Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

irenka
1. dub 2012

@dana3262
Nene, byla jsem s ním v Karlíně a jela jsem přes Hradčanskou.....

beruska24.9.
1. dub 2012

já se z té naší starší zblázním 😀 a hafuša asi také.....
poslední dva dny má nočník v koupelně. předtím v obýváku na podložce, abychom ho měli poruce, později na chodbě. jenže ta maličká tryskomyš 😀 plazmo lítá po celém bytě, tak jsem musela nočník schovat do koupelny. starší chodí čůrat zatím jen na upozornění (kaká zásadně do tepláků 😝 😠 ), jenže pravidelně, když řeknu, aby se šla vyčůrat, tak bafne hafušu za obojek, dotáhne ji do koupelny, zavře za sebou dvěře a pak teprve se tam šteluje na nočník 😀 😕 jen doufám, že tam později nezačne provádět nějaké lumpárny, když na ni nevidím. protože když mám snahu jít s ní, tak mi řekne: mami, di! 😀

irenka
1. dub 2012

@beruska24.9.
To je dobrý.... se nenudíš. Maty mi zádaně říká HUŠ... :D

beruska24.9.
1. dub 2012

@irenka - večer, jak nechtěli spát, tak jsem nakonec rozhodla, že je 21h., tudíž dost pozdě, takže jdu starší číst pohádku a mladší zatím zůstane s tatínkem v obýváku. jenže mrňavá řádila, pořád se hlásila a starší se v posteli každou chvíli zvedla a upozorňovala, že ségra se hlásí. tak jsem nakonec navrhla, že maminka už kousek četla, tak půjde číst tatínek a maminka půjde uspat maličkou. pak jsem chtěla dát starší pusu, ta mě odstrčila a volá: mamí, di...tatííííí 😀

irenka
1. dub 2012

@beruska24.9.
No je s nima prostě sranda.. co? 🙂
😀

beruska24.9.
1. dub 2012

@ined77 - na stránce 38 nahoře jsem ti psala, jen jsem napsala login ´´ined´´. takže omluva a upozornění až teď 🙂

tital
autor
1. dub 2012

@dana3262 Urco se dela i pro trojcata 😀

tital
autor
1. dub 2012

@irenka Holky, vy mne vsechny "tahate za nudli" 😀 Taky jsem planovala 3 deti, ale nejak me to opousti. Ted planuji, ze se po druhem decku vseho zacnu zbavovat 🙂, tak me nelanarte, u nas to asi na treti ditko nebude... 😉

tital
autor
1. dub 2012

@irenka To je super cena. To se nedivym, ze jsi do nej sla ! Navratnost bych rekla skoro okamzita.

tital
autor
1. dub 2012

@imzadi Ja mam termin v zari, a kocarek si rozmyslim asi na 100% az po porodu (doma to zatim take neni uplne schudne), jde mi hlavne o nastavajici jaro a leto. Chtela bych hrozne moc na brusle, do parku, proste na vetsi vylet a je mi jasne, ze ten starsi ne vzdy vsechno zvladne. I kdyz nam beha od 10. mesicu a prave ted vrcholi obdobi motorky, kdy vydrzi cele odpoledne jezdit, vecer pak teda padne. Ale na tech bruslich by to neslo jinak, mladsi bude mit cca kolem 6-8 mesicu, Bertik kolem 2,5 roku, takze na kole jeste jezdit nebude.
Ja bych chtela kocarek, kde jsou deti vedle sebe, ale to resim, jestli se mi vejde do auta a pak nasledne do vytahu, kde bych ho jinde nechavala ?
A pocitam, ze by mi vystacil max na rok, pak uz budou obe deti velike.

beruska24.9.
1. dub 2012

maličká očka jak 5tikoruny (hodila chrupku 18-18,45h.), žmoulá rohlík, skáče mi na klíně a na spaní to vůbec nevypadá. pod nohama se mi motá pes a sbírá, co mrňavá zahodí......a já bych tak móóóc chtěla spát!!!

irenka
1. dub 2012

@zoditka
Určitě se nikdo zlobit nebude když se k nám přidáš!
řešíme tu věci podobné a spíše si asi taky dodáváme kuráž jak na ty naše ratolesti.
Ono je dobré se někde vypovídat, člověk má pak pocit, že není sám kdo řeší podobné scénáře... 😉

evlyn
2. dub 2012

Díky všem za popis večerního koupání - zatím u nás koupem odděleně - malá chodí spát později, a zatím jsme na to vždycky dva i s manželem.
Jinak včera jsme měli doma při vypravování i úsměvnou historku - s plácnutím přes zadek jsem ven jako prvního vystrčila manžela 😀 Jedno dítě jsem už měla (řvoucí) v kočáře, druhé dítě (řvoucí) jsem obouvala (jednou nohou jsem přitom houpala kočár s prvním dítětem), a do toho se začal ještě vztekat manžel, že nemůže najít prstýnek, který před dvěma dny odložil a že je tu bugr a že nikam nejde a že to tady musí uklidit a a a....
Jsem si pak připadla trochu jako cvok a trochu jako superžena, že jsem pořád stresovala, že dvě děti nezvládnu a přitom zvládnu vypravit i tři, sebe a psa 🙂

Jinak se hlásím k těm, co dvojkočár zatím nemají - zvládáme s hlubokým pro mladší a starší šlape sám (a to až do porodu odmítal po dědině chodit - běhal jenom na zahradě, jinak na ramenou nebo v kočáře), rozchodil se relativně slušně sám. Když je potřeba zrychlený přesun, mám v kočáře Ergo nosítko, nahodím ho na záda a jdem. Zatím jsme teda nezkoušeli ve větším městě, ale myslím, že by to tak taky mělo jít - takže spíš zvážím ten skejtík než dvoukočár.

dana3262
2. dub 2012

@evlyn hahaha! My predevcirem! Manzel prinesl Edu od rodicu(byl tam chvili dopo) pozde na obed, pak uz byl utahanej, vztekal se a rval a manzel asi 15min vypravoval jen sebe. Byl jak zpomalenej film! Porad tu chodil do pul tela s trickem v ruce. Jindrich uz skoro usinal, Eda hystericky rval a on byl v klidu. Jak ja rikam 'stal a cumel'. Tak mu rikam 'delej!' jo a to byl ohen na strese..zacne se dohadovat, jestli si jako myslim, ze to tim urychlim a zacne diskutovat..v tu nejnevhodnejsi chvili! Ale pozor! Druhy den jsem si na to pri vypravovani dala pozor, aby to nedopadlo zas hadkou, ale zbuzeroval me uplne stejne. Rekla jsem, ze v 10 jdem, at si udela rezervu jakou potrebuje. V 9:45 jsem byla hotova a Eda byl v pohode, tak me napadlo, ze mu zastrihnu rychle vlasky, co mu lezou do oci. Jo, tos mela videt! Mohl se podelat, ze jako kvuli me Edu do 10h nevypravi a ze lzu kdyz rikam, ze v 10 jdem atd..proste nenormalni! Eda byl v klidu=vhodna prilezitost ho zastrihnout (trvalo to asi 60vterin), nesli jsme nikam na cas, nikdo nas necekal. Bylo mi uz uplne zle.. Kdyz jsem rekla, ze si deti vypravim sama, jako ostatne kazdy den, tak nechce. @tital trojkocar?! Nemaluj hned 3 certy na zed 😀 Chtela bych 3.dite do 30ti let, pak uz se chci taky venovat i jinym vecem, tak uvidime.. To by mladsimu byly 4. Kdyby jsme se odvazili driv, ze by mu byli treba 3, tak bych si ty kocarky jeste nechala. No, hlavne musim pribrat aspon 5kg nez otehotnim, jinak me to totalne polozi 😀 😀

irenka
2. dub 2012

Holky,
já kočárek pro sourozence taky odmítala. Ale fakt to u nás jinak nejde.
Mám všechno dost daleko a autem přes celou Prahu fakt nebudu jezdit.
Když chci jen na procházku s holkama tak to mám 4 stanice busem a i na ten autobus mi Maty prostě nedojde.
Takže jsem ráda že jsem ho pořídila. Ve Stromovce se mu taky moc chodit nechce. Je veliká a já miluju dlouhé procházky.
Takže máte můj obdiv, že to bez kočárku dáváte.
O nákupech ani nemluvím..... 🙂

irenka
2. dub 2012

@dana3262
Jéé ty jsi mlaďoučká, to já mám už asi za zenitem... :D

imzadi
2. dub 2012

@tital ja bych prave chtela za sebou deti, mam strach, ze kdyz jsou vedle sebe a jedno ditko vystoupi, tak se.to bude blbe ridit...ale uvidime, zatim kuba lita jako das takze nejaka zpusobna chuze vedle kocarku zatim nehrozi 😝
@evlyn @dana3262 jeee, jste mne pobavily 😀 u nas to je stejne a to zatim resime jen jedno dite, muz je v techto kritickych chvilich jak ze zpomalenyho filmu a ja rostu...kdyz reknu pohni, tak to je jako bych vyhlasila valku 😀

tital
autor
2. dub 2012

Holky v klidu ! 😀 My kdyz jsme minule odchazeli na planovany obed se svagrem, tak jsem se od manzela dozvedela, ze to takhle dal delat nejde ! Ze si ty ukoly musime rozdelit, ze nechape proc tak deorganizovane behame po byte a vypravujeme se. Asi nemusim podotykat, ze jsem Bertasovi brala nahradni obleceni, balila prebalovani, kocar, dodelavala jeho obed, balila mu svacinku, pripravovala takovy ty detsky zobky, piti, s sebou hracky na pisek, motorku, brala darky pro pribuzny, sebe delala make-upem lidstejsi, oblekala sebe i Bertase soucasne .... manzel stal v predsini a horekoval, ze uz ho to tahle nebavi 😉

Asi vsude podobne, ti nasi muzi to vidi jako pospolity celek a chteji vysledky. Nevidi tisic drobnych ukonu, ktere vedou k tomu, ze ta domacnost funguje, deti jsou ciste, najedene, ve vetsine pripadu spokojene. A kdyz nahodou matka padne v domacnosti, tak stejne maji plnou pusu argumentu, jak si to delame slozite, ze to preci jde jednoduse... Vety typu: Proc mu nedas k obedu konzervicku ? Proc musis zase varit ? Pojd si sednout.. Udelam to pak... Pripomen mi to o vikendu... Ja si tam pak neco k jidlu vezmu... Ty patri mezi me nejoblibenejsi 😠
Prave protoze nase dite konzervicky skoro neji, varit musim protoze nechodim do prace, jsem tehotna a jist musim i neco jineho nez toust, vikendy jsme vzdycky nekde v tahu... a jak si chce vzit neco k jidlu, kdyz je tam dva dny stara houska v lednici par jogurtu a cibule, ze ?

Vsude je to jak pres kopirak. Jsem naprosto v klidu 🙂 🙂 🙂

dana3262
2. dub 2012

@tital 😀 tak to je presny!! Proc zase varis? To je ulet vsech uletu!! Asi se na nej za to prestanu zlobit kdyz je to vsude stejny! To me fakt pobavilo @evlyn @imzadi

@irenka no, mladounka.. Vidim to asi tak- ve 30 3.dite. Ve 40 na venkov do baracku. Od 45 do 55 se chci venovat sobe a manzelovi a od 55 se starat o rodice. Dovolena v Bulharsku chybi 😀 Ne, nemam presny plan, jen tim chci rict, jak je toho casu hrozne malo ☹

tital
autor
2. dub 2012

@dana3262 A ja nemam dost sily nechat to dojit do krajnosti, kdy tu vazne nebude cim si oblozit ani ten toust.
Jinak mam silene hodnyho muzskyho - on prave razi teorii, ze nemusim varit, ze nevyzaduje teple jidlo !!! coz me nekdy dorazi jeste vic, protoze mi s Bertem ho proste potrebujeme a to dokonce dvakrat denne 😖

ined77
2. dub 2012

@beruska24.9. ...ahoj, omlouvám se, nějak mi to uniklo 😎 .
já vím, že v hodně rodinách je tohle podobné 😒 ...já jen doufám, že čím budou děti starší, tím větší klid u nás bude 😀 .
ale ne...jen mně nejvíc vadí, že jakoby teoreticky vím jak na to, neříkám že vždy, to určitě ne, ale uvést to nějak do praxe jde někdy velmi ztuha ☹ .
teď jsem v sobě jakoby uzavřela jednu etapu...prostě zkusím to znovu (zase)...už to tady jednou( no jednou 😅) bylo, tahle moje fakt až vyčerpanost a motání se někde v kruhu 😢 ....prostě moje dítě je hodné, dělá věci které patří k věku, tím nezlobí a potřebuje pochopení, tečka 😉 .
člověk to musí zkoušet pořád a pořád 😉
v tomhle si podává ruku jedno s druhým...nevím o kolik bych na tom byla líp mít aspoń občasné hlídání, moct někam vyrazit nebo já nevím...někdy si říkám, že je super, že máme možnost být s dětmi tak dlouho doma, ale z toho mě kolikrát i napadne, že všeho moc škodí, zvlášť pokud člověk je s dětmi ve dne v noci a ještě převážně sám..
i když...nechci se rouhat, na mateřskou, potažmo rodičovskou "dovolenou" budu vzpomínat na 100% ráda, o tom žádná 😉 🙂 .

lojzina
2. dub 2012

@ined77 muzu se podepsat pod toto? 😀 😉 😉 😉 ...moje slova.... 😔

ined77
2. dub 2012

@lojzina ...ha, a ty to máš ještě ve trojtém vydání 😀 .takže...už mlčím 🤐 😀

lojzina
2. dub 2012

@ined77 co ti na to mam rict 😕 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

tital
autor
2. dub 2012

@ined77
@lojzina

Tak ja zacnu jinak ! 😉
My mame krasneho zdraveho syna. Opravdu ! Je perfektni, je to rarasek, a je s nim sranda, kazdy den chape vic a vic veci, rozumi skoro vsemu, skoro zacina i mluvit. Vybira si obzvlaste tezka slova - traktor, citron, bryle, velbloud... Ted se ucime rikat prosim, respektive ukazujeme rucickama prosim a pak ukazujeme "to", aby mama podala, udelala nebo nejak vyresila. Bajecne spolupracuje, kdyz jsme venku na motorce. Trvalo to, ale naucili jsme se, ze na stuj se stoji, ze pres silnici vzdycky jen s mamkou za ruku, nikdy ne na motorce. Umi perfektne nastupovat do vytahu - i kdyz mame kocarek, i kdyz jedem spolu jen s motorkou. Sni skoro vsechno, a vlastne na svuj vek bajecne ovlada lzici a nekdy i vidlicku. Krasne nam usina sam. V pul dvanacte a vecer kolem osme. Zazpivame ukolebacku, pomazlime se, polozim a odchazim. Uz je to v drtive vetsine pripadu bez protestu, a kdyz uz nejake jsou, ma to duvod. Umi rict bobek, kdyz se pokadi do plenky. A libi se mi, jak se popral s tim, ze mamka odstranila dudlik, ze dudu na Bertika ceka jen pod postarkem na spinkani. Uz se dudu nikdy nebere ven, nikdy nahrani, nikdy do auta. Prestoze po nem touzi, je statecny, vi, ze ho nedostane.
Umi si sam sundat backorky, ponozky a teplaky. Docela spolupracuje pri cisteni zoubku a koupani s tatou je snad nejoblibenejsi zabava.

😀 😀 😀

PS: Takhle by to mohlo nejak vypadat... mame za sebou prisernou noc. Me zlate milovane dite rvalo 3 hodiny v kuse ☹, potacela jsem se mezi zoufalstvim (co mu je), naprostym vztekem (ze ho asi ztlucu) a vlastnim bezmocnym placem (proc zrovna musi muj chlap vstavat ve 4 rano a nebyt mi oporou - manzel spal v obyvaku, rano ridil pres celou CR).

lojzina
2. dub 2012

@tital no super 🙂 ...sikovnej kluk 🙂 .Krasne se to cetlo 😉 .

ined77
2. dub 2012

@tital ... 😀 . ☹ krásné, kruté a pravdivé...právě a tohle je to těžké skloubení , ta realita 😔 .
jéžiš, kéž by mi vždy fungovalo zaklínadlo.....hlavně že je zdravý...nebo.....bude z něj osobnost 😀 .s takovou totiž bude náš matýnek přinejmenším prezident 😀 .
já snesu myslím dost, ale proboha JAK už mu mám vysvětlit, že když mi něco nejde, nezačnu hned ječet a třískat s tím, že když něco nemůžu, tak to nejde řešit tím, že ječím....u nás v baráku takhle řvou dva kluci...náš matýnek a pepík...a tomu je už 5 let!!! 😕 ...a já tak tajně doufala, že třeba +- by v těch 4 letech mohl být už jakžtakž rozumný 😔 .
ale zase na jeho obranu....jsem sama sebe poslouchala a možná ten vzdor i chápu....on se prčí už tak nějak "dopředu"...a ne že by za vším byla sestřička, ale myslím, že to je hodně o žárlivosti ☹ .nejde mi rozdělit spravedlivě čas na každého z nich...a fakt mě to štve 😔.
zkusím splašit tu knihu sourozenci bez rivality.myslím, že je to u nás celkem aktuální ☹ .

kackaaaa
2. dub 2012

tital - četla jsem tvůj příspěvek o výpravě s dítětem a manželem na návštěvu. Koukám, že je to asi všude stejné. Ono to ty chlapy prostě nepochopí, že ty mrňata potřebují kolem spousty "serepetiček" a že to nejde se na všechno vykašlat. A nejhorší je, že když večer příjde manžel domů, rozhlíží se jaký je všude chlívek, hračky, drobky apod. a úplně mu vidím do hlavy "...co tu sakra celý den děláte...?!?" Naštěstí neřekne nic. A já pak večer taky přemýšlím, "co my to vlastně dneska dělaly...?" páč to opravdu doma nevypadá, že jsem vysávala, prala, nakupovala...
Jsem zvědavá, jak budu stíhat až bude druhý... to teprve bude jízda 😀 Ale musíme to brát s humorem 🙂

hest
2. dub 2012

Ahoj dámy, to je tak fajn si tu číst, co prožíváte, občas mám pocit, že popisujete situaci u nás doma..i včetně těch chlapů-)))

beruska24.9.
2. dub 2012

@ined77 - v pohodě 😉 já bych si toho ani nevšimla (špatný login), kdyby to někdo neodklikl, že se mu to líbí.
přesně to si říkám také, zkouším také pořád dokola, lituji, že nemám alespoň občasné hlídání, že už vůbec netuším, co to je dojít si v klidu na záchod 😀 ale na druhou stranu se uklidňuji tím, že až budu chodit do práce, starat se o dětičky, domácnost, psa, do toho chlap, tak že si budu říkat zlatá mateřská 😀
jo, zrovna dnes ráno jsem říkala, že jsem nějaká příšerně utahaná, že tahle dovolená je nějak moc náročná, jak fyzicky, tak psychicky 😎 🤐 a to jsem akorát vylezla z postele....... 😉