Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

ined77
15. čer 2012

jo a co mám ještě moooc ráda..když si děti vezme tatínek ven, já si vytáhnu žehlení a k tomu pustím nějaký film 😀 .to se stává spíše v zimě, protože v létě když můžeme, tak jdeme všichni 😉 ...z toho už jsem vyrostla 😀

beruska24.9.
15. čer 2012

@ined77 - jo, mladší se postupně naladí na jeden spánek denně a starší od září začne chodit do školky.......suma sumárum, opět hledání optimálního režimu 😕 řekla jsem, že ji nechám max. do oběda (první den budu absolutně mimoň, časem si snad zvyknu a ona také) a jak to bude trochu možné, tak se najede celodenní režím. budu ji totiž vozit a jezdit pro ni.
jo, jinak dnes jsem byla pěšky ve vedlejší vesnici/městečku (sama pořádně nevím), bohužel ne sama, ale s dětmi. i tak to proběhlo alespoň částečně v klidu. mladší většinu cesty seděla na kočárku, starší spořádaně šla vedle mě (díky bohu, alespoň po té silnici). tam jsme si daly se starší dcerkou zmrzlinu a mladší dostala prázdný kornoutek. to byla chvilka klidu, když se živily 😀 a stavila jsem se v lékárně a vybrala ze dvou medikamentů, které mi nabídla bez předpisu - GS Anxiolan (obsahuje třezalku tečkovanou, kozlík lékařský, hořčík a vitamin B6). a hlavně je vhodný pro dlouhodobé užívání a není návykový!! aby se ze mě nestal feťák 😀 takže zkusím, co to provede.
jinak přítel musel dnes zase pryč ☹ ale slíbil, že o víkendu budu moct vyrazit na procházku sama. těším se jak malé dítě na vánoce 😵 jo a teď mi volal, že mluvil s bratránkem po telefonu a co kdybychom tam o víkendu zajeli. tak uvidím, co domluví, ale možná pojedeme v neděli na výlet. cesta bude asi o nervy 🤐 (od Chrudimi do Prahy) když mrňavá nechce být v sedačce, ale i tak pojedu ráda, jsou to bezva lidičky.

reruna
15. čer 2012

@beruska24.9. konečně pěknější počasí, to je hned lepší nálada, že? a výlet jste zvládli moc pěkně, navíc se můžeš těšit na procházku a na návštěvu, tak super! A do auta malé nepomůže dudlík? Já tohle neznám, naše děti jsou v autě vždycky jako pěny a když jedeme dál, tak usnou

reruna
15. čer 2012

@ined77 ta kámoška to má dobré🙂
Jo, číst si tak zase celé odpoledne, to by bylo 😅 ale někdy se začtu večer, akorát pak ráno vstávat v 5:30 se mi moc nechce.. 😝

beruska24.9.
15. čer 2012

@reruna - u starší dudlík fungoval, u mladší jak kdy. ono ji spíš vadí, že ji ta cesta zdržuje od nácviku dovednosti a hlavně snahy se naučit chodit 😀 asi něco podobného jako kočárek, ale tam alespoň může pozorovat okolí, takže to částečně pomáhá. jo a už jsem zkoušela různé hračky, můj diář, klíče, mňamky, ale všechno zabere jen na chvíli - hračky hází pryč a jídlo má hned v sobě. takže doufám, že alespoň jednu cestu prospí. a já také 😀

ined77
15. čer 2012

@beruska24.9. ...nechci radit, ale s tou školkou...já dala na rady zkušenějších a matýnek začal chodit naplno hned od začátku a myslím, že to bylo opravdu rozumné..ale zase záleží na dítěti.já jsem "věděla", že on to zvládne dobře a taky zvládnul...pro mě byl první den utrpení, byla jsem totálně nepoužitelná, ale druhý den už to bylo podstatně lepší 😉 .a taky jde o tu synchronizaci...já bych bez auta nezvládla vyzvednout matýnka tak, aby tím "netrpěla" kačka....oběd, ukládání, spánek...já si dost "potrpím" na režim, vše se děje ve stejnou dobu a u nás díky dojíždění by to ani nešlo.už takhle kolikrát musím odpo katunku budit, protože zase chci, aby šel matýnek ze školky hned po svačince 😉
hezký výlet jste si udělaly 😵 ....i nám se čas od času podaří procházka kdy je to téměř idylické, jen jich pravda není tolik no....ale co už 😉 🙂 .

a víc nestihnu, maličká pláče ☹

beruska24.9.
15. čer 2012

vined77 - školku už jsme tu řešili a psala jsem, že malá právě není zvyklá na děti (viz. další vysvětlení snad ze včerejška o situaci u nás na vesnici), tak proto že ji zkusím nejdřív jen do oběda. ono i tak mám strach, že to první den bude totál masakr pro obě 🙄 🤐 no, do září je daleko, teď si nebudu představovat žádné hrůzné scénáře 😎
mrňavá se na mě sápe, jdu se ji věnovat (dnes se prostřídaly holky ve spaní, takže ani chvilka oddechu).

carmonka
15. čer 2012

@beruska24.9. Ješt mě napadlo, že v dobách největších stresů, když jsem nemohla jít nikam daleko, protože malej furt chtěl být kojenej, tak jsem se zavírala ve vaně s kafčem a knížkou. Taková hodinka byla vždycky moc příjemná, kluci nemuseli ven a nevadila mi hora prádla atd. protože jsem jí neviděla (dneska už si čtu klidně i vedle hromady...). Teď už to nejde, malej se do koupelny dobejvá a když se zamknu, tak za dveřma udělá takovou scénu, že o tom ví celej barák. Ale třeba to doma máte líp vyřešené.
Super je taky, když se s kamarádkama sejdeme někde v herně či u někoho na zahradě, kde děti nemůžou utéct a my kecáme a mlsáme, to si taky celkem odpočinu. I když cesta tam a zpátky se dvěma je teda zase někdy pěknej stres. To je ale výhoda města...která je vykoupená spoustou lidí a smradem z výfuků, takže každý má svý.
Jinak, já hrála divadlo, ale s tím jsem přestala už krátce po nástupu do práce. A pak jsem taky ráda cestovala chodila do divadla. No a četla. Tak hádejte, co mi jediné zbylo... No, ale to si nedám vzít, je to alespoň trochu relax - jen to nesmí být o dětech 😀 Jo a relax při cvičení jsem objevila až na mateřské, jelikož mě k tomu donutilo cosi přetékajícího přes kalhoty 😒

carmonka
15. čer 2012

Jo a pobyt v nemocnici nám zkrátili, takže už nás pravděpodobně čekají už max 2 týdny 🙂 Akorát začínám být nevózní, jak to dopadne a jestli se vyhneme operaci 😒

tital
autor
15. čer 2012

@reruna
@evlyn
@helulela

Holky ja vim 😀 Je mi jasne, ze kazde dite je jine, ze to treba nebude takova "hruza". Ale vazne, posledni prispevky byly hodne utrapene, unavene - respektive je videt, ze nektere mamky maji doma fakt zahul, ale snad i to se jim casem srovna.

Chtela bych taky pridat pozitivni zpravicku. Ale jeste v utery jsem mela poslusne batolatko, ktere se ve stredu rano probudilo do prvni puberty 😉 a to je tedy mazec. Na vsechno odpoved NE. Ale na vse. Najednou ho vsechno stve, hracky, venku doma, nadava si tim svym drmolenickem a na me koukaji z ocicek rarasci, kteri vyslovene krici - "Hehe, a to jsem Ti to ted nandal, co se mnou ted asi udelas, matko !?"
Nekdy se tomu v duchu smeju, nekdy nahlas kricim. Uvidime co bude dal.

A mimo jine ma Bertik nejakou malou infekci v nosanku, byli jsme na ORL, pry se to bezne chyti venku, je to virovy, ma poskozenou sliznici, pry nejaky stroupek v nosiku, a tak prave nemuze moc dobre spinkat, ma ho ucpany a budi se. A to holky tak, ze jsme od peti rano na nohou... Nekdy v noci i hodku a pul proste nespime. Posledni dve noci vidim zlepseni, v pondeli budou vysledky, tak napisu.

tital
autor
15. čer 2012

@xuxie Souhlasim s Tebou. Mam okolo sebe dokonce dve maminky co berou antidepresiva. A treti je ted prave na "psycho" neschopence, uz nekolikaty mesic, protoze je evidentne pretazena, unavena, vyhorela, a to ma petiletou holcicku (do jineho stavu, ac by moc chtela, asi prijit nemuze, protoze je na tom prave psychicky nedobre) U kazde to melo padny duvod a neni se za co stydet, proste jim to pomaha zvladat situaci. Takze ja bych se nebala ani kvalitniho psychologa.

tital
autor
15. čer 2012

Sup sup, holky co ctete, dejte tip na nejaky pekny "ctivy" roman, ja nejradeji soucasnost. Neco co vas zaujalo, ale nemusi to byt nutne zamilovana sladarna.
Ja bych rada jeste neco pred porodem. Taky mam plny zuby vsech kucharek, a clanku o detech 😝

Ja muzu doporucit - ma oblibena kniha - Ticha Dohoda od Elia Kazan. Vyborny, oddechovy cteni, zivotni pribeh, zarovne psane s lehkou nadsazkou, takze urco pobavi 🙂 Knihu ctu po par letech znovu a znovu.

lucy222
15. čer 2012

Ahoj.
Planujeme druhe,tak k vam obcas nakouknu a priznam se, ze zde casto najdu duvody "proc jeste neeee" 😅
@tital prijemne ctivo je Urbanikova - napsala "Stalo se mi vsechno" (1.dil), Vsechno nebo nic, Svet mi je dluzny... 😉

xuxie
15. čer 2012

@tital Když vypínám, tak nejradši u Šabacha - mám od něj ráda snad všechno i když má i slabší kusy. Úplně nejvíc jsem smíchy brečela u Opilých banánů a Občanského průkazu. Ta jeho novinka Máslem dolů je také fajn, ale úplný trhák zase ne. A z jiného soudku, je to staré, tak nevím, jestli si nečetla, ale je to moje top kniha (a to nejsem fanda do sci-fi). Daniel Kreyes: Růže pro Algernon.

Jdu maminkovat, náš puberťák se probouzí. Po 3 dnech horeček mu včera dali antibiotika a neuvěřitelně mu otrnulo. Doma se nudí, se vším mlátí a ven nemůže minimálně do středy - teda nesmí na sluníčko a tak se těším na ty třicítky, co mají nastat 😉 Ale hlavně, že už bude ok.

xuxie
15. čer 2012

@lucy222 To teď se to tady nějak sešlo, ta únava - počti si to dál dozadu a najdeš spoustu důvodů, proč ano 🙂
Ale to víš, když je dobře, tak se těšíme a nepíšeme tolik, jako když nás něco trápí 😉

evlyn
15. čer 2012

@tital nevím jak jsi na tom s fantasy - teď jsem četla Hunger games (běží to teď v kinech jako hry o život, název knížky v CZ nevím, já to četla v originále), Host (česky snad Hostitel,od Stephenie Meyer - autorky Twilight ságy) a Iron fey (taky fantasy). Všechno to má docela čtivý děj, není to vyloženě zamilovaná slaďárna, ale má to v rámci možností happy end a příjemné hlavní postavy - četlo se to rychle a dobře, nevadilo ani vytrhování od dětí - prostě příjemná oddechovka

evlyn
15. čer 2012

@lucy222 popravdě? I když mladší nebyla plánovaná tak brzo (měla jsem původně představu odstupu tak tři roky, až půjde Kubík do školky), teď za to začínám být ráda ( i když jsem teprve na začátku 🙂 ) Přijde mi, že jsem se díky mladší tak nějak spasovala se sebou jako matkou a ve chvílích nouze tak nějak vidím to svělo na konci tunelu (rozuměj konec mateřské 🙂 ) Přijde mi stejně jako @helulela, že si teď obě děti tak nějak víc užívám - rozhodně už tak nestresuju jako když jsem měla jenom staršího, a celkově jsem víc v pohodě.

erinbrock
15. čer 2012

@tital tak ja za tri vecery dala mafii v praze od viewegha...akorat se mi pak ake nechce vstavat...ale moje zlaticka vstavaji mezi 7-8...tak se to da v klidu vydrzet... 😉

reruna
15. čer 2012

@carmonka super!

reruna
15. čer 2012

@tital já mám ráda Barbaru Erskinovou, ale to je prolínání historie a současnosti, spousta historických podrobností a nějaké nadpřirozeno, tohle miluju, ale asi ne tvůj šálek kávy, ale mohla by se ti líbit Jane Greenová, současná britská autorka, vtipné oddechové čtení

tital
autor
15. čer 2012

Vsem diky za tipy. Nakouknu pri nejblizsi prilezitosti do knihovny, snad tam neco bude. Mam rada i fantazy i nadprirozeno, to mi neva, jen jsem nechtela takove ty sladarny od Fieldingove a tak 🙂 Rozumny historicky roman mi taky nevadi, ale musi to byt ctive. Holky, vsak ja uz vcelku necetla knihu snad dva roky ☹((

Jo a @evlyn ja musim skutecne cist v cestine ☹, ma anglictina velmi velmi osklive ustrnula. Bohuzel.

A neznam nic z toho co jste psaly, tak super. Diky.

evlyn
15. čer 2012

@tital jj to chápu, i když zase musím říct, že na procvičování angličtiny jsou knížky úplně super - můžu vřele doporučit třeba Harryho Pottera - lehká stravitelná angličtina od třetího dílu navíc děj napínavej jak kšandy. Momentálně jsem úplně unešená z posledního daru od muže - čtečka Kindle - už mám i nainstalovaný anglicko český slovník, takže se čte ještě líp a rychleji.
Jinak všechny knížky, co jsem psala, jsou k dostání i v češtině - Iron Fey teda zatím jenom první díl. Z fantasy mě ještě napadá Pratchett - docela univerzální, dá se číst pořád dokola 🙂 Z příjemného čtiva pak ještě Fulghum - hlavně krátké povídky. Četla jsem teda i ten jeho super dlouhý román, ale povídky jsou jednoznačně lepší. A hooodně dobrý historický román je Desiree od Annemarie Selinko - je to z doby napoleonských válek psáno z pohledu mladé Napoleonovy snoubenky, která se nakonec díky sňatku stala švédskou královnou.
A pro střízlivý pohled na mateřství a rodinu vůbec je skvělá Betty McDonaldová - Vejce a já, Co život dal a vzal.

tital
autor
15. čer 2012

@evlyn Pratchett je snad klasika, ale taky jsem od nej toho moc necetla. McDonaldovou znam.
Ale jak jsem psala, ja uz necetla beletrii tak dlouho ☹

evlyn
15. čer 2012

@tital já začala zase teď - na zahradě, když malá spí a malej se popelí v písku. Nebo když jdeme s kočárkem k řece - po očku koukám na malýho jak hází kameny do řeky, v jedné ruce knížku druhou drndám kočárek. A nebo při kojení, když je už muž doma - nerušená půlhodina u knížky, nádhera.

zlilly
15. čer 2012

@evlyn miluju svuj kindle 🙂 děsně lituju, že sem ho neměla, když byl malej novorozeně. všechny ty hodiny a hodiny co sem mohla sedět, kojit a číst..... už to vidím teď, sedět a kojit budu, číst mě nenechají 😠
Teď mám rozečtené Songs of Ice and Fire (je podle toho i seriál, dává to HBO jako Hru o trůny), docela dobrá pohádka. plánovala sem to dočíst do porodu, ale poslední dva měsíce usínám tak po dvou - třech kindlostranách (max 5min).

evlyn
15. čer 2012

@zlilly jj díky němu jsem se vlastně zase rozečetla - kliknu, stáhnu a hurá na čtení, po dlouhé době čtu zase něco nového a ne dokola už přečtené a oblíbené.
Song of Ice and Fire jsem četla, ale přiznám se že mě to po nějaké době přestalo bavit - když mi autor nechal zabít už asi desátou oblíbenou postavu, tak jsem to nechala být. Zkusím na to kouknout jako na seriál, třeba to bude napínavější.

xuxie
15. čer 2012

Já jsem seriál Hra o trůny nějak nestrávila - moc drsný na mě, jsem cíťa, jak čekám - ale knížka docela líbí. Ale ještě jsem relativně na začátku, oblíbenou postavu mi zabili zatím jenom jednu 🙂

saminka
15. čer 2012

ahojik holky,
vidim ze tu probirate konicky....no na ty je ted opravdu silene malo casu 😕 a kdyz by se neco naslo tak zase zorganizovat ,kdo bude koho hlidat atd, no s manzelem radi hrajeme tenis, jak byla starsi dcerka jeste mimi tak jsme ji meli hned vedle a mohli hrat, kdyz ona spala, jen teda to netrvalo moc dlouho, ze byla tak spava 😅 ted je to horsi zorganizovat, kdyz uz jsou dve, ale snad to nejak zvladneme. Taky jsem kdysi rada cetla, ale jak pise Tital, naposledy jsem snad cetla jeste v tehu se starsi, ted se proste na to nesoustredim, kdyz nevim, kdo me zase vyrusi. Rada hackuji, to me vlastne chytlo az kdyz se narodila prvni dcerka, vetsinou jsou to jen cepicky a satky ale i tak mi to dela radost a take rada varim 😀 no to vetsinou kdyz jsou holky v posteli 😅
Jinak jeste kdyz uz byla starsi dcerka miminko tak jsme jezdivali ke kamaradum na vecu a na noc a na to jsem se vzdy tesivala, mala nemela problem s usinanim a tak jsme si to vsichni mohli uzit, nemusime nikam spechat proste relax jak ma byt, a taky na oplatku kamaradi (zatim bezdetni) jezdi na noc k nam. Bydlime dost na samote a vyhovuje to jak nam tak i jim zustat na noc. tak jednou do mesice toto podnikame a nemuzu si to vynachvalit, jsou to takove mini dovolene od stereotypu. Nekdy jedeme vsichni spolecne do hotelu, kde je bazen a vsichni se prostridame s hlidanim, to je ale zase jen vyjimecne, kdyz mame nejakou specialni prilezitost nebo tak. Je pravda, ze to baleni je ted dost narocne, auto je vetsinou plne ale i tak nam to stoji za to odrelaxovani a uvolneni, teda hlavne pro me 😉
S kamaradkou se pravidelne schazime jednou do tydne i s jejimi detmi, ktere jsou v podobnem veku jak ty moje. No jak jsme byly jeste spolu tehotne s druhymi tak jsme si ty nase obidky bud u ni nebo u nas, nekdy v restauraci uzivaly mnohem vic ale i tak je to super si povymnenovat zkusenosti, postezovat si a proste poradne to probrat 😀 ted bychom si se 4 detmi do restaurace asi neodvazily, kdyz tak jen nekde na kavu, kde maji nejakou zabavu pro starsi 😉
ted jsem byla osm dni na deti uplne sama, manzel pracoval 8 dvanactek za s sebou a uz vcera jsem se citila hrozne pretazena a bez energie, urco to bylo i pocasim, zrovna tady cely den lilo. No takove dny opravdu nesnasim, malinka mi porad vrestela, nic ji nebavilo no nastesti dnes na tom byla o moc lip a taky uz mam manzilka doma az do pondelka 😉
taky jsem nikdy nelitovala, ze mam holky celkem blizko, me to zase tak blizko nepripada (26mesicu) obe mame z umelka a tudiz presne naplanovane nacasovane 😀 😀 ja vzdy dve az tri deti chtela takze i kdyz se nam podarilo otehotnet s prvni tak jsem vedela, ze moje cesta jeste nekonci, ze az budu mit ty dve, ze si muzu vydechnout a zacit si uzivat materstvi a deticek samotnych. 😵 😵 😵
takze holky ktere cekate druhe mimisky, niceho se nebojte, zvladnout se to da a vlastne musi 😀 😀 😀

carmonka
15. čer 2012

Jé, debata o knížkách se mi líbí 😅 Já tedy vybírám knížky tak, že naběhnu do knihovny ke stolku doporučených knih knihovníkem, vezmu to zpátky přes dnes vrácené knihy a za 5 minut jsem venku, protože víc času mám jen výjimečně. Vybírám si podle známých autorů, nebo mě třeba zaujme obal nebo název. Někdy se takhle trefím, někdy ne. Taky často sáhnu po Pratchetovi, sázkou na jistotu je taky Coelho, to je takové příjemně čtivé a zároveň hluboké.
No a vybavuju si třeba román od Ondřeje Neffa Tma. Ten mě dostal - odehrává se v Praze v 90. letech a začne to tím, že na celém světě přestane existovat elektrická energie. Sleduje to příběhy jednotlivých obyčejných lidí a zároveň jak, to změnilo společnost. Představte si, že jedete tramvají z Letenského náměstí na Štrosmajerák a najednou se celá společnost vrátí do středověku. Nic nejezdí, telefony nefungujou a vy už nikdy neuvidíte ty,se kterejma jste se ráno rozloučili. Není to úplně veselý, ale strašně napínavý a zajímavý.
Jo a knížky v angličtině čtu taky ráda, je to jedna z mála možností, jak si ji procvičit. Vtip je v tom, číst zpočátku knížky jednoduché a čtivé a hlavně nehledat ve slovníku slova, kterejm nerozumíš. Tak tě to bude pořád bavit a čemu nerozumíš, to si domyslíš.
Jo a asi jsem mimo, ale co je to kindle?

evlyn
16. čer 2012

@carmonka elektronická čtečka - má to sice displej, ale úplně jiný než počítač, vypadá to opravdu jako list papíru, takže z toho nebolí oči. Můžeš s sebou tahat spoustu knížek v malé knížečce ( já jich tam teď mám něco kolem stovky 🙂 ), suprová věc na dovolenou (aspoň u nás to byl vždycky problém kvůli váhovému limitu na zavazadlo, a rychlosti čtení - čtyři knížky na dovolenou na osobu je zoufale málo 😀) Takhle to vypadá http://www.obshop.cz/fotky13444/fotos/_vyr_85ce...