Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

jancule79
21. črc 2012

@madlisek Ne ne, problém s těžištěm vůbec nebyl. I když v kočáru bylo jen jedno dítě, tak prakticky žádná změna. Jinak se taky EW výborně skládá a složený je kupodivu docela skladný. 🙂 Jízdní vlastnosti super, je dobře odpružený, velký nafukovací kola. Já jsem s ním byla maximálně spokojená.

svatule
24. črc 2012

ahoj holky, dlouho jsem nepsala, sešlo se nám toho více, teď už je to konečně klidnější.
Ve zkratce-ve 20tt našli miminku srdeční vadu, do konce těhotenství jsme byla na rizikovém, rodila jsem v Motole a malý šel hned po porodu na zákrok a pak na operaci, vše dobře dopadlo a v necelých 3 měsících je zdravé miminko!
Takže jsem strávila celkem měsíc mimo domov, což s malou dcerou bylo pro všechny náročné, ale malá se dost osamostatnila a i teď je ráda s prarodiči, takže to je taky dobré.
Kočárek nakonec máme Jané powertwin, jsem spokojená, uvidíme, jak dlouho v něm malá bude chtít být, radši chodí. To je trochu stresující co se kojení týče, když jsem s dětma sama, tak musím jet nakojit domů, nevydrží zatím jen tak si chvíli hrát, ale i to se dá.
A jinak jsem docela mile překvapená, že ve skutečnosti to není tak hrozné ty dvě děti po sobě, i když samozřejmě občas to je na palici a taky mi občas přijde, že u malé trošku polevuji ve výchově...ale snad se to vše časem úplně utřepe.
Jinak jsem malého taky nakonec rodila plánovanou sekcí, měla jsem ho necelých 17 měsíců po dceři, děloha byla bohužel takřka prasklá, takže 3. dítě s největší pravděpodobností nebude...
Taky jsem momentálně upustila od látkování, nějak jsem nestíhala přebalovat, tak uvidíme, jak to bude dál.
Tak se všichni držte!

jasekd
24. črc 2012

@svatule Moc gratuluju, mate toho za sebou hodne, tak ted uz jen klidek a "pohodu" s dvema detmi 😉

dana3262
24. črc 2012

@madlisek
@jancule79 ja ho mam tak oveseny a vsechno tam tak nastelovany (slunecni clonu, vlozky, prebal.tasku, ruzny tasky na hackach atd) ze ho do auta neskladam. Mame forda galaxy a kdyz ho tam dam operkou na nohy k sobe, tak se tam vejde. Akorat teda zvednout ho do urovne zhruba nad kolena je obcas dost na hranici mych sil 🙂 ale je to hrozna uleva 🙂 jinak se sklada dobre to jo a problem s tezistem jsem taky nemela. Miminko jsem mela v korbicce, takze ta to docela asi i vyvazila.

svatule
24. črc 2012

@jasekd trošku jsem dočítala, taky si to vyžíráte ty nemoci, ale určitě bude vše v pořádku! V Motole jsou fakt profíci, zachránili nám chlapečka, je to moloch, ale funguje 🙂

jasekd
24. črc 2012

@svatule My tam jezdime ambulantne na onkologii a genetiku a lezeli jsme na ocnim a jsem spokojena, az na mensi vyhrady 🙂 snad nam brzo reknou neco priznivyho, abysme meli konecne nejakej vyhled do budoucnosti, jak na tom s tou vadou bude, ale Vendy je spokojena holcicka a snad to tak zustane 🙂 U nas je trochu problem, ze se to resit asi neda, kluka snad odoperuji a bude dobrej, tohle nejde, ale zas ji to neohrozuje na zivote, vy mate za sebou vetsi drama. U nas je to spis takove dlouhe (uz to budem resit rok) unavne cekani a nervy, co zas kdo najde, u obou deti. Tak se doma hezky zabehnete a brzo pujde i to latkovani 🙂

svatule
28. črc 2012

@jasekd no to je právě to, že to je dlouhé...ale jak píšeš, je spokojená a určitě bude vše v pořádku! U nás to bylo hodně na nervy, jak to dopadne, ale teď paradoxně už máme klid, malý je zdravý, takže krom občasných kontrol na kardiu nic navíc nemáme.
Ještě uvidíme, zda bude muset na rehabilitace, stáčí hlavičku víc na jednu stranu, zatím jen podkládáme, no, ale to už jsou malé věci...
S tím látkováním uvidíme, malou se už snažím vést k nočníku, ale je to ještě boj 🙂 a nehrotím to a malý má zatím jen papírovky, měl totiž přes třísla vedené katetry a kdoví co všechno, takže to měl hodně podrážděné tak ještě čekáme, co to udělá ale hlavně zatím fakt nestíhám 🙂
Taky se nám dcera naučila vylézat a zalézat sama do postýlky, co myslíte je už čas na velkou postel? My nějak počítáme, že okolo Vánoc, jak bude mít 2 roky...zatím hodně při spaní cestuje, tak máme strach, aby nepadala...

zdezli
31. črc 2012

@svatule my dcerce na 2 letech vytahli 2 sprusle a pak o par mesicu pozdeji sundali sprusle uplne. Ma jen mantinel jako zabranu, aby nepadala.

svatule
1. srp 2012

@zdezli asi to taky zkusíme, má to ovšem jednu výhodu, když je fakt unavená, zamává nám papa a jde si sama lehnout 😀 ovšem zase když spát nechce, tak vyleze a nejde ji nahnat zpátky, tak ono se to časem zlepší.

zdezli
1. srp 2012

@svatule no my to taky uz zkouseli kolem toho 1 a pul roku, ale museli jsme ji vratit do klasicke postylky, neslo to. Prvni 3 dny to fungovalo, ale pak zacala vylezat. Jendou jsme ji nahaneli uz polmrtvou do pul druhe do rana, a tim pohar trpelivosti pretekl. Pak jsme to udelai o pul roku pozdeji a bez jedineho problemu.

argo1
2. srp 2012

zdravím holky, čekáme za pár týdnů druhého prcka. kluci budou od sebe 19 měsíců a pořídili jsme Jané Powertwin verzi 2010. Prosím, chci se zeptat, kdo ho máte, jak moc se Vám dá sklopit zadní opěrka??? Já jsem to zkusila na maximum, ale stále je to takový pololeh a když tam dám vložnou tašku, tak je to pořádně z kopce. To by mimčo asi furt sklouzávalo dolů... jsem z toho trochu zklamaná, ale asi to budem muset nějak vyřešit vypodložením.... jak jste to dělaly vy?

majatob
2. srp 2012

@argo1 ahoj, taky mam starsi Powertwin a do uplneho lehu nejde. Vzadu jsem mela tasku a byla do kopecka, ale detem to nevadilo, aspon po jidle neublinkavali 😀 akorat dole jak se davaji nozky jsem mela pasky na suchej zip aby tam ta dira nebyla a nesjizdela cela taska. Nebo bych to podlozila slozenou dekou pokud ti to vadi..

argo1
2. srp 2012

@majatob Díky za info. mě by taky nevadil mírný sklon, ale mě to s tou taškou přijde fakt hodně (tak 30°) Nedá mi to a šteluju to tady furt dokola, sundala jsem ten látkový potah a myslím, že by to mělo mít ještě jednu polohu, ale bude se to muset udělat trochu násilím.... tak doufám, že ho nerozbiju😉

jasekd
2. srp 2012

@argo1 Mne to neklouzalo, do lehu to fakt nejde, ale jak pise @majatob aspon neblinkaji. Tu diru jsem chtela puvodne vycpavat, ale pak jsem se na to vykaslala. Jedna znama tam napevno nasila pruh latky. Miminko taky moc neklouzalo. S tou slozenou dekou to neni spatny napad, sice trochu provizorium, ale jinak je ten kocar super. Nebo nacpat neco primo do nohou tasky, deku nebo rucnik, aby se mimi o to zarazilo a nezajizdelo.

lucka33
2. srp 2012

@alenka600 ahoj, ja mám deti s rozdielom 15 mes., obidva cisárskym. Druhé tehotenstvo prebehlo bez problémov, žiadne bolesti jazvy. Dokonca po tomto druhom cs som mala aj menšie bolesti... TAkže toto je v pohode, samozrejme je to individuálne, ako všetko....
Neboj sa, že si sama, nájdeš si systém, deti si nauč na režim a pôjde to. Zvládneš to, lebo to budeš musieť zvládnuť. Moja staršia bola a aj je dobré, poslušné dievčatko, od 11mes. spáva sama vo svojej izbičke celú noc. Malý je náročnejší, je to taký "mamin cecok", vraj u chlapcov normálne... Spával vždy katastrofálne, cez deň ako-tak, ale noci čistý des. No čo narobíš. Teraz je to s ním už o niečo lepšie, ale aj tak si vyžaduje moju pozornosť oveľa viac ako prvé dieťa a je to taký malý jedoš, keď sa mu niečo nedarí...
Súrodenecký kočík nemám, veľa som nad ním dumala, mala som aj niečo vybraté, nakoniec som to poriešila športiakom s vložnou taškou pre novorodenca a buggypodom pre staršie dieťa. Ten už nepoužívame, lebo väčšinou sme doma na dvore alebo ideme autom. Dcérka ide pekne pri mne, drží sa ma za ruku. Keď sa aj pustí, akonáhle ide auto, už pribehne a chytí sa ma. Takže som aj rada, že som ten súrodenecký nekupovala.
Ja som tiež otehotnela neplánovane a bol to teda riadny šok, lebo som nikdy nechcela mať deti krátko po sebe. Ale zvykla som si, je pravda, že boli dni, kedy som len lietala od jedného k druhému, ale chce to fakt len režim a teraz je to už v pohode. Keby nebol malý taký upišťaný, tak by to bolo úplne super. Napr. minule som sa mojkala s malým na rukách a dobehla dcérka, tak ma mojkali a stískali obidvaja, no moje srdce plesalo radosťou, šťastím a láskou, to bol tak krásny a neopísateľný pocit, ktorý ti nedá nikto iný, iba tvoje deti 😵 😵 😵 A hneď zabudneš na trápenia a starosti,ktoré ti narobili 😉 Tak sa neboj, zvládneš to, sme ženy stvorené na materstvo, takže je to v nás, je nám to prirodzene dané, aby sme sa dokázali o deti postarať 😉
A ešte jedna rada na záver: Nedrž v sebe hnev a nemaj výčitky, ak budeš na deti kričať 😉

argo1
2. srp 2012

@jasekd Moc díky za info. @majatob Mě se to nakonec podařilo dát do lehu, je tam dokonce zarážka na rovný leh, ale - a v tom je ten problém - mezi polohou "polosed" a tímhle rovným lehem je normálně taky zarážka. Ale když se sundá potah, tak se to dá silou překonat. Na druhou stranu, pak je zase problém se skládáním🙂 Takže mám pocit, že buď jsme koupili zmetek a nebo to Španělé taky zjistili a v novějších verzích to už vychytali🙂 Holky mě moc těší, že jste s ním byly spokojené, vybrala jsem ho právě na základě pozitivních recenzí a poměru cena/hmotnost/ rozměry 😎

jasekd
2. srp 2012

@argo1 ja to do lehu nedam,ale mam asi jeste starsi model. Presne tak, pomer cena/hmotnost/ rozmery.. Ja bych pridala jeste super ovladatelnost, dobre teziste, slusna stabilita (stala se mi silena prihoda a kocarek to ustal), snehem projede (bydlim na horach, kalamita bezna vec), skladnost do auta, pro me nepostradatelna rucni brzda... Ty drobny mouchy, co ma, se za provozu vychytaji 🙂

dana_l
6. srp 2012

@alenka600 nase su narodene s 13 mesacnym rozdielom. tiez som bola na ne sama ale dalo sa zvladnut. babatko bude vela spinkat a papat a tak budes mat cas sa venovat starsej dcerke. niekto pise ze ked sa koji dieta tak sa moze nic robit. ale co by sa nedalo. sadnut si na zem a byt tak pri oboch - jedno nech papa a s druhym aj knizku precitat ci kocky postavit. co by som odporucila kupit si tandem kocik (dve sedacky a nie jednu sedacku a jeden stojak). to mladsie dieta je predsa len malicke a nebude mat tolko sily chodit na dlhsie prechadzky takze takto ak chce chvilu behat nech beha a ked je unavene tak sup do kocika, pripadne nech si tam aj pospinka.
viem ze je narocne robit vsetko s detmi - chodit na nakup i len pre jednu malickost lebo bez nej sa nenavari, neporobi. ale co uz. ak sa na to budes divat ako na - och, preco ich musim mat so sebou - tak budes cely zivot nespokojna a bude ta to uzierat. povedz si no tak ideme vsetkych znova poobliekat, hodime ich do auta, potom z auta do kocika, zabavime cestou starsiu - nech pomaha pri nakupe - a potom cely proces zopakovat opacnym smerom.
ja som tiez sama s detmi. nemame nikoho kto by nam pomohol. samozrejme jedine ze by sme niekomu za to zaplatili ale kde by sme na to vzali. mm pracuje ma dve prace tak chodi rano skoro prec, pride domov na hodinku a potom do druhej prace a vrati sa domov az po polnoci. takze cely den su deti len so mnou. a to ti poviem ze vychystat dve a vychystat stryri deti je teda uz trochu ine kafe 😀 . ale nestazujem sa. ved oni narastu a bude lepsie.
prajem vela sil a hlavne vela trpezlivosti a zdravicka.

dana_l
6. srp 2012

@alenka600 este ma napadlo ohladom nakupov a kocika. ja chodim na nakupy so vsetkymi detmi a tym padom mi kocik sluzi aj ako nakupny kosik. ved ako by som tlacila i kocik i vozik 😉. vsetko hadzem dole do kocika a na vacsie veci mam extra tasku a tu si potom zavesim na plece.
a smiem sa spytat kde byvas ze mozes byt len 3 mesiace platene doma s babatkom?

alenka600
6. srp 2012

@dana_l Byvam na hranici medzi Francuzskom a Svajciarskom - ale uz na Francuzskej strane. Pisem obe krajiny preto, ze v niecom legislativne spadame pod F. a v niecom pod Svajc (manzel tam pracuje a on aj dcera su Svajciari).Myslim, ze vo Svajci je to este o nejakych par dni, ci tyzden kratsie.

svatule
14. srp 2012

holky, mám dotaz, jak na dceru. Abych ji zabavila během kojení( ze začátku malý chtěl co 1-2hodiny) tak jsme ji naučili koukat na krtečka. No a ona teď vyžaduje krtečka pořád, nic ji nebaví, nic jiného nechce, nevím, zda to je jen tímto obdobím a změní se to. Ven chodí ráda, ráda si i venku hraje s dětma, jen bohužel nemůžu být celý den, protože s ní malého venku nenakojím, ona ještě nevydrží, neposedí...
Od ledna, nebo jak to vyjde ji chci začít 1-2x týdně dávat na chvilku do miniškolky, aby si začla zvykat na kolektiv, tak třeba to pomůže...

pele
15. srp 2012

@svatule ak mas dieta ako je moje, tak pomoze rozpravky len uplne zrusit☹ Zda sa mi, ze v tomto veku tomu este nerozumeju, ze sa bude pozerat len chvilku, bud vsetko alebo nic. Ja chodim co najviac 'von', ale nie len na ihrisko, ale aj do materskych centier, na akekolvek indoor aktivity, kde sa da vklude nakojit mladsia. Tam si starsia ani nevsimne tu chvilku, co sa jej nevenujem. Ak sme doma, starsej tesne pred kojenim dam hracku, s ktorou sa par dni nehrala (odkladam mimo jej dosahu par takych, napr. puzzle, co jej aj chvilku vydrzia, kym ich posklada), alebo sa jej aspon prihovaram, sadnem si k nej a jednou rukou jej asistujem, pripadne vymyslam, co ma ona ukazat svojim plysakom/babikam, tak sa s nimi zacne hrat. A tiez sa len modlim, aby sa zabavila co najviac a improvizujem🙂
Baby vas som sa chcela spytat, ako ste prezili obdobie, kym mladsie dieta nechodilo a najlepsie mu bolo doma lezat na brusku s hrackami, starsiemu zase behat po vonku? Vyuzivam vsetky spanky malej, ale nestaci a v kociku mi inak place. Nejake tipy ako zabavit babo aj v kociku? Ci si mam normalne prestriet deku na ihrisku? Uz som aj o tom premyslala🙂

pele
15. srp 2012

@dana_l klobuk dole, ako to zvladas so 4? Vzdy ma zaujimalo ako vyzera den pocetnejsej rodiny, ak budes mat nahodou chvilku cas a podelis sa s opisom, budem rada🙂

svatule
16. srp 2012

@pele máme to podobně, bohužel, protože malý byl na srdeční operaci, nemůžu ještě asi 3 měsíce chodit s oběma do kolektivu-tedy mateřská centra a podobně zatím nevyužívám. Malý taky v kočárku spíš pláče a tak je momentálně dost těžké být venku tak, aby byli oba spokojení... s těma pohádkama to byla z nouze ctnost a vidím, že asi taky budu muset zatrhnout, no uvidíme. Mám teď pocit, že to je zatím nejnáročnější, malý chce koukat a hrát si, začíná se pěkně hýbat a dcera zase by byla celý den venku... manžel chodí z práce pozdě, tak nám během týdne moc nevyjde jít ven všichni...
docela se začínám těšit na příkrmy 🙂 že malého pak lépe nakrmím...

lucka33
16. srp 2012

@svatule no tak čo sa týka rozprávok, naša si zvykla na Spievankovo a to tiež vkuse by pozerala, stále to pýta, ale tak ja jej to púšťam tak max. raz za deň, ale teraz sa nám pokazil TV, tak musela vydržať, pýtala prvé dni, ale potom si akosi odvykla, teraz máme nový, tak som jej pustila, ale ja jej jednoducho poviem, že nie, teraz sa nebude pozerať televízor a hotovo. Bývame v dome, takže sme často na dvore, aj keď nie vždy mi to vyjde, napr. keď potrebujem variť, upratať, tak jednoducho musia byť vnútri. My zas máme taký problém, že malý je vo veku, kedy mu je najlepšie na zemi loziť a v kočíku vonku vydrží len na prechádzke, keď sa mu stále mení obraz pred očami, inak sa s ním moc vonku nedá vydržať, lebo na rukách ani v kočíku sedieť nevydrží, pýta sa len na zem, tak ja už teraz čakám, kedy už začne chodiť 😅

svatule
16. srp 2012

@lucka33 koukám, že u tebe jsou prcci hodně blízko u sebe, takže to je náročné. já si říkám, že malý bude mít to období, kdy nechce být v kočárku, ale ještě nechodí přes zimu, což věřím, že bude výhoda, stejně v mrazu, či smogu ven nechodíme...každé období má něco...od září začínám na mini úvazek do práce, bude hlídat manžel, tak třeba děti budou mít změnu a dcera se s tatkou jinak zabaví, jsem zvědavá, snad to zvládneme

lucka33
16. srp 2012

@svatule medzi mojimi je rozdiel 15 mes., a každé obdobie malo a má aj ľahšie aj náročnejšie chvíle, teraz sa už malý aj sám zabaví, prelozí, ale zas vonku je to s ním ťažšie. Keď bol maličký, tak vonku prespal a vnútri ho bolo treba zabávať... Ale tak už si myslím, že to bude len lepšie, o chvíľu bude mať rok a začne chodiť, viac sa vyrovná svojej sestričke a nebude pohybovo obmedzený, čo mu teraz dosť robí problémy 😀

eveluska
16. srp 2012

@svatule ja bych ji toho krtecka na dobu kojeni nechala - miminko ma neco extra, co ona nemuze, tak at ma taky neco supr, jen svyho, co ji bavi - krtecka .... zapnout na kojeni a po nem zase vypnout, aspon se na to bude tesit a nebude miminku zavidet 🙂 venku chodim bud do lesa, kde je jedno, ze mi starsi utece (protoze neutece daleko a nema ani moc kam) nebo na hriste s plotem okolo, kde muzu kojit a taky mi nezdrhne 🙂 )

pele
16. srp 2012

@svatule no mate to tazke, ked do kolektivov nie. Ja sama mam srdcovu vadu, takze si ako dieta pamatam, ze som nesmela ochoriet, atd. Je to narocne...ale inak uplne rovnako sme na tom, proste zladit dve deti rozneho veku je fakt tazke...ja mam bud vycitky, ze starsia to nema idealne alebo mladsia...Moja mladsia tiez kocik nechce, len ked hlboko spi, co je teraz uz coraz kratsie, este v satke pospi dost dlho ale to ma trochu obmedzuje v pohybe so starsou, ked sme vonku. V tvojom pripade by som tie rozpravky docasne nechala. Mne sa este osvedcilo volat kamaratov starsej ku nam domov, neviem, ci to u vas pripada do uvahy, mame sica pidi zahradku ale predsa, mala je vnutri na brusku a starsia sa s kamoskou pohra dnuka aj vonku. Takisto sa mi nastastie podarilo presunut rezim, deti chodia spat o 10 vecer a vstavaju o 8, cize ked MM pride z prace o 7, tak este si stihneme podelit deti a 1 zoberie poriadne vybehat starsiu von. @lucka33 u vas za chvilku bude chodenie, toho sa ja neviem uz dockat!!!

cigaretka5
16. srp 2012

baby pridam sa k Vam , my mame odstup 18 mesiacov. Obcas je to psycho ale krasne psycho