Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

irenka
25. dub 2012

@beruska24.9.
To mě mrzí, já ted vůbec nic nestíhám.Ani ti napsat....
Jsem na prášky z Matyáše... je to čím dál horší. Anička má chovací období a ted je to 10minut co mi usnula.
do toho tu vařím, snažím se sem napsat a uklízím.
Včera jsem vyrazila bez Matyho spaní ven a jak jsem ocenila kočárek... Maty mi v něm v 5hod. odpoledne usnul.... tak jsem byla ráda, že mi neusnul v tramvaji v náručí a já ho nemusela nosit.
Pro mě je prostě kočárek kočárkem... Malá se v něm vyspí. Neuznávám nošení dětí více než hodinu v nosítku nebo klokance...

beruska24.9.
25. dub 2012

@irenka - asi to je prostě období, kdy ty děti mezi 2-3 rokem jsou fakt na zabití 😎 🙄 a stupňuje se to stále víc, kolem 3tího roku by prý měl být vrchol, tak to fakt asi zkončím v blázinci 😕 🙂 navíc celé dny s nimi sama (no, však jsem psala víc v ip), do toho se mi teď bloknul krk, jsem vyřízená, všechno to jde nějak do háje. mám teď nějaké hrozné období. tak teď dala starší sestřičce sladkou ochucenou křupku 😠 asi ji přerazím 😀
super, že ti kočárek dobře slouží, doufám, že se s ním dobře jezdí. já bych teď chtěla nějak v květnu/červnu jet do zoo v Jihlavě, záleží kdy se dohodnu s jednou maminkou z koníka, je z Brna a viděli jsme se jen 2x, takže by byla po x měsících zase příležitost 😵 no a zjišťovala jsem, zda tam můžem s koloodrážedlem. tak bohužel, tohle je zakázané, jen kočárky povolené. a golfky se mi brát nechtějí, to by byl krok zpět. takže to bude muset starší zvládnout odchodit a kdyby bylo nejhůř, tak odpočinek na lavičce. snad se nám podaří chytnout pěkné počasí a né jako loni.

imzadi
25. dub 2012

@hamma koukam, stejny tp a skoro stejne stare deti, vas je teda starsi...ale ja do toho kocarku pujdu, Kuba vubec nespolupracuje pri chuzi a obavam se ze s jeho povahou to lepsi nebude a na zimu se mu moc dlouho asi chtit chodit nebude ... my tedq kocar vyuzili denne, na prochazku ven nebo na nakup..
@beruska24.9. teda cist vas, to je o nervy 😀 no aspon presne vidim, jak to bude u nas...kuba je desnej ras, nebudu delat nic jineho nez strazit...toho rvani na deti se bojim, jsem dost vznetliva, pak to sice obrecim, ale v ten okamzik se hrozne tezko ovladam...takze preju pevne nervy a vydrzet! co budu delat ja, nevim 😵 neplanujete skolku pro starsi?

beruska24.9.
25. dub 2012

@imzadi - jo, také chytám na první šlápnutí, jen se snažím hodně držet. už jsme to tu probírali dříve a jsou tu maminky, které už mají starší děti ( @ined77 @lojzina @reruna ) a díky nim a jejich názorům jsem se zatím do blázince nedostala 😀 hodně mi jejich zkušenosti pomáhají.
jo, u zápisu do školky jsme byli (táhla jsem sebou obě děti 😀 ), teď musíme čekat tak do půlky května na rozhodnutí. jen se obávám, jak to pak zvládnu vodit do a vyzvedávat ze školky a do toho vlastně už malé batole a to všechno nejspíš busem a kus pěšky. malá si bude muset zvyknout na celodenní docházku (přibližně 7,30-8h. až 14,30-15h.), takže z toho mám hrůzu, jak to zvládne. a hlavně, jak to zvládnu já. už jsem z toho celkem vydřená teď, že ji najednou nebudu mít celý den i noc poblíž 😀 pokud ji vezmou....

ined77
25. dub 2012

@beruska24.9. ...držím palce ať se dostanete!😉
to byste se zajely...sice je to náročné, ale je to o zvyku...osobně je pro mě jednodušší když je matýnek doma, ale zase má to něco do sebe mít občas doma jen jedno dítko😀...popravdě řečeno🙂.
fakt ale je, že se mi po něm kolikrát opravdu stýská, což mě ale bleskurychle přejde tři minuty po vyzvednutí😀.

jinak všechny zdravím, ale nedočítám, katunka je trošku nemocná, v noci nespí a dnes mě vypekla i s denním spánkem, potfůrka....dala jen 1.20h a už tu zase šmejdí😀😝.... do večera daleko a tatínek v práci do noci😅.

hezký a pokud možno klidný den všem!🙂

lojzina
25. dub 2012

ahoj 🙂
@beruska24.9. taky preju at se dostanete do skolky 😉
my byli dopolko na dobrovolne brigade na skolkove zahrade-zamest,pohrabat travnik,uklidit kolem prolizacek,ja tam byla s eSEbikem asi 1,5,Maros nakukoval ze tridy oknem,pak rprisli s tridou za nama,a uplne v pohode,je takovej mamanek-sem si rikala bude chtit jit s nama dom,a uplne v klidu 😀 .
@ined77 jooo,mame stejny pocity,se na neho celej den tesim a jak ho vyzvednu tak mam za chvilu dost 😅 -obrazne receno 😀

lojzina
25. dub 2012

jinak my mame rozdil 2r7mesicu,zacatky byly krusny ale uz s eto da... 😀

beruska24.9.
25. dub 2012

@ined77
@lojzina
tahle debata začala mým příspěvkem z rána na předchozí stránce 😉

lojzina
25. dub 2012

@beruska24.9. cetla sem si to...sila,ale nedocvakava me jak to myslis? 😅 😔

ined77
25. dub 2012

@beruska24.9. ....😅...u nás je něco podobného na denním pořádku, dá se říct, střídají se jen mé reakce, 2x to dám, napotřetí ne😝.
ale chudák malá teda, koštětem do hlavičky...u nás jde o menší záležitosti většinou teda....plácání po ručičce, chytání pod krčkem...o braní hraček a chránění haček vlastním tělem nemluvě😝.ale máš pravdu, kolikrát mi to prostě zkazí náladu na půl dne hned ráno☹.

lojzina
25. dub 2012

jo tak to u nas taky,jeje to by bylo na dlouhy povidani co se deje 😒

ja.na81
25. dub 2012

@hamma me bylo doporuceno toto stupatko http://www.lascal.net/de/products/buggyboard-mini a to snad melo jit i za golfky (asi tedy jak za ktere)

No my jsme teda kocar u prvniho vyuzili, ale zalezelo kam se slo, protoze jak jsem musela byt i jen kousek mhd, tak satek nebo manduca jasne vyhravaly. Do prckovych 16 mes jsem nikdy sama mhd s kocarkem nejela, ja to fakt nesnasim... ted obcas popojedem busem s golfkama a jsem na prasky..
Jinak na velke nakupy zasadne autem, na male nakupy mame obchod kousek od bytu, ve velmi klidne ctvrti, kdy ted chodime pesky nebo s odrazedlem, tak to by se taky dalo i se dvema (mimi v kociku, at je kam dat nakup, Honzik peso, max. pak na tom stupatku). Detske hriste, park, to vse mame tez par minut od baraku... Prinejhorsim mi muze pohlidat/pomoct tchyne... Nejake vetsi vylety, ZOO a tak, jedine s manzelem... Proste mymi teoretickymi uvahami mi vychazi, ze to bez dvojkocaru dame 😀

carmonka
25. dub 2012

Ahoj, tak jsem včera poprvé dala společné uspávání a koupání. Všechno by bylo v pohodě, akorát se starší blbě uspává, když mimalá křičí v náručí. Snažila jsem se se starším domluvit, že vezmu mimi vedle, aby mu nekřičelo u hlavy, ale ne a ne. Tak jsem malé musela narvat prso i když byla půl hodiny po kojení. Situaci to vyřešilo, ale asi to tak pořád nejde. Asi si to kojení budu muset na tu dobu rovnou naplánovat. Tak já to malé nějak vysvětlím 🙂
Jinak, já taky staršího nosila v šátku, i když víc až tak od 1 měsíce. Už se na to těším, ale na druhou stranu si neumím představit, jak s tím šátkem utíkám a honím staršího, který zase někam zdrhnul... Myslím, že kočárek není nutnost, ale značně zjednodušuje život.
Jo a týden po porodu jsem tu měla babičku a další dva týdny si objednávám obědy z místního mateřského centra. Taky by to šlo bez toho, ale vřele doporučuju,pokud máte tu možnost. Ten nájezd po porodo je takovej pozvolnější. Zatím jsem se nezhroutila ... Ale, jak si tu pročítám diskusi, bude ještě dost příležitostí 🙂

beruska24.9.
25. dub 2012

@lojzina - teď si sedím na vedení já 😀 co ti nedocvakává jak to myslím?

carmonka
25. dub 2012

Jo a ještě jednou budu otravovat s dotazem - dáváte někdo s dvojkočárkem eskalátor? Díky.

lojzina
25. dub 2012

@beruska24.9. no proc pises kde zacina debata?neco me uniklo?

beruska24.9.
25. dub 2012

@lojzina - ined psala, že nedočítá, tak to mělo být upozornění, aby koukla na ten příspěvek. no a v rychlosti jsem tam cvakla obě. už jsem nějak mimiň 😀

lojzina
25. dub 2012

@beruska24.9. jo taaaaak 🙂 ,sem si rikala,prebirala sem to ze vsech moznych stran... 😀 😀 😀 .mazem do skolky,tak zatim 🙂

baarca
25. dub 2012

@ja.na81 Neboj, já mám děti s rozdílem 2 roky a zvládáme bez dvojkočáru i bez stupátka. A to se Mates ještě vozil v kočárku, co jsem byla v porodnici, a sebrali jsme mu ho ze dne na den, ale zvládl to. Jezdí hodně na odrážedle a díky tomu zvládne i delší vzdálenosti. Původně jsem taky plánovala jako krizové řešení miminko do šátku a Matese hodit do kočáru, ale nakonec jsme to nepotřebovali. Mně příjde chodit ven s miminkem šátku s batoletem dost nešikovné - já potřebuju za Matesem běhat, naklánět se k němu, na hřišti si spolu hrajeme... Nedovedu si představit mít pořád na sobě miminko, navíc jsem měla miminko na léto. Takže šátek spíš jen na kratší cesty, třeba na vodění do dopolední školičky (máme jí v patře a nechtěla jsem nechávat kočárek dole) nebo když bylo potřeba něco vyřídit ve městě, ale to jsem šla jen s šátkem a Mates po svých. A MHD i třeba příměstským vlakem jezdíme dost často a v pohodě, MAtes jezdí tramvajema rád, tak se nemusím bát, že by se třeba seknul, že nenastoupí. Teda snažím se hledat nízkopodlažní spoje, ale při zpáteční cestě občas není na výběr. A teď jsme byli i sami v ZOO (teda s kamarádkou a jejím synem, ale myslím bez tatínka) a úplně v pohodě.

@hamma Některé golfky mají dokonce stupátko na sobě - třeba PegPerego.

evlyn
25. dub 2012

@ja.na81 Mám děti (zatím teda jenom krátce) s rozdílem rok a třičtvrtě - v záloze mám hluboký kočár, samostatný menší sporťák, elastický šátek na mimino a Ergo nosítko pro většího. Zatím se mi nejlíp osvědčil hluboký kočár, odrážedlo a Ergo nosítko v záloze pod kočárem. A to malej stejně jako u @baarca až do porodu neudělal krok sám 🙂 Jenom na zahradě lítal jako splašený, jak jsme někam vyrazili tak se dral buď na ramena, nebo do kočáru. Pak se ale najednou rozchodil - víceméně ze dne na den sám od sebe - a teď buď cape sám (ale to je hodně pomalej postup, vhodný spíš na procházky) nebo jede na odrážedle (to už je rychlejší a koordinovanější pohyb). Pokud potřebuju někam rychle a bez diskuzí, nahodím ho do Erga a je vymalováno. A to není žádný drobek - přes patnáct kilo 🙂 A má to tu výhodu, že mimino s kočárem neujede a já můžu běhat za malým... Takže i bez dvojkočáru to jde.

andelka
25. dub 2012

Ono záleží hodně na tom starím děcku. Určitě se to bez dvojkočáru dá, taky jsme nevěděli jsetli ho budem potřebovat. Malej chodí sám dost a rád, ale za ruku jen tak občas, spíš ho ženem před sebou 😀 kočárku se držet nebude, ve vteřině se otočí a zdrhá, na odrážedle jezdí jen doma, venku nechce a to by taky jezdil hlavně tam kde nepotřebuju. Je fajn když jdem jen ven na hřiště nebo jen tak na procházku s manželem, malej jde sám a já mám mimi v kočárku. Ale kdybych byla sama, tak by to byl problém. S mamkou chodíme s dvěma kočárky, třeba dneska k doktorce, ale jsme jak procesí a v MHD nepoužitelní, zaberem celý prostor, i v obchodě je to dost blbý, nehledě na to že nemůžem vzít vozík ale jen dva košíky, prostě není volná ruka.Manducu mám, ale nikdy jsem nenosila na zádech a na břiše 12kg by byl dost mazec asi. Tu mám spíš teď pro mimino, na nějaký rychlý kratší přesun, kdy bych dokázala staršího nějak ukočírovat i pěšky - např na návštěvu k babičce, nemá výtah, a je to jedna zastávka busem a pak pár desítek metrů pěšky. Ale na nějakou větší procházku nebo vzdálenější hřiště já sama s dětma a malej pěšky ani omylem. A je jaro, léto, nechci sedět u baráku.

reruna
25. dub 2012

My jsme to taky zvládli bez dvojkočáru, neměla jsem ani skejtík, ale měla jsem aspoň nosítko manducu - starší dobře už chodil, bydlíme na náměstí, malé město, všude blízko, žádná MHD, takže se to dalo, ale i tak to bylo hlavně v zimě náročné, prostě jsme nikde moc daleko nechodili, žádné dlouhé procházky se přes týden nekonaly, jedině o víkendu, když vzal mm staršího do golfek, takže za mě říkám - dá se to, ale dvojkočár to hooooodně ulehčí, kdybych se měla znovu rozhodovat, tak bych si pořídila aspoň ten skejtík, nebo dvojkočár z bazaru.
Co se týká školky - ráno vodím já a mm je doma s mladším, nechtělo by se mi oblíkat je oba.... hlavně v zimě teda...když chodí domů po obědě, tak mladší spinká doma a vyzvedávám zase já, mm chodí domů na oběd, takže mám půl hodinu na vyzvednutí, což stíhám. Když chodí po spaní, tak jdeme i s mladším, až se vyspí. Někdy vyzvedává babička.

tital
autor
25. dub 2012

@baarca Mame chranice objednane. A pocitam, ze pojedu brzy pro nove boty a presne ! Vratim se k superfitkam.

tital
autor
25. dub 2012

@veronnica Drzime palce. Jsi statecna ! 🙂), presne toho se i u druheho kojeni bojim.

tital
autor
25. dub 2012

@carmonka S obedy to je skvely napad. Priznam se, ze uz dlouho hledam v nasem okoli to same. Nechce se mi platit a jist pokazde dovazku pizzy, ale mit teply pravidelny obed je k nezaplaceni. Pro maleho vzdycky neco mam, ale pro sebe ne. A po porodu si nedelam iluze.

reruna
25. dub 2012

@tital obědy z jídelny též doporučuju - mm chodil do školní jídelny a nosil mi do kastrůlků domů taky, rozhodně to po porodu pomůže, byl tam výběr ze dvou jídel, takže se to dalo i při kojení... doporučuju školní jídelny, vaří tam většinou i pro cizí a za rozumnou cenu

andelka
25. dub 2012

@tital jj, děcku člověk něco ukuchtí a já bych se nějak odbyla, jako dřív u Danečka..naštěstí mi tehdy mamka často nosila jídlo z práce, a když ne, tak jsem si dělávala různé saláty, ale kolikrát to byl akorát chleba se sýrem na oběd 😅 Teď nás zachraňuje babička, já nemám na vymýšlení ani vaření energii, nebaví mě to. Mimi často dopoledne pořádně nespí, to bych zas vařila něco natřikrát a jedla to studené. Kdybych byla sama, našla bych si nějakou donášku obědů, nebo si zplatila aspoň obden ve školní jídelně. Domácnost člověk nějak ošidí, ale jíst se musí, zvlášť malé děti a kojící matky, že jo.

baarca
25. dub 2012

@tital Superfitky s tou zvedlou gumovou špičkou vydrží všechno. Teď jsem teda koukala, že Mates má spíš prodřené podrážky, ale to jsou boty, co má od září/října. Už bych potřebovala, aby mu trochu povyrostla noha 😅

S tím kočárem to je fakt individuální. Pokud má někdo pocit, že ho potřebuje, tak mu určitě pomůže. Ale spíš jsem chtěla říct, že je zbytečné děsit se dopředu. My jsme teda trénovali bez kočárku dost před porodem, ale ten poslední měsíc jsem se k němu vrátila, protože akorát vrcholilo Matesovo zdrhací období a já už ho nezvládala dobíhat. Záleží i na tom, co chcete všechno zvládnout. Samozřejmě jsme nepodnikali žádné extra tůry, Mates stejně nejraději běhá na hřišti, ale třeba projít celou Stromovku s odrážedlem není problém. Doktorku máme hned přes ulici, velký nákup zařídí manžel a přes týden chodíme jen do obchodů tady poblíž. A paradoxně to je s Matesovo chozením horší o víkendech, když je s náma manžel, protože to pořád žebrá, že chce na koně, zatímco u mě ví, že to nejde jinak než po svých.

ja.na81
25. dub 2012

Supr, tak moc rada ctu, ze to jde i bez dvojkocaru 🙂 Ja bych ho fakt nechtela.... ale uvidime, ze jo, jak po porodu, treba jeste rada zmenim nazor 😀 Ale my nejsme ani takhle zvykli na nejake dlouhe prochazky, spis se porad motame sem tam pred domem a ted teda jdem na hriste... jine delsi vzdalenosti zasadne autem... no uvidime.. 😉 Ale za toto tema jsem moc rada, tak rikajic se tu dalkove ucim, co nas asi ceka od zari... horor 😀

baarca
25. dub 2012

@tital
@andelka Vy vaříte ještě pro starší extra? Já jím to, co Mates. Spíš je teď náročnější to, že musím vařit extra pro Karu, ale brzy už najedeme na společnou stravu. Nicméně po porodu je určitě donesené jídlo velká pomoc. Já bohužel nic takového neměla a uvítala bych to.