Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

gucci
19. pro 2012

@majatob jj, zase neříkám, že občas nějaký křik kvůli zbořenému komínu z kostek neproběhne 😀 , ale to je normoš. My jsme se s manželem hrozně snažili, aby Lea nepocítila skoro žádnou změnu v našem chování. Nechtěli jsme k ní být více pozorní, aby jí to nebylo podezřelé 😀 , ale zase abychom jí neodstrkovali. Takže jsme dost věcí dělali třeba jen s ní...když šel manžel na nákup, tak jí vzal sebou, já s ní chodila plavat, aby si nás prostě užila jen ona sama. Ted už chodíme na sourozenecké plavání, já s obouma najednou, je to hukot, ale krása, jak na sebe mávaj každý s jiného koutu bazénu 🙂

kaktusik007
19. pro 2012

@gucci aj moj starsi narodenim brasku dospel - ked si porovnam, aky bol on v roku a aky bol v roku mladsi - je to brutalny rozdiel... hodl, je z neho velky brat a aktualne je to najstarsi chlap v rodine, ma to tazke chlapec.... ale zvlada to bravurne 😀 na to ze ma dva a pol 😉

alenka600
19. pro 2012

@majatob
@jasekd Tak ja este len uvidim ake to bude, ale dceru mam kludnu, milu, pokojnu, spolupracuje vo vsetkom a preto viac menej nemam teraz ziaden problem s tym rocnym rozdielom. Ked som mala obdobie najvacsej unavy a nevolnosti v tehotenstve, to este ani nelozila, iba lezkala, tak to bola parada, kam som ju zlozila, tam som ju nasla. Aj teraz este nechodi, len 4nozkuje, takze sa za nou az tak ennabeham s bruchom. A predsa len - rocne dieta je lahsie "zmanipulovatelne" ako dvojrocne. Este sa necha osalit nejakou hrackou - ano aj 2 rocne dieta, ale s tym 1 rocnym je taka lahsia praca. Preto som ja osobne rada, ze budem mat taky maly rozdiel. Veru keby som mala mat tie nevolnosti a pobehujuce dieta, neviem neviem. Ale SAMOZREJME vsetko zalezio od konkretneho dietata a vsetko ma aj plus aj minus.

majatob
19. pro 2012

@gucci tak tyhle sarvatky taky neresim, to je u nas kazdou chvilu, ze vsichni potrebuji stejnou hracku nebo si navzajem neco zbori 😀

majatob
19. pro 2012

@alenka600 vsak to prave pisu, ze rocni mi prijde lepsi nez dvouletej 🙂 ikdyz nase deti byly az do obdobi vzdoru uplni milacci a pak prisel velkej zlom 😀 a kdyz to aspon nejstarsiho preslo, vlezla na neho nejaka puberta nebo co to je a jsou zase jiny starosti, ikdyz uz to neni tak bourlivy 😀

svatule
19. pro 2012

@kaktusik007 no já teda nevím, ale myslím, že rozdíl do 24 měsíců je vždy málo 😉
u nás teda dcera na jednu stranu vyspěla, ale na druhou stranu v něčem je zase jak "mimi" Vašík. Celkově to je super, teď už se dá říct, že si to užíváme 🙂
Podle zkušeností známých a kamarádů je nejnáročnější rozdíl cca 3 roky...starší většinou už žárlí a ještě není tak velký, aby chápal, co všechno se s miminkem změní. Ty mladší děti to tak neřeší. Zase výhoda je, že 3 leté se dá už dávat do školky a pak má maminka doma jen mimčo...
Jinak ještě stále uvažujeme o třetím, ale po dvou sekcích mám strach...

jasekd
19. pro 2012

@gucci Je, to sourozenecke plavani me zajima 🙂 My nechodime ani s jednim ditetem. Syn ma vrozenou vadu ledviny, je po operaci a bohuzel do bazenu zatim nesmi, i kdyz jsem doufala, ze uz nam to dovoli 😝 Hlidani nemam a proto nechodi ani dcera, jen byla parkrat s nami, kdyz nekdo pohlidal Martinka. Jak to probiha, kdyz jsi na ne sama? To si neumim predstavit, kor v situaci, kdy se jeden vzteka nebo se neceho boji apod. Mne by se libilo, az budou deti starsi a doktori nam to dovoli, ze bysme chodili na plavani rodicu s detmi vsichni 4, abysme meli kazdej jedno dite. Ja tak chodila s tatou , kdyz mi bylo treba 6-8 let, a bylo to fajn. V te dobe uz snad bude jasne, zda se operace zdarila a M. je OK a bude delat vsechno bez omezeni 🙂 My s muzem radi plaveme, hlavne ja, a trochu me mrzi, ze k tomu zatim nevedu deti.

gucci
19. pro 2012

@jasekd já chodila s Leou od 4m, pak i s Maxem od 4m, ale vždy jen s jedním a pak se u nás na plavču rozjelo sourozenecké plavání, bylo to věkově přesně pro moje děti, tak mě lektorka pozvala, at to zkusím. Taky jsem si to vůbec neuměla představit. Já se teda nejvíc děsila, jak to logisticky zvládnu v šatně 😀 , ale dobrý. Lea se už oblíká a svlíká sama, Maxe mám raz dva. Já pak plavu s Maxem a jednou instruktorkou a Lea plave sama v druhé polovině bazénu s druhou instruktorkou. Některé věci děláme společně, je to fakt parádní 😉

gucci
19. pro 2012

@svatule no a toho bych se nejvíc bála, že se narodí mimčo a starší jde hned do školky...bych měla pocit, že se cítí odstrčený a pediatři ani moc nedoporučují, aby starší sourozenec nosil domů na novorozence bacily ze školky

svatule
19. pro 2012

@gucci jj, přesně, taky jsem raději, že jsme nějakou dobu spolu. Ono upřímně, v těch 70a 80.letech to bylo tak normální, děti od sebe o rok, ale už jak se narodilo malé, tak šel ten starší do jeslí 😝 teď si je aspoŇ trochu "užijeme"
U nás je blbé, že budu muset dát syna do jeslí či školky od těch 2 let...to mě trochu trápí, uvidíme, možná se podaří a bude hlídat děda, nebo teta...

jasekd
19. pro 2012

@svatule mas RD na dva? Ja jo, mela by hlidat mama, uprimne nevim, jak to da, protoze M. pujde do skolky az od zari, cili to znamena hlidat od dubna do zari oba! 😅 Tak nevim, zda nebudu do zari doma zadarmo, coz nevim, jak bysme zvladli, nebo si zaplatit chuvu, coz bych pak videlavala taky jen na ni...

svatule
19. pro 2012

@jasekd ano mám taky 2 letý RD...do práce "musím", taky nevím, jak to půjde, Eli bych chtěla dát do školky už od září, pokud by ji vzali, aspoň na dopoledne, aby si už zvykla. A Vašík pak půjde do soukromých jeslí, nebo teda bude hlídat děda, pokud to ale zvládne...
chůvu bych taky volila až v posledním případě, finančně je náročnější...
A mamča myslíš, že by oba nezvládla?

jasekd
19. pro 2012

@svatule NO, ona s tim pocita, ze bude hlidat, ale podle me porad doufa, ze decka zmoudrej 😀 Ted staci, ze je tu dve hodky na navsteve, o deti se staram jen a stejne odchazi vyrizena. Ale ona porad naplno pracuje, byt uz by mohla byt v duchodu, a tak je unavena i z prace a na deti tak moc sil nema. Pak uz pracovat nebude. Nicmene stejne tomu moc neverim.

svatule
19. pro 2012

@jasekd tak třeba babička překvapí 😉 ale je to dneska náročné, umístit dítě tak, aby bylo spokojené a aby měl člověk jistotu, že to dobře půjde...

svatule
19. pro 2012

@jasekd ještě se chci zeptat, jak "donutit" 2 leté dítě čistit si zuby 🙂 Eli s náma bojuje, zpíváme, říkáme říkanky, má kartáček, kterým si myje sama, stejně je to boj a někdy mám pocit, že jí je pořádně nedočistím...Mám strach z kazů, nedaří se mi, aby pila čistou vodu-musí tam mít aspoň trochu šťávy....

kacena4
20. pro 2012

@svatule tak to je tazke, nedonutis dieta "strkat" si do ust tvrdu kefku ktora mu v ustach vadi a napina ho na zvracanie 😝 😝 😝 😝 😝 my sme zacali s kefkou uz v 6 mesiacoch deti ju pouzivali ako hryzatko a tak sa nestazovali. v tomto veku nejde moc o dokonale umytie zubkov. skor sa snaz aby vecer uz nejedla nic co sa lepi na zubky, napr. cipsy, piskoty, skladkosti, sladke vody a umyvanie je jednoduchsie
neumyvajte si zubky tesne pred spanim. ja to robim tak, ze prezlecu sa, umyju sa a este mozu byt chvilu hore, takze ako rychlo a poriadne si umyjeme zubky tolko casu nam este ostane na hranie 😵 😵
a najmensim zasane kupujem pastu ktoru chcu oni a ktora im chuti 😀 😀 😀
ale najstarsi ma 10 a este teraz ma problem s umyvanim si zubkov, takze zavisi to od deti ako radi maju v ustach cudzie predmety 😖
zato 2 rocna - musime pred nou schovavat kefku, lebo by si umyvala stale
daj jej kefku na hranie, napr. do vane, pre babiku nech im aj ona umyva zubky, alebo nek umyva zubky lopte s pastou (pekne to peni ak to robi poctivo) a casom si zvykne ze aj ona si umyva zubky
neboj sa kazov, pri dnesnom stravovani nasich deti bud ich bude mat, aj ked si po kazdom jedle umyze zuby alebo nie ak ked si par dni neumyje 😝 😝 😝 . nic nerob nasilu casom dospeje

jasekd
20. pro 2012

@svatule Donutit to moc nejde, u nas se casto cisti nasilim 😅 Pritom si M. necha docistit zoubky drapkem (nastroj na sundavani kamene), ale u kartacku jeci. Nekdy je v pohode, proste podle nalady. Kazdopadne cistit se musi, at rvou nebo ne.
@kacena4 promin, ale dost alibisticky pristup k cisteni 😅 Pry neboj se kazu... Zubni kaz na docasnem zoubku postupuje velmi rychle, pro dite muze byt dost bolestivy, rychle dojde k zanetu nervu, tvori se vacky, predcasna ztrata zubu neni dobra, kdyz tam zustane hodne zkazeny zub, muze se poskodit zarodek staleho... Je toho moc, nebudu to tu rozepisovat, myslim, ze @svatule i z titulu sve profese vi sama dost 😉 Neni pravda, ze kazde dite musi mit zubni kaz! Nemusi! To vase hrani schvaluju, taky se snazim deti motivovat, ale nekdy to proste nejde. Zapamatuju si tu panenku nebo mic do vany, to me nenapadlo 🙂
Na hrani s kartackem holky bacha, na stomchire meli smrtak z kartacku, opilej 20letej student, vrazil si ho do krku a poranil zevnitr karotidu nebo nejakou jeji vetev a vykrvacel 😅 Jasne, jeden z milionu, ale ja proste decka s kartackem samotny nenecham takhle maly, musej sedet na zadku a hlidam je.
K te paste @svatule delas primo u zdroje, takze vybirej zasadne pastu detskou, nejlepe obsah F- do 250ppm, max 500 ppm, El je mala, kdyz ji to bude chutnat, bude ti to tuplem jist, z cehoz muze hrozit az fluoroza, pijete li treba i vodu bohatou na F-, pokud ji davas tablety NaF, tak pastu nepouzivej vubec, jen X soft kartacek treba Curaprox nebo TePe, co mate v praci k dispozici. V tech pastach, co se obsahu tyka, mozna budes mit vetsi prehled ty. Me stvou ti, co tam nepisou hodnoty v ppm, ale vahove, v mg nebo mikro, ani ted nevim, tomu spis rozumis ty, jak si to mam prepocitat...

gucci
20. pro 2012

@svatule a co nějaký kartáček s oblíbeným obrázkem nebo postavičkou?

svatule
20. pro 2012

@jasekd děkuji za tipy a názory! 🙂 Já si taky myslím, že je třeba vyčistit i na sílu... S Eli je to těžké, někdy už je v klidu, čistíme si zuby spolu, jindy prostě nechce a pak jak dočisťuji, tak ječí... Bohužel pije ještě mlíko z lahvičky, i když umí z hrnečku, tak prostě večer jinak nechce, samozřejmě čistím zuby potom, ale i tak. Sladké se snažím omezovat, ale taky už objevila kouzlo čokolády...zubní pastu se snažím dávat tu s nižším obsahem, kartáček má elmex. Jinak tablety s F nebere...
Náš pan dr (možná znáš, je věkově asi jak ty Mlynář 🙂 ) je docela pohodář, není úplně striktní na zákazy. Jdeme na prohlídku v lednu, tak jsem zvědavá...
@gucci má tam nalepeného krtečka, ale i tak to moc nepomáhá 🙂

kacena4
20. pro 2012

@jasekd pisem len o vlasnej skusenosti so zubnymi kefkami, pastami, zubarmi... nie som odbornik, len skusenost maminy, ktora uz tych zubkov naumyvala 😉 najstarsia dcerka nema ani jeden kaz a uz ma takmer vsetky trvale, najstarsiemu synovi sa zato pokazili vsetky mliecne (povedali mi ze genetika nepusti 😢 ) a tie sme osetrovali ale kazia sa mu aj trvale a teda pristup zubarov bol asi taky, ze mliecne netreba vrtat ci ako to nazvali a tak nehavali niektore zubky tak. a to moje najstarsie deti do 3 rokov nepoznali NIC sladke, ale vobec nic, len prirodne cukry z ovocia - takze tolko moje laicke skusenosti so zubkami

jasekd
20. pro 2012

@kacena4 to je stary nazor, ze mlecne zuby se nespravuji, a je to nazor poskozujici deti 🙄 Ono je bohuzel u mlicnych zubu casto pozde, protoze ty kazy postupuji fakt daleko rychleji nez u zubu stalych. Co muzem udelat, je, ze budem fakt poctive cistit, vecer po cisteni uz dite nedostane nic krome vody, a ze s nimi pujdem jednou za pul roku k zubari na preventivku (na SK je to taky 2x do roka?).

jarkalada
20. pro 2012

@jasekd koukám, že tomu rozumíš 🙂 ale já těm hodnotám nerozumím 😀
Prosím- když žádné tablety neberem - jakou pastu tedy koupit pro ty nejmenší? /rok/ Mám nějakej vzorek z lékárny od Elmexu pro děti. Nejlepší by bylo napsat rovnou název, pokud to nijak neporušuje pravidla tady 🙂
Buď jim čistím jen vodou nebo úplně napatrně od tý pasty "zamažu" kartáček.
Ale stejně mi moc nejde jim zuby vyčistit. Hned zkousnou, začnou se hihňat, otáčet se, chtěj utýct. Takže jim tam něco jako ošmrdlám, ale všude se určitě nedostanu ani náhodou 😠

jasekd
20. pro 2012

@jarkalada tvoje deti jsou male, tam bych asi cistila jen navlhcenym kartackem. Ty hodnoty, melo by to byt na paste napsano, pro deti idealne do 250 ppm (to je obsah fluoridovych iontu), ale priznam se , ze jsem zadnou v drogerii nenasla, tak aspon do tech 500 ppm pro deti, a davkovat tak jak pises, spis jen uspinit, delas to dobre 🙂 Prave jsem se setkala s tim, ze je to mnozstvi tam napsano v jednotkach hmotnosti (asi mikrogramech) a ten prepocet, kor nekde u regalu na nakupu, mi moc jasny neni, a ve skole jsme se to ucili v tech ppm hodnotach. Proto jsem mela dotaz na @svatule ktera dela v lekarne, zda nevi, jak se to prepocitava. Jednotka ppm znamena "pars per milion" cili mi rozum rika, ze je to 1 cast z milionu, ale nejak mi to proste nesedelo, ty obsahy. Navic nekde udavaji obsah cele slouceniiny, nejen tech iontu. Ta technika v detskem veku neni dokonala, prave jak se perou atd, ale clovek se musi aspon snazit. Ani my zdaleka necistime dokonale 😝 nemuzu zarucit, ze moje deti nebudou mit kaz, i kdyz bych to osobne brala trochu jako svoji prohru 😅 ale stat se to muze, je hlavne potreba to ohlidat a kdyztak najit vcas, proto ty pravidelny prohlidky. Znacku pasty nereknu, dost se kupuje Elmex, ja naposled koupila nejaky Zubik ci co, proste jsem vzala to, co melo malo fluoru. Mam pocit, ze treba Weleda dela pastu bez fluoru, to lze taky pro male deti pouzit. S tim cistenim. Na skole nas ucili, ze ty nejmensi zoubky staci prejet rovne, proste ta nejjednodussi technika, ale zjistila jsem, ze to synovi poradne nevycistim, tak se uz u nej snazim stirat od dasne k zubu, ale je to boj. Holce zatim smrdlame jen rovne, krome prednich zoubku, kam se dostanu prece jen lip.

svatule
20. pro 2012

@jasekd koukala jsem na ty jednotky a obsahy fluoru. Bohužel na lékárně máme relativně úzký sortiment. Správně by měla být pasta označena v těch ppmF, měla by obsahovat fluorid sodný, nebo aminfluoridy. Podle výrobců je lepší ta forma aminfluoridu, ale otázka je, zda to není jen reklamní tah, školení jsme na to neměli žádné... ☹
Pro úplně malé děti se dají sehnat i pasty bez fluoru-třeba zrovna ta Weleda, tam ale zase asi spíš budeš ty vědět, zda to má smysl...
Jak by se u dětí ten kaz projevil? Může to dospělý zjistit? Za mě, jako dítěte se zoubky začínali čistit až od těch 3 let, naši to vůbec neznají, je fakt, že jsme měli nějaké kazy, ale jako dítě si nepamatuji, že by mě to nějak bolelo...
S tou genetikou, nebo jak to nazvat, nevím, jak u zubů, manžel měl první kaz až letos ve 31 letech a to nějak extra na čištění nedbá(klasika 2x denně), kéž by to tak měly i děti 😉

jasekd
20. pro 2012

@svatule No, mela by, ale treba na Elmexu to myslim zrovna neni... Genetika zas tak velkou roli nehraje, hlavni je ta hygiena a strava.
Kaz vypada ze zacatku jako kridova skvrna, zub je leskly, vetsinou lehce nazloutly, kdezto kaz je bily a matny, nekdy hnedy. Cokoli se v puse nezda, je lepsi nechat to jit zkontrolovat na zubni, u deti je totiz i pul roku docela dlouha doba a kaz se muze hodne zvetsit. My cistime bez pasty, vyjimecne s pastou u M. a je fakt, ze ma pak zoubky takovy hladsi, vypadaji cistejsi s tou pastou, ale on u toho hrozne vyvadi, tak to delam jen obcas a vetsinou jen mokrym kartackem. Pokud to clovek dela peclive, tak to u tech malych staci.

svatule
20. pro 2012

@jasekd já mám z těch kazů úplnou fobii. Eli má na dvou zoubcích hnědou tečku, zezadu, jsou to horní jedničky...čistíme, nestěžuje si na bolesti. Na zubní jdeme 9.1. tak jsem docela zvědavá, co bude p.dr říkat.
Vidíš, ten elmex zrovna je takový známý...ještě se poptám obchoďáka, až ho v lékárně zastihnu, třeba bude mít relevantní informace, i když, někdy mi přijde, že hlavně musí "prodat"
Ještě se poptám, zda už i Vašíkovi čistit kartáčkem? Má dolní jedničky venku, zda má nějaký význam ten prsťáček, nebo ne... 🙂
Tě dobře otravuju, co, ale jsem ráda, že se můžu na někoho obrátit! 😉

jasekd
20. pro 2012

@svatule mne se prstacek neosvedcil, mam ho, ale prakticky jsem ho nepouzila, cistili jsme chvili zinkou a pak uz kartackem, takze za me klido kartacek. Ta tecka u Eli, to bych tipla spis na pigment 😉 Je dobre, ze chodite na prohlidky 🙂

svatule
20. pro 2012

@jasekd děkuji za uklidnění 😉 určitě pak dám vědět, jak jsme dopadli. Eli měla zoubky venku až okolo 10.měsíce a to už jsem rovnou čistila kartáčkem, tak Vašíkovi začnu dříve. Právě v tom lednu ho už dr zaregistruje, jsem ráda, on je takový pečlivý, předtím si to člověk musel hlídat u naší původní zubařky, teď nám chodí sms a zvou nás pravidelně, což je super! Hlavně pro mě, když už se nestarám jen sama o sebe 😉

dagina
22. pro 2012

Ahojky maminy, měla bych takový dotaz..... . Jak hodně dalo zabrat manželskému vztahu narození druhého dítka. Je mi jasné, že každá to máme jinak - někomu spí dítě od narození celou noc, má dostatečnou podporu v rodině - pomoc..... . Jsem na mateřské 4 roky a musím říct, že ne vzdy to bylo příjemné. Kritický byl rok po narození druhé dcery. Únava už je celkově znát, 4 roky vstávám v noci, 4 roky kojím, k tomu sourozenecká rivalita... s manželem na sebe nemáme kdy. Prostě jsme "jen"rodiče. Celou tu dobu vše táhneme sami, pomoc od babiček žádná, s čím se dodnes nemůžu nějak smířit. Prostě a jednoduše s manželem je opravdu těžké si na sebe najít chvilku, a když už je chvilka, tak není energie. Jít někam sami na večeři, do kina....nehrozí, teda hrozí, ale s dětima.
Hrozně potřebujeme být spolu, vztah v tomto kolotoči dostává zabrat... .

Asi se najdou maminy, které nemají problém i bez pomoci rodiny a zvládají vše na 1 a ještě se před manželem večer natřásají ve spodním prádle 😀. Spíš by mě zajímalo, kdo je na tom podobně, jak to zvládá a jak směřovat cestu k lepšímu 😉

svatule
22. pro 2012

@dagina u nás se vztah také s dětma "změnil". Máme děti v rámci možností hodné, hlídání také skoro žádné, manžel má docela náročnou práci a já chodím od září na mini úvazek, takže se střídáme v hlídání.
Co se ale snažíme, opravdu si chvilku na sebe udělat. Hrajeme deskové hry, tak pořádáme herní akce. Večer, když děti usnou si třeba dáme víno, kecáme, nebo koukáme na seriál. Co se intimností týče, je to jiné, než, když jsme byli bezdětní, musíme víc "plánovat" už to nebývají spontánní akce 😉
Celkově si myslím, že se nám to jakžtakž daří, abychom spolu pořád měli "společnou" řeč. Vždy, když nás přepadne depka, tak si říkáme, že děti za chvilku budou velké a bude to zase jiné...
Co nám asi chybí nejvíc, je to, že se pořádně nedostaneme někam spolu-na večeři, basketbal, pivko...