Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

jankapavol
22. pro 2012

@svatule ahoj holky.....hledala jsem něco od Lucky @jasekd, tak jsem tady narazila na dotaz,ktery jsem zrovna nedavno řešila s kamaradkou,tak rada odpovim,jestli mužu 😉
řekla bych, že na ten vztak to u nas ma velky vliv....po prvním mimču se vztah hodn zlepšil,byla to idylka,prohloubil se,krasa....a jak se narodila karinka,tak to bylo hódně naročne....karinka přes den hodně plakala,manžel ji nechoval,pač nesnesl, že u něj řvala..ja na něj měla požadavky,ktery neplnil, tak jsme se hadali...taky začal řikat, že pro děti udělam vše a pro něj ne...ale mě už fakt na to nezbyvala energie..taky to byl cely den kolotoč,mnohem větší shon jak s jedním prckem..taky nam syn vlezl do postele, protože najednou potřeboval mnohem větší kontakt se mnou....takže čas sami na sebe mame minimalni....někam si zajit sami dva jen extra vyjímečně....byl to hodně zahul a někdy ještě je...ale už se to zlepšuje... 😉 ono se to zase jinak prohloubí ten vztah.ale fuška to je teda 😀

jasekd
22. pro 2012

@dagina
@svatule
@jankapavol u nas je to podobne 😝 Nekdy se musim hodne premahat a taky uz jsem si vyslechla, ze na m. nemam cas, jenze to mi pak nezbyva ani vterina jen pro me. Proto chodim spat i v 1 v noci, abych si apson knizku precetla nebo stihla nejakou praci, pak vstavam brzo a jsem mrtva a tak furt dokola. Hlidani mame malo, ale prece jen se obcas najde, ale vetsinou jen pro starsiho. Ted konecne holka pri hlidani nerve, taks e to snad zlepsi 🙂

kacena4
22. pro 2012

@dagina to s tym natrasanim v spodnom pradle ma dostalo 😀 😀 😀 😀 😀 😀 super, ale neboj s malymi detmi je to tak a neverim, ze niekto kto sa o deti stara 365 dni v roku 24 hodin denne bez niecej pomoci niekolko rokov by to dlho takto nevydrzal - ten vecerny program 😉 😉 ja este aj teraz padam na hubu vecer o 21.00 ked ulozim tretie dieta do postele a to uz nekojim a nemam doma babatka, proste je to narocne bez pomoci. klubuk dolu a drzim palceky
u nas boli kriticke prve cca 3-4 roky, potom to uz bolo lepsie a tiez sme boli s detmi len ja a muz ☹ ☹ (skoda, deti takto prichadzaju o zazitky zo starymi rodicmi...) ale potom sa to trosku ukludnilo, v skolke sa naucili zaspavat sami v postielke, takze vecer som ulozila deti a mali sme s muzom cas pre seba, na citanie, rozpravanie sa, ci pozeranie telky, alebo len na odpadnutie do postele 😕 alebo aj na prijemne intimco
neboj bude lepsie deti zacinaju byt samostnejsie, viac za spolu zahraju a najdete si cas aj na seba
napr. take vychadzky na kavu, veceru sme riesili a aj teraz riesime tak, ze ideme do restiky ci kaviarne kde je krasna herna a kde sa aj deti zahraju a my mame cas na seba viac ja pri kave 😉 😉

kacena4
22. pro 2012

a este ma napadlo, davala som varovat muzovi deti (aj ked boli malicke) obe naraz a ja som isla prec z domu, aby si uvedomil, ze sa doma nenudim cely den, ale makam okolo deti a domacnosti, aby mi nic nevycital ale viac sa vcitil do mojej pozicie - unavenej manzelky, potom to vedel ocenit ze mam narok byt vecer unavena a posielal ma z domu castejsie nech si oddychnem 😉 😉

kacena4
27. pro 2012

baby dnes mam doma o jedno dieta naviac, najstarsi syn si doniesol na noc spoluziaka 😀 😀 😀 takze mam doma 3 rovnako stare deti 😀 😀 😀 ja reku sa budu krasne hrat a nic, hasteria sa, dotahuju... az som ich musela rozdelit a to dcera chcela este kamaratku, ale nebola doma 😝

modrofuzik11
27. pro 2012

medzi mojimi detmi je rozdiel rok a 9 mesiacov. prvych 8 mesiacov, ked sa kubko (druhe dieta) narodil, bolo najnarocnejsich v mojom zivote. povedala som si, ze ked som zvladla toto, tak uz zvladnem vsetko🙂

svatule
12. led 2013

@jasekd ahoj 🙂 tak u zubaře jsme dopadli výborně, Eli se nechala vyšetřit bez problémů, je bez kazu, ty tečky jsou pigment, čistíme správně, jen se máme na ty zoubky s pigmentem víc zaměřit, prý s tím u dětí nic moc deělat nejde, nevím 🙂
Vašík je také zapsaný.
Chtěla jsem se zeptat, jestli jde nějak ovlivnit složení slin? Manžel prý má díky nim víc kamene, ale nezeptal se, díky moc!

bikina
13. led 2013

ahojte kocky, idem sem k vam pre radu, posmelenie... vcera mal synator 6 mesiacov a v brusku uz 3. mesiac rastie dalsia fazula... zo zaciatku trosku strach, no ani nie z toho, ci to zvladneme, ale skor z toho, ze vobec netusim, ako si s niektorymi vecami poradim... ci budem potrebovat surodenecky kocik, alebo mi staci ta "sajtka"... ako to bude s kojenim, syn je umamkany, ze az... ak dobre pocitam, tak medzi drobcami bude 12-13 mesiacov. Ak ste tu niektora, co prezila nieco podobne, nalejte mi trosku rozumu, bitte 🙂

ivkaj
13. led 2013

@bikina za sebe můžu sourozenecký kočár určitě doporučit a to mám prcky 18měsíců od sebe. Ty budeš mít rok, nevím jak bude malý pohybově zdatný aby to zvládl bez kočárku. Nevím co myslíš tou sajtkou - takové to přídavné sedárko vedle kočárku? Maminka tady v okolí ho měla a moc spokojená s ním nebyla. Říkala, že jí to táhne hodně ke straně.

Já s kojením pomalu končila když jsem zjistila, že jsem těhu. Nějka jsem si neuměla předsatvit jak se mi starší prcek bude válet po rostoucím bříšku. A odstavení zvládl až překvapivě výborně.

Tak hodně sil ;o)

dlabinecka
13. led 2013

@bikina Ahoj! já mám děti od sebe 16měsíců. Souroz. kočárek jsme využívali tak asi 3měsíce maximálně. Ale to záleží, kde bydlíš, veměstě je potřeba určitě víc, než na vesnici. přežít se to nechá, ale chvílema je to halt fuška 🙂

jasekd
13. led 2013

@bikina jsem na tom stejne, deti o rok a 3 tydny. Sourozenak rozhodne, ja mam Jane powertwin, spokojenost. Nemam k dispozici auto, resp. neridim a vsude po meste chodim pesky. Pouzivam ho doted! Deti, zvlast syn, nejsou zdatni chodci, kor kdyz se specha. Neumim si predstavit s rocnim deckem bez kocaru, i kdyby nahodou uz chodilo (moji chodili od 20! a 16,5 mesicu), skejt rozhodne nezvladne a i na bugypod ( to asi myslis tu sajdku) mi prijde malej, v tom si neschrupne. Pokud nechces byt odkazana na motani se kolem baraku nebo vsude autem, tak si ho pordi, ja si to bez prochazek predstavit neumim, staci mi to ted, to obchazeni baraku, 500 metru je s nima na hodinu 😝 Bydlime v byte, zahradu nemame, takze prochazky jsou nutnost.
Jo, s kojenim neporadim, ja kojila az druhe dite v pohode, s prvnim senedarilo a koncili jsme cca ve 4 mesicich, kdyz uz jsem byla tehotna.

bikina
13. led 2013

dakujem, babule, za vyjadrenia... ako to riesite s nocnym spanim? u nas vo velkom frci spolocne spanie so mnou, mam pocit, ze manzel sa bud uskromni, alebo sa usidli v detskej na valande...
@ivkaj
@dlabinecka
@jasekd

dlabinecka
13. led 2013

@bikina mě dcerka nikdy v posteli nespala. Ale do ted spíme všichni v jedné ložnici a v pohodě, překvapivě se vůbec nebudí.

jasekd
13. led 2013

@bikina my taky vsichni v jedny loznici (malej byt), deti ted blbnou se spanim, tak je to horsi, ale sami sebe navzajem nebudi a nikdy nebudily. Ono mas jeste pul roku cas a vsechno bude jinak. Mne prijde, ze ty organizacni veci, kterych jsem se bala, nakonec byly ( i diky kocarku) v pohode 🙂 Narocne je treba jedno kojit a druhe krmit, protoze malej se na roce jeste sam nenajedl, to dvoji oblikani, plinkovani (latkovala jsem cca 3/4 roku oba)... To spani naopak celkem slo.

bikina
13. led 2013

@jasekd aj ja starsieho latkujem, vidis, to ma ani nenapadlo 😀 novy strasiak? hehehe
myslim, ze maximalne kriticke to bude prveho pol roka... mam stastie, ze mm bude moct so mnou ostat doma asi mesiac, tak aspon ten nabeh bude 2:2... potom uz presilovka

jasekd
13. led 2013

@bikina 2:2 je pohoda a stihnes se zajet. Latkovani je taky pohoda, akorat uz me to pak nebavilo, nastesti se oba, zejmena dcera, brzo odplinkovali, holka komplet vcetne noci od 17 mesicu, kluk mel doted na spani plinu, ale uz zkousime bez. Ale to by me nebavily ani jednorazovky, to neni o latkovani, akorat se pere casteji... NO, u nas je to maximalne kriticke spis od 2. roku 😀

romcovaklarka
14. led 2013

@bikina Ahoj, já nemám tak malý rozdíl jako ty, ale staršího kojím stále - akorát to sám od sebe během těhotenství zkrouhnul ze 4 kojení denně a 1-2 v noci na jedno denně a žádné v noci - a posledních pár dní začíná být ještě mnohem víc "mamíííí", mazlí se a tulí, i když už nechce pít mlíko (kojí se už jen po ránu), tak se chce večer před spaním aspoň u mě tulit a pokud možno mi usnout na rukách, i když už nějakou dobu usínal sám... Tak jsem na to celkem zvědavá 😅

A kočárek bych být tebou pořídila, jestli máš možnost třeba někde z druhé ruky. Syn třeba začal chodit ve 14 měsících a teprve teď, o 5 měsíců později, se s ním dá jakš takš vyrazit bez kočáru třeba na hodinu ven, ale to je tak max a kdybych chtěla někam opravdu dojít a zase se vrátit (třeba 1-2km tam a ještě pak zpět), tak to bez kočáru nedám.

bikina
14. led 2013

@romcovaklarka po 30tt necitis kontrakcie pri kojeni?

romcovaklarka
14. led 2013

@bikina Nene, vůbec nic... Jediný problém byl spíš v prvním "poločase", ve 2.-6. měsíci mě fakt docela dost bolely bradavky při přisávání, ale to se srovnalo.

bikina
14. led 2013

@romcovaklarka celkom si ma potesila... 🙂

romcovaklarka
14. led 2013

@bikina Já samozřejmě nezaručuju, že to tak musí mít každá... Já prostě problém neměla, gynekoložka mi i někdy kolem 5. měsíce doporučovala, abych zvážila malýho odstavit, že už je velkej a že se zbytečně vyčerpávám, ale já se prostě cítila celou dobu dobře, tak jsem neměla důvod - snad to bude u tebe taky tak 🙂

alenka600
14. led 2013

@bikina
@romcovaklarka Ja uz taham 39tyzden a stale kojim, no problem 🙂 Rozdiel budem mat 13m

bikina
14. led 2013

@romcovaklarka je mi to jasne, ze to nemusi vyjst, skor som to myslela tak, ze vidim, ze to moze fungovat...

@alenka600 no to sa tesim, ze aj vy vsetko ok... drobec bol na odstavenie este prilis malicky, ze... ako to robis s dvihanim? moj ma uz totiz 9kg a vobec nevyzera, ze by sa chystal prestat rast...

romcovaklarka
14. led 2013

@bikina Já vím, že to nebylo na mě, ale můj "malej" má 12,5kg, do postýlky, vany, autosedačky, židličky... si taky sám nevleze a kromě toho je hodně chovací, takže já zvedám a chovám jako normálně... Měla jsem z toho ze začátku trochu vítr, ale nezvedat ho prostě nešlo, tak jsem to holt neřešila a zvedala... Teď ke konci mi už občas trochu někde píchne, tak to beru jako signál, abych si třeba na půl hodinky lehla a nějakou chvíli prcka moc netahala, ale jinak ho nosím jako by nic 🙂 Myslím, že tělo si na to zvyklo, tím jak to bylo od začátku.

romcovaklarka
14. led 2013

@bikina Jinak on ti s tím přibíráním podle mě už pomalu začne brzdit... Můj měl taky v 6 měsících 9,57kg, v roce 10,9kg,
v roce a půl 12,2kg. Holt rostou jak z mlíka, no 😀

bikina
14. led 2013

@romcovaklarka no presne tak nejak mal aj nas krpec... tak to teda naozaj dufam, ze prestane tak rast, ja nestiham kupovat veci pre neho, zo zaciatku som mala po segre, ale teraz by som uz musela synovca vyzliect z jeho veci a to je o rok starsi...

alenka600
14. led 2013

@bikina Vlastne sa pre mna nic nezmenilo. Nastastie tehotenstvo prebieha bez najmensich problemov, aj ked som pred rokom mala cisarsky. Netreba pocuvat tie bububu a babske reci o potrhani maternice a neviem com. Je pravda, ze moja Julia je dost mala., teraz na 13 m ma max 10kg, ale dviham ju, nosim po schodoch, davam do postielky atd. A to byvame na kopci, takze ak ideme na prechadzku tlacim kocik do kopca. Zijeme v zahranici, nemame tu ani rodinu ani priatelov, ziadnu pomoc a manzela mam prec od skoreho rana do neskoreho vecera, v nasej dedine nie je ani obchod. Tym chcem povedat, ze okrem dcery vlacim aj tyzdnove nakupy a kompletne celu domacnost a vsetko mam na starosti sama, takze kludne sa to da zvladnut aj s bruchom a malym babom
A napadlo mi, ze to obdobie, ktore ta caka, bude este strasne dynamicke aplne zmien. Proste aj to starsie dieta prejde tak obrovskymi zmenami, ako potom uz v dalsich obdobiach nie. Ved 6m dietatko mozno posedi trosku, pretaca sa a dost a dokym porodis, uz mozno bude aj chodit. Teda to co plati dnes, moze byt zajtra uplne ine. Ja este neviem ako to budem zvladat, ale vsetko co som dceru do porodu naucit chcela, som ju naucila, aj ked som vela krat mala z toho bobky, lebo nic nic nic a potom zrazu zo dna na den sa sama rozhodla, ze uz prisiel cas a jednoducho ta zmena ako zazrakom nastala.
Pre mna vzhladom k mojej situacii bolo podstatne naucit ju :
- nech sa vie hrat cim dlhsie sama a nech si zvykne na to, ze je sama zavreta v izbicke - s tym som nemala problem, ona sa vzdy vedela pohrat aj sama
- pisat, alebo aspon kakat do WC, to zvladla asi len pred 3 tyzdnami
- sama zaspavat v postielke - s tym ma uplne sokovala, lebo spala s nami v posteli dlhe mesiace a potom zrazu sa budila a rusili sme ju a nebolo to pre nu fajn, aj ked ja som planovala nech s nami spi cim dlhsie, ved je to take super 🙂 a z noci na noc som ju skusila dat do jej izbicky no a konecna spala kludne. Ale este nie v postielke, tam som ju nevedela dostat ani za nic. Pred mesiacom ma navstivili rodicia a moj oco ju raz dal do postielky a odvtedy uz zaspava sama, bez problemov.
Az sa sama divim ake mam bezproblemove dieta, ale je pravda, ze som ju nikdy nikdy do nicoho nenutila, netlacila, nechala som vsetkemu volny priebeh a ten cas prisiel a bez placu sme tam, kde sme presne chceli byt 🙂

bikina
14. led 2013

@alenka600 tak... vsetky moje klobuky dole ...

alenka600
14. led 2013

@bikina Ale ja sa citim neschopne - to vsetko si odkrutila moja dcera, jej patri obdiv 😀

bikina
14. led 2013

@alenka600 viest domacnost a postarat sa o dieta veru nie je ziadna hracka... sama som prave doma niekolko dni po dlhsom case a skoro som zabudla, ake to je o vsetko narocne... je to uplne ina kava, ked ti niekto aspon postrazi polievku, kym sa vari, alebo zajde do obchodu. mango bol s nami dlhsie doma, tak mi pomahal,tak teraz mam trosku kulturny sok 😀 a to este nemam ani riaden pupek... 😉