Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

beruska24.9.
2. dub 2012

@imzadi - tak to mít nebudu, když jsem na rodičáku s druhou...

sice to nebylo na mě, ale co se přebalování dvou dítek týče - dá se to, jen zadeček starší je o poznání větší oproti miminu 😀 kolikrát jsem si říkala, že jsem starší měla učit dřív na nočník, ale když vidím, že i teď to není zrovna procházka růžovým sadem (prát pokakané tepláky 😝 ), tak si říkám zlaté přebalování dvou dětí 😀

beruska24.9.
2. dub 2012

@lojzina - to bylo u ségry loni také tak. staršího vzali, druhého měla v tom megapupku 😀 a mamince, které končil rodičák a měla nastoupit do práce dítko nevzali. tak netuším, jak to vlastně berou.

lojzina
2. dub 2012

@beruska24.9. dle data narozeni.my jsem cervencovi a do skolky sel,po nas nevzali kluka co je v zari a maminka chtela (musela)do prace... 😒 ,blbe ale je to tak

beruska24.9.
2. dub 2012

@tital - tohle jsem brala u dudlíku - až budu pevně rozhodnutá ho zrušit, i za cenu, že nebudu x nocí spát, tak ho zruším. jenže jsem čekala, až si zvykne na miminko. byla na dudlíku závislá od malička, i když už ho měla jen na spaní. občas říkám, že se s dudlíkem snad už narodila 😀
u plínek jsem si řekla, kdyby ji náhodou vzali do školky. a řešit to na poslední chvíli v létě se mi fakt nechtělo. no, jak to tak vypadá, tak třeba to nakonec fakt dopadne až v létě .........

reruna
2. dub 2012

@beruska24.9. každá školka má jiná kritéria pro přijetí - to záleží na řediteli/ředitelce, ale je teď nové doporučení od ombudsmana, aby jediné kritérium bylo věk dítěte - proto může někde dojít k tomu, co popisuješ, prostě dítě té maminky na RD s druhým bylo starší - třeba jen o měsíc, než dítě té maminky, která se musí vrátit do práce. bylo to proto, aby nebyly diskriminované děti, které mají doma mladšího sourozence, ale ve výsledku mi to pak přijde hrozně nefér zase vůči těm maminkám, které musí do práce, prostě kdyby bylo dostatek míst ve školkách, tak by se tohle vůbec nemuselo řešit

beruska24.9.
2. dub 2012

díky, holky. 12. dubna jsou zápisy do školky, tak pak napíši, jak to všechno probíhalo. předpokládám, že pak budu muset stejně nějakou dobu (14 dní, měsíc??) čekat na rozhodnutí.

reruna
2. dub 2012

@lojzina u nás naštěstí dle data narození nejedou, mají jiná kritéria, takže mi mladšího vemou, i když je v září - vracím se do práce a má tam sourozence, takže se třeba kvůli němu nejspíš nedostane některé dítě, které má maminku na RD, i když bude o pár měsíců starší, než můj...bohužel, tohle je fakt o tom nedostatku školek a je to děs...ale upřímně, kdyby mi ho nevzali kvůli dítěti, které může být doma s maminkou, tak bych byla naštvaná, zlvášť když u nás není žádná soukromá školka ani jesle....

lojzina
2. dub 2012

@reruna tak jasny,taky by me to stvalo,....
jenze u nas vyhodu sour.ve skolce letos zrusili 😒

lojzina
2. dub 2012

@beruska24.9. tak max mesic

andelka
2. dub 2012

@imzadi no tak to on právě taky neví co po něm chceme, aby na záchodě nebo nočníku dělal a jelikož podstatě nemluví, tak ani na to nemá výraz.
Zatím mi přijde že přebalování je v pohodě, ale zatím převážně používám papírovky, k látkování se teprve pomalu vracím, takže budu přebalovat častěji. Ale teď je to v pohodě.

reruna
2. dub 2012

@lojzina tak to můžu být ráda, že u nás to ještě letos takhle jde, opravdu nevím, co jinak bych mohla dělat - být doma rok zadarmo, riskovat vyhození z práce, nebo zapřáhnout 70 letou babičku, u které si nikdy nejsem jistá jejím zdravotním stavem...no stejně i tak to bude u nás zajímavé, s tím, jak jsou kluci pořád nemocní, tak si nedovedu svůj návrat do práce vůbec představit...

lojzina
2. dub 2012

@reruna u nas to beztak dopadne tak jka pises,mist je malo,je tu jen jedna skolka....

beruska24.9.
2. dub 2012

holky, ještě jedna, pro mě teď dost aktuální, věc. týká se to uspávání miminek. jak to bylo u vás??
starší zezačátku spávala všelijak, asi jak to u mimin bývá. pak se mi podařilo najet režim - vykoupat, mlíko a buď usnula u flašky nebo jsem ji broukala, držela za ručku a usnula. do teď se většinou (vyjímečně ne) podaří, že kolem 20h. usíná.
u mladší už jsem z uspávání zralá na chocholouška 🙄 zpočátku také usínala všelijak, jsem si říkala, že časem se to srovná. pak se mi podařilo, že asi měsíc (kolem 5.m.) usínala většinou kolem 19h. (někdy dřív, někdy později), jsem si říkala super. týden před jejím půl rokem se to zlomilo a od té doby to je stále horší 😠 ona snad nemá na spaní čas 😕 dopoledne po sváče usne venku v kočárku (pokud není utahaná už dřív a neusne doma v postýlce). jenže....doma usne jen když ji dám do ´´hrací´´ postýlky a jezdím s ní v kuchyni po dlažbě. to samé odpoledne doma. dnes jsem odpoledne uspávala 2h., vždy začala řádit, tak jsem ji nechala další půl hodinu řádit na zemi a opět pokus uvozit v postýlce. dnes večer tu (opět!!!) řádila, prostě spát né a né. už jsem se naštvala a že spát prostě bude. né a né. tak jsem ji předala tatínkovi, že jdu pověsit prádlo, ať ji zkusí uspat. řev, jako by ji vraždili 😠 div, že se vzteky nepoblinkala (to dělá, když se začne hrozně vztekat). jsem už nevydržela a uvozila ji v postýlce v kuchyni. teď spí tam, já jdu dodělat potřebné v koupelně, pak se vykoupat a pak ji zkusím přenést.
pomóóóc, to dítě je diblík 😀 od malička, ale já už začínám být pořádně vyčerpaná....... 🙄

lojzina
3. dub 2012

@beruska24.9. tak sebik od mala usina sam-polozim a az na vyjimky usne uplne sam...holt nebyl a neni cas ho uspavat-je to tak 😅 ,u starsiho to bylo o necem jinem,jen kniknul a ja byla u nej uz 😀 ...

tital
autor
3. dub 2012

@beruska24.9. Hojky, prosli jsme taky ruznymi vlnami, kdy to uspavani fungovalo a kdy ne. Najela jsem na rezim uz u miminka, pak se to presne kolem pul roku zhroutilo, kolem 8. mesice jsem ukladala hodinu a pul, nakojit, krknout, rev, prinakojit, krknout, zase do postylky, zase rev...
Co se mi osvedcilo je zustat bohuzel nekompromisni. Vypozorovala jsem, ze kdyz je "drsnejsi" ukladani, tak dve tri dalsi spani je to lepsi, ale pak to na me zase zkousel. Zrovna ted jsme v obdobi, kdy to funguje, polozim a jdu pryc. Ale musim presne dodrzovat casy - to bych rekla je polovina uspechu. Jednu dobu jsme nechavali i zakricet (umyslne nepisu vyrvat, protoze to ne - chodila jsem tam, vysvetlovala, pokladala, ukladala a zase odchazela). Proste cilem bylo naucit ho usinat samotneho. Jestli mas deti pohromade, tak se Ti ale tato metoda bude realizovat tezko a vubec preuceni z drkotajici postylky na klidne prostredi bude asi taky zahul. Ale fakt si myslim, ze hodne techto zlozvyku nasich deti je o navyku, ze proste podlehneme, ze uz se potrebujes vyspat, uz potrebujes jit neco delat a tak zase povolis... Mno, drzim palce.

imzadi
3. dub 2012

@beruska24.9. taky mame ritual, koupani, mliko, chvili blbne na posteli a spinkat, nekdy usne za 10 minut, nekdy za pul hodiny, ale musi tam u nej nekdo byt jinak rev jako by ho vrazdili a.na to ja nemam silu nechat ho rvat...zkousela jsem jednou, 45 minut rval a bylo to k nicemu...

jinak dnes jsem videla super souroznecky kocar, pani vezla v golfkach starsi dite a na madle mela povesenou autosedacku s miminkem 😀

lojzina
3. dub 2012

@tital m,as pravdu-s tim,,drsnejsim"ukladanim 😉 ,jak sme se moc cicmala a kdeco,tak hned vyuzivali situace 😀

zdeniii
3. dub 2012

Ahoj děvčátka, vůbec nějak nestíhám 🙂
Doma je to docela mazec když jsem na dětičky sama, aspoň že někdy odpoledne si vezmou starší ven a já mám chvilku klid jen na malého a ten většinou spinká, takže sama na sebe 🙂 Naštěstí hezky spinkají oba dva i po obědě, tak se modlím aby jim to dloiuho vydrželo 😉
Ven jsem si ještě s obouma jít nerisknula, přeci jen ještě nejsem úplně fit a hlavně se pořádně nevejdu do věcí 😀
Jinak Helenka je z brášky paf, pomáhá při přebalování, pusinkuje ho a tak .-) ale na druhou stránku začala pěkně dračit, pořád tu zpívá nebo spíš řve a dělá hovadiny čím větší rámus tím líp. 😅 Ale jinak zlatíčko 😵

beruska24.9.
3. dub 2012

@lojzina
@tital
@imzadi

s maminkami zatím jednoho dítěte by bylo zajímavé tuto otázku probrat ještě jednou, tak půl roku po porodu. nemyslím to ve zlém, jen že u jednoho dítěte je všechno mnohem mnohem jednodušší (tedy alespoň pro mě bylo) 😉

jinak souhlasím, že je dobré dodržovat stejný čas. jenže....ráno vstává mezi 5-6h. (někdy se budí už dříve, tohle ji vyndávám z postýlky), kolem 9,30-10h. jdeme ven, v kočárku poslední dny spí přibližně 1,5-2h., odpoledne jsme doma, snaha uspat mezi 14-15h. podaří se málokdy, takže většinou usíná kolem 16h. i když si dá jen půl hodinu (včera 45min.), tak ještě ve 21h. řádí jako by se čerstvě probudila. a to byla snaha uspat x-krát, ale prostě řádí, zvedá se na všechny 4, řve a spát nebude.

ohledně vyřvání - už nikdy!!!!!! starší jsem nechala JEDNOU vyřvat, pak usínala nějaký čas sama. přišla separačka, já nesměla odejít z ložnice, takže to vypadalo, jak jsem psala. teprve po 2. roce, když přečteme pohádku a ještě nespí, si můžeme dovolit odejít. ale musí se ji to vysvětlit, aby věděla, že ji nikdo neopouští (od
15-16m. spí sama v pokojíčku).

jo a ještě tu padlo to uvožení v postýlce. starší mi také takhle usínala přes den, jinak prostě neusnula (pokud jsem zrovna nevozila v kočáru). když začala trávit většinu dne na zemi, tak se postýlka zrušila a ji jsem přeučila na spaní v postýlce v ložnici. ale je pravda, že večer stačilo být u ní, vožení nepotřebovala.

nadja73
3. dub 2012

@imzadi s tim vyrvavavnim jsme to zkusili udelat v 6. mesicich. Budik pred sebou a nervy jak spagaty. Rev, jak kdyz na noze berou, ale vydrzea jsem. Chodila jsem za malou po 5., 7., 10. minutach a tak dale. Prvni den usnula az po hodine a pul, ale porad se to zkracovalo. Ne vzdy bylo posviceni, ale od 10. mesice usina sama v postylce. Za to jsem stastna a od 13. mesicu spi i odpoledne v postylce, zadne kocarkovani venku. Jak je nadherny, kdyz dite usne samo a bez reci 🙂

Jinak vas tady obcas sleduju, v srpnu by se nam mela narodit druha holcicka (20 mesicu rozdil) a mam z toho trochu strach, jak to vsechno zvladnu, ale jak tady vidim, neni to kolikrat med, ale da se to zvladnout. No, ono se to musi zvladnout, ze? 🙂

beruska24.9.
3. dub 2012

jinak dnešek opět ´´super´´ den 🙄 😀
v maličkou na očkování k dr. o 3 vesnice dál. nemám auto, přítel s ním jel do práce. takže od nás kolem 9,30 busem do vedlejší vesnice, tam hodinu a 15minut čekat na přípoj, pak rychle kus cesty k dr. maličká dostala injekci, v čekárně jsem nakrmila a bylo před 12,30. čekat do skoro 15h. na bus?? to se mi nechtělo 😨 takže cestou jsem urovnala obě děti do jednoho kočáru 😀 a co nejrychleji s nimi jela asi 5km, odkud nám jel ve 13,30 bus domů. stihli jsme to tipťop. i když jsme jeli busem ´´jen´´ z naší sousední vesnice, odmítla jsem pěšky jít. navíc ráno zima, takže teplé bundy (odpoledne vše navěšené na kočáru), sebou plno nutných nezbytností (samozřejmě zbytečně). dorazili jsme domů, svlékla jsem maličkou a dala ji do ´´hrací´´ postýlky, starší chtěla sama 😵 tak jsem jen pomohla boty a šla dát sprchu 🙂 teď nám dovezli pizzu (i když se prodražila doprava), odmítám cokoliv vařit (maličká má navařeno od včera). jdu se najíst, jsem vyřízená 😉

irenka
3. dub 2012

Ahojky holky,

nějak vás nestíhám ani dočíst.
U nás to začíná býti zajímavé.... přestávám stíhat.
Maty odmítá po obědě spát tak mám po klidu, kdy jsem doháněla domácí práce.
Ted to řeším o půlnoci, kdy mi usnou obě děti. :(

lojzina
3. dub 2012

@nadja73 urcite to zvladnes,ja teda ani zadnou predstavu,jak to bude,nemela,ale rikala sem si ze to proste nejak zvladnu,no a myslim ze jo,akorat moje nervy nekdy 😀 😉

lojzina
3. dub 2012

@beruska24.9. tak ale hezkej,ikdyz narocnej vylet.to mate blbe s tema prestupama 🙄

lojzina
3. dub 2012

@irenka i ja dohanim resty vecer a v pozdni dobu 😔

beruska24.9.
3. dub 2012

@lojzina - plno busů vyškrtali 😠 autem bych tam byla za 10 minut, takhle to je na celý den 🙄 😝

lojzina
3. dub 2012

@beruska24.9. to verim,a s dvouma malyma...nic moc.jsi z nejake male vesnice?

beruska24.9.
3. dub 2012

@lojzina - jo, díra po granátu 😀 přistěhovala jsem se sem za přítelem.

lojzina
3. dub 2012

@beruska24.9. 😀 😀 to sem jeste neslysela,ale dost dobry 😀 😀 😀 .Zas ale mas klid...no ale to cestovani-jak to resis v zime? 😕

lojzina
3. dub 2012

jinak k tem zkusenostem-kdyz je nejhur,vybavi s eme jedna pani tady od nas-ma 4 deti ,a vek,rozdil mezi nema 1,5-2 roky.... 😵 😀 ,takze si rikam-kdyz ta to zvlada(musi),tak co by ne ja? 😕 😉