Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

pele
8. dub 2012

Diky @svetlana, nechodia tam vyslovene chore deti, ale samozrejme dake sopliky sa chytia, alebo ked je dlhsia inkubacna doba, tak clovek nemoze vediet, ze uz dieta siri nakazu...Neviem sa rozhodnut, zato sa pytam, ci ma niekto skusenost, ci uz dobru, alebo zlu.

arrett
8. dub 2012

ahojte. Ja mam rozdiel 14 mesiacov. Otehotnela som, ked al simo ko 5 mesiacov. Dojcila som do 20. Dcerka ma teraz 15 a nemenila by som. Doteraz nechapem, ako som to vsetko zvladla a ako to zvladam, ale je to uzasne. Deti spinkaju same v izbe, uz 3/4 roka a nemame s ttm ziaden problem. Syn spal sam od 3 mesiacich v izbe a dasa po pol roku isla k nemu. V noci sa uz nedojcili. Aj ked sa sem tam vstava, ze sa zobudia, pridem, pohladim a spinkaju dalej. Deti si musia na seba zvykat. Co sa tyka chorob, maju kazdy inu imunitu. Simon tazko znasa chorobu, dasa je odolnejsia, ake navzajom sa skoro vzdy nakazia🙂)) Mali sme a mame od narodenia kociar phil a teds a tiez si velmi chvalim. Lepsi kocik pre nas asi neexistuje 🙂
tak buduce dvojnasobne maminky, prajem vam hlavne vela trpezlivosti. Da sa to zvladnut, aj ked je to niekedy fakt tazke! Stoji to za to🙂

majatob
8. dub 2012

@pele ahoj, ja jsem chodila do MC i s malinkym miminkem, poprve jsme byli kdyz bylo Stepankovi asi 5 tydnu a uplne v pohode. Vybirala jsem teda takovy aktivity aby tam byl jen uzavrenej okruh deti, takze masaze kojencu, cviceni pro kojence a batolata (max. 12 deti myslim) a s nejstarsim klub pro predskolacky, tam chodily 4 deti, co se ucastnily programu a k tomu 3 miminka jejich sourozenci... do volne herny me to nejak netahlo, to byl aj normalne strasnej blazinec a hodne tam chodily aj usopleny a kaslajici deti (na krouzky kupodivu mely matky dost rozumu je nechat doma kdyz neco) a to jsem neriskovala 😝 ale uplne se izolovat podle me ani s miminkem nemusis 🙂

pele
8. dub 2012

dakujem @matajob, to je super sprava...pokusime sa to aj my nejako okresat, ale prestat si neviem predstavit.
Baby, ked ste mali sopliky, chorobu u 1 dietata, dalo sa izolovat ho od miminka, alebo nie? Chrani kojenie trosku miminko? Ako vyzerala ta izolacia?

majatob
10. dub 2012

@pele ja jsem neizolovala, bud to chytli nebo ne... ale teda kdyz jsou nemocny a uknourany vsechny deti, tak je to sila 😅

ameliejulliette
10. dub 2012

Tak se hlásím do klubu Powertwin 🙂 Kočárek vypadá celkem dobře, jsme třetí majitelé, znát to je, ale funkčně mi přijde, že ani ne, jen ta zadní brzda "courá" o zoubky na kolečkách, tak to snad půjde nějak doutáhnout... Když jsem ho vezla domů, vešli jsme se do všech výtahů, zkusila jsem si i eskalátory (to teda nic moc 😀 ), ale hlavně jsem si říkala, že jakýkoli jiný kočárek by mě asi zabil (nedovedu si představit tlačit už cokoli delšího nebo těžšího se dvěma dětma vevnitř...), tak jsem za vaše rady a tipy moc ráda, děkuju!

@pele Koukám, že to spaní se řeší všude, já jsem naplánovala přesun Benjaminka do pokojíčku na květen (aby si tam do konce srpna zvyknul a aby neměl pocit, že ho odsouváme kvůli miminku), ale uvidíme, co na to on 😅 Kdyby bylo na mně, nechala bych si ho v ložnici, ale on má velmi lehké spaní, tak nechci, aby ho miminko budilo, ale jestli bude miminko spolupracovat a v noci spát, tak asi budeme všichni v ložnici 😵

Já teď řeším akorát očkování MMR (pokud se rozhodneme očkovat), kdy to udělat (teď jsem těhotná, pak novorozenec... tak nevím...), no je to rozhodování na dlouhý lokte, moc se mi do toho nechce celkově 😝

majatob
10. dub 2012

@ameliejulliette vitej v klubu 🙂 nam to ta brzda dela taky, vyresil to pasek se suchym zipem, kterym se zajisti nahore 🙂

ameliejulliette
10. dub 2012

@majatob A to ji teda asi nijak často nepoužíváš, že? 😅 No snad to půjde vyřešit i nějak jinak, ale díky za tip!

majatob
10. dub 2012

@ameliejulliette pouzivala jsem ju hodne v mhd, to jsem ju na zastavce odepla a zapla zas az kdyz jsme byli na konci cesty... ted na vesnici ju nepotrebuju, ale zase uz skoro kocar nepouzivam 😀

ameliejulliette
10. dub 2012

@majatob Jo, dobře... já právě MHD hodně jezdím a je fakt, že na ten přestup to chvilku snesu i s couráním... Mám právě ten kočár spíš na ty velké přesuny, na krátké to mám zatím vymyšlené mimino v Ergu a Ben v kočárku a na místě Bena vypustím a mimino dám do kočárku (máme sporťák, co jde používat od narození, golfky taky tak). No jo, Ty už asi vystačíš s monokočárem nebo šátkem, viď... Máš to ale super, takhle ty tři děti za sebou jak stupínky... to my rozumově chceme třetí až s odstupem, já mám pocit, že bych to už nezvládla, a finančně taky... Ale kdoví, jak to bude 😀

majatob
10. dub 2012

@ameliejulliette vsak uvidis, treba vymyslite jiny reseni 🙂 ja mam ted ruzny varianty jak deti pobrat 😀 po vesnici chodim bud jen s Becem, Babaslingem nebo golfkama pro nejmensiho kdyz se mi nechce tahat. Kdyz musime vlakem tak beru Beco+golfky, no a na dlouhy prochazky sourozenak, do toho nalozim vsechny tri kdyz je potreba. A na "sportovani" Beco+sourozenak, ale to spis vyjmecne kdyz se mi chce joooo moc chodit 😀 😀 😀

majatob
10. dub 2012

@ameliejulliette my jsme tretiho taky neplanovali puvodne az tak brzo...ale pak jsem v sestinedeli zacala resit jakou antikoncepci, nechci brat HA a uvazovala jsem nad teliskem...a tak jsme zjistili, ze vlastne na co cekat, ze to stejnak nemusi vyjit hned 😀 😀 😀 ale ctvrty ted teda neplanujem, to uz by bylo moc slozity, bylo by potreba vetsi auto, rekonstruujem dum a uz ted je mi blby davat na hlidani tri deti ne tak jeste ctyri, navic to posledni tehotenstvi uz jsem moc dobre nesnasela... no je toho vic 🙂 tak treba za par let az deti odrostou 😵

ameliejulliette
10. dub 2012

@majatob Ještě mě napadlo, možná budeš mít z praxe vychytávku ...
nebo kdokoli jiný, prosím:
Bydlíme v horním patře baráku, pak ještě po schodech dolů ke garáži, kde mám kočárek (v zimě v autě). Schody jsou to děsné (ty vnitřní jsou zatočené a dřevěné, nic moc bezpečnost, venkovní každý pes jiná ves). Nevím, jestli jde nějak zorganizovat postupné snesení dětí... když mimino bude ve vložné tašce... Ale přijde mi, že ani jedno nemůžu nikde nechat (u garáže nebo před vchodem...), achjo... Asi to budu taky muset řešit nejspíš Ergem, že?

ameliejulliette
10. dub 2012

@majatob No jo, čtyři už je taková malá školka 😀 Jaký máte auto? My teď budeme kupovat a všichni kamarádi na manžela koukali jak kdyby spadl z višně, když říkal, že máme požadavek, aby se dozadu vešly tři autosedačky 😀

majatob
10. dub 2012

@ameliejulliette my jsme bydleli ve 4. patre bez vytahu a kocar jsme meli dole v kocarkarne a povim ti, ze dostat deti dolu a nahoru byla pekna magorina 😀 😀 😀 se dvema jsem vetsinou brala oba, jednoho v tasce, druhyho za ruku nebo jsem zamkla Tobika v byte, snesla malou, vytahla kocar, nalozila ju, vyjela schody ze sklepa, pak se vratila pro T., nalozila ho a jeli jsme, domu to zase bylo v opacnym poradi, prvni T. zamknout, vyhodit z kocaru B., uklidit a domu. Ale casto byl teda rev na celej barak, protoze to T. spatne snasel, ze je sam zamklej za dverma a nemuze za nama. Jo a kdyz venku T. usnul, tak jsem prvni vynasela B., nechala ju v postylce a pak vynasela T. a pak se vracela uklidit kocarek. Se trema to bylo jeste veselejsi, nebylo vyjimkou, ze jsem bezela na ctyrikrat (3x spici dite+nakup a uklidit) 😀 😀 😀 ale ono to nejak vychytas, s tim Ergem se to taky da a dole ho presunout do kocaru, nebo jsem obcas brala jednoho v becu a druhyho v golfkach a snasela je takhle oba naraz 🙂

reruna
10. dub 2012

@ameliejulliette Ahoj, bydlíme ve 2 patře, kočárek máme pod schody, schody příkré - já to dělala tak, že jsem vzala staršího za ruku a mladšího do náruče, tašku ke kočárku přes rameno a šli jsme opatrně dolů všichni zaráz a nahoru taky tak, bála jsem se nechat je samotné. Pokud máš vložnou tašku, tak je to ještě jednodušší - do jedné ruky vezmeš mimi v tašce a za druhou ruku budeš držet starší dítě. Tyhle přesuny po schodech byly nejhorší část procházky 😝

majatob
10. dub 2012

@ameliejulliette mame Ford Mondeo a tri se dozadu vejdou, ikdyz dost natesno a jen v jednom poradi 😀 (mame Maxi Cosi Rodi, Maxi Cosi Priori a Britax Evolvu 123) 🙂

ameliejulliette
10. dub 2012

@reruna No já právě potřebuju jednu ruku na zábradlí, to jsem nepsala, ale ty schody jsou fakt hrozné ☹ Netroufám si po nich bez držení... a Beník ty venkovní směrem dolů nedá (podle mě ani v září)... Já se taky bojím nechávat je samotné, no... 😅 Asi to Ergo... Děkuju ale. Já to budu ještě několik měsíců vymýšlet a nějak to dopadne 😀
@majatob 😀 Autosedačkové puzzle 😀

reruna
10. dub 2012

@ameliejulliette to ergo by bylo řešení, to bys měla jednu ruku volnou, nebo jestli máte ohrádku, tak bys mohla nechat staršího zatím doma v ohrádce a snést mladšího...

ameliejulliette
10. dub 2012

@reruna Jo jo, nějak to takhle vykombinuju... Tohle je naštěstí jediný problém, co mě napadá 😀 Jsem zatím poměrně naivní 😀

jancule79
10. dub 2012

@ameliejulliette Ahoj, koukala jsem, že jsi psala ohledně očkování MMR vakcínou. Tak přidám zkušenost. Starší dostal první dávku Priorixu cca 6 týdnů před narozením mladšího. Zvládl to v poho, 2 dny měl teplotu, jinak nic. Po druhé dávce neměl vůbec žádnou reakci (jako teplotu apod.), akorát byl takovej podrážděnější. Mladší zanedlouho zrovna půjde na 2. dávku, tak jsem zvědavá. Na první neměl vůbec žádnou reakci, až mi to bylo skoro divný. Se svého okolí vím, že na tuhle vakcínou nejsou horečky, osypání vůbec výjimkou. Tak uvidíme.
K těm schodům, bydlíme sice v rodinném domku (máme přízemí + 2 patra), takže schodů si taky užjeme. S mimčem jsem to dělala tak, že jsem v jedné ruce držela mimčo a za druhou ruku staršího a šli jsme. Je fakt, že u nás šlo pouze o přesuny z patra do patra, nemusela jsem nosit kočár. Když jsem potřebovala pro něco skočit do jiného patra, tak většinou jsem mimi nechala v postýlce a šla se starším. Vycházela jsem z toho, že ležící mimino mi nezdrhne, kdežto starší mi v 1,5 roce vylezl z postýlky, ohrádky a nechat ho bez dozoru, to moc nešlo - byl neřízená střela, pořád někam lezl (např. v kuchyni ze židle lezl na barový pult apod.).

eveluska
10. dub 2012

@jancule79 trochu mimo tema diskuze, ale mmr ma dve davky? jak dlouho po sobe? posilaji pozvanku nebo to musim hlidat ja? diky 🙂

ameliejulliette
10. dub 2012

@jancule79 Děkuju 🙂 Já právě ani nevím, jestli to budeme očkovat, když jsem těhotná - někdo to nedoporučuje, s prominutím chro chro aby se v tom vyznalo 😅 Poslala jsem asi 15 dotazů na ministerstvo a uvidím, co mi odpoví 😉 Jo, přesuny v rámci baráku bych ani neřešila, jde mi spíš o ten přesun ke kočárku 🙄 No názorů spousta, tak nějak z toho spatlám svou vlastní variantu 🙂

jancule79
10. dub 2012

@eveluska Jo jo, první dávka od 15. měsíce a druhá mezi 21. - 25. měsícem, alespoň tak je to ofico uváděno. Naši kluci měli první dávku v 19. měs. a druhou kolem 2. let. Určo nikdo na to upozornění neposílá, asi by to spíš měla vést v patrnosti dětská (nebo alespoň u nás to tak funguje, že mi vždycky řekla, kdy jaký očkování).
Koukám, že rošťák č. 2 už je na světě! Tak velká gratulace!!

jancule79
10. dub 2012

@ameliejulliette To jo, co doktor to názor. Já myslím, i když ho necháš naočkovat až po těhu, tak se taky nic nestane. Ono vůbec na tuhle vakcínu jsou dost rozporuplný názory.
S tím přesunem ke kočárku, pokud nemůžeš jedno dítě někde "odložit" tak bych to asi taky řešila tím Ergem. I když, uvidíš jak to potom bude v praxi. Kolikrát si člověk něco plánuje a ve finále je to úplně jinak. Ale to asi známe všechny. 🙂

petja
10. dub 2012

@ameliejulliette určo neočkovat dítě na MMR v období těhotenství ženy!!! Je to živá akcína a pokud se projeví vakcína a dítě bude mít projevy nemoci je tu riziko přenosu na matku!!!

ameliejulliette
10. dub 2012

@petja 🙂 Já se na to víceméně nechystám (nejraději vůbec), ale už jsem se setkala s názorem pediatrů, že to v těhotenství nevadí... Ale díky 😉

jancule79
10. dub 2012

@petja Já jsem to tenkrát nějak extra neřešila, bylo mi řečeno de facto to samé, co je v příbalovém letáku od výrobce Priorixu (viz níže). Ale je fakt, že jsem pak na to slyšela taky různý názory, zda v těhu dítě očkovat či ne. Takže pak se každý musí rozhodnout sám.
Přenos infekce spalniček ani příušnic z očkovaných jedinců na vnímavé osoby nebyl zaznamenán. Je známo, že mezi 7 až 28 dnem po očkování dochází k faryngeální exkreci viru zarděnek s maximem okolo 11. dne. Dosud však nebyla zaznamenána nákaza zarděnkami, která by byla způsobená takto vylučovaným virem.

Ale u Priorixu Tetra už to tak jednoznačné není, tam je v příbalovém letáku rozvedeno riziko přenosu planých neštovic.

petja
10. dub 2012

@ameliejulliette
@jancule79 pro mě i mini riziko je riziko a u MMR není stanovená horní věková,kdy naočkovat,takže to není problém.Já jsem tohle řekla mudr a ta ani nevěděla,že nějaké riziko je a v poho sme daly\ odklad,nejdřív ve 2letech.Jde myslim havně o školku,aby byli naočkovaní před nástupem tam

ameliejulliette
26. dub 2012

@jasekd @majatob Holky, prosím, jaké vložné tašky jste používaly do Powertwinu? Připadá mi, že jsou všechny moc veliké, a 70 cm se mi zdá, že se tam nevejde 😕 Teda, přední pak nepůjde vůbec sklopit... A máte některá zkušenost s kompatibilitou sedaček Concord na adaptérovou verzi toho kočárku? Děkuju moc...