Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

zuzca80
13. bře 2013

@romcovaklarka dcera mala presne 21 mesiacov ked sa narodil druhy. A dovtedy krasne prespavala. Potom asi 2 mesiace po narodeni sa budila aj 5 krat za noc tak som pendlovala medzi druhym a nou. Chcela iba mna. Ale potom zacal k nej chodit vylucne mm a sa to ukludnilo. Ale odvtedy moc celu noc neprespi. Doteraz sa budi tak 1-2 krat za noc.

skurinka
13. bře 2013

Ahojky u nas taky deti od sebe 21.mesicu ze zacatku mazec ale pak okej.A dneska super hraji si nekdy taky se hadaji ale to je normalka.Nemenila bych. 🙂

maxi.smile
23. bře 2013

@vivi ahoj, narazila jsem na Tvůj příspěvek..že budete mít malý věkový rozdíl (my máme 19 měs. ) ..právě prodávám sourozenecký kočárek (dá se využívat i později jen jako sporťák pro jedno)..tak kdyžtak napiš, kdyby tě zaujal, podám bližší info, my na něj nedáme dopustit, skvělej pomocník 😉

dana_l
23. bře 2013

@vivi tandem kocik urcite vyuzijes. to starsie dieta bude moct behat ak bude chciet ale ak bude unavene tak ho nebudes musiet nosit na rukach alebo tahat za sebou (s placom). nase v nom sedeli ked mali 2-3 roky a chodili sme na celodenne vylety. vsetko sa napchalo do kosika a nemusela som nic vlacit na chrbte.
rady ako ked budu dve. na zaciatku mozno bude starsia ziarlit (vravim mozno) takze ak mladsie bude spinkat treba sa venovat starsiemu dietatu nech sa neciti odstrcene. budes mat rozne spankove obdobia takze budes mozno viacej doma ako doteraz. ale ak mas dom a zahradu tak nebude velky problem. inak zistis ze zvladnut sa bude dat. a ked mladise bude mat asi 2 roky tak uz bude viacej kludu i pre teba lebo obe deti budu samostatnejsie a budu sa vediet zahrat same.

vivi
23. bře 2013

@maxi.smile Ahoj, vdaka ale uz mam kupeny 😉

4gubka
23. bře 2013

@vivi ahoj asi uz mas par odpovedi neviem... ja mam rozdiel 13m a surodenecky kocim je to naj co mohli vymysliet lebo malu ked aj vezmem pesi a maleho do obyc. Kocika je to des hroza ked nevladze alebo uz chce spat... nosit na rukach tazke dieta teda na jednej ruke a druhou tlacit a usmrnovat kocik je teda asi tak na par metrov a dalej co? Polozim malu a vrieska pisti a znova na ruky a domov pridem v stave ze by som ju uz hodila cez plece co tak sa vrti od nervov a ja cela dotahana spotena nervna... nevahaj a kup si surodenecky... ja mam druhy iba cisto sportiak lebo moj valibuk sa mi uz aj tak ani do vanicky nevojde... a polezi wi aj v sportiaku... ked je rovno nie je co risit 😉

4gubka
24. bře 2013

@vivi ahoj asi uz mas par odpovedi neviem... ja mam rozdiel 13m a surodenecky kocim je to naj co mohli vymysliet lebo malu ked aj vezmem pesi a maleho do obyc. Kocika je to des hroza ked nevladze alebo uz chce spat... nosit na rukach tazke dieta teda na jednej ruke a druhou tlacit a usmrnovat kocik je teda asi tak na par metrov a dalej co? Polozim malu a vrieska pisti a znova na ruky a domov pridem v stave ze by som ju uz hodila cez plece co tak sa vrti od nervov a ja cela dotahana spotena nervna... nevahaj a kup si surodenecky... ja mam druhy iba cisto sportiak lebo moj valibuk sa mi uz aj tak ani do vanicky nevojde... a polezi wi aj v sportiaku... ked je rovno nie je co risit 😉

pesu
25. bře 2013

Ahoj, ráda bych se přidala.. Mám dva kluky 21měsíců od sebe (mladšímu byl teď rok) a včera jsem našla // na testu.. byla jsem v šoku, plánované to nebylo - ne takhle brzo, ale už si začínám zvykat 😵
Máte tu někdo zkušenost se 3 dětmi takhle brzo za sebou?

majatob
25. bře 2013

@pesu ahoj, mám děti od sebe 22 měsíců a 12 měsíců 🙂

pesu
25. bře 2013

@majatob 🙂 jéé tak to jsi ještě rychlejší než my 😵 třetí bylo plánované? Jak to zvládáš?

majatob
25. bře 2013

@pesu plánovanej byl, jen jsme nečekali, že se povede až tak rychle 😀

olimon
25. bře 2013

@majatob obdivujem Ťa. Ja mám 18m rozdiel a tieto dni sú o drzku 🙂 dcére idu ďalšie zuby a synovi asi prvé ☹ len uspavam na rukách....

majatob
25. bře 2013

@olimon vsak u nas je taky casto peknej cirkus, to se neboj 😀

pesu
25. bře 2013

@majatob my to máme stejný 😀 taky jsme třetí chtěli, ale nejdříve jsem chtěla jít do práce abychom se dali trochu finančně dohromady... no a je tu další miminko... 😅 asi to tak prostě mělo být. Celý včerejšek jsme byli s manželem v šoku 😨 nevěděli jsme jestli do toho po finanční stránce jít. Ale já bych se s potratem nevyrovnala.. nemohla bych to tomu miminku udělat. Takže doufám, že to bude po finanční stránce ok...

pesu
25. bře 2013

@olimon Jo to znám 🙂 je to někdy na palici, ale je to krásné 😵 teď už si kluci krásně sami vyhrajou, teda mladší staršímu všechno bourá a ten se vzteká, ale jsou to miláčci. 😵

Já doufám, že třetí bude aspoň ta holčička 😀

majatob
25. bře 2013

@pesu my jsme tomu prostě nechali volný průběh, že až se zadaaří, tak se zadaří a ono hned, což bylo bez MS docela překvápko 😀 ale příjemný 🙂

pesu
25. bře 2013

@majatob 🙂 krásné překvápko 😉 Jak děti narveš do auta? Já mám tu novou krátkou Fabii, tam asi 3 sedačky nedám 😖 Co na to řekla rodina?

majatob
25. bře 2013

@pesu máme Mondeo a vlezou se 🙂 teďka právě řešíme nový auto, ale asi si necháme tohle než děcka trochu odrostou a budem doufat, že ještě vydrží 😅 Rodina víceméně v pohodě, byli s tím smíření, že jsme blázni a chceme tři 🙂

pesu
25. bře 2013

@majatob my jsme se taky netajili tím, že bychom chtěli ještě tu holčičku zkusit 🙂 Ale asi to pro ně bude šok, takhle rychle 😀 No jsem na ně zvědavá 😝 😅

zlilly
27. bře 2013

@pesu gratuluju🙂 já sem zrovna na vážkách jestli si udělat test nebo ne..... třetí máme v plánu, ale ne hned. chtěli sme napřed spravit barák, přestěhovat se, no jestě tomu dám pár dní a pak uvidím.

coopanka
27. bře 2013

Ahoj všem!
Vím, že 2 roky není tak brzo po sobě, ale kopíruji dotaz i sem z jiné diskuze, protože tady lidičky vidím chodí víc a víc hlav, víc ví 🙂
Měli bychom mít druhé děťátko cca 2 roky po prvním. Moc jsme si to přáli je mít brzy po sobě, klidně i dříve, nicméně to vyšlo právě takto. Chtěla bych se vás zeptat na (zatím) jednu věc. Čelili jste dotěrným otázkám "Cože tak brzy, proč? A třetí bude zase příští Vánoce,jo? Lepší je to tak a onak, my měli děti po 5 letech a myslíme, že... ".. apod. Jde o to, že z rodiny z jedné i z druhé strany měli VŠICHNI děti s rozdílem o 5-7 let.. no a samozřejmě ta tendence a myšlenka, že je to "ideální" u nich přetrvává. Nám by to absolutně nevyhovovalo, byť nebo právě proto, že je milý taky o hodně let se sourozencem, ale náš názor nikomu nevnucujeme. Bohužel se trochu obávám reakcí na ten "malý rozdíl". Rozhodně mě ty řeči nenalomí, protože jsem o své volbě přesvědčena a jsem za to hrozně ráda. No a chtěla bych znát vaše nápady či případně zkušenosti, jak byste na podobné řeči reagovaly, protože se může lehce stát, že pod vlivem těhotenských hormonů budu zrovna v ráži a nemusím na to reagovat dvakrát příjemně emoticon Raději se na tu situaci a řeči, které určitě přijdou, připravím trošku předem emoticon Už teď se trochu cukám u kamarádek, když mi doslova radí, kdy si mám udělat dítě, abych to měla "nejlepší" (a že dva roky je blbý kvůli ...) a to nevědí, že jsem v tom emoticon Chtěla bych zkrátka radily inteligentně odpálkovat, aniž by mi zkazili chuť z oznamování. A nechtěla bych se taky dostat potom do obhajování své volby, protože nemám co obhajovat, ale s rodinnými tendencemi by se na to vždycky našla odpověď a diskuze by nebrala konce, hlavně kvůli rozdílnosti názoru, u nichž si myslím, že ani jeden není dobrý či špatný, prostě jiný, ale někteří z rodiny jiný názor bohužel nepřekousnou a budou se snažit mě přesvědčit o svojí volbě..

Nejsem tu nová, ale mám provizorní nick, protože z rodiny kromě manžela o novince ještě nikdo neví a na MK mám spooustu lidí z reálu. Mrzelo by mě, kdyby se to prokeclo třeba rodině ještě než jim to oznámíme sami! Díky za pochopení a tipy emoticon

modrofuzik11
27. bře 2013

@coopanka vzdy je to vec nazoru a toho, ako si stotoznena s tym svojim nazorom a vies si ho pred druhymi obhajit. mat dve deti skoro po sebe je velka drina. ale da sa zvladnut. je potrebne dat kazdemu dietatu silny pocit a uistenie, ze je lubene. ked budu starsi, tak sa pekne prehraju. bude to fajn. prvy rok vsak bude velmi narocny.

coopanka
27. bře 2013

@modrofuzik11 Já si nedělám iluze o tom, že to bude lehké, ale budu na tom, aby se měly obě dítka dobře pracovat. Mě ta práce s dětmi prostě baví a nevidím v tom problém. 🙂 Nebojím se té dřiny. I doteď vstávám osmkrát za noc, už víc jak rok a žiju. 😀

madlisek
27. bře 2013

@coopanka my máme rozdíl rok a půl a v rodině to nikdo neřešil (my s bráchou jsme o rok a 9 měsíců, muž se svou sestrou o rok). Naopak, mužova maminka jásala 🙂 Spíš v okolí mají lidi rozdíl dva a více a ti se podivovali, jak to jako hodlám zvládnout. No tak jsem jim říkala, že nejsem první ani poslední, kdo to zvládne 🙂

slavvicek
27. bře 2013

Ahojte. Ja mám dcérky s rozdielom necelých 20mesiacov..... Od prvej chvíle, keď som porodila prvú dcérku, som mala pocit, že by bola diskriminovaná keby nemala súrodenca, s ktorým by sa hrala.... Hneď po šestonedelí som sa pýtala gynekológa, kedy by som mohla najskôr otehotnieť /keďže som rodila cisárskym/- povedal, nech počkám rok. No a po 11 mesiacoch už bola na ceste sestrička, nejak sa to skôr podarilo ako som čakala!, ale bola som rada..... Sestrička prišla na svet zrovna v období prvého vzdoru a nejakého úzkostného obdobia spojeného s nespavosťou, takže to bolo dosť ťažké zvládať ani nie tak novorodenca ale staršiu dcérku a jej nároky, žiarlivosť- trieskanie hlavy o dvere, úmyselné padanie s plačom...., poruchy spánku, stereo plač atd.... A to som sa jej venovala oveľa viac ako mladšej, angažovala som ju do prebaľovania, kúpania, kočíkovania, keď malá spala veľa sme čítali, tancovali.... Bolo to dosť náročné, to priznávam, lebo som nemala minútu pre seba!!!!! Ale zvládla som to, najskôr musela mať staršia dcérka všetko čo mladšia, teda sa napr. po nej kúpala vo vaničke /aj keď sa tam ledva nasúkala/, musela piť z fľaše mlieko keď malá, musela som ju občas voziť v kočiari, sedela vo vajíčku.... Po niekoľkých mesiacoch už ju túlila, tešila sa jej, chodili sme na prechádzky , v pohode tlačila kočiar... a aspoň 3x do týždňa si staršiu dcérku vzali moji rodičia na rozptýlenie..... Teraz majú 2 roky + 3 mesiace a 8 mesiacov, sú parťáčky, pozerajú spolu telku, staršia jej ukazuje ako sa hrať s hračkami, pri Legu vydržia aj pol hodiny, navzájom sa učia somariny, pískajú a smejú sa spolu, naučila som ich spolu spať v jednej izbe a naraz /v§čšinou, nie však vždy/, staršiu som medzitým naučila na nočník i rozprávať celkom slušne..... Ešte je to síce náročné ale o pár mesiacov sa pekne spolu budú hrať a budem len dohliadať.... Takže mi to určite vyhovuje viac akoby mali byť od seba napr.5 rokov . Kamarátky, čo majú deti po 5 a viac rokoch to tiež nemali ľahké- ešte vačšia žiarlivosť, staršie dieťa im prestalo jesť, bilo mladšie, malo už iné záujmy, ktoré sa nedali vzhľadom na vek skĺbiť.... Jedna kamoška priznala, že prvá dcéra skončila pubertu a druhá práve do nej vhupla, že to bolo hrozné......

coopanka
27. bře 2013

@madlisek rok a půl mi přijde moc fajn, snad ten půlrok navíc nebude pro vztah mezi dětičkami velkým handicapem.. 🙂 Když jste to takhle měli z rodiny, tak to určitě tolik lidí nepřekvapí a to se mi právě líbí, že ti, co měli dětičky dřív, si málokdy stěžují, že by chtěli rozestup třeba pět let (samozřejmě s odstupem 😀 vím, že přijdou krizové dny, ale to občas i s jedním). Máme kolem sebe pár čtyř až pětiletých dětí a že by vyžadovali méně pozornosti říct rozhodně nemůžu, spíše naopak a o to víc, čím jsou fixovaní na rodiče. Ano, sice se samy obléknout a tak, ale chtějí také neustálou společnost. Myslím, že když je velký rozdíl, musí dlouhou dobu suplovat roli sourozence právě rodič - musí si s ním hodně hrát a aktivity jsou čímdál náročnější a byť je dítě sebestarší a sebesamotnější, koho by bavilo si hrát celý den sám.. Myslím, že děti jsou pro děti nenahraditelné a co mu nedají rodiče (co se týče rozděleného času), si bohatě a možná ještě víc vynahradí mezi sebou 🙂 Je to jen můj názor, tak mě za to kdyžtak nekamenujte 🙂

romcovaklarka
27. bře 2013

@slavvicek Ahoj, mně to malej dělá taky, že se bouchá do hlavy apod. (i když začal s tím už v těhotenství, ale myslím, že je to k tomu). Můžu se zeptat, jak jsi reagovala, co bylo na to nejlepší a za jak dlouho to asi tak přešlo? 😅 Děkuji...

madlisek
27. bře 2013

@coopanka Souhlasím. I si říkám, že to musí být pro rodiče těžké, po tolika letech s jedním, v podstatě už samoobslužným dítětem, si zase zvykat na nevyzpytatelné novorozeňátko, co se musí pořád přebalovat, převlíkat a chovat 🙂 Pro mě to těžké nebylo, s tím naším rozdílem to má člověk v živé paměti 🙂

zdezli
27. bře 2013

@coopanka Ahoj 🙂 Ja jsem tedy 19 mesicu rozdil neplanovala, o dceru jsme se relativne dlouho snazili, tak jsme si mysleli, ze se druhe dite take jen tak nezadari, ale zadarilo hned napoprve. Puvodne jsme si mysleli, ze bychom meli rozdil tak 2,5 roku. Ja sama vidim jen sama pozitiva u deti s malym vekovym rozdilem: od 9 mesicu mladsiho meli v postate stejny rezim, zacali spat ve stejnem pokoji a stejne dlouho, v noci i po obede. Od roku mladsiho jedli temer stejna jidla. Asi od roka a pul si zacali spolu hrat, maji zajem o stejne hracky a hry. Planovani volneho casu je ted hrozne snadne, vim, ze budou oba nadseni hristem, piskovistem, ZOO, zabavnim parkem atd. Neni to, ze by jedno ditko uz chtelo chodit do kina nebo na bowling a druhe jen na hriste. Nebo ze pujdeme na koupalko a jedno dite bude chtit na skluzavky a druhe se cakat v brouzdalku. Tohle jsou jen priklady, je toho hodne. Nezapominaje na pevny vztah mezi sourozenci 😉 Ja bych nerada dva jedinacky 😉

k_a_j_k_a
27. bře 2013

@coopanka ahoj, u nas v rodine, na mojej strane a aj na strane MM sa deti vzdy rodili s rozdielom 6 rokov (okrem jednej vynimky 4roky). My mame rozdiel 1,5roka. Tiez mi vsetcia hovorili, ze je to skoro, budeme to zle zvladat, neuzijem si ich a bla bla bla. Mne sa taky rozdiel paci viac. Podla mna maju potom deti blizsie k sebe. Nemaju sa problem spolu zahrat, bavia ich cca rovnake cinnosti, maju rovnaky rezim ( aspon teraz uz ano, prvy rok bol zufaly 😀 ). Mne sa vacsi rozdiel moc nepaci- pamatam si, mala som 6 rokov, ked sa narodila sestra a neznasala som, ked som ju musela kocikovat, strazit a pod. Vzdy mi vsetko brala, kvoli nej som musela chodievat spavat skor ako napr. moja kamoska, co mala starsich surodencov, vacsinou sa vsetko prisposobovalo jej veku, atd. A od cca desiateho roku je vychovavana ako uplny jedinacik a je to na nej aj vidiet. Mam so sestrou celkom fajn vztah, ale kazda mame uplne ine problemy, pohlad na svet. Momentalne je ona nevyburena dvadsiatka a ja mam rodinu s dvoma detmi. To iste moja svokra- ona uz mala dieta, ked jej sestra chodila na ZS. Casom sa sice tie rozdiely asi stratia, ale zo zaciatku je fajn, ked nie je medzi detmi velky vekovy rodiel.