Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

alenka600
14. led 2013

@bikina Ono je to asi o tom, ze ked sa narodila dcera, manzel bol 3mesiace na sluzobke a chodil len na vikendy. Takze ja som ako vyplasena prvorodicka ostala sama s dietatom v decembri v dome, kde sa kuri drevom....a pomohla som si ani neviem ako, jednoducho ked inu moznost ani nepoznam, tak mi to ani nepride. Prehliadky u lekara? Vsetky absolvujem s dcerou, aj odber krvi, aj ultrazvuk, sedi pri mne a snazi sa gynekologovi uchmatnu tu vec co mi s nou chodi po bruchu.Ale inac sa neda 🙂 A pamatam si ako mala moja segra k dispo mojho otca, ktory s nou chodil k lekarovi ked bolo treba, vozil ju po nakupoch, postrazili s mojou maminou ako stari rodicia vnucence. A sestra aj tak nestihala a bola v strese.

kacena4
14. led 2013

@alenka600 uzasne si to tu vsetko popisala o "pripravovani" starsieho surodenca na mladsie. aj my sme sa tam pripravovali pri tych dalsich a aj som si plan spravila co vsetko treba stihnut kym pribe babatko 😀 😀 😀 😀 tiez nemam pomoc od okolia a s mm sme na vsetko sami ale da sa to zvladnut drzim palce nech sa ti dari aj po porode. treba sa dcerke venovat veeeela aby nepocitovala, ze si tu na "zaplakanie" pre surodenca 😉 😉 😵 😵 😵 a bude vsetko ok drz sa a prijemny porod

alenka600
14. led 2013

@kacena4 Dakujem pekne, to je velmi mile. Ja som si tak vravela, ze aj ked nebude oprane a navarene, to nie je dolezite, dolezite je, aby boli deti v pohode - jednak ich nechcem separovat, aby jedno ci druhe malo klud, kym to druhe place, hraje sa, alebo ja neviem co. Bola by som rada, keby mohli byt co najviac spolu a zvykli si cim skor na vzajomny hluk 😲 😲 😲 No a vsetko ostatne uz nejako pojde, musim eto tahat spolu, inac to neide 😵

jasekd
14. led 2013

@alenka600 ja to tak delala, mame maly byt, takze porad dohromady, spolu, v hluku, a navzajem se nebudi. ted maji oba sileny noci, my s muzem uplne vyrizeni, ale oni se navzajem nerusi, stridaji se v revu 😠 😀 VYhoda rocniho rozdilu je i to, ze to starsi nezarli, aspon u nas to tak bylo, nejdriv byl zvedavy, pak ho nezajimala, a pokud o M. bylo postarano a vyhovela jsem mu, sestru spis ignoroval nebo opatrne zkoumal. To soupereni prislo az pozdeji a ted graduje, ani nevim, kdo z nich je horsi a casteji vyvolava bitky.

romcovaklarka
14. led 2013

@alenka600 Jaj to se ti zadařilo, cos malou všechno naučila. Já třeba s nočníkem jsem si říkala, že to nebudu hrotit před porodem, pač jsem četla, že stejně nedávno odplenkované děti se po narození miminka vrátí do plen, tak abychom se netresovali zbytečně - ale tak z přebalování ani tak strach nemám. No ale třeba spaní - samostatné usínání, to jsem si chválila asi 1-2 měsíce, že se úplně sám od sebe naučil v klidu usínat v postýlce - no a co čert nechtěl, posledních pár dní večer scény, nechce mě pustit z pokojíčku, nejradši by zaspával u mě na rukách... Tak nevím, jak to bude vypadat 😀 A ještě prosím tě jak to myslíš, žes malou naučila, aby si hrála zavřená u sebe v pokojíčku? 😕 To fakt? A kvůli čemu, aby nebudila mimi nebo?

olusenka
14. led 2013

@alenka600 můžu se ze zvědavosti zeptat, jak to děláš s kočárkem třeba při návštěvách lékaře? Já když kamkoliv jdu k lékaři (a že je toho více, mám víc zdrav. problémů), nevím, co bych dělala, kdyby mě neměl kdo pohlídat malého. nechodí, kočár tedy s sebou, k dr. vede hodně schodů, kočár není dát kam ani dole, natož ho tahat nahoru, malý má rok, nechodí....
Možná budu potřebovat taky načerpat rady, ale nějak nemám čas číst všech 142 stran.

alenka600
15. led 2013

@romcovaklarka Aby bola sama v izbe - byvame v dome a detska izba, spalna su hore, kuchyna a obyvacka dole. Urcite nastanu okamihy, kedy mensie dieta budem mat napr. v satke, ale nebudem moct postrazit to starsie (napriklad vykurujeme v krbe a to by som ju nemohla nechat tu starsiu samu pri krbe), alebo nebudem moct obe deti vlacit po schodoch, ked niekto zazvoni pri dverach, alebo si budem potrebovat pospat - a to male staci ked sa pricucne v posteli a bude spat tiez (dufam🙂 ale to vacsie, nech sa nenudi. Alebo ked budem mensie kupat - pretoze dcera ked vidi vanicku, tak okamzite plac a slzy, ze sa chce kupat. Okrem toho mam aj taky maly home office job - ucim cudzi jazyk a ked mam klienta, potrebujem dieta na hodinu zabavit. Dvere zavrete - aby nezletela zo schodov, aj ked teraz sme si uz kupili tu mrezu na schody. Urcite by som ju do toho v ziadnom pripade nenutila, ale ona sa niekedy vyslovene rada hra sama, jednoducho sa mi otoci chrbtom a hra sa. Tak som to vyuzila, aby si zvykla, ze aj tak je to fajn. Izbu ma velku a bavi ju to, no a pre mna je to uzasne prakticke, ked som si pocas tehotenstva mohla lahnut na 20minut a odpocinut.
Co sa tyka nocnika - ked mala 2mesiace, zacala som pouzivat bezplienkovu metodu, uzasne sa nam darilo az do dcerinych 6-7mesiacov, potom uplna hysteria len videla nocnik, nechcela si na neho sadnut, nic. Takze som ju drzala nad lavorom v kupelni, aj ked uz samozrejme vtedy davno vedela sediet. Len mi to prislo luto, ze ked sa tak pekne naucila, tak to zbytocne hodit za hlavu. Potom mi uz ale bola strasne tazka na drzanie, ale nastastie to trvalo mozno tak 3 tyzdna a potom sa sama od seba rozhodla, ze ok, laskavo sa nado mnou zmiluje a urobi do WC co sa od nej ocakava 🙂
Ale ratam aj s tym, ze moze nastat vo vsetkom krok spat, neberiem to ako nejaku hotovu vec. Nebudem ju nutit, ak aj bude treba siahnut po papierovych plienkach (teraz latkujeme), tak to urobim, svet sa nezruti, pri dvoch malych detoch je asi hlavny pokoj v dome 😉

alenka600
15. led 2013

@olusenka Vsade kam chodim je bud vytah, alebo je to na prizemi, alebo uplne uplne pri najhorsom zoberiem dceru do baby vaku, ten sa da dat aj trosku na bok, ze netlaci mi rovno na stred brucha. Ale baby vak je vazne len na kratke vzdialenosti a kratky cas. Ale keby som nebola tehotna, tak sa s kocikom netrepem k lekarovi a jednoznacne ju beriem do satky, alebo do ergo nosica.

alenka600
15. led 2013

@jasekd Presne ja sa spolieham na to, ze ta ziarlivost nebude. No spolieham - to nie, ale beriem to ako jednu z vyhod maleho vekoveho rozdielu.

lea162
15. led 2013

Ja som presne otehotnela ked mala mala rok .. mala bude mat 1rok a 9 mesiacov ked sa narodi druhe .. tak sama sebe drzim palce .. 😀

jasekd
15. led 2013

@olusenka ad kocarek, nastesti vetsinou je to pristupne, nemocnice bezbarierova, pediatr v prizemi, ale k sobe do prace vynasim tandem kocar pres dve patra, mam Jane powertwin a je lehky, tak se to da. Ted uz deti samozrejme ven z kocaru, malej vyjde, holku vynesu, driv jsem vynesla malyho a pak nesla kocar i s miminkem, na tom je nejhorsi, aby to starsi mezitim nekde nespadlo atd, ale nejak jsem to dala. Na gynde (tahala jsem starsiho sebou cele tehotenstvi) je venku pristresek, na neurologii taky. Zaklad je, tahat vsude sebou cyklozamek, vyuzila jsem mockrat i na vyletech pod hradem, vyhlidkou atd. No a pak sebrat mimino ve vlozne tasce, tasku s vecma pres rameno nebo mit batoh,a starsiho bud za ruku nebo v mem pripade (nechodil) na druhou ruku, a to uz si clovek pripada jak otrok, ale musi. Dneska jsem na tom byla podobne. Deti uz oba chodi, ale je tu hodne snehu, uz byli unaveni, mala odmita jet na sanich, takze, sane na zadech, malou na jedne ruce, kdy se zmita a klouze v sustakach, malyho tahnu pres silnice za ruku, on rve, protoze chce jet na sanich a nechape, ze po asfaltu to nepujde, tak chce taky nosit... Prochazky ted napor na nervy, ale tahat na sankovacku jeste tandem kocar proste uz nejde. Fakt, kdyz byli mensi, slo to nejak lip. U toho doktora se to nejak utrepe, chodila jsem vsude sama. A ono vetsina lidi, kdyz te takto uvidi, tak pomuze, treba podrzet za ruku starsiho, dvere podrzi, nebo mi vzali aspon tasku... Kdyz jsem tahala mono kocar a mela obri pupek, nikdo po mne ani nestekl, ale ty dve deti po roce je asi nejak dojimaji, protoze ta ochota pomahat je daleko vetsi 🙂

marketnieuw
15. led 2013

@bikina mam stejny vekovy rozdil jako budes mit ty a jako ma @jasekd - 1 rok a 3 tydny
prestoze dcera v roce chodila, tak sourozenecky kocar jsme vyuzili, (ted posledni dobou uz tedy minimalne - dcera v kocaru uz byt nechce) ...
taky zalezi, v jakem prostredi zijes - jestli je potreba chodit po ulici, prechazet silnice - pak je vzdycky lepsi starsi dite pripoutat do kocarku do doby, nez ho muzes bezstarostne "vypustit" 😅 ...
buggypod se mi taky nezamlouval - nemuze si v nem pospat, neni vubec kryty - co kdyz bude prset, sviti slunicko atd?

u nas byly narocne zacatky, syn byl hodne ubrecene miminko, trapila ho alergie na BKM, o ktere jsme netusili, takze v podstate prvni 4 mesice byly na Chocholouska 😀
zalezi, jake bude tvoje druhe miminko - pokud bude bezproblemove, tak se to zvladat da ...
jak uz zminovala @jasekd nejvetsi problem mi prislo asi krmeni (kojeni syna + krmeni dcery - vetsinou totiz mela hlad zrovna, kdyz jsem kojila, ze 😀) ... takze taky radim co nejdriv naucit, at se dite naji samo
prebalovani mi az tak nevadi - dcera jeste porad nechodi na nocnik
dalsi "problem" byly schody v dome - mame 2 patra, pricemz koupelna je v 1. patre a detsky pokoj v 2. ... takze vecne snaseni a vynaseni deti, jedno po druhem - davat pozor, at se starsi nekde neskutali.... v tomto ohledu je v byte hned o starost mene
dcerka spala ve svem pokoji a usinala sama, takze s tim jsem problem nemela
zezacatku ji hodne budil synuv plac, ale zvykla si
stejne jako @jaksekd jsem prestala starsi dite kojit, kdyz jsem otehotnela (nebyl to zamer, proste se prestalo tvorit mlicko)

prvnich par tydnu bude narocnejsich - najit si rezim, zvyknout si ... ale pujde to ... musi 😅

svatule
15. led 2013

Holky u nás to začíná být fičák teď 😀 Vašík je dost aktivní, leze, stojí, obchazí a do toho ho Eli škádlí, docela mazec, snad se to brzy utřepe, my teda máme rozdíl 17 měsíců, takže např. Eli jedla sama, když se Vašík narodil, ale i tak je to záhul.
Ale spíš převažují pozitiva!

svatule
15. led 2013

A jak měl malý 7 měsíců, tak jsem si dělala test, nějak to vypadalo, že jsem možná těhotná a vůbec mě neděsilo to, že bychom měli 3.dítě tak rychle po sobě, ale to, jak by to vše dopadlo po císařích... 🙂
Tak i to je známka, že zase tak hrozné to není mít prcky blízko k sobě 😉

jasekd
15. led 2013

@svatule jak rikam ja, cim dal horsi 😀

svatule
15. led 2013

@jasekd no někdy si fakt říkám, že to bylo fajn, jak jen leželi v postýlce 😉
A už teda vyhlížím jaro, než je oba a sebe nabalím, vše nachystám a vylezeme ven... navíc oba trochu nachlazení, smog, takže někdy na palici...
Jsem ráda, že existuje krteček 😀 😲

jasekd
15. led 2013

@svatule ja zas velebim Smouly 😀 To oblikani je sileny. Jenze mne na jare konci rodicak, tak to jaro zas tak nevyhlizim. Musime si uzit i zimu.

madlisek
15. led 2013

Ahoj holky, tak se hlásím po porodu a mám pocit, že do jara se z domu nedostaneme 😅 Sním o dvoukočáru, ale tady to s ním opravdu nejde ☹ Malinká je hodně blinkací, takže kolíbka v šátku je zatím u ledu, asi ze začátku bude v kočárku a starší v manduce, stejně ty první výlety budou maximálně na hřiště a zpátky.

svatule
15. led 2013

@madlisek to se rychle utřepe, v šestinedělí je třeba odpočívat 😉 ale chápu, že to je blbé navlíkat takového prcka... Já si říkám, že to díky tomu, že je Vašík na jaře nebylo tak strašné 😉

svatule
15. led 2013

@jasekd jo to chápu, to budu řešit za rok... Letí to letí. A jak to hlídání, už se mamka chystá? 🙂 u nás zatím stále varianta školka a jesle, no uvidíme, mám na to ještě 15 měsíců 😉

jasekd
15. led 2013

@madlisek co to znamena, ze "tady to s nim opravdu nejde?" Proc? JInak gratuluju 🙂

jasekd
15. led 2013

@svatule ja mam obe deti jarni a parada, dobre nam to priroda vymyslela 🙂

marketnieuw
15. led 2013

@jasekd ja tez 😀 taky si nemuzu stezovat

olusenka
15. led 2013

@alenka600 nošení je asi leckdy výhoda. Jenže to já si nemůžu ze zdrav. důvodů dovolit. Já mám většinou dr. hodně blízko, pediatr je v přízemí, ale když jdu se sebou (zubař, gynda aj.), tam je hodně schodů a řešení není. Jen hlídání a jít sama .
Je toho hodně, co musí člověk řešit s dětmi, a když jsou brzy po sobě, tak obzvlášť.

olusenka
15. led 2013

@jasekd je sice dost brzy, ale o kočárku jsem přemýšlela, asi z bazaru, nevím, jestli tento Jané, je to trojkolka, což mě odrazuje pro případné výstupy a nástupy z autobusu (držet balanc na jednom kole vpředu) a to samé nájezdy na obrubník apod. Zda by stačilo stupátko, nevím, je brzy. uvidí se. Ve městě je asi kočár lepší. Ale u nás by se asi taky jednalo jen o procházku na hodinu dvě, na hřiště, do krámu a k dr., což je kousíček (do 5 nebo 10minut pěšky). Nosit dítě nemůžu. Navíc tchánovci bydlí kousíček, tchán teď už bude v důchodu, pomáhá rád, možná až moc, což je taky někdy na škodu 😉

A kromě kočárku mě trápí a bude trápit spousta dalších věcí: jak řešit spaní a uspořádání věcí, přebalování atd., jak a dá se vůbec tak malé dítě připravit na příchod sourozence atd., kojení, jak omezit příp. ukončit a jak to nahradit UM ( s tím bude mít H. asi problém).

jasekd
16. led 2013

@olusenka ja MHD nejezdim, tak neporadim. JInak ten kocar stabilni je, vyklopila jsem je jednou, do snehu, najela jsem do hlubokyho. Zas je 3kolka lehci. Jane dela i 4kolku, Twintwo, ale v jine diskusi si nekdo stezoval, ze se blbe ridi a ma blbe teziste, jina ho ale chvalila, urcite bude taky lehky. Skejt nemame, kluk zacal chodit az ve 20 mes. a trochu slusne ve 2 letech. Nevim, kolik bude tvymu starsimu, u nas skejt nepripadal v uvahu. Ja prakticky nenosim, manducu spis vyuzil manzel nebo vyjimecne na vyletech na hrad, skalni vyhlidku apod. S kojenim neporadim, prestala jsem ve 4 mesicich, uz jsem byla tehotna a i to malo, co jsem mela, doslo. Pritom holku jsem pak bez problemu kojila rok a kojila bych dyl, ale musela js brat leky. Z bazaru nas ten Jane vysel na 2500, coz byla super cena, jinak jsou mezi 5-6 tis, ale zas maji vic prislusenstvi, my mame jen sport. sedacky, nanoznik, plastenku, tasku, vse jsem dokupovala nebo mela doma.

eveluska
16. led 2013

@olusenka jestli mas blizko tchanovce v duchodu, tak to je preci na ty doktory nejlepsi varianta, ne? To bych vubec neresila, kor kdyz nemuzes nosit, tak moc nechapu, proc o tom premyslis..... 😕 Jinak ja se domluvila v detskym koutku s kavarnou, ze mi obcas vzali dite na hodku/dve uz nekde od 8m (i kdyz ofiko jsou vsude psane min. 2-3roky...), takze jestli neco takovyho v centru mate a kousek pak treba doktora, tak by to stalo za poptani se 🙂 (musi se ale clvk osobne zeptat a uz ho musi znat, ze dite neni "problemovy" a ty taky ne ... my tam chodili do kavarny a pohrat si a pak jsem ho tam zacala takhle na chvilku nechavat)

olusenka
16. led 2013

@jasekd já jezdím občas, když chci do centra a pěšky se mi nechce, taky se mi to zdá daleko tam i zpátky. Takže fakt jednou za čas. Ten Jané čtyřkolka ale asi budou dvě korby vedle sebe, ten širší, co? Já potřebuju nějakou standardní šířku kol - tzv. rozchod, např. X lander už je širší, to by nešlo. Staršímu, pokud bude vše v pořádku, bude asi 1 rok a 7 měsíců. Teď se staví, jak a kdy začne chodit, kdoví, je to ještě víc než půl roku. Kočár se teď kupovat nebude, ani skejt, ale rady už sbírám. Kojení jsem začala ubírat, jak jsem se dozvěděla "tu zprávu", teď jsme asi na 3-4 za 24 hodin. Ale nevím, jak ho nahradit UM, když hrnek 150ml vody nebo čaje vypije za celý den jeden a ještě ne vždy. Takže hrnek UM ráno třeba, to by tedy asi nedal. Taky bych asi teoreticky potřebovala kojení vysadit kvůli lékům, jenže v těhotenství je brát nejde, tak mám zase utrum. Tak to bude muset počkat...

olusenka
16. led 2013

@eveluska to jsem se ptala, abych věděla, jak to dělají jiní, když není jiná možnost. Člověka taky hned třeba všechno nenapadne, dokud to nevidí jinde nebo si to sám nezažije. Já tedy naštěstí hlídání mám. Tchán od ledna doma, můj táta taky relativně v dosahu. Dr. mám asi 2 minuty od baráku, tchán bydlí hned vedle polikliniky, tak není co řešit. Hlídání - koutky jsou naopak až ve městě.

jasekd
16. led 2013

@olusenka ne, je to taky tandem, sedacky za sebou, rozchod kol nevim, ja ho nazivo nikdy nevidela, vzdy jsem videla Powertwin, tedy tu moji 3kolku. Podle me rozchod bude klasika jako mono kocar. My presli na UM, u kluka to bylo jasny, byl malej. Holce davam UM taky, od toho roka, rano a vecer, z cca 200-250 ml vody a hlavne proto, ze ani jeden mi moc nepije. Uz by se bez mlika obesli, kor malej, ale kvuli tekutinam ho ma, a taky ho ma rad, je to takovej ritual.