě ptala, ale mám spíše pocit, že mi odpovídají na něco o čem moc neví. Dcera nadšeně souhlasí, klukovi je to prý jedno. Jen podotknul, že jsme si chtěli koupit auto . Moje sestra začala s dětmi o hodně později, takže teď má ročního chlapečka a šestiletou holčičku. Často jezdíme na víkend k rodičům, kde se všichni setkáváme. Malý je moc hodný, takže vždycky bylo vše v pohodě. Až minule. To mu rostly zoubky a byl jak se říká, celý víkend protivný. Syn poté prohlásil, že nechce žádného sourozence a radši nebude mít ani vlastní děti . Zatím to byl on, který vždycky v houfu dětí hlídal ty nejmenší a ujímal se jich dobrovolně. Ale nechtěla bych, aby se o sourozence starali. Jen v případě, že se o to budou sami hlásit. Když jsme měli je, taky jsme si vystačili sami. Kromě toho když oni byli malí, byli všichni prarodiče zaměstnaní. Dneska jsou v důchodu a tak pomocníků by bylo určitě dost. Ptala jsem se kamarádky, která je v podobné situaci a už mimčo čeká a říkala, že se jen ptali, kde bude bydlet. Nějak podvědomě asi tuší, že by je mohlo omezovat.

mracik
20. led 2007

Moja teta otehotnela, keď mali jej deti 18, 15 a asi 10 rokov. Mladšia dcéra maminke povedala, nech ide radšej na potrat, čo sa budú toľkí tlačiť v maličkom byte. Keď som to počula, skoro som odpadla, dovtedy sa mi zdala moja sestrenička celkom v pohode. Malý je teraz samozrejme miláčikom rodiny. Obe baby študujú medicínu, tak maminka má doma vlastne už len chalanov. Každopádne ďalší súrodenec rodine jednoznačne prospel.
Ja som tiež okolo 15 rokov túžila po mladšom súrodencovi a keby som sa ho dočkala, možno by som neotehotnela v 18 🙂 a možno aj hej 🙂

lucisa
21. led 2007

mirko, já bych do toho šla, sama bych to tak chtěla, jen s tím rozdílem, že mezi prvními dětmi už takový velký rozdíl mít nemohu, protože už bych měla hodně po 40.
Já když měla tak kolem 10, neustále jsem do našich hučela, ať si "koupíme" ještě miminko. Moje dvě tety se v té době rozrodily a během tří let se narodily 4 sestřenice a bratranci a já z nich byla úplně hotová.
Drželo mě to asi tak 5 let, pak jsem to vzdala a řekla si, že už si je pořídím brzy já (a čekala jsem dalších 10 let 😉 ).
Jo a vzpomínám si, že v tom mém přemlouvacím období mi jednou mamka pošeptala, že mají pro nás překvápko a velké tajemství. Já už se začala radovat, protože přesně takhle to oznamovaly i tety a naši druhý den přijeli s úplně novou škodovkou 120. Málem mě to porazilo, obrečela jsme to.
Když na to nedávno přišla řeč, tak jsem to mamce řekla a ona z toho byla úplně šokovaná, myslela si, že mám jenom ujeté puberťácké nálady a vůbec netušila, jak strašně jsem si dalšího sourozence ještě přála. Přitom ona v té době měla něco slabě přes 30, takže dneska prakticky věk na první mimčo.

mirka19
autor
22. led 2007

Ahoj holky. Moc děkuji za odpovědi. Já už jsem rozhodnutá, že ano, ale manžela musím ukecávat. Meli jsme děti brzy a stihl zpohodlnět. Zato ted máme babičky v důchodu a hlaavně manželova maminka úplně zářila, když jí naše dcera řekla, že uvažujeme o mimču. Mají jen jeho a jiné vnoučata než naše skoro dospělé děti už mít nebudou. Myslím, že by to bylo fajn na obě strany. Pro nás od nich pomoc a pro ně radost z dalšího vnoučátka, které by ještě s nimi chtělo být. Ty velké už s námi nechtějí jít nikam a babičku stačí vidět jednou za čas na půl hodiny a už se nudí. Já věřím, že by to bylo úplně jiné, než když jsme byli tak mladí a že by jsme si to nádherně užili. A taky mám kamarádky, které s mimčama teprve začali.

siwama
27. led 2007

Ahoj Mirko,mám z prvního manželství 3 děti, klukům je 20 a 19 let a holčině 14.Před loni jsem se znova vdala a teď máme taky miminko (holčičku 2 měsíce).Nikdy jsem od dětí neslyšela, že jsem blázen, nebo něco takového. Ikdyž kluci už s námi nebydlí, tak když příjdou, vždy si Halinku rádi pochovají a pomazlí se s ní. Nehledě na to, že s miminkem člověk opravdu omládne.Je to opravdu něco jiného, než mít děti ve 20.Užívám si to, je to prostě nádhera.

dludli
29. led 2007

tak ja mam o 16 let mladsiho brasku a muzu jedine doporucit. Vidim obrovskou vyhodu v tom, ze mamka neni sama a neproziva tak tezko muj(26)a bratruv (23)odchod z domova. Myslim z ekdyby nemela matesa (10) tak bude moc smutna. Je pravda ze dela v MS takze nekdy ma deti plne zuby a mates je sigr. Vyrustal vice mene jako jedinacek, ale to take proto, ze my dva starsi jsem si moc nerozumeli s maminym druhym muzem, takze je v nekterych vecech docela rozmazleny, no zkratka jedinacek, ja vidim, i mamka to nekdy sama rika, ze nema uz tolik sily a trpelivosti jako mela na nas, ale to j easi pochopitelne, a neni to nic zasadniho. Myslim ze deti zivot naplnuji a nedovedu si predstavit mamku bez matesa, co by delala? Myslim ze to je dobre, az bude zase vetsi mates tak budou vnoucata no zkratka mamka nebude nikdy sama 🙂

jdi do toho je to parada 🙂

kilona
15. bře 2007

ahoj holky játed budu mít podobný problém ted čekám po 13 ti letech ale rozhodně nechci zapojovat dceru moc do výchovy jedině pokud ona sama projeví zájem ,stejně by se na to pak tvářila jako na povinnosti a to by nebylo dobré, když si pamatuji kámošku,měla druhé když první holce bylo 6 let a tak holka tu malou v podstatě vychovávala,připadá mi to že jí vzala dětství a tak já nechci brát dceři mládí...
jen se bojím aby si dcera nepřipadala odstrčená když se budu víc věnovat miminku

1980mat
16. bře 2007

kilono: Já když jsem byla stará jako Tvoje dcera (12let), tak jsem hrozně chtěla, aby naši měli ještě jedno miminko. Měla jsem sice dva mladší bratry se kterými jsem si rozuměla, ale hrozně jsem toužla ještě po sestřičce. Chtěla jsem se starat o miminko, vozit ho v kočárku apod. Pak se to vyřešilo tak, že děti měla moje teta se strejdou, kteří bydleli ve vedlejší ulici, tak jsem občas hlídala jejich děti a uspokojila jsem tak své "pečovatelské pudy". Prostě jsem už ve 12 letech měla hroznou touhu se starat o malé dítě, takže se neboj, že by Tvoje dcera na tom byla jinak. Ale asi záleží na její povaze. 😉

kilona
16. bře 2007

1980 no přesně tohle ona říká taky už rok se ptá proč nemá nratříčka nebo sestřičku a teď se moc těší..,budu jenom ráda když mi bude pomáhat,možná se naučí i trochu zodpovědnosti ona je takovej lajdák na svoje povinnosti,škola a její pokoj,tak uvidíme..

patynkamaminka
25. črc 2007

mojí kamárádce se narodilo miminko když jejím dvojčatům bylo 18...byli z toho nadšeni...odnarození si ji berou na výlety....vozí ji v kočárku...a ted když je jim 20 tak si ji berou čim dál víc....chvílema si kámoška ztěžuje že tu malou ani skoro nevidí jak si ji starší dcera se synem vyměnují.... 😀

georgine
25. črc 2007

mirko , pridám taky trosku do mlýna. jsme 4 sourozenci a já jsem nestarsi, bráchovi je 18, 10 a 3 roky. kdyz mi bylo 18 tak se narodil ten posledni a já hned na to otehotnela s mým manzelem. NO abych rekla pravdu tak s nejstarsim bráchou vycházime supe, ten prostredni je mazlicek a ten posledni(no nepadli jsme si do oka) . od meho sny jsou od sebe 9 mesicu a to mi prijde divne. Celkem me to mrzi, protoze si neuziju babicku která se stará o vnoucka a tak se k nemu chová, jenom neustále srovnávání vývoje a jak a co mám delat a tak. no proste neni to ono. Kdyz nekam vyjdem spolu tak si kazdý mysli ze jsou to moje dvojcata a to bylo mamce jak otehotnela 40.let . Je to kazdeho vec, ale vzala jsem si z toho velke ponauceni do zivota, vzhledem k tomu ze jsem meli 1.dítko brzo tak je docela mozné ze muzu resit podobnou situaci jako ty, ale po zkusenostech vim, ze NE! Chci dát detem spokojený zivot a a pak i zázemí v podobe babicek a dedecka, i kdyz na to budu mladá.. A navic si odufám budeme s manzelem uzivat kazdý vice sebe, a budem trávit cas vice spolu. na to se tesim. doufám ze budu chodit do práce a pak trávit spkojene zbytek casu.

no to byl jen muj názor, nemusis se jim vubec zabývat, ale musela jsem prispet. Snad to pochopis. Preji správné rozhodování. 🙂

nika70
15. srp 2007

Georgiene,promin, ale jak se prosím tě dá "nepadnout si do oka" s tříletým chlapečkem? To mě hodně překvapilo....Není to spíš tím, že jsi špatně nesla, že tvůj syn nemá u babičky takové to prvořadé postavení?
Já myslím, že když se na to mirka19 cítí, tak není důvod, proč si třetí dítě nepořídit, i když budou mít mezi sebou velký věkový rozdíl.... Je asi hodně důvodů, proč NE, ale asi bych mezi ně nezařadila ten tvůj....

najjulinka
28. srp 2007

georgine - no zrovnávanie je proste koli malému rozdielu veku v rodine (nezáleži kto porodil, či mama a dcéra, či sestry, či švagriné - proste je to tesné 😉 a každý si pamätá čo ten skôr narodený kedy vedel a podvedome porovnáva s druhým)... Ja osobne by som privítala bábo od mojej mamky,a le to už nešlo v jej veku 😀 ... U nás medzi prvorodenou a posledným je 15 rokov (1970, 1975, 1981 - to som ja, 1982, 1985)... Pamätám si ako mala spolužiačka v dvanástich novorodeného brata a proste som jej závidela... Na gympku som mala tiež spolužiačku, ktorá mimo iných surodencov mala o 12 rokov mladšiu sestru... Keď sme boli u nej, tak som sa s tou malou tááák vybláznila (trošku sme im zničili vtedy parkety 😅 )...

Bratranec sa prvého brata dočkal po 13 rokoch a tešil sa ako malý... A keď mal 17, tak mu rodičia priviedli z pôrodnice dvojčatá... On ich veľakrát strážil a HRDO ich chodil kočíkovať (okoloidúci sa na neho dívali,že aký chudák - taký maldý a rovno dvojčatá sa mu pritrafili 😀 😀 😀 )...

Kamoškina sesternica mala 16, keď sa dočkala sestričky... Pamätám sa, keď mala maminu tehlku, tak sme k nim prišli a ona s nadšením nám ukazovala aké šaty si kúpila v obchode a ako sa budú hodiť ku kočíku 😀 😀 😀 Ja by som tiež v šestnástich prijala bábo, s ktorým môžem byť veľa a nie je ešte celkom moje 😉 😀 😀 😀

takže mirka19 hor sa do toho 😉

A ešte niečo... Mojej mamke tiež potom chýbalo, že sme všetci už odrastený a tak si naši ešte vzali 2 dievčatá z decáku 😉 😀 😀 😀 - aj to je riešenie, pre tých čo to už biologicky prepásli 😉 😀 😀 😀
😉 😉

daluri
29. srp 2007

Ahojky, já mám děti vě věku 13, 11, 9 a čekáme miminko, v březnu. Takže tam nějaký větší věkový rozdíl bude. Zatím je to v pohodě, děcka se těší na sourozence, vlastně si ho oni dost přáli. Uvidíme, jak to pak bude, až malé bude na světě, jestli mi budou pomáhat, jak pořád slibují. Jen ten nemladší měl obavy, jak to uděláme, když máme jen dva počítače. 😀 Spíš si myslím, že to bude pak takový jedináček, co se týče hraní, protože ti tři, tím, že byli tak málo od sebe, tak si pořád spolu hráli, měli stejné zájmy a tady ten nebude mít s kým..Už mi radili, ať pak ještě pořídím sourozence, ale myslím si, že stačilo 😉

rogorca
29. srp 2007

Ahoj mamky,tak i já přispěju svou troškou...
Máme dva kluky 14 a10let a v lednu čekáme třetí mimčo.Je mi jasné,že skoro 15letý věkový rozdíl není úplně ideální,ale kluci to přijali hezky a já doufám,že si to všichni budeme užívat.Problém spíš byl u manžela,který se s tím nějak neuměl vypořádat/těhotenství nebylo plánované,i když já jsem si to vždycky moc přála,ale manžel nesouhlasil/ ale přišlo to samo- já byla moc šťastná.Můj muž se s tím pomalu vyrovnává,ale stejně mám kolikrát pocit,že jsem na to tentokrát tak trochu sama-je mi z toho smutno,ale doufám,že až se to narodí,že se to změní.Synové jsou mi ale velkou oporou-díky Bohu za ně.
Já pocházím taky ze tří sourozenců mám o 6let mladšího bráchu a bohužel měla jsem o 2 roky steršího bratra-ten ale před 15lety zemřel/bylo mu 20let/.Kdyby jsme byli jen dva,tak jsem dnes jedináček.
Myslím si,že není až tak důležitý věkový rozdíl mezi sourozenci,ale vztahy a prostředí v jakém vyrůstají- protože to se pak nejvíce projeví na jejich životech a vztazích,které si sami v životě vytvoří.A co je víc,než když se pak všichni sourozenci se svými ratolestmi a rodiči dokážou scházet a společně držet při sobě.
Přeji všem kdo se rozhodují zda více děti ano či ne to správné rozhodnutí.
🙂