Kdy pořídit druhé dítě?

safira.b
5. zář 2011

Ahojky holky,chtěla bych znát Váš názor na to kdy pořídit druhé dítě. Naše dcera má 13M a mě to láká na druhé dítě,ale spousta lidí říká, že je to náročné. Jaké máte zkušenosti vy. Vím, že je to velmi individuální, ale máte někdo zkušenosti s dětmi které jsou rozdílem dvou let? Jaké jsou podle Vás výhody a nevýhody. Chtěla bych si o tom udělat obrázek, abych se rozhodla zprávně. Děkuji všem za názory a zkušenosti 🙂

hansed
7. zář 2011

My budeme mít děti 17 měsíců od sebe 😉 sice jsem chtěla počkat, ale kvůli dceři jsem do toho šla. Trochu se toho děsím, ale malá dělá velké pokroky, je to šikulína, manžel pomáhá, když je doma a babičku máme o patro níž 😉 jenom musíme dokoupit sourozenecký kočárek a je to.....já jsem se na těhotenství těšila, naštěstí netrpím na nevolnosti a nějaké neduhy... až na pobolívání bříška po větší námaze, jsem v pohodě... malou si užívám, prcka v bříšku taky a až tu budou dvě cácorky, bude to sice záhul, ale nemůžu se dočkat 😵

takže, na okolí se vykašli, vždycky se najde nějaký rozumbrada, který si myslí, že spolknul všechnu moudrost světa 😠 z vlastní zkušenosti vím, že nejvíc straší lidi, co nemají děti, nebo mají dítě jedno 😉

samsa
7. zář 2011

Já mám děti od sebe 2 roky a 9 měsíců a je to celkem pohoda. Nepřipadám si nijak zvlášť utahaná, stíhám všechno. Horší to je, když jsou obě nemocné, ale jinak mi přijde, že mít dvě děti je lepší než jedno. Děti si už spolu hezky hrají, tak mám víc času na domácnost.

ia.
7. zář 2011

ahoj, my jsme se rozhodli pro rozdíl 3 roky a to nám naštěstí vyšlo. Přiznám se,že když jsem otěhotněla, malý měl 2 roky a 3 měsíce, tak jsem byla docela vyděšená, malý měl "skvělé" období, kdy zlobil, neposlouchal, ubližoval, zkrátka fakt príma období. Naštěstí se to zlomilo ve 2,5 letech a od té doby je to lepší a lepší. Je rozumnější, domluvím se s ním atd. Další výhodou je, že mi v září nastoupil do školky. Těším se, že budu mít na miminko čas přes den, vše si v klidu udělám, odpoledne vezmu kočár a půjdeme pro syna, a hodinu po nás dorazí domů tatínek, aby případně pomohl apod. Za mě, menší rozdíl než 3 roky je náročný a možná zbytečně stresující pro maminky. Ale taky záleží na věku, mě už je přes 30 a prostě té energie je míň, věřím, že kdyby mi bylo o deset méně, tak neřeším jestli mám děti od sebe dva roky nebo tři....

bertica.h
7. zář 2011

tak skoro by som do toho ja osbne neišla.neilen ked sa dieta narodí je to náročné,ale ich vzájomné žabomyšie vojny..my máme 3,5roka.podla mna ideálne..hoci tiež niekedy si hovorím,že sme mohli mat druhé neskor.

giraffe8
7. zář 2011

je to úplně jedno hlavně se na to musíš cítit... my jsme s tím čekali a pak jsem nemohla otěhotnět 13 měsíců...ted jsem konečně tehulka a prcci od sebe budou 4 roky.. mladší bude ve školce takže pohoda 🙂 přeju hodně štěstí jistě to vzvládneš,ženy si přece poradí se vším 🙂

misaskul
7. zář 2011

Ahojky, my zatím nemáme ještě ani první mimi (to snad příjde příští týden), ale už teď víme, že příští rok se začneme snažit o druhé. Jinak souhlasím s tím, že pro každého je ideál jiný věkový rozdíl a že se stejně rozhodneš podle sebe, resp. sebe a manžela. U nás je to tak - chceme mít děti věkově u sebe, aby byli parťáci, pohráli si, rozuměli si, pak budu na rodičáku jen ty dva roky a ráda bych se přehoupla z jedné hned do druhé, třetí důvod souvisí s druhým a to, že bych nerada šla do práce až po šesti nebo sedmi letech, mám strach, že i přes zkrácený úvazek, co mi zůstane během mateřské, z toho rychle vypadnu a další důvod je, že bych nerada vypadla z toho, jak se starat o miminko, takže pro nás je nejlepší varianta mít děti 2 roky od sebe a doufám, že nám to vyjde. 😉

petule246
7. zář 2011

ahoj, no já bych teď řekla, 2. dítě co nejdřív od prvního ale ... 2. dítě se nám vyvedlo tak nějak omylem 18 měsíců od prvního. Celé těhu jsem z toho byla dost v šoku a měla strach, jak to zvládnu. Nicméně nakonec to probíhá docela v pohodě a moc se mi líbí, že jsou kluci tak blízko u sebe a vidím, že to budou velcí parťáci a je to prostě fajn.

smecka
7. zář 2011

Já měla za ideální rozestup 3 roky, realita je trochu jiná 😀 (2r.,1m.), ale neměnila bych.
Každý měsíc je to lepší a lepší. Pravda, že děti a domácnost mi zaberou veškerý čas, o mých koníčkách si můžu nechat zdát, ale neměnila bych. Není to přeci napořád.
Důležité je, zda máš k dispozici babičky. U mě babičky nefungují, že by hlídali, ale když už toho mám doma plný brejle, sbalím děti a jedeme všichni na návštěvu k babičkám. 😉

svatule
7. zář 2011

My chceme s manželem děti rychle za sebou, jednak kvůli věku, dále, kdybychom se rozhodli pro případné 3. a taky já za sebe říkám, že když bych se vrátila do práce, na další mateřskou bych už asi nešla...prostě se bojím, že bych pak zpohodlněla a už by se mi nechtělo zažít zase ten kolotoč, pokud se povede druhé rychle, budu ve cviku, sice to bude první rok až dva záhul, ale snad to přežijeme 😀

kkamca
7. zář 2011

Ahoj,
já sem chtěla rozdíl max 3 roky,aby se mi to navazovalo na další rodičák.Bohužel osud chce ,aby bylo vše jinak..Nicméně když šel kluk do 1.třídy ,tak sem si řikala,že by to bylo ideální mít právě ted mimi.(samostatnost atd).Vyšel 1 .třídu ,tak sem si zas řikala,no bylo to docela náročný 😀 tak třeba se zadaří ..No nebudu to prodlužovat.Už ani asi soudit nemůžu,protože u nás už to bude jako 2 jedináčci,což mě teda neskutečně mrzí. 😒 Až se někdy zadaří......

Nicméně k otázce - nevadilo by mi mít děti z odstupem 3-4 let.Ale asi dřív bych do toho nešla.

pa.

kopretinka26
10. zář 2011

Ahojki, my chtěli tak 3 roky, ale nějak se nedařilo ☹ Osud chtěl a po dalších 2-letech snažení se narodila dcera Adéla. Takže rozdíl o 5 let a 3 dny🙂 Terezka je narozena 16.2. a Adéla 19.2. tak jsme si aspon datum objednali 🙂) Je to super ale mít starší dceru, už pomůže, sem tam skočí k malé, podá něco. Takže opravdu bych volila raději rozdíl těch 4-5 let 🙂 Dříve né!!!! Je to věc názoru, ale když si maminka pořídí k menšímu prckovi ještě malé tak nemá čas pořádně ani na jedno z nich. 🙂 Věc názoru ale 😀

kaleilah
10. zář 2011

Nejlíp neplánovat a čekat, až k vám to druhý dítko bude chtít přijít 😀 a pak je to jen skok k třetímu 😀 😀

Děti brzo po sobě jsou super, sice rodina vyčerpaná, ale teď když slyšim ty dva, jak si povídají, hrají, usínají spolu a jsou na sobě závislý, neměnila bych ani za nic.... Až mám strach, jestli přijmou "knoflíka" do party, jestli mu náhodou nebudeme muset taky rovnou pořídit nějakýho sourozence 😀

blueapple
10. zář 2011

Je krásné, když se podaří otěhotnět, když si člověk řekne. Většinou tomu tak ale není...takže plánovat si nějaký odstup je fajn, kdyby to vyšlo "na povel"... Hlavně, když se podaří otěhotnět a mimi jsou zdravé ! To přeji nám všem !

cattinka
14. zář 2011

Ahojky, jo člověk míní, život mění. Taky jsem měla v plánu odstup tak 4 roky, ale díky pendlování mezi Českem a Velkou Británií a stavěním vysněného domečku je to nakonec 6 let. Až teď mi dochází, že je to vlastně výborný. Dcera už chodí do školy a já jsem doma s malým. Emča je rozumná holka a vím, že malého chvíli zabaví a neublíží mu. Má ho moc ráda a když přijde ze školy, žene se nejdřív za ním. Mám štěstí, že vůbec nežárlí. Snažím, se jí často říkat, že jím mám moc ráda, stejně tak moc jako Ríšu, jen se o něj teď musím starat trošku víc. V příbuzenstvu máme i odstup necelé dva roky a když vidím jak je ta maminka uhoněná, tak rozhodně nelituju jak to máme my.

tamarakralova
25. dub 2021

Máme rozdíl necelé dva roky a za mě luxus. Ted zvažujeme třetí a to už by byl rozdíl 7mi a 5ti let od starších sourozenců a to už nevím nevím :D

andelka
25. dub 2021

@tamarakralova já mám mezi prvními dvěma dětmi rozdíl 22 měsíců. Když byli malí, byl to mazec. Luxus je to možná tak teď. Necelých 7 let po druhém mám benjamínka. Je to super.

netopejr
25. dub 2021

2 r nebo min je lepsi nez 3 r nebo vic. Kol3 roku to hur vývojove snasi, kol 2.jeste berou ze mimino je součást sveta, kam se narodili.... pro triletaka uz vetrelec. A jeste mdyz triletak kde do skolky a mama je s vetrelcem doma. Zarlivist byva podstatne vetsi. Samozrejme individualne tl muze byt i jinak. Do tech jsou si hodne partafj, přizpůsobj se, spolu si hodne vyhrajou, jsou vyvojove podobne. At vm to hezky vyjde! ❤

tamarakralova
25. dub 2021

@andelka já mám naopak pocit, že ted je to mnohdy těžší - hádají se, provokují, jsou hlučné :D do toho povinnosti. Mě to sedělo, protože miminko spalo, se starší se hrálo, obě v kočárku ... Na druhou stranu si ted právě díky menšímu věkovému rozdílu i rozumí, hezky si hrají, jak jsou to obě holky, tak mají i společné zájmy ... :D

Zase neumím posoudit větší rozdíl. Kamarádka má rozdíl necelých 8mi let a ta zase říkala, že super - starší pohlídá, podá, donese a odnese, povozí v kočárku .... ale z mého uhlu pohledu docela otrokařina pro starší :D Tos nevím :D

tynka9
25. dub 2021

Tohle si musíš rozhodnout sama, jsou tu maminkách které ti napíšou, že 4 roky ideál... já si to neumím vůbec představit - máme děti o 17 měsíců a je to skvělé. Je to šrumec, ale když vidim, že jsou jak dvojčátka, skvělí parťáci, co na sebe nedají dopustit... úžasné. Nelitovala jsem nikdy. A za měsíc se nám narodí třetí. Mezi prvním a třetím bude skoro přesně 3,5 roku a od mladší 25 měsíců. Věřím, že to náročné bude, ale zároveň se všichni na miminko moc těšíme. Jo a do skolky zatím nechodí ani jeden, hlídání máme občas, tatínek se dle možností zapojuje, ale má toho sám taky dost... a ano, jsem často unavená, ale stojí to za to 😉

andelka
25. dub 2021

@tamarakralova no moji už mají 9 a 11, dva kluci,tak o řevu a provokovani něco vím též. Ale už jsou dost samostatní,takže pohoda. Nejmladší je taky kluk. Aby nějak extra pomáhali jsem po nich nechtěla, jen občas teď pohlídaji, pohraji si, ať můžu uvařit nebo se okoupat..