Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

pet.s
29. črc 2012

@tital jak čtu, tak máš doma Bertíka a přibyde Bára jo? Já mám doma taky Burunku a moc jsem k ní chtěla Bertíka,a le nebylo mi před 15 lety schváleno.-(((Tak mám Dana a pak ještě Terezku. Ale Barunka je pro mě nejkrásnější jméno pod sluncem..i když upozorňuji, žed ělám s dětmi téměř 20 let a ještě jsme nepoznala hodnou klidnou Barunku.-)))Barči jsou pěkné rampepurdy.-)))včetně té mojí.-))))))))

evlyn
30. črc 2012

@tital Nerikali jsme mu nic - malá si to naštěstí načasovala na sobotní ráno, v pátek přijela babička s dědou. Všichni jsme se v klidu nasnídali, pak s ním šel děda pracovat a my vyjeli (běžně to tak o víkendech bývá). Táta přijel domů na večerní koupání a ukládání (taky běžná rutina), Kubík naprosto v klidu a v pohodě ani se po nás neptal. Já jsem mu rozhodně nechyběla, když měl doma tátu a dědu, ná navštěvu do porodnice za mnou nešel.
Aničku jsme přivezli domů v úterý kolem poledne, ukázali jsme mu ji ale až po poledním spaní. Mě sice uvítal, ale nijaké velké vítání se nekonalo. Na Aničku kouknul asi jako na zajímavou hračku, ale nijak víc ho nebrala - to až teď když se víc pohybuje a ozývá. Přijde mi, že to moc neřešil a neřeší, možná tím že je docela malej - když se Áňa narodila, tak mu byl rok a třičtvrtě a přišlo mi, že fakt, že budeme mít miminko (přesto že jsme se snažili mu to nějak vysvětli) moc nepobírá.

ja.na81
30. črc 2012

@evlyn tak to je nacasovani uplne idealni 😵 skoda, ze se to neda naplanovat, bral bych to hned 😵

helulela
30. črc 2012

Ahoj holky, včera jsem napsala dlooouhý příspěvek a když jsem ho chtěla odeslat, vypadl nám net 😠 😠 😠
@xuxie těžká situace, kdyby jim tak člověk viděl do hlaviček ☹ Taky bych se snažila ho dál do jesliček dávat, ale čím to může být, netuším. Doma se teda chová pořád stejně, jen v jeslích se změnil?
@tital Bertík je vážně drak, hlavně že se mu nestalo nic horšího, i když ten ret úplně stačí ☹
My jsme Vítka na odjezd do porodnice nijak nepřipravovali, byl mu rok a půl, neměl na to vůbec rozum. Ani ho nijak nezajímalo, když jsme mu říkali, že brzo budeme mít doma miminko. Odjížděla jsem v poledne, když spal. Vzbudil se zrovna, když jsem byla ve dveřích. V rychlosti jsem mu dala pusu a rozloučila se. Těch pár dní se po mě nijak nesháněl, na návštěvě jednou byl a skoro si mě tam nevšiml 😉 Já myslím, že mu to můžeš takhle nějak ve zkratce říct. Oni si stejně takhle malí absolutně nepředstaví, co pro ně "miminko, sestřička, bráška" bude znamenat. Žárlení přijde až pak.

xuxie
30. črc 2012

@helulela tak tak ☹
Doteď se choval doma stejně a včera začal i tady vyvádět neskutečné věci. Všechno je nenene neeee ne, ne přebalit, ne jíst, ne spát a hned pláč a zuření a konec světa, chceš chlebík -nééééé, chceš napít - nene, tak dobře, takže nic - nenenenééééééé, mama, néééééé, bééééééééé a deset minut scéna....uff, něco se děje, ale co? Nebyl to nikdy nějak snadný chlapeček, ale co vyvádí teď - se nestačím divit 😒

carmonka
30. črc 2012

@xuxie No, pokud to dělá i doma, tak by sis možná mohla oddechnout, že se ve školce nic neděje a považovat to za normální batolecí vzdor. A pokud bude ve školce, tak si můžeš trochu odpočinout 🙂 Pokud by to dělal jen v souvislosti se školkou, tak bych se asi znepokojovala víc. Takhle se třeba vyzuří teď a do porodu se trochu zklidní. My to tak měli, i když to samozřejmě pořád chodí ve vlnách. A taky se zatím jeví jako ne extrémně vztekací typ. Hodinový hysterák měl jednou a jinak jde o minutové vzteky. Akorát nedávno objevil mlácení hlavou o zem. Snažím se na to nereagovat, ale vypadá to strašidelně. Doufám, že je to chytrý kluk, hraje to na mě a dokáže se mlátit tak, aby si neublížil 😒

xuxie
30. črc 2012

@carmonka Bude to tak nějak, jenom vůbec nevím, co s tím, vypadá to děsivě. Zatím sice jenom lítá a hází sebou na gauč nebo na polštáře, ale k mlácení hlavou asi směrujeme 😒
Snad to do toho října přejde.
Většinou, pokud je v bezpečném prostoru (silnice daleko), tak nechávám být, co s ním. Až začne ubírat na hysterii, tak pak ho něčím nalákám a ve vteřině je klid. Ale on totálně fakt neví, co chce a jde se z toho sám zbláznit, jako by ho štvala vlastní existence. Řeknu ti, až konečně večer uložím, tak mám pocit, že jsem složila vagon uhlí a zrovna mi před dveře sypou další. Pak přes noc pospím 5-6 hodin ve dvou až třech fázích (těhotenské radosti) a ráno nanovo. Trošku beznaděj. Jak to viděl včera muž, tak mě vyslali o víkendu do těch lázní. Pojedu sama, s knížkou a moc se těším...možná si i junior trošku srovná v hlavince, že máma není zcela samozřejmá.

helulela
30. črc 2012

@xuxie pomyslela jsem si přesně to samé co @carmonka - když to dělá i doma, je to lepší varianta .... atd. Víťa má taky lepší a horší období, co se střídají ve vlnách. On je celkově takový citlivý a labilnější. Ne že by měl vyloženě vzteky a někde sebou mlátil, spíš pak kvůli všemu brečí, všechno je špatně a sám neví, co chce.
Jedeš do lázní? To je dobře. Odpočiň si a ať ti pak doma nabrané síly vydrží co nejdýl!

helulela
30. črc 2012

Historka ze včerejška - Víťa půl dne odmítal pít. Nepití je u nás celkem normální, mlíka by vypil litry, ale jinak pije hodně málo. Včera už mě to ale fakt točilo, že jsem mu v jednu chvíli řekla, že když nebude pít, bude nemocný. Na to se Víťa rozbrečel a brečel a brečel, s manželem jsme ho uklidňovali, že to bude dobrý, že ho maminka jen chtěla trochu postrašit a ať se nebojí, že nebude nemocný. On pořád brečel a když jsme se ho zeptali, proč teda brečí, tak řekl: "Neci bumbááááát!

handm
30. črc 2012

@xuxie ježiš, to je jak u nás.. 😲 ale má to ve vlnách... dva dny ok, a pak den blbec, kdy je všechno špatně, všechno neee, jen kňučí, fňuká a je celej "marnej"... jako svádím to na pětky, ty mu chybí, ale co je moc, je příliš... přijdu pro něj ráno do postele, protože volá maminka, kde je.. a když tam dojdu -maminka neee, tatínek sem půjde... ☹ No děsný a tak to jde celý den....

handm
30. črc 2012

@xuxie Akorát tedy s sebou nikam nehází...

xuxie
30. črc 2012

@helulela Oni to fakt všechno prožívají naplno, viď? Martin jinak taky nerad pije (a taky mléka by vypil i tři flašky). Včera chytl rapla i nad mlékem. Nechtěl večeřet, tak jsem mu udělala alespoň mlíčko...no cirkus jak uviděl flašku, že neeee. A nikdo mu ji nenutil. Tak jsem to vylila, snědl jeden knackebrot a šel spát o hladu ☹
Jo, jedu, na víkend do Jablonce. Jenom od pátku do neděle...ale musím, jinak bych už tady brečela, to fakt nejde...oni si chlapi poradí a tatínek se vcelku těší, chystá se vychovávat 😀

helulela
30. črc 2012

A teď bych moc chtěla, aby sem nějaká maminka většího dítěte napsala něco jako "holky, nebojte se. U nás to taky bylo strašný, pak z toho období dítě najednou vyrostlo a teď je z něj správný kluk/holka" 🙂

xuxie
30. črc 2012

@handm úplně přesně tak...ježiš, nepřeju ti to, ale děkuju moc za ten komentář, protože už jsem si myslela, že jsem blázen a vychovávám neurotika.

@helulela naše máma to o bráchovi říká 😉 a je to fajn chlap...a vzpomínám, že si vyřval kílu, jak byl malý, tak možná...

handm
30. črc 2012

@xuxie Nejhorší je, že jsem měla/mám zlatý dítě, jako fakt hodnej a pohodovej od malinka a tyhle stavy mě ničí, rpotože to neznam 😝😲 Uklidnuju se tím, že to bude snad na chvilku, ale říkám si, že si opravdu nemohl vybrat lepší dobu na to, začít zlobit a dělat blbosti... no ale jednou to přijít muselo, že 😝 ☹ Na druhou stranu si říkám, že jak jsem "marná" já - 38TT, tak možná už tolik nejsem trpělivá, všechno "moc řeším" a prostě se to i na něj přenese, nebo možná cítí, že za chvilku tu bude vetřelec, no nevím.. každopádně doufám, že to přejde brzy, že je to jen období chvilkové, jako všechno a zas bude pohoda... držím palce i u vás! A užij si lázně, trošku závidím, ale já od malého ještě nebyla ani přes noc nikde, tak nevím, zda bych to dala 😀😀😀

xuxie
30. črc 2012

@handm Určitě to s námi souvisí, se mnou taky není moc legrace, jak se tu táhnu, nevyspalá a splavená s břichem (ale bojím, že bude hůř). Snad je to přejde a budou zas zlatá batolata 🙂
Moc na vás myslím, držte se, hlavně ty na sebe dávej pozor, máš to za pár a budu se těšit na dobré zprávy - minimálně alespoň ohledně toho nového človíčka, co se k vám chystá 🙂

zlilly
30. črc 2012

Tak my sme dneska zrovna měli docela pohodový ráno. vstávání s veselou (dítě, ne já) pak sme šli ven, cesta do obchodu, houpací auto v obchodě, druhý obchod, cesta na hřiště všechno bez velké scény. několikrát sice knoural a nabíral k pláči, ale nikdy se nepropracoval až ke vzteku. pak sme si hráli na hřišti - je to byvalý hriště na beachvolejbal - okamžitě se pokusil vylézt na tu vysokou židli pro rozhodčího, ale pak si pěkně hrál, mimino se najedlo a usnulo, my sme šli domů, starší snědl oběd!! a v naprosté pohodě usnul. te´d spí a ještě by tak hodinku měl. mimino se znova najedlo a usnulo taky - prostě kdyby to každej den bylo jako dneska tak je to pohoda.

zlilly
30. črc 2012

jinak teda starší mě šokoval. už výborně mluví, zopakuje naprosto všechno a zajímavým způsobem si věci spojuje, ale dneska se fakt překonal. zarecitoval bravurně Wolkerovu báseň Poštovní schránka. pravda, řekl každý třetí slovo, ale řekl je ve správným pořadí a bez jakýhokoliv pobízení. on si prostě zjevně pamatuje celou tu báseň!

zlilly
30. črc 2012

a když už teda oba spí a já mám chvilku.... Moje recenze skejtíku za kočár - Nenávidím ho. kočár se s tím mizerně ovládá, když na tom dítě jede, tak to zásadním způsobem mění těžiště, je to těžký, do terénu s tím jet nejde, brzda je špatně přístupná a já si o skejt skopávám palce. Jediná výhoda je, že přecházení křižovatky nebo cesta kolem silnice je mnohem míň nervózní, přecejen ze skejtu až tak snadno neuteče.
Berte to teda trochu s rezervou, já obecně vozím kočár dost nerada, ale skejt fakt nepokládám za super pomocníka, ale spíš za nutné zlo. na krátké cesty ho vůbec neberu, to jde pěšky. beru ho tak do toho obchodu, když jdeme kolem silnice a taky aby nelítal po obchodě (stejně lítá). na složitější a nebezpečnější cesty - tramvají, s přestupama a tak ho nakládám na záda do nosítka. dá se to.

reruna
30. črc 2012

@helulela já bych to napsala ráda, ono to platí, ale má to háček - musí být každý sám, Míša už je úplně v pohodě, dá se s ním normálně bavit, Luki má ještě sice ty svoje záchvaty, ale když jsou každý sám, tak jakoby to byly jiné děti. Jakmile jsou spolu, tak má záchvaty vzteku a hysterie i ten starší

handm
30. črc 2012

@xuxie Díky, nápodobně! Je to s nimi občas kříž, nejhorší je, že ho vyhubuju, nebo plácnu přes ruku a jemu je to totál egal - ještě se mi směje, případně nastaví druhou ručičku, jakože ta taky má svůj díl viny a chce taky plácnout...😝 Nakonec ale přijde s andělským úsměvem a řekne " maminka moje, ta je hodná, Mája chce pošišmat" (mluví mi od dubna v celých větách, což je na jednu stranu super, ale na druhou mi drnčí hlava celý den...) a já bych si blahem "krůpla" 😀😀😀😀

xuxie
30. črc 2012

@handm A tím prohlášením maminku uvaří, viď 🙂 Oni dobře vědí, jak na nás 😉
Náš nemluví, jen vykřikuje příkazy, nejčastěji: ne, moje, tam a máma...ale tatínek je "moja tata", to je jediné spojení, které používá - zatím.
Jinak dnes školka s řevem, ale snědl oběd, odpoledne spal a dokonce i doma s ním docela šlo vyjít - jenom tak dvě scénky. Tak to možná taky bude ve vlnách...a snad pomůžou i ty zbývající dvě pětky, až konečně vylezou 🙂

noone
31. črc 2012

Ahoj!! Zdravim po odmlce. Porad jsem se vas chystala docist a ne a ne na to najit chvili klidu. Docela se bavim (neberte to zle!!) tehulema, co teprve cekaji druhe a u prvniho prichazi pomalu obdobi vzdoru 😀. Nasemu raubirovi to zaclo kdyz jsem byla asi tak ve 4.mesici, zaclo to prebalovanim... ke konci tehotenstvi jsme ho prebalovali ve trech a i tak chodil s plinou nakrivo (u latkovek trochu problem kdyz dobre nesedi... latkarky vi 😉, nejvetsi boje byly samozrejme vecer pred spanim). mam jeste v zive pameti jak jsem si rikala "no co, casu dost... to ho prejde, ma na to jeste tolik a tolik casu...", rikala jsem si to jeste 14 dni pred porodem, "kliiid, porad je jeste cas, to se srovna". No nesrovnalo 😀. Musim teda zatukat, ze ted je to vyrazne lepsi, vlastne uz ty svoje zachvaty nechyta, obcas se rozerve, ale za chvilku je klid. Uz s nim je trochu domluva... Vlastne az na jare jsem s nima zacala chodit sama s obema ven, do te doby ne. Malej chytal zachvaty kdyz se melo jit domu a nepomahalo nic, akorat se tu pak hodinu svijel na zemi a jecel... pravda, pomohla teda hodne tchyne, ktera si ho bere temer kazdy den (az moc, ale to je zase jine tema).

noone
31. črc 2012

jeste teda k tomu vzdoru - je ti prirozene a temer kazde dite si tim projde, pry uplne kazde dite chytne aspon jednou v zivote zachvat... a stejne nechapu, jak je mozne, ze na me vzdycky vsichni koukali skrz prsty jako ze si to dite neumim zklidnit...? a co hur, ze mi i kamaradky/zname, co maji deti jen o kousek starsi radi, ze jsem ho mela treba zmlatit? to si nikdo nepamatuje ze jeho dite to delalo taky??

noone
31. črc 2012

co se tyce prichodu noveho clena rodiny, maly vedel, ze mam v brise mimi a hrde to kazdemu hlasil, ale myslim ze nemel poneti... i kdyz - jeste dneska obcas rekne neco ve smyslu "kdyz byla ela v brise", tak nevim... od ely dostal svitici a mluvici baterku, ale nevim jestli pochytil ze to je jako od mimina... dostal ji v porodnici, kdyz se prijeli podivat....
jinak my odjizdeli rano kdyz jeste spal, po probuzeni tu na nej cekala tchyne, divne mu to neprislo, neptal se po mne. na navsteve v porodnici ho zajimaly balicky se vzorkama a letakama, kde si vybalil zubni pastu a tu jedl. pak uz jsem rekla at nejezdi, mne se sice styskalo moc (byli jsme v porodnici 6 dni), ale s nim to tam bylo utrpeni a evidentne jsem mu nechybela, takze bylo lepsi ze za mnou jezdil jen manzel...
no a ze zacatku doma nosil ele hracky, podaval dudacek... a ted ji jen tluce, strka do ni, ublizuje, vytrhava hracky z rukou, nerespektuje nejake "jeho a jeji" hracky ☹ . jak jsme tu resily ty knizky z albatrosu, tak uz je mam doma u nasich, jedeme tam za 14 dni, uz se nemuzu docist az se zactu do "sourozencu bez rivality" 🙂

ameliejulliette
31. črc 2012

@noone Já to teď přelouskala a začnu znovu 😀 Přijde mi to super, akorát o těch úplně malých dětech tam moc není, ale tak takhle malý jsou jenom chvilku a už tou dobou můžeme zasívat... 🙂

carmonka
31. črc 2012

Holky, já teď četla Prvorozené dítě od Prekopové a ačkoli se mi její styl ne vždy líbí, tak tohle pro mě bylo strašně zajímavé a objevné. Krásně tam popsala pocity staršího sourozence při narození mladšího. To mi přišlo fakt zajímavý a určitě mě to ještě víc pošťouchlo, abych pořád měla čas na mazlení staršího a abych od něj teď nechtěla, aby byl ten starší a rozumější. Je ještě pořád hodně malej a má na spoustu věcí nárok. Hodně mi to pomohlo pochopit, jaká pruda a neštěstí může narození sourozence pro staršího být. Takže tohle by mohlo být zajímavé čtivo před porodem 🙂

noone
31. črc 2012

@ameliejulliette ja mam doma uz skoro triletaka, o takovych tam uz toho je vic? doufam ze tam najdu presny a hlavne fungujici navod co s nim, fakt me to trapi ☹

@carmonka jj, tu jsem taky cetla, bylo to moc zajimave a hodne veci si z toho pamatuju (narozdil napr. od respektovat a byt respektovan, kteoru se ted snazim opetovne cist - minule jsem to vzdala na 75. strance, ale nepamatuju si ani pismenko. dneska jsem si uz pripravila papir a tuzku a budu si delat vytazky. jak ve skole. ale to uz jsem tu psala, ze mi to prijde jak ucebnice... 😎 )

ameliejulliette
1. srp 2012

@noone Jo jo, myslím, že na ty tříletý už půjde použít většina "technik" 😀 😉

noone
1. srp 2012

@ameliejulliette super, tak o to vic se tesim! zatim si asi znova prectu tu prekopovou 🙂