Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

alenka600
16. črc 2012

@jasekd Jej super, dakujem.
Lebo mne sa zda, ze je rozdiel, ci mas medzi detmi 1,5 roka, alebo iba rok. Napriklad aj tom ako pises - dve nechodiace deti 🙂Ono ma to asi aj vyhody aj nevyhody. Skusim si vyhladat Tvoje prispevky dozadu.
Len sa nemam s kym poradit a koho sa opytat, lebo osobne nikoho takeho nepoznam. Aj ked sa nad tym zamyslim - v generacii nasich rodicov nebol rocny rozdiel az taka rarita - no ale to boli aj ine pracovne doby a podobne.
Zaujimalo ma aj to co si pisala o kociku - ze naco sa mam pripravit.Vacsinou len chodim na prechadzky po okoli, vsade inde musim ist autom (lekar, obchod, urad), kocik som doteraz pouzivala minimalne, nosila som dceru v satke, ale kvoli bruchu mi to je uz neprijemne.

jasekd
16. črc 2012

@alenka600 ja chodim vsude pesky, jsme vetsi mesto, necelych 50tisic obyv., je tu nemocnice i vetsina lekaru pro moje deti (zbytek jezdime do Prahy), takze to lze, ale nalitam dost kilometru. Kocar pouzivame i na vyletech, ani jedno moje dite moc Manducu nemusi a ja taky ne, boli me zada. V kocaru odvezu nakup atd. To Jane je lehky, skladny, vyhody prevladaji , i kdyz par negativ bych na nem samo nasla. Ja i deti jsme kocarkovi, ne nosici. I kdyby ti rocni holcicka chodila, neujde moc a hlavne neposloucha, bud se couraji nebo utikaji. Pro me jsou prochazky, kdyz malej jde po svych, i ted o nervy..

zdezli
16. črc 2012

@alenka600 Ja mam sice rozdil mezi detmi 19 mesicu a obe jsem rodila prirozene, takze v tom ti asi moc nepomuzu, ale ziji take v zahranici a jsem v podobne situaci jako ty: manzel v praci od nevidim do nevidim a zadny pribuzny v okruhu 400km. Pratele bud pracuji nebo maji vlastni male deti. Takze jsem zpravidla na vse sama. Deti mam ale nastetsi hodne, spave a hlavne zdrave! Uz jen v tom spanku spatruji velikanske plus: uz 4 mesice spi spolu v pokojicku, oba chrni 12-14 hodin v kuse, odpoledne dalsi 2-3 hodiny. Usinaji sami. Takze je prostor a cas na domacnost, manzela i regeneraci 😀 Bydlime na malem meste, je tu vse, jako @jasked se nabeham, jsem zpravidla bez auta. Prvni 3/4 roku jsme meli sourozenecky kocarek, ted uz jen skate. Nejsem moc nadsena z toho, ze musim brat deti vsude s sebou, na nakupy, k doktorum a podobne, ale jinak to nejde.
Ja si tedy asi od doby 3 mesicu po druhem porodu deti plne uzivam, jedinym mrackem na nasem nebi jsou plinky - porad mam obe deti 100% v plinkach, dcerka je v tomto opravdu narocna, at delam, co delam, do nocniku nic neudela a proste ceka, az ji tu plinku dam. Ted uz jsme ji ji vzala i na doma a ta potvurka stejne ceka, az ji ji dam na spani... No snad se tohle brzy zlomi.

Takze za ma deti s malym rozdilem ano, jen to druhe tehotenstvi bylo pro me dost hrozne, i kdyz jsem zadne vyrazne zdravotni problemy nemela. Ale s prvnim se to nedava srovnavat - dcera zacala chodit, az kdyz jsem byla ve 3. trimestru, bydlime ve druhem patre bez vytahu, takze jsem ji porad nosila a padala z toho dost na usmev. To jsem fakt rada, ze je to zdarne za mnou!

jasekd
16. črc 2012

@zdezli ty jo, to je pekny spani. Mne deti spi ted 8 hodin v noci a jeste dost casto rvou, po obede ty 2 hodiny, to je pekne a naberu sily a udelam, co je treba. ten odpoledni spanek jim brat nechci, potrebuji ho a i ja mam pauzu. Kluk i kdyz pres den nespi, tak vic jak 9 hodin v noci neda, jsou ted narocni... My mame od plinek relativni pokoj, kluk je spolehlivej uz dlouho, holcicka hlasi casteji nez pak cura, ale nehod uz ma malo, akorat koelm ni skacu furt s nocnickem, porad si rika 😀 Uz jsem sli i ven bez plinky, ale jen kdyz je teplo, kdyz ma kalhoty, dam ji natahovaci papirovku, rika si i tak. Ty latkujes? Ja jo a 3/4 roku plneho latkovani dvojmo byl mazec. ted uz mame jen na spani a je to uleva 🙂 Ale zas to chozeni... kazdej ma neco.

zdezli
16. črc 2012

@jasekd ne, mame papirovky, mam na rukach atop a to vecne mavhani ve vode by me zabilo, staci mi ted likvidovat ty vecne nehody - Naty si totiz vuuuubec nerika. Tedy na dovolene si rekla 2x a taky se zadarilo, ale ted doma zas uz nic 😖 jsem z toho spatna, bojuji s tim denne uz rok a pul a vysledky nulove 🙄 ale jak rikas, vsude je neco.. 😉

jasekd
16. črc 2012

@zdezli Hele, ja delala s Martinem pokusy o BKM, kvuli te jeho vade, abych eliminovala riziko infekce. Darilo se nam s kakanim, ale spis casovanim a tim, ze jsem ho pozorovala. Pak ze dne na den si zacal rikat aktivne o nocnik a brzy bez nehod. Cca ve 20 mesicich. Holka byla naprosty BKM ignorant, ja mela malo casu, vykaslala jsem se na to... Ve 14 mesicich! zacla aktivne hlasit... Hodne lidi rika, ze to prislo ze dne na den. moje mama taky, pliny jsem mela po 2.roce jeste, a pak behem 14 dnu ani v noci. U nas teda to spani zatim nehrozi... Ekzem se mi s latkovkama taky zhorsil, ted uz pohodicka, zadny kakani, zadny machani 🙂 Ted ho mam ze stresu, a horsi nez z plinek 🙄

martinka.pida
16. črc 2012

Ahoj 🙂, možná blbá otázka 😀. Jak vozíte prcky v autě? Starší vpravo a vajíčko vlevo za řidičem? Dneska mě to při jízdě napadlo, jestli přendat starší vlevo a vajíčko s mimi napravo? Zase se ale bojim, že na mě starší neuvidí a nebude mít kontakt, tak bude ječet...Vajíčko dopředu se mi dávat nechce kvůli airbagu, manžel si není jistý, zda je funkční.

eveluska
16. črc 2012

@martinka.pida taky jsem nad tim premyslela a puvodne chtela dat starsiho za sebe, abych mela vajicko jako pri prvnim, ale pak jsem to nejak nechala a nechtela jsem starsimu brat "jeho misto", takze ted mam vajicko za sebou - nevyhoda je, ze takhle se dudlik za jizdy opravdu nahodit neda, tak casto na cerveny vystupuju 😅 Reseni vidim v tom - poridit si treti dite, co bude sedet uprostred a bude obsluhovat obe krajni - mensi deti 😀

zdezli
16. črc 2012

@martinka.pida My jsme je prehazovali 2x, nejprve uz kdyz jsem byla v posledni fazi tehu a dcera jeste nechodila. Byla puvodne za spolujezdcem, pak sla za ridice, protoze ji nosil manzel. Pak kdyz zacala chodit a vajicko uz bylo tezke, tak jsme je prehodili zas zpatky 😀 Od te doby sedi tedy mladsi syn za ridicem a starsi dcera za spolujedcem 😉

ivaanka
16. črc 2012

@alenka600 Já mám kluky od sebe rok a 13 dní, oba císařským řezem. První byl akutní, druhý plánovaný. Rok po prvním císaři se mě nikdo ani neptal, jak chci rodit a rovnou mě poslali na císaře. Můj gynekolog byl ze začátku velmi skeptický, ale zašla jsem si pak na konzultaci přímo do nemocnice za primářem, který mi císaře dělal a ten v tom problém neviděl.
Těhotenství bylo ze začátku OK, ale s velkým břichem to pak bylo hodně náročné, než malý začal chodit a já jsem ho musela pořád tahat.
Teď je klukům 22 a 10 měsíců a je to celkem OK, někdy samozřejmě na palici, když se oba rozeřvou, ale jinak to zvládám celkem v klidu. Mám kočárek Phil and Teds pro 2 děti, ale starší už v něm neseděl ani nepamatuju, běhá sám nebo jezdí na odrážedle.
No každopádně gratuluju, užiješ si, je to sranda 🙂

zdezli
16. črc 2012

@jasekd jsou oba sikovni! Ale abych tu moji jen nehanila - ted pred spanim se mi zase poprve po roce a pul vycurala do nocniku!!!!!!!!!!!!!!! Tak nevim, zda nahoda, nebo se zacina blyskat na lepsi casy 😵 V kazdem pripade je to skoro na otevreni sampana - neverili jsme s manzelem vlastnim ocim 😀

jancule79
16. črc 2012

@martinka.pida Ahoj, já jsem to taky staršímu nechtěla měnit, takže má sedačku stále za sedadlem spolujezdce a mladší sedí za řidičem. Jinak údajně nejbezpečnějším místem v autě je sedadlo za spolujezdcem. Ale je to míněno z hlediska deformačních zón v autě, není to prý statisticky podloženo (z hlediska počtu nehod a zraněných).

martinka.pida
16. črc 2012

@eveluska
@zdezli
@jancule79 Holky, děkuji za reakce. Mně se právě moc nechce přesouvat starší jinam, než je teď zvyklá. Ráda bych co nejmíň změň a když už, tak nenápadně ještě před porodem 😀. Pokud bude mít mimi dudlíka, tak s vystupováním počítám. Ani u Veru, když byla ve vajíčku, jsem na ni nedosáhla a musela jsem vystupovat, tak to takový výrazný problém zase nebude 😀.
Jo a třetí dítě doprostřed...Jedině, když nebude moje 😀. Je to tak půl hoďky, co jsem manželovi říkala, že až budu chtít třetí mimi, tak že si ho adoptujem, třetí těhu už nedám 😀.

eveluska
17. črc 2012

@jasekd ahoj, jak valcite? behate furt po doktorech nebo je to lepsi? 🙂

jasekd
17. črc 2012

@eveluska ahoj, behame 😝 Nevim, co jsem ti psala, a co ne. V. je po operaci oka (mela aterom ve vicku) v Motole, vse OK, jizva vypada pekne. V srpnu znova Motol, konecne pry vysledky z genetiky 😖 Bojim. Uz necvicime Vojtovku 🙂 Krasne leze, zatim nechodi, jen kolem nabytku. Nevadi, to prijde. Martin mel momentalne byt v Praze na op. kvuli te ledvine, ale odvolali nam to, je malo doktoru 😝 Snad v srpnu. Ted ho trapi brisko, furt ma prujmy 🙄 Zatim neresim, snad se to spravi. Byl na ortopedii a pry je OK, ko za rok, ale furt chodi hrozne divne a mava rukama, dle neurologa pry jen zlozvyk, ale vypada to desne. Ja sama mam gyn. problemy, asi i z nervu. Jmse proste lazaret 😀 Hlavne ja uz mam nervy na pochodu, momentalne nejsem dobry priklad, proc mit deti za sebou 😅 Jak vy?

eveluska
17. črc 2012

@jasekd teda 😒 staci pulka toho a kazdej by byl na nervy ☹ to s tim ocickem a ledvinama jsi mi psala - dobre, ze mala uz je ok a snad v srpnu dobre dopadnou i ty ledviny. To behani jsi mi nerikala, ale kdyz to neurolog vidi dobre, tak to snad fakt nic nebude 🙂 Kazdopadne toho mas teda fakt nad hlavu 😝 Presne toho se bojim i u nas, ze zatim je bombino malej a nezarli a mimco je neskodny, ale jakej bude bugr za pul roku nebo za rok, tak to se bojim domyslet 😅 Ted si to pocasi z nas dela pekne dobrej den, ale mohly bysme se pak nekdy konecne sejit treba na tu prehradu na koupacku 🙂 ale ja bohuzel muzu az po pulce srpna nebo leda pristi tyden, ale vy s tema doktorama toho asi mate plny kecky, vid? 😒

madlisek
18. črc 2012

@jasekd pomalu si to tu pročítám, abych měla představu, co nás čeká a moc mě mrzí, že se vám nahrnulo tolik zdravotních problémů. Snad bude brzo líp. Chtěla bych se zeptat - jak jsi upravovala nebo doplňovala plenkový arzenál, aby všeho bylo pro dvě děti dost?

jasekd
18. črc 2012

@eveluska prosti tyden bysme snad i mohli, druha pulka srpna je zabita (pooperacni, a kdyby nahodou dovolili, v zari k mori...ale pochybuju). Tak uvidime podle pocasi, koupani asi ne, ale co treba ty brusle? Zatim ale vyhled myslim neni moc optimisticky, uvidime...
@madlisek mela jsem 24x Haipu Daipu a nejake cc, pouzivane spis v nouzi, kdyz HD neschly. 1x PUL HD S, 2x M, 2x L. 3x AIO temer nepouzivane. Kdyz se narodila dcera, koupila jsem na bazaru akorat 6x HD a nechala si uplest jedny vlnaky na male miminko. Ze zacatku jsem prala denne. Pracka stejne vic nepobrala a nemam misto na nejakou extra rozmachlou vybavu. v 99% jsme vystacili, susim vmalem byte na susaku, zadny balkon ani susicka. Tech svrchnaku by se obcas sneslo vic, ale bazar nechci a davat dalsi 3 stovky se mi nechtelo. Presto 1razovku temer nepouzivame, akorat ted natahovaci pro malou, je krome spani bez plinky, ale na ven, kdyz je zima, ji radeji tuhle dam, kdybysme nestihaly nocnik. Mne moje plenky vyhovovaly, tak jsem nemela duvod kupovat jine. Uvazovala jsem o nejakych vv, ale byla jsem lakoma 😀 a jeste ze tak, kdyz se madam pomerne brzo odplenkovava.

madlisek
18. črc 2012

@jasekd To je super, že se slečna zbavila plenek rychle. Já si zatím netroufnu odhadnout, jak na tom ta naše v zimě bude. Na látkovkách jsem viděla, že se budeš zbavovat několika pastelek, tak bych se hlásila jako zájemce o koupi 🙂

espanolka
18. črc 2012

Ahojky, zrovna tu čtu vaši diskusi, budeme mít děti přesně 2 roky od sebe. Taky uvažuji nad sourozeneckým kočárkem, ale to budu řešit, až se mimi narodí. Syn 17 měs., chodí teprve 2 měsíce.
Mám trošku obavy, jak to zvládnu, ale snad to bude v pohodě. Náš synek je klidnej a hodnej. Chci se zeptat, v kolika měsících jste dali starší mimčo na velkou postel? Nebo máte 2 postýlky?

imzadi
19. črc 2012

@espanolka ahoj...my stehovali do velke tento mesic 😉 a musim rict ze dobry!

espanolka
19. črc 2012

@imzadi. Vazne? Koukam, ze mas stejne stare dite jako ja. Nas si na velky posteli porad stoupa, tak aby nespadl v noci treba i kdyz tam bude zabrana, ale ta je pry vysoka jen 15cm.

jancule79
19. črc 2012

@espanolka Ahoj, já mám kluky s 1,5 ročním rozdílem. Staršího jsme dali do velké postele v necelých 2,5 letech. Předtím jsme měli 2 postýlky.
Co se týče sourozeneckého kočárku, já na něj nedám dopustit (měla jsem EasyWalker Duo), byl to super pomocík. Používala jsem ho ten první rok. Zezačátku by se to bez něj fakt nedalo. Starší sice chodil od 13 měsíců. No chodil - on běhal. 🙂 Hlavně nechtěl chodit za ruku nebo vedle kočáru, což při provozu ve městě je docela problém. Pokud ho máš kam uložit, finance na něj a využila bys ho (někdo třeba na vesnici kde nic moc provoz, v domku se zahradou, prakticky se moc nikam nepřemísťuje), tak bych si ho klidně i při 2 letém rozdílu pořídila. Je to super pomocník pro mámu. 🙂

espanolka
19. črc 2012

@jancule79. Super, dekuji za radu. Taky premyslim ze koupime druhou postylku a pak ji dame k babicce, to se uz nejak vyuzije. Bydlime ve meste, ale denne jsme v Karlovych Varech a hodne opravdu hodne cestujeme. Nad sourozeneckym kocarkem hodne uvazuji, malej taky nechce chodit za ruku a leti si kam chce. Chodi ted dva mesice, je mu 17 mesicu.

jancule79
19. črc 2012

@espanolka Právě, ono je to i hodně o tom jak je schopno to dítě jít, abyste v rozumném čase vůbec někam došli. Přesně jak píšeš, to jsem měla taky - já chtěla jít doprava, syn doleva, pak se samozřejmě u něčeho ty děti zastaví, co je pro ně zajímavé atd. S tím kočárem je to pak jednoduché, naložíš ho a jedete. 🙂 Já jsem pak používala i skate, ale to kolem toho 2,5 roku. To už spíš na takový ty situace, když jsme někde potřebovali být rychle, tak se syn popovezl. Kolem 2 roku na něm teda syn vůbec nevydržel, neustále z toho slejzal a taky byla zima a hodně sněhu a to skate moc není. Takže to jsou moje zkušenosti. 🙂)
No my měli vlastně postýlky 3. Tu třetí měl malý na denní spaní v pracovně (máme v domě 2 patra, tak abych ho tam měla kde odložit). 🙂

eveluska
19. črc 2012

@espanolka my mame dve postylky, obe jdou ale udelat na vetsi postel, bez bocnice...

zdezli
19. črc 2012

@espanolka My meli take dve postylky, jedna z nich jde predelat na vetsi postel bez bocnic. To jsme provedli, kdyz byly dcerce 2 roky a asi 3 mesice.

espanolka
20. črc 2012

@jancule79 právě mám termín na půlku února a to sníh bude, v létě už to bude jiný, bude starší a už bude rozumnějsí a už třeba půjde vedle kočárku.

espanolka
20. črc 2012

@zdezli to je pravda, že bych druhou koupila tuhle, děkuji!!!

madlisek
21. črc 2012

@jancule79 Také nás čeká rozdíl rok a půl a přemýšlím nad sourozeneckým kočárem. Ze všech, co jsem viděla, se mi EasyWalker líbí nejvíc, tak jsem ráda, že tu je někdo, kdo s ním má zkušenosti při dvou rozdílně těžkých dětech 🙂 Chtěla bych se zeptat, nebyl tam problém s těžištěm, když třeba starší už ťapal vedle a v kočáru bylo jen jedno dítko?