Jak jste skloubily spaní 2 dětí 20 měsíců po sobě?

lucka662006
27. srp 2013

Ahoj maminky, v listopadu se mi narodí chlapeček a mojí holčičce bude v té době 20 měsíců. Chodí po obědě spát ven do kočárku. Jak jste skloubily spaní dvou miminek nebo mimča a batolete - malého a např. 20ti měsíčního? Malá je zvyklá spát venku už jen v kočárku, jednou denně, cca 1,5 hod. a musím jí dost uhoupávat - to se jí ještě budu snažit odnaučit. Ale např. kde máte druhé dítě, když to první uspáváte venku v kočárku? Bydlíme v RD s terasou, malá nemůže všude po domě sama běhat, zapnula by troubu apod., to jí asi taky budu muset oblíkat a brát s sebou k uspávání malého? Myslíte, že by šlo dát malého spát ven až poté, co se malá po obědě vzbudí? Tak v 15 nebo v 16 hod.? Mít venku 2 kočáry, to by se asi vzájemně při vzbuzení probudili... Chci, aby také byl jedno spaní denně na čerstvém vzduchu a ne celý den v postýlce... Jak to bylo u Vás a jak jste to ideálně skloubily? Děkuji moc.

editah222
27. srp 2013

@lucka662006 Já jsem měla sourozenecký kočár, hlavně protože starší dcera mi taky spávala jen v kočárku 🙂 No a obě děti se naučily spát zároven. Myslím si, že v tvém případě by bylo lepší jít s dětma ven dopoledne, menší bude spinkat a po obědě uspat starší na zahradě.
Ale úplně ideální by bylo naučit oba spát doma v lůžku a ven chodit na procházky.

lucka662006
autor
28. srp 2013

Asi to tak bude, když bude v zimě relativně hezky, tak půjdeme ven a malý u toho bude spát v kočárku a malá půjde spát klasicky po obědě. A když bude ošklivěji, tak bude malý spát v kočárku až odpoledne nebo ten den vůbec. Bude to hodně přemýšlení, jak to každý den udělat🙂

andelka
28. srp 2013

No, mám kluky 22m od sebe, a zpočátku mimino spalo nepravidelně, takže když se uspával starší (v postýlce) tak buď spalo, nebo se kojilo. Potom spalo 2x denně, dopo a odpo, starší spal po obědě, takže spali napřeskáčku. A ještě později spával malej od 10h, v kočárku na balkoně, houpala jsem ho a starší byl se mnou tam, potom jsme si hráli, pak obědval a šel spát. Teď už spí malej 1x po obědě, a starší spí tak 2x týdně a to mladší spí v postýlce v pokoji (od roka v kočárku být nemohl, spí na bříško a kdyby nebyl připoutaný zdrhnul by mi z něho) a starší v obýváku na gauči (teď zrovna takhle od 12.30 spí) 🙂 Ono se to hodně mění ten režim a vždycky to člověk musí nějak udělat.

lucka662006
autor
28. srp 2013

To je fakt, režim malého mimča se mění nejdřív skoro co měsíc, max co 3 měsíce, takže se člověk musí tak nějak přizpůsobit. Žádné pravidlo, které by mi vydrželo rok, asi nebude🙂

veruska007
28. srp 2013

Mám od sebe děti 2 x 2 roky. První dva spali s námi rok v ložnici, v noci se nebudili, po obědě šel starší spát do postýlky (v 1,5 roce jsem ho naučila spát po obědě v postýlce, do té doby spal jen v kočárku), mimčo spalo v domácím kočárku v jiné místnosti. Doteď po obědě spí zvlášť, malý teď v obýváku v cestovní postýlce, starší ve své posteli. Od věku 3 a 1 rok spí spolu v noci v pokojíčku. Na procházky chodíme dopoledne a odpoledne. Snažila jsem se, aby mladší na procházce moc nespal 😉.

Teď máme třetí mimčo, kluci 2 a 4 roky jsou v pokojíčku, mladší po obědě spí v té cestovní postýlce, mimčo mám v tu dobu v domácím kočárku. V noci spí mimčo s námi ve své postýlce.

Když se zadaří a všichni tři spí po obědě (zatím se daří 😵 ), tak jsou ty dvě hodiny volna k nezaplacení 😉

lucka662006
autor
28. srp 2013

@veruska007 Tak to je hustý kominování🙂 Gratuluju ke skloubení spánku🙂

andy82
28. srp 2013

já mám děti taky 20 měsíců od sebe, spaní bylo od začátku tak, že po svačině jsme šli ven, kdy spala mladší dcera v kočárku, pak oběd a to jsem během toho, kdy syn sám jedl kojila dceru a pak ji dala do postýlky, ať si usne, šla se najíst a pak dala spát syna a s ním musím sedět v pokoji dokud neusne, jinak by vůbec nespal, pak jsme šli zase ven nebo spala dcera doma v postýlce, kterou jsem měla v ložnici, když jsme byli doma, tak jsem si se synem v pokojíčku hrála, pak postupem času jsem rušila spaní dopoledne, pak jsem zrušila spaní v podvečer a zůstalo jen spaní po obědě a jakmile jsem přestala kojit v noci, což bylo u ní pozdě, ale spíš pro uspání, než hlady, tak jsme ji přestěhovali k synovi do pokoje a uspávám je po obědě oba, já tam jen ležím a čtu si a čekám, než oba usnou, dcera by usla i sama, ale kluk ne, hlavní je, aby to starší se zvládlo zabavit během kojení, to byl u nás problém, protože dcera nechtěla pít a já se musela zavírat do ložnice, protože ji všechno rozptylovalo,
ale zvládla jsem to s nimi doteď dobře, syn jde až teď do školky

lucka662006
autor
28. srp 2013

@andy82 Z kojení mám taky trochu obavy, abych mohla kojit malého, aby dcera moc nežárlila a nelítala mi přitom po baráku a nepouštěla spotřebiče...když člověk kojí, tak nemůže starší dítě moc okřikovat, mladší zase potřeuje na kojení klid, případně klidný tišší hlas....aspoň malá to tak měla, jinak se nepřisávala a plakala.

petule246
28. srp 2013

@lucka662006 - mám kluky 18 m od sebe a já jsem teda naopak chtěla, aby mi kluci společně po obědě spali doma v posteli - abych měla klid na kávu a úklid a PC a knížku ... prostě čas pro sebe. Mám pocit, že se mi to dost vyplatilo, kluky ještě dnes zaženu každého do svého pokoje a mladší každý den spí, starší jak kdy - někdy spí, jindy si odpočívá, případně sám si hraje v pokojíku - a já mám stále po obědě svůj klid. Na čerstvém vzduchu jsme byli celé dopoledne a odpo asi tak půjdeme, takže taky v pohodě.
Ten první rok to bylo trochu náročnější, většinou jsem počkala, až mi po obědě usne adam (mimino) a pak šla uspávat do postele staršího (tehdy neuměl usínat sám, takže to bylo docela náročný) - později už usínali sami oba.

dana3262
28. srp 2013

@lucka662006 já mám také sourozenecky kocar. Staršímu je 3,5 a jeste si tam občas schrupne. Spal po obede jen v kocarku a ja je vozila. Byli jsme venku 5-8 hod denně i v zime. Myslim, ze jsem se tim fyzicky vyřídila.. kojení bylo peklo. Starší rušil, mladší se rušit nechal a v 11mes uz to vzdal.. ☹

letadlo13
21. čer 2017

Obnovuji s dotazem, jak to kdo děláte. Asi bych potřebovala třetí ruku, nebo cvičenou chobotnici. Mám dva kluky 20 měsíců od sebe, takže 3/4 roku a 2,5 roku. Starší přestal přes den spávat a mladší jede na 2 spánky. Takže vstaneme ráno, kolem 10 jde mimčo spát do kočáru a vyrážíme ven (domek 2+kk, s dvorkem bez zahrady), do lesa a na hřiště, míst je tu dost. Snažím se být venku co nejdelší dobu a klidně i když se malý vzbudí... ale to taky do nekonečna nejde (jídlo, horko atd.). Odcházíme domů často s řevem, protože ten starší by tam byl do večera. Někdy vysvětlím, někdy hold neposlouchá. Mám dvojkočárek, jinak bych ho musela odvléct nevím jak...
Přes poledne jsme doma a mimčo si leze, hraje a starší začíná padat na zobák, sám neusne, jedině pokud je opravdu mrtvý (výjimečně). A je protivný, ospalý, naráží do věcí, všechno mu padá z ruky... vím, že to nedělá schválně, ale když letí hrnek a pak i celý talíř špaget, co mimoděk vezme loktem, a rozpleskne se to po koberci... to už jsem na mrtvici. Dostanu ho do postele, usnul by, kdybych si k němu lehla na půlhodinku, ale právě vyspané mimčo mi půlhodinku nedá, znova jde spát až kolem 3-4 odpoledne, starší se probere definitivně a jde se ven. Ale kolem 6 večer už je to na mašli. Jak se za čtvrt/půl roku trošku sjednotí, bude to snad fajn, ale teď bez babiček a jakékoli výpomoci teda padám. Manžel je někdy i doma, ale jako homeoffice, ne jako poskok k ruce, prostě musí pracovat a ne uspávat v poledne děti. V 8 večer si jde manžel lehnout se starším a já nejpozději do půl desáté umořím i mimčo.
Během dne musím samozřejmě uklidit (mimino každé smítko sní), vyprat, navařit...
Snídám strouhanku a zimné kafe 😀 a posezení v klidu jedině teď... musím jít spát, nebo padnu, malý v noci dost vstává na kojení. Protože když malý přes den spí (tu půlhodinku až 2 hodiny) chci vzít staršího třeba k vodě nebo prostě ven, co má doma taky pořád dělat... děti jsem do dvou let chtěla, myslím, že tomuhle se člověk nevyhne ani později a nechtěla jsem, aby potom miminko blokovalo provoz staršímu děcku (výlety, dovolená u moře). Docela to zvládáme, ale zajímalo by mě, jestli máte někdo nějakou vychytávku, nebo co vám pomohlo. Manžel dělá maximum a všichni příbuzní 200 km daleko. Jak uspat děcko po obědě s výskajícím/brečícím kojencem za zadkem?

verusky
21. čer 2017

taky jsem zvedava, kdo sem co prihodi...
@letadlo13
ja mam deti 16 mesicu a je to spatne... nemam zadnou radu, nejak jsem prezila doted (starsi dva a trictvrte, mladsi rok a pet mesicu), ale uz padam na hubu. a zpetne ani nevim, co vsechno kdy a jak probihalo. ja to radsi zapominam............. mam uz v tomto rozestupu starsi dcery a taky jsem to zahy zapomnela (jinak bych do toho nesla podruhe). maly mi spi uz jen jednou denne, ale zacina si vymyslet ta starsi... v Tvem veku jsem mensiho nechala si i hrat s necim, co bezne nema, nez mi usla ta starsi (musela jsem drzet za rucicku). vecer jsem uspavala zaroven (jsem na deti sama), maly vytuhl u prsa, male jsem docetla knizku a dala pacu. ale ted uz to taky nefunguje vzdy. ja si dala holt jediny cil- prezit. protoze je to nekdy opravdu neskutecne narocne.
drzim palce a jsem zvedava na prispevky lepe organizujicich maminek (si rikam, ze asi neumim organizovat...)

rebe
21. čer 2017

@letadlo13 Hodně dlouho se mi nedařilo, aby spali zároveň, většinou se překrývali tak o pět minut, poté, co jeden usnul, druhý se vzbudil. Nejhorší na tom bylo, že jsem moc nezvládala chodit ven, ráno mi mimčo usnulo, než jsme se vystrojili, pak se překrývali. Bez šátku na nošení bych to období nezvládla. Když začali spát po obědě zároveň a já si občas mohla přes den zdřímnout s nimi, bylo to jako výhra v loterii. Vydrž, určitě jsi blízko 🙂

letadlo13
21. čer 2017

@verusky @rebe je pravda, že je to dynamický systém, mimčo roste, mění se roční doba... ta zima byla dlouhá, teď, když je teplo, tak se bojím, abych je neuvařila. Koukám, že to dávám ještě dobře, věk bych neměnila, když vidím holky, jak s odporem plánuju druhátko. Novorozenec a malý kojenec byl zlatý (kolika do půl roku furt, nic nepomohlo, hnisavé oko a chřipka...), ještě dneska v noci občas "prdí" než usne. Ale hodila jsem ho do šátku a byl pokoj, jeli jsme podle toho staršího. Malý už nechce do šátku, to teď se vztekne, chce lézt a objevovat. Už se staví, tak se objeví nové možnosti. Babičky a tetička fakt chybí. Naštěstí mám na dvorku písek, tak ho vyhodím a vyhraje si hodně i sám. A pak se člověk otočí s košem prádla a vidí, jak jeden sype do obýváku francouzským oknem písek a mimino ho nadšeně jí, mouchy si dělají z obýváku rekreační středisko a to jsem byla v koupelně 3 minuty 😉 a mám hned co dělat...

verusky
22. čer 2017

@letadlo13 ja jsem ted nejak vycerpana a me to vzdycky nastve, kdyz mi pridelaji praci... dokonce jsem cetla clanek, ze kdyz je clovek casto nastvany, muze mit horsi jatra, tak je ma ocistit, tak par dni jim zdrave (akorat to prehanim, jeste kojim). ale stejne si mozne, ze proste ty dva za sebou zvladat bravurne bez pomoci, je mozna nesmysl... taky je otazka, jak kdo se umi prizpubit, ja mam rada uklizeno, to pak clovek treba mirne ci vice trpi... nekdy, kdyz je nejvic ouvej, tak se snazim si predstavit situaci za rok, za dva, deti ve skolce, samostatnejsi...

verusky
22. čer 2017

@rebe a jak je uspavas zaroven? muzes popsat, jak co probiha?

yelowangel
22. čer 2017

Ahoj, taky bych se chtěla zavěsit. Zatím se o další mimčo vyloženě nesnažíme ale taky se nechráníme. Synovi teď budou 2 roky a přes den spí tak 1x po obědě (s délkou jak kdy, někdy 20 minut, jindy 2 hodiny). Jak byste případně skloubily spánek dětí v 1kk? Zatím nám to stačí ale mám takový tušení že bysme museli do většího kdyby se zadařilo...nebo se to dá nějak ukočírovat? Je docela dobře možný že za rok už syn nebude přes den spát vůbec ale zase si říkám aby případně nerušil mimčo. Děkuji za typy.

kamimnichov
22. čer 2017

osobne si myslim,ze zadny navod neexistuje! jednak se to u miminka porad meni a jednak je kazde dite jine. Syn mel spankovou poruchu. Uz od porodnice nedokazal usnout,usinani hodinu s hysterickym revem. To jsme nejak zvladli. V jeho 22m se narodila dcera. Tehdy spal v poledne,uspavani cca pul hodky a pak vecer-opet jen drzet za ruku. Dcera uz od porodnice umela usinat sama. Dokonce to vyzadovala,chtela svuj klid. Takze pres den pohrat,nakojit a odnest do pokojicku do sve postylky. Pohladit a do 3min spala.To bylo uzasne. Od porodky proste hned oba spolu,aby si zvykli a nevadilo jim jejich nocni probouzeni. (v tu dobu syn 3x vzhuru na mleko).
Ve veku 5m dcery to ale najednou prestalo fungovat. S vetsi pohyblivosti uz nechtela spinkat/usinat sama. Chtela se ukojit a nejlepe zustat celou dobu pripojena ☹ takze des. V tu dobu jsem musela neustale cist a vymyslet aktivity,co jdou u kojeni. Po cca 6tydnech i toto preslo. Nyni (od cca 7m veku) spi mala 2x denne, ukojim a prelozim do postylky/nebo venku na prochazce.

Zmenilo se nam i vecerni usinani. Pred tynem jsem zavedla synovi usinani samostatne. Umyju,dam pyzamka,kojim a ctu vecerni pohadky. Pak pohladim a odchazim. Dcera casto ale jeste nespi,protoze posledni ca 2m vyzaduje vecer cca 3/4h kojeni a dudani,nez opravdu usne.Takze ji ted odnasim z pokojiku a dokojim v loznici a prenasim zpatky. (jinak bych musela odsunout synovo samostatne usinani o mnoooho mesicu dal a to nechci,kdyz k tomu ted tak nejak sam dospel).
Predpokladam,ze za dalsi 2-3m se to u dcery opet zmeni.Kazdopadne beru jako vyhodu,ze se uz od narozeni ucastni uspavaciho ritualu se synem a driv se na nej napasuje.Vlastne uz od zacatku usinaj max pul hodiny od sebe!

rebe
22. čer 2017

@verusky Už před porodem jsem začala dceru nechávat spát v posteli, aby si na to zvykla a nevyžadovala kočárek. A uspávání potom probíhalo a probíhá tak, že všichni tři ležíme v naší posteli, mladšího kojím a se starší se mazlím. Když byl malý mimino, tak jsem seděla v polosedu, jeho měla v náručí a pod ním mi v klíně ležela dcerka, teď většinou kojím vleže na boku a ona se ke mně zezadu tiskne. Ví, že syn při kojení usne a potom se otočím a budu se mazlit jenom s ní. Celé to trvá tak 20-30 minut a po těch nervech z dob, kdy byli mrňaví a nefungovalo to, musím říct, že tak od roka mladšího to funguje skvěle a je to pro mě ohromně příjemná část dne, kterou si regulérně užívám. Ke konci ležím na zádech a na každém rameni mi leží přitulený jeden klidně oddechující mazlíček, nádhera!