Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

adkag
31. říj 2008

ahojte,
naieva, my to mame tak isto,otehotnela som ked mal Kubko 9 mesiacov, zo zaciatku som bola v soku a nevedela ako to budem zvladat ale uz to beriem v pohode.ale cas ukaze ako to budeme naozaj zvladat,kedze prvy syn je na mna strasne naviazany, a aj napriek tomu ze uz sam chodi dost casto ide z amnou a chce byt na rukach.tak som zvedava ako prijme surodenca a ci sa to dovtedy nejako zmeni.

ja mam vela kamaratok co maju deticky takto po sebe, resp. prve maju stare ako kubko a tiez su teraz tehotne, tak myslim,ze zvladnut sa to da, len tie prve mesiace budu tazke,ale to su vacsinou aj s prvym dietatkom,kym si rodicia zvyknu.

horallka
31. říj 2008

Túto tému by mali uzamknúť, už tu jedna podobná niekde poletuje.

caira
1. lis 2008

ja porad nevim, obcas mam pocit, ze bych uz rada "zadelala" na druhe, abych to mela tzv z jedne vody na cisto a treba za 3 roky uz mela to nejslozitejsi obdobi s detickama za sebou a taky by si deti byly vekove blizko a mohly by si spolu vyhrat at, ale pak si zase rikam, ze jestli je to fer prave k detem, na nasi malou bych s novym miminkem takhle brzo nemela moc casu, manzel pracuje do pozde takze domu se vraci az na sedmou a ja bych byla na vsechno sama a bojim se, ze bych to proste psychicky nezvladla, uz takhle mam obcas pocit, ze nevim kde mi hlava stoji a to je nase P. fakt hodne, vesele a hlavne pohodove detatko....takze asi prevazi muj strach a pockame na cca 3 roky rozdil { kdyz panbuh da..} 😉

ivulinda
6. lis 2008

Tak my už děti nechceme 😉 u mě je to ze zdravotních důvodů,jelikož jsem měla v těhu preeklampsii a bylo to všechno o chlup tak už nechci děti ani vidět 😀

ivulinda
6. lis 2008

Nám stačí naše princezna a myslím si,že na dnešní dobu je akorát mít jedno dítě,ale tím se nic nesnažím říct.Každý at má dětí kolik chce 🙂

mamina
6. lis 2008

Ahojky,já měla tři děti během pěti let.Do toho rekonstrukce domu.Je to záhul,ale zvládnout se to dá.Jinak první dva kluky jsem taky měla do dvo let od sebe a bylo to taky v poho(až na permanentní nedostatek spánku).Hodně záleží na tom,jestli máš poblíž někoho,kdo by občas vzal děti na procházku,aby ty ses mohla trochu dospat nebo si v klidu třeba vyžehlit..

petule.h
6. lis 2008

mám děti 2 roky a skoro 4 měsíce a pohoda, ale dřív bych to opravdu kousat nechtěla 🙂 , ale později je to určitě dobrá volba, že si rozumí, proto jsem ráda, že ty 2 roky po sobě to vyšlo

ma_se
7. lis 2008

ja som tiez chcela mat hned deti po sebe,aj mi to vyslo,len potom som potratila,ale urcite by to nebolo zle.najhorsie su prve dni a mesiace,hlavne pre mamicku,ale inak si myslim,ze to nie je az take zle mat hned deti po sebe.Mam kamaratku a ona ma tak po sebe deti,dokonca chodili do jednej triedy spolu. 😉

kristtin
20. bře 2009

Venujem sa takejto problematike, a neodporúčam menší vekový rozdiel medzi deťmi ako 2 roky. V praxi to vyzerá asi tak, že prvé dieťa sa s tým nevie ešte tak psychicky vyrovnať ako keby tam bol odstup väčší. Začne tam prevládať súperivosť, či skôr žiarlivosť. Prvé dieťa do vtedy dostávalo všetku pozornosť rodičov, ale po narodení sa to zmení. Zrazu je na prvom mieste babatko. Aspon tak sa to zda prvo narodenemu dietaťu. Poznám to aj zo svojho okolia. Ak sa však už rozhodneš mať aj napriek tomu dieťa, odporúčam, aby si k obom bola spravodlivá v každom ohľade, napr: keď rozdeľuješ cukríky, tak dieťa si potrpí nielen na rovnaký počet cukríkov, ale aj na farbu. A to sa týka v podstate všetkých vecí. Každému prideliť rovnako. Dospelý človek to nepovažuje za podstatné, ale deti si to veľmi dobre všímajú. Mám priateľa, ktorý je prvorodený a tiež má brata mladšieho. A neverili by ste. Taketo superenie pretrváva až do dospelého veku. Dá sa to aj naštudovať v odbornej literatúre ak má niekto záujem🙂
Dúfam, že som trochu pomohla.

zuzkafuny
20. bře 2009

My sme so segrou narodené 11mesiacov po sebe... a potom šup ešte dvaja súrodenci 😀 😀 😀
medzi mnou a najmladším je necelých 7rokov... (ja som najstaršia) a bolo to super... dokonca aj je... Keďže rozdiel je minimálny, si aj viacej rozumieme... môj názor,,,
Mne sa to už nezdarilo 😎 😖

miriamkac
20. bře 2009

kristtin...nie len 2 rocne a mladsie deti dokazu byt ziarlive na mladsieho surodenca ale dokonca 6 rocne (co je moj pripad). Podla mna sa neda napisat "odporucanie" na vhodny vekovy rozdiel, lebo ziarlivost a podobne zalezitosti zavisia aj od vychovy deti, ich charekterovych vlastnosti a prostredia v ktorom ziju. Zalezitost s cukrikmi je sice pekna, ale ako podelis napriklad bicykle a kolobezky, ked vies, ze tvoja fin. situacia ti nedovoli nakupit napr v mojom pripade tri kolobezky, tri bicykle... 😕 naraz pre vsetkych????........Je to vsetko o principoch, vychove a vedenia deti a je to jedno, ci mas medzi nimi 6 rokov, 2 roky alebo 15 mesiacov vekovy rozdiel...Tot moj nazor, ktory nepochadza z toho, ze sa "venujem tejto zalezitosti" ale z osobneho zivota. 😵

sasiki
20. bře 2009

no, súperivosť, či žiarlivosť veeeeeľmi závisí od výchovy rodičov, bez ohľadu na to, či je medzi deťmi rozdiel 1, 5, 8 rokov. Skúsenosti z môjho osobného života mi dovoľujú oponovať ti kristtin. Medzi mojimi deťmi je 15mesačný rozdiel, manžel je zo 4 bratov, ktorí sú po sebe rok po roku a mám o 10 rokov mladšiu sestru (a bola som tou zmenou riadne zmätená) a o 14 rokov mladšieho brata. Úž viac krát som čítala, že najmenej žiarlia (čo sa týka príchodu nového súrodenca) deti mladšie ako dva roky. A odporúčať, či neodporúčať deti s hocakým vekovým rozdielom 😕 mi príde veľmi neodborné. Je to každého osobná vec 😉 a cukríky............žiadna mama by snáď nedala jednému 5 cukríkov,druhému dva, a ostatné veci.........úplne súhlasím s miriamkac.i

dioliana1
20. bře 2009

tak ja mam tiež za sebou rozdiel je 15mesiacov

dioliana1
20. bře 2009

kopec srandy, ako dvojčatá 😀 😀 😀

sirinka
23. bře 2009

kristtin ty si ma s tymi cukrikmi pobavila...my sme 4 sestry, ja som najstarsia a najmladsia je o desta rokov po mne...ja uz som davno nebyvala doma a ked som prisla na navstevu, dostala som hrbu cukrikov, co mi vydelili zo sacku...lebo sme boli zvyknute, ze sa vzdy pekne podelime...ale to nie je o ziarlivosti, ale o surodeneckej laske 😉
podla mna ma kazdy vekovy rozdiel cosi doseba...nejake plus a minus...
a ako pise sasiki...vychova a pristup rodicov do velkej miery ovplyvnia surodenecke vztahy. takmer vzdy prvorodene dieta ziarli na noveho surodenca...a je uplne jedno, ci ma vtedy rok alebo patnast...zalezi aky pristup zvolia rodicia a tym ziarlivost podporia alebo vymazu 😉

caira
24. bře 2009

muj bracha je starsi o pet let a kdyz zjistil, ze se mu narodila segra tak vzal fixu a pocmaral kocarek co na me cekal doma 🙂 moc laskyplne se ke me nechoval ale ja ho pry zboznovala a behala za nim jak ocasek..jeho to otravovalo..rozumet jsme si zacali az jako dospeli, takze ja jsem urcite pro mensi vekovy rozdil, ale vyjimka potvrzuje pravidlo, stejne clovek dopredu nikdy nevi jak si deti budou jednou rozumet, kamaradka se segrou jsou do sebe rok a 2 mesice a nerozumi si a moje sestrenice jsou od sebe taky 14 mesicu a jsou to nejlepsi kamaradky 🙂

tinka08
29. bře 2009

bigmama, klobúk dole. ja mám 2 mimi s rozdielom 11 mesiacov a bez pomoci by som to nezvládla. chodia ku mne na striedačku babky. už mám síce HAK ale s manželom ešte pár dní dozadu riešili otázku ako reagovať na príp. ďalšie mimi. no v každom prípade by som na zákrok nešla a manžel bol zlatý keď povedal, že kde je toľko detí, to jedno by sa vychovalo 😀 😀 😀 .

krista
1. dub 2009

Ahojky holky 🙂

My budeme mít věkový rozdíl 1,5 roku a přestože naše starší princezna je dost zlobivá tak byl prcek plánovanej a moc se na něj těšíme, věřím, že si budou blízcí a že budeme oběma rozdělovat lásku stejně 😵

Kristtin tvoje teorie mě moc nepotěšila, rozdělovat bonbony je jedna věc, ale rozdělovat ty dražší věci jak říkaly holky věc druhá 🙂 Bratranec má děti od sebe tři roky a je fakt, že teda k vánocům kdysi museli kupovat dva kočárky, aby se holky nezrafaly 🤐 ale určitě v tomhle hodně udělá ta výchova, jak bylo řečeno - podělit se 🙂

sasiki
1. dub 2009

Ja som si nevedela predstaviť, ako budem mať rada druhé dieťatko, aj keď som sa naň tešila, bála som sa, či rovnako 😅 , no je pravda, že sa láska zdvojnásobí 🙂

krista
18. dub 2009

terreza • 1d • 24. březen 2009 v 16:08
ahoj,zajímá mně jaké jsou výhody toho,když máme děti brzo po sobě např.rok,dva ..popř.i nevýhody aby téma bylo vyvážené🙂 sama mám roční dítě a tak s manželem zvažujeme, co a jak🙂Dětí chceme rozhodně víc, pokud dá Pán Bůh, ale teď zůstává otázkou, v jakém časovém rozestupu..ráda pochytím rozumy od vás, co máte dvě a více dětí např.ty dva roky po sobě,díky

zuzik_p • 1d • 24. březen 2009 v 17:49
Terezo, podobna temata uz tu jsou, mrkni tam..napr "Deti narozene brzy za sebou", nebo "Kdy druhe dite"
Change message because Cancel

jarunka1
20. dub 2009

DObrý den, omlouvám se, že vám vstupuji do diskuze, ale potřebuji poradit.Je mi 37, manžel je o 10 let starší.
Mám dceru, teĎ v létě bude mít 14 a miminko, které má teĎ 5 měsíců. Zjistila jsem, že jsem znovu těhotná. Malá by měla akorát 13 měsíců, pokud by se to narodilo v termínu - pol. prosince (nynější miminko je naroz. o 5 týdnů dřív - v pořádku) a s 1. dcerou jsem musela celý měsíc ležet v porodnici. Nemám žádné hlídání !! a manžel je časově velmi vytížený, z práce se vrací až tak kolem 18. hod.
Píšete, že se to dá zvládnout, ale jak?
1. Malá bude akorát začínat chodit, kdo se s ní bude natahovat, ohýbat apod.
2. Jak se dá jít s 2 malými dětmi ven - dvojkočárek? - malá se v roce neudrží na stupátku
3. roční dítě není schopné jít za ruku vedle kočárku
4. jak zesouladit koupání večer - když miminko jí po koupání v kuse (tak to dělalo to první) - kdo nakrmí to druhé, když se nemumí v roce samo najíst

Musím se do čtvrtka rozhodnout. Asi další už by se nám nepodařilo, i to miminko současné je zázrak - manžel má mizivý spermiogram.Prosím, poraďte.
Děkuji.

jarunka1
20. dub 2009

Ještě přidám - dcera, ta starší, bude tím pádem úplně odstavená - nebude na ni vůbec čas.

hankka
20. dub 2009

Jarunko, já mám děti od sebe 13 měsíců a opravdu se to dá, i na Koníka si čas najdu 🙂
1. Natahovala jsem se, ohýbala, dokonce nosila až do konce těhotenství v nosítku na kratší pochůzky a dalo se to, tělo si zvykne na pozvolna se zvyšující zátěž, jak pomalu sama přibíráš a malá už pak moc nabírat nebude.
2. Malej už hodně chodí ven sám, jinak máme hluboký kočárek, který se dá přestavět na sporťák a k tomu BuggyPod - přídavné sedátko určené právě pro ty starší, ale přesto maličké, sourozence. Takže když jde ven sám starší, má jen sporťák, když jde jen mladší, má hluboký kočár, když jdou spolu, BuggyPod na kočáru. Ale fakt většinou chodí starší už po svejch.
3. V šestinedělí stejně ven chodit nebudeš, pak už malá kus cesty asi ujde, někam kolem domu, na hřiště apod.
4. Detaily dořešíte za běhu.
A víš, co je super? Že starší na mladšího vůbec nežárlí, je na to příliš malý, takže tohle nemusíme řešit. A kolem roku věku toho mladšího si už krásně vyhrají, mně je kolikrát líto toho staršího, jak bloumá sám po bytě, ten mladší už bude mít zábavu od malinka🙂
Jo,a gratuluju k těhotenství 😵

jarunka1
20. dub 2009

HAni, děkuju 🙂 Jak jste to zvládali třeba s koupáním a jídlem? Jestli chceš (a máš čas), klidně mi můžeš napsat na mail (va-pr@post.cz)
Jak jsou tvé děti už staré?
A měla jsi na pomoc třeba babičky nebo někoho jiného?
A hlavně - šla bys do toho znovu??

ronie
20. dub 2009
krista
20. dub 2009

Ahojky,

já ještě nemůžu posoudit, ale pokud všechno dobře dopadne tak budeme mít děti od sebe 18měs. 🙂 beru to jako Ronie, chtěli jsme je rychle po sobě, vidím v tom hodně výhod 🙂

Samozřejmě zkraje to bude určitě záhul...

Co se týče těhotenství, naštěstí nemám rizikové, takže se ohýbám, malou zvedám i nosím (zatím pořádně nechodí).
Kočárek jsme vyřešili jako Hankka - Buggypodem, fotky mám v albu pro lepší představivost 🙂
Jídlo a koupání to bude asi sranda 🙂 Kristý od malička koupeme ve velké vaně, tak to vidím tak, že Kristý bude ve svém sedátku a miminko na lehátku, určitě zkraje bude muset hodně pomoct manžel 😉

Jarunko a jestli jsem správně pochopila tak máš 14ti letou dcerku? Myslím že ráda pomůže v rámci možností, aniž by si měla pocit, že ji nějak využíváš 🙂

najjulinka
20. dub 2009

No baby je tu nejaká čo mala 3 deti tesne za sebou?
2 su celkom pohoda ešte.. .predsa len máme 2 ruky...
My si bereme z domova. Takže Odhadujem, že tretie bude asi také ak Dominika. Rozhodne nebude staršie ako Lucinka. Lucinka nám chodiť začala až teraz v zime (je predčasniatko)... Akože všetko ako tako zvládam v predstavách. Len výťah je problém... A následná existencia vonku... Neviem ako nakupiť a pod s troma detmi... Proste kde to tretie dať... 😅
Určite na nejaký systém prídem časom... Ale keby tu bola nejaká mamina čo už na nejaký system prišla a helfla mi so svojimi trikmi, tka sa nenahnevám 😉

ronie
20. dub 2009

najj-no pokud bude ještě třetí tak bude podobně brzy po Julince, nebudu se s tim párat do důchodu že.. 😀 😀 😀 ale pokud mi zadáš podmínky-jak velkej máš kočár, výtah, děti ,tak ti vymyslim plán na všechno, já sem v tomhle úchyl 😀 😀 😀 já si všechno plánuju a připravuju, aby to pak šlo jako po drátku, já nad tim přemejšlim i v noci 😀 😀 😀 Jen tak namátkou pokud jde o nákupy a výtah-Ergo nebo bebyvak+dvojčecí kočárek 😉

ronie
20. dub 2009

jo a pokud jde o nákupy ještě-my jezdíme všichni jednou týdně na mega nákup(případně jedu já sama) a to nám stačí, pokud něco malého chybí tak koupí manžel cestou z práce, když se nikomu nechce na mega nákup tak nakoupíme v internetové sámošce-dovezou krásnej nákup až domů, roztříděnej no boží 😉 🙂 Pokud jde o vaření-nevařim v týdnu-vaří nám Findus (mražený mňamky) a Hipp 😀 😀 😉