Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

tital
autor
11. črc 2012

@imzadi Podrazdena ani tak ne. Respektive, kdyz zlost a vztek, tak vzdycky na muzskyho 😝 . To se mi driv nestavalo, ale za posledni dva roky prisly asi tak tri ctyri situace, kdy jsem byla neuveritelne vztekla a i hodila nejakou veci nebo hodne hodne praskla dverma. Zaraží me to, nebyla jsem takova, ale ta emoce je v ten okamzik tak silna. A ja mam strasne klidneho chlapa, on sam je velmi rozumny, stoji na zemi, nenecha se vytocit a nikdy se nenecha strhnout takovym navalem. 🙂 A hlavne nesnasi nedorozumeni a hadky.
Taky jsem docela fit, ale ja dala hodinu v poledne s Bertikem.

tital
autor
12. črc 2012

Ranni zpravy 🙂 - Bertik spinkal bez dudlika! Jen jedna scena v noci, vzali jsme ho k sobe, a kdyz usnul v loznici, odnesli ho zpet do postylky. Je neuveritelne statecny. Manzel prisel na to, ze mozna jenom kdyz je rozruseny, tak zacne takhle funet a nedychat nosem. Zato ja byla celou noc uplne na nervy, jestli dycha a jakto, ze se nebudi 😝
Tak uvidime. Zatim se to vyviji smerem, ktery by nikdo necekal. Po scenach v noci se nam dite samo oddudlikuje.
Rano se na nej ptal, ale odvypraveli jsme jeho pribeh, ze ho vyhodil, ze rikal, ze je ble a zatim se s tim spokojil.

imzadi
12. črc 2012

@tital no to je sikulka! Uvidis uz si na nej nevzpomene 😉

beruska24.9.
12. črc 2012

@romcovaklarka - tedy, takových otázek 😀 tak jdu odepsat:
věk 2r.+9m. a 10m.,
momentálně už spí spolu v pokojíčku.
starší v ložnici do 15-16m., pak jsme odstěhovali ložnici a vznikl tak pokojíček. v malé postýlce (120*60) spala do 15m., kdy ji přelezla a třískla sebou na lino. koupila jsem přes bazárek větší miminkovskou postýlku (140*70), vyndala 2 tyčky jako průlez a spala v ní. ve 20m. přesun na velkou postel.
starší jsem chtěla do samostatného pokojíčku, aby ji pak nebudilo miminko a bylo to přesně naopak. miminko se budilo po 2,5-3h., starší se budila každou hodinu až hodinu a půl, vyžadovala mlíčko a budila tak přes chůvičku miminko.
mladší zpočátku v ložnici, asi ve 4-5m. přesun z malé miminkovské postýlky do větší miminkovské postýlky (v malé se mlátila). původní plán přesunout do pokojíčku v roce ztroskotal, když jsem nezvládala uspávat holky každou jinde. těsně po 8m. jsem jednoho večera vyprostila postýlku z ložnice, udělala v pokojíčku nezbytné místo a holky od té doby spí spolu.
u mladší doufám, že vydrží alespoň do roka a půl v té větší miminkovské postýlce, pak by šla na velkou. i když k sestřičkce na velkou postel už vylézt dokáže 🙂

romcovaklarka
12. črc 2012

@beruska24.9. Promiň, nechtěla jsem tě zahltit 😅 😀 Ty brďo, přelezla ti postýlku? To je teda čilouš... Já jsem právě myslela na to, že bych Samíkovi dala jako postel jen matraci na zemi (abych se nebála, že z postele spadne, zatím ještě nepochopil, že ze schodů, gauče apod. má lézt pozadu), že bych nemusela pořizovat druhou postýlku - ale nevím, zda to v těch 21m nebude brzo. Ale tak hádám se to bude muset vyzkoušet. Toho buzení miminka skrz chůvičku se taky bojím. Samík se budí tak 2-4x za noc na mlíko a nevím, jestli se to zlepší, nebo třeba s příchodem miminka ještě zhorší 😖 ale uspávání dvou najednou si taky nedovedu moc představit. Ale asi je to o zvyku (ze strany těch dětí). Malej zatím musí mít při uspávání klid, musím být u něj a on si leze po postýlce, blbne tam, až se postupně uondá a usne. Ale jak někdo třeba otevře dveče, nbo je i venku nějakej neobvyklej kravál, tak jedem celý od znova 😝 a i takhle to zabere tak tu hodinu... No jsem na to teda zvědavá 😅

beruska24.9.
12. črc 2012

@romcovaklarka - netuším, zjistila jsem to, až když se ozvala rána, vlítla jsem do pokojíku a malá ležela na zemi. jinak od 8m. jsem musela při usínání být s ní, tohle jsem zkoušela nechat usnout samotnou a takhle to dopadlo. spadla z vyšší kovové postýlky, takže něco málo přes metr. samostatně usínat se naučila kolem druhého roku. u té větší mimi-postýlky je matrace mecelých 30cm nad zemí, takže průlezem zvládala krásně na zem. sunar pila v noci do dvou let, po 6tinedělí, kdy ho vyžadovala x-krát za noc jsem se sekla a začala dávat vodu. po měsíci pochopila a sunar má ráno a večer.
jinak hodně věcí se změní, malý povyroste, něco dalšího se naučí, pak budeš řešit dle dané situace. takhle to je moc předem řešit. stejně nevyřešíš, když nevíš, co a jak bude za pár měsíců.......

romcovaklarka
12. črc 2012

@beruska24.9. To máš recht 🙂

dana3262
12. črc 2012

@tital proč oddudlikovavate? Ptam se, neboť Eda začal dudlat asi před měsícem.

@romcovaklarka teda vy se cinite! Gratuluju! Napisu taky tip, jak to zas máme my. Naší jsou od sebe 19mesicu. Spi každý zvlášť protože se budili a Eda v postýlce nikdy moc nespal. Máme hodně sikmych stropu, tak jsme koupili postle, co jsou asi 20cm nad zemí. Matrace na zemí mi neprijde vhodná. Sama jsem tak spavala. Přechodně to jde, ale dlouhodobě to nebylo příjemné.

majatob
12. črc 2012

@romcovaklarka ahoj, s dovolenim taky napisu svoji zkusenost se spanim 🙂
prvni spal od narozeni s nama v posteli a postylku jen videl a uz rval, v 15 mesicich dostal velkou detskou postel, okamzite se do ni nastehoval a spal v ni. Prvni tyden padal, takze jsem mu nechala matraci na zemi aby padal do mekkyho a naucil se rychle. Do porodu druhe jsem ho uspavala, lezela s nim v posteli a trvalo to pres hodinu nez usnul. Kdyz se narodila B. tak jsme jeste sestinedeli spali vsichni spolu v loznici, budili se navzajem tak prvni tyden, pak uz musel byt hodne velkej rev aby to toho druhyho vzbudilo. A pak jsme je oba prestehovali do spolecnyho pokojicku. Ze zacatku jsem u nich mela zapnuty chuvicky, postupne jsem je zapinat prestala, protoze me stejne vzbudilo kazdy heknuti aj bez chuvy 🙂 Kdyz se budili moc, spala jsem tam na matraci s nema, kdyz ne, byli sami. Kdyz se narodil treti, tak 2 tydny spal s nama a pak sel za T. a B. do pokojiku. Naprosto bez problemu. Jo a po porodu druhe jsem prvniho postupne odnaucila uspavani, to jsem mela udelat uz driv 🙂 tedka spi decka vsechny spolu, v noci se nerusi ani kdyz jeden place. Vetsinou vydrzi spat vsichni celou noc, nekdy se jeden nebo dva nastehujou k nam do postele, me to nevadi. T. a S. usinaji sami, jeden u pohadky z radia, druhej s flaskou mlika. B. podle toho jak je unavena jde bud sama nebo ju uspim a pak prenesu 🙂

romcovaklarka
12. črc 2012

@dana3262 Děkuju 😵 Jinak mě to s tou matrací napadlo právě proto, že naši tak spali několi klet 😀 než si dali udělat postel na zakázku, a my jsme tak taky dva roky spali a docela mi to vyhovovalo. Tak mě právě napadlo, že by nebyl problém s pádem z postele. Ale je fakt, že nízká postel nebo aspoň vyšší rošt na té zemi pod matrací bude určitě lepší.
@majatob Jé, díky za popis 🙂 "první týden padal" - tak to mě rozsekalo 😀 No jo, asi to všechno nějak moc řeším 😀 Takže koukám, že si děti rychle zvykly, aby se navzájem neprobudily - to je pozitivní zkušenost. A jak jsi ho odnaučila uspávání. Já když jsem u něj, tak postupně usne, ale jakmile vezmu za kliku, když je ještě vzhůru, tak okamžitě řev až se zalyká 😒

majatob
12. črc 2012

@romcovaklarka k tomu spani na zemi...my tak spime uz 5 let a zatim v pohode, lepsi nez sedacka co tu mame 😀 akorat z matraci zacinaji dost vylizat pera a tlaci me do zeber 😀
odnaucovala jsem tak, ze jsem si misto lehnuti vedle neho jen sedla, povidala pohadku a drzela za ruku, pak si k posteli donesla zidlu, drzeli jsme se, pak bez drzeni, postupne jsem oddalovala zidli az ke dverim. No a asi po mesici jeden vecer nahodou vytuhl nejak hodne rychle, ze byl utahanej, dalsi vecer taky a pak uz jsem jen ulozila, dala pusu a odesla, ze mam jeste praci a necham v chodbe svitit. Skousl to k mymu udivu uplne v pohode a od te doby je schopnej usnout sam. Obcas me poprosi at s nim zustanu, to si k nemu klidne aj lehnu a mazlime se nebo sedim na jeho posteli a ctu pohadku..ale uz davno to neni ta strasna zavislost, kdy jsem se nesmela ani pohnout aby nebyl rev 🙂

tital
autor
12. črc 2012

@dana3262 Ja jsem moc nechtela, ale pokud se ho Bertik sam chce vzdat, budu rada. Zkousim vypozorovat zavislost na tom nocnim "dusenim". Ucpe se mu jakoby nosik, takhle zacne dychat pusou a nestresuje se, ze mu vypadava dudlik. Jinak nam porad plakal - kdyz dychal pusou, ztracel dudlik a nemohl dudlat, na cemz zavisly byl. ☹
Ale neni to tak jednoduchy, Vedome se ho vcera vzdal, uz ma dve noci bez dudlika, ale dnesni poledni ukladani byl teda masakr. Jak byl pretazeny, jen kricel dudu dudu. Je mi z toho na nic, ale kdyz uz ma pul cesty za sebou, nemuzu mu ho preci znovu podstrcit... Pripada mi, ze je s tim, pokud je normalne vzhuru, plne ztotozneny, dnes jsme byli na navsteve za mimi a videl ze ho ma. Nijak ho nechtel a sam rika, ze jeho dudlik je ble, ale ze mimi ma dudu.

noone
12. črc 2012

@helulela hehe, u nas to bylo jak pres kopirak, dudlik vyhodil malej sam do kose, protoze byl prokouslej, a nocnik par dni po druhych narozeninach znicehonic 😀 😀 😀

@ameliejulliette prosimte proc byste nestihali do porodu? podle toho co pises, je malej sikula a myslim ze mu bude stacit par dni 😉

@romcovaklarka az se male narodi tak uz chuvicku na vetsiho potrebovat nebudes ne? 😉
ja mela malou v loznici do 5 mesicu, pak sla do sveho pokoje. starsi ma pokoj naproti loznici a i kdyz se obcas v noci ozyval, malou to nebudilo... 🙂
do velky postele sel J. v 17ti mesicich. nejakou dobu predtim, uz nevim presnel mel malou postylku otevrenou aby z ni mohl sam vylezt. ale nezneuzival toho. bala jsem se, ze poleze porad ven, ale vylezl parkrat a pak to nejak pochopil, ze muze vylezt az rano/po spani 🙂

@tital to znam, taky se kolikrat neudrzim a pak je mi to lito... ☹ ted je to narocne obdobi pro vsechny, on je sice malej, ale citi ze prichazi velka zmena...
s dudlikem je teda malej sikula!!!! 😵

noone
12. črc 2012

@tital to jeste asi parkrat plakat po dudliku bude, ale myslim ze jste na dobre ceste, uz bych ho nedavala 😉 . drzim palce 🙂

romcovaklarka
12. črc 2012

@noone No nevím, právě jsem si říkala, že pokud by byl ještě v malé postýlce, ze které nemůže ven a přijít např. za mnou, tak by asi chůva byla stále potřeba... Moje postýlka nemá ty vyndavací šprcličky, takže z ní nemůže sám vylézt.
@tital Tak snad si brzo zvykne i když bude unavený. Mně se Samík právě oddudlal někdy v 9. měsíci úplně sám, měl rýmu jako trám, takže dudlat nemohl, jinak by se udusil, a po tom týdnu už si na něj ani nevzpomněl... Pak jsem mu ho asi po dvou měsících zkusila dát sama, když začal mít problémy s usínáním, ale už ho ani nechtěl 😅

tital
autor
12. črc 2012

@noone
@romcovaklarka
Holky ja si jen doufam. Ten dnesni plac byl hrozny v poledne. Trhalo mi to srdce, jak je pretazeny a vzlyka. On nam nikdy takhle hrozne neplace ☹ Ale jak jsem psala, uz jsme toho vybojovali tolik, ze to ted vzdat by byla skoda. Pred chvilkou se vzbudil, dal hodinu a pul, normalne s dudu daval 2, ale i tak to beru jako dobry vysledek. A ma dobrou naladu 🙂, tak jdeme mazlit a na hriste. Musim mu to vsechno pres den vynahradit 😉

romcovaklarka
12. črc 2012

@tital Tak to je prima, že se vzbudil s veselou. To bude fakt tou únavou a podle mě se to bude zlepšovat 🙂 Jen si říkám, zda ho nezačne zas chtít, až bude mimi na světě. Nebo nehodláš dávat dudu ani miminkovi? Protože já si třeba říkám, fajn, že se Sam zbail dudánka takhle sám od sebe, ale pokud ho bude chtít, až uvidí dudlat mrně, tak mu v tom asi zas až tak vehementně bránit nebudu...

hest
12. črc 2012

Ahoj ad spaní, tak to máme teď zajímavé,jsem na 5 týdnů na ně sama, manžel je pracovně v trapu, snažím se uspat malou tam co spává Vojtík, ale několikrát se mi stalo, že jak jsem šla ještě k pc, tak se dopotácel do obýváku do postele a usnul tam, takže jsem pak celou noc nic moc nespala neb jsme nevěděla koho mám hlídat dřív. Pak jsem dvě noci spala s oběma, pak jsem se nemohla nai hnout, oni oba se tak kroutilia točili, že jsem se nemohla překulit na druhý bok. Takže vojtu uspávám vedle, když usne, odnesu malou (ona usne rychleji než Vojtík) k sobě do naší postele, a Vojta když se v noci bojí, tak přijde, případně vydrží až do rána a já najednou koukám, že si někdo u stolu hraje s vláčky-)

ameliejulliette
12. črc 2012

@majatob To je můj sen, nemuset uspávat 😀 Ale u nás jsou poslední doboui novinkou a velkým hitem hysteráky na téma mama mama mama! Teď jsem takto řvoucí dítě narvala tatínkovi do auta a nemám z toho radost, ale tak ať si to kluci zkusí po svém, já bych ho řvát nenechala, počítám, že bude řvát ještě při návratu 😔 Jak to popisuješ, u vás to šlo... Zkusíme se taky postupně vzdalovat 😅
@noone Já Ti nevím 😅 On teď má takové divoké období, furt otravujou zuby a do toho stěhování do pokojíčku, nevím, jestli by to na něj nebylo moc... No možná to přeci jen zkusíme, po tom, co tu všechno čtu... a uvidíme. Díky.
@tital Bertík je teda borec, určitě to zvládne 😉
@hest 😀 Se dvěma dětma v posteli, na to se těším, jak se nám bude spát, až to nastane 😀 Už ten jeden zabere celé manželské lože... 😅

Manžel koupil včera desku na zakrytí díry, co nám vznikla po zasazení nové-velké postele do pokojíčku (asi 20 cm mezi postelí a oknem), tak snad po víkendu začne Beník spávat v pokojíčku... Jsem zvědavá, jak to půjde.

imzadi
12. črc 2012

@ameliejulliette tohle odsouvani se na zidli jsrm tez zkousela ale u nas bez uspechu ☹ ale asi na to byl kuba jeste malej 😀 a pokud vas trapi zuby tak bych asi pockala...ale koukam ze moc casu uz nemate 😀

martinka.pida
12. črc 2012

@romcovaklarka Zatím nemůžu přispět praktickou zkušeností, ale jen představou 😀. My budem mít děti od sebe 17 měsíců. Pro starší jsem už teď chtěla koupit klasickou postel a mimi by dostalo Verunky postýlku. Zatím jsme jí z postýlky vyndali ty dvě žbrdlínka, aby to měla jako nácvik na velkou postel a mohla sama vylézt a zalézt. Je sama ve svém pokoji asi od 9m, bez chůvičky, jen s otevřenýma dveřma k ní do pokoje a k nám do ložnice, takže slyšíme každé zakňourání. Mimi pak bude u nás v ložnici a až nebude potřebovat v noci kojit, tak bych jim chtěla z jednoho pokoje udělat dětskou ložnici a z druhého herničku. Ale to jsou zatím jen moje představy. Už vidím, jak skončíme 4 v jedné místnosti a posteli 😀.

tital
autor
12. črc 2012

@romcovaklarka Myslim, ze ho mimi brat nebude. Nebo si ho max na chvilku pujci 😉 , ale myslim, ze za dva tri mesice uz nebude vedet jak na to. Kdyz byl mimi, tak dudlika dlouho odmital, mel ho asi az ve druhem mesici zivota, tak treba mimi bude taky takove a tim Bertikovi poskytne cas.

tital
autor
12. črc 2012

@ameliejulliette Tva zprava me neuveritelne uklidnila ! Vidim, ze opravdu deti rvou z nam nepochopitelnych duvodu vsude. Jak rika ma kamaradka: "Kazde obdobi jednou pomine, i to spatne."
Pokud jste stehovali pokojicek, vyckej s dalsim velkym ucenim a zmenami. U nas to Bertik take dost vnimal a prestoze tam byl asi rad, tak se nam v noci dost budil, bylo to na zacatku meho tehu, ja byla uplne KO, protoze vstavat petkrat v noci k pavianovi, me uplne rujnovalo.

romcovaklarka
12. črc 2012

@tital To je fakt, malej ho měl taky až nějak po 6N 🙂

tital
autor
12. črc 2012

@romcovaklarka Planuju si to ruzove, taky se muze stat, ze Baruska si ho vezme hned v porodnici. Bertik doma znejisti, ze si neseme domu dalsi miminko a zacne zarlit a treba ji ho brat... fakt nevim.
Posledni dny zacal hodne mluvit a je videt, ze chape vyznam slov, ktera pouziva. Dnes z nej vypadlo: :nechci mimi ☹ , radeji jsem to nekomentovala, aby se toho nechytil, snad to tak vazne nebude.

Jdu na ukladani, uz ted z toho mam nerva.

romcovaklarka
12. črc 2012

@tital Tak jak dopadlo ukládání? Sam dneska zřejmě pod vlivem zdejší diskuse o uspávání usnul u prsa a nechal se spící přenést do postýlky. Já čučím a jen čekám, čím to bude vykompenzováno - zdali budíčkem o páté ráno, nebo nočním vstáváním 4x a více 😀

tital
autor
12. črc 2012

@romcovaklarka
Mnoo, bez ztraty kyticky to nebylo. Bertika zachvacuje panika, kdyz rekneme, ze jde do postylky. Sla jsem ho ulozit, byl hrozne nervozni - mne si pak rucicky a porad se podrbava na krku, takze uz to poznam. Pomazlili jsme, zazpivali ukolebavku a chtela jsem ho ulozit. Nechtel, sapal se na me. Tak jsem znovu vysvetlila, ze vsichni kamaradi uz spinkaji, i hracky v pokojicku... a ze kdyz prestane kricet, ze s nim zustanu, dokud neusne. Jenze to neslo, rval jak postreleny. Tak jsem zkusila cvicne odejit, aby vedel, ze to myslim vazne, byla jsem za dvermi asi pul minuty a vratila se, ze pokud prestane kricet, budu u nej. A ono to slo ! Pak to funguje tak, ze ho polozim, dam mu ruku na spanek a pockam az prestane plakat, on prestane v okamziku, a tak do minuty spi !!!
To ja uz ruku stahnu a jsem jen u nej v pokojicku. Snazim se, aby neusinal uplne s mym fyzickym kontaktem. No a tak se budu posouvat dal a dal ke dverim, az se jednou vrati, to co uz jsme umeli, pomazlit, zazpivat, polozit, pohladit a odejit....
Zabralo to takto vcera i dnes v poledne, i ted. Ale nejde to napoprve a nejde to zatim bez place a ten je tedy dost hystericky, takovy zoufaly, ze to boli i me ☹

romcovaklarka
12. črc 2012

@tital Ťufínek 😅 To znám, taky to nemůžu vystát, když takhle pláče. Tak snad se Bertík brzo zase "naučí" na ten bývalý rituál 😉

carmonka
12. črc 2012

Ahoj holky, rozhodla jsem se sem vnést trochu optimismu 🙂 Musím to ale rovnou hrozně zaklepat, aby mi to ti mí andílci rychle nevrátili. 😉 Malé jsou teď tři měsíce a staršímu 2 roky a měsíc.
Když jsem otěhotněla, tak bylo staršímu něco přes rok a budil se v noci asi tak 4x na kojení. A už v jedenáct se sápal k nám do postele. A museli jsme u něj sedět, dokud neusnul. Kojit jsem přestala asi po prvním trimestru (už nechtěl) a pak se budil už jen jednou, protože chtěl k nám. No a z naší postele jsem ho vystrnadila asi v půlce těhotenství a pak už prospal celou noc. Takže jsem si říkala, že mám pár měsíců, abych se vyspala a připravila na mimi. No a uspávání jsme nedořešili a před porodem to bylo na hodinu i víc.
Pak se narodila malá, to bylo staršímu 22 měsíců. Mám to štěstí, že druhé dítko se nám podařilo klidné a v noci spící - takže hurá, katastrofické scénáře se u nás nekonaly. V šestinedělí jsem teda bojovala se společným uspáváním - dělala jsem to tak, že jsem u něj seděla a malou kojila a houpala, aby mohl usnout. To jsem si pak nadávala, že jsem ho to neodnaučila včas. Ke konci šestinedělí už ale asi dvakrát náhodně usnul sám a tak jsem z toho pomalu chtěla udělat návyk. Jenže místo toho jsme museli s malou na měsíc do nemocnice, jak jsem tu už psala. Takže všechno jinak.
Ale dopadlo to dobře s malou i se spaním. Za ten měsíc, už se babičce dařilo odcházet od něj i když ještě nespal. Takže jsem to po návratu jen dodržela, i když mi krvácelo srdce, protože on se na mě těšil a asi čekal, že u něj budu hodinu sedět, jako dřív. Takže mě hodně volal. Ale párkrát jsem tam šla atd. a za 3 dni to bylo úplně v pohodě.
Takže, u nás je teďka pohoda a klídek, malej nežárlí a dá se to i stíhat a to s malou jezdím 3x týdně na druhou stranu Prahy na rehabilitaci a 4x denně cvičíme Vojtovku. Obě děti spinkaj většinou celou noc a já jsem odpočatější a to mnohem víc, než při prvním dítěti, které skoro nespalo. Malýmu večer zazpívám, rozloučím se a odcházím. Malá sama usne v obýváku a pak jí přenesu. Ještě jednou to teda zaklepávám a trochu se obávám, co bude až malá začne lézt. Ale vzhledem k jejím nemocným kyčličkám se na to vlastně těším a snažím se nějaké budoucí výchovné problémy neřešit.
Takže, vy kdo druhá miminka teprve čekáte, zbytečně nestresujte, ono to nějak dopadne a stresovat se můžete v budoucnu. My druhé dítko tak brzo neplánovali, a mě celé druhé těhotenství trochu kazila myšlenka na ten blázinec co nastane. Kdybych to mohla vrátit, tak si ten strach vymažu z hlavy , bylo to v našem případě úplně zbytečné.
Hezký večer všem!

tital
autor
12. črc 2012

@carmonka Ahojky, to jsme radi, ze to takhle zvladate. Hlavne ze uz jste doma ! Uz si zaslouzite klid.