Neteř bije moje děti

kacuda
14. únor 2018

Zdravím vás holky, potřebovala bych poradit. Mám dvě děti, chlapečka (4 roky) a holčičku (skoro 2 roky). Občas k nám jezdí moje sestra se svojí dcerou Eliškou (2 roky) nebo někdy i my k nim jezdíme. Problém je v tom, že Eliška je docela velkej rváč. Jednou mou dceru poškrábe někdy ji chce tahat za vlasy nebo ji dát po puse a nebo i mému synovi vrazila pořádnou facku.
Stokrát jsme s mým přítelem říkali, že by sestra měla dávat občas Elišce na prdel - vždycky to dopadne tak, že buď to se urazí a nemluví s námi a nebo nás ani nevnímá. Mám občas takové nutkání, když se něco takového stane, zvednout se a dát Elišce jednu výchovnou, ale obávám se, že by se sestra zase nafoukla. Jsem prostě v úzkých, takhle to dál nemůže pokračovat.
Děkuji za rady a pomoc.
Katka

lalen1
19. únor 2018

@kaja2016 "Samozřejmě holčička hrozný brek, její máma mě přímo vraždila pohledem, no radši jsem dceři spustila "kázání", aby ta druhá máma neměla pocit, že to neřeším"
Kdyby se mama nedivala, tak jsem pochopila, ze by zadny kazani neprobehlo....
Nevim jestli ona matka chlasta vodku, to uz jde mimo me 😀

teatime
19. únor 2018

@lalen1 Podívejte, chci po dítěti, aby ostatní děti neplácalo. Docílím toho tím, že ho plácnu, jakmile něco takového udělá. Tohle má být selský rozum? Selským rozumem přece dojdeme k tomu stejnému - pokud po dítěti nechci, aby něco dělalo, tak to nebudu dělat sama jemu.
A jinak - přesně jak píše @kaja2016. Tady nikdo nepsal, že nad tím mávne rukou. Hranice se skutečně dají nastavovat i jinak než tím, že dám dítěti na zadek.
Trochu navíc mícháš pojmy s dojmy. Když napíšu, že je určitá míra agrese u dvouletých dětí normální, neznamená to nutně, že neagresivní dítě je nenormální. Taky to neznamená, že to chování omlouvám. Znamená to, že takto agresivní dítě není nenormální a že je třeba nastavit mu hranice a ukázat, co může a co ne. Já to udělám domluvou, Ty mu dáš na zadek, Tvoje věc. Ale nemůžeš k tomu nutit ostatní a tvrdit, že pokud tohle nebudou dělat, jsou to špatné matky.

lalen1
19. únor 2018

@teatime ale ja preci nepsala, ze bych dala diteti na zadek.. napsala jsem, ze kdyz se to neresi, a ano je tu i diskuze o tom, ze tonektery matky neresi... viz hlavni prispevek... tak by nafackovat potrebovala matka a za tim si stojim..
A moje dite vedelo uz hodne brzy, ze zrovna kousani a stipani neni ok.., ze to boli a bolest se proste nedela..
Ale to je porad dokola..
Spis bych chtela videt reakci vas vsech, kdyby dite prislo s modrinou od poradnyho detskyho kousnuti.. Jak by jste rekli, ze to dite co vase kouslo je milacek a maminka co se uala, ze to se holt muze nekdy stat je spravna maminka 😂

A zajimal by me vyzkum, ktery ukazuje to kde se bere agrese v detech, ktery tu agresy nepoznaly doma. Kdyz bite deti tu agresy maji vzitou z domova...

kaja2016
19. únor 2018

@lalen1 Hele tohle jsem přehlídla, jako já neznám ten kontext, já teda na pískovišti potkávám děti, které všechny jednají adekvátně k věku, tzn.občas nějakou tu hračku vezmou, někoho od strčí a podobně. Takže podobné problémy nemáme. Maminky na to reaguji taky primerene, donekonecna vysvetluji a hlavne vychovavaji jenom svoje deti, ne ty cizi...Jako dokážu si představit, že kdyby kvůli dětskému placnuti dělala neči maminka scénku, tak by mě to taky přišlo ujetý..Já znám osobně jednu maminku jejíž dítě nikdy nikoho neplaclo. Když něco chce, tak se prostě rozbreci. A samozrejme, ze ma pocit, že druhý děti jsou nevychovaný a agresivní...přitom jeji dite vlastne vydira placem (kdybych to označila podobným slovnikem, jako ona ty agresivní a nevýchované deti). Já nevím, podle mě 2 létě dítě proste ještě dospěly socialni kontakt neumí a tak se snazi dostat to co chce prostředkamá, kterym rozumí každé zviratko..Neumí přijít a říct, ahoj, můžu si prosím tě půjčit tvoji hračku, aha, ty nechceš ji půjčit, ale já myslím, že už sis s ni hrálo dostatečně dlouho a teď jsem na řadě já... tak prostě dělá, to zviratkovske a pak tu jsou rodiče, aby dítěti ukázali, že takhle to my lidi nedelame a naučili ho, jak to dělají dospělí... Hlavně jako kolik dospělých se chová slovne agresivně, nebo pasivně agresivně, pomlouvá, ponižuje, okrádá na daních a já nevím co

lenkas1982
19. únor 2018

@lalen1 Nee, vodku ne, já radši whisky 😂 Ty mi teda dáváš, holka. Příště si radši tu nadsázku v příspěvcích rozmyslím. 😂

kaja2016
19. únor 2018

@lalen1 Hele a teď k zamyšlení. Moje dítě nikdy nepřišlo s kousnutím, nikdy ho nikdo nešikanovál, maximálně do ní někdo strčil, vzal hračku a maximalne kvuli tomu chvilku plakala, pak pribehla druha maminka , svoje dite ukaznila, deti byly zase kamaradi, žádný problém, zádná tragédie, ale proč to pisu....Já si myslím, že děti hodně dokážou vycítit a moje dcera by si nejake sikanozni chování proste nedala líbit....Naproti tomu znám maminku, jejíž dítě se bránit neumí a dostává porad dokola od někoho na papuli. A od toho se pak odvýji i to, jak vnímá ta maminka ostatní děti a mluví o tom samozřejmě před dcerou a tak i ji vytváří obraz o světě...A agrese je normální věc prosím tě, mas ji ty, mam ji já, všichni tvorové...

lenkas1982
19. únor 2018

@kaja2016 Byl to pokus o nadsázku. Samozřejmě to řeším. Jen někdy si to s dcerou vysvětluju půl hodiny a někdy dvě minuty, to je to moje "neřeším". Jenže
@lalen1 to asi nemá smysl vysvětlovat.

kaja2016
19. únor 2018

@lenkas1982 Jasně, chápu. Taky to tak mam.-)

teatime
19. únor 2018

@lalen1 Zakladatelka téhle diskuze jasně napsala, "že si s přítelem říkali, že by sestra měla dávat občas Elišce na prdel" a o několik příspěvků dál, že sestra ji "odtáhne nebo napomene" a to je všechno. Takže ano, ta sestra to řeší, ale nebije ji. Jsou samozřejmě mamky, které to neřeší vůbec, ale o tomhle ta diskuze nebyla.
A moje dítě teda přišlo s nějakým "zraněním" od jiného děcka několikrát, ať už to bylo kousnutí, škrábnutí, modřina... V tomhle se fakt rozcházíme. Sice je mi líto, že mu někdo ublížil, ale zároveň to pro mě prostě neznamená, že jeho matka je špatná. Jasně, pokud jí řeknu, že má kluk od jejího kousanec a ona mě pošle do řitě, že si ho mám hlídat, taky si pomyslím něco o kravách. Ale když vidím, že se snaží tu situaci vysvětlit, vyřešit, omluví se (což je tak v 90% případů), pak je to podle mě ok.
A co se týče té otázky, kde se bere agrese v dětech. Představa, že agresivní děti jsou jen ty, které ji znají z domova, je mylná, i když chápu, jak to myslíte. Zkusím to jednoduše: dítě zkoumá své tělo, své možnosti, tím se rozvíjí. Časem tak například zjistí, že rukou může bouchnout a vyvolá to nějakou reakci. Zuby může kousnout a vyvolá to zase nějakou reakci. A zkouší to používat na své okolí. Některé dítě pochopí hned, že se to nemá, jinému to trvá. Proto je v určitém věku ta agrese celkem běžná. Časem by právě měla vymizet tím, že mu rodiče dávají hranice. Pokud pak je takhle agresivní třeba sedmileté dítě, už to je problém. A může právě značit, že dítě takové agresivní chování používá, protože ho vidí doma.

misa357
19. únor 2018
dora13
19. únor 2018

@lalen1 ona agrese z velke casti souvisi s temperamentem, je pravdepodobne (i kdyz ne nutne), ze temperamentni dite bude agresivnejsi nez klidas. Ona agrese jako takova nemusi byt nutne spatna vec, kdyz se vezme za dobry konec a zameri se dobrym smerem, da se treba velmi dobre zuzitkovat ve sportu (nemyslim tim, ze bude dite mlatit spoluhrace, ale proste ze tu agresi bude vybijet tim sportem, coz mu da potrebny drive, bojovnost a ambiciznost).
Vidim to na svych detech, starsi je strasne klidny, hodny, nikdy nikoho nebil (taky jsem si vzdycky myslela, ze je to moji skvelou vychovou :D), ale na druhou stranu je trosku sedavej panenko v koute, do vseho ho musime strkat, vseho se boji, takovy trochu pasivni typ. Oproti tomu mladsi je divocak, raketa a obcas ma trochu sklony ke kousani a skrabani. Ja to samozrejme resim, porad ho sleduju, co dela, kdyz je v kontaktu s jinymi detmi a kdyz neco provede, tak mu durazne vysvetlim, ze tohle teda ne a muzu rict, ze to nese ovoce, pomalu to prestava delat. Bez fyzickych trestu. Ono to jde, ale clovek nad tim musi vic premyslet a je to bez na delsi trat. Ale zas ty vysledky jsou na porad 🙂