Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

edeltraut
27. led 2012

Ahoj, mám děti od sebe 23 měsíců. Syna a Dceru. Ládík se na miminko těšil a vždycky mi hlásil, když Eliška plakala nebo se vzbudila. Vůbec nežárlil a musím říct, že od začátku k sobě mají skvělý vztah. Protože bydlíme v malé obci, kde není ani obchod a auto jsem neměla k dispozici, tak největší problém byl s nákupy. Táhnout kočár a dvouleté dítě 3km do obchodu a zpět byla pěkná makačka 🙂. Dneska jsou už školáci a já bych rozhodně neměnila. Jsou to parťáci, kteří si sice občas jdou po krku, ale v drtivé většině si krásně hrajou a jsou úplně soběstační. Dnes čekám třetí mimi a manžel se nechal slyšet, že bysme měli tomu našemu mazánkovi taky pořídit sourozence do dvou let! 😀

irenka
27. led 2012

@ined77
četla jsem tvůj příspěvek že se ti porodem ulevilo. Já se cítím jako parní lokomotiva... fakt šílený. Každým dnem už se modlím abych už porodila ale na druhou stranu mám strach jestli to zvládnu. Přeci jen novorozeně a dvouleté dítko na krku. Tak mě těší, že píšeš, že ti ty hormony pomohly... to jsem ráda, v to trochu doufám. 🙂

irenka
27. led 2012

@majatob
Ale trénuju scénický tanec. Amatérský soubor pro dospělé a ted mám otevřenou přípravku pro děti.
Je to spíš pro lidi co mají rádi balet, chtějí tančit. Já tomu říkám takový rodinný podnik.
Je to můj soubor už 11 let. Z dětiček už jsou dospělý .... 🙂
NO jo, to je dost hloupý že nemáš nikoho kolem sebe a taky ty akce pro dětičky.... :(
Já ale tady v okolí taky stále hledala to správné cvičení a ted když už můžeme chodit do Sokola pro děti od 2 let, tak jsem těhule a budu mít malýho prcka. 😉

irenka
27. led 2012

@andelka
Já to ale beru taky tak, navíc nám vyšla i ta dvouletá MD takže nemusím do práce a pak zase do zaměstnání. A práci budu řešit až po druhém prckovi. 🙂
Taky mi to tak přijde lepší.

@yellowbanna
Jo to mi povídej, já čekám vždy v poradně přes dvě hodiny s dítětem v čekárně, to by jim člověk dal fakt korunu... :(

andelka
27. led 2012

@irenka my jsme s tak malým odstupem nepočítali, takže já mám 3letou, ale aspoň teď od ledna přejdu na 2letou, resp. nechám si navýšit ty tři měsíce do porodu druhého prcka na maximum. Ale u druhéhoé si to napočítám zase na 3roky, i kvůli školce a tak. Já právě ještě ani nevím co vlastně bych chtěla dělat, takže ještě si buď něco postuduju, nebo jazykovku, a kariéru budu řešit až pak. Napřed děti, pak práce - na děti jsem mladá jen chvíli, pracovat budu desítky let 😅
No a jinaks e taky těším až budu zas bez bříška, špatně s emi hýbe, rychle se unavím..

zdeniii
27. led 2012

Já vás snad nedočtu 🙂

tital
autor
27. led 2012

Holky moje 🙂, kdyz Vas ctu, mam chut si otevrit skolku. A hlidat vam, kdyz potrebujete nekam odskocit... irenka by sla, ta je z Prahy, ale Vy ostatni jste z takove daaalky ..... Jsem taky dost akcni, porad nekde trajdame, musim vymyslet i cil vychazky (nakup toaletaku, posta, pro rohlik na svacinku 🙂), mame dost kamaradek s detma... Se dvema to pujde hur, ale verim, ze jak pisete, hormony po porodu nas nabudi a bude brzy zase dobre. A jen tak mimochodem, ja jsem teprve na zacatku II. tehu, ale jak jste ho zvladaly zdravotne ? Je to opravdu rychlejsi, kdyz mate uz jedno ditko doma ? Bylo Vam hur ? Nebo lip, protoze uz proste vite co prijde ? Ja mela napr. porod asi ukazkovy, pohoda, zacatek ostrych kontrakci ve 23 hod, ve 2 rano uz na sale a ve 4 byl maly na svete. Jenze jsem mela dost velke siti a to me bolelo dlouho ☹, a taky snad cely mesic me silene bolely bradavky, od kojeni, ale nemela jsem je nijak poskozene, jen proste nebyly zvykle (to taky doufam, ze uz se konat nebude) 😉

tital
autor
27. led 2012

@edeltraut A co pristoupis na manzelovu vyzvu ? 😀

andelka
27. led 2012

@tital taky chodím na takové procházky 😀 co 14dní na setkání maminek, párkrát jsme byli v MC, někdy se potkáme s kamarádkama..no uvidím jak s druhým. Ale vzhledem k ročnímu období budem venku asi hodně.
Moje druhé těhu bylo stejné jako první, včetně nechutenství a únavy v 1.trimestru. Ale jinak ej fakt, že se tolik nesleduju, spoustu věcí přecházím, protože tak to prostě v těhu je a neřeším to (v minulém těhu mi od 18tt tvrdlo bříško, teď až od 25tt, v prvním těhu mě po 20tt bolely záda, to se mi teď vyhlo, v obou těhu mě kolem 25tt začal bolet spodek..) . Užívám si že můžu zas chodit na cvičení. Nemám nervy z vyšetření, protože si všechno ještě pamatuju. Z porodu taky trauma nemám, též to byla rychlovka, šití taky v pohodě...mám spíš nějaké drobnosti které mě pak mrzely a ty doufám teď eliminuju, pokud půjde vše dobře. Kojení bylo taky OK, nikdy žádný problém, ale na citlivé bradavky si pamatuju, to měl malý kolem měsíce, ale přešlo to samo.

edeltraut
27. led 2012

@tital Nejspíš ne, nejsem sebevrah 😀. Myslím, že tři bohatě stačí 😀

irenka
27. led 2012

Teda to je zase příspěvků.... 😀 😀 😀 😀 😀

Holky, mě se na druhé těhu snad ani neptejte. Hrůza děs, stále jsem se těšila až přijde podzim, já přestanu zvracet, nebudu omdlívat a ono stále nic. Zima není zima, tak je mi šíleně. Mám problémy se zády a ted u druhého těhu je to ještě horší. Udělaly se mi křečáky a nemůžu sedět. Ted mi zjistili nějaký zánět. No prostě labůžo. Fakt si to užívám. Ale musím říct, že jsem ještě minulý týden trénovala s holkama a už jsem jim řekla, že končím že už nemůžu. S Matym jsem tančila ještě pár dní před porodem... 😀

NO a s prvním porodem snad ani psát nebudu. Mám z toho doted noční můru. Vvyvolávanej porod a přetrénovaný tělo, kontrakce šly proti sobě, místo aby pomáhaly porodit dítě, stále po 10hodinách kontrakcí po 2 minutách otevřená ani ne na centimetr... no fakt slast.
Malej se naštěstí narodil přirozeně, šití nic moc, nastřihávaná na 2x a dva měsíce jsem nemohla sedět.
Maty měl 4100g a 51 cm a hlavičku šíleně velikou. A kojením mi rozkousal bradavky.
Tak snad jsem vás neodradila... 😅 😅 😅

ined77
27. led 2012

@tital 🙂 ...pro mě teda to další těhu byl fofr...v podstatě jsem zjistila dvě čárky na testu, pak se snažila 3 měsíce přečkat strááášlivé vedro a chodit stínem...což bylo celkem těžko proveditené 😀 , pak jsme rekonstruovali byt, stěhovali se, pak vánoce, pak 14 dní s chlapečkem na izolaci a tradááá rodit 😀 .
přibráno 10kg, porod pohoda, na ko jsem došla v 39tt otevřená na 5-6 cm, v 15h mi píchli vodu, pak odchod do sprchy na balón, v 16.30 belhání na porodní box a v 16.45 byla katunka na světě 😵 .
porod opět bez nástřihu, běhala jsem jako laňka už 3h po porodu 😀 .
prsa teda bolely, katunka byla draveček, první noc jsem ji měla na prsu pořád až jsem ho měla do krve 😲 😅 .
ale pak už to celkem šlo 😉 .
a doma zprvu chvilkama strach jak to proboha budu dělat když pořád kojím, ale to se poddá...zkraje jsem při kojení měla na klíně i malého 😀 .a pak si to všechno našlo svůj systém....to se naplánovat nedá 😉 🙂 .
no a rok je pryč 😕 ...uteklo to ale stráááášlivě rychle ☹ 🙂 .ale jsem i ráda, hlavně kvůli malému, už se bude dát být na koupališti, venku déle atd. atd.akorát už by to chtělo jaro 😀 .

tital
autor
27. led 2012

@irenka Mnoooo, uz nas uz je pozde 🙂, myslim, ze uz se dalsimu porodu nevyhnu 😀 tak Ti prejeme jen to nej. Mas to tu kazdou hodinu. Az pojedes, dej vedet 🙂 , budeme na Tebe myslet a cekat az se vratis a napises, prvni dojmy mezi sourozenci a hlavne od Tebe z porodu (bude lip, ver, kazdym dnem jsi bliz ke svemu detatku a kazda kontrakce vede rychleji k ukonceni porodu.... ) Se mi to keca, vid ? 😉

tital
autor
27. led 2012

@ined77 fakt zavidim "bez nastrihu" a "jako srnka" to zni vyborne. Me to siti bralo fakt dlouho. Snad 14 dni jsem doma po porodu ani nesedela, tak v polosedu, hodne podsazena panev, takze pak me braly zada... Kdyz si ted predstavim, ze tim projdu znovu, brrrr.

andelka
28. led 2012

@tital a neplánuješ nějakou přípravu?Masáž, epino..? Mně teda taky stříhali, mám vysokou hráz a už potřebovali malého dostat konečně ven, blbě jsem tlačila. Sice jsem cvičila s epinem, ale ke konci ne moc poctivě, dostala jsem se jen na 28cm a malý měl hlavu 34,5, ale nástřih byl malý, zašité to bylo za chvilku a seděla i běhala jsem hned - v porodnici jsem ignorovala výtah a chodila po schodech (dělalo se mi v něm blbě 😅) Vzhledem k jizvě budu cvičit zas, poctivěji a masírovat taky a pevně věřím že tentokrát nástřih nebude.

ined77
28. led 2012

@tital 🙂 ...já si sebou nesla do porodnice kruh, ale pak jsem ho věnovala mamince vedle, ta byla chudák zmožená ještě třetí den po porodu a sedět nemohla vůbec ☹ .
já myslím, že když jsou dva porody takhle rychle po sobě, to tělíčko si to pamatuje a je daleko elastičtější 😉 .určitě to bude lepší než poprvé 😉 🙂 .
důležité je taky fakt poslouchat PA a netlačit nebo se to aspoń snažit potlačit když se tlačit nesmí...ale ono se to kecká takhle na koníkovi 😉 😀

@andelka 🙂 ...s čímže jsi to prosím tě cvičila? 😕 😀 ..s epinem? co to je? 🙂 ...mám nějaké mezery 😀

andelka
28. led 2012

@ined77 Epino - pomůcka snižující nutnost nástřihu a poranění při porodu - je to balonek, který se zavede do pochvy, nafoukne a vytlačí, postupně se zvětšuje obvod a tím se pomalu trénuje a roztahuje hráz. Jsou s tím výborné zkušenosti. Je tu na to diskuze, i jen ty zkušenosti.
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/epi-no-j...
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/epi-no/?...

Taky jsem si nechala přinést kruh a seděla na něm jednou, pak jsem zjistila že to není třeba a poslala ho domů 🙂
Jo a když jsem se ptala PA jestli už můžu tlačit, že to fakt nejde už, tak mi řekla "Jak chcete" 😀

ined77
28. led 2012

@andelka 🙂 ... 😀 😕 ...ty jo, tak to je mazec 😀 .teda ale takhle makat ještě před porodem 😀 .ale je to dobrá vychytávka 😉 .
jak chcete? 😅 😀 ...no tak každá PA je holt jiná no 😀 .

irenka
28. led 2012

@tital
to si taky říkám, že už to nevrátím a nemá cenu dumat nad tím zda mám děti blízko sebe nebo ne. 😀 😀 😀 😀
Zatím jsem stále celá a na porod to nevypadá.
A taky dneska musím vydržet, můj drahý mažel mi ráno povídá, ted jedu na stavbu a pak do Písku.... 😠 😠 😠 😠
Fakt jsou ty chlapy někdy na zabití. 😀
A ty bydlíš na které Praze?

andelka
28. led 2012

@ined77 je to super vychytávka, naprostá většina cvičících porodila bez poranění, nebo maximálně jen s malým, takže se to určitě vyplatí, taky jako psychická podpora 🙂
No, prej jak chci. Jsem myslela že ju zabiju 😅

ined77
28. led 2012

@andelka 🙂 ...tak cvič cvič 😉 .
tu PA bych asi poslala....hmmmm 😎 ... k šípku 😝 😀 😅

andelka
28. led 2012

@ined77 jj, příští týden by mi mělo přijít a za 3 týdny začnu cvičit 🙂
No však jsem nadávala, že to je teda rada 😀

tital
autor
28. led 2012

@andelka No, zkousela jsem pred porodem trochu masirovat, ale nejak mi to uplne neslo. Nic jineho jsem nezkousela. Ano MUDr. rikal, ze jsem mu tlacila, kdyz jsem nemela, jenze ja uz byla tak vyrizena, ze vubec nevim jestli jsem neco delala nebo nedelala 😕

tital
autor
28. led 2012

@irenka Jsme Praha 5, Stodulky.

tital
autor
28. led 2012

@andelka Jsi statecna, nevim jestli bych na to mela odvahu. Ale asi tezko na cvicisti, lehko na bojisti. Pak uz vis do ceho jdes a jak poradne zabrat. Ja tlacila/netlacila, nez jsem pochopila, co po me chteji 😉 Nejak jsem mela pocit, ze to bude vic bolet, tak jsem to sulila, ale pak kdyz jsem pochopila, ze se da i ta bolest preprat a evidentne tomu pomaham, tak uz jsem tlacila spravne asi... no nevim... maly se proste nejak narodil 😀

andelka
28. led 2012

@tital to je dobrý, si pak za to můžem samy, že blbě tlačíme, ne? 😅 Já jsem též pořád nechápala jak tlačit, na zácpy jsem nikdy netrpěla 😀 Teď už budu vědět a taky chci rodit v jiné poloze.
To není o statečnosti, je to bezva, já už se nemůžu dočkat, těším se jak zas budu kontrolovat pokroky...to tak fajně pozitivně nabíjí, že člověk ví že pro zdárný porod něco fakt dělá, akorát jsem to minule poměrně flákala a poslední dny jsem necvičila vůbec, už jse nestíhala. Ale pozitivní přínos to rozhodně mělo, proto jdu do toho znova. 🙂

helulela
28. led 2012

@tital já si při druhém těhu připadala pořád tak ještě nedostatečně odpočinutá po prvním. Zdravotní potíže jsem nějaké extra neměla, jen jsem absolvovala AMC. Nejvíc mi chybělo, že si nemůžu kdykoliv lehnout a nic nedělat jako při prvním 🙂 Všechno běželo rychleji, nestihla jsem to tak prožívat, vést si "deníček", pomalu jsem ani nevěděla, v jakém jsem týdnu... První porod jsem měla moc hezký, učebnicový, ráda na něj vzpomínám, i když jsem po něm vypadala dost zdrchaně, bledá jak stěna, dva dny jsem se ploužila podél zdí, abych neomdlívala a seděla na kraji židle. Druhý byl mnohem rychlejší, až jsme to málem do porodnice nestihli. Žádna poporodní slabost se nekonala, cítila jsem se super, bývala bych klidně sbalila tašku a mimčo a vyrazila domů 🙂 To zní povzbudivě ne? 😉

tital
autor
28. led 2012

@helulela To je dobre ! Ano, presne tak to chci slyset 😀 Mas pravdu, vim to tri tydny, ze jsem tehu a silene to leti. Kdybych jen nemela tak plovouci zaludek. Prvni dva tydny to vypadalo, ze snad jeste zhubnu, nemela jsem chut - a to se u me nestava 🙂, zato ted se cpu. A porad sladkym.

simvoh
29. led 2012

Také mi to druhé těhotenství strašně uteklo, nějak jsem ho nestíhala sledovat....ale měla jsem štěstí, že mě nic netrápilo, až ke konci mě bolela záda a tak celkově už to nebylo nic moc, ale to je normální.....jen jsem při obou těhotěnstvích podstoupila odběr plodové vody, ale zvládli jsme to........co se týká porodu, jsem tady asi vyjímka, ale já měla oba porody císařem....první porod kvůli konci pánevnímu (miminko bylo natočeno nožičkama dolů, ne hlavičkou) a druhý porod mi byl doporučen také císařem, protože jsem měla rodit ani ne dva roky po prvním....možná jsem mohla rodit i přirozeně, jenže rozhodněte se co je lepší......bála jsem se komplikací, že by se např. mohlo roztrhnout zašívání po císaři během porodu, dopředu nelez určit jak bude porod probíhat, proto jsem radši zvolila císaře....zážitek nic moc, druhý císař jsem teda cítila mnohem víc i přes anestezii, ale hlavně že děti jsou zdravé.........sice pořád mě tak trochu mrzí, že nepřišly na svět přirozenou cestou, že jsem nezažila jaké to je, ale to se nedá nic dělat..........tital - přeji krásné těhulkování, ať Ti to tak rychle neutíká a ať pak vše zvládneš, ono to přijde tak nějak samo 🙂

beruska24.9.
29. led 2012

@simvoh - nejsi vyjímka, také jsem měla dva císaře. první, stejně jako ty, kvůli poloze koncem pánevním a druhý, protože jsem sice měla kontrakce, ale neotvírala jsem se. tak to nechtěli riskovat a ještě v noci, kdy mě přivezla sanitka, mě kuchli. také mě tak trochu mrzí, že jsem nemohla rodit normálně, zažít ten pocit, kdy se miminko narodí. ale na druhou stranu......hlavně, že jsou dětičky zdravé!!!