Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

tital
autor
13. dub 2012

@baarca My jsme take zariovy, a tady jedna skolka ma maximalni datum do 21. 9. trilete deti. Coz mi o dva dny nesplnujeme, Bertik je 23. Tedy az za rok, letos to ani nezkousim, to je jasne. S tim, ze kriteria prijeti, jak jsem to pochopila, jsou trvale bydliste, datum narozeni, pracujici rodice, a mozna sourozenec ve skolce...

baarca
13. dub 2012

@tital U nás (Praha 7) není nějaké nejzašší datum, přihláška se může dát na jakékoliv dítě, které má 3 roky v průběhu daného školního roku, ale to samozřejmě neznamená, že ho vezmou. Loni brali děcka narozená cca do května-června, takže s Matesem jsme akorát tak na hraně. Ale počítají se body - trvalé bydliště, věk, sourozenec ve školce, zvláštní potřeby, opakovaná přihláška a návštěva té školičky. Takže letos má Mates k dobru dva body za opakovou přihlášku a školičku, tak je naděje celkem veliká. Kritérium na pracující rodiče naštěstí zrušili 😉 I když já jsem od Matesova jednoho roku chodila na dva dny do práce a uvidíme, zda se něco nevyskytne, trochu uvažuju, že bych od Nového roku celkem zase na dva dny do práce šla, takže ona je taky otázka, co je pracující rodič, že...

hest
13. dub 2012

@baarca mě to tak zas netrápí, byla jsem ale ve 3 školkách na P6 a nic, a kamarádka byla ve 4. a taky je vypakovali. Kamarádka v Horních Měcholupech byla dneska synovi budou 3 v říjnu, a taky jim nedali zápisový list..jako říkali mi, že loni nebrali ani ty tříleté..takže čekají, že to letos bude nahnuté znovu pro ty tříleté, natož dvouapůlleté...

baarca
13. dub 2012

@hest Hlavně pokud opravdu žádnému dítěti se 3. narozeninami až po 1.9. nedovolí přihlášku, tak příští rok na tom budou všichni stejně, takže je opravdu zbytečné řešit nějaký plusový bod za předchozí odmítnutí.

tital
autor
14. dub 2012

@baarca Ciste mimo diskuzi se domnivam, ze matka na rodicovske dovolene je jak manazer na vysokem postu v mezinarodni firme 😀 Cili pracujici clovekna 100% uvazek, ona distribuce pradla, jidla pro dospele pro deti, svacinek, chod cele domacnosti, kde se tyto elementy porad pohybuji... vsak to vsechny zname. Me to zatim docela vyhovuje, ale vcera jsem prisla na to, ze tak pocitam 60% casu travim v predklonu !!!! Pro hracky, u vareni, u mycky, u pracky..... 😝

vendisek23
14. dub 2012

Ahoj, na Pha 6 jsem byla ve dvou školkách. Velvarská bere ze 130 dětí cca 30. Prý budou brát jen 6ti a 5ti leté, pač se hlásí do školky prvně!!! 😀
tak jsme se otočili na podlatku a šli pryč. Druhá školka si vzala přihlášku a řditelka říkala, že nás na (magistrátu - nevím přesně) stejně všechny pod tři roky vyhodí...

reruna
15. dub 2012

@vendisek23 tak to je fakt blbý 😝

tital
autor
16. dub 2012

Hoj Holky,
jsem se zase dlouho neozvala, ale ctu vas 🙂
Mame novinku. Od vcera ma Bertik ve svem pokojicku velkou postylku (mno velkou, tu z IKEA 165 x 60, detskou), jsem nadsena. Prvni dve spani po obede uzasny. A to na dnesek nocni spani taky. Bertik zatim nevyleza, spinka a rano dokonce do 7.20 ! Pro nas luxusni cas, posledni dobou mi vstaval zase pred sestou ranni. Vypada to, ze postylka se mu libi. Jen to ma jedno uskali, to ze se bojim, ze mi bude courat v noci po byte, to nechavam stranou, ale ze si pres den chodi cucnout dudlicka 😀 Ukladame ho od tech nasich hroznych noci, kdy jsem mu ho chtela vzit pod polstarek, a zatim s tim nemel problem, asi i protoze na nej do zbrblinkove postylky nedosahl. Ale ted ano, leze si tam pres den. Vyckam a kdyz to nepujde jinak, zacneme davat dudu haji pres den nekam nahoru.
Takze zbrblinkova postylka je pripravena pro druhorozeneho(nou) 🙂))

reruna
16. dub 2012

@tital tak to je paráda, že to proběhlo tak dobře, no a dudlík asi bere přes den proto, že potřebuje jakési ujištění něčeho známého při té změně, a taky na něj dosáhne.... no já bych ho pár dní nechala, ale pak bych ho začala dávat někam z dosahu...courání v noci po bytě - my zamykáme hlavní dveře, kdyby náhodou a taky máme chůvičku, ale oni po bytě necourají, letí úprkem do ložnice a to dupání nejde přeslechnout 😀 to spíš ráno, když se vzbudí a je už světlo, tak se hlavně ten mladší courá po bytě, tak to musím vstát a hlídat raději, co dělá, on mívá někdy blbé nápady - vleze si do vany v pyžamu a pustí si vodu...a tak....

tital
autor
16. dub 2012

@reruna 😀 To je vyborny ! Nas Maly umi zatim jen na linku, ted pres sedacku leze na susak. Ale do vany, to ho jeste nenapadlo. I kdyz nikdy nerikej nikdy, minuly tyden objevil, ze si jde tu zidlicku co ma u linky prenest kamkoliv a pak nekam lezt nebo sahat...
Byt zamykame uz dlouho, chodil nam na chodbu panelaku. Nechapu to, na WC a do koupelny je klika vys nez u vchodovych dveri.
Na dnesek v noci jsem ho chtela "hlidat", mit usi nastrazene, ale upadla jsem do komatu a kdyz ve dve rano zakricel ze spani, slysel ho prvni manzel, a co to je co rict 🙂 Dnes jsme sami, manzel na sluzebce, tak snad bude klid.

reruna
16. dub 2012

@tital to zas u nás mm v noci neslyší nic....mě vzbudí naštěstí všechno, máme fakt dobrou a citlivou chůvičku, protože máme pokojík docela daleko - přes kuchyň a přes chodbu... to si za chvíli zvykneš, neboj...i když napnutá jsem vždycky, někdy mám pocit, že se už nikdy nevyspím opravdu v klidu... nejvíc mám strach z toho, že se v noci pozvrací - což se už několikrát stalo, že šli spát v pohodě a v noci začala zvracecí viroza, když jsou nemocní, tak pak spím s nima samozřejmě, ale když to nečekáš... no nebudu tě strašit, určitě to dneska bude v pohodě 🙂

helulela
17. dub 2012

@tital to je krásný, jak na Bertíka nová postýlka zafungovala 🙂 Dudlík už nějak pořešíte 😉

tital
autor
17. dub 2012

@reruna Nestras ! Nase dite neni zvraceci (zatim, krom te virozy). Noc nebyla nic moc, spala jsem nejak citlive, Bertik si sahal pro piti a dost se tam mlel. Kolem 4 jsem nemohla vubec spat, asi jsem se prespala 😀, sla jsem uz v deset na kute.

tital
autor
17. dub 2012

@helulela Jo jo, jdeme postupne, ted prijdou plenky. Dudlik nevim, az nekdy po miminku, uvidim. Radsi mu ho necham dele, kdyz bude v klidu pres den spinkat, nez abychom tady zase silely a on mi tady nervil unavou, ale bez dudliku. Ma ho opravdu jen na spinkani a zvykl si.

beruska24.9.
17. dub 2012

@tital - však si na postýlku zvykne, dej mu čas 😉

beruska24.9.
17. dub 2012

jinak u nás začíná jít do tuhého 😀 maličká se ve svých 7,5m. postavila. a to teprve lehce přes týden lezla, jinak jen plazila. navíc si krásně sedá, jen se zatím musí jistit ručičkou (např. o tyčku postýlky). nějak ty pokroky rozjela, až mě to začíná děsit 😕 😀
jinak u nás také ´´velké´´ stěhování. maličká chytla rýmu (bacilujeme celá rodina), takže jsem jednu noc nespala ani tu hodinku, na kterou jsem si v nejhorším případě zvykla 😠 druhý den jsem se naštvala a přehodila s přítelem kovovou spací postýlku (klasický rozměr) s ´´hrací´´ postýlkou (140x70cm), která má navíc kolečka. takže v případě nutnosti v noci povozím (i když vedle postele zbývá sotva 20cm mezera) a maličké se spí líp, protože má víc prostoru a nemlátí se tolik o tyčky postýlky. no, prostě diblík, řádí ve dne, v noci 😀 🙄

imzadi
17. dub 2012

@tital jakou postylku jste poridili? taky planujeme prechod...a jinak dudu mame take na noc, ale kdyz ho kuba pres den nekde zmerci, hned duda a nechce ho pustit...tak ho schovavam 😀

tital
autor
17. dub 2012

@imzadi Ano, to jsme meli s dudlickem stejne. Ale kdyz jsem zacala tuto diskuzi, Bertik mi moc nespal, chodila jsem k nemu v noci tolikrat ! Bylo to na zacatku tehu, byla jsem uplne vyrizena. Tak jsem mu ho zkusila vzit, to teprve zacal masakr ☹ Dve noci jsem vydrzela, pak to vzdala. A svete div se, Bertik si dudlicka vic vazi (ma ho v noci na snurce na pyzamku), noci se zklidnily a Bertik dudlicka ochotne nechaval v postylce pod polstarkem, jenze do te puvodni postylky se nedostal. I kdyz pres den ho vubec nehledal, zase jen na poledni spani. Dnes uz na nej do nove postylky nesel. Zakazala jsem mu lezt do postylky v backorkach (trochu podlé a nesportovni, protoze backorky ma doma porad, ze ? Ale funguje to ....)

Jinak jsme koupili z IKEA tuto: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/S998... moc se mi libila. Puvodne jsem myslela, ze nechame zbrblinky smerem od zdi, aby nepadal, ale je u postylky jeste takova ta zabrana a ta bohate staci, zustal jen maly prulez u nohou. Nechtelo se mi kupovat 200 cm postel na takoveho drobka, myslim, ze tato mu vyjde v klidu do doby nez budeme resit palandu nebo postel i pro sourozence.

tital
autor
17. dub 2012

Hojte jeste jednou

Mam novy dotaz 😉, Vy co uz jste porodily druhe dite a kojily ho, prosim, boli to uplne stejne jako u prvniho ? Mela jsem silene bolesti bradavek. Spravne jsme prikladali, nic mi nerozkousal, zadny zanet jsem nemela, takove to prvni prisati pri kazdem kojeni, to nepocitam, takze vsechno skoro idealni. Jen me mesic po porodu silene bolely bradavky, asi nez se udelal takovy ten "kojici" mozol. Nemohla jsem nosit podprsenky, utrit se rucnikem a mit na nahem tele tricko, no to vubec. Travila jsem dobu mezi kojenim s prsama nahyma, chodila jsem po byte do pul tela odkryta...

Ted mam prsa mnohem citlivejsi nez v prvnim tehu, tak ocekavam, ze budou horsi i ty zacatky kojeni ? Nebo si to prsa pamatuji a nebude to tak hrozne ?

beruska24.9.
17. dub 2012

@tital - teď mě tak napadlo....starší, když měla dudáka jen na spaní, byla naučená, že po spaní dudlík plivne 😀 do hrnečku (původně ho tam dávala rukou, pak si to vylepšila) a maminka hrneček uklidí do skříně. a když pak šla spinkat, tak stála u skříně a hlásila se o dudáka. třeba můžeš zkusit něco podobného, aby si pak malý nezačal zouvat bačkůrky, aby mohl do postýlky pro dudáka 😀 😵

imzadi
17. dub 2012

@tital presne ta se mi libi! ale v bilem...super 😀 a jinak my to spani mame spatne i s dudlikem...vetsinou ve 2 si ho berem k sobe, pak spi do 5, pqk mliko a jeste spi tak do 7...to kojeni si taky vubec nedokazu predstavit 😕

beruska24.9.
17. dub 2012

@tital - tak tohle by mě také zajímalo, i když už jen zpětně, malá je stejně na um.
u první to byl nezvyk, začátek bolel, než se rozběhlo mlíčko, doma jsem poctivě mazala, větrala a šlo to, i když jsem kojila ´´jen´´ 4měsíce. druhá byla dravec 😀 od porodnice, odcházela jsem už od tamtud se zrasovanýma bradavkama, doma jsem zvládla měsíc, ke konci už jsem měla hrůzu z každého kojení, nic nepomáhalo, tak jsem to nakonec vzdala a užívala si miminko na flašce s um.

beruska24.9.
17. dub 2012

@tital
@imzadi
a navíc zážitek, když po mě starší při kojení skákala..... při krmení z lahvičky mi mohla klidně lézt na záda a zvládla jsem tak nakrmit 😀 asi jsem macecha, ale nějak mi to teď ani nevadí 😔 🤐 u první jsem ten přechod z kojení na um x-krát obrečela

tital
autor
17. dub 2012

@beruska24.9. Mam to v planu, pokud pro nej bude chodit pres den vyhradime mu misto nekde vysoko 🙂
Takhle jsem dotahla k dokonalosti Motorku na ven. Mame jednu doma - ta je horsi a Enduro na ven. Jasne, ze se mi nelibi, kdyz mi uvnitr jezdil tou spinavou. Tak jsme vymysleli pohadku - kdyz prijdeme z venku, jde Enduro do komory haji. Je to dojemny, Bertik ji totiz od dveri nese v naruci, rekne ji haji, da ji do komory a zavre za ni dvere !!! Tohle kdyz jsme zacali delat, opet skoncili takove ty zbytecne sceny, kdyz jsem mu motorku vzala ja. Opet se mi potvrdilo, ze je nutne aby tu cinnost ukoncilo to decko a pak to funguje.

tital
autor
17. dub 2012

@imzadi Je krasna ! 🙂 Mela jsem puvodne vyhlidnutou tu s pejskem a kockou, ta stala jen 1900, ale pak jsme podlehla teto. Podivej na fotku, jen jak v tom koute byla puvodne ta vyssi, tak to tam ted vypada takove smutne, hole, vymyslim novou vyzdobu.
Vubec jsme sli do detskeho pokoje v IKEA, protoze kdyz jsem si spocitala DOMESTAV nebo GAZEL, prislo by to na hrozny penize a pocitam, ze potreby nasich deti tesne pred nastupem do skoly budou naprosto jine, ze bude nutny stul - pro oba, vetsi postylky, spis palanda... Ta IKEA je rozmne reseni a daji se tam najit i nestrakate veci ( i kdyz na fotce je zrovna ta jejich zelena truhla - ale zase je velmi prakticka, mame v ni vsechn "detske" luzkoviny, decky, prehozy, zavinovacky a tak)

beruska24.9.
17. dub 2012

@tital - také jsem zjistila, že když starší ´´chce sama´´ 😀 tak jde všechno líp. jenže teď má období, kdy je menší procentuální část, že se s ní dá domluvit a mnohem mnohem častěji chce dělat naprostý opak než zrovna potřebuji. a to je při dvou dětech dost náročné..... 😎 kor, když mrňavý diblík piluje své stavěci se aktivity 😀

tital
autor
17. dub 2012

@beruska24.9. Bertik UM nikdy nemel. Kdyz jsem zacala odstavovat, smiril se s tim docela v pohode, ale UM si nikdy nevzal. Ted nechce ani kravske. Jedine UM vpasuju v kasi a to az tak posledni dva mesice, kdy ji obcas snida (za coz jsem vdecna, protoze pak nema porad pecivo). Ale umim si to predstavit, mam dve kamaradky - jedna dokonce byla na zakroku kdy ji rezali zanet v obou prsou. Druha ma uz druhy mesic po porodu stale bolave a popraskane bradavky, to musi byt opravdu ocistec.

tital
autor
17. dub 2012

@beruska24.9. Nerikej mi to 😝 ! Cekam, kdy se to zvrtne u nas. Vetsinou spolupracuje, ale napr. od patku mame novinku, ze kdyz neco neni podle A., tak se vali po zemi. Ale ukazkove. Kope nozickama a strasne krici a place, velmi velmi usedave, srdceryvne... Okamzite jsem mu dala najevo, ze timto niceho nedosahne - a odesla z kuchyne, kde jsem zhasnula - bylo rosviceno v obyvaku i nad jidelnim stolem, tak nebyl po tme. Za chvilku to zjistil, ztichl a vis co ? Dosel ke me do obyvaku, lehl si vedle sedacky a ve scene pokracoval. Pacholek 😀

erinbrock
17. dub 2012

@tital ahojky ctu vas a nahlizim sem, ale jeste jsem nejak nemela co napsat...ja mela mezeru mezi obema 5 mesic nekojeni a bylo to OK...a bala jsem se hrozne, protoze u prvniho jsem ten prvni mesic byla docela hotova...takze prsa budou urcite zvykle....cim delsi pauza tim mene samozrejme... 🙂

imzadi
17. dub 2012

@tital moc pekne! uz se na ni tesim 😵 a teda koukam, jak jste sikovny! zavidim...taky si rikam, jestli to um nebude lepsi..rouham se co? ale ja na tom kojeni tak neujizdela..😝
@beruska24.9. macecha nejsi, vidim to stejne!