Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

beruska24.9.
24. kvě 2012

@carmonka- to je tedy hrozné ☹ chudáci všichni zúčastnění. absolutně netuším (a radši si nechci představovat), jak bych takovou situaci řešila, když ani žádné hlídání nemáme. posílám hodně sil, ať to všichni nějak zvládnete a hlavně, ať je (v rámci možností) brzy vše v pořádku 😉

carmonka
24. kvě 2012

Holky díky, chlapeček má necelé dva roky a holčička šest týdnů. Zjišťujeme co se dá, pořád telefonujeme... Rozhodla jsem se nemocnici o týden posunout a navštívit ještě další doktory. Hledáme nějakou alternativu. Modlím se, ať to jde jinak, ještě jsem to nepřijala, neumím si to představit... Mějte se!

reruna
24. kvě 2012

@carmonka držíme palce

baarca
24. kvě 2012

@carmonka Jej, to je opravdu dost šílená situace ☹ Držím palce, ať se podaří ještě přijít na nějakou alternativu a ať to zvládnete. Přesně to si pořád říkám, že si vůbec nedovedu představit, kdyby se s druhým miminkem muselo do nemocnice.

irenka
24. kvě 2012

@carmonka
Ahojky, vím že ti slova útěchy asi nepomůžou...
Dobře děláš, že zkusíš ještě jiné doktory.
Taky bych to nechtěla vzdát. Třeba to nebude tak zlé jak ti řekl první lékař.
Moc na vás budu myslet, drž se hlavně ty! Ty tomu všemu velíš, aby to neskolilo psychicky tebe!
Držím moc moc palce!!!!!

erinbrock
24. kvě 2012

@carmonka ted je opravdu kazda rada draha 😉 ...rika se rano moudrejsi vecera a ne nadarmo... hlavne aby bylo vse nejlepsi pro miminko...neboj oni to ti chlapi doma zvladnou, muj muz to zvladl s 1,5 rocnim synem, kdyz jsem byla sest nekonecnych tydnu v nemocnici protoze maly chtel s briska drive a zvladli to oba...myslela jsem ze se zblaznim...obrecela jsem vse ale nakonec to vse dopadlo dobre...chce to jen tem chlapum vice verit.... 😉 😉 😉 je to paradox ale az bude vse za tebou budes se tomu uz jen smat a vzpominat jak jste to zvladli....neboj drzim pesticky...vsechny jsme tady s tebou!!! 🙂 🙂 🙂

helulela
24. kvě 2012

@carmonka děláš dobře, že to chceš zkonzultovat i jinde, aspoň budeš mít pocit, že jsi udělala všechno, co se dalo. Když na hospitalizaci přece jen dojde, zvládnete to, hlavně že malá bude v pořádku!

evlyn
25. kvě 2012

@carmonka taky držíme palce - úplně ve mě zatrnulo, za týden jdu s malou taky na kontrolu s kyčlema. Tak hlavně ať je malá v pořádku.

carmonka
25. kvě 2012

Ahoj, děkuju všem za podporu. Bohužel jsem na netu vykoukala, že tahle diagnóza znamená okamžitou hospitalizaci ☹ No, jenže jsem to stejně zrušila, snad nás tam za 2 -3 dny vezmou taky. Chci jen vyjádření dalšího lékaře, jestli je to skutečně tahle diagnóza. Aspoň budeme mít trochu čas se s tím psychicky vyrovnat. Ani nemám čas to obrečet.
Ale není to život ohrožující a snad to do budoucna nebude mítj následky. Snad jen nebude smět nějak moc vrcholově sportovat,ale to nevadí. Člověk přehodnotí, co je důležitý... Zlatý spaní nebo nespaní...
No nic, přeju všem krásný den a hlavně zdraví!!!

zlilly
25. kvě 2012

@carmonka držím palce

zlilly
28. kvě 2012

@carmonka Furt na vás myslím, jestli máte nějaký optimističtější zprávy..... držte se a jestli budeš mít čas a sílu, tak napiš.

carmonka
29. kvě 2012

Ahoj, no optimistištější... Nemáme asi nic, ve čtvrtek nastupujem na šest týdnů. Malá bude celo dobu ležet a nožky jí nejdřív budou jakoby natahovat do dálky, pak nahoru a do roznožky - prý tak ten kloub zapadne kam má. Pak následuje vyšetření pod narkózou, jestli je to v pořádku a pak na pár měsíců třmínky. A pokud ne, tak operace a na šest týdnů sádra... No, ale budu doufat, že tohle nás nečeká. Oblítali jsme koho mohli, známý doktor nám zkouknul ten rentgen a prý je to jednoznačné. Máme to z několika stran... Už jsem se s tím smířila no. Bydlíme pár zastávek od Motola, tak se budu snažit odsávat a dávat to malé, abych mohla s malým každý den na chvilku na hřiště. Jinak mě klepne a jeho taky. Zítra přijede moje mamka, která za sebe sehnala náhradu v práci (snad ji nevyhodí) a bude se starat o malýho.
Dneska jsme byli v ZOO a nechala jsem ho jet tím vláčkem a on za pár metrů řval "Maminka, maminka!!!" Tak jsem jela s ním... Pořád bych ho teď hladila a pusinkovala a vůbec si nepředstavuju, jak to tam ořvu... Prej na téhle léčbě vždycky brečí maminky víc než děti a já určitě nebudu výjimka.
No, ale snažím se hledat pozitiva - budu mít čas se věnovat jen a jen malé a budu mít čas si vypít kávu TEPLOU!!!
No, ale kdybyste je viděli - malej hlídá kočárek, když se k nám někdo přiblíží, pořád malou pusinkuje, nosí jí dudlík a když pláče, tak volá "Neplakej miminko!" a běží ji pohoupat a zpívá jí "Houpy, houpy...". No a malá spí v noci nádherně, vůbec nepláče, máme v podstatě pohodu. Takže se prostě něco muselo pos...
Jo a ještě k těm kyčlím, byli jsme na fyzioterapii na Vojtovce a kdyby do toho šel ortoped (čemuž nevěřím), tak ta terapeutka si myslí, že by se to dalo rozcvičit i bez té léčby - kdyby nám dali třeba dva týdny na zkoušku (pod dohledem lékaře). Ale každopádně jsme mohli být jinde, kdybychom cvičili už od narození. Měli jsme sice doporučeno široké balení, ale v životě by mě nenapadlo, že je to tak vážné. Tak vy, co ještě na narození miminek čekáte, tak si ty kyčle v porodnici pohlídejte, dejte si vysvětlit nález (nejlepší je 1a, syn měl 1b a to bylo taky v pohodě, malá má 3a a jsou až 4, což je prakticky vykloubení). No a pokud je to trochu v nepořádku, tak raději nečekejte a zkuste nějaké cvičení se zkušeným fyzioterapeutem (musí s tím mít zkušenosti) ať nedopadnete jako my...).

zlilly
30. kvě 2012

@carmonka určitě to bude těžký, hlavně pro tebe. ale aspoň že vyhlídky jsou dobré. a synek bude nakonec daleko víc v pohodě, než to teď vypadá, uvidíš žejo.

xuxie
30. kvě 2012

@carmonka moc dobře jste to nakonec zorganizovali, určitě to půjde. Těžko, ale půjde - to s tím odstříkáváním by bylo fajn, pokud se povede, pro malýho a pro tebe je strašně důležité, aby jste dělali alespoň něco malinko jenom spolu.
Přesně jak říkáš, když je pohoda, tak se většinou něco po...e, ale tohle bude mít dobrý konec, všichni vám to moc přejeme.

helulela
30. kvě 2012

@carmonka máte to dobře promyšlené, žádná výhra teda, ale šest týdnů není věčnost, hlavně když pak bude všechno v pořádku. Určitě to zvládnete a je super, že nebydlíte daleko a budeš moct být i se synem. Moc držím palce, ať vám to co nejrychleji uteče!

reruna
30. kvě 2012

@carmonka tak přeju hodně štěstí, určitě se to podaří zvládnout, abys byla každý den aspoň chvíli i s se synkem, ať vám to co nejrychleji utíká!!!

saminka
2. čer 2012

@beruska24.9. ahojky berus, vzpomnela jsem si ze mas skoro stejne starou holcicku jak moje starsi a chtela jsem se zeptat jak je tvoje na tom s mluvenim? Mia je teda ve vsem pomalejsi, je takovy maly flegmosek uz odmalicka a a moc toho nenamluvi, nebo teda namluvi ale moc ji nejde rozumet. porad cekam ze to jednoho dne prijde jak mi vsichni rikaji ale taky si rikam ze treba potrebuje nejak pomoci ...tak nevim jestli jsou nejaka cviceni na procvicovani, uz se snazi opakovat co slysi, ale teda musi mit na to naladu, tak kdybys mela chvilku tak pisni jak je to u vas

beruska24.9.
2. čer 2012

@saminka - ahoj, nakecá toho dost takovou svou hatlamatilkou 😀 většinu rozumím, něco neporozumím ani já (to pak chytá záchvaty vzteku), něco málo pochopí i tatínek, ostatní jen minimum.
do dvou let měla tak možná 10 základních slov a zvuků - af = haf (pes) .....mama ...tata .....dede =děda ....brrr (nejasné r, spíš jako l) = auto, kolo, letadlo, prostě všechny dopravní prostředky, někdy i moucha a když k tomu přidala ´´svůj znak´´ ručičky přikrčené k hrudníčku a oklepání těla, tak to byla zima .....ááá = brma (pití) .....jinak se dorozumívala ´´svými znaky´´, které si vytvořila (naznačovaly danou věc), nebo chytla někoho za ruku a dovedla na místo určení a ukázala.
po druhých narozkách se začala ´´rozpovídávat´´, ale jsou to většinou takové ´´zkomoleniny´´ - bodí = boty ...... maňá = Malenka (holčička z pohádky na dvd) nebo slovo malá .......maní = maliny, mandarinka ......sí = slon, sýr, srdíčko (řídím se dle dané situace) ......boba = Bob a Bobek (pohádka na dvd) a teď i jakýkoliv králík/zajíc (dřív ukazovala dupání nožičkama) .........psa změnila na afí nebo Aní (naše hafuša se jmenuje Aný) .........ouby = houby (to jsem párkrát plácla, když nebylo nic v nočníku a hned se to naučila 😕 .......jinak co mě teď napadá, tak říká - táta ....tatí .....máma ....mamí .......děda .....babí (nikdy neřekla bába) ......au = zranění nebo když ji něco bolí .....mimi = panenka .......maňá ňami 😵 (když chce bombíčko nebo nějakou dobrůtku - což je dost často, tak se snažím nabízet ovoce nebo něco dobrého, co se dá nakrájet na malé kousky a zároveň to není vyloženě sladkost 😉 ) ....brrr ačí (opět nejasné r, spíš se podobá u) = jet na koloodrážedle když jdeme na procházku nebo sednout do auta když jedeme pryč ......čííí = čůrání, kakání (nerozlišuje) .......na (když něco podává nebo chce, aby ji někdo něco podal) .......di = jdi .......ťapy = jít, chodit.......no, možná bych dala ještě něco dohromady, tohle je to, co mě teď napadlo, co jsem vydolovala z hlavy 😉 jinak dost věcí ukazuje svým způsobem (jak jsem psala, ´´svými znaky´´). např. namazat pečivo ukáže tak, že si ukázovákem jedné ruky přejíždí po dlani druhé ........krátký nebo dlouhý rukáv (když si nemůže vyloženě vybrat) řekne podle někoho, kdo má daný typ rukávu (mamí nebo zkomoleninu jména sestřičky, kterou pořád mění, takže občas nechápu ani já, že mluví o sestřičce 🙄 ) .......když chce sukýnku/kraťasy, tak se hladí po stehýnkách a hlásí tadí = tady, teprve pak řeším, co to má být konkrétně (většinou se ptám jednoslovně a buď řekne jo nebo ne).
jinak jsem se nechala ´´zblbnout´´ 😠 jednou nejmenovanou maminkou tady na mk a chtěla jsem po dětské dr. doporučení na logopedii, to bylo dcerce cca 2,5 roku. ta nás nejdříve poslala na kontrolu na ušní a tam ze mě dr. udělal totálního blbce 🙄 😝 co že tam otravuji, že holka všemu rozumí, ukáže 10 obrázků z 10ti, na které se sestra ptala, což prý dost dětí nezvládne, že děti se učí mluvit skokově (dlouho dlouho nic a najednou plno nových slov) atd. atd. takže jsem to přestala řešit a nechávám tomu volný průběh 😉
omlouvám se za hrozitánsky dlouhý příspěvek 😉 kratší, aby to zároveň vyjadřovalo skutečný stav, jsem to opravdu nezvládla 😔

beruska24.9.
2. čer 2012

@saminka - jo a teď jsem si vzpomněla na jednu veselou příhodu. byla chvilku na dvoře sama s dědou a dělala lumpárny. děda mi pak s rozpaky sděloval, že dcerka říkala něco divného 😕 po dlouhé době přemlouvání jsem z něho vytáhla, že říkala něco jako jebá 😀 jsem dostala záchvat smíchu a vysvětlila, že to je ´´jééé-bá´´ (říká bez mezery) a že to znamená: jééé bác (prostě že ´´spadla´´ na zem). takže někdy je ta dětská mluva opravdu zábavná 😀 😀 😀

saminka
2. čer 2012

@beruska24.9. 😀 😀 😀 moc diky za super prispevek, tomu poslednimu jsem se fakt zasmala 😉 JInak jsou si v mluve hodne podobne, mia taky nerozlisuje jestli curani nebo kakani 😀 ma hodne slovicek ale proste je nespojuje se slovesama. tady se to taky nijjka silene neresi, na logopedii uz jsme taky byli tak si ji jen posoudila a rekla ze urcita opozdenost mluvy tam je a objednala nas zase zpatky za 4 mesice. tak si myslim ze do tri let se to fakt nejak neresi. Ona teda taky vsemu hrozne moc rozumi, a i pani logopedku prekvapila ze umi poznavat barvy 😵 taky se ji nejvic libi ukazovat na obrazky a poznavat, jen proste u toho se ji moc mluvit nechce. ted se naucila po probuzeni rikat dobre rano, tak je fakt sranda kdyz mi po odpolednim spanku rekne dobre ranko 😀 no jsem rada, ze jsi me uklidnila ze to opravdu asi bude z niceho nic 😉
a jak si rozumi starsi holcicka s mladsi? nam az ted zacina mirna zarlivost kdy se starsi dozaduje pozornosti a mazleni hlavne kdyz vidi, ze mam mladsi v naruci, no jeste to teprve bude zajimave kdyz se mladsi zacne vic hybat a bude ji krast hracky 😉

beruska24.9.
3. čer 2012

@saminka - tak naše barvy neumí. od malička se nechce nic ´´plánovaně´´ / ´´násilně´´ učit a když jen tak mimochodem říkám barvy, tak to buď jde mimo ni nebo to zatím zpracovává v hlavě 😕 protože když chci podat něco určité barvy (míček, kostku), tak mi dá danou věc, ale jiné barvy. od malička vše učím tak nějak za pochodu, aby neměla pocit, že ji to chci učit, protože jinak se hned ´´zasekla´´. u barev to zatím nefunguje ☹
co bych za to dala, kdyby mi po odpoledním spánku řekla dobré ranko 😵 ta naše se vzbudí a začne se vztekat a kňučet 🙄 ještě že mladší se ve většině případech po probuzení usmívá a dělá lumpárny. .. 😀
střídavě oblačno 😉 starší je malá maminka - když má náladu, tak se od malička o sestřička stará, dává dudáka, uklidňuje, komanduje, vychovává 😀 ....... žárlí obě - když je jedna u maminky, druhá musí být také, když má něco jedna, druhá chce také ......... starší rve hračky z ruček malé, mladší už si to přestává nechat líbit a začíná se bránit. někdy naopak starší půjčuje hračky, většinou ty nevhodné nebo pro mladší nezajímavé 😀 .........mladší je mnohem průbojnější, do všeho jde po hlavě, na všechno se vrhá - takže občas vezme něco (hlavně jídlo) starší ségře a ta začne brečet. když ji nabídnu něco, co by si mohli dát spolu, tak to nechce, že to mám dát mladší..........takže bych řekla, že tak ´´normální´´ sourozenecké soužití - učí se spolu vycházet, sdílet stejný prostor, testují hranice 😀
když to porovnám se situací, že 3,5letý synovec chtěl uříznout v té době asi 8m. bráškovi hlavu pilkou z dětského nářadí a když jsem viděla ten zhmožděný krček...........i když, naše starší zase práskla tehdy lezoucí sestřičku dětským koštětem po hlavě, že tam měla pořádnou bouli a modřinu...........takže někdy to je dost nervově vyčerpávající 🙄 😝

saminka
3. čer 2012

@beruska24.9. no ja ji ty barvy nejak nasilim taky neucila, koupila jsem ji jednu fajn knizku, jako leporelo a tam mela pet zakladnich barev a male vystrihnute opicky ktere musela prirazovat k urcitym barvam, no a tak ji to chytlo ze se to ucila sama, ted uz rika i ty barvy 😵 ale uplne si umim predstavit jak se ti mala "seka", to nase dela taky, hlavne ted pri svlikani...na povel se ji to vubec nelibi, je to hrozny problem sundat si kalhoty ale kdyz se ji chce samotne tak to problem neni vubec 😕
tak mia se stara o sestricku taky pekne 😅 nekdy se stara az moc ze na ni dava polstare a deky ze je bobek cela zavalena, no musim je mit na ocich nonstop 😅 a specialne ted kdyz jsme zacli prikrmy tak si mia mysli ze vse muze mit i malinka 😉 no nenudim se 😅 😵 a jak je stara tvoje mladsi? my mame ted zrovna takove ubrecene obdobi, nevim jestli ji nesedi prikrmy ale kdyz nespi nebo neji tak se jen vzteka a place....tak bud to je jidlem ze ji neco boli, nebo se ji klube zub, do vseho kouse ale to dela uz dlouho tak tezko rict....

beruska24.9.
4. čer 2012

@saminka - u nás je ´´na povel´´ problém všechno. takže se snažím tak nějak oklikou, někdy to vyjde, někdy ne. oblékání a svlékání jakž takž zvládá, už dokonce vymyslela, jak si oblékat propínací mikinu, aby nezkončil zip na zádech. taktéž třeba u ponožek - oblékne jednu, já pochválím, jak se ji povedla obléknout správně, patu na patu a u druhé se začne vztekat a dramaticky předvádět, jak nejde obléknout. horší, když jedeme pryč a potřebovala bych, aby byla rychle oblečená, ona pořád ´´já, já, já´´ a trvá to hrozně dlouho (podle mě). ale může ji člověk nadávat, když má snahu se obléknout sama?!
od narození mladší vysvětluji, že je sestřička malá a že tohle a tohle nemůže papat. zatím to ve většině případů zafungovalo. spíš naopak to nefunguje. starší nechce nic, co může mladší, protože to je přece pro malou sestřičku. a občas by se mi to fakt hodilo, aby si také dala.
mladší je 9m.
může to být cokoliv. mrňavá už má 8 zoubků jen co vím (2 z toho úplně vyrostlé), poslední dobou hodně kaká, poslední dvě noci jsem moc nespala a chodila utěšovat, takže počítám, že asi také nějaké zoubky. pusinku si zkontrolovat nenechá. dnes jedeme na očkování tbc a předtím ještě k dětské dr. na kontrolu (pro jistotu), tak kdyby něco, tak mi řekne. ale také to přičítám zoubkům.

beruska24.9.
4. čer 2012

objevila jsem pěknou hru s barvami, tady je odkaz:

http://www.jarodic.cz/cz/poznavani-barev-detska...

ined77
5. čer 2012

@beruska24.9. ..díky, odpoledne vyzkoušíme 🙂 !

beruska24.9.
5. čer 2012

@ined77 - dokud se malá soustředí, tak ji to jde skvěle 😵 jak začne dělat kraviny a je smutná, že se ji nedaří, tak to vypnu 😉 když si vzpomenu, že od mala ji říkám barvy projíždějících aut, barvy oblečení apod., zkoušela jsem, aby vyřazovala kostky dané barvy, aby našla míček stejné barvy jako jsem vzala do ruky já, že jsem zkusila, aby přiřazovala kostky stejné barvy na zeleno-modro-červeno-žlutého plyšového šaška a všechno selhalo ☹ 🙄 tak jsem ráda, že jsem konečně objevila něco, co ji chytlo 😉 😀

xuxie
6. čer 2012

mno, já byla dnes na kontrolním UZ a trošku jsem se vrátila přibrzděná v rozletu. malá je v pohodě, jenom doktorka, taková docela milá paní se podivovala, proč jsme se rozhodli mít ty děti tak brzy po sobě, že to bude zbytečně těžký...a teď, jak Martin strašně zlobí, tak mě ty obavy berou fakt velké 😒

helulela
6. čer 2012

@xuxie nebuď z toho smutná, teď už nic nezměníš, lepší je připravit se aspoň teoreticky na věc 😉 Těžký to někdy je, co si budeme povídat, ale zároveň je to i krásný a vůbec... když vidím kamarádky, rozdíl o rok nebo dva víc to neřeší, to až spíš těch 5-6 let. Všechno má své výhody a nevýhody. Druhé miminko jste chtěli, těšíte se na něj, tak je pro něj určitě ten pravý čas!

xuxie
6. čer 2012

@helulela ono se to tak někdy sejde, znáš to 🙂
Jak mám už týden rýmu a jsem přidušená, tak nějak sotva lezu a říkám si, jestli a jak to přežijeme až jedno bude plakat, že má prdíky (Martin dokázal vydržet opravdu dlooouho), druhé bude uraženě třískat hračkami a ječet, že chce strkat auto do trouby, či provádět jinou s životem neslučitelnou činnost a já utahaná a k tomu třeba ještě nemocná (jak teď)...no, optimistické vyhlídky...
Ale když koukám na Tebe a další mamky, jak je máte broučky tak blízko u sebe a jak jsou roztomilí, tak mi to pomáhá a dává docela velkou jistotu, že se to dá přežít - a se ctí 😉
děkuju...

helulela
6. čer 2012

@xuxie znám, zase bude líp🙂 Na fotkách to je vždycky idylka, protože v těch špatných chvílích nefotíš 😉 Zrovna dneska kolem oběda to u nás byla síla. Víťa si usmyslel, že nebude jíst oběd a chtěl místo něj jabko. Pak už se úplně zacyklil a brečel ze setrvačnosti, do toho nechtěl jíst a křičel Adík, protože na něj to bylo moc ruchu... nakonec jsem je oba dala spát a relaxuju u Koníka😉