Jedno nebo dvě děti - finanční zátěž

eviczka85
13. únor 2017

Ahoj, máme skoro 2letého syna a tak řešíme, zda se pokoušet o druhé dítě. Přemýšlíme hlavně kvůli finanční stránce, abychom jim mohli zajistit do budoucna kroužky, slušné oblečení, spoření apod. a abychom mohli všichni vyrazit občas na výlet, k moři. S manželem splácíme hypotéku na byt, ale jsme v paneláku nešťastní. Sotva syn začal lézt, sousedi pořád klepali. Se dvěma dětmi bychom museli každý měsíc hodně počítat a v paneláku bychom i zestárli. Na druhou stranu malý má děti rád, je kamarádský a pořád vyžaduje naši pozornost, nechce si sám hrát. Kdybychom měli finanční zajištění, o druhém dítěti nepochybujeme. Byla jste některá ve stejné situaci, jak jste se rozhodli a jak finačně vycházíte?

somalicats
13. únor 2017

@eviczka85 Ahoj, my máme děti tři, moje nejstarší dcera je z prvního manželství a dvě děti (3 r a 10 měsíců) mám se svým současným mužem. Loni na jaře jsme kvůli početné rodině koupili domek, takže hypotéku máme taky. Co se výdajů na děti týče, dokud nechodí do školy, tak jsou poměrně nízké (oblečení po sobě dědí, hračky jsem vždycky kupovala kvalitní, takže nejmladší teď "používá" hračky po prostřední - ne že by nejmladší nedostala nikdy nic nového, ale není nutné kupovat tolik).
Kroužky a spol. mají smysl, až je dítě ve škole. Nevím, kde bydlíte, v Praze se cena kroužků za pololetí pohybuje v průměru kolem 1500 Kč (kroužky při škole, v jiných institucích to může být i víc). Nejstarší mívala max 3 kroužky týdně (chodila na keramiku, na sportovky a ještě měla výtvarný kroužek, na druhém stupni už chodila jen na němčinu). Každopádně na výdaje na školní rok jsem ukládala stranou v průběhu celého roku, takže pak nebyl problém zaplatit družinu, kroužky, jazykový pobyt, prostě cokoli, co bylo potřeba. Hezké oblečení má smysl taky až do školy, ve školce se ledacos poztrácí, poničí, takže do školky jsem zásadně dávala a dávám to starší. Prakticky v době, kdy ty výdaje polezou nahoru, už budeš zase zpátky v práci, takže i vaše příjmy budou o něčem jném, než o jedné výplatě a rodičáku.