Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

eveluska
1. lis 2012

@jasekd Ahoj! Jak se vam dari? 🙂 Co deti, zdravotne a tak? Ja uz po tom snehu definitivne ulozila brusle, co ty?

jasekd
1. lis 2012

@eveluska Je, cus 🙂 No, nejak jsem se nakonec zas nedohodly, co? Furt nestiham 😝 Ja brusle letos ani nenazula 😅 Ostuda. Deti, no M. ma po operaci, to jsem si asi psaly uz, budem vysazovat antibiotika a uvidime, co to udela, nadale kontroly...s Vendulkou jedem do Motola zas v listopadu, na kontrolu a nove rehabilitovat nozicku, takze zas cviceni 😝 Nejak nas to tam nauci a pak budem chodit tady... V podstate nic novyho. Vendula je bez plinek i na noc (na rozdil od M., co ji na noc porad mit musi) a mluvi ve vetach, tak je to mazec, normalne se se mnou hada, pokecame... 🙂 Oba jsou drzi jak opice a snazi se vymejslet.... Co vy? Vinetu uz je nejak starej 😕 😀

eveluska
1. lis 2012

@jasekd teda to je sikovna! u nas svahilstina na vsech frontach a plinky nosi vsichni,- ted i pes, protoze hara 😀 😝 Njn, je to skoda, ale ja jsem krom toho naseho stehovani a vseho kolem a dvou dovolenejch uz nic moc jinyho pres leto nezvladala.....do Jablonce na prehradu jsme nevyrazili ani jednou 😅 ale na brusle jsem chodila, pristi rok uz asi bude utrum, uz asi nedostanu starsiho do kocarku..... uvidime 🙂 Tak snad aspon uz nebudete muset tolik dojizdet a budete mit rehab. v miste.... stejne Te skutecne obdivuju, jak to s detma zvladas! Pres zimu zas budem delat vic srazu s holkama tady v Liberci, nejspis v bazenu v pizzerce, tak kdyby ses chtela pridat.... 🙂 ale nemam tuseni, jak dlouhou dopravu by to pro tebe znamenalo....

jasekd
1. lis 2012

@eveluska jsem zahlidla, ze se stehujete, mozna na Strese, ani nevim, ja tam nechodim, ale na neco jsem koukala (koupili jsme ted baracek, takovej starej, ale na krasnym miste v JBC, ale bude to jeste hromada nervu a prachu, ktery ted nemame 😝 ) mate to super, to co jsem videla. V LBC? Co se tyka Venduly , dojizdet budem nadale 4x do roka na tu onkologii, to se nemeni. Ta rehabka bude poprvy, ukazou nam cviky na nozicky, predtim uz jsem cvicili Vojtovku normalne tady v nemocnici. Na ten bazen kouknu, kdyz posilas zminky, dik, ale pro me by to jednak znamenalo jet asi tramvaji a to s nima zatim nedam, a stejne nikoho z LBC neznam, akorat virtualne Scai... Ty pliny u vsech me pobavily 😀 Jo, Vendula je drza jak opice. Vendy, jdes spat... Nechci spat, dekuju, maaamo. Nam nam, dobrota, mamo... Pustit fomove (pustit Smouly), kde je Gagamel atd atd, proste se domluvime na vsem 🙂

eveluska
1. lis 2012

@jasekd jj, tak to pokecame na strese 😀 to je supr, aspon muzete planovat, vyhlidky krasny 🙂 A teda Vendulka je fakt sikovna, to ziram! 😲 jako bobino se snazi, ale spis se zacne rozcilovat a machat rukama a ja se snazim lustit za nej, co vlastne chtel basnik rict 😅 ale u nas je to skoro porad bud o jidle, o tom jit ven nebo o autech nebo jeste vlacek.... no nebo jeste malovani nebo modelina, takze docela repertoar, co musim vystrilet 😀

jasekd
1. lis 2012

@eveluska no musim rict, ze jak nemam rada nejaky chlubeni se detma, tak s ni se obcas neubranim, protoze kdyz se hledala ta jeji diagnoza, tak se resilo, ze muze byt i mentalne postizena, a ona se po roce hrozne rozjela 😵 Doktorum rekne Dobry den, neci tu bejt, ci domu, pyc! Dneska jsem ji neco vytykala, lezla nekam, kam nema, no kaslala na me, ale pak prece jen prisla a rika mi: Spadla by, boli to, no CHAPES TO, MAAAMOOO!!!? Jako kdybych ji tam ja nutila lizt 😀 Martin mluvi o neco lip, zna vic slovicek, ale ona ho dohani zdatne. On mluvil v jednoduchych vetach az po 2.roce, nejvic se rozmluvil az po te operaci v srpnu. Vis, konecne neco moje dite dela vcas nebo driv, a ne kdyz jsem furt poslouchala, jak to, ze jeste M. nechodi, neni postizenej? On zacal az na 20ti mesicich, V. na 16,5. Driv mluvila v kratkych vetach nez chodila 😅 Martin se taky vzteka, kdyz mu nerozumime 😀 Dneska jsem jich mela plny zuby a rikam "ja uz z vas nemuzu!" a on na to "ja taky nemuzu, mamo!" a pak volal svymu imaginarnimu kamaradovi a povida "do sluchatka" Halo? Tady blazen?! Tak nevim, koho myslel 😅 Nekdy jsou na zabiti, ale timhle me bavi.

eveluska
1. lis 2012

@jasekd 😀
Jdu na kute, dobrou noc 🙂

jasekd
1. lis 2012

@eveluska taky bych mela, dobrou 🙂

svatule
2. lis 2012

@tarra27 tak super, to jsem ráda! Já se po druhé taky hojila líp, ale bylo to hlavně tím, že jsem byla bez malého...ale už je vše v pořádku, takže super!
@jasekd já taky uvidím, jak to půjde, vyloženě nutit ji chodit nechci, prý má mít dítě do 3 let věku možnost se svézt v kočárku, tak spíš bude záležet na ní. Teď jak kdy, někdy jde ráda a sama celou procházku-třeba i těch 5km, jindy se nechá svézt i na hřiště za barákem 😀 a koukám, že u vás už je veselo s mluvením a chozením! 🙂 Náš malý začíná pěkně lézt dozadu jako ráček, čekám, kdy ho napadne dopředu 😉

tarra27
2. lis 2012

@jasekd děkuju moc 🙂 na dnešek jsme moc nespaly, včera to bylo super...ale asi ji bolelo bříško.jak mám nalitá prsa, špatně se přisává a napolyká vzduch...ale to se srovná .) doufám, že brzy...

tarra27
2. lis 2012

@jasekd to máš veselo 🙂

tarra27
2. lis 2012

@jasekd jinak já taky nemohla...:D ve středu večer, kdy jsem z posledních sil věšela prádlo a malá mi ho ze sušáku sundávala...a radovala se a klátila sušák na stranu, já nevyspalá, břicho mě bolelo, záda, prsa.....až jsem ji rázněji řekla, at toho nechá a partner - at na ni nejsem zlá...no byla jsme přísná, ale ne zlá....no ale pak mi to by,lo líto...

svatule
2. lis 2012

@tarra27 to mi dělala Eli taky 🙂 s naprosto nevinným výrazem mi nosila mokré věci ze sušáku, jakože mi pomáhá 🙂

tarra27
2. lis 2012

@svatule přesně...ona je celá říčná, se raduje,předtím mi s tatínkem podávali věci, když jsme měla bříško a nemohla se ohnout na zem a skrz ten její stan jsem si tam nemohla dát židli :D máme totiž z obýváku dětský pokoj :D mi přijde teda....dva propojené stany, houpací koník, křesílko, raketa od fisher, kostičky, vkládačky, knížky, plyšáci, kroužky, kuličky, notebooček, telefonek......a to máme malý obývák s kuchyní....nechápu, jak tot u můžeme takhle mít....

jasekd
2. lis 2012

@tarra27 u nas to vypada stejne, 1+1 bez balkonu, zadni pokoj slouzi jen jako loznice a drive pracovna, ted se tam fakt jen spi, a ve vetsim pokoji je kuch. kout, obyvak, decak, na konf. stolku permanentne rozlozeny susak s pradlem 🙂 Hracek zas tolik nemaji, domecek jim stavim z matraci a zas zbouram, ale motorka, choditko (takovy to, co se tlaci pred sebou) a 5 plastovych krabic s hrackama staci...

tarra27
2. lis 2012

@jasekd tak alespon nejsem sama 🙂

pejtho
22. lis 2012

Ahoj maminky, ráda bych vás opět poprosila buď o radu, nebo jen o ujištění, že bude lépe a že to půjde 🙂

Koncem října se nám narodila druhá holčička-rozdíl mezi dětmi je 15m. Mladší teď trpí na prdíky, takže toho v noci moc nenaspíme. Ale dnes jí jsou 4 týdny, takže to beru tak, že má na buzení, pláč a prdíky nárok 🙂
Problém mám s tou starší, která je od narození nespavec a po narození mladší dcerky se asi projevila žárlivost. Špatně usíná-někdy až kolem 23hod, když už se mi opět budí ta mladší. Když usně, tak se někdy budí i po půl hodinách a s pláčem volá máma-máma. I když k ní doběhnu, tak je jakoby v transu a volá mě spíš ze spaní. Nejsem schopná jí v klidu utěšit, takže musím rozsvítit a úplně jí probrat. a pak nás čeká uspávání na novo. I když si jí vezmu do postele,tak to moc nepomáhá a stejně je neklidná, bude se a musí spát na mě nalepená. Když pak chci mladší dcerku nakojit, kojím za řevu té starší...
Přes den jsou ale obě zlatíčka. Starší tu mladší pořád hladí, pusinkuje, nosí jí hračky. Po obědě spinká krásně a usíná sama bez problému...
Takže to noční buzení přisuzuju žárlení. Ale jak dlouho to může trvat? Jaké jsou vaše zkušenosti? Říkám si, že už je to 4 týdny, co máme doma miminko a že už si přece musí každou chvíli zvyknout, že je nás víc, ne?
Manžel chodí hodně na noční směny, takže jsem s nimi večer sama a tímhle tempem už začínám být docela vyčerpaná.

ivkaj
22. lis 2012

@pejtho Ahoj asi tě moc nepotěším. U nás je to tak, že před narozením mimča jsme staršího prcka odstěhovali do jeho pokojíčku aby si tam zvyknul. Usínal sám a spal celou noc úplně v pohodě. Pokazilo se to dva měsíce po porodu. Na usínání vyžaduje naši přítomnost - někdy chce držet za ruku, jindy stačí když ta jen sedíme u postýlky (dřív stačilo ho položit do postýlky, dát pusu a odejít). V noci se občas budí s hrozným brekem a už nechce zůstat ve své postýlce, takže spí s námi v manželské, ale pořádně se pak nevyspí nikdo. Doufám, že se to časem upraví samo.
Jediná rada je, spát aspoň po obědě, tedypokud ti obě děti spí ve stejný čas.

pejtho
22. lis 2012

@ivkaj My jsme taky malou dali 2 měsíce před narozením druhé do vlastního pokojíčku. Ale ona tedy neusínala sama nikdy. Vždycky potřebovala, abychom jí hladili zádíčka, povídali. Ale to by mi ani nevadilo, i když teď je to právě trošku problém, protože když jsem sama, tak uspím malou, a když pak uspávám tu starší, tak se mimčo budí a pláče. No a jakmile od té starší odejdu, že jdu za mimčem, tak spustí hrozný řev. Např. včera jsem jí pak musela vyndat z postýlky a vzít si jí do obýváku. A až potom co jsem v klidu přebalila, nakojila a uspala malinkou jsem mohla jít znovu uspávat. Takže usnula až o půl 11 ☹
Takže uvidíme. Mám toho plné kecky, ale jak to u ženské bývá, tak musí vydržet ještě 10x tolik 🙂
Po obědě moc chodit spát nemohu, protože ještě do toho pracuji a to je jediná chvilka dne, kdy se tomu můžu věnovat ☹ Už mě několikrát napadlo, že s tím seknu, ale uvidíme, jestli se to třeba bude lepšit.

A jak to máte s procházkami venku? Máte sourozenecký kočárek? Já jsem ho nepořizovala a teď si pořád říkám, jestli ho ještě koupit, nebo jestli to zvládneme bez něj. Já se sama s holkama ven nedostanu. bydlíme v bytě, ve 3. patře bez výtahu. Nemám šanci vystrčit kočárek někam na terasu a běhat s tou starší. Ta zase ještě nemůže jezdit na skatu za kočárkem, protože je na to malinká a moc toho také neujde. Zatím s námi vždycky někdo ven šel, ať už babička, kamarádka, manžel. Malá chvíli ťape a když nemůže, tak jí berou na koně.

davidka27
22. lis 2012

@smudlinka deti po sebe v živote nikdy je to viac než hrozné!!!!!, mám velký vekový rozdiel aj deti pos sebe takže píšem z vlastnej skúsenosti...

zdezli
22. lis 2012

@pejtho Na tvem miste bych sourozenecky kocarek poridila, klidne ojety, ma na to narok, je jeste opravdu malinka. To by mi vadilo nedostat se ven a byt zavisla na jinych clenech rodiny. My uzivali sourozenecky asi 9 mesicu, pak uz dcerka vylozene nechtela, tak jsme prodali za stejnou ecnu, co jsme koupili, a poridili skate. A jsme takhle spokojeni.

S tim spanim - dcera usinala sama uz od pul roka, byla i od te doby sama v pokojicku a spala celou noc, ale asi mesic po narozeni brasky se zacala budit v noci s placem. Trvalo to maximalne 3 tydny (uz si to moc nepamatuju) a pak se zas vratila k normalu. Ted uz spi deti spolu v pokojicku a jsme spokojeni vsichni 🙂 Takze ja davam nadeji, ze se to zlepsi 😉

jasekd
22. lis 2012

@davidka27 No, lehke to neni, ale najde se i dost pozitivniho, ne? Nebo ty deti mame vratit? 😅 😀
@pejtho s tim zarlenim moc neporadim. U nas to zaclo asi 2 mesice po narozeni holky, klukovi bylo necelych 15 mesicu, ale projevilo se to naopak odmitanim me osoby 😅 Trvalo to asi dva mesice Kocarek urcite porid, nebo treba satek nebo nositko, ja kdybych cekala, az s nami nekdo pujde ven, nedockam se v pracovnim tydnu vubec 😅 Jezdim s tandemem doted, klukovi je 2,5, holce rok a pul a vsude chodime pesky, takze kdyz specham, vezou se, jinak chodime i na prochazky bez kocaru, nebo je nekam dovezu, kde je to hezci, a chodi pak tam, placat se jen kolem baraku tim jejich snecim tempem je nuda 😅 Ze k tomu vsemu jeste pracujes, klobouk dolu teda!

martinka1981
22. lis 2012

Ahojte baby,
aj vaši drobci sa tak hadaju a naťahuju o všetko?? Niekedy je to fakt o nervy 😝 mame rozdiel 18mes. Ked sa spolu hraju to je skor vynimka 😖

pejtho
22. lis 2012

@jasekd
@zdezli
Holky a za kolik se tak dá sehnat ojetý kočárek? Já jsem měla představu investovat max. 5tis, ale jsou hodně drahé. Našla jsem pak jeden od ABC Designu, který se za tu cenu prodává nový, ale nevím-je to pak zase prodejné?
Mě se právě nechce sourozenecký kočárek kupovat kvůli pár měsícům. Počítám, že bude využitelný hlavně přes zimu a na jaře, že už bude malá ťapat, popř. se sveze na stupátku.
My už s tou starší chodíme tak 3 měsíce bez kočárku. Ale když prostě už nemůže, tak jí vezmeme na koně. On manžel dělá na směny a třeba noční, takže s námi takhle chodí ven i v týdnu a většinou potřebuji pomoc i někoho jiného třeba "jen" na 3 dny v týdnu. Ale samozřejmě bych byla raději samostatná. Takhle když dopoledne zjistím, že mi třeba chybí máslo, tak mám smůlu, protože s holkama se odsud fakt nikam nedostanu...

jasekd
22. lis 2012

@martinka1981 mame rozdil 1 rok a perou se neustale. Mame napriklad 6 naprosto stejnych talirku pro panenky,a oni se serezali o jeden z nich, pritom ty ostatni byly k dispozici 😅
@pejtho ja mam Jane powertwin, jsme treti majitele a stal necely 3 tisice, neni uplne vystavni, ale stale plne funkcni 🙂 Teda, nejit ani pro maslo... Hura do kocarku, taky se obcas musi k doktorovi atd. To jezdite jen autem? Nebo aspon to nositko, na kratsi trasy starsi pesky, nebo v kocarku (nebo nejezdi na odrazedle? Nasi teda ne, neumej to a nechtej), mladsi do nositka/satku.

ivaanka
22. lis 2012

Ahoj holky, já mám teda kluky od sebe rok a nějak zásadně si nestěžuju 🙂 Jasně, někdy je to šílené, když spustí oba naráz, ale většinou jsem celkem spokojená.
Klukům je teď rok a dva a už je to fajn, blbnou spolu, malý zatím teda leze po 4, tak větší jde taky na kolena a nahání se. Jediné rvačky jsou ve chvíli, kdy starší staví z kostek a mladší mu to bourá. Postýlku pro menšího máme s vyndanýma šprušlema, ale dírou přiraženou ke zdi. Kluci spí ve svém pokojíčku, oba od narození a ráno vždycky slyším, jak starší říká mladšímu ať vstává, pak mu odsune tu postýlku, aby mohl vylézt a už spolu vyráží na průzkum baráku nebo za náma do ložnice. Vždycky se hrozně s manželem smějem, jak ten starší tomu mladšímu něco vykládá a ten mu odpovídá jenom tím svojím žvatláním.
Nejhorší bylo pro mě období tak kolem roku a půl staršího a půl roku mladšího, kdy starší objevuje svět, padá z gauče, vytahuje šuplíky...a mladší už vyžaduje pozornost, ale ještě se sám nezabaví. To bylo chvilkama hodně na palici, teď už je to pohoda 🙂¨
Kočárek mám Phil a Teds a nedám na něho dopustit. Když se jdeme jen tak projít, starší běhá nebo jede na odrážedle, ale pokud spěchám nebo jdeme na dýl, bez kočárku bych se neobešla. Phil je podle mě úžasná věc, není to obrovský sourozenecký kočár, je skoro stejně velký jako klasický a uveze pohodlně dvě děti. Kromě toho se dá jen lehce dát pryč nádstavec pro druhé dítě a máte normální kočár.
Jinak mám k této sestavě ještě dva velké psy a pracuju, naštěstí to mám tak flexibilní, že můžu dělat i večer nebo v noci. Takže všechno jde 🙂
Přeju všem hodně sil!!

zdezli
22. lis 2012

@pejtho tak my vydrazili na e-bayi pouzity ABC Design Zoom - byl tedy drazsi, na koruny asi 6000, ale byl k nezaplaceni. Taky nemam zpravidla auto, bydlime na malem meste bez MHD,vsude chodim pesky. Nic neni moc daleko, ale kdyz clovek potrebuje nekam dojit na cas, tak to bez sourozeneckeho kocarku nejde. Tedy v nasem pripade "neslo", ted nam stejne slouzi skate, dceri budou pozitri 3roky. Po tech 9 mesicich jsme dali kocarek opet na e-bay, byla nej rvacka a vydrazili jsme hoza jeste vetsi castku, nez jsme jej koupili. Rekla bych, ze je o takove kocarky zajem, pokud jsou ve slusnem stavu, vetsina maminek prave nechce kupovat na to prechodne obdobi novy drahy kocarek. 😉

Koukala jsme na Mimibazar - je jich tam nekolik do 5000. Jak Jane, tak Abc Design 😉

zdezli
22. lis 2012

@martinka1981 jo jo, taky se uz zacinaji o hracky hadat. 😉

pejtho
22. lis 2012

@jasekd
My máme pro starší golfky, takže když někam potřebujeme a mám po ruce manžela, tak samozřejmě chodíme na prochajdy a k doktorovi normálně. Buď malá šlape pěšky a bereme jí na koně a nebo se veze v golfkách, které tlačí manžel.
Když jsem sama, tak holky tak akorát našroubuju do auta a dojedeme třeba k babičce. Ale malé jsou teď 4 týdny, takže nikam po krámech s ní ještě nevyrážím. A i tak nevím, jak bych je někam do obchodu vzala obě dvě ☹
Zkusím se po tom sourozeneckém kočárku podívat. Jak je to s ležením pro to malé miminko? Je to jako vložená taška? A v pohodě?

@zdezli ABC Design Zoom se mi také líbí, ale není moc dlouhý? My jsme totiž na první dcerku měli ABC Design 3 Tec, takže k nim mám blízko 🙂 Ale museli jsme ho pak vyměnit za jiný, což mě mrzelo.
Já jsem koukala bna ABC Design Tandem plus. Nový se dá sehnat asi za 6tis, tak počítám, že by se snad nějaký použitý sehnal rozumně. No schválně to omrknu a najdu si nějaké recenze.

Holky díky za rady 🙂

zdezli
22. lis 2012

@pejtho On zas tak dlouhy neni, cloveku napoprve prijde, ze jede s autobusem misto kocarkem 😀 , ale za hodinku uz o tom nevis. Vsude se s nim da v pohode najet, na obrubniky bez pomoci nohy, do vsech dveri se vejdes, v pohode projedes i v supermarketu mezi regaly i ke kase. Asi 2x se mi nekde stalo, ze byl vytah na nej kratky, ale to jsem proste dala starsi dolu, vycvakla jeji sedacku, prehodila pres kocar a uz se jelo. Akce na 15 vterin. Mne se na nem moc libila ta variabilita v umisteni sedacek. Ja k nemu mela pro mimi klasickou korbu 😉