Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

lojzina
25. dub 2012

holky to zvladnete,par dnu bude trosku hektickych ale jak se to zajede tak dobry 😉

ja.na81
25. dub 2012

O jee, jidlo to bude dalsi horor 😀 Prvni dny doma po porodu varil manzel - brambory a spenat, brambory a rybi prsty 😀 Pizza byla taky dost casto, no a chleba se syrem to jistil a taky kvanta cokolady 🙂 Jinak teda taky jim ted to same co Honzik, testoviny, ryzi, nejak vzdycky k tomu zeleninu a maso a je to... tak to by se melo zvladnout uvarit i snad s novosem.. No a vikendy holt obidek u tchyne 😀

lojzina
25. dub 2012

kdyz to slo tak sem varila na 2 dny,nekdy i manzel stoupl ke sporaku.

tital
autor
25. dub 2012

@baarca Varim pro Maleho extra. Kdyz jsme doma sami, jim to co on. Ale manzel by mi asi brokolicove placky a ruzne zeleninove polevky nejedl, takze varim nekdy na trikrat. Pro muzskyho, pro Maleho a pro sebe, ale neni to vzdy, jasne, ze kombinuju alespon prilohy, nebo casti jidel. Dopoledne jim s Bertikem, a na veceri ma vetsinou nejakou polevku, ja rada k veceri zeleninu a pecivo a muzsky treba pikantni burtgulasek...

Ty skolni jidelny jsou dobry tip. Mame tu v dosahu dobre dve tri skoly. Zkusim to zjistit. Jinak jsem nasla letacek na toto, a to taky nevypada spatne http://www.rozvoz-jidel.com/
Akorat ty lepsi jidla uz jsou proste drazsi.

reruna
26. dub 2012

@tital ten rozvoz jídel taky ale není špatný, kdyby ti to nevyšlo do té jídelny časově, nebo když je hnusně, tak ti to dovezou až domů.... do té jídelny musíš prostě jít - a když ti nemá kdo pohlídat, tak s dětma....což není taky vždycky ideální, mě to nosil právě mm, on se tam najedl a mě to vzal, takže jsem to měla i s donáškou taky a cena 55,- 😀 Ze začátku jsem to využívala dost často, i když se na mm dívali v práci teda dost divně, že má manželku doma na mateřské a nezvládne ani uvařit 😝 😝 (samozřejmě to byly bezdětné kolegyně, které ho popichovaly) - asi by si to měly zkusit s dvouletým batoletem a novorozencem - a po císaři....Jako asi bych to zvládla, ale když tu byla ta možnost, jídelna je fakt za rohem, tak proč ze sebe dělat supermatku a padat na hubu....že....

evlyn
26. dub 2012

@ja.na81 nepanikar - u nas taky varim pro me a pro Kubu dohromady, manzel si obcas da k veceri,co zbyde. Vetsinou si ale k veceri davame zeleninovy salat s pecivem, to s nama ji i Kuba. A hodne zalezi na tom, jake bude novorozene - jestli spave, hloubave a klidne, nebo krikloun. S klidasem budes v pohode stihat varit, druha varianta by se dala zase resit tim dovozem, nebo navarenim o vikendu do mrazaku - tak jsem ja prezivala prvni tri mesice s Kubikem.
Stejne je to zvlastni - kdyz jsem mela jenom Kubika, tak jsem zezacatku mela problem se i jenom najist, nedejboze osprchovat nebo prevlict z pyzama 😀 A ted jsem vcera stihla jeste vyrobit vyvyseny zahon na zahrade a navozit do nej hnuj - o peci o zvirata, ktere ted mame u baraku a praci z domu nemluve. Chvilema si pripadam vazne jako supermatka - ale zase na druhou stranu mi starsi chodi dvakrat tydne na hlidani - rysovat se s nim teda fakt neda, a Ana je nastesti (tuk tuk tuk) docela hodne a spave miminko.

andelka
26. dub 2012

@baarca polívky ne, ale druhé ještě jo, resp. je to upravené, někdy má něco extra, když my máme něco co ještě nechci aby jedl.Já bych klidně jedla to so Dany, ani polívky si nedosoluju, ale muž ne, že 😅

tital
autor
26. dub 2012

@reruna No, hlavne si skoro myslim, ze obed za 55 korun neuvaris ! Kdyz si spoctes, ze musis na nakup, uvarit, nadobi, ztrata casu. Tak 55 kacek mi pripada vyborna zalezitost. Zvlaste kdyz si vyberes ze dvou jidel a muzes se mezitim venovat svym detem.

zlilly
26. dub 2012

haha. holky a ted me jeste reknete CO varite?

evlyn
26. dub 2012

Jo a jeste me napadlo k zarleni - u nas (zatim teda, jsme porad jeste na startu) - starsi nezarli na me, ale strasne na tatinka 🙂 Ja muzu malou prebalovat, kojit celkem v pohode, spis se nabidne s pomoci - sam od sebe. Ale tata si nemuze Anicku ani pochovat 🙂 to se mu hned na klin tlaci i ten starsi. Jeste mu tak toleruje vozeni kocarku, a ted uz je obcas ochoten pockat pet minut nez tata vykoupe Anu - pod Kubikovym prisnym dohledem, jestli se s ni necochni moc.

evlyn
26. dub 2012

@zlilly Obcas maso, obcas omacky, sem tam sladky - palacinky, ryzovy nakyp a tak, nebo hodne husty zeleninovy polivky (rozmixovany kremovy), podle toho co najdu za recept, nebo na co mam zrovna chut, nebo co chutna malemu - vetsinou je to tak do 30-45minut hotove - aspon tak, ze u toho nemusim stat a dopece to treba trouba. A u vareni mi starsi asistuje, takze se i zabavi....

ja.na81
26. dub 2012

@evlyn nj, pro me je nejhorsi ted ta "nevedomost" jaky to ve skutecnosti bude, pak az bude mimi mezi nama, tak proste se bude muset zit s novym clenem rodiny a dam to, to strach nemam 🙂 Jen ted proste clovek nevim, jaky to bude, ze jo, slysi ruzny veci a dela si z toho hlavu... 😉 To bylo jako u prvniho, taky do me porad nekdo hustil historky, jak matky jsou cely den v pyzamu, nic nestihaji, s manzelem se hadaji a tak podobne 🙂 Tak jsem taky silela, ze zivot konci porodem 😉 A hele, neskoncil, spise zacal a je to fakt super 🙂

evlyn
26. dub 2012

Vareni s asistentem 🙂

zlilly
26. dub 2012

ja mam totiz pocit, ze varim prakticky neustale, ale vysledky jsou jaksi prachbidne. rano varim snidani malymu a sobe, pak nam neco k obedu, mezitim nadobi, cili ja mam pocit, ze furt cucim v kuchyni a pak prijde maznel a ono nikde nic. nebo je neco, co sice sni, ale radost mu to neudela. zkratka sem neprisla na to, jak a co uvarit pro vsechny a taky kdy. kdyz treba mame dvakrat tydne rano nejaky cviceni nebo proste jenom jdeme nadlouho ven.
sama chut k jidlu vubec nemam, tak ani nemam motivaci.
ale musim to za ty zbyvajici dva mesice nejak poresit, prece to zvladnu taky, kdyz to zvladaji ostatni. jen by to chtelo nejakej dobrej plan.......

evlyn
26. dub 2012

@zlilly a co varis k snidani? U nas to bylo dost stejne - varit jsem se vicemene vic zacala ucit az s nutnosti vareni pro maleho - a dokud jsem si nepriznala, ze bez receptu to nepujde, tak to byla dost bida. Jeste ted se mi docela casto stane, ze improvizovane ja sice snim, ale chapu ze ostatnim to az tak nejede. A na inspiraci co varit je dobra zdejsi diskuze https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/co-dnes-...

vveru
26. dub 2012

Ahoj holky, jsem ráda, že jsem našla tuhle skupinku 🙂 Mám čtrnáctiměsíční holčičku a ráda bych ještě jedno miminko, bohužel manžel ani já nejsme zdravotně v pořádku, tak bychom měla začít co nejdříve, protože nám začne kolotoč vyšetření, obíhání lékařů, léků . . .
Mám právě hrozný strach, že pokud by se zadařilo brzy, že to nezvládnu . . . .

blahova_andrea
26. dub 2012

@vveru určitě to zvládneš...některé maminky otěhotní už když je mimču 2.půlrok a to je potom kolotoč...ale když musíš tak musíš a zvládneš to. kamarádka to ustála a to se jí druhé miminko narodilo se srdeční vadou. teď už je po operaci a snad bude vše vpořádku. nakonec si pochvaluje, jak je fajn, že jsou kluci tak krátce od sebe, že si budou líp rozumět a hrát si spolu. chtěla holčičku, ale nakonec je ráda, že je vše tak, jak je. jen teda kdyby byl ten druhej zdravej...to bychom jí přáli všichni.
já mám ty starší nevlastní a nežijí s námi pořád. o to víc jsem se bála, jak budou na mimčo reagovat...třeba, že jim vzalo tatínka, že je s tatínkem častěji apod. ale oba ho doslova zbožňují...zatím 😀 sofince bylo 2,5, když se míša narodil.

vveru
26. dub 2012

@blahova_andrea Andej, moc děkuji, no kamarádka má stejně starou holčičku-14měs. a v červnu čekají další, to teprve musí být honička 🙂
Já právě dneska furt rozebírám zavolat, nezavolat . . . je to ještě na dlouho, než by se přistupovalo na věc 🙂 tak nevím, nevím . . . chjo.

majatob
26. dub 2012

@vveru urcite zvladnes 🙂 proc se bat predem? ja kdybych se mela rozhodovat znova, tak bych s druhou ani necekala tak dlouho (jsou o 22 mesicu), uplne super je rozdil o rok jak mam mezi druhou a tretim 😵 😵 😵

zlilly
26. dub 2012

@evlyn ovesnou kaši, nebo něco takovýho. jasně, není to nadlouho, ani složitý, ale je to vařeni, je z toho nádobí a je to furt. pak za dopoledne jednu dvě svačinky, pak ten oběd no a pak už mám pocit, že nedělám nic než chystám jídlo, ale ještě dohromady nikdo nic nesnědl.
já sem vařívala docela ráda a celkem v pohodě, ale teď se mě to opravdu nějak nedaří plánovat, vymýšlet, ani nic. momentálně mám plán: vymyslím si jídelníček, tak abych vždycky večer věděla, co budu vařit druhej den a oběd začnu vařit už v 7 ráno, abych to měla přichystaný, mohli sme jít kolem 9 ven a v 11 zpátky k téměř hotovýmu jídlu. tak. dobrá vize 😀 zajímalo by mě, jestli se to aspoń jednou povede.

blahova_andrea
26. dub 2012

@vveru tak pokud je to běh na delší trať, tak se toho vážně neboj a klidně zavolej...příroda si to stejně udělá když tak jinak než budeme chtít my 😉 já se teda taky bojím toho frmolu, kdyby byly děti moc brzy po sobě, ale zase si říkám, že pro mě i pro ně je to lepší než mít mezi sebou dlouhá léta 😉 tak tfuj tfuj...ať jde vše jak chcete 😉

helulela
26. dub 2012

Ahoj holky, dneska jsem po dlouhé době potkala kamarádku, co má dvě holčičky rok a půl od sebe jako my. Když byly Vítkovi asi 3 měsíce, vykládala mi, jaké je to s holkama fajn, náročné ale krásné. Tenkrát jsem si říkala, že já bych to nepřežila. A najednou mám dva kluky po roce a půl. Dneska mi řekla, že čekají třetí holčičku. Úplně mě to šoklo a zároveň nakoplo - že bychom toho třetího kluka taky zvládli? 😀

tital
autor
26. dub 2012

@evlyn Presne ! Naprosty souhlas !!! 🙂 Jsem se svym muzskym 10 let. Varila jsem doposud co dum dal a na co byla chut. Cili pokazde z toho vyslo jine jidlo - jakoby original, ale rekla bych spis v tom negativnim slova smyslu - protoze zopakovat se nedal (bud jsem nemela takove "zbytkove" suroviny a nebo jsem nevedela pomery v jakem jsem je pouzila). 😒 Takze az v techto dnech se ucim varit podle receptu. A svete div se. Oblibena jidla pomalu do nasi domaci kucharky pribyvaji a me se ulevilo, vetsinou to dopadne dobre.
A stejne je to u nas, nepovedene improvizace zpravidla nikdo nechce a ja to tu pak dojidam ☹

Holky, tady jsou moc dobre stranky, najde se tam inspirace az az: http://www.varime-detem.cz/

Jinak varim podobne asi jako vsechny. Ted ma maly oblibenou kasi k snidani - jakoukoliv od Nutrilonu, Sunarku... ja jim musli a ovoce a na to treba housku. Muzsky se obslouzi sam. Dopol ma Bertik svacinky - zpravidla jogurt, tvaroh nebo pudink, v kombinaci s piskoty nebo ovocem. Poledne - maso s ryzi, vsemozne zeleninove omacky (dokonce to nekdy delam tak, ze napr. k veceri ma Bertik brokolicovou polevku kremovou s troskou smetany, tak v poledne ma ryzi s masikem, a v tom jednu polevkovou lzici te brokolicove smesi, jen aby se to spojilo a jemu se to dobre dlabalo), kolinka s masem, ted nove mam oblibene jakykoliv karbanatek (zaklad je hovezi maso, s nejakou zeleninou - opet brokolice, kapusta, porek, nebo kvetak - namichat a dat upect do trouby - Bertikovi nic smazeneho nedavame) nebo treba zapecene brambory s necim, odpol ke svacince bohuzel uz hresime - Bertik zadoni ode mne buchtu, kolac, kousek dortiku, a sam ma nejake ovoce, brumika, krupky. No a k veceri Bertik zpravidla polevku (od vyvaru - nejradeji z kralika s hodne zeleninou a nudlemi, po vsechny zeleninove, s oprazenymi kostickami chleba nebo rohliku), a na to ma toustik s maslem a syrem a nejvice zboznuje salatovou okurku nebo mu udelam maly salatek - na drobno zeleninu s olivovym olejem.

Snazim se ted omezit co nejvice pecivo. Protoze to se prave stava zachranou, kdyz pro Bertika jidlo nemam. Zapeceny toust se sunkou a syrem je zolik, ten sni vzdycky, a tak ho davam omezene. Rada bych vic lusteninovych jidel a vic te zeleninove stravy, ale zatim nam to taky moc nejde, hledame se 🙂

tital
autor
26. dub 2012

@vveru Sup. Zavolej 🙂 Hned tak to nebude. Nez se masinerie rozjede... neboj se toho. Je to super. My budeme mit 24 mesicu deti od sebe a tesime se. Ted jsme s Bertikem krasne zajety a skoro se zaciname nudit, takze dalsiho clovicka urcite uvitame 😀

helulela
26. dub 2012

Vaření ☹ Mně teď strašně dochází fantazie a připadá mi, že se pořád točíme kolem pár jídel. Už jsem si kolikrát říkala, že si udělám seznam osvědčených jídel, abych měla z čeho vybrat, když jsem v koncích.
@tital na luštěniny mám dva fajn recepty - čočkovo-mrkvové karbanátky z trouby a cizrna na paprice (na způsob kuřete na paprice, místo masa cizrna a porek), tak kdybys neznala a chtěla, napíšu 😉

helulela
26. dub 2012

@vveru neboj se toho, nejdůležitější je, jestli už chceš, zvládnout se to dá vždycky. My máme od sebe kluky rok a půl a žijeme 🙂

baarca
26. dub 2012

@evlyn To s tím žárlením na ostatní kromě mě jsme měli taky, to je asi normální.

@andelka
@tital Aha, to bych nazývala extra vařením pro muže, ne vařením pro dítě 😉 Já to mám s m. jednodušší, on si přes den v práci chodí do restaurace na oběd a teplé večeře vyloženě nevyžaduje. Takže večer vařím třeba tak dvakrát do týdne, Mates stejně na večeři spíš jí nějakou zeleninu a chleba se sýrem nebo tak něco. Přes den pro nás vařím rychlovky, občas mám něco navařené dopředu, ale moc mi to plánovaní taky nejde. O víkendu vařím něco víc, ale muži celkem trojkombinace zelenina - maso/ryba - příloha vyhovuje, takže vařím společně. A pro Karolínu se od roka chystám, že už taky bude dost jíst s náma.

reruna
26. dub 2012

@helulela prosím si recept na tu cizrnu na paprice, dík 🙂

andelka
26. dub 2012

@baarca no můj muž někdy na oběd jde, někdy ne, a chodí na něj po 11h, co svačí nevím, asi nic, takže když přijde domů kolem 16h, a je uvařeno, tak si dá. A pak ještě večeří.

hest
26. dub 2012

@baarca Koukám, že jsou naše Karolínky kousek od sebe. Chystáš se nějak už na oslavu 1. roku?-)