Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

pele
29. čer 2013

@olusenka vopred sa to tazko da vediet, ako bude reagovat. My sme mali vynucovanie pozornosti u maminky, miminko sa nebilo, ani mu nijak neublizovalo, co je podla mna ten lepsi pripad. Niektorym starsim detom vadi, ked maminka koji, alebo ked ma miminko v posteli, jedna 'moze' nosit na rukach, druha len v nosici, kazde dieta je ine, co som pocula, podla toho poriesis spanie, kojenie, program dna...ake budu u vas reakcie. Zatial si priprav len nejake predbezne plany a potom pojdete improvizovat🙂 Ale utrasie sa to do normalu postupne, u nas prestali aj tie najvacsie problemy, po takom polroku urcite.
Niekde som citala, ze netreba 'vinit' za nic miminko, t.j. miesto miminko tak strasne place, lebo ho boli brusko povedat, ze place, lebo maminka asi nieco zjedla, z coho babatku nie je dobre. Hlavne ak kvoli miminku napr. nejdete von alebo nejak inak obmedzite zivot starsieho, je dobre to odovodnit niecim, co s miminkom nema priamu suvislost. Toto sa mi zda, ze dost pomahalo zamedzit ziarlivosti.

jerryjanka
29. čer 2013

my mame rozdiel rok a 7 mesiacov- staršia to zvladla super. žiarlivosť som nejak velmi ani nepostrehla myslim že ta skôr je pri väčšom napriklad 2,5 ročnom rozdieli a viac. je pravda že deliť sa moc nechce a vyžaduje a vyžadovala pozornosť ale to je normalne u surodencov - je to prirodzený jav. každé dieťa je ale iné a pripraviť sa na to nejak nedá. jediné čo viem poradiť venovať sa staršiemu po pôrode čo to ide.
mala za mnou bola v pôrodnici raz a to hrozne oplakala ked išla odomna tak potom ju už nebrali bola som tam 5 dní radšej bola u babky bez plaču - dokonca si zvykla tam byť a nemala problem ani prespať tam tak to malo potom aj pozitiva ked sme už nevladali išla na jednu noc k svokrovcom. ja som rada že mam medzi detmi takyto rozdiel. už sa začinaju sem tam aj hrať spolu. aj ked zatial je to tak že staršia mladšej berie hračky hehe ale niekedy pred nou tancuje a šaškuje a rozosmieva to je potom také roztomilé, alebo ju objíme a povie dadka ubim ťa

emita
30. čer 2013

@olusenka máme rozdiel 18 mes. Synček bol v tom veku už veľmi vnímavý, tešil sa na bábo, hladkal bruško... v pôrodnici za mnou bol a viacmenej ma ignoroval. okolo bábätka však skákal, tešil sa. keď sme prišli domov tiež kopec emócii radosti. ale spracoval ich a fungovali sme ako rodinka bez problémov. Nezažila som od neho jeden prejav žiarlivosti a keď už vedel rozprávať a pozerali sme fotky, nevedel pochopiť prečo je na tých fotkách sám-bez sestričky. Spali sme všetci spolu v spálni, plač bábätka ho vôbec nebudil. Do izbičky sa sťahoval na vlastnú žiadosť keď mal 4,5 roka. U nás išlo fakt všetko hladko zo strany staršieho. Prajem vám aby ste to mali tiež tak 😉

ivkaj
2. črc 2013

@olusenka u našich dítek je rozdíl necelých 18měsíců. Kojení jsem u staršího začla omezovat po zjištění těhu (prosinec) a koncem jara jsem ho odstavila úplně (přechod na UM zvládl nad moje očekávání bravurně). Do porodnice za mnou moji kluci chodili skoro každý den, odchod byl vždycky bez problémů (mrňous se tam po pár chvílích začal nudit, tak byl rád že jde jinam). No a co se týká přijetí sourozence, tak v pohodě. Ze začátku byla slečinka hodné spavé miminko a to jí celkem vydrželo. Náročné to začíná být teď, kdy malá povyrostla a je potřeba se dělit o hračky. Občas se starší "neumí" sám najíst a tak 😅

elapp
10. črc 2013

baby, stihol tu niekto 3 babatka do 14 mesiacov, ci drzim rekord ? (dvojky + 1)

zigy
10. črc 2013

@elapp ja a zopár ďalších maminiek, trojky na jeden šup 😀

elapp
11. črc 2013

@zigy tak to ste trosku ina liga 🙂

zigy
11. črc 2013

@elapp ale iba trošku,či naraz - či krátko po sebe ,je to náročné.

elapp
11. črc 2013

@zigy to verim, mam z toho uz teraz tremu, tretie cakam v januari

zigy
11. črc 2013

@elapp moje uz su našťastie veľké,staršia bude mat 18nast a trojky 14nast a teraz v novembri čakám bábätko ,ale to už bude také aby sme sa nenudili 🙂

dana_l
17. črc 2013

@elapp poznam matku ktora mala chlapceka a hned po porode znova otehotnela a cakala dvojicky. narodili sa predcasne ked mal chlapcek 8 mesiacov. takze to stihla este skor ako do roka - tri deti za 8 mesiacov.

st2
18. črc 2013

@elapp ahoj nestretli sme sa my v teme decemborvky 2012?? sa mi zda ze ano, tak aj ja sa k tebe pridavam a budeme mat maly rozdiel medzi deturencami, nas to caka vo februari

elapp
19. črc 2013

@st2 ano bude to tak. nasi sa ale nakoniec narodili 20.11. a teraz cakam v januari ... no vraj pojde na svet opat najneskor v 36tt, takze male vianocne prekvapko🙂

dana_l
22. črc 2013

@elapp a preco tak skoro? ved je len jedno tak by sa mohlo pockat kym sa vypyta? 😕
mat dve kratko za sebou nie je take zle ale ty to budes mat narocnejsie lebo uz mas dvojicky a budu v tom case zacinat chodit. ak mas pomoc tak len zober. pomoze ti to.

aimable
22. črc 2013

ahoj, tiez mam synov pomerne rychlo po sebe, je medzi nimi rozdiel 19 mesiacov. Ono vzdy velmi zalezi ake tie deticky su. Zaciatky pri dvoch detoch su vzdy tazke, ale nikdy by som nemenila. U nas bol prvy velmi ale naozaj velmi zive dieta. Od neceleho pol roka spaval maximalne hodku denne, aj to sme museli byt vonku v kociku (samozrejme nie stojacom 😠 ), ako sa v deviatich mesiacoch naucil chodit, sediet v kociku odmietal, chcel chodit a vsetko ostatne robit sam. Stale sme museli chodit von, doma ho nic nebavilo, nevedel sa sam vobec zabavit, vyzadoval si moju 100% pozornost. Ked som uz bola v poslednych mesiacoch tehotenstva s druhym, jednoducho som uz nevladala sa mu naplno venovat (manzel cele dni v praci),vonku zima, tak mi ponukla pomoc manzelova teta, ktora bola cerstvo na dochodku a predtym pracovala v skolke. Ponuku som vyuzila, maleho sme ku nej nosili ako do skolky takmer pol roka. Prenho to bolo super, vzdy sa tam tesil, co sa zas nove nauci a ja som mala doma klud a cas sa venovat sebe a druhemu drobcovi, ktory bol uplny opak prveho. Kludne dietatko, vacsinu dna prespal, neskor ako rastol sa vedel hrat aj sam, co mu ostalo az dodnes. Ked mal prvy dva roky a styri mesiace, nastupil uz do skolky, lebo deticky miloval a to ze je velmi spolocensky mu ostalo az dodnes. Absolutne nema problem prist do noveho kolektivu alebo na nove miesto, za par minut sa so vsetkymi pozna a je kamarat. Ked sme hocikam sli, chalani sa spolu zahrali aj ked tam nebolo ziadne ine dieta. Jasne ze sa pohadaju, hlavne teraz je to u nas vesele, v case zacinajucej puberty, ale napriek vsetkym hadkam sa maju radi a keby som sa mala rozhodnut, opat to tak urobime.

kacena4
23. črc 2013

@elapp no neviem ci mala 3 deti do 14 mesiacov ale poznam matku ktora mala 3x dvojicky a medzi nimi aj "jednokusove" 😀 a ja som mala jedno leto doma 3x cca8mesacne a 1x 1,5 rocne, t.j tak po roku 4 deti 😵 😵 zaberak najma ked zaplakali dvojky naraz nevedela som kam skor skocit ale dalo sa to zvladnut spolu s muzom a pomahali aj starsie deti

kacena4
23. črc 2013

@ivkaj no ja hovorim (z vlastnej skusenosti viacerych deti po roku) ze najhorsie obdobie je medzi 1-1,5 roka mladsieho surodenca ked zacne chodit a starsiemu sahat do kapusty a treba ho naucit ze treba aj pozicat, odkladat si hracky, mladsieho zasa nebrat ..... toto nam tak vzdy trvalo asi 1/2 roka a bol to najhorsie obdobie lebo sa hasterili bili sacali... ale potom zasa bolo uzas dobre obdobie ze sa vyhrali spolu

kacena4
23. črc 2013

@olusenka necitala som vsetky tvoje prispevky ak si ich pisala viac lez ten z 29 o 22.33 kde mas pochybnosti ako pripravit starsieho na prichod surodenca. take male dieta tazko nejako specialne prirpavis. ked budes chystat vybavicku, postielku debatuj o tom s nim nech ti poradi co kam dat nech uprace do skrine veci, ponozticky.... moja napr. na na starosti plienky mokre servitky ale aj oblecko mi vie priniest teraz uz ma 3 ale pomahala mi od roka. madela presne rok a 1 mesiac ked sme si priviezli domov babatko a par tyzdnov vopred sme ju na to pripravovali kocikom, navlieskli sme postelne pradlo pre babatko spolu vyberala farby deku ktorou ho potom zakryvala.... bol to taky prirodzeny prechod z materialnej pripravy a realitu a samozrejme kupili sme jej babiku, autosedacku a malicky kocik + vanicku aby aj ona mohla robit maminu a krasne sa s tym vyhraje az ju niekedy obdivujem, ake ma super taky dnes kupala babiku vo vanicke na brusko ju dala a podlozila ruku pod hlavicku ze aby sa jej nenamocila do vody 😵 😵 no vidia to u nas tak to chcu robit aj oni 😵 a napr. kojila som obe deti naraz pokial to islo nemas dovod prestaat kojit ked je vsetko ok pocas tehu a rovno mozes kojit oboch je to prakticke a pohodlne mliecko budes mat take ako pre novorodenca t.j. s kopou obrannych latok takze starsi bude mat len bonus v mliecku a nebude sa citit odstrzeny "vymeney" pri cecusku za druhe dieta drzim ti palceky nech sa vam doma vsetko dari. a neboj aj budes padat prve tyzdne dolu hubu je to normale zazili sme to vsetky kym si deti nezvyknu na zmenu 😀 😀 😀 😀

kinna
23. črc 2013

Ahoj maminky...my sme sa brali v r. 2003 a do roku 2009 sme skusali az sa podarilo. Na jesen prisla na svet krasna slecna a hned sme chceli druhe,aby bol rozdiel len rok, no nejak sa nedarilo, az v r. 2011 rovnako na jesen sa narodila druha slecna a v r. 2012 opat na jesen tretia. Su v podstate za sebou. Najhorsie to bolo, kym som kojila tretiu- pol roka,lebo stredna ziarlila. Obcas je to u nas o zivot,ale urcite sa to zvladnut da. Mame rod.dom s obrovskym pozemkom a kopou detskych atrakcii na dvore- trampolinu,bazenik,domcek so smykackou,piesok a kopec inych zabaviek,cize v teplych dnoch dnuka nie sme vobec,len na spinkanie. Najstarsia sa so strednou krasne vyhraju a najmensia je ukazkove dobre babo. Velmi pomaha svokruska,stredna k nej chodi cez obed spat a to vyuzijem vzdy na varenie,upratovanie, opalovanie 🙂 . Odporucam mat decula za sebou,je to dobre pre ne a my - rodicia, sme z nich nadseni. 😉

pele
2. srp 2013

Baby co mate viac ako dve deti za sebou, chcela som sa opytat, ako zvladali prve dve prichod tretieho? Bol v tom nejaky rozdiel ako ked prislo len k prvemu druhe? Predsa prve to uz raz zazilo a druhe nikdy nemalo vyhradnu pozornost...Ci kazde si musi zvyknut na kazdeho noveho surodenca?

dana_l
11. srp 2013

@pele ked ich mas skoro po sebe tak tie deti su este malicke a neuvedomuju si ze su najskor jedinacik a ten druhy uz vlastne ma toho surodenca. nase posledne sa narodili ked mali starsie 3 a 4 roky. uz rozumeli tomu ze som mala v brusku babatka a velmi sa tesili ze ich budu moct vidiet a hrat sa s nimi.
oni ked su uz dve tak uz aj maju jeden druheho na hranie. nie je to taka zmena ze bolo len jedno dieta ktore vsetko dostavalo, malo vsetkych len pre seba a teraz zrazu nejake male babo okolo ktoreho vsetci skacu a ono je same a nevie vlastne co same so sebou robit.
ale zase, ako sa vravi, kazde dieta je ine. ale ak uz mas dvoch tak by som si z tretieho taku tazku hlavu nerobila.

blackcat8885
30. srp 2013

Ahojte! My máme chlapčeka má 7mesiacov a chceme malý vekový rozdiel.Ja tak 2-2,5roka ale priateľ veľmi chce ešte menej,že deti si vraj budú lepšie rozumieť.On sa chce snažiť o druhé od januára a to malý bude mať 11mes.Teoreticky keby to vyslo na prvý šup tak 20mesiacov keby bolo druhé.Ja by som chcela druhé mimi,už teraz sa teším na bruško 🙂 ale veľmi sa bojím,že to nezvládnem.Chcem sa naplno venovať malému,chodiť s ním von,spoznávať svet.Priateľ veľa pracuje a nemá mi kto pomôcť tak ma to odrádza.Vôbec si neviem predstaviť napr v zime,naobliekať bábo,staršieho,trmácať sa s kočíkom a dávať pozor na staršieho aby nevbehol pod auto.Také 20-24mes.dieťa ešte veľa vecí nechápe tak ja neviem.Aj chcem,aj sa bojím Prvé tehu som mala ukážkové,žiadne problemy,pekný pôrod,malý je celkom pohodové dieťa a bojim sa,že pri druhom to bude naopak.Poradte 😒

lenicka07
30. srp 2013

@blackcat8885 Já mám děti 16 měs od sebe a zatím jsem spokojená, Ze začátku to sice nebylo moc snadné, ale teď právě bude malé 20 měsíců a už toho chápe dost a vcelku i poslouchá (období vzdoru měla v období 16 až 19 měsíců). Sourozenecký kočár nemám, takže jsme ze začátku nikam sami nechodili, teď to taky úplně pohodlné není, když jednou rukou vezu kočár s miminem a druhou rukou držím malou (bohužel kolem nás je všude provoz, takže to jinak nejde). Ale jiný problém v podstatě s nimi nemám 🙂 velkou výhodou je, že holka na miminko nežárlí, přijala ho úplně bez problémů, podle toho co jsem tady v diskuzi četla, u menších věkových rozdílů tolik problémů se žárlivostí není, kolem dvou let ty problémy ale už jsou... vše má své pro a proti. A taky záleží na povaze dětí, někdy toho má s jedním dítětem ženská až nad hlavu, někdy jsou dvě docela v pohodě. ..

pele
31. srp 2013

@dana_l vdaka za povzbudenie. Ty si ako baby motivovala na babo, kedze 'budes sa mat s kym hrat' uz asi nefunguje ked su dve? Ci oni same chceli surodenca? Lebo u nas sa prva tesi, ale druha - sice sa nevie este poriadne vyjadrit, ale myslim, ze keby si mala vybrat, asi skor nie☹ A hraju sa aj s dvojickami, ci skor spolu a dvojicky spolu?

pele
31. srp 2013

Inak ja si tiez chvalim ten maly rozdiel, zaciatky tazke tak do roka, ale potom super. Prave chceme dalsie dieta a vyzera to na 2-3 roky rozdiel a uz mam paniku, ako zabavit 5, 3.5 rocne deti a do toho mimino...proste sklbit tie potreby pri vacsich rozdieloch sa mi zda tazsie...

dana_l
31. srp 2013

@pele nase starsie a velmi tesili a si ich rozdelili este pred narodenim - ze jedna bude mat sestricku a druha chlapceka (vedeli sme pohlavie dvojiciek). teraz su uz starsie a ked to mam porovnat tak ta starsia sa im viac "venuje" . rano ich pride pozriet, donesie im hracky, robi blaznive veci aby sa smiali. celkovo sa vsetky deti lubia. male pridu k velkym a objimu ich. najmladsia ma zvyk ze "prdi" im na brucho alebo chrbat a oni sa idu prethnut od smiechu. maly zboznuje macky a tak mu velke vzdy vykrikuju ze - pod tu je macicka. no energia deti v nasom dome je uplne nadherna.
kamaratka ma len jedno dieta a pocula som ako druhej spolocnej kamaratke povedala ze ona si to nevie predstavit s tolkymi detmi doma. bolo to na nu "privela" 😀 😀 😀
inak ono je to ako s inymi detmi. pokial su babatka male a neda s s nimi nic "robit" tak sa na ne trochu pozeraju ako ze no co s nimi. ale akonahle podrastu a pridu do veku ze vnimaju, odpovedaju smiechom, zacnu sa hybat, tak je tu uplne iny svet aj pre tie starsie deti. zacnu ich vnimat ako nieco co ma cenu aby sa mu venovali pretoze maju "odpoved"

dana_l
31. srp 2013

@blackcat8885 ci budes mat dieta teraz hned po sebe alebo s vekovym rozdielom je trochu rozdiel. to vacsie bude samostatnejsie ale je vacsia sanca ze bude ziarlit (samozrejme to nie je vzdy). pri malom vekovom rozdiele je to sice narocnejsie pre matku ale ked deti trosku podrastu tak to ma super pretoze deti su si vekovo blizke, maju spolocne zaujmy a vedia sa lepsie spolu zahrat . nie je tam ten - ja na teba davam pozor lebo ty si moj maly bracek/sestricka - vztah. je to skor rovesnicky vztah - hraju sa spolu pretoze maju spolocne zaujmy.
ale v zasade - niekomu to vyhovuje ta, inemu inak. musis sa zariadit podla seba.
pozitivne mysliet ze vsetko sa da a uvidis ze sa aj bude dat

miku1
31. srp 2013

@blackcat8885 Ja mám medzi deťmi rozdiel presne 2 roky a 2 týždne 🙂 Tak som to aj chcela a som rada, že to tak aj vyšlo. Áno, je to občas ťažké, a to hlavne vtedy, keď má ísť jedno spať a druhé sa zobudí skôr...alebo keď chce papať aj jedna aj druhá....Ale väčšinou sa vieme pekne nastaviť tak, aby sa tieto veci dali zvládnuť. No pravda je, že by som to ani inak nechcela. A už teraz sa teším, keď baby vyrastú a pevne dúfam, že budú tie najlepšie kámošky. Pretože tie 2 roky, kým sa trošku potrápime prejdú raz dva, ale ďalších x rokov budú vekovo veľmi blízke a je tam väčšia šanca, že si budú viac rozumieť, ako keby bol medzi nimi niekoľkoročný vekový rozdiel.

vintinka
31. srp 2013

maminky citam vase prispevky..pred 2 dnami som sa dozvedela ze som tehotna..mam 2 deti a tretie som neplanovala..5rocny,3rocna slecna..mam 38a bola som spokojna s touto zostavou..mam hrozny strah z tehotenstva.z porodu a a z toho co bude potom..nechapem co sa to somnou deje..citim uzkost prve dve tehu bolo bez problemov.spontany porod a teraz mi chodia predstavy aby to bolo zdrave aby tehotenstvo bolo ok atd..

emita
31. srp 2013

@vintinka neboj, za pár dní ten šok stráviš a začneš sa na bábätko tešiť. Som si istá že bude pre vás požehnaním. tie pocity sú len preto, že si to nečakala. Prajem ti aby aj do tretice bolo všetko bez najmenších problémov a aby si si posledné tehotenstvo aj malého benjamínka užila. blahoželám!