Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

irenka
27. únor 2012

@samson
@veronnica
Holky, nějak to zvládneme.... já s tím ted bojuju.
Největší problém ted vidím v tom kočárku.
Ale dnes jsme upravili skejtíka a budu asi zítra pomalu zkoušet. Ale o dalekých procházkách si můžu nechat zdát.
Horší je myslím mít děti cca rok nebo rok a půl od sebe. To už teprve je záhul. 🙂 😉
Ted už to stejně nezměníte, tak to nemá smysl řešit. Prostě to zvládnete! Jako ostatní maminky! 🙂 😉

hest
27. únor 2012

@irenka Drž se, kdyby se ti hodilo, mám to leháto Fisher Price, houpe a vrní, dvě ze tří hraček co tam visely mi VOjta schoval, ale leží mi to tu zbytečně...ještě ted apřijde ve čtvrtek kamarádka jestli by to chtěla, ale pochybuju, že bude chtít, čeká první, tak potřebuje hodně věcí nových. Kdybys něco potřebovala, tak dej vědět.

JInak holky já mám děti od sebe 16 měsíců a ten skejt se mi neosvědčil..malej jezdí teĎ na motorce anebo je umvený, tak se veze ve dvojkočáru..ideální i na záchvty vzteku-) zapnu a jedu a je klid-)

beruska24.9.
28. únor 2012

@samson - vítej! rozdíl mezi dětmi 23m. starší chodila od 10,5m. doma, od 11m. venku. takže o dvojkočáru jsem ani neuvažovala. koupila jsem na bazárku skejtík, využíváme, když někam jedeme. přeci jen, přesun je pak mnohem rychlejší než s ťapajícím batoletem. po vesnici starší chodí, maličká v kočárku.

beruska24.9.
28. únor 2012

@irenka - podle toho, co píšeš, mám pocit, že to bude taková ta prvotní žárlivost - ten největší nápor. kolem domácnosti dělej teď jen to nejnutnější (trocha nepořádku se nějaký čas přežije), věnuj se dětem a když máš možnost (což při dvou dětech moc není) snaž se odpočinout. časem by se měla situace zlepšit, malý si na miminko zvykne a ty zvládneš při dětech víc práce kolem domácnosti.

beruska24.9.
28. únor 2012

@veronica - nestresuj se předem. každý to zvládá jinak, stejně nikdo nedokáže pořádně odhadnout, jak bude situace vypadat 😀
jo, s tím hubnutím je to možné. po prvním dítěti mi trvalo 8-9m. než jsem byla na své předtěho váze, u druhého jsem za 3m. měla o 5kg méně než před těho. a to jsem v obou těho přibrala 19kg!!!!!!!!!

irenka
28. únor 2012

@hest
Ahojky, tak kdyby to kamarádka nechtěla, tak bych si ho půjčila alespon než zprovozním to naše. 🙂
Moc díky. Apropo co děláte dneska odpoledne? Máte program? Chtěla bych na chvíli ven, ale nevím kam až to zvládneme.

@beruska24.9.
Já to tak beru, ale mrzí mě to. To je ale asi normální. 🙂

hest
28. únor 2012

@irenka měli jsme jít do Sloníkova..ale zaspala jsem-) šla jsem spát kolem půl druhé...a pak děti kńouraly..a pak koenčně kolem půl osmé všichni usnuli, tak jsem usnula tvrdě..a zasapala jsem sraz..se mi tam teď nahonem tak moc nechce..

irenka
28. únor 2012

Kristýnko,
venku je ted tak hnusně, že ani nevím zda někam vyrazíme! 🙂

tital
autor
28. únor 2012

@hest
@irenka Kdyby jste holky podnikaly neco "prazskeho" dejte nam taky klido vedet, kdyz budeme mit volno, pridame se 🙂 Napadlo me, i Irenko, jestli by Ti nepomohlo, kdychom Ti vyvencili prave jen Anicku ? Vim, ze je to mozna troufaly, vlastne me neznas, ale s mym Bertikem staci jakykoliv park, kde muze jet na motorce (kdyz je teda sucho) a pak bych Ti mohla kocar houpat, kdyz bude mala nakrmena, urco rada pospinka venku a ty by jsi mela cas na Matyho ? Zauvazuj o tom 🙂 Asi nebydlime daleko, sic pres udoli, ale neni to neprekonatelny... Na Stodulkach je spousta peknych hrist, kdyby jste chteli dojet, nebo u vas, az bude malickato lepsi pocasi....

irenka
28. únor 2012

@tital
Něco naplánujeme až bude venku hezky! 🙂
Jsi moc hodná, děkuju za nabídku... 🙂
Já doufám, že si to sedne a bude líp. ANi ještě nemá svůj režim kdy by měla papat a kdy spinkat.
To chce asi taky ještě čas....

JO jinak holky, co mám dělat, když mám stále chutě na sladké? To asi těch 7 kilo co mi ještě po porodu zůstalo jen tak nesundám co? :D totální závislák na čokoládě, sušenkách, jogurtech fakt síla 😅 😅

tital
autor
28. únor 2012

@irenka To je v poradku ! Ja prvni mesice po porodu nedelala nic jineho - susenky, buchy, jogurty ! Kila jsem ve skutecnosti sundala, az kdyz jsem prestala kojit - a to ve 14 mesicich Bertika ☹. Ted jsem dva mesice tehotna a uz jde vaha nahoru ! Bohuzel, pomahaji na nevolnost opet jen sladkosti, buchty, kolace, strudliky, a susenky .... 😠 Kdyz si predstavim platek masa skoro se mi zvedne zaludek. Takze smele do toho. Mas kousek po porodu, domu jsem si taky prinesla 7 kg, a sli dolu fakt pomalu. Mam spoustu predsevseti na druhe tehu, ale obavam se, ze nedodrzuju ani jedno, jsem naprosto nezodpovedna, muzu rict, ze uz mam skoro 2 kg nahore 😖

reruna
28. únor 2012

@irenka chuť na sladké je asi normální, potřebuješ moc energie a nejrychleji je z cukru, bohužel to dlouho nevydrží...zkus pomalé sacharidy - brambory, těstoviny, rýži.

irenka
28. únor 2012

@tital
Já když se na sebe podívám, tak mám asi 2 nebo 3 kila jen v prsou.... 😀 😀 😀
Jestli máš chut na sladké a maso se ti hnusí, tak by to mohla být holčička. 😉
Já taky přibrala dost ted s Aničkou. Tak to neřeš, to nemá cenu.

@reruna
To jím taky, ale chut na to není! :D

Jinak já už pomalu cvičím, jsou to tedy cviky spíš na záda. Bojím se dělat víc, aby se mi dobře zatáhlo břiško.
Ale už je fakt malinký. Kůže sice vytahaná ale to pak doženu až po 6ti nedělí pojedu na první trénink, tak se s holkama chci protáhnout a pak pomalu začít opět trénovat.
jestli máme jet v květnu na soutěž, tak at nedělám ostudu na parketě. .... :D

tital
autor
28. únor 2012

@irenka Ty jsi dablik ! 😵 Trenink... soutez.... v kvetnu ja budu koule. Zavidim. Me je posledni dva dny lepe. Planuji taky alespon navrat k Mojzisce, a nejake cviky na zada, mozna nohy, zadek, aby se to zase uplne nerozplizlo....

samson
28. únor 2012

zdravím holky tak jsem se sem konečně dostala 😵 Musím aspoň něco dočíst

samson
28. únor 2012

fakt jde to hubnutí po 2 dítěti tak rychle... 🙂 Já u Anetky nabrala 17 a po 3 měsích jsem byla na své váze. Nyní se tedy cpu jak protržená - taky by měla být holčička

samson
28. únor 2012

Holky a dotaz jak to děláte s oblečením. Když máte stejné pohlaví nenakupujete nic? já si třeba nemůžu pomoc a už jsem pár věciček koupila. I když je teoreticky fakt nepotřebuju, jelikož toho mám po Anetce víc než dost. A co paki s tím oblečením budete ho prodávat? Já když vidím kolik jsem do toho dala peněz...tak se mi chce brečet. A věřím, že oblečení se moc dobře neprodává

veronnica
29. únor 2012

@samson Ja jsem si zajistila od kamaradky krabici modrych oblecku, pujcenych, v pripade, ze by to byl kluk. Na holcicku jsem si zatim nic nekoupila, drzim se, protoze vydaje s bytem byly velke, to me motivuje neutracet, protoze po Kristynce toho mam taky dost. Ale mivam cukani :D Stesti v nestesti, ze nikam nemuzu, takze se nedostanu do obchodu s obleckama.

samson
29. únor 2012

@veronnica já se snažím také nikam nelézt jelikož vždy něco odnesu...horší je ten internet...no budu se muset krotit

reruna
29. únor 2012

@samson já toho moc nekupovala, měla jsem dva kluky, navíc narozené oba v září, kupovali jsme ale nový kočárek aspoň🙂 občas něco koupila babička... akorát teda botičky a papučky nové...

tital
autor
29. únor 2012

@samson Hoj, budeme mit druhe mimi ve stejnem obdobi jako Bertika- tedy v zari. Mela jsem dost veci unisex barvy. Pokud bude kluk, dokoupime jen drobnosti a pocitam boticky, ze budu chtit pokud mozno vzdycky nove. Pokud budeme mit devcatko, mame slibeno od kamaradek, ze prenechaji obleceni po svych detech. Napriklad jedne ted pujcuji vsechno po Bertikovi - ona ma dve deti, starsi holku a mladsiho kluka, tak uz zadne neplanuji a ty divci veci mi pak chce dat. Ale i tak pocitam- mam treba jednu kombinezu hnedou, druhou pak sedou, ze kdyz se to doplni ruzovymi doplnky, ze to bude hezke 🙂 S prodejem obleceni uz ted mame potize. Respektive jsem nic neprodala. Nechapu to, davam hezke veci za super cenu. Ale internet je toho plny a kdyz si to mamky nemuzou osahat, nechteji nakupovat..... Kocarek mame jeden, ted jsem objednala golfky a ty budou taky doufam i pro druhe dite, stejne tak jako vajicko, lehatko do vany, monitor, chuvicky, sedacka pro vetsi do auta.... opravdu tu vidim velkou financni usporu. I tim, ze prave ty veci mame v neutralnich barvach 🙂 A tak jsem zatim vymyslela, ze pro druhe mimi budu chtit jako darek jen pleny a vlhcene ubrousky 😀 - od vsech 😅

zlilly
29. únor 2012

my budeme mit rozdíl 1r a 9m, takže něco asi sedět nebude, ale nemelo by toho byt tak uplne moc. bodycka, pradlo, to se vyuzije vzdycky, svetricky zase nejsou tak úplně citlivý na velikost, takže taky pujdou použít. takže asi jenom zimní věci. ty co mám budou asi malý. ale mám tam prekrásnou kombinézu, která byla loni prvnimu prckovi velká, ted by mohla byt tak akorát. a tak od toho roku už asi bude sedet vicemene všechno, doufám. zatím sem koupila akorát pár plenek🙂
ale musim si koupt nejaký tehotenský oblečení. mám sice pujčený super kalhoty po kamradce, ale dneska sme byli venku, malej se vyvalel v blate, utřel se do mě a byli sme oba jako čunata🙂 takže potřebuju něco fakt odolnýho🙂 nejlíp asi těhotenský maskáče. 😀

baarca
29. únor 2012

Ahoj, pokud mohu přispět se svými zkušenostmi, já mám děti od sebe bez 12 dnů přesně 2 roky.
Kočárek - u nás zafungovalo to, že Mates dostal k narozeninám odrážedlo a místo dvojkočárku nebo skate jezdí na něm. Sice samozřejmě se občas někde zasekneme, ale příjde mi to přijatelnější, než kdyby chtěl pořád vozit. Ale opět výhoda byla, že se miminko narodilo v květnu, takže v létě to s chozením nebyl problém. Mít miminko teď v zimě a čerstvého dvouleťáka, asi mluvím jinak.
S oblečením jsem samozřejmě neodolala a spoustu holčičího nakoupila, ale ty velké věci jako zimní kombinézku má poděděné. A hodně jsme dostali taky od švagrové, co má starší holčičku.

@irenka S tou krizí, my to měli/máme ve vlnách. Úplně samotný příchod z porodnice byl v pohodě, to naopak bylo úžasné, jak se Mates staral, například jí hnedka nesl zbytek od svého oběda, ať má miminko, co jíst 🙂 Ale pak krize číslo 1, když po týdnu šel tatínek do práce a byla jsem na děti celý den sama. Přesně, jak píšeš, problémy s nočníkem - demostrativně tu jednou za den se musel vyčůrat uprostřed obýváku, když jsem kojila. Srovnalo se to asi po týdnu, když mu začaly vadit mokré kalhoty.
Krize číslo 2 přišla v září - sešlo se nám toho hodně naráz, byli jsme nejdřív na rodinné dovolené, takže se Mates namlsal tatínka, ale se začátkem září tatínek odjel na služebku, Mates šel na 3 dopoledne do nové školičky, a pak jsme s oběma jela na dovolenou s kamarádkama a dalšíma dětma, ale bez tatínka. A to byla krize, na té dovolené to byl neustálý hysterák, řval každé kojení, nemohla jsem sama na záchod a tak. Srovnalo se to pak brzy doma a zpětně jsem si uvědomila, že to asi byla spíš naše chyba, že toho bylo na něj moc.
Krize číslo 3 - začátek přikrmování - řev každé krmení, což bylo dvojnásob strašné, protože první 2 týdny jsem Karolku přemlouvala na každou lžičku.
Krize číslo 4, která už je slabší, ale trvá pořád - co Karolka začala lozit a brát a bořit hračky, tak to je boj.
Zatím si maluju, jak se to po roce zlepší 😅
A máš pravdu, zvládlo to spousta ženských zvládneme to taky. Jen ale vidím hlavní rozdíl oproti jednomu dítěti, že nějak mi nezbývá čas jen na sebe. Leckdo mi Matese pohlídá, ale aby si vzal k tomu i Karolku, to už je problém...
Teď jsou oba nemocní a to je teda šílené. Naštěstí alespoň víc spí, ale jinak nevím, koho chovat dřív.

veruska007
29. únor 2012

@tital Ahoj, ja mam rozdil mezi detmi 2 roky a 4 mesice.
- kočárek máme pro jedno dítě, skate nemáme. Starší chlapeček je od 1,5 roku bez kočárku, s miminkem si na kočárek ani nevzpomněl
- krize je v poledne a večer - oba chtějí jíst a jít spát ve stejnou dobu a do toho jsou unavení a protivní
- jinak dobrý, žárlení nebylo, děti se mají rády, akorát je potřeba děti sem tam hlídat, starší chlapeček při hře s miminkem na něj sem tam šlápne, sedne, přilehne, píchne ho do oka...
- starší chlapeček se na miminko moc těšil, mé těhotenství velmi prožíval (když mu bylo 1,5 roku, umřelo nám miminko, pamatuje si to), miminko má velmi rád
- při kojení jsem napřed staršímu četla, ale brzy si začal hrát sám, tak já jen koukám, jak si hraje a kojím
- starší chlapeček sem tam super zabaví mladšího, jezdí kolem s vláčkem, autíčkem, miminko ho pozoruje... což je super, jinak se nenechá položit
- hlídání vůbec nemáme ☹, ale jde to
- oblečení po sobě většinou dědí
- jídlo když vařím, tak hodně a část zamrazím. Když se zadaří, 1-2x týdně máme jídlo ze školní jídelny, ale výborné a zdravé, takže nemusím vařit během týdne
- oba kluci jsou nespaví a velmi živí, takže jsme venku, jak jen to jde - ráno v 5 - 7 děti vstanou, v 8 jsme už venku, vracíme se v 11h, oběd, spát, ve 14h jsou děti hore, jdeme ven, vracíme se v 18h, najíst a spát 😉. Za každého počasí, i když bylo - 20
- zpocatku jsem mimco hodne nosila v satku ci babyvaku a starsiho vodila na ruku, potom jsem mu davala vybrat, jak vezmeme miminko, co mu obleceme... hodne jsem ho do pece zahrnovala.
- starsi chlapecek od zacatku vystupuje jako "veliky", "neni miminko", coz je super. Akorat teda nedal svou jidelni zidlicku. Holt jsme koupili druhou miminkovi.
- detem casto zduraznuju, ze se maji radi - podivej, usmal se na Tebe, ma Te rad. Podivej, chce Te pohladit. Hele, podal Ti hracku, ma Te rad... a tak.

helulela
29. únor 2012

@irenka Vydrž! Bude líp, pak zase hůř, zas líp a hůř a tak pořád dokola, ale celkově se to bude pořád zlepšovat. Vím, že jsi psala, že rodinu máte mimo, ale kdyby ti třeba kamarádky nabízely pomoc, ber, však jim to oplatíš. Když návštěva přijde s uvařeným obědem v hrnci, není nic lepšího. Když jsi hodně unavená, jdi spát hned, až bude příležitost, i kdybys neměla uvařeno a doma binec. Nálada je pak hned o sto procent lepší. A nezlob se na moje rady, že to se lehko řekne 😉 Snad ti aspoň trochu pomůže, když si tu postěžuješ. Já si taky vždycky postěžovala před kamarádkami a drbavým tetkám jsem odpovídala, jak je to super a všechno zvládáme 🙂

@samson s oblečením - máme dva kluky, ale každého do jiného ročního období. Většinu mladší podědil, kupovala jsem novou zimní kombinézu a pár nových věcí dostal. Jinak se snažím krotit, i tak toho mám pro něj mraky. Za to se celkem vyřádím u staršího, když teď vím, že ty krásné věci po něm užije další kluk. S prodáváním je to těžké, snažím se, ale moc to nejde. Super se prodávají látkové plíny (to tě asi netrápí), pak ujde těhotenské oblečení a větší věci jako bundy, kombinézy a oblečky na parádu. K tomu si občas někdo přibere bodýčko nebo overálek, ale jinak je to bída.

@baarca s těmi krizemi jsi to vystihla úplně přesně. Příkrmová nás naštěstí minula, Víťa byl dokonce nadšený, když jsem Adíka na zkoušku posadila do jeho jídelní židličky, to jsem opravdu nečekala. Uvidíme, jak to bude až přijde krize lezení a braní hraček... S hlídáním mám úplně stejné zkušenosti. S Vítkem není problém, ale pohlídat oba dva je téměř nemožný.

irenka
29. únor 2012

@tital
Ale nejsem, mě to prostě baví a je to moje první dítě. (můj soubor) - tak se musím starat. 😉

@baarca
Tak tys to krásně popsala.... v něčem vidím Matýska už ted...

Jinak holky, ANička má ve 14ti dnech 4660g a 56 cm, a já se stále divím, že jí nejsou některé věci. Ale to jí něco nebylo už po narození :D

@helulela
Rodina sice je v Praze stejně jako my, ale zajímá se jen moje ségra a ta chodí do práce a i tak má problémy s vyzvedáváním svojí pětileté holčičky.
Jak píšeš, někdy jsou oba k zulíbání a jindy se vztekáme... 🙂
Ale já to beru tak jako že jsem to chtěla tak musím mít já ten rozum - přeci jen jsem dospělá. No alespon podle věku ne? 😀

helulela
29. únor 2012

@irenka Anička je teda kousek 😀 ...je to tak, naštěstí ani ty krize nejsou napořád 😉

baarca
29. únor 2012

@irenka Teda, to je kus ženský 🙂 Moje Karu měla při porodu 2660g, takže jí i ty pidi mini hadříky celkem vydržely 😅
Úžasné jsou chvilky, kdy třeba Mates začne sám od sebe s Karu dělat paci paci nebo jí tiší "Kajínko, nebeč" 😵 A věřím, že těch chvilek bude snad víc a víc. V tomhle si myslím, že se nám časem ten současný šrumec vrátí, že budou mít k sobě děti blíž než kdyby byly od sebe X let.
Teda já mám teď krizi z toho, jak jsou nemocní a už aby to měli za sebou.

beruska24.9.
29. únor 2012

tak u nás teď probíhá ´´hračková´´ a ´´mobilní´´ krize. maličká zdrhá svým zvlášťním způsobem, vrhá se na hračky své starší sestřičky, které jsou v dosahu. takže pořád vysvětluji starší, které hračky může nechat poblíž.....které musí dát dostatečně daleko z dosahu miminka........proč ji má hračku půjčit.........když ji půjčí, proč ji hned nervat z ručiček atd. a samožřejmě hlídat, aby starší nezašlápla maličkou, když je na zemi na dece. už ji nějaký ten sourozenecký šťouchanec za ten půlrok dala.
dnes maličká poprvé ochutnala kousek chleba a starší ji musela samozřejmě krmit. tak jsem jen dělala dozor, vysvětlovala a krotila starší, že miminko má maličkou pusinku a opravdu ji tam nemůže nacpat takový kus chleba. no, fakt zážitek 😝 😀 ale holky vypadaly spokojeně 😵

beruska24.9.
29. únor 2012

také si užívám, když starší rve dudáka maličké do pusinky a přitom ji houpe ve vajíčku, aby mimi neplakalo....to pak netuším, zda se mám rozplývat nad tím, jak sestřičku opečovává nebo se děsit toho, že ji co nevidět z vajíčka vyklopí a dudlík nacpe snad až do krku 😀 😀 😀