Kdy pořídit druhé dítě?

safira.b
5. zář 2011

Ahojky holky,chtěla bych znát Váš názor na to kdy pořídit druhé dítě. Naše dcera má 13M a mě to láká na druhé dítě,ale spousta lidí říká, že je to náročné. Jaké máte zkušenosti vy. Vím, že je to velmi individuální, ale máte někdo zkušenosti s dětmi které jsou rozdílem dvou let? Jaké jsou podle Vás výhody a nevýhody. Chtěla bych si o tom udělat obrázek, abych se rozhodla zprávně. Děkuji všem za názory a zkušenosti 🙂

hojda
5. zář 2011

Je pravda, že kolem roku, jsem taky začala přemýšlet o druhém🙂, nějak nám ty mimina vyrostou, co? Ale plánovali jsme děti s odstupem 3 let a to se nám skoro podařilo. To si musíš rozhodnout sama, podle toho jak se cítíš🙂.

jasekd
5. zář 2011

https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/deti-nar...
Tady najdes, co potrebujes. Ve veku tve dcery byl muj syn, kdyz se nam narodila dcera , jsou od sebe presne 1 rok a 3 tydny, oba narozeni v pondeli tyden pred Velikonocnim pondelim 🙂 A jde to prezit. Pokud se citis na druhe dite, zadne "dobre rady" neposlouchej, ona spousta lidi ma tendence zvelicovat, ruzne se litovat, rikat ti, jaka je to hruuuuza (mmch nerikali to i kdyz jste cekali prvni? Nam nekteri ano 😀 ) Zalezi jen na tobe a tvem partnerovi a na situaci, zda je vhodna pro prichod druheho, na nicem jinem 😉

veruska007
5. zář 2011

My meli mit deti od sebe 1,5 roku, bohuzel to nevyslo. Ted jsou od sebe kluci neceleho 2,5 roku a je to super. Starsi vubec nezarli, bez kocarku je od 1,5 roku, takze nemusime resit kocarky a skate apod. Starsi maleho porad hladi, pusinkuje, pomaha... a vyhoda je, ze obe deti po obede jeste spi, takze mam dve hodinky jen a jen pro sebe 😎 . A taky jsem si jeste neodvykla, jake je to s miminem 😀 . Pri delsi pauze by se mi asi nechtelo vzdat vsech aktivit nanovo.

lucisa
5. zář 2011

Nevím, jestli tady podobné téma už není/nebylo, tak abych se neopakovala.

Já mám starší dcery od sebe bez 3 týdnů 2 roky. Nepřišlo mi, že by to bylo až tak náročné, jako jiný věkový rozdíl. Možná to bude tím, že starší dcera byla ve 2 letech hodně šikovná, mluvila ve větách, zvládla spoustu věcí kolem sebe a nebyla moc mazlivá, takže u nás nebylo až tak moc třecích míst, když jsem druhou dceru kojila nebo se jí jinak věnovala.
Je jasné, že bylo třeba dávat pozor, aby jí nevědomky neublížila, nechápala, že to není panenka, takže klasika jako píchání do očiček nebo kousnutí do prstíků u nás taky proběhlo, ale zase jak mladší povyrostla, pěkně si spolu vyhrály. A i když dnes se porvou jak koně několikrát za den, vím, že si na druhou stranu spolu pěkně vyhrají, zvládnou různé hry, zabaví se.
Třetí dceru máme záměrně několik let po starších, holky se na ni strašně těšily a teď v jejím necelém 1,5 roce s ní začíná být sranda, lítá za ségrama, napodobuje, mazlí se a volá na ně.
Reaguje, zlobí je a holky se k ní moc pěkně chovají. Nejstaší dcera je dokonce natolik šikovná, že nemám strach s ní nechat malou na hlídání, když si třeba potřebuji na 10-15 minut odskočit pověsit ven prádlo, nebo když se třeba chci sprchnout a pod.
Obě holky už umějí předvídat spoustu věcí, takže zachytí nebo jistí malou při hopsání nebo běhání, ví, že to není sranda mít dítě a já doufám, že to do budoucna nezapomenou a budou mít hezký vztah i v dospělosti.
A protože vím, že starší k sobě mají hodně blízko a myslím, že když budou za pár let velké, zatímco na malou za chvilku už nebude tolik času, protože budou v pubertě, budou jiné zájmy, kámošky, kluci apod., přemýšlíme s manželem i o čtvrtém dítku, aby právě Ameli měla stejného parťáka věkově blízko jako velké ségry. 🙂

Myslím, že každý věkový rozdíl má pro i proti, mě 2 roky přišly ideální. Ale jiná ti zase řekne, že je lepší mít větší rozdíl, dva jedináčky, které si třeba víc užije, protože je pravdou, že třeba co se týče dětských a miminkovských aktivit, byla prostřední dcerka trochu šizená, s jedním se dalo podnikat víc věcí, než s malou a větším.

Záleží na každé, co upřednostňuje, ale pokud tě láká mít druhé, je to možná znamení, že jsi na něj připravená a není důvod to odkládat. Naše maminky běžně rodily i dvě tři děti po roce a také to zvládly.

pitruskaskarolinkou
5. zář 2011

Za mě rozhodně spíš později, tedy min. 3 roky rozdíl. A i to je ještě málo. Já jsem ráda, že nám to vyjde po 4 letech. Vidím to na dceři, jak to vše prožívá jinak, jaký je rovnocenný parťák. Osobně bych si neužila ani jedno ani druhé dítko v případě mít je po třeba roce až dvou 🙂 Ale to je každého věc. Za mě rozhodně až tehdy, kdy ten starší je nějakým základním způsobem soběstačný a chápe souvislosti. Je skvělé dcerce ( 4 roky v říjnu ) teďka něco vysvětlit a vědět, že si uvědomuje následky a výhody 🙂

kammka
5. zář 2011

pokud máte kde bydlet, neřešíte nějakou finanční či rodinnou krizi, vyprdla bych se na rady, kdy je čas na druhé dítě a šla do toho.. ono to má vždy své výhody a nevýhody.. nám se bohužel nepodařilo navázat na první mateřskou, potratila jsem, ale pak nastala doba, kdy si dcera začala o sourozence říkat.. teď mi pořád nosí obrázky prapodivných hlavonožců, do kterých namalovala panďuláka se slovy to jseš ty mami a moje sestra.. s případným bratrem nepočítá.. no tak si vyber, dohadovat se se 4letým capartem, jaké pohlaví budoucího sourozence je dovoleno..nebo kdy to tomu dítěti vůbec říct... u takhle malýho dítěte bych to neřešila, není asi třeba, šla bych do toho 😀

jop
5. zář 2011

no to je asi na každé z nás, jak se cítí. Někdo je mateřský typ a rodil by i po 9 měsících 😉, někdo (jako třeba já) preferuje věkový rozdíl mezi dětmi větší... Já mám zatím jen jedno dítě - necelé 2 roky, ale co mám kamarádku, která má děti 2 roky od sebe, tak ji docela lituju, protože je fakt sedřená, věčně utahaná a kromě dětí nemá čas vůbec na nic. Taky to strašně závisí na babičkách - jestli jsou v dosahu a jestli jsou ochotné hlídat, aby se z toho člověk nezcvoknul 😀

gabka32
5. zář 2011

Ahoj, mi by nevadilo otěhotnět hned po porodu, ale kvůli císaři jsme museli rok čekat a pak jsem už chodila do práce,.. tak jsme si s MM řekli, že ty 2,max3roky budou ideální rozdíl, měla jsem i 2letou mateřskou. ale druhé mimčo se nepovedlo hned, takže jsou holky od sebe 2roky a 7měs. a za sebe můžu říct, že je to fajn, starší už byla celkem samostatná, když se mladší narodila - sama se oblíkla, najedla, plíny jen na noc... na sestřičku je úžasná, pořád mi pomáhá, snad ani nežárlí.... a ted začla chodit denně do školky a já tak mám více času na malou, která už se začíná více pohybovat a má větší nároky na mou pozornost ..... 😉

ale je to opravdu individuální, někomu vyhovují rozdíly i 5-7let, starší už více pomůžou s menšími... já bych neměnila, dala bych si říct i třetí, klidně hned, ale nejde to, MM nechce, tak možná za pár let, jestli si to rozmyslí,..

evulka25
5. zář 2011

Pro ideální 4-5 let

zanet2009
5. zář 2011

Tak naše starší holčinka měla 3,5 roku, když se narodila druhá a věkový rozdíl naprosto ideální. Starší se sama oblékla,najedla,bez plen-paráda a hlavně ještě do 4.měsíců malé chodila do školky, tak jsem měla čas a klid na malou.

karotky
5. zář 2011

Každý věkový rozdíl u dětí je v něčem pro rodiče více a méně náročný. 😉
My jsme se chtěli začít snažit o 2.dítko,když tomu prvnímu bylo 19 měsíců.Jenže se mi do toho nečekaně vpletly 2 náročnější operacem,ze kterých jsem se vzpamatovávala dalšího půl roku. 😖 Začali jsme se snažit,když byly tomu staršímu 2 roky a sourozenec se mu narodil v jeho 3.letech+3.měsících+4.dnech. 🙂
Čím více máte to starší dítě samostatnější,tím více zpohodlníte a o to větší náraz se dostane,když se Vám narodí 2.dítě.Ale pak když se s tím srovnáte,je to větší pohoda,než když u těch dětí máte menší věkový rozdíl. 😉
Pro mě bylo směrodatné,aby to starší dítě sešlo a vyšlo samo schody,aby se u mělo samo najíst,samo si dojít na WC a aby mělo proklubané všechny zuby(abych se v noci pořádně vyspala).I tak jsem měla těhotenství dost náročné(i po zdrav.stránce),takže jsem ráda,že jsme to všechno zvládli a teď je nám hej! 😎

anieanne
5. zář 2011

Myslím, že na tuhle otázku jednoznačná odpověď neexistuje, protože pro každého je ta správná doba jindy.. Já jsem s bráchou o čtrnáct let - pro moji mamku super, v jednu dobu jsem byla jak druhá máma ( vlastně dodnes jsem ), ale pro nás jako pro děti ? Nejsme sourozenci, jsme každý jedináček... Rozdíl jeden, dva roky ? Pro dětičky ideál, a ty to ten první půlrok / rok přežiješ 🙂

llllucka
5. zář 2011

Osobně považuju 2,5 roku za minimum.Ideálně je to 3 roky.A proč.U nás je rozdíl necelého 2,5 roku.Když jsem otěhotněla,tak syn ještě neušel tolik,kolik bych potřebovala a nošením jsem si vykoledovala klid na lůžku.Druhá věc je,že druhému dítěti se nikdy nemůžete věnovat tolik,co tomu prvnímu a pokud je větší rozdíl,tak starší může do školky nebo na pár hodin do miniškolky a to pomůže jak tomu staršímu (je v kolektivu dětí a někdo se mu věnuje trochu jiným způsobem),tak mamince,že má víc času na druhé dítě.Můj starší syn přijal malého dobře a nedělá mu zle záměrně,ale proto,že ještě nechápe,že to mrně nemůže dělat věci jako on .... takže musím pořád jen hlídat a hlídat.Mám kamarádku a ta má 4 roky děti od sebe a když jí říkám,co všechno musím hlídat,tak je překvapená,protože to ona už toho staršího nemusí.Na druhou stranu mám i kamarádku,která má děti 1,5 roku od sebe a řekla bych,že u ní je už "uřvaná a vystresovaná matka" diagnóza.Takže za mě je lepší trochu větší věkový rozdíl (ale 4 roky je maximum),aby se člověk mohl dětem víc věnovat i si je víc užít.

terkaz
5. zář 2011

Ja myslim, ze ty 3 rocky jsou tak idealni, pokud to vyjde 😉 Starsi ditko je uz samostatne, zacina pomalu chodit do skolky. Je vice casu na to mladsi. Samozrejme kazdy jak chce a citi. Kdyz to beru podle sebe, chci si deticky vsechny uzit stejne a a ne jen "prezit" to nejhezci obdobi. 🙂

marrei
5. zář 2011

Podle mě pro rodiče je ideál 4 roky a více (mají s tím starším míň práce), pro děti čím menší věkový rozdíl, tím líp 🙂 Já jsem vždycky chtěla věkovej rozdíl tak 2-3 roky, vyšlo nám to neplánovaně bez 3 týdnů ty 2 roky od sebe. A neměnila bych 🙂 Zvládáme úplně v pohodě. Ale určitě hlavně záleží na tom, jak se cítíš na další dítě.

brisalek
5. zář 2011

ahoj , je tady nekolik diskuzi mamin, co maji deti brzo po sobe, tak zkus zavitat tam. Podle toho co ctu...to je nekdy silene(tech deti,ktere nezarli,jsou hodne...je asi fakt mensina).,ale zase maji k sobe deti urcite bliz a to starsi neni takovy jedinacek. Co mam maminky okolo sebe s malym vekovym rozdilem, tak je na nich videt jak jsou utahane, nevyspale, nervozni...nektere to priznaji, jine mlzi a vychvaluji ty vyhody deti blizko sebe.Jednou jsem slysela nejakeho detskeho psychologa, ktery rikal, ze bud do 2 let nebo pak az okolo 6. Mezi tim pry deti hooodne zarli.
Takze musis byt same k sobe uprimna,jestli jsi hlavne psychicky schopna to zvladnout 😉 a jak moc prevazuji klady nad zapory. Samozrejme zalezi i na tom jak ti pomaha manzel, jetsli mas fungujici babicky...Ono to neni jen o tom po porodu, ale i tehotenstvi...co kdyz bude rizikove....atd.

januzza80
5. zář 2011

Ja mam prvni dve deti od sebe 22mesicu a nelituju toho,jen ten prvni rok byl narocnejsi,ale deti si vice muzou spolu hrat je to vetsi plus.Hlavni je jak se na to citis ty a manzel. 😉

zurkova
5. zář 2011

Naprosto souhlasím s názorem IIIIucka, přesně tak je to u nás. My máme věkový rozdíl 2 roky a 4 měsíce a je to docela děs. Podle mě je ideální minimálně 3 roky, aby dítko chodilo už do školky. Malá ještě samostatná moc není, od každého trochu si umí udělat sama, takže je to záhul. A ještě k tomu máme dost uplakané miminko, tak jsem někdy zralá tak na cvokárnu :(

natalie77
5. zář 2011

Ahoj,chtěla jsem děti asi 3 roky od sebe. Kdybych věděla, jak to dopadne, tak bych se snažila už po zahojení jizvy po císařském řezu. Jak to tak vypadá, budu mít dva jedináčky....jestli budou vůbec dva.
Moje druhé těhotenství skončilo v 10. tt zamlklým těhotenstvím, po roce a půl jsem konečně otěhotněla a třetí těhu bylo ukončeno ze zdravotních důvodů v 7.tt 😖 ☹ 😔 a nyní mě čeká operace dělohy a pak cca rok čekání až se vše zahojí....a pak známý kolotoč v Gennetu............
Myslím, že kdybych věděla, jak to dopadne, sekala bych děti za sebou, jak to jen jde... 😉 .
O to víc jsem teď šťastná, že máme vůbec jedno dítě, je to zázrak, Děkuji, že se mi tyhle srajdy neděly než jsme malého měli...
Držím pěsti.

evulinkab
5. zář 2011

Tak já osobne chtela mit vzdycky deti tak 3 roky od sebe a to z tech duvodu, co už tady byly psany-starší ditko jde do školky a ty budes mit alespon to dopoledne cas na mimi, starší ditko je už samostatnejsi, bez plen, atd...A i pro sourozence je to jeste dobrý vekový rozdil, kdy si spolu casem v pohode vyhraji..

andelka
5. zář 2011

My budeme mít rozdíl 23měsíců, tak ti pak řeknu 😀 Ale myslím že to půjde. Bude to náročné, ale půjde, bude muset. Náročné to je skoro vždycky, každé dítě je jiné, každý rodič, někdo má pomoc, někdo musí všechno sám...nedá se říct že nějaký rozdíl je ideální, horší nebo lepší, hlavní jsou zdravé děti.

majatob
5. zář 2011

ahoj, ja mam deti planovane s malym rozdilem, prvni dva jsou o 22 mesicu a druha se tretim o rok. A abych pravdu rekla, nejnarocnejsi mi prislo jedno dite 😅
opravdu si nemam na co stezovat, myslim si, ze zvladam v pohode, doma cisto, navareno, deti spokojeny, ja spokojena 🙂 utahana obcas su, ale ktera mamina neni at ma jedno dite nebo deset, vyspala su normalne, pokud jim nerostou zuby spi celou noc od 20 do 7 coz mi staci 😀 nervozni byvame taky nekdy vsechny, ne? prave naopak si posledni dobou pripadam velice vyrovnana a klidna az se obcas sama sobe divim 😀 😀 😀
jestli se na dalsi dite citis pripravena, tak do toho jdi a na okolo kasli, kdo chce stourat, ten si vzdycky neco najde 😉

syll.
5. zář 2011

Já chci mít odstup 5let, než povedu prvního synka do školy, tak bych chtěla druhé 🙂 prostě, až bude samostatný jak je tady už psáno..věkový odstup mi nevadí, my jsme se ségrou o 14let, to je už dost, ale i tak mi to nevadí :o) Záleží jak se kdo cítí a má odvahu jít do toho dalšího miminka...já se držím při zemi radči :o)

kristi
5. zář 2011

mně vyhovuje rozdíl 5 let a více, prostě potřebuju vědět, že to starší se o sebe postará, že je ve školce, že je samostané atd....abych na to malé měla dostatek času a hlavně nervů.

daasenka85
7. zář 2011

No tak asi nebudu ta pravá, když ještě ani nejsem těhotná (ráda bych brzy 🙂 ), ale vždycky jsem si říkala max.dva roky od sebe.. je to u mě dané tím, že po dětech toužím už snad od dvacítky, ale vzhledem k okolnostem (studium, výběr partnera) jsme se začali snažit až letos v únoru (duben ZT v 7tt). a zatím jsem zastáncem toho, že bych chtěla děti 3,5 až 4 roky od sebe, a to díky tomu, že jsem někdy nervák už teď, navíc mám na sebe někdy vysoké nároky, tak bych asi měla pocit, že nezvládám a selhávám... chtěla bych se oběma věnovat stejně.. a taky vzhledem k finanční situaci.. ale člověk míní... kdyby nám první trvalo delší dobu, už bych asi druhé neodkládala.. Je to každého věc, jak se cítí.. taky záleží, jaké je první dítě...

kab
7. zář 2011

Já mám mezi holkama rozdíl 23 měsíců. Chtěli jsme to tak úmyslně, jakmile bych se vrátila zpátky do práce, už by se mi na další mateřskou nechtělo. Takhle budu dohromady mimo čtyři roky, což je až až. Mám štěstí, že mám hodné mimino a starší nijak zvlášť nežárlí, takže to jde. Nejhorší jsou rána a vypravování ven, to ještě získá grády v zimě. Ale celkově si nestěžuju. Bylo by fajn, kdyby mi starší příští rok vzali do školky, ale vhledem k její naplněnosti s tím nepočíám. A taky na to nejsem sama, manžel chodí z práce kolem půl páté a babičku mám v baráku.

coxa
7. zář 2011

Ahoj, my jsme dvě děti moc chtěli, ale pravda je ta, že jsem si to do dvou let staršího syna absolutně neuměla představit, že bych k němu měla ještě miminko. Na dvou letech se to nějak úplně zlomilo a pořídili jsme sourozence, takže jsou od sebe 3 roky a mně to přijde fakt ideál. Davídkovi je teď 16 měsíců a představa, že bych k němu měla už teď zase mimi - kdepak, ještě ne! 😅 😀

daisynka
7. zář 2011

já mám čerstvé miminko a rozdíl mezi sourozenci je 4,5 let za mě ideál, malý je samostatný, žádná žárlivost, navíc druhé mimi je holčička, tak jsme ho ještě před porodem zapojili do příprav, vybíral kočárek, lahvičku, připravuje nám vždycky plínu aby měl pocit, že se taky zapojuje, je dobrý, že před obchodem, kde jsou třeba schody počká u kočárku a spoustu věcí mi usnadní, přes den je ve školce, nežárlí, že malá je s námi v ložnici a on je sám v pokojíčku, naprostý pohodář, malou pusinkuje, za mě ideální rozdíl, i 3 roky je myslím mazec

janapavlik
7. zář 2011

Pro mě ideální odstup 4 - 5 let, když je první dítě samostatné, ale každého věc. My jsme tento věkový odstup chtěli, ale bohužel člověk míní, příroda mění... 😒

beny
7. zář 2011

Ahojky tak já mám svoje dvě děti od sebe bez 4dnů přesně dva roky.A jelikož to je kluk a pak holka tak to bylo a je trochu divočejší.Ale asi je to tím že synáček je hyperdivoch a malá je zase paličatý zlatíčko.Ale jinak si myslím že odstup sourozenců kolem těch tří let je asi nejlepší.Já jsem se svýmy sourozenci rozdílově 10let a 6let a vlastně jsem si tady jako malá neměla s kým hrát.A když jsou ty sourozenci k sobě věkově blíž tak je to opravdu lepší.Aspon to můj názor.Ikdyž teda mám ted děti dvě a dva roky po sobě a chtěla bych ještě jedno ale to tak za 5let takže pak bych taky vlastně měla ještě jedináčka 😀 alet oje vše ve hvězdách.každopádně rozdíl dvou let se zvládnout dá. 😉