Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

ameliejulliette
1. srp 2012

@noone Ještě jsem teď četla Čapek, Čapková: Pozitivní výchova sourozenců v rodině a to mě nijak nenadchlo, kromě právě odkazů na Prekopovou 😉 Ale tu už asi nezmáknu... Spíš znovu přečtu ty Sourozence bez rivality, a teda chci sehnat Osvobození rodiče, osvobozené děti, taky tam asi bude hodně zajímavého... Já jsem teď trochu nešťastná sama ze sebe, že nemám na Benjaminka tolik trpělivosti jako obvykle a on má zrovna náročné období... Někdy už nevím a padá na mě depka, že "nezvládám" jedno dítě, a což teprve, až budou dvě 😝

xuxie
2. srp 2012

se musí furt něco po... ☹
Muž má dneska narozeniny, jsme domluveni už 2 měsíce (jednou jsme to už rušili) s našimi nejlepšími přáteli, že půjdeme na večeři, tchyni jsme uprosili, aby do deseti pohlídala s tím, že ji přivezu i odvezu a já mám zítra večer jet do těch lázní, co se tam těším jak malá...mno, zlatíčko se včera odpoledne probudilo s pláčem a v průběhu 2 hodin se 8x zblinkal. Včera jsem do něj jenom nalévala chlazenou minerálku po lžičkách a dnes si dal trošku piškot, vše ostatní odmítá, nálada "úžasná", nenechá na sebe od nikoho ani sáhnout a v pokojíčku má 30 a nevyvětratelno. Teď spinká a předpokládám, že až se probudí, bude přehřátý a možná i s teplotou.
Je mi zcela jasné, že tchyně ho večer neuloží a nemám nejmenší chuť nechávat ho v tomto stavu s chudákem mužem samotného a jet někam pryč - stejně bych celou dobu jenom řešila, co dělá :-/

noone
2. srp 2012

@ameliejulliette kliiid 😉 , to jsou hormony. v sestinedeli bude jeste hur a pak se vsechno vrati do starych koleji 🙂
co je ta posledni jmenovana knizka - osvobozeni rodice,... ? o tom slysim poprve...

@xuxie no to je blba situace ☹. uvidis jeste jak odpoledne, pokud bude lepsi tak na veceri muzes jit i trochu pozdeji az bude spinkat... i kdyz na veceri bych se mozna vyprdla, hlavne aby byl maly do zitra ok a mohla sis jet odpocinout. snad to klapne 😉 !

xuxie
2. srp 2012

@noone asi to posunu a uložím ho sama, na večeři budou holt jenom necelé dvě hodiny - blbé je to, že přátelé se brali, na svatbu jsme nedorazili kvůli tomu, že malý měl zas něco a tohle měla být také rozlučka, protože jsou diplomati a odjíždí na tři roky do Paříže - za týden ☹

ameliejulliette
2. srp 2012

@noone Já vím, ale prostě to nějak úplně nemám pod kontrolou 😖 A o šestinedělí mi ani nemluv, jestli to bude tak super jako minule... 😅 Ta knížka Osvobození rodiče... je od stejných autorek jako Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly a Sourozenci bez rivality. V Sourozencích je na ni pár odkazů na takové vyloženě praktické věci, tak jsem si říkala, že to určitě bude stát za to - zase bych řekla až s o něco většíma, ale nikdy není dost brzo na to začít se připravovat a sám sebe nastavovat na takovouto výchovu... Já ji koupím teda snad už z příští výplaty, kdyžtak napíšu, jestli jsem nadšená či nikoli 😉
@xuxie To se tak sejde, že 😔 Tak se to snaž užít v těch dvou hodinách a Martínkovi ať je brzo líp!

noone
2. srp 2012

@xuxie jo tak to je blby, tak to na vecu urcite bez, lepsi 2 hodiny nez nic...

@ameliejulliette ja to nemam pod kontrolou obcas jeste ted... na deti rvu, jakob dostal uz parkrat i na prdel 😔 😅 . teda kdyz mam jen elu tak to je v pohode, ale jak je mam oba tak to je katastrofa, protoze jakob se chova fakt strasne. asi si vynucuje pozornost nebo ja nevim... zas pozornosti si myslim ma docela dost, snazim se ho nijak neodstrkovat, nenechvat ho cekat kvuli ele... no a on furt jen zlobi a vytaci me, a je se necham vcelku snadno vytocit 😅 , takze hned rvu a pak jsem na sebe nastvana... i kdyz nevim, snad to nezakriknu, ale zda se mi, ze se posledni dobou docela ovladam 🤐 🙂
tesim se na recenzi nove knizky 😉

xuxie
2. srp 2012

@noone
@ameliejulliette
Díky moc, držte palce 😔
Alespoň teplotu nemá 😉

noone
2. srp 2012

@xuxie drzime! 😉

carmonka
2. srp 2012

Ahoj holky, na mě toho taky dneska bylo moc a ještě to vedro... Malej se s vervou pustil do vzteků a pořád pořvával, všechno bylo špatně do toho několik pokakaných slipů... No, děs běs. Taky jsem se dneska už neudržela a dost na něj vyjela. No, ale myslím, si, že když jim to pak vysvětlíme a není to pořád, tak jim to taky neublíží. Učí se, že negativní emoce patří taky k životu. Kdybysme byli pořád perfektní, tak by si mysleli, že musí být taky. A když by se jim to nedařilo, což je normální, tak by si připadali, že nejsou dost dobří. Takže - nic se neděje, když nám to občas ujede... 😉

helulela
2. srp 2012

@xuxie to nééé.... Martínka mi je samozřejmě líto, ale to načasování je přesně podle zákona schválnosti. Když si naplánuješ něco, na co se dlouho těšíš, a pak se to takhle zhatí. Snad mu bude líp a zvládnete aspoň nějakou nouzovější variantu.
@carmonka jasně, že vždycky a za všech okolností se nedá udržet... taky jsou dny, kdy to nedávám.

Já teď byla s klukama tři dny u našich. Bylo to super, hlavně zahrádka je v takovém počasí poklad. Ale dneska byli určitě všichni rádi, že odjíždíme, už si zas potřebují od kluků odpočinout. Na chvíli... v sobotu u nich děláme "garden party" na oslavu Adíkova roku 😵

xuxie
3. srp 2012

Do lázní se nejede, upřímně, ja bych teď ani nikam nedošla. Večeři jsme zvládli, aspoň něco vyšlo, byla jsem strašně ráda, že jsme se s nimi ještě viděli 🙂
No, tak jsem v jedenáct ulehla a od dvanácti už pak nespala, jenom blila a kroutila se s pocitem, že snad opravdu umírám ☹ Ten potvor gastritický, co náš Marťouš odněkud přinesl si mě vychutnal. Zvracet jsem přestala v pět ráno (Bůh žehnej Thorecanu 🙂 ) a naštěstí můj muž pochopil, že nás nemůže nechat samotné, tak zůstal dopoledne doma. Teď už je lépe, mohu i sedět, vypila jsem pomalu nějakou vodu a udržela v sobě půl sucharu. Malý snad usíná a já půjdu ještě taky. Ještěže aspoň to dítko vypadá, že už je mu dobře, už jedl víceméně normálně a zatím vše ok.
Držte palce, ať přežijeme, než se nám táta vrátí z práce (měl by snad do té sedmé)

A to už snad bude z těch špatných zpráv na nějaký čas vše - doufám 😉
@helulela
@noone
@ameliejulliette

reruna
3. srp 2012

@xuxie to je mi líto, přeju brzké uzdravení, škoda, že nevyšly ty lázně

noone
3. srp 2012

@carmonka to je fakt, dokonali lidi mi lezou na nervy 😀

@xuxie aspon ze jste stihli tu veceri a chytlo te to az doma. ted uz snad opravdu bude lip! martinek by mel teoreticky odpoleedne hodne spat, musi byt taky vysileny chudacek...

xuxie
3. srp 2012

@noone pospal do půl čtvrté, zlatíčko 🙂

xuxie
3. srp 2012

@helulela Adámkovi přeju krásné narozeniny 🙂 A dej tam nějakou fotku, až bude, at obšlehnu dort, my slavíme za tři týdny 😉

helulela
4. srp 2012

@xuxie díky🙂 Oslava se moc vydařila, fotku později určitě nějakou přidám a napíšu víc. Jen ten dort nevím, jestli bude zrovna na obšlehnutí 😉

noone
6. srp 2012

@xuxie chudacek. uz jste z toho doufam vsichni venku 😉

@helulela Adamkovi vse nej 🙂

holky nam se blizi nastup do skolky a ja z toho zacinam mit nervy... ne z toho, ze by tam treba jakob nechtel, ale spis jak ho prijmou ostatni deti, jak zapadne do kolektivu. jestli se k detem bude chovat stejne jako ke svoji sestricce, tak ho nebude mit nikdo rad ☹ 🙄

xuxie
6. srp 2012

@noone jojo, už jsme to otočili všichni (muž nocoval na záchodě ze soboty na neděli a včerejšek se nehnul z postele), fakt to byl výživný patogének ☹
V pátek půjde malý zas do jesliček, tak jsem zvědavá, co nám přinese zas na víkend. Toto byla klasická potvora někde z koupaliště, proto tam s ním nechodím - holt o víkendu se byly prckové někde koupat, něco málo vodičky se popilo, nějaký nanuk, pak v pondělí šup do jeslí, no a Marťas to chudák pobral, i bez koupání ☹

xuxie
6. srp 2012

Něco veselého z naší domácnosti:
Po téměř probdělé další tropické noci jsem se s oteklým obličejem ráno vplazila do obýváku, kde kluci snídali (taťka je Zlato, jak vstává do práce, tak Prdíkovi udělá mlíčko a spolu pak snídají a koukají na zprávy a já mám 20 minut na nastartování).
Po důkladném celonočním větrání v tom pokoji bylo krásných 27,5°C (ve srovnání s ložnicí, kde to bylo ke třiceti, protože tam větrat nemůžeme, to bychom nespali nikdo - díky za letadla a ukecané pejsky).
Složila jsem se na gauč a Marťas okamžitě přesměroval svou pozornost na mě (od tatínka nic víc, než tu snídani neočekává 😀 ). Chtěla jsem se také najíst (alespoň těch piškot, příprava jakékoliv jiné snídaně mi není tolerována) a tak jsem zaúkolovala dítko, ať si přinese něco na oblečení a plenku, že uděláme ranní servis (výběr vhodného trička mu zabere stále tak deset minut, takže se stíhám najíst). Opravdu nastal odchod, chvilku ticho a pak se vrátil...na hlavince měl vraženou zimní čepici, kolem krku omotanou flísovou šálu (odpovídající barvy) a v rukou nesl tlustou deku, kterou jsme používali v zimě do kočárku. S úsměvem mi ji nastlal na břicho, poplácal a zahlásil: Mimi hají! ... a začal mi ujídat piškoty z talířku 🙂

helulela
7. srp 2012

Pár fotek z Adámkovy oslavy 😵

@xuxie dorty tam vidíš kouskem - ten lepší je tchýně, teh opatlanější můj. Za vzor jsem si vzala dort od janca_dobi, co měla Ellinka na první narozeniny, ten se mi moc líbil, ale v mém podání bys ho nepoznala 😀 Zapomněla jsem si koupit cukrářské piškoty a taky kompotované jahody nevypadají zrovna vábně. Jinak to je klasický nepečený dort, krém ze zakysané smetany a šlehačky.

xuxie
7. srp 2012

@helulela Se tu usmívám na monitor, krásní jsou kluci 🙂 Je vidět, že oslava byla parádní a užili si to oba...a ta tatroffka! 😎
Ten tchynin vypadá hezky, ale ten tvůj by mi chutnal víc, já na ty čokoládové moc nejsem a Martin čokoládu ještě neměl, nespěchám na to 😉

helulela
7. srp 2012

@xuxie díky! Tatrovka je ještě po mém bráchovi 🙂 A ten dort byl myšlený právě jako dětská varianta...
A jak jste na tom doma, už všichni fit?

sova33
7. srp 2012

@helulela Nedá mi to a musím zareagovat, právě jsem nad tou Tatrou zamáčkla slzu 😝 Měli jsme úplně stejnou, ale bohužel jsme k ní nebyli moc ohleduplní, protože naše dětství nepřežila 😅

helulela
7. srp 2012

@sova33 brácha ji má právě jako novou, on s ní směl jezdit jen doma 😉

xuxie
7. srp 2012

@helulela Já mám taky svoji schovanou, úplně stejnou, odjezdili jsme ji oba s bráchou a teď je u našich (ještě žije, jenom už ji úplně nedrží korba) a vnoučátka na ni mohou trajdit u babi - jenom Martin má ve srovnání s bratránkem pech, protože my to do těch Košic máme jó daleko 🙂

Děkuji za optání, všichni jsme to odblinkali postupně, mělo to inkubačku tak 24h (muž skončil v neděli), tak snad už klid na chvilku, v pátek půjde junior zas do jesliček, tak se těším, co nám zas přinese, tam je to fakt ZOO 😉

sova33
7. srp 2012

@helulela Tak to chápu, my jsme ji proháněli po venku, vozili jsme se na ní, takže si to dovedeš představit 😀 Ale prcek už má u babičky novou, koupil mu ji brácha právě asi z nostalgie jako vzpomínku na tu naši. Sice je jinak barevná, model už je modernější, ale je to pořád Tatra 😀

tital
autor
7. srp 2012

@pet.s Nestras 😉 Prave nas Barunka dost potrapila. Par hodin po mem poslenim prispevku jsem se odvezla na pohotovost v Motole, kde diagnostikovali rozjizdejici se porod 😕 Sileny. Rychly prevoz sanitou do Kladenske nemocnice, kde pripadne meli volno na JIP pro miminka. 4 dny na kapackach a pak slusna hromadka leku. Dnes me pustili domu. Mam klidovy rezim, nesmim sexit, zadna namaha a doufat, ze mimi udrzime jeste par tydnu do porodu... Jsem moc rada, ze jsem doma.

tital
autor
7. srp 2012

@evlyn Mno, my si to mezitim vyzkouseli na necisto. Byla jsem ted 9 dni v nemocnici. Volali jsme babi a vsichni se museli s novou situaci popasovat. Ja, ze jsem v nemocnici a bojujeme za miminko, Bertik ze je bez mamy, manzel, ze je vsechno na nem a Babi, ze najednou bez varovani a pripravy hlida (doposud se tak nedelo). V pulce tydne se vymenily babicky - manzel uz musel maleho odvezt k druhe na Tachovsko... A slo to. Dnes jsem doma par hodin a Bertik me skoro nechce pustit z dohledu, boji se, ze se zase ztratim ☹

imzadi
7. srp 2012

@tital no teda, co to ctu?? Tak hlavne ze jste porad zdarne 2 v 1...! Jeste chvilku by to chtelo vydrzet...a kluci jsou statecny jak to zvladli! U nas si dnes babicka odvezla maleho do patku a ja to slusne orvala 😝 drzim oalce at jste ok! Ono to odpocivani doma s prckem je dost tezky...

tital
autor
7. srp 2012

@imzadi Ja brecela v nemocnici kazdy den ! Vsechny babi volaly, jak se u nich ma Bertik fajn. Jenze to me vubec nezajimalo !!! ja preci chtela byt s nim, pak uz jsem ho nemohla ani zaslechnout do telefonu. V nedeli jsem ho videla hodinu a pul, domluvili jsme se s muzem, ze to sice bude masakr, az se budeme loucit, zvlaste pro Bertika, kteremu se to neda vysvetlit, ze mami zase zmizi... ale podnikli jsme to a ja byla moc rada, vedela jsem, ze me tento tyden asi pusti, ale nevedeli jsme kdy.

A dnes doma je to zahul. Nejen ze jsem od rana nelezela natoz spala, ale Bertik se boji, ze mamka zmizi a tak chce abych jen u nej sedela nebo lezela na zemi... nesmim ani curat. Jsem zvedava, jak dopadne noc, pry uz spinkaval docela v klidu a sam, bojim se dnesni noci. Tu posledni jsem ho uspavala dalsi hodinu a pul a dvakrat ho vratila do pokojicku a u toho citila, jak mi predcasne najizdi kontrakce, bolesti byly prave cim dal horsi a pravidelnejsi, tak jsem odjela na pohotovost a uz si me tam nechali. 🙄