Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

jasekd
9. srp 2011

@lucka33
@jajulin Prave na tohle nadzvedavani na obrubniky si dost lidi stezuje. Ja s tim Jane prizvednu jen za rukovet, musi se trochu zatlacit, ale zadna hruza. Pravda, ze mam proti tobe asi starsi dite male, vazi 10 kg. Ten obri kos zavidim. Ja tandem kupovala pouzitej na netu, protoze nejakych 15 tis. nebo kolik by stal novej, to se mi dat nechtelo 😅

jajulin
9. srp 2011

@jasekd ono se dá zvyknout na všechno, i na najíždění na obrubníky 😉 . Ale já jezdím skoro pořád stejné trasy, tak už to mám vychytané a vím, kudy jet, abych najížděla co nejméně 🙂. Dneska už se nájezdy na chodníky dělají plynulé, což je super. My jsme taky chtěli kupovat použítý tandem, ale nakonec jsme narazili na tento, který stál nový 4100 Kč, tak jsme ho koupili. Jinak náš Pavlík váží 10,5 kg. Je pravda, že si nedokážu představit jet z prudšího kopce s tímto koáčrkem a mít v něm např. dvě 13kg děti. Naštěstí tu máme skoro samou rovinu 🙂.

jasekd
9. srp 2011

@jajulin Tak to je taky lehouckej. U nas jsou desne kopce a jeste desnejsi chodniky, rozbite, vysoke obrubniky, najezdy temer nikde...Plus v zime zaveje snehu. Dokud clovek nema deti, neresi to, ale je to sila obcas. Ta cena je super, to bych sla taky do noveho, pak ho clovek jeste v zaruce dobre proda. My ho teda budem pouzivat dlouho, deti jsou o rok a navic malej je dost motoricky pozadu, tak si jeste dlouho pojezdi...

lucka33
9. srp 2011

@jasekd @jancule79 ďakujem vám za názor 🙂 Celkovo mi na tom kočíku nič nevadí, ani nepolohovacia rukoväť (mala som predtým jednokočík graco bez polohovania rukoväte a bez problémov), brzdu som nikdy na kočíku nemala, takže neviem porovnať, či mi bude chýbať alebo nie. Páči sa mi, že má dva nánožníky v štandard výbave a predné sedadlo ide do ľahu vraj najviac spomedzi tandemov. aj keď na tom mi až tak veľmi nezáleži, lebo malá mi v kočíku už nespáva. Skôr sa bojím tých koliesok, že sú tenké. Ony nie sú plastové ale gumové, ten môj starý kočík mal tiež také, hrkoce to, ale dá sa. Samozrejme nafukovacie sú naj. Ide mi skôr o to, že sú tenké, ale hádam zvládnu terén. Tandemy som ani s nafukovacími nevidela...

@jajulin no konečne niekto, kto ho má naživo doma a vyskúšaný 🙂 Tak si ma potešila, ani nevieš, ako 😉 Ja som ho v predajni skúšala, ale tak to skúšanie v predajni je iné, nie sú tam dve deti, podlaha je tam rovná, takže tá skúška je vlastne o ničom.. 😖 Ale mne sa vcelku páčil. S tým nájazdom na chodník som aj viac-menej počítala, že bude treba nohou nadvihnúť kočík a pomôcť mu hore... Predsa len, je to dlhý kočík, vpredu je väčšia váha...
Vložnú tašku mám už objednanú, tašku na kočík kúpim priamo v predajni s kočíkom. Takže tebe tie kolieska nerobia problém? my bývame na dedine, cesty sú všelijaké, ale tak čo tu vídam mamičky, nie každá má kočík s nafukovacími kolesami, väčšinou majú gumové alebo dokonca plastové.
Ja som uvažovala aj nad 3kolkou Jané Powertwin, ale toľko peňazí nechcem dať do kočíka, z druhej ruky sa to bojím kúpiť a dokonca som počula, ževraj to nie je až taký stabilný kočík, jednej mamičke sa z toho deti skoro vykotili. To ma celkom odradilo 😖

jajulin
9. srp 2011

@lucka33 taky jsem se těch koleček bála, ale byla jsem celkem příjemně překvapená. Sice nejsou nafukovací, ale jsou relativně velká, takže toho zvládnou dost. Terén teda vyzkoušený nemáme, bydlíme na malém městě, takže jezdíme po chodnících různé kvality.
@jasekd náš malý taky začal chodit pozdě - v 17 měsích. Teď sice lítá jak torpédo, ale odmítá chodit za ruku a nakonec se chce stejně vézt. Takže nakonec jsem uznala, že tandemový kočárek bude potřeba, i když jsem do poslední chvíle věřila, že to zvládneme i bez něj. Akorát ho v záruce asi nestihneme prodat, protože plánujeme víc dětí a zatím nevíme, jaké mezi nimi budou věkové rozestupy. Tak se možná ještě někdy bude hodit 🙂 .

kukuca
10. srp 2011

Už se chci delší dobu zeptat, jak vypadá nebo vypadaly ty vaše poslední týdny 2.těhotenství?Myslím denní režim. Já jsem 34tt a dopoledne se zmůžu akorát malýho vypustit na terasu a uvařit,poklidit.Pak odpolední spánek a když přijede manža ve 3 z práce, jdeme na zahradu.Ani větší procházky po vesnici už nepraktikuju.Sem tam babička s malým. Vyčítám si to kvůli malýmu že by měl být ještě víc venku a já víc aktivní...Jak to máte vy?Díky

lenka112
10. srp 2011

Maminky máte môj obdiv, že zvládate detičky s tak malým vekovým rozdielom. Vždy som si hovorila, že to zvládnem aj ja,ale teraz, keď je reálna šanca, že čakáme druhé dieťatko začínam mať obrovský strach, kedže náš Danielko má len 8 mesiacov. :-/

lucka33
10. srp 2011

@jajulin no tak to mi odľahlo, že tie kolieska to zvládajú dobre. Už nebudem asi špekulovať, pôjdeme kúpiť ten stadium duo a bude.
@kukuca tak to zvládaš teda toho oveľa viac ako ja a to som od teba poriadne pozadu 😕 Ja tiež vôbec nevládzem, teda hlavne doobeda sa neviem rozhýbať, ťažko sa mi dýcha, niečo pozametám alebo hodím prať a zadýchaná som, akoby som utekala po celej ulici 😝 Takže s malou tiež moc vonku nie sme, len poobede sem-tam aspoň na chvíľku ideme... Aj mňa to kvôli nej mrzí, že je stále len vnútri, ale jednoducho nevládzem, tak som to už prestala riešiť. A ty máš ešte dobrý termín, ja porodím až v novembri a to bude zima, skoro tma, ani von sa nebude dať moc chodiť... 😖

lucka33
10. srp 2011

@lenka112 ja som otehotnela po polroku po pôrode 😝 Neplánovane a zo začiatku som sa s tým len veľmi ťažko vysporiadavala, ale už sa teším na malého a aj muž, že bude mať syna 🙂 Ale čím viac sa blíži TP, tým viac ma chytajú obavy, ako to zvládnem, či mi nebudú pravidelne praskať nervy 😖 Nechcem si to vybíjať na deťoch alebo tak...
A dve tehotenstvá takto po sebe sú namáhavé pre mňa, už chcem mať po pôrode a zabehávať sa do nejakého režimu. toto čakanie je na nervy, neviem, do čoho idem, nič nevládzem robiť... Bojím sa pobytu v pôrodnici, ako to malá bezo mňa zvládne... 😒
A ešte podotknem, že o dcérku sme sa snažili skoro rok 😝

luciana43
10. srp 2011

@kukuca Ahojky, tak já teda poslední dva týdny u druhého těhu taky nebyla moc aktivní, do toho byly minulý rok na začátku července hrozný vedra, takže většinou ráno co nejdřív sme došli s malým s pejskem, pak si chvilku třeba chvilku ještě hrál na písku, ohřát jídlo, které nám manžel navařil - když viděl jak sem hotová, pomáhal kde se dalo 🙂 , spánek po obědě a odpoledne jsme byli zas jen před barákem na písku a odrážedle, na večer pak maximálně krátká procházka s pejskem, pokud manžel přišel až večer z práce nebo když se to venku pro mě fakt nedalo, taky sme byli zalezlý doma a četla sem si s ním knížky a hrála... Jinak manžel a babičky když to šlo s ním chodily na procházky a výlety a já odpočívala....Až se miminko narodí, vynahradíš mu to s procházkama s kočárkem 😉

luciana43
10. srp 2011

@lenka112 Ahoj, taky sem se ze začátku bála, otěhotněla sem neplánovaně, takže sem na to vůbec nebyla připravená, ale postupně se strach měnil ve velké nadšení a sám pak přišel ten pocit, že všechno zvládnem 😉

jancule79
10. srp 2011

@kukuca Ahojky, já jsem kupodivu fungovala docela aktivně. 2x denně jsme chodili ven, na prochajdy, lítala jsem za malým na hřišti, ještě v den porodu jsem s ním dala 3 hodinovou procházku. Při druhém těhu jsem přibrala si 10 kg, takže jsem byla i docela pohyblivá. 🙂 Je teda fakt, že se sama dodnes divím, že se druhý syn narodil pouze o 14 dní dříve. 🙂) Ale uznávám, že žádný lážo-plážo jako při prvním to nebylo. Syn měl ke konci těhu 14 kg a když jsem ho občas sundavala z těch prolejzaček, tak jsem si říkala, jestli z toho neporodím. 🙂))

jasekd
10. srp 2011

@kukuca Byla jsem unavena, ale musela jsem delat vsechno jako predtim, ale byla jsem pomala, to jo, ted se dvema jsem o moc rychlejsi, je to normalni, ze nezvladas tolik, po porodu bude lip 😉
@lucka33 To Jane ma nafukovaci, vcera jsme pichli 😀 😠 S tou stabilitou pravda, kdyz se starsi natahuje ven, musi se hlidat, manz. se jednou M. prevratil, ja kojila Vendy, on krmil Martina (na vylete) a kluk blbnul a prekotil se. Kdyz je tam i miminko, tak jsme sakra opatrny, ale zas tak zly to neni.
@lenka112 Nas martin mel 3,5 mesice, kdyz jsem otehotnela 😀 Sok, pak teseni se, a jde to. neboj se 😉

zdezli
10. srp 2011

@kukuca mela jsem to dost podobne, vse me zmahalo. Ted jsem 2 detmi mnohem vic akcni nez s jednim 😉

lenka112
10. srp 2011

@lucka33 My sme s priateľom niekedy aj srandovali o tom, že si spravíme druhé dieťatko hneď, no teraz to už prestáva byť sranda. Som čím ďalej, tým viac nepokojná, lebo mrcha mešká už 5 dní, dokonca som sa preobjednala u dokyho na tento piatok, Testíky zatiaľ ukazujú slabunké // a to ma začína desiť ☹ ☹
@luciana43 Tak asi začnem dúfať, že aj ku mne ten pocit, že všetko zvládnem príde čo najskôr 🙂
@jasekd Ďakujem za podporu 🙂 a dúfam, že to zvládneme. Pracujem s deťmi už viac ako 3 roky a niekedy to nie vždy je to ľahké 😒

lucka33
10. srp 2011

@lenka112 viem, čo prežívaš... Ja som bola veľmi nešťastná, veľa som plakala, ale potom som si uvedomila, že to maličké vo mne za nič nemôže a nakoniec som aj rada, že som otehotnela, predsa len je to lepšie ako nemôcť mať deti a nechcela som, aby dcérka ostala jedináčik. Vždy som chcela dve deti, len nie s takým malým rozdielom. Ale neboj, zvládneme to, ja tiež neviem, do čoho idem, ale musíme to zvládnuť, keď si to tak zoberieš, tak nejaký ten rok zo života, ktorý bude ťažší, je nič oproti tomu, že budeme mať krásne rodinky, no nie? 😵

lenka112
10. srp 2011

@lucka33 Krásne si to zakončila 🙂 🙂 . Zatiaľ to nevieme na 100%, až v piatok sa dozvieme s istotou či čakáme alebo nečakáme druhé dieťaťko. Ale koniec koncov to bude skoro ako s dvojičkami, s tým rozdielom, že jedno bude ako tak samostatnejšie. Takže keď to zvladaju maminy dvojiciek, zvladneme aj my, veď sme predsa silné ženy 🙂 🙂

smardik
10. srp 2011

ahoj holky, moc vás ted nestíhám máme ted dost náročné dny-Honzíkovi rostou stoličky a jak jsem o ostatních zubech nevěděla tak o stoličkách fakt vím, je to děs-furt ruce v puse a řve, v noci se budí. Do toho se začal vztekat a dost otravovat svého bráchu-ze srandy ho bouchne a on se brání tím že začne brečet takže se ted u nás dost často řve. no a počasí je takové jaké je takže nejsme celé dny venku a to tomu taky zrovna nepřispívá

k tomu kočárku my máme phil a teds, ne že bych ho chtěla ale jezdím s klukama autobusem a bohužel nízkopodlažáky s dost místem zde nejezdí takže nemohl být kočár vedle sebe-moc široký, ani za sebou-moc dlouhý takže zbyl jen phil. no ale na zimu se mi nezdál tak sjem koupila starší pro dvojčata vedle sebe-značku ale nevím už tam nejde přečíst, ale posloužil nám dobře. ted zvažuju zda ho prodat a fakt nevím

luciana43
10. srp 2011

@smardik jjj stoličky děs a hrůza, Naty se teď - už od prvních zoubků ji rostou vždy čtyři najednou - doklubaly všechny první stoličky,a tak jak je to od narození pohodářka, tak posledních čtrnáct dní řvala a řvala ☹

zdezli
10. srp 2011

Ja muzu opravdu jen vychvalit ten ABC Design Zoom - nafukovaci kolecka, predni otaciva s aretaci, da se na nej dat autosedacka, klasicka korbicka pro mimi, deti uzou koukat na me ci dopredu ci na sebe navzajem 😉 jezdi se s nim dobre, muzu ovladat i jednoruc. I na chodnik jezdim jako s normalnim kocarkem 😵 je tedy dost drahy - ale my koupili pouzity a slouzi nam dobre 😵

carmonka
10. srp 2011

Ahoj dámy, měla bych dotaz. Jak to s dvěma dětmi takhle brzy po sobě zvládáte v běžném denním rytmu? Jde mi třeba o uspávání - syn mi špatně usíná, musím být u něj, i když to netrvá dlouho. Ale beze mě prostě neusne. No a co dělat, když jsem sama doma, že? Co s miminkem, které zrovna pláče? Problémy se spánkem má syn více méně od začátku a už jsem se s tím smířila. Jenže situace se nějak vymkla 🙂 Takže se taky v pátek dozvím, jestli čekáme miminko. Tedy moje čárky jsou naprosto jasné, takže spíš mi doktorka upřesní, za jak asi dlouho se můžeme těšit. Vím to pár dní a jsem zatím v šoku. Neumím si to vůbec představit. I když tady v téhle diskusi mi dochází, že to vlastně nic není - my budeme mít zřejmě rozdíl obrovských 22 měsíců. Já si malovala, jak si dáme na každé dítě dost času, budeme se jim věnovat... No jo, člověk holt míní a příroda na něj prdí 🙂

lucka33
11. srp 2011

@carmonka ale tak to máš v pohode rozdiel 😉 2 ročný rozdiel sa dá lepšie zvládať, lebo to dieťa je už ako-tak samostatné, aspoň v tom, že už pravdepodobne teraz ti samé chodí (moja zatiaľ len za ruky), možno ste už bez plienok (ja sa o odplienkovanie ani nepokúšam, začnem na jar), neskôr ti začne aj samé papať - možno sa už aj pokúša... Je to oveľa lepšie ako s ročným rozdielom, lebo to máš kvázi dve bábätká, o ktoré sa musíš plne starať v podstate rovnako - nakŕmiť, prebaliť atď. Dvojročné už bude čoraz viac samostatnejšie.
A s tým uspávaním ti moc neporadím, moja dcérka našťastie spáva sama aj cez deň v postieľke už od 5.mesiaca, takže uspávanie neriešime. Teraz už spáva len raz za deň, hneď po obede, položím ju do postieľky a idem preč, ona zaspí niekedy hneď, niekedy zaspáva dlhšie.
Ale napr. jedna suseda má dvojročný rozdiel a staršia jej spáva doteraz výlučne len v kočíku (má 3 roky), čiže ona zobrala dvojkočík, kde jej spalo miminko a išla na prechádzku, keď sa staršia unavila, dala ju tiež do kočíka a uspala a spali jej v kočíku spolu... A tak to robí od narodenia mladšej až dodnes a to by mala ísť v septembri staršia do škôlky...

marcelkap
11. srp 2011

@carmonka Ahoj, tak koukám, že jsme na to úplně stejně. Já našla // včera, takže nás čeká taky cca 22 měsíců rozdíl. A se spaním máme taky problémy od narození. Dneska teda musim zaťukat, malá spala od 22 do 6 což je megaúspěch, to se stalo poprvý. Věřim ale v tom, že než se mimčo narodí, že se to spaní zlepší a celkově bude prostě šikovnější. Ono nám asi nic jinýho nezbyde 😉
A jak píšeš...člověk míní...my první chtěli brzo a příroda si na to naše snažení dala rok a půl, takže trošku opačnej případ než u vás 🙂

carmonka
11. srp 2011

No, ten můj rošťák se včera vzbudil už v deset a nešel uspat jinak, než u nás v posteli. Takže jsem šla brzo spát 🙂. No a pak znovu ve dvanáct, pak ve dvě a to už jsem kojila. A to je úspěch, dřív jsem kojila už ve dvanáct. Doufám, že se nám brzo podaří to protáhnout až do rána a doufám, že díky tomu snad vydrží i v postýlce. Navíc máme malej byt, takže to bude fakt zajímavý. Jsem mistr v ukládání 🙂 A co třeba cestování, jak to děláte? Vozíte s sebou dvě postýlky, máte je v posteli nebo jste radši jen doma? Já vím, že je to nedůležitý, ale my takhle rádi cestovali po Čechách, no asi to bude teď jinak no. Na druhou stranu, vidím tu kolem sebe několik lidí, co se zoufale snaží a nejde jim to. Takže náš případ je vlastně fajn.

luciana43
11. srp 2011

@carmonka Ahojky, tak co se týče spaní to u nás bylo asi nejhorší v šestineděli - miminko nechtělo jít spát většinou dřív než deset a starší jak žárlil, tak najednou odmítal usínat sám v posteli , a to do té doby usínal sám a spal celou noc, ale teda až když sme mu v 15 m koupili dětskou postel se zábranou, jinak spal předtím s náma, postýlku absolutně odmítal. Takže v tom šestinedělí to vypadalo večer asi tak, že v té jeho malé posteli usínal on a já ležela vedle něj s miminkem položeným na sobě 😉 Po šestinedělí se to samo spravilo, Domča si už zvykl a když třeba plakala sám se snažil ji i utišit a Natálka najednou začla usínat v sedm a jakmile jeden usnul, druhýho nevzbudil. Co se týče cestování, sice sme nikde moc zatím nebyli, ale když jo, měli sme sebou jen jednu cest.postýlku a v tý spalo miminko, starší s náma v posteli. A jak píšeš, je lepší když to vyjde i neplánovaně, pokud druhé stejně chcete, než pak aby to nešlo 🙂

lucka33
11. srp 2011

@carmonka tak čo sa týka cestovania, my sme neboli nikde, odkedy sa malá narodila, takže to ti tiež neporadím... Ale asi najskôr s tými dvomi cestovnými postieľkami by som to riešila, keď tak... Inak to sa ti malý teda pekne často budí v noci... No ale s tým nič nenarobíš, jednoducho ešte nedokáže prespať noc, to sa nedá ani naučiť ani donútiť... A možno sa za tých 8-9 mesiacov naučí spávať lepšie a možno aj celú noc prespí, predsa len je to dlhá doba pre tak malé dieťa 😉 Naša malá sa tiež dosť zmenila za týchto posledných 6 mes. a za ďalšie tri, čo zostávajú do pôrodu, sa ešte určite veľa vecí pomení...

carmonka
11. srp 2011

Hezký večer holky, děkuju moc za vaše zkušenosti. Cítím se hned líp 🙂 A hned mě napadají další věci, nosíte nebo jste nosily starší dítě během těhotenství? Já to teda vím pár dní, takže nedávno jsem ho tahala i s golfkama do trmavaje, ale i teď... podle mě nejde ho nezvedat. Do vany, do kočárku, do židličky... Snažím se ho učit chodit venku bez kočárku, ale zatím se často seká, takže zase zvedat. Přijde mi, že bez nošení to zatím nejde. Je mu 14 měsíců a má 11 a půl kila...

luciana43
12. srp 2011

@carmonka Nosila,od začátku až do konce, bez toho to nešlo ...

jancule79
12. srp 2011

@carmonka Ahojky, my máme rozdíl 18 měsíců a zvládnout se to dá. Samozřejmě zezačátku je to fakt mazec, pěkná hoňka, člověk nemůže počítat, že bude mít čas na nějak moc aktivit okolo. Pokud jde o nošení staršího dítěte, tak jako @luciana43, nosila jsem ho od začátku do konce. Ke konci mého druhého těhu měl syn 13 kg. Otěhotněla jsem, když bylo synovi 10. měsíců, takže u takhle malého dítěte se nošení nevyhneš. Nezvedala jsem ho teda nikde s kočárem do autobusu, to ne (jezdíme všude autem). Z vlastní zkušenosti bych Ti doporučila sourozenecký kočárek. Při nízkém věkovém rozdílu sourozenců super věc. Je fakt, že záleží na zkušenosti každého. Vím, že některé maminky, ho nakonec nepořizovali. Určitě záleží na dítěti, věkovém rozdílu, kde bydlíš, jak moc chceš být s dětma mobilní. Já bych se teda bez něj zezačátku neobešla. Syn toho na vzdálenost sice ušel hodně, ale za žádnou cenu nechtěl chodit za ruku (natož držet se kočáru), všude se zastavoval, šel na jinou stranu než bych chtěla já apod. Prostě v rozumném čase bychom nikam nedošli.
Jinak já jsem taky sháněla některé praktické info u lidí co mají děti blízko za sebou. Ptát se na určité věci lidí, kteří mají mezi dětma třeba 3-4 roky, to bylo úplně mimo. To se vůbec nedá srovnávat. Ti mi třeba radili, až si sourozenecký kočár vůbec nepořizuju, že jim dítě (ve 3,5 letech) chodilo hezky vedle kočáru, že je to zbytečný. Musím se trochu smát, protože 3,5 leté dítě a 1,5 leté, to je teda nebe a dudy. 🙂)))

zdezli
12. srp 2011

@carmonka Taky jsem nosila - Natalie zacala chodit az v 16 mesicich. Nosila jsem jeste v den porodu, kdy mi praskla voda 😉 😀 Jen po porodu jsem se to snazila neprehanet, dula mi zakazala nosit cele 6 nedeli, ale jak rikas, uplne nezvedat neni mozne - na prebalovak, do jidelni zidlicky, do vany, postylky atd atd...