Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

petkula
8. srp 2012

holky, které máte roční dítě - spí vám přes den jen jednou nebo ještě dvakrát? Náš malý totiž poslední dobou nemůže večer nějak usnout ale přijde mi, že to dopolední spaní pořád potřebuje. Už jsem zapomněla, kdy jsme přestali s dopoledním spánkem u staršího, tak se jdu poradit 🙂

tital
autor
8. srp 2012

@xuxie Mam to podobne. Na porod v Motole si nemohu stezovat. Doktor super, sestricka taky. Prijem byl tedy tezkopadnejsi, ale pak to slo. A na sestinedeli jsem byla na II. Sestricky docela ok, ja toho moc neocekavala, dokonce jsem v noci parkrat Bertika odlozila, ale stejne jsem se nevyspala. Uklizecky a veskery personal je hrozne bezohledny, jak pises, vubec nedbaji na nejake ticho, a klid v pokojich. Ukrajinska uklizecka vleti do pokoje, bez zatukani, bez pozdravu, vynese kos. Za chvili tam vleti jeji kolegyne a houkne, jestli chce nekdo caj. Pak se stridaji smeny, pak prijde pediatr, pak prijde uklizecka vytrit, pak jina doplnit kosile a vlozky na zachod... pak je pediatr a kdyz uz konecne sve dite uchlacholite, prebalie a ukojite, uspite a odpadly by jste, tak je vizita.... a uz se blizi obed.
A po obede prijedou navstevy.
Vim, ze jsem po 4 dnech z porodnice prijela domu uplne vyrizena. Nespala jsem nikdy vic jak hodinu v kuse a o jidle v Motole taky nemluvim, za cely dny ani jednou v mem brise teple jidlo. Fakt to neslo. Kapustovou polevku nebo spiz s cibuli, spekem a tlustym veprovym... na to se neslo ani podivat, navic to v sestinedeli, par hodin po porodu snist.

Znam.

beruska24.9.
9. srp 2012

@petkula - starší začala spávat jednou denně kolem 11-tého měsíce (podrobnosti už si nepamatuji). mladší bude mít rok koncem srpna a spí jak kdy. někdy usne dopoledne v kočárku, dá tak půl hodinku a pak většinou usne mezi 14-15h.. na delší dobu (to musím uvozit doma v golfkách, jinak nechce usnout) a nebo dopoledne na procházce neusne a pak odpadne v 11-11,30h. u flašky s mlékem. takže to beru jako přechodné období, ze kterého se časem dostane na jeden denní spánek.

petkula
9. srp 2012

@beruska24.9. mám to podobně a v kolik usíná večer?

beruska24.9.
9. srp 2012

@petkula - mezi 1930-20h. koupání, pak mléko a uložení. když spí jednou denně, tak většinou usne hned, když spí 2x denně, tak je uspávání klidně na hodinu. ráno vstávají (obě) kolem 5,30h.

xuxie
9. srp 2012

@tital Přesně tak, kojení už se nebojím, ale představa toho neustálého "bordelu" mě zrazuje od toho, abychom to musely snášet déle, než je nezbytně nutné, tak se budu snažit tomu vyhnout a "zmizet" co nejdříve. Stejně tam mají narváno, ještě budou rádi 😉
Jídlo ani nepamatuji, před sekcí nás vypumpovali horem-dolem. Poslední jídlo byl čtvrteční oběd, řezali v pátek ráno a první piškoty jsem viděla v neděli večer (to se ta laktace rozbíhala jedna báseň 😉 ). Pak v pondělí nás pustili na šestinedělí, dostala jsem ještě jenom piškoty a BRK (bramborová kaše z prášku pokapaná něčím kyselým, netuším proč, asi aby chutnala 😎 Pak už jsem jedla jenom chleba s těmi máslíčky a šunku se sýrem. Obědy jsem vynechávala (po narkóze mi bylo blivno snad celou dobu)...ale vypadalo to "vesele" 🙂

xuxie
9. srp 2012

@petkula Martin přestal spát 2x v deseti měsících. Původně chodil od deseti do půl dvanácté a pak od půl třetí do čtyř. V těch deseti měsících ale už pak nechtěl chodit odpoledne a od oběda do večera to bylo už pak moc dlouhé a k nepřežití. Posouvala jsem mu ten dopolední spánek po půl hodině, vynechala svačinu a dávala jsem mu před tím oběd (ze začátku i v jedenáct). Po týdnu se dostal na jedno spaní od půl dvanácté do půl třetí. Pak, jak rostl, tak se to ještě posunulo, takže spí tak od jedné do tří až půl čtvrté. Večer chodí spávat stále stejně - v půl osmé.

petkula
9. srp 2012

@xuxie díky, už to taky zkoušíme. Je ale problém, když jsme na procházce, tak to mi vždycky usne v kočárku když se vracíme třeba domů.
Když jsme doma, či na zahradě, tak se to dá, vždycky ho nějak zabavím a on si na spaní ani nevzpomene. Třeba dnes, to jsme nikde nebyli, jen na zahradě a doma. Ale pak mi usnul při obědě. Spal od 12-13.30, nic moc ale Toník už je odmala nespavec. Hlavně aby teď vydržel do večera 😅 No nic, určitě si na to jedno spaní časem zvykne.

xuxie
9. srp 2012

@petkula Chápu, to bylo to samé - to posunutí bylo náročné. V podstatě jsem v deset musela být už doma a v žádném případě do kočárku či auta, to byl tuhý během 10 minut 😒 Pak vzhůru ve dvanáct a do sedmi peklo, to by spal nejradši v pět odpoledne a večer asi o půlnoci 😎
Někdo nechává dle přání dítěte, třeba moje švagrová. Malý chodil a chodí spinkat když si řekne, ale já to neumím, já potřebuji vědět kdy a naplánovat den 😉

handm
9. srp 2012

@xuxie @tital jejda, holky, to jsme byly asi každá někde jinde... 😲 Já tohle vůbec nevnímala 😲 Nebo si nevšimla? Nevím...jak sjem psala, jídlo nekomentuju, ale jinak naprosto OK...

zlilly
9. srp 2012

@tital Holky, držím palce, ještě pár dnů vydržte. A hlavně se nebojte a věřte, že to bude všechno dobrý.

jinak s tím spaním to u nás bylo dost podobně - dvakrát denně tak asi do 11m (přesně 2hodiny po ranním vstávání hodina spánku - obvykle od 8 do 9 a potom zase hodina někdy od jedné). v těch 11m se to změnilo a začal usínat asi o pul jedenácté na 2h. postupně sme to posunuli a ted spí tak od pul jedné do pul třetí. Ale pořád má sklony usínat dřív, když třeba jedem autem nebo v nosítku to by klidně usnul okolo té 11.
večer chodí tak aby okolo osmé spal. v těch 11m chodil spát v 6 a vstával v 6.

petkula
9. srp 2012

@xuxie přesně, nepotřebuji, aby měl režim na minutu přesný ale zase bych chtěla mít alespoň večer klid 🙂

xuxie
9. srp 2012

@handm to fakt závidím, mě to opravdu ničilo, strašně jsem to vnímala, asi jsem cíťa 😉

tital
autor
9. srp 2012

@xuxie Tomu rikam rychly navrat ke stihle linii 😀

xuxie
9. srp 2012

@tital 😀 vidíš, to mi nedošlo, já jenom pyskovala, že mám furt hlad 😉

tital
autor
9. srp 2012

@xuxie Jo jo, jiny uhel pohledu. Ja ted nejen, ze jsem v nemocnici nenabrala, ale dokonce zhubla ! Mam o pet kilo mene nez s Bertikem v tu samou dobu tehu. Takze domu pujdu z Motola jako lanka 😉 , si skoro doufam, ze nebudu do vanoc nosit tehotensky kalhoty, jako minule....

xuxie
9. srp 2012

@tital týjo, to mi ani neříkej - já jsem jak slon, bych řekla, že mám tak o pět kilo víc, než s Martinem touhle dobou. Teď mám dva měsíce do porodu a mám 61, Martínka jsem rodila na 63...ale taky doufám, že o Vánocích už budu v normálních kalhotách 🙂

tital
autor
10. srp 2012

@xuxie 61 bych chtela mit jako netehotna !!!

xuxie
10. srp 2012

@tital netěhotná bejvávalo o 11 méně - bejvávalo 🙂

tital
autor
10. srp 2012

@xuxie Moje vysnena vaha by byla 59,9 🙂)), ale tu jsem mela mozna nekdy na zakladce, taky bejvavalo...a asi jen kratkodobe, pak jsem prosla slozitym=tlustym pubertalnim obdobim a od te doby tedy rok co rok jedno kilo treba sundam, ale drobecek ze me asi nikdy nebude 😖

xuxie
10. srp 2012

@tital já zas byla furt taková deska, ani nahoře ani dole nic, všechno na mě vypadalo jak na ramínku - pubertu jsem měla těžkou 🙂))

handm
10. srp 2012

@tital @xuxie holky vy jste provokace 😀😀😀
Já jsem si myslela, že s dvojkou nenaberu tolik, jak s prvním -to jsem měla asi nahoře 11-12 (nevím přesně),ale zatím mám taky tak ☹ a to přesto, že mě tohle mnohem méně dovolí sníst, tlačí mě žaludek (dneska zas) a nenabrala jsem nic až do 6/7 měsíce. Zato ten konec je výživnej... 😝

xuxie
10. srp 2012

@handm to víš, ještě vtipkuji, za dva měsíce už tady budu jenom ležet a modlit se, ať už je malá venku 😉

V prvním jsem nabrala 13 celkem, teď to vidím na 16 v optimistické verzi...taky to jelo nejvíc ke konci, to bylo tak kilo a půl každých 14 dní :-/ Mě by to bylo fuk, ale tělo nestíhá, fakt se sotva táhnu, všechno bolí, no prostě velryba na nohou čápa, to holt moc nefunguje 😖

aaaale zato těhotenská demence, tak ta funguje úžasně - právě jsem chudáka muže vyslala do krámu (po druhé v průběhu půlhodiny), jaksi jsem mu po prvé zapomněla říct základní ingredienci zítřejšího oběda. A bez lasagní se lasagne dělají blbě 😀

handm
10. srp 2012

@xuxie já už se ani nemodlím 😉 Já jen útrpně čekám😉 Malýho jsem rodila 41+3, tak to vidim obdobně 😀😀😀
Ale jinak pocity naprosto stejné - břicho mi vadí naprosto všude a vždycky, vadí mi, jak jsem neohebná, naštěstí nemám žádný otoky atd, to by mě zabilo 😝
JInak oběd bude i bez lasagni 😀😀😀 frkni tam těstoviny... 😀😀

xuxie
10. srp 2012

@handm už se vrátil, lasagne už v troubě a matka Trouba už na gauči 😀

Zcela chápu a jediné, co mohu přát je co nejrychlejší a nejpohodovější porod co nejblíž k termínu - musí to být už fakt těžké 😒

Alespoň, že nám ten smysl pro humor zůstává, viď 🙂

Krásný večer a klidný víkend.

helulela
10. srp 2012

@handm @xuxie @tital holky, je s váma sranda 😀

tital
autor
11. srp 2012

@xuxie
@handm
Cccccsssss 😵 , to ja dala v prvnim tehu krasnych 18 navrch, pak uz jsem odmitala vlezt na vahu a posledni dva tydny v poradne hlasila, ze jsem bez pribrani 🙂
Ted mam ciste teoreticky 5 tydnu do porodu a navrch zatim 8 kg. Dokonce mi to pripada hezke 😀 , brisko mam takove vepredu sisate. S klucikem jsem byla takova krabice roztekla do vsech stran.
Ale co jsem se vratila domu z porodnice, tak si zase dopravam, to jsou strudliky od babicek, sladky kaficko odpolko, dopolko nejaka susa...

zlilly
11. srp 2012

hehe, vy mě bavíte. já sem nabrala pokaždé asi 17kg. no a ted po 6ti nedělí sem se zvážila a mám furt 8navíc,proti začátku těhotenstvi 😠 poprvé sem touhle dobou měla navíc jen 3kg a v pul roce sem byla hubenější než kdy dřív. těď to na to fakt nevypadá ☹

xuxie
11. srp 2012

Taky asi poslední měsíc váhu "snefunkčnim" - dyť hlavní je pohoda a klid matky, ne? 😎

Dnes mám chuť udělat z našeho malého chlapečka dva ještě malinkatější, jak mě zlobí 😖 Dávala jsem ho do postýlky v půl jedné. Do 13:20 tam poskakoval, dělal opičky, vykládal plyšákům, tleskal, hihňal se a vykřikoval. Pak se praštil, tak začal řvát. Půl hodiny jsem uklidňovala, četli jsme, ťuťuňuňu...mno a od dvou tam zas povídá. Tak si vezmu tatranku, počkám do tří a půjdu ho vyndat - holt dneska nespíme 😒 Aaachjo... v pět bude na zabití.
Mám obavu, že dvě zbývající pětky se hlásí o slovo (ty poslední rostly měsíc).

handm
11. srp 2012

@xuxie asi nějaký erupce na slunci, náš mladej vyspanej ráno v pět (poté, co mě asi třikrát vzbudilo bolení břicha jak kdybych to měla dostat, bolest hrozná, když jsem to rozchodila, tak jsem v leže dostala křeče do stehen a ve finále se ozvalo -maminka, kde je maminka... no šel manžel, enchal mě spát, když se mi snažil ulevit od těch křečí a viděl, jak sjem trošku nepoužitelná). Pustil mu Včelí medvídky a usnul u něj na gauči 😀😀😀😀
A odpoledne, kdy jsme doufali v klasický trojhodinový spánek najednou po hodince opět maminka, kde je a za dvě hodky pak vyspáno totálka. Naštěstí přijela babi s tetou, tak ho bavily 😝🙂 A nic jinýho než humor nám už pravda nezbývá... ráno jsem potřebovala "chca-nechca" už vytřít a přišlo mi to jak výstup na MOnt Everest. Pak jsem tu čtvrt hodky sedela a sbírala síly na cokoliv dalšího 😝
@tital, @xuxie, @zlily hee, já už při prvním taky v porodnici hlásila vždy jen půl kila nebo nic, bo ty poslední dny po 40tt jsem myslela, že už puknu...hlavně vzteky.. 😀😀😀