Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

svatule
5. zář 2012

holky, tak ten náš "srdíčkář" už váží 6,46kg, pěkně roste, vše v pořádku, poslechy na 1, takže v pondělí ho už čeká první očkování, snad i to půjde v pohodě.
Chci se zeptat, jak to děláte, když se na hřišti objeví děti, které rády terorizují a jejich rodiče to moc nevzrušuje? Naše malá je taková družná, ke každému jde, vše opakuje, musím ji hlídat i tak, natož, když tam je víc dětí. Je ale drobná a samo ještě nemá tu sílu jako 3 a víceleté děti... A včera jsme museli odjet, za jejího hysterického jekotu, protože bylo naráz hřiště plné velkých dětí a bylo to o "hubu" bylo mi jí líto, ale měla jsem dost strach...

jasekd
5. zář 2012

@mataharyy ten co mam ja je prave vahove lepsi nez lecjakej mono kocar, a tim, ze je za sebou, ne vedle sebe, se s nim i jezdi jako s mono, a to i ve snehu, kteryho tu mame az az (Jizerky). Takze ty bys potrebovala neco jako Phil a Teds, urcite se daji sehnat ojety, ne?
@ameliejulliette presne tak, nejak se to vyvrbi... Dnes jsem odvezla na powertwinu velky nakup za 1000 Kc, a byly v tom tri lahve stavy, pulka chleba, 3 baliky testovin, rejze, samy zakladni veci, rozhodne to nebyl nejakej pidi nakup, ze bych koupila balicek stejku a kaviar 😀 V kosiku samozrejme nocnik, navic plnej (madam opet potrebovala curat v krame, ze 😀 ), takze veci v kosiku, tasce emitex a latkove tasce, kterou jsem taky povesila na kocar, sice skripal, ale jeli jsme a zadnej batoh nebo taska v ruce 😵 Akorat M. musel cestou zpet sedet, jinak by se kocar prevratil na zada 😀
@madlisek tak tahle tvoje mura se mi bohuzel stala 😔 Jeden z nejhorsich zazitku v zivote... Martin mi utekl do cyklostezky, jelo kolo, z druhe strany bruslar, ja nechala kocar s Vendulkou na ceste (asfalt, rovina) a bezela pro nej, mozna jsem do kocaru v tom kvaltu trochu strcila, mozna se Vendy naklanela, no, sjela mi z silenyho kopce dolu na plaz a skoncila ve vode (bydlime u prehrady), zastavili ji rybari. Ona by se neutopila, protoze prehrada je upustena, ani se nepreklopila! (dalsi dukaz stability powertwinu), ale byl to hruza pohled, vracela jsem se s M. a kocar mizel pres hranu kopce 😔 Drzela jsem M. pod pazi a letela za ni, jindy bych si tam nohy dolamala, jak je to strmy, no bez sance samozrejme, ona sedela na tom prednim miste a vsechno mela z prvni ruky, ale ani se nenamocila, nastesti je malo vody a nejde to tam prudce. Nevyhoda powertwinu, ta brzda na zadni kolecka de spatne zaslapnout, nemela jsem cas a jak pisu, kocar stal na rovine! Nicmene stejne mi nejak ujel. Ted jsem zas resila situaci, M. utekl do silnice, co driv, chytat ho nebo zabrzdit kocar? Tentokrat jsem zvolila brzdu, pac jsem videla, ze to auto jede pomalinku, Martinka vidi (na sidlisti, pani uz parkovala), ale je to o hubu s nima 😅

jasekd
5. zář 2012

@svatule ja se taky bojim, jsou tam 10lety deti, honi se, skacou z prulezek... Manzel razi teorii nechat ho otrkat, pusti ho vsude, ja se bojim, aby na nej nekdo neskocil. Mensi konflikty nechavam probehnout, nekdy kdyz treba V. brala vetsim detem hracky, nechala jsem je, at ji daji co proto (akorat pak chudaci dostali vynadano od svych matek, i kdyz jsem je branila a rikala, ze za to muze nase V. 😅 ), teda odstrcili ji, spadla do pisku, ne ze bych je nechala ji zmlatit 😀 Obecne chodim radeji na hriste dopoledne, kdy tam jsou male deti a starsi jsou ve skole, odpo spis chodime nakoupit nebo na prochazku.

svatule
5. zář 2012

@jasekd asi to taky tak budeme muset dělat, jsem si přes prázdniny taky zvykla, že bývá prázdněji a jen začala škola, je plno... taky nechci, aby byla nějaká "zhýčkaná" ale některé ty starší děti jsou až moc hrr...
nejvíc mám strach, aby ji někde neshodili, přece jen, jak je vidím, jak letí na průlizky 🙂 naše malá je taková, že má všechny ráda a všem vše rozdává a dělá malá 🙂 je to boj, ta výchova 🙂

jasekd
5. zář 2012

@svatule Jestli je takova, tak bych ji ale hodne rychle naucila, jak se branit, tohle byla kamosky holcicka, vsechno vsem pujcila a oni ji nedali nic, takze ji naucili, ze kdyz pujcit nechce, musi se ozvat, a dobry, furt je hodna, k detem se hezky chova, pujcuje, ale umi se uz i branit a rikat NE 🙂 Naseho Martina porad nekde shazuji a porazeji, on sam je jeste zmatenej a obcas prekazi, ale prekvapilo me, jak se ty deti k nemu pak hezky chovaly, zvedly ho, oprasily, omluvily se... 🙂 Jsou divoke, ale na druhou stranu tohle bylo hezky. Ale kdyz tam mali Cikani metaji salta z prulezek, to tahnu deti pryc, tam uz je to o hubu, i kdyz se ti kluci snazi davat pozor, tak by mohli ublizit detem i sobe.

mataharyy
5. zář 2012

@jasekd No na ty jsem koukala, dá se sehnat ojetý, ale i tak většinou stojí dost peněz. Ještě kouknu na nějaký ty duo a uvidím jak se nakonec rozhodneme 🙂

svatule
5. zář 2012

@jasekd snažíme se, je fakt, že i dr nás na to upozornila, že ji musíme naučit, že jsou to její věci, doufám, že to brzy pochopí, mi přijde, že co je malý na světě, je to horší, protože ona všechny děti bere jako "mimi" a nechápe, že jsou třeba o 5 let starší jak ona 🙂
jinak cikáni jak kdy, pokud tam jsou tak 2, v pohodě, jak je banda, jdeme dál, přesně jak píšeš, oni se zraní málem i oni, natož malé dítě 🙂
a je to hezké, že ty děti tak na Martínka reagují 🙂

marketnieuw
5. zář 2012

@ameliejulliette koukam, ze TP se blizi, preju, at je rychly a bezbolestny 🙂 ...
Mate vybrane krasne jmeno, i u nas bylo v nejuzsim vyberu, ale neproslo pres manzela... Ani nemusim psat, jakou versovacku vymyslel 🙄

ameliejulliette
5. zář 2012

@jasekd To je nákup! a nechápu teda, jak to děláš 😀 I s tím nočníkem... No základem bude asi ta veliká taška, už se po ní poohlížím! 😉
@marketnieuw Jé, já strašlivě chtěla Karu 😀 Ale tady mi to furt vymlouvají, že je to ten obchod s koženými věcmi, no já to ani neznala a je mi to fuk... Ale nakonec byla vybraná Liliana. Ta rýmovačka je mi zcela jasná, myslím, že napadne každého, ale je nám to fuk, na všechny jména jde něco vymyslet a jinak se nám to jméno oběma moc líbí a hodí se jak k příjmení tak ke jménu prvorozeného 🙂

madlisek
5. zář 2012

@jasekd To je hrozný, ani si nepředstavuju, jak ti muselo v ten moment být! A co Vendulka, jak se z takového zážitku vzpamatovala?

jasekd
5. zář 2012

@marketnieuw
@ameliejulliette Eliot - idiot? Nebo co jako? Kdybyste nepsaly o rymovacce, tak na Eliota me samo od sebe nenapadne nic, jen ze je to neobvykle jmeno. To ta Kara me napadla hned, proto bych ji tady u nas nedala, ale jinak je to super jmeno 🙂 A v Belgii asi Kara Trutnov neprodava. Mne se libil Michal, a manzel prisel s rymovackou ze skolnich let "Michal kozu pichal" 😅 Ale kdyby ho nemela sestrenice, tak bych ho stejne do uzsiho vyberu dala, na vsechny se najde. Taky preju dobrej porod. Zakladem je jednak ta taska a jednak davat do kosiku vse na stojaka. Ja mam talent na baleni, vsude jsem s nejmensim kufrem, a bydlime 4 lidi v 1+1, 40 metru bez balkonu, a mame v byte kocar, golfky (tandem parkuje na chodbe), 2x cestovni postylku, lyze, brusle, moje kolo, srolovanem puvodni koberec, co nechci, aby deti znicily... a dalsi spoustu zdanlive neumistitelnych veci 😀 Latkujem a pradlo susime v byte a presto je byt vzdusny, pekny a bez zbytecnych kravin. Vsechno jde 🙂

jasekd
5. zář 2012

@madlisek Brecela, ale mam podezreni, ze zacla rvat az kdyz slysela brecet me. Oklepala se hned a zacla hlasit, ze se chce jit koupat, takze ona dobry 😀 Ja se z toho jakz takz dostala asi po tydnu, takovy to byl sok, a to se ji vubec nic nestalo, mely jsme kliku, kdyby si treba zlomila rucicku, tak mam trauma doted 😔

ameliejulliette
5. zář 2012

@jasekd No obdiv 😀 Jo, Eliot - idiot 😀 @marketnieuw A děkuju vám za přání k porodu... Zítra se dozvím, kdy se do toho obujou doktoři, pokud to opět nestihneme sami 😖

jasekd
5. zář 2012

@ameliejulliette Vzdyt mas jeste cas, nebo mas nejaky problem? Ja Vendy prenasela 9 dnu, vyvolavalo se v pondeli, vybrala jsem si to, ale dali by mi cas do stredy. Porod zas takova hruza nebyl, v leccems byl lepsi nez ten spontanni, byt byl delsi a asi vic bolel. Taky budes lip vedet, jak na to 🙂

ameliejulliette
5. zář 2012

@jasekd Bena vyvolávali 12 dní po termínu a já tak nějak sázela na to, že ten vyvolávaný víc bolí a že druhý bude sám od sebe... a asi teda houbičky... Mám těhotenskou cukrovku, tak mě nechtějí nechat moc přenášet - ale nevím, nakolik se bude shodovat názor doktora v poradně s názorem diabetoložky (ta by začala vyvolávat už na termín)... Jak na to fakt netuším 😀 Minule mě to všechno tak paralyzovalo, že jsem to prostě jen nějak "přežila" 😅 Tentokrát se teda budu snažit být aktivnější, uvidíme 😅

jasekd
5. zář 2012

@ameliejulliette Hm, tak to je jina, ta cukrovka, to te asi budou tlacit driv, a poprvy jsi ji nemela? Tak nejak prezila = muj prvni porod. Druhej byl lepsi, ale mne zabrala preindukce, tableta Prostinu, vubec jsem nemela oxytocin 😵 , ktery mi poprvy, ac spontanni porod, davali. Hlavne v dobe nejhorsich kontrakci a v druhe dobe porodni bylo znat, ze uz to tak nejak umim 😀

ameliejulliette
5. zář 2012

@jasekd Minule jsem ji neměla, teď jsem už musela mít úplně všechno 😀 Teď bych prý neměla přenášet rozhodně víc než týden... Jo, minule mi zabral taky Prostin, ale i tak to teda byl hukot... Závidím těm, kdo porodní bolesti přirovnávají k silným menstruačním... a nebo teda každý měsíc neskutečně trpí 😀 Já si právě nemyslím, že to nějak umím 😅 tak snad nějak na autopilota 😉

jasekd
5. zář 2012

@ameliejulliette Ja si to taky nemyslela, ale slo to lip 😉 Taky jsem mela krize (byla jsem skoro porad sama, manzel hlidal, stridal se s tchyni, ktera nam slibila hlidani, mela i dovolenou, jenze samozrejme musela resit nejaky prac. resty, tak chudak litala mezi praci a Martinkem, kdyz u nas byla, byl m. se mnou a pak zas odjel, a kdyz odjizdel naposled, uz mi bylo sakra blbe, ale posledni 1,5 hodiny stihnul 🙂 ), jeden skoro kolaps, ale diky super praci PA jsem se probrala a pak uz byl konec 🙂

ameliejulliette
5. zář 2012

@jasekd Fajn, že stihnul finiš... ale měli jste to napínavé 😉 Jo, tak naděje tam je, že to půjde líp 😉 Snad seženeme hlídání (bude se řešit, až to bude aktuální, máme to trochu složité) a nebudu tam sama.. a ještě mám starost, aby tam nebyla jedna PA, co mi minule nesedla 😀 To jsou problémy... 😅 No, jdu spát a třeba mě vzbudí vodopád nebo kontrakce 😀 😀 😀

pejtho
5. zář 2012

Ahoj maminky, jdu mezi vás zase na chvilku kouknout. Jinak bohužel moc nemám čas.
Měla bych na vás prosbičku. Můžete mi dát nějaké tipy, jak koupete svoje dítka? V listopadu čekáme druhou holčičku-budou od sebe 16m a já pořád přemýšlím, jak se co nejlépe připravit.
První dcerku jsem koupala v dětském pokojíčku, nosila jsem si tam vaničku s vodou na takový obyč stoleček a poté jsem jí oblékala a přebalovala na posteli. Byla jsem takhle spokojená, ale moc si nedokážu představit, jak tohle budu provádět, když kolem mě bude běhat 16m zvědavé dítko. Když bych jí strčila do postýlky, tak mi tam bude řvát, to je vyzkoušené 🙂
Tak nějak nevím, jak to prostě vymyslet, abych se nemusela bát, že mi ta starší někam uteče nebo něco provede...

@ameliejulliette Jé, tak držím palce, ať je brzy druhé dítko s vámi 🙂

jasekd
5. zář 2012

@pejtho stejne ji nemuzes porad hlidat, ne? My bydlime v byte, v baraku je to slozitejsi, ale myslim, ze v pohode muzes koupat stejne. Ti bude "asistovat" 🙂 My zacli brzo koupat oba najednou ve velke vane, kdyz starsi bezpecne sedel, kdyz jsem byla s nima sama, tak jsem umyla malou, na pracce ji osusila a oblikla, pak ji dala do lehatka a osusila Martina, toho jsem oblikala uz v pokoji, protoze koupelna ma cca 2 metry ctver. 😝 Takze holka v tom lehatku uz musela lezet v predsini 😀 Ono si to nejak ustele.

tarra27
5. zář 2012

@pejtho my budeme mít 14-15.měs taky holky, a budeme koupat v ložnici malou, partner to bude snad stíhat z práce, tak to nějak zmákneme a až to pujde, pujdou obě do vany....ale to nepujde podle mě cca 8měsíců určitě.....prostě asi zavřeš dveře v pokojíčku a necháš ji tam taky s váma no....nebo nevím 🙂

pejtho
5. zář 2012

@jasekd
@tarra27
No my bydlíme v bytě, takže to zase neuteče nikam jó pryč, ale koupelnu máme maličkou a tam nemáme ani přebalovací pult, protože by se nevešel, takže tam se koupat moc nedá. Tam se třeba nedá pořádně ani usušit 🙂
Ono, až je budu koupat společně ve velké vaně, tak si asi nějak poradíme, starší vyndám a bude muset do pokojíčku přecupitat a já přenesu malou, ale právě je nebudu moct koupat společně hned.
A manžel dělá na směny a dělá i noční, takže s pomocí pokaždé nemůžu počítat.
No ono to určitě nějak půjde, to je mi jasné 🙂 Spíš si říkám, jak se nějak připravit, něco si třeba nachystat a vůbec vymyslet, jak by to bylo nejlepší.

tarra27
5. zář 2012

@pejtho asi bych koupala v pokojíčku a vše nejprve nachystala pro nejmenší aby to byla co největší rychlovka....nakonec donesla vodu do vaničky a malá aby si hrála - no otázkou zda si bude hrát, moje malá by si asi nehrála....ted jak o tom přemýšlím, tak bud ji zkusit zapojit do toho, aby si mohla máchat ruce ve vaničce alespon....aby měla dojem že pomáhá a něco se deje, neco delá, aby byla zamestnaná....pak nejmenší rychle vyoupat, osušit, převléct....

jasekd
5. zář 2012

@pejtho my mame malinkatou koupelnu, susila jsem , mazala a oblikala na pracce, mela jsem tam Ikea podlozku, zadny ideal, ale clovek si nejak poradi. A myslim si, ze koupani mimina by mohlo byt pro starsi celkem zajimave.

karusta
5. zář 2012

@pejtho neboj, všechno se zvládne.. momentální situace nejlépe ukáže, jak ji vyřešit. Teri byly dva, když se narodila dvojčata. Manžel taky na směny, takže jsem na to byla a jsem sama... A dá se to. Na Teri fungovalo, že jsem jí dala úkol... třeba umýt nožičku, podržet mýdlo atd.. 😉

pejtho
5. zář 2012

@karusta
@jasekd
@tarra27
Holky díky, nějak to prostě vymyslíme za běhu 🙂 V koupelně to bohužel fakt nepůjde, protože tam nemáme ani pračku. Někdy až nemůžu věřit, že někdo takhle malou koupelnu vymyslel a dokonce zrealizoval 🙂
Zkusím tu starší pak do koupání zapojit, ale zatím mi přijde moc malinká na to, aby z toho měla rozum a chtěla se nějak zapojovat do péče o miminko. Ale kdo ví, jak to všechno bude. Manžel s námi bude asi první týden doma a vezme si dovolenou, tak snad za ten týden nějak zvládneme vše sesynchronizovat. 🙂

Mám trošku obavy i z kojení, protože tu starší jsem přestala kojit teprve před měsícem a vlastně za dva měsíce tady už bude další mimi a já bych samozřejmě opět ráda kojila. A vůbec nevím, jak se na to starší Ema bude dívat, protože ještě teď mi občas ukazuje na prsa a říká pití 🙂

No a poslední věcí je spaní-chtěla jsem naučit spát malou samotnou v dětském pokojíčku, ale zatím jsem měkouš a spí s námi v ložnici. Vím, že jí musím přestěhovat, než přijde druhé mimi, protože jinak by to mohla brát jako zradu a žárlila by. Když mě se jí tak nechce pustit 🙂 Ale dvě holky se nám do ložnice nevejdou ☹

tarra27
5. zář 2012

@pejtho pokud to trochu pujde, nechala bych je u sebe...my přidali postel...

nejde o to zapojit vyslovene do koupání, ale at si máchá ruce ve vane, bude z toho mít radost...

a my koupeme v ložnici, protože v koupelne máme jen sprcháč a druhou koupelnu s vanou máme jen ve sklepe...a tam v zime chodit nebudeme...rozhodne ne s malou....

ale neboj, se to zvládne....

a pak při nejhorším kojení malé vysvetlíš a když bude jo problém, tak ji trochu dáš no :D

jasekd
5. zář 2012

@pejtho My jsme v panelaku a nekdy bych tomu komunistickymu projektantovi pracky urazila, za tu pidi koupelnu 😠 😀 Pomahat nebude, ale bude si machat rucicky, komentovat a tvarit se dulezite. Bude ji 16 mesicu jsi psala? To je moji holce ted, jest neumi chodit, ale je pres den a na odpo bez pliny, mluvi uz ve dvouslovnych vetach, dela si z nas srandu, provokuje, vsemu rozumi, chce se vsim pomahat, vsechno musi mit jak starsi bracha, miminka miluje... s ni by to slo. Nas Martin byl proti ni dost pozadu, v jejim veku byl jeste takovy mimino nanicovaty, kazdy dite je jiny. Fakt se ale vse utrepe a ja uz si nic neplanuju, protoze co jsem mela pripraveny, tak jsem od zakladu prekopavala a udelala jinak a i v tom 1+1 to vymyslet slo. jeste s tim kojenim... Ja kluka kojila jen chvili, takze si nic nepamatoval a nebyl problem. Malou jsem kojila plne, odstavila jsem celkem bez problemu v 13ti mesicich (musela jsem brat nejaky leky a ona uz stejne nejevila az takovy zajem), pak jsem leky dobrala a jen tak ze srandy ji asi po mesici nabidla prso, co udela. Neudelala vubec nic, koukala na me, odkud jsem spadla, uz se ani neumela, nebo nechtela, nevim, prisat, cucela jak telatko, fakt, nic ji to nerikalo, tak treba to u vas bude taky tak, i kdyz Ema bude malinko starsi 🙂

zlilly
6. zář 2012

@pejtho já asi moc neporadím, my máme kluky od sebe 21m, to je přecejen už rozdíl.zatím to děláme tak, že velkej se sprchuje ve sprcháči, manžel obvykle s ním. a já koupu mimino v kyblíku, když sou ti dva v postýlce. Ale pomalu to taky přestává fungovat. mimi začíná usínat dřív, skoro ve stejnou dobu jako starší, takže brzo bude potřeba vykoupat je nějak zaráz. ale většímu se naštěstí koupání miminka v kyblíku líbí a pomáhá - polívá mu hlavu 😀
se spaním to máme tak, že z každé strany naší postele je jedna dětská postýlka.