Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

beruska24.9.
24. led 2012

@tital - to si jen myslíš 😅 naše mrňavá si o pozornost ´´řekne´´ 😀 tahle taktika fungovala tak první týden, dva.

helulela
24. led 2012

Dudák se u nás nakonec vyřešil sám od sebe. Syn si ho rozkousnul, ráno mi to ukazoval. Vybavili se mi historky od jiných, tak jsem řekla, že dudu má "bó" a musíme ho vyhodit. Syn vyrazil ke koši a sám ho tam hodil. V duchu jsem se sice zaradovala, ale bála jsem se, až přijde poobědové spaní, protože do té doby by bez dudáka neusnul. Lehnout si šel v pohodě, na dudu se neptal a usnul. Večer to samé. Další dny se na něj asi dvakrát zeptal, to jsem mu jen zopakovala, že přece dudu vyhodil a tím to skončilo. Perlička je, že od té doby spí v noci o hodinu dýl 😀

andelka
25. led 2012

My dudlík nepoužívali nikdy (pokud nepočítám pár týdnů když měl asi 2měsíce), takže to je dobrý, ale nočník ignoruje, takže budu plínkovat oba dva, a doufám, že v létě se zadaří a nějak to půjde.
Nejvíc se bojím režimu spaní - už teď spí přes den maximálně hodinu a v noci se budí, minimálně 1x, teď když je nachlazený tak 4x. Jsem unavená už teď a co teprve potom. Danyho jsem kojila ve dne v noci co 2h.
No nějak to zvládnem.

anysek85
25. led 2012

@andelka Se sanitou nepočítej. Jsou nějaké změny, či co 😕, já valila s děckem teď v týdnu pro kamarádku s miminem a nic moc, povím ti. Nebýt to fakt blízká kamarádka, tak na ni prdím. Počítala se sanitou, nedali. Prý nové nařízení 🙂. Raděj si domluv předem třeba svého taťku s autem, nebo nějaké přátele. Na sanitu nespoléhej, oni sami nevěděj, jestli ti ji můžou dát. Prý právě byly nějaké změny, tak řekli, že nee, ona se domáhala, tak znejistěli, ale nakonec nedali. Určitě někoho blízkého s autkem seženeš 🙂. Anebo ten taxík, to je jistota 🙂. Přece jen nechápu, proč zabírat sanitu, když si můžeš zaplatit taxi? 😅 Ale toto je můj osobní názor... nepřijde mi to moc fér - jsou jiní, kteří odvoz skutečně potřebují, naši babi vezli teď rodičům do dom. péče v krunýři v lehu, přivázanou na lehátku, páč jinak to nejde, sedět zatím nesmí... takže asi tak...

anysek85
25. led 2012

Jinak omluva za off topic příspěvek, pročítám, protože se mě to snad taky bude týkat 😉

andelka
25. led 2012

@anysek85 hm, tak to jsme celkem nahraní. Jediná možnost je, že ten den dopoledne zrovna nebude brácha nebo švagrová v práci (dělají na směny), jinak mě absolutně nikdo nenapadá. 😒
Já taťku nemám vůbec a tchán má služební, tj. je od rána mimo Ostravu.
Pokud to nevyjde, tak to vyřešíme taxíkem, jen musíme nacvičit upevňování autosedačky, ať pak nezmatkujem.
Minule to nešlo vůbec, neměli jsme ani autosedačku.
A sranda byla, že když jsme volali taxika na cestu do porodnice, tak muž radši neříkal dopředu proč to chce, jsme s ebáli aby nás vzal, a pro jistotu jsem měla pod sebou deku a igelit, ať není třeba po cestě nehoda 😀 Ale bylo to v poho, z domu je to fakt kousek.

A k tématu - takže to vypadá že se s malým uvidíme až doma, v klidu. Minule jsme tam ještě zmatkovali s papíry a půjčením monitoru dechu...takhle na nás bude malej čekat s babičkou.
Ještě musíme pořídit nějaké ty hračky, co by si kluci dali navzájem 🙂

fiallinka
25. led 2012

@tital jo, přesně tehle režim se osvědčil, a taky jsem měla pocit, že ta Kája jede podle Jurči, prostě to bylo takové "závaží" na rukách navíc 🙂. Jedna věc je pozitivní - starší sourozenec pro toho mladší představuje tu nejlepší hračku, takže se do určité míry zabaví "spolu", teda samozřejmě za tvého dohledu 🙂, a hodně dělají tvé zkušenosti a to, že už to není poprvé.

anysek85
25. led 2012

@andelka Andělko, já nechtěla strašit, třeba vám ji dají. Jen mě přimělo k reakci to, že jsem v pondělí frčela do porodnice pro tu kamarádku. Počítali s tím, u prvního jim sanitu taky dali, nyní ne. Tak narychlo nikoho nesehnali (všichni v práci) a tak jsem jela já 😅 😕. Manžu se starším děckem jsme tam dokonce museli nechat a poslat je mhd, protože jsem vezla své dítě a máme easy fix, takže místo fakt nebylo. Malý držela v náručí... 😅 😕, no kovbojka jako prase. Bála jsem se polišů, apod.

Nikdy více 😅 😔 Fakt se pro jistotu pojistěte.

andelka
25. led 2012

@anysek85 no už abych pomalu hledala zas čísla na taxiky. Asi to bude nejlepší řešení, já fakt nemám komu říct. A s těmi změnami ve zdravotnictví...radši na nic nespoléhat.
stejně mě fascinuje, jak všichni (úřady, zdravotnická zařízení, ale třeba i když je nějaká akce pro rodiny...) počítají s tím že má člověk auto 😅

anysek85
25. led 2012

@andelka Jj, je to tak. Však si to pojistíš a když ji dostanete, tak to bude pro vás jen dobře 🙂. Vychází to teď prý z nějaké novely nebo reformy nebo co. Mně šetření neva, jen kdyby to, co ušetřej na maminách a nemocnejch obratem nerozkradli mafiáni 😅 😕.

andelka
25. led 2012

@anysek85 no zas na taxik bysme nemuseli moc čekat, spíš by on čekal na nás 😅 ale musíme si pořádně natrénovat to usazování autosedačky.

1983hr
25. led 2012

Já taky jela taxíkem a stálo mě to po městě 250kč☹

brisalek
25. led 2012

@anysek85 no na malem meste je to asi jedno, jestli te veze sanitka nebo ´jine auto, ale v Praze pri tech ucpavkach🙂 muzes jet vlastnim autem take hodinu a pul, kdezto sanitka projede 10x rychleji🙂

reruna
25. led 2012

@tital ahoj, mám kluky od sebe skoro přesně 24 měsíců - tady už je jedna podobná diskuze, není moc dlouhá, tak zkus přečíst, už jsem tam něco psala, tak se mi to nechce znovu🙂 https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/rozdiel-...

andelka
25. led 2012

@1983hr nás tehdydo 100kč(tuším 80) z domu do porodky.

@brisalek kdybych začala rodit sama, tak si volám sanitku a ne taxika, to je jasný. Z porodky jsme jeli jako každé jiné auto 😉

tital
autor
25. led 2012

@helulela Takhle nejak pocitam, ze to pobezi. Proste narocne to bude, ale ne neprezitelne. Navic ja mam starsiho chlapecka opravdu moc sikovneho, chodi od 10 mesicu, kdyz nandam jidlo, i se sam naji, ted nove rad pomaha, nosi si veci, zkousi si treba oblekat boticky... to vsechno se bude hodit, bude-li rad spolupracovat 🙂

tital
autor
25. led 2012

@helulela Zavidim ! My mame nekdy sileny noci a to ma u sebe uz dudliky tri (naivne jsem si myslela, ze si ho najde a do tlamicky strci sam....), jenze broucek sedi a place....

tital
autor
25. led 2012

@andelka Andelko, nevim jak v Ostrave, ale jednou jsem se ptala prazskeho taxi a rikali mi (nemam overeno), ze kdyz si to objednas dopredu, ze jsou schopni zajistit i sedacku pro dite. Ve vasem pripade vajicko... ale i tak bych to zkusila, zavolat na operatorku a vylicit problem, ze ocekavas chlapa, ktery neco zastane a umi pridelat vajicko s novorozenetem do auta 🙂))

tital
autor
25. led 2012

@reruna Aha, dekuji. Ja hledala, ale nenasla. Tak si prectu.

andelka
25. led 2012

@tital no já právě nevím jak moc dopředu by to šlo, minule mi až po vizitě řekli že nás pustí domů, čekala jsem že tam ještě jeden den budem. Takže doma byli zaskočení 😅 i tu sedačku nám kamarád přivezl až večer jak jsme už byli doma. Ale tu už mít budeme, tak se nějak domluvíme hned jak budem vědět v kolik nás +- pustí.
Jak jsme si volali taxika k porodu, tak borcovi to trvalo asi 45minut, protože ještě něco měl - bylo kolem 1h v noci, že 😅 Ale tak už tam budu podruhé, tak už nebude problém počkat ve "společenské místnosti", už jsem schopná nakojit a přebalit kdekoliv, kdykoliv 🙂
Můj malej je taky vcelku šikovnej, akorát má ještě plínky, no. Ale jinak pomáhá hrozně rád. Tak snad to zvládnem.

reruna
25. led 2012

@tital možná jsi nenašla, protože je to slovenská diskuze, ale píše se tam oběma jazyky, tak snad nevadí...

kuratkol
25. led 2012

A jak jste to dělali s kočárkem ? Měli jste ten pro 2 děti nebo to první už zvládalo chodit úplně bez kočárku ?

andelka
25. led 2012

@kuratkol my sourozenecký neplánujem. Na procházky budem z kraje brát asi dva kočárky, většinou asi nebudu chodit sama a pak bude prostě cupkat. Stejně teď po chvíli mrčí že chce chodit. A na hřiště dojde.

beruska24.9.
25. led 2012

@kuratkol - u nás jeden kočárek, stejně se od 1,5 roka starší používali golfky na ´´výlety´´ do města, po vesnici na procházku chodila pěšky. teď do města používáme skejtík ke kočáru, ale jen když potřebuji někam rychle dojít. jinak ji nechávám chodit samotnou, ale to je na dlouho.

marcelkap
25. led 2012

Dobré téma 🙂 Taky nás to čeká, tak si jdu pročíst ty rady a zkušenosti 🙂

simvoh
25. led 2012

U nás byl taky jeden kočárek.......ale kluci jsou narození v zimě, takže když se narodil druhý, tak jsme chodili ven jen na kratší procházky a to zvládl sám pěšky bez kočárku, navíc bydlíme na vesnici, takže se nemusím tolik bát, že by mi vběhl pod auto......do města jsme jezdili společně jen občas a i to se dalo bez kočárku (pro toho staršího), sice jsme se courali ale to nevadilo......nikdy se mi nestalo, že by se zasekl a řekl, že ho bolí nožičky, že chce do kočárku.....ale možná to bylo tím, že jak se narodil bráška, tak ten byl v kočárku a on chodil od té doby pěšky.......ale určitě pro mamky co bydlí ve městě se vyplatí ten skejt za kočárek nebo kdo ví, že dítě samo moc chodit nechce tak ten sourozenecký kočárek......

helulela
26. led 2012

@kuratkol my máme buggypod, starší sice chodí pěkně a rád, ale vůbec nedrží směr a u každé blbosti se zasekne na půl hodiny, takže využíváme denně

helulela
26. led 2012

@tital to je super, když se sám nají, a jestli se vám povede odplínkovat, moc ti to pomůže

copa
26. led 2012

tak tohle téma u nás bude taky brzy aktuální, rozdíl u nás bude 23 měsíců, zatím to vidím poměrně růžově 😎
malá je naštěstí už celkem samostatná, vyhraje si sama, nají se sama, už od 1 roku spí sama ve svém pokojíku, hezky už mluví, takže si o všechno řekne, domluvíme se spolu, dost věcí si nechá celkem rozumně vysvětlit, je zvyklá přespat u babiček atd. 🙂 ale po narození druhého počítám, že pro ní za začátku bude těžké, že se o moji pozornost bude muset dělit 😒 taky ještě pořád má plínky, spí v postýlce s dudlíkem... ale to teď nechci hrotit (druhé se má narodit už za měsíc), plínek jí násilím nezbavím, na to si musí přijít sama, postýlky budou 2 a dudlík, když je jen na spaní, tak ať ho ještě chvíli má, nemám teď psychické ani fyzické síly na to, nechat jí x nocí vyřvat 😔 sourozenecký kočárek neplánujem, zatím ani ten skejtík ke kočárku, malá toho dost ujde sama a miminku v kočárku bude myslím jedno, jestli ujedeme x km nebo budem drncat na místě 😉
že má maminka v bříšku miminko jí říkáme, občas ho pohladí, ale stejně podle mě nechápe 😉
jinak počítám, že nám tak min. měsíc bude trvat, než si zajedem nějaký režim; domácnost půjde trochu stranou, ostatně to už si trénuju teď 😀
od miminka dostane nějaký dárek, bude se jí snažit trošičku zapojit do péče a samozřejmě taky nějaký čas vyhradit jen jí

zuzi82
26. led 2012

Ahojky, ráda se do diskuze přidám. Taky se nás toto téma týká. Děti budou od sebe 26 měsíců. Matěj je šikovný, tak doufám, že se to narozením mladšího sourozence nezkazí. Přes den je bez plínek a na spaní je hodlám do července taky odbourat. Dudlíka jsme zrušili v říjnu a když jsem zjistila, že jsem těhotná (neplánovaně), tak jsem začala vést syna k větší samostatnosti. Dokáze si nandat slipy, oblíknout tepláky a obout boty, samozřejmě pod mým dohledem, jakžtakž už se i sám nají, tak věřím, že tohle mi pomůže. V noci spí v postýlce ve svém pokoji a spí už celou noc. Mám ale v plánu v dubnu vyměnit postýlku za velkou postel, tak snad to nebude problém. 😉