Dvě děti - jak uspokojit potřeby obou?

mikulka
9. bře 2012

Ahoj holky,

mám 3 letého kluka (3 roky a 5. měs.) a š týdenní holčičku.
Je mi líto, že na kluka už nemám moc čas, nemohu s ním dělat věci, které jsme dělali dřív jako tempery, modelování a tak.
A taky je mi líto i malé, protože ta sotva by usnula, kluk něčím bouchne, vzbudí ji, pak ji uspávám třeba dvě hodiny, ona je vyřízená, spala by a nemůže. Někdy jí vzbudí sotva usne. To mne štve nejvíc.
Takže výsledek je, že mám pocit, že se věnuju málo oboum, že ani jeden z nich není spokojen tak, jak by zasloužily. Je to normální takhle v začátcích u malého miminka, poddá se to?
Jaké máte zkušenosti, jak se dětem věnujete a tak, povídejte...¨¨

anjelicek26
9. bře 2012

@mikulka - ono je to prirodzene,, ze sa neda venovat obom dostatocne, narodenim surodenca sa to starsie dieta automaticky musi stat samostatnejsim. Pozri mate krasny vekovy rozdiel, maly ta mal pre seba velmi dlho, teraz sa musi naucit novu vec - delit sa o mamu. My mame rozdiel 4 roky a tie prve tri mesiace boli velmi tazke. Maleho bezhranicne milovala a miluje a aj tak jej vadi, ze na nu nemam cas. Ale uz si zvykla, uziva si slobody s tym spojene + som zaviedla doma cas len pre nu, ked drahy dojde z prace berie maleho a ja mam hodinu len na nu - robime ulohy, citame, kreslime, proste len ona a ja, podla mna je velmi dolezite si vyhradit ten cas vylucne na to starsie dieta, nech sa neciti byt odstrcene. Maly ten cas vylucne pre mna ma - ked je ona rano v skole.

Ono sa to moc nezmeni, ale zmeni sa tvoj pristup - nebudes to brat uz tak tragicky. Rozkrajat sa nemozes a ruky mas tiez len jedny. A miminko ta proste potrebuje viac, ako to starsie dieta.

U nas pomohlo ako nastupila do skoly (tu v anglicku v 4 rokoch) - to mal maly tie tri mesiace - bola vyjasena, unavena uz zo skoly a nemala ho cely den na ociach, tym padom maly mal klud na obedny spanok.... maly ti nechodi do skolky?

mates22
9. bře 2012

@mikulka Ahoj, to se srovná časem jen se připrav na to, že budeš neustále muset korigovat jejich hádky a tak. S věnovaným časem je to těžší, taky jsem malé (dnes téměř 6r) musela vzít modelínu a tak, když začal prcek lozit a stoupat. Zrovna tak malé příslušenství k barbínám a podobné věci - ale je rozumná, má to v krabici na půdě a jen občas se zeptá, jestli už se to může vyndat. Ale musí ještě rok vydržet, než budou malému tři. Ono něco za něco, sice tomu staršímu ten sourozenec ubere pozornost rodičů, ale zase zakrátko získá part´áka na hraní. Se spaním malé bych to neviděla tak černě, stejně je lepší, pokud si mimi navykne usínat a spát při běžném hluku domácnosti - u nás to tak bylo, nevadilo mu ke spaní, když tam dcera třískala legem a mluvila nahlas. Jinak jedině ho vzít do jiné místnosti a nebo mu teď zpočátku nevýchovně pustit třeba pohádku než malá zabere - pak už by jí hluk vzbudit neměl.
My máme mezi dětmi zhruba stejný odstup a jde to, mají se rády i když se občas perou, to je jasný 🙂. Takže neboj, ono se to poddá, to jen teď je to čerstvá změna a musíte si všichni zvyknout. S klučinou si sedněte a hezky mu to všechno vysvětli, je už velký a určitě bude slyšet na to, že je tvůj velkej šikovnej kluk a že hrozně potřebuješ pomáhat...je to těžké, ale jestli bude chtít, nech ho i zapojit se do péče o miminko, třeba s koupáním může pomoct, vyhodit plínku......

ined77
9. bře 2012

@mikulka ...předem gratuluji k miminku 😵 !
u nás to bylo podobné, pomáhala třeba pohádka nebo hrajeme pexeso, malujeme....snažím se vymýšlet tiché aktivity 😀 .protože ač by dítko mělo spát, u nás to moc neplatí a vzbudí ji kde co 😅 .ale hlavně z toho začátku jsem víceméně všechen čas, kdy malá spinkala věnovala staršímu.samozřejmě na úkor ostatního, ale to se ztratí 😉 .až ti maličká povyroste bude to hned lepší a brzy si spolu krásně vyhrajou 😉 .
určitě se to poddá, najdete si svůj styl který vám bude vyhovovat, uvidíš.teď máte ještě vše čerstvé a je potřeba se jen zajet 😉 .navíc...brzy bude jaro, teplo, můžete být více venku, tam se miminkům chrupká většinou dobře 🙂 .
a teď mě napadá..balkón, zahradu nemáte?...dát maličkou spinkat ven do kočárku? u nás to teda nevyšlo, zrovna nám zateplovali barák 😅 , ale taky je to řešení...ať není nutné staršího neustále krotit 😉 .ale i on si zvykne, neboj...jen to chce čas 😉 .
držte se! 😵

veruska007
9. bře 2012

Já malému četla, když jsem kojila miminko. Pak měla miminko na klíně a se starším stavěla z kostek. Miminko jsem měla doma v domácím kočárku, takže když usnulo, odjela jsem do jiné místnosti, aby mělo klid. Teď už je to 7 měsíců a je to prima, se starším spolu krmíme miminko, s miminkem na klíně koukáme, jak se krmí starší. Se starším si hraju, miminko se batolí kolem... samo, občas řvou oba naráz a to je krize, ale jde to 😉.

mifinka
9. bře 2012

Ahoj, mám o kousek straší mimčo a no.. Byla jsme na tom chvíli podobně, ale pak jsem prostě asi dostala nadhled nebo nevím.. Svět se nezboří když mimčo bude chvíli řvát když vím že je to jen proto že chce na ruce a já si můžu se starším aspon vyčistit zuby.. Jako taky se těším až bude Sebiš větší at si vyhrajou. Vojtas naštěstí nežárlí, furt ho mazlí , hladí, dává dudlíka..
Ale zas musím říct že je obodbí kdy je manža doma takže pomocná ruka.. A když jde do tuhého a touží po mě obě děti (nejčastěji večer když je čas na koupání) tak přidá ruku k dílu 🙂
Bude lépe, i já v to věřím 😀

snazilkabara
9. bře 2012

Ahoj holky, no my budeme mít věkový rozdíl 1,5 roku trak to jsem zvědavá když čtu jak je to náročné při rozdílu 3,4 let...

veruska007
9. bře 2012

@snazilkabara Ja mela druheho chlapecka, kdyz mel starsi 1,5 roku a vypadalo to, ze to vubec nevnima. Miminko umrelo a on si zil ve svem detskem, stastnem svete. A pred dvema tydny na prochazce zacal o tom, jak nam umrelo miminko, jak jsem byla v nemocnici... takze si dite preci jen neco pamatuje. Ale v tom 1,5 roce byl jeste takove male trdelko 😉. Ted mam rozdil 2r a 4 mes. a je vic samostatny, tak je to klidnejsi. Ale treba v 1,5 roce uz sam chodil po schodech, byl bez kocarku, jakz takz se sam najedl... to si pamatuju, protoze v 1,5 roce pak zacal chodit do soukrome skolky (vetsinou jen na den v tydnu)... a treba uz se tam domluvil a to zakladni v pohode zvladl.

bubelko
9. bře 2012

@mikulka ono sa to neda. nedokazes sa rozdvojit 🙂 ja som mala obcas zo zaciatku pocit, ze mi furt niekto doma len place. raz mladsi, ze chcel na ruky a ja som bola so starsim na wc, alebo starsi, ze chce ist spat a ja som kojila mladsieho a nemohla ho ist ani len prezliect do pyzama. ale to sa casom poddalo. sme sa zohrali.
neboj, coskoro budes fakt riesit to, ze sa natahuju o jednu vec, jeden chce von, druhy nechce, a pod. 😉
inak u nas mladsi stravil prvy rok zivota v kociku. spaval v nom neskor aj obedny spanok. bud na terase alebo na ihrisku, alebo na vylete, ked sme isli niekam so starsim. dokonca v nom spaval este aj teraz, ked sme mu zrusili postielku 🙂
co sa casu len pre jedno dieta tyka - to je dobry napad. u nas chodil muz so starsim plavat. to boli ich muzske soboty. teraz uz si robia chlapske dni - vsetci traja 🙂 u nas su totiz chlapci viac viazani na tatika ako na mna. 🙂
a tiez hracky nevhodne pre mladsieho ma starsi v krabiciach na skrini a ked chce, hra sa s nimi ked mladsi spi. kym mladsi nevedel otvorit dvere, tak sa hraval u nas v spalni. 🙂

mikulka
autor
15. bře 2012

A jak jste to řešily se svým odpočinkem? Když malá spí, nejradši bych si lehla, ale věnuji se samozřejmě malému. Byly jste hodně nevyspalé?
@anjelicek26 Malý do školky chodí nechodí. Vždy tam nastoupí a po 3 dnech onemocní na tři týdny!!! Teď už ale půjde a budu se modlit, aby byl zdravý... Kvůli malé, aby to nechytla.

Jinak musím říct, že už je to o něco lepší. Trochu jsme se zžili a snažím se neplašit, když se malá nemůže vyspat právě v tu dobu, co chce, nebo když si s malým nemůžu hrát právě v tu dobu, co on chce. Hodně mu vše vysvětluji a snažím se být trpělivá, někdy to samozřejmě nejde, ale snažím se.

lojzina
15. bře 2012

@mikulka ahoj,posilam velkou gratulaci. 🙂 ...Mela sme to podobne,pocity,proste vsechno jak pises...a muzu se podepsat i pod to co tu pisou holky...Chce to cas,za nejakou dobu urcity veci nebudes vubec resit 😉 😉 😉 😉 😉 ,zvladnes to neboj 😉 .K tomu nevyspani-ja nejsu vyspana dodneska 😅 😕 😔

jaduska
15. bře 2012

@mikulka chce to čas, musíte sa zosúladiť a zvyknúť si na nového člena rodiny....
Nám sa druhá dcéra narodila, keď mala prvá 4 roky a tiež jej chvíľu trvalo, kým pochopila, že skončili časy, keď dostala niečo hneď v tej chvíli, ako to potrebovala....
Tretia sa nám narodila, keď mala druhá necelé 2 roky, tak boli občas stavy, keď som maličkú kojila a staršiu držala druhou rukou.... Proste bolo to občas zaujímavé, ale zvládnuť sa to dá 🙂
Ja som mala jedno šťastie, že mi deti v noci dobre spali, dokonca aj dojčené deti prespali celú noc, tak som nepotrebovala oddychovať cez deň. Tá prostredná mi totiž cez deň vôbec nespávala, alebo jedna zaspala, druhá sa zobudila...no proste cez deň som ani nemala šancu na oddych...
A to, čo ti poradila anjelicek je dôležité - treba si vyhradiť časť dňa výhradne pre to staršie dieťa - bábätko nech postráži tatino a ty buď s malým chvíľu sama, aby vedel, že ťa príchodom súrodenca nestratil.... 🙂 Myslím, že najťažší je prvý rok, kým je bábo celkom malinké a úúúplne nesamostatné, potom sa to začína lepšiť....

mikulka
autor
18. bře 2012

@lojzina Juj, lojzinko, nejsi vyspalá dodneška? 😕 Mně začal kluk spát ve 3 letech, to bylo príma, a teď s malou samozřejmě zase nanovo. Ale doufám, že vše zvládnu, malý jde zítra do školky, snad bude zdravý a bude s emu tam líbit. Už tam chodil, jen vždy hned onemocněl... Snad už se trochu promořil a bude to ok.

lojzina
18. bře 2012

@mikulka ahoj,nejml.syn se narodil kdyz byly starsimu 2r.7mes. ...mely sme lecos vychytany,i spani i pliny,a prichodem mimina se leccos o dost z,menilo,s tim souviselo i to nevyspani,taky starsi ma ekzem tak se v noci i doted hodne budi a skrabe,ale tak neni to pravidlo u kazdyho,ze,preju abyste byli vyjimky 🙂 .s tema nemocema ve skolce me povidej ☹ ,no snad uz bude fakt lip.tak se drz 😵