Děti narozené 5, 6 let od sebe. Jaké máte zkušenosti?

xsuzzi
2. říj 2011

Ahojky maminky. Vim,že je tu téma " děti narozené brzy za sebou" a že se tam občas vyskytne příspěvek i s tímto věkovým rozdílem, ale přeci jenom tam přispívají maminky s malym věkovým rozdílem a tak jsem založila skupinu kde bych se ráda dozvěděla o tomto věkovým rozdílu. Zajímá mě jakou máte zkušenost s tímto věkovým rozdílem po všech stránkách. Zda je opravdu pravda, že děti s takto velkym rozdílem rostou spíše už jako jedináčci, zda si už spolu ty dva nevyhrají, zda k sobě tudíž mají i dál do budoucna- tady si tedy myslim,že věkový rozdíl na to nemá účinek. Mám totiž tu zkušenost kde já se sestrou jsme o 9 let a je pravda,že ona byla chudák,chtěla si se mnou hrát a já už byla puberťák,kterej měl jiné zájmy a odháněla jsem ji od sebe. Musim říct,ale,že úderem její 18 ky, kdy vyrostla, jsme se tak moc sblížili, že za ty dva roky teďkom jsme si vynahradili snad celých těch 18 let,kdy jsme si byli tak vzdálené. Máme k sobě tak moc blízko, jsme spolu často, našli jsme si k sobě cestu až teď,když jsme obě dopslé,ale stálo to za to. Opravdu jsme si vynahradili za ty dva roky celý ten čas,kdy jsme byli každá jinde. Je to teď úplně super, rozumíme si a nedáme na sebe dopustit. No a pak tu mám ještě jednu zkušenost, kde jsou sourozenci od sebe 2,5 roku, jako malý si sice dost vyhráli podle informací,ale jako dospělý si prostě moc nerozumějí. Vidím,že se baví jen v rámci slušnosti,ale každý je jinde,každý je jiný a opravdu si spolu tedy prožili to dětství,ale v dospělosti se oddálili a cestu k sobě si nenašli. Pro mě je důležitější třeba to,že dobře jako děti si moc nevyhrajou,ale to jde o cca 10 let, ale hlavně,aby si rozuměli v dospělosti. Měli se rádi a byli tu pro sebe jako my se ségrou. Vim,že těch zbylých 50 let tu budeme pro sebe a to je pro mě mnohem důležitější než strávit spolu pár let v dětství. Tak mě zajímá jaká je vaše zkušenost 🙂 Jak si děti rozumějí,jestli opravdu platí přímočaré pravdilo,že 5 a více let = nebudou si rozumět,nevyhrají si a zajímá praxe 🙂 a s porodem po tolika letech,zda je pravda,že po tolika letech je to jako by jsme rodili poprvé a tudíž dlouhý porod 🙂 my nejspíš takový věkový rozdíl plus minus mít budeme 🙂 tak se moc těším na vaše příběhy 🙂 Zuzka 🙂

xsuzzi
autor
2. říj 2011

Příspěvek je možná trochu zmatený a na přeskáčku,za to se omlouvám,ale byla jsem toho už takovou dobu plná těch otázek a všeho,že to ze mě lítalo jak mi to běželo v hlavě 😀 😵

nephila
2. říj 2011

@xsuzzi první dceru jsem měla v roce 1999 syna v roce 2004 a nyní mám dcerku 2010..nejstarší dcera se po narození synka chovala dost agresivně,žárlila , bratrovi chtěla ublížiti když jsme se snažili s manželem aby nestrádala a neměla pocit,že se jí kvůli bratrovi nevěnujeme,přece jen se kolem ní 5 let točil vesmír a najednou se musela o tu přízeň podělit 😒 nyní ho bere spíše jako otravnou mouchu,občas si s ním hraje ( ale jen když od něj něco potřebuje) syn má k naší nejmladší velmi hezký vztah,ochraňuje ji neustále mne plísní,že podceňuji její bezpečnost(když jí napustím o trochu víc vody do vany například 😀 )hraje si s ní a malá ho miluje....nejstarší sice nejmenší má ráda,ale tak nějak se o ni moc nezajímá ...podle mne je to povahou danného jedince,my jsme se sestrou od sebe 4 roky a každá jsme tak rozdílná,že nikdy nebudeme kamarádky a to už jsme dospělé maminy......já jen doufám,že si děti moje budou navzájem větší oporou než jsme si my se sestrou, i když dnes se mi jeví,že nejstarší dcera bude vždycky tak trochu mimo ty dva......

elvira
2. říj 2011

Mám sourozence o 12 a 8 let starší.
Nejstaršího bráchu jsem ani nějak nestihla zaznamenat - jak jsem se začala rozkoukávat, tak se osamostatnil.
Ségra mi dělala spíš chůvu - vodila mě zpočátku do školy, sem tam hlídala, ale nijak moc jsme si nerozuměly.
Jak se mi přehoupla osmnáctka, tak jsme si začaly rozumět víc a teď je to super.
S bráchou taky fajn, ale ségry máme prostě k sobě blíž.
Jinak jsem se jako jedináček cítila - ne z materiálního hlediska - peněz moc nebylo a museli jsme se dělit - takže v této otázce to nebylo.
Spíš mi chyběl partner na lumpárny, hraní, povídání...

jop
2. říj 2011

My jsem od sebe se ségrou 6,5 roku a můžu říct, že super. Bylo tam jedno "slabší" období, kdy ona byla v pubertě a mně jako dospělé už celkem lezla na nervy, ale to trvalo jen tak 2 roky. Předtím i potom vždy super, i když pravda je, že já jsem jí dělala tak trochu chůvu, ale mně to nevadilo 🙂 Podle mě než na věkovém rozdílu spíš záleží na povahách sourozenců. I když věkový rozdíl víc jak 10 let už je asi moc, to bych nechtěla. Moje máti se svým bráchou jsou 2 roky od sebe a nesnáší se. Můj otec a jeho sestra jsou 6 let od sebe a rozumí si. Můj manžel má sourozence o 2 roky staršího a dalšího o 4 roky mladší a rozumí si všichni. My s manželem plánujeme věkový rozdíl dětí 4-5 let. Taky jsem přemýšlela, že věkový rozdíl cca 2 roky by byl možná pro děti lepší, ale my to teď cítíme tak, že druhé dítko ještě zatím nechceme a nehodlám nic lámat přes koleno.

dedulka
2. říj 2011

já jsem se sestrou o 5,5 roku a vždy jsem si skvěle rozuměly, když ona byla moc malá, kolem těch 5 ti a já už měla 11, tak jsem si prostě pohrála s ní - měla jsem prostě delší bezstarostné dětství a když já pak už měla těch 18 a ona kolem 13, tak chtěla být ona spíš ta dospělá a jakmile dovršila 15 let, tak jsem ji sem tam zvala někam na kafíčko a tak...takže jsme se doplňovaly...dote´d si často píšeme, i když se vídáme často, protože bydlíme kousek od sebe..ona je sice ještě taková pubertačka, já už mám dítě, ale i tak se stále skvěle rozumíme 😉 . Své děti bych tak chtěla mít s takovým věkovým rozdílem ;)))

xsuzzi
autor
2. říj 2011

super holky 🙂 takže to asi není zas až tak úplně jednoznačný zlo jak se říká,že jo 🙂 bezva 😵 🙂

lavazza
2. říj 2011

Tak já chci od sebe děti taky tak nějak podobně.Chci po mateřské nastoupit na nějaký čas do práce a druhé chci až bude malý chodit do školy,užiju je oba dva a budu mít čas na to první až bude ve škole.Ale dost lidí mě odrazuje,že je to velký věkový rozdíl.Ale já si myslím,že to je fajn.Teď si užiju jedno a pak i to druhé.

petrakm
2. říj 2011

@xsuzzi
Ahoj,ja mám o 5,5 Deti,2kluky..a musím rict,ze zacatek byl krutej,velka žárlivost a porad si musím dávat pozor,co miminku řeknu😉ale jeho ma rad,spis ke mne se trosku změnil,možna rychleji jako by dospěl:-/

xsuzzi
autor
2. říj 2011

lavazzo přesně tak to mám i já,pořádně si užiju jedno i druhé 🙂 taky jsem teď v září nastoupila do práce,v plánu je cca rok ani ne a budeme se snažit o druhátko🙂
holky ta žárlivost asi u toho většího rozdílu je větší co? 🙂

naty
2. říj 2011

@xsuzzi tak u nás je to tak, že ségra je o 2 roky mladší, brácha o 8 let mladší...se ségrou sem si začala rozumět, až když sem se odstěhovala z domu, takže ve 20, když sme byly malý, rvaly sme se jak koně a fakt sem jí nesnášela, ted u nás bydlí a já sem strašně ráda 😀 ...bráchu sem měla jako mazlíka a moc sme se měli rádi, teď si naopak nemáme vůbec co říct....na druhou stranu manžel je o 8 let mladší než jeh brácha a rozumí si spolu skvěle a vždycky to tak bylo...ono ti nic 100% nezaručí dobrý vztah mezi sourozenci, spíš je to, jak to cítíš ty...já to plánuju taky s rozestupem 4 - 5 let, chci si oba pořádně užít a ne se psychicky hroutit... 😀

xsuzzi
autor
2. říj 2011

přesně naty 🙂 pořádně si ty svoje drobečky užijeme 🙂

peroli
2. říj 2011

@xsuzzi to je podle mě hodně i o výchově a nátuře která byla dětem do vínku dána... já jsem se ségrou bez pár dní o 6 let a 😖 jako s malou jsem si s ní i rozuměla ale pak se to v určitém věku zlomilo (dost v tom hrála roli máti) a i když se s ní dneska občas bavím tak ji nemusím a kde můžu tak se ji vyhnu.. ale to je spíš o jejím způsobu života a přístupu k němu.. 🙄 😠 ale to je zase jinej příběh 😉
mám několik kamarádek které mají takovýhle věkový rozestupy se svými sourozenci a drtivá většina je naprosto v pohodě 😎
mezi dcerou a prvním synem je skoro 12 let a vychází spolu hodně dobře 😵 když teda pominu to, že Linda i Filípek teď mají každej ten "svůj" věk... Linda je puboška a Fífa zase zkouší co kdo vydrží 😀 , takže se to trochu mlátí, ty jejich nátury (ne oni 😉 😀 ), ale jinak fakt pohoda 😵 😵 druhý syn je ještě miminko ale oba dva starší ho milujou 😵 😵
ale to je možná i o tom že naše děti jsou pro nás (tak jak asi pro každou správnou mámu a tátu) opravdu zlatíčka (i když Lindu bych občas nejradši přizabila 😀 😀 ) a fakt jim to dáváme hodně najevo, Lindu už teda ne 😀 (nebylo potřeba) ale Filípka jsme na brášku připravovali hlavně láskou.. vždycky jsme ho vzali do náruče, opusinkovali ho, hodně objímali (děláme to pořád) a on tak nějak sám si na brášku hnedka zvykl 😵 jasně že občas si malilinko zažárlí, to by snad ani nebylo normální kdyby ne, ale jinak Lukáška pořád hladí, dává mu pusinky, donese mu plinečky, pohoupá v lehátku a tak... 😵 kolikrát mi až stojí slzy v očích když vidím jak ho už teď má rád.. a i Luky má Fífu moc rád.. stačí když na něj Filípek jen mrkne a on se na něj hned usmívá... moc bych si přála aby jim to vydrželo.. budem se o to snažit 🙂
co se porodu týče tak první trval 3,5 hodiny, druhej 3 a třetí hodinu a čtvrt (počítám vždycky od prasknutí vody 😉 )

xsuzzi
autor
3. říj 2011

peroli, to je pěkný 😵 🙂

holky já si taky myslim,že to asi nebude o věku,ale o výchově,že jo 🙂 jakej spolu budou mít vztah dva sourozenci věk moc neovlivní,ale hlavně asi ta výchova,že jo 🙂

jop
3. říj 2011

@xsuzzi taky si myslím, že to není o věku, ale o výchově, ale podle mě dělá hodně i povaha... to ale nikdo nedokáže zjistit, jak budou děti povahově kompatibilní 😉

ia.
3. říj 2011

@xsuzzi hele mě přijde, že taky záleží na pohlaví. Přijde mi, že když máš dvě holky, tak ty ten větší rozdíl zvládají líp než dva kluci nebo kluk a holka. My jsme s bráchou o 5 let, a v dětství v podstatě o ničem, utíkali jsme si právě o těch 5 let, když já měla pubertu, mu bylo devět, když on měl pubertu, já už se pakovala z domu. Scházet jsme se začli paradoxně až teď, když má přítelkyni a čekají miminko.
Manžel je s bráchou o 6 let a taky se míjeli, když byl jeden ve školce, druhý už ve škole, když druhý nastoupil na první stupeň, druhý už byl nad druhém, kamarády neměli společné, teď v dospělosti se odcizili ještě víc, ale to spíš tím, že bratrova žena nestojí o stýkání se s náma a rodinou.

xsuzzi
autor
3. říj 2011

jj povaha asi taky dělá hodně 🙂

jancule79
16. říj 2011

Ahoj, souhlasím s @ia., že taky záleží na pohlaví. Manžel je o 6 let starší než jeho sestra a v podstatě vyrůstali jako dva jedináčci. O nějaké společné hře v dětství moc řeč nebyla. Přece jenom třeba 9 letý kluk si opravdu s 3 letou holčičkou moc hrát nebude. Blíž k sobě začali mít vlastně až v dospělosti. Ale na druhou stranu, co vzpomíná tchýně, na tu péči o děti, byl tento věkový rozdíl docela pohoda. Když to prý srovnává s našima dětma (máme 2 kluky po 18ti měsících), tak to je nebe a dudy. Holt každá mince má 2 strany. 🙂

sacvi
17. říj 2011

Ahoj holky,

@xsuzzi moc děkuji za tuto diskuzi 🙂 Já budu mít děti tak o 5let..ještě uvidím jak to výjde. Malá měla 2roky ale já ještě večerně budu 2roky studovat takže se začneme o druhé snažit až školu dodělám a to už bude mít malá 4pryč 😅
A právě všude čtu jak každej chce mít děti o 2 max.3 roky od sebe jak je to jinak o ničem tak sem z toho i byla taková špatná že si pak třeba nebudou rozumět ale taky si myslím že je to o výchově, povaze a ne o věku.. Navíc si pak ty děti určo víc užijeme 😉 😵

xsuzzi
autor
27. říj 2011

sacvi: Já taky studuju, dálkově, ještě mám před sebou 3 ročníky, jsem ve druhym a jdu do toho i se školou, pač už takhle to bude velkej rozestup 🙂 máme v plánu na konci druháku začít se snažit, už odpočítávám měsíce, chjo, už,aby to bylo 🙂) Peťkoj taky budou 4 pryč, tak doufám,že se do toho pětiletého rozdílu vejdeme 🙂

mersy
29. pro 2011

Ahoj holky,
mám děti od sebe 7 let... dcera je starší, maůdší je syn ( teď je mu 6a půl)
když se narodil, brala ho jako živou panenku - pomáhala vybírat a kupovat oblečení atd....
Mají se moc rádi, hrají spolu hry atd... žádný problém se žárlením nebyl.
Jen teď, kdy s ní mává puberta má v jednu chvilku chuť ho ,,zabít,, 😀 a za chvilku ho zase miluje...
On na ni nedá dopustit.
Teď se snažíme o 3 , a pokud to vyjde , tak bude zase po 7 letech.
neměnila bych. 2 těhotenství jsem měla rizikové ( a nedovedu si představit, jak bych to zvládla s malým prckem) Do 8 měsíce mi bylo zle, zvracení únava, jen ležet - to miminko nebo batole nepochopí.
tento rozdíl je pro mě ideální. Každý to má ale jinak....
a to že by si nehráli, kamarádka má děti po 1 roce a nechtěli si hrát spolu nikdy.
Když se chce malý vyřádit s jinými dětmi, jde ven nebo jdeme na návštěvu za stejně starými dětmi....

astrane
4. led 2012

ahoj,já mám kluky od sebe bez měsíce 5 let....je to fajn,hrají si spolu-on si starší bráchu moc přál a je vidět,že je rád,že ho má 😵 ,i když se samozřejmě i hádají....možná budeme mít ještě jedno miminko,tak to bude nejmíň 6 let od druhýho.....a porod?ten druhej se s prvním nedal srovnat! o hodně snažší.... 🙂

xsuzzi
autor
17. čer 2014

Ahoj holky, nějak mě to po letech zavítalo zpět na diskuzi, kterou jsem před lety zakládala a tak si nostalgicky přečetla v tu dobu moje budoucí obavy 🙂
A tak vám jdu napsat, teď, když už je malá rok a půl na světě, jak to tedy nakonec dopadlo u nás 🙂
Tak my nakonec máme rozestup 4 a půl roku, skoro 4 a třičtvrtě a teda musim vám říct, že moje obavy byli naprosto zbytečný a jsem moc ráda, že jsem se nenechala zmanipulovat okolím, že to je velikej rozdíl, že si nebudou rozumět, ať začneme dřív. Můžu říct, že doteď jsme neřešili jedinej problém mezi Péťulkou a Nelinkou, žádnej, Péťulka nedá na Nelinku od narození dopustit, dodnes jí hladí, pomáhá, pusinkuje a teď jsou v tomhle období, kdy Nelis už lítá jak raketa jak dvojčata, neudělají bez sebe krok a fakt si spolu vyhrajou a hlavně děsně vyblbnou, většinou Nelinka honí Péťulku a je to pro ně děsná legrace 😀 jako fakt na ní nebyl ani jednou ošklivej, nepříjemnej, nežárlil prostě nic, já jsem vděčná za tenhle rozestup a pro mě a po mé zkušenosti musim říct, že bych neměnila ani za milion. Jsem fakt ráda 🙂 když to vidím kolem sebe kde ty menší rozestupy mají, tak takhle jak se chová Péťulka k sestřičce se fakt k sobě sourozenci nechovají a i třeba jsou na druhýho sourozence ošklivější, né, prostě bych neměnila ani za milion 🙂
Takže tak od nás, 4 roky a třičtvrtě za mě ideální věkovej rozestup 🙂
Tak se mějte páá 😎

kkarolinka
17. čer 2014

Ahojky, můžu to posoudit, mám dvě ségry. Jednu sestru o 3 roky mladší a druhou o 6,5 let straší. Starší sestru jsem dětství a puberu nějak nevnímala, jenom si jí pomatuju jak se učila a tak, ale že bychom spolu něco podnikly to né. Teď jsme obě dospělé a vzblížili nás až děti, teď si máme o čem povídat. S mladší sestrou jsme furt něco podnikali a hráli si, sportovali a prostě každou chvíli vzpomínáme na ty naše akce. Musím napsat, že pokud máš děti o 6,5 let, tak nepočítej s tím, že prožijou dětství plné her a akcí, jako pomalu dva vrstevníci, ale pak až budou starší a najdou si partnery, tak si určitě porozumí, tak to prostě je.

zmrz_lina
17. čer 2014

Děti nemám, ale můj brácha je o 6 let mladší... celé dětství jsme si jeli v podstatě sólo, neměli jsme moc společného a až teď, když dorůstá (jemu je 21, mně 27), tak si začínáme rozumět... já bych do toho nešla, až jednou, tak spíše chci děti věkově blízko sobě. Manžel a jeho ségra jsou od sebe o 18 měsíců a mají diametrálně odlišný vztah.

hanulkapal
17. čer 2014

Nečetla jsem celou diskuzi, čekám první miminko, ale zato mám zkušenost k nezaplacení - sama se sebou 😀 Mám o 9 let mladší sestru. Věkový rozdíl zní hrozně, ale já na ni nedám dopustit. Je to jediný člověk, na kterého se můžu vždy spolehnout, má sice svoje nálady, je to ještě puberťák, ale opravdu jsem našim vděčná za to, že ji mám, je to takový miláček rodiny, srandistka 🙂 Co se týče našeho vztahu, nebylo to vždy růžové, každá jsme měli v různém věku různé zájmy a obývaly jsme spolu jeden dětský pokoj v malém panelákovém bytě, ale jak říkám, neměnila bych, dokonce je mi i někdy líto, že nemáme ještě dalšího sourozence.

ija1
17. čer 2014

ja mam holky presne 4 roky od sebe a zatim to vypada slibne, ta starsi ma tu mladsi fakt rada a chce pomahat, doufam ze ji to vydrzi a budou si hrat....... starsi je moc rada, ze segru ma, ze s ni jezdi nekdo vzadu v aute, ze ji muze drzet za ruku, dava dudlika...........
podle me je to o lidech, ne o veku, s brachou jsme od sebe 2 a trictvrte roku a nikdy jsme k sobe cestu nenasli, dneska se vidime jen na navstevach u nasich, ale rozhodne vzajemny volani, nebo nejaky blizsi kontakt nemame..........

consti
17. čer 2014

Já si teda myslím, že to není o věku, ale spíš o vztazích v rodině apod. Já mám bráchu jen o 3 roky mladšího a rozumíme si v podstatě až teď v dospělosti a i tak to není žádná hitparáda 😉 . V dětství jsme se prali jak psi 😀 . Můj muž má např. sestru starší o 10 let a mají se strašně rádi, vychází spolu výborně. To samé kamarádka, ta má bráchu tuším o 6 let staršího a mají výborný vztah 😉 .

pajar
17. čer 2014

Ahoj holky, tak ja mam 3 deti. kluk 11 let, holka 7 let a kluk 1 rok a reknu vam, ze zatim zadny velky problemy nejsou. Nejstarsi kluk je s nejmladsim presne na mesic o 10 let a reknu vam, ze ma k malemu nadherny vztah a hodne se mu venuje. Holka ma k nejmensimu 6 let rozdil a venuje se mu jen jak se ji to hodi, ale ani jedno z mych deti na sourozence nezarli, nebo tak neco. Ano nejstarsi 11 a holka 7 se nekdy dost zerou 🙂 ale jeden bez druheho bez sebe neudelaji ani krok. Jsou to sourozenci jako z enciklopedie 🙂.

viola1987
15. pro 2015

Ahoj, taky jsem chtěla přispět, s bráchou jsem o 5 let a 3 měsíce, dál jsem měla sestřenici o 4 roky, bratrance o 4 a 7 let, hrála jsem si se všemi, jen mi vadilo, že se o mě všichni vždycky báli, taky jsem měla mladší bratrance a s těma už si kluci nehráli, už to byl velký rozdíl, takže já když plánovala miminko, chtěla jsem ideálně do šesti let od přítelova syna a myslím že to je uplně v pohodě, další mimčo chci mít nejméně 3,5 roku od sebe, to je podle mě už dítko samostané, ideál je pro mě rozdíl 4 roky

evik19
15. pro 2015

Ahoj, já mám bráchu o 2 a čtvrt roku staršího. Jako jo, když jsme byli malí hráli jsme si spolu, ale taky jsme se strašně rvali, nadávali si atd. Teď v dospělosti mu přeju všechno dobré, ráda slyším, když se mu něco povede, ale nemám pocit, že bych si s ním měla co říct, a když ho nevidím, nechybí mi. Z celé rodiny si nejvíc rozumím a nejvíc se vídám s bratrancem, který je o 11 let starší a se sestřenicemi, které jsou o 6 a 9 let mladší. Takže asi tak🙂