Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

tital
autor
24. črc 2012

@imzadi Ja taky, vzdycky neco "obslehnu" u kamaradek, a pak je to skoro jistotka, ze se to i u nas ujme. Mam tip na vanoce pro Bertika 🙂

http://www.ok-hracky.cz/smart-den-a-noc-logicka...

imzadi
24. črc 2012

@tital ta je super! I ta cena 😵

evlyn
24. črc 2012

@carmonka když ono je to těžký - třeba právě s tou homeopatií - u mě je to zase naopak, homeopatii moc nevěřím a ani jedno dítě nechodí na kojenecké plavání. Ale halt není na světě člověk ten, by se zavděčil lidem všem. Pokud je jinak taková jak píšeš, tak myslím že super.

carmonka
24. črc 2012

@evlyn Já vím, jsme moc rádi, že ji máme.

reruna
24. črc 2012

@tital my máme od Smartu hru Zámecké schody, je už pro větší děti, ale vyhrajou si s tím oba, Míša skládá podle návodů a Luki podle fantazie, na to, že je tam jen pár dřevěných kostiček mě taky ta cena překvapila, ale fakt si s tím hrajou, tak zatím nelituju

xmarg04
24. črc 2012

@xuxie Ahoj, normalne jsem tady jen za smiraka...😉, ale muzu doporucit doktorku - MUDr. Pacovska, sidli jakoby pod Klamovkou (http://pacovska.uzdravuje.cz/), mila, pecliva, neni problem se na nicem dohodnout (odkladam treba ockovani) a vedle v ordinaci ordinuji i homeo (pro zajemce). Jen teda nevim, jestli berou, ale mam dojem, ze jo...

beruska24.9.
24. črc 2012

prosím radu!! dcerka 2r.+10m. už nějakou dobu nemá plínku na denní spaní (na noc ještě ano) a poslední dobou se začala ve spánku počůrávat. přitom, když někam jedeme a usne v autě, tak si to ohlídá a když se vzbudí, tak už i hlásila, že potřebuje čůrat. tak přemýšlím, zda ji nezkusit sebrat plínku i na noc, i za cenu, že bych ji třeba 2x za noc vzbudila na čůrání. jestli ji třeba nemate, že spinká v postýlce a že si myslí, že má plínku. nebo někoho napadá jiný důvod, proč se začala při denním spánku počůrávat?? děkuji za rady a postřehy!

zlilly
24. črc 2012

@beruska24.9. mě napada. teplo. víc pije, víc čurá u nás je to totéž. už byl suchej pres den i na noc, ale jak začaly tepla, tak ve skoro pokažde počurá. nehrotím to.

beruska24.9.
24. črc 2012

@zlilly - nemám pocit, že by víc pila, s tím máme problém od malička. a jak to tedy řešíš? zase dáváš plínku nebo každý den převlékáš a pereš?

zlilly
24. črc 2012

@beruska24.9. dala sem plinku, ale mín vcpanou. na to abych denně převlíkala postel nebo se jestě stresovala jeho nočním čuráním teď fakt nemám. dávám mu na noc mín pití, jen tak aby si lokl, ale aby se nenalíval. ted je suchej tak jednu noc ze tří. doufám, že se to časem poddá samo. anebo to vyřeším v nějaké klidnější situaci.

beruska24.9.
24. črc 2012

@zlilly - dcerka pije večer tak 200ml sunaru, ale ten ji brát nechci (od 15m. odmítá mléčné výrobky). a i přesto měla vyjímečně v noci plínku suchou (před časem) a denní spaní zvládala v pohodě. no, teď má být zas teplo, tak budu prát jak šílenec, ach jo!!, a snad zase přijde ´´lepší´´ období. a noc zatím řešit nebudu.
děkuji, že ses zapojila a napsala svou zkušenost....

reruna
24. črc 2012

@beruska24.9. tak tu zkušenost nemám, protože kluci mi oba po 2, 5 roce přestali přes den spávat, takže nevím, jestli bych jim dávala plenku nebo ne, v noci ji měl starší do 3,5 roku a mladší ji taky ještě má. Já bych na ten denní spánek se znovu asi k plence nevracela, pokud už před tím spávala bez ní, tak jen zkuste si o tom povídat a připomínat to, že přes den plenku nemívá na spinkání. Když se počurá, tak bych za to nenadávala, netrestala, jen řekla, že se to může stát, že příště se to určitě povede a dávala bych jí na to denní spaní raději nepromokavou podložku na postel. Může být třeba i mírně nastydlá, nebo více pije. Jedině kdyby se to nezlepšilo do týdne a bylo to pravidelné, tak bych jí navrhla zkusit znovu plenku, co ona na to, nebo třeba zkusit takové ty tréninkové látkové kalhotky, ty aspoň něco zadrží

reruna
24. črc 2012

@beruska24.9. a k té noci - já jsem čekala, až měl Míša plenku ráno suchou a sám si začal ráno plenku sundávat a čurat na nočník, tak jsme se domluvili, že pokud bude plenka týden ráno suchá, tak bude pak už spinkat bez ní, ale to už měl 3,5 roku a chodil do školky, tak jsem ho motivovala, že kamarádi ze školky taky spí bez plenky, do té doby byly všechny pokusy marné, prostě k tomu musel dozrát asi. Budit v noci na čurání se nedoporučuje, dítě si to stejně neuvědomuje, ale pokud by chtěla to zkusit, jestli by se třeba vzbudila sama v noci na čurání, za zkoušku nic nedáš, maximálně budeš pořád prát...a když to nepůjde,t ak to na chvíli zase budou jistit plenky

beruska24.9.
24. črc 2012

@reruna - nenadávám, vysvětluji, pod prostěradlem má pořád nepropustnou podložku. jeden čas to bylo v pohodě, teď se zase počůrává. asi 3x už měla ráno plínku suchou, ale to před dlouhou dobou a vždy s dlouhým rozestupem. dokonce mě jednou či dvakrát v noci volala, že potřebuje čůrat a šli jsme spolu na nočník (tedy, já jako doprovod). ale to byla spíš náhoda. jo a také dříve hned po spaní šla na nočník, někdy plínku sundala sama, někdy jsem pomohla. teď ráno na nočník nechce. může to být i vzdor, že se radši vyčůrá do plínky a pak vyleze z postele, než aby šla na nočník?? a to opravdu jen vysvětluji, nenadávám, neurážím nebo nijak jinak nesrážím. už jsem se i psych. dala trochu dohromady (kdysi jsme to tu řešili), smířila se s tím, že prostě teď jsem pořád s dětmi a snažím se na každém dnu najít alespoň pár vteřin trvající hezký zážitek - to mi pomohlo se vyhrabat a nervově se nezhroutit.

tital
autor
24. črc 2012

@reruna Jo, jo, taky se mi to moc libi, je to zase jine nez domino nebo pexeso.

xuxie
24. črc 2012

@carmonka To by bylo skvělé, pošli prosím, někoho takového právě hledám, jsi zlatá, že jsi napsala. Moc děkuji 🙂

xuxie
24. črc 2012

@xmarg04 Moc děkuji 🙂 Zkusím nejdříve paní doktorku od carmonky, máme ji blíž, ale pokud by to nevyšlo, tak se ozvu tam, co píšeš.
Měj se hezky.

xuxie
24. črc 2012

@beruska24.9. Beruško, se bojím, že bude chudák prostydlá, já bych jí/se netrápila, dala klidně plenku (si myslím, že jí pár dní "nezkazí") a počkala 3-4 dny, jestli nebude sucho. Pokud ne, tak bych poprosila doktorku, ať ji koukne na moč. Synovec (3,5) je bezplenkový od 1,5 roku a doteď, jakmile trošinku nastydne, tak převlékají postýlku (ještě odpoledne spinká). V noci ne, ale odpoledne se mu to povede. Švagrová mu v klidu bouchne plenku, dá brusinky, přidá pití a za 3 dny je pokoj.

beruska24.9.
24. črc 2012

@xuxie - to už jsme jednou měli, že byla prostydlá, ale to se počůrala třeba 5x za den ( i když nespala). to jsem volala dr. a že dávat hodně pít, aby se močák pročistil a když se to nezlepší, tak přinést moč.
ale tohle je vyloženě jen při tom denním spaním v posteli. přes den zvládá.....když někde jsme, hlásí.....když usne v autě, vzbudí se a potřebuje, hlásí.......když jedeme autem a potřebuje, hlásí a zvládne chviličku vydržet než rychle zastavíme, vyndáme z auta a vyčůrá až když stáhneme kalhotky.

helulela
24. črc 2012

@beruska24.9. ahoj, jsem ráda, že je líp 🙂 K plínkování - mám podobný názor jako holky. Když se teď přes polední spaní nedaří, vrátila bych na spaní plínku. Na noc bych ji nechala určitě. I když dcerku nijak nekáráš, bereš to v klidu, je to podle mě stejně svým způsobem tlak. Ona ví, že správně je, když se nepočůrá, ale když se jí to nedaří, může se cítit špatně. Nespěchala bych na ni.

xuxie
24. črc 2012

@beruska24.9. tak to jo, to nebude nastydlá - naštěstí 🙂

ined77
25. črc 2012

@beruska24.9. ahoj 🙂 , já bych se k plence přes den taky nevracela.dávala bych samozřejmě před spaním vyčůrat, postel zabezpečila a nehodu max komentovala slovy, že nevadí.jestli už byla zvyklá spávat bez plenky, bude to jen období, které zase přejde.maximálně teda kdyby si malá plenku vyloženě vyžádala, tak ji dám....(ale snažila bych se jí to rozmluvit 😎)
co se týče noční plenky...já teda na suchou plenku nečekala, ale rovnou sebrala a bylo 😅 .protože už jsem měla delší dobu pocit, že matyášek prostě do plenky čůrá když ji má a když ji nemá, tak jde na nočník nebo si řekne a bylo to tak.
ale tohle si asi každá maminka u svého dítka vypozoruje nejlépe sama 😉 .
nehodu jsme měli jen 2x a pokaždé při nemoci.
každopádně není potřeba nic hrotit, má čas 😉 .
a teď mě napadlo...ona jde v září do školky že? nemůže to být třeba tím?...třeba u vás padlo, že je potřeba aby bez plenky byla a ona to zaslechla?...děti mají uši všude, opičky 😉 ...že by tam ten tak byl nechtěně z téhle strany?...nevím...jen úvaha 😨 😉 .

beruska24.9.
25. črc 2012

@ined77 - dnes postel suchá 😵 na noc budu zatím nechávat, už kvůli té školce. ona se tam těší, tou svou hatlamatilkou říká, že tam bude i spát (netuším kdy, zpočátku chci nechat jen na dopoledne), takže jsme si včera a dnes jen tak nezávazně povídali (spíš můj monolog a dcerka přitákávala), že tam děti na spaní plínky nemají, že to je teď asi nějaké období a že určitě časem přejde a zase bude mít po spaní postel suchou...... noční plínku když bych se rozhodla odbourat sama, tak asi až si ve školce zvykne. přeci jen, bude to pro ni hóóódně velká změna - najednou bez maminky v cizím prostředí, spousta dětí kolem ní, jiný režim atd. ta noční mi nevadí, jen jsem netušila, zda ji to právě nemate, že na noc má a na den ne. proto jsem tu tohle téma nadhodila, abych získala pohled z více stran a nějak si to srovnala v hlavě.

ined77
25. črc 2012

@beruska24.9. ...tak super 🙂 , to bude v pohodě 😉 .
s tou školkou...ona je to nakonec největší změna spíš pro maminku, dítko si zvykne raz dva... 🙂 .

xuxie
29. črc 2012

holky, poraďte prosím. Náš mladý (budou mu dva za měsíc), chodí od jednoho roku na jeden den (od 9:00 do 15:00) týdně do jesliček. Teď v létě je to na dva dny (pokusní provoz). Snášel to dost dobře (vzhledem ke své povaze), trošku slziček, ale do 5ti minut klídek, poslední dobou už to bylo i bez slziček a dokonce ani nechtěl domů, když jsem pro něj přišla. Ale poslední týden hrůza. Už od dveří křičí, že ne nene neeee, ani do auta nechce nastoupit, jak vidí "jesličkový" baťůžek, co nosíme sebou bačkůrky. Při mém odchodu ječí jako by ho na nože brali, trvá mu to prý docela dlouho, odmítl tam odpoledne spinkat a ani jíst nechce (doma vše v normálu, jí i spí standardně). A co je nejhorší, nechce si hrát s dětmi, jako by ho otravovali, prý je zaražený a drží se jenom u dospělých...tak nevím 😒 Určitě mu nic neudělali, ani děti ani učitelky, oni jsou tam fakt v pohodě a děti vypadají opravdu spokojeně. Navíc, teď v létě je jich tam pár, takže fakt klídek ve srovnání s mimoprázdninovým provozem.
Jsem z toho dost špatná, nerada bych přestávala, obzvláště teď, když tu za chvilku bude mimino, tak by to byla super pomoc, o kterou bych nerada přišla. Nemáte radu, jak na něj, jestli nějak "promluvit" nebo něco, fakt nevím...

Díky předem 🙂

maybe72
29. črc 2012

@xuxie S lentilkama jsme sice chodily jen do školky, ale pamatuju si, že takhle reagovaly, pokud byla nějaká změna (spojené třídy, jiná herna než ta jejich, paní učitelka z sousedního oddělení apod.). Alespoň u nás se to prostě muselo přežít, chodila jsem do práce a jiná možnost než školka vlastně nebyla. Promluvit nebo přesvědčovat v tomhle věku podle mě ještě nemá cenu. Píšeš, že Martínkovi děti nic vědomě neudělaly, ale mohlo se stát něco, co mu vadí a paní učitelky to nezachytily... Já bych zkusila vydržet, i když si člověk připadá jako Herodes ...

xuxie
29. črc 2012

@maybe72 Děkuju 🙂 Přesně, jako Herodes si připadám 😉

tital
autor
29. črc 2012

Hojda vsem.
Jsme po "prazdninach" u Babicky na chalupe. Docela pohoda. Jen mame dalsi uraz ☹ , Bertik prehledl na pesi zone v CB rantlik a preletel pres motorku. Ja ani 2 babicky, co jsme meli s sebou to nestihli, takze skoro vyrazeny zoubek. Bylo mi sakra ouvej, dost plakal, ale nastesti jen pohmozdeny horni ret, jak zevnitr, tak zvenku. Ale i po 3 dnech vypada jak bostonska mlaticka... (on na to dnes znovu upadl v pokoji na rovne podlaze) 😢

Ale napadlo me, co uz 2 deti mate. Jak jste oznamovaly, ze pojedete do porodnice a privezete sourozence. Nerikat nic, asi nejde. Ale kdyz rekneme, ze mami si jela pro segru, nebude to starsi dite vnimat jako o to vetsi krivdu ? Mami odjela, me tu nechala a jeste si priveze nove mimino ?!? Co myslite ?

Prave Bertik je v techto dnech tulivejsi (taky jsem ho vlastni osvetou zmatla, a mysli si, ze kazdy ma v brisku mimi, vcetne jeho 😀 ), ale zkousim ho pripravit na novou situaci, ze rikam, ze budeme mit dve deti, dve mimi. Jeho a Baru. Ze asi bude mala a bude obcas plakat - na to konto Bertik rika, ze dostane dudu. Ale jak mu pak rict, ze uz si pro nej mamka jela - az budu v nemocnici, urcite se alespon jednou babicek zepta, kde jsem ?

ja.na81
29. črc 2012

@tital Jezis, Bertik je tedy kaskader... at se mu to brzy zahoji...
A vtipne, nas Honzik ma taky obavy, ze ma mimi v brisku i on i tata i baba 😀 No porad ho presvedcuju, ze neee, ze mimi mam jen ja, tak on si obcas vyhrne tricko, poplaca se po brisku a rekne "mimi ne, máma má" 😀
Jinak ja mu rikam neco v tom smyslu, ze ted je to mimi schovane v brisku a az bude dost velke bude chtit ven, tak budu muset k panu doktoru do nemocnice a tam to mimi vyndaji a on (Honzik) se pak hned prijde podivat... a ze mozna to mimi nebude moct hned domu, ze ho ten pan doktor bude chtit kontrolovat, tak tam budu s nim muset zustat a Honzik pujde domu s tatou a ja mu pak zavolam a zas za nama prijdou a pak pojedem vsichni spolu domu 😉 A Honzik teda zatim vzdycky kyva jako ze jo, tak jsem na nej zvedava 😉
Kdyz vsechno pujde hladce, propousti tu z porodky po 48 hodinach po porodu, takze si myslim, ze to kluci zvladnou... komplikace jakekoliv si nepripoustim... 😉

carmonka
29. črc 2012

Ahoj, taky se hlásím po pár dnech odpočinku na mini dovolené. Co se týče čurání do postele, tak nevím - my jsme na úplném začátku, ale prakticky mě k tomu napadá, jestli by se nedaly taky použít svrchňáčky z látkových plenek. Měly by být téměř nepropustné, víc než ty tréninkové. Já si jedny koupila, ale propopuštěly - třeba existujou lepší. Jako, že by to třeba pak mohlo jít bez neustálého převlékání postele 😉

Jo a my jsme se teprve teď vrhli na nácvik nočníčku - malému jsou 2 roky a 2 měsíce a předtím jsem to hodně flákala.Nikdy na nočník nechtěl a já jsem to nechávala být. Ale nechce se mi ho mít další zimu v plenkách.Po 5 dnech, kdy měl plínku jen na spaní a na sobě vždy minimálně slipy, si uvědomil, že čurá, to před tím asi nevnímal. Několikrát se to povedlo do nočníku, ale vždycky tam dlouho musel sedět, číst atd. Ale dopředu si to podle mě pořád neuvědomuje, několikrát se počural téměř okamžitě po odchodu od nočníku. A jednou se vykakal kamarádům do ložnice - to mají za to, že nás pozvali 😀 . A ačkoli jsme ho s tím moc neotravovala a říkala mu tak jednou za 2 hodiny (málo pije, takže by to stačilo), tak mi teď na ten nočník nechce a nechá se přesvědčit max 1x denně. Co myslíte, mám pokračovat, nebo zase chvilku počkat? On čurá s takovými intervaly, že i při úplném bojkotu nočníku převlíkáme tak max 6x denně... Ale nevím, neskutečně ho to prudí a hrozně se vteká - násilím ho tam držet nemůžu a tak tam jde, jen když má náladu.

Jo a co se týče porodnice, tak já pořád řešila, co mu řeknem a nakonec mu nejdřív řekli, že jsem šla do práce (jeli jsme v noci) a pak, že přijedu domů s mimi a to mu přiveze dárek. Měl dost rýmu a tak za mnou nemohl. Ta nelogičnost v těch informacích mu nijak nevadila, neptal se. Když mě viděl, tak měl radost a doma plakal jen dvakrát a to se dalo přežít. Já tam v porodnici byla tak zaměstnaná a úplně mimo z nového miminka, že jsem se tam z toho nijak nehroutila. A to jsem si těch pár dní bez něj nedovedla představit. A nakonec jsem si tam po pordu příjemně odpočinula 😎