Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

beruska24.9.
12. srp 2012

@tital
@imzadi
@xuxie
jen jsem nakoukla a čtu ´´období ne´´. tak vás uklidním, to přejde.....na chvilku 😀 dcerce je 2r.+10m. a máme tu opět období ´´ne´´. ale tentokrát mi přijde, že je to mnohem horší ji pro něco přesvědčit, pro nějakou činnost nadchnout. no, už je přeci jen zase starší, už se nedá tak snadno ´´oblbnout´´ 🤐 😎

beruska24.9.
12. srp 2012

u nás dnes den blbec s velkým B 🙄 😠
starší dcerka (protože nekouká a řádí jak ztřeštěná) nalítla tatínkovi na loket, když blbnuli na zemi. takže má pod okem pěkné móňo ☹ dopoledne jsme jeli na chvíli na pouť, takže obě ucaprtané, utahané, mladší jela domů s řevem, doma rychle mléko a usnula.....na půl hodiny 😕 starší odmítla jít spát. takže obě protivné až hrůza 🤐 pak starší dcerka svou sestřičku kousla do ručičky, že tam má rudý otisk sestřiného chrupu 😠 pozdě odpoledne vzal tatínek mladší na procházku, dala chrupku zase tak půl hodiny. já se pokusila za protestů uspat přetažené unavené batole, které se každou chvilku probudilo s příšerným kvičením a kňouráním. po půl hodině prohlásila: ´´chrrr tak´´ (tzn. že spát už nebude) a vylezla z postele. do večera se tu holky rvaly jak koně o hračky 🙄 před chvílí konečně usnuly a já doufám, že noc bude o poznání klidnější 😎 vážně jsem dnes ráda, že už je konečně chvilka klidu 🤐 🤐 🤐

irenka
12. srp 2012

Ahojky kočky,

po dlouhé době nakukuju zda neřešíte to samé co já. A vidím, že jsme všichni na stejné lodi.
S Matýskem řešíme vztekání, histerické záchvaty a neustálé odmlouvání. On má tak vyvinuté hlasivky, že když ječí, tak je slyšet z Prahy snad až do Brna. :(
O spaní přes den mi ani nemluvte. Má problém s usínáním od malička a Anička je v tomhle podobná.
A večerní spaní nedáváme dříve než ve 21,30h. síla... věřte mi síla, usínat sám neumí. Ono to ani nejde aby spal sám, není kde.
Anička přes den toho taky moc nenaspí. Dá si tak 20minutek a Maty mi jí budí svým vztekavými výlevami.
Jinak nevím kdo máte hodně živé děti,a le potřebovala bych poradit. Jak mám zabavit Aničku, ted v sobotu jí bylo 6měsíců. Doleze si kam chce, tam si stoupne a řve, že chce bavit. V postýlce si stoupne a řve, že chce ven.
Když jí dám mimo postýlku, tak si doleze k Matýskovi a bere mu všechny hračky, tak se tu už perou o vláčky. A ona jako správná ženská ječí jako když jí na nože berou...
No nenudím se s nimi, to fakt ne.
Matýsek byl sice taky hodně aktivní,ale ne tolik. nevíte jak zabavit takhle malé mimino?

KOukám, že tu ted přispívají jen samé těhulky... tak se držte holky... já zase nakouknu jak hezky rodíte. 😉 😉
A moc vám držím palce, at vše dobře dopadne a máte zdravá miminka..... 🙂

tital
autor
12. srp 2012

@imzadi Beru zpet, je to vyrvavaci metoda 😔 😔
Bohuzel u nas to vynucovani me pritomnosti trvalo jeste prave pred nemocnici, skoro si myslim, ze ten velky nedostatek
spanku, respektive jeho nesouvislost se vyznamne podilela na me hospitalizaci ☹
Bertik mi delal sceny i kdyz jsem lezela vedle nej - na chalupe neni jina moznost, nez ze spime spolu.
Proto jsem se rozhodla to resit. Dnes jsme treti den. V poledne dobry, ale ted vecer opet 30 minut place 😢 , vcera vecer jen volal mami mami, dnes hodne plakal. Chodim pravidelne, utesuji, hned prestane, ale jakmile se pokusim odejit, znovu rev.... Dam tomu jeste par dni a pak se tam vrati na zem manzel.

tital
autor
12. srp 2012

@irenka Ahoj Irenko, myslim na vas 🙂
Jsem uz doma, kdyby jste chteli dojet, neni problem. Ale ja moc cestovat jeste nemuzu, respektive nemela bych. V utery mam kontrolu na gyn, po propusteni z nemocnice a pak dalsi tyden uz prijimaci v Motole. Kdyz mi bude ok, najedu ten dalsi tyden na normalni rezim, a to bych pak mohla dorazit i k vam.

Jinak jsem nad tim taky premyslela, ze ty co porodily sve dvojky, tak uz sem nepisou 😕

tital
autor
12. srp 2012

@beruska24.9. Ano, to je to spravne slovo "nadchnout". Zacinam byt velmi kreativni v manipulaci sveho prvorozeneho do cinnosti, ktere chci ja a tusim, ze je nebude chtit on 😝

irenka
12. srp 2012

@beruska24.9.
@tital
Holky moje, já na vás dvě myslím snad denně.. Na každou jinak, jen nejsem schopna napsat maila... tak se nezlobte, ale snad se polepším.... 🙂

@tital
Petulko, jak ráda bych tě viděla, ještě než mi porodíš... 🙂
Se mnou je to ted s cestováním příšerný. Ani pořád řve, už má venku dva zoubky, jsou cítit na dotek. Je uplakaná a vzteklá, má to stále oteklé. Tak mažu i tím Calgelem.
Zítra jdeme na 6ti měsíční poradnu, tak jsem zvědavá. Dr. se bude divit co všechno umí.
Má zoubky, umí sedět, umí lézt, stojí všude i v kočárku.. tam především. A už jsem najela na příkrmy. Mrkev jí nejela ale dneska brokolici snědla ani memrkla, tak zatím máme tu malou lahvičku na 3x ale musím pomalu, jsem si všimla, že tíky příkrmům přstala tolik kakat. Jde ted jednou za den. Je zvláštní jak člověk zapomíná a to mám doma už jedno dítko... :D

tital
autor
12. srp 2012

@irenka To je mazec, v sesti mesicich sedet, lezt a stoupat si !!!

irenka
12. srp 2012

@tital
Ani mi nemluv... nechápu to. Nevím jak jí brzdit aby neměla pak problémy se zády jako já. Ale to už ted asi nejde. :(
Hlavně ty se šestři mamko.... já to nějak udělám a přijedu. Jen nevím zda autem, ty její ječáky nedávám.
Stačila mi cesta na nákup. no a dovolená o té jsem ti povídala.
Tak se drž a dobrou noc. POhlad bříško a pusu Bertíkovi až se ráno sladce vyspinká a zavolá Mamíííííí 🙂

carmonka
12. srp 2012

@irenka Ahoj, já mám dvojku čtyřměsíční a "díky" třímnkům co má na kyčle, se mi asi hned tak nerozleze. I když bez nich je jak šílená- dneska se mi sesunula z lehátka jak píďalka. U prvního jsem ohrádku neměla a ani na ni nemáme místo (to vy tedy asi taky ne...), ale teď ve dvou bych to možná použila. I když, malej by se asi z ní všemožně snažil dostat a buď by na ní slítnul, nebo by řval.
Jinak, řve teď taky jak ďábel (starší). Myslím, že to už dělá vědomě a objevil, že tím může okolí ovlivnit. Na dovolený o něm všichni věděli, i když byl v pokoji. Jednou jsem ho slyšela a to jsem byla uvnitř úplně jiné budovy 🙂 Jo a občas na sebe při řevu kouká do zrcadla,ale to už jsem slyšela i o jiných dětech.
Když řvou oba, tak je to fakt na palici. Ale naštěstí to není často. ZAKLEPÁVÁM!!!

irenka
12. srp 2012

@carmonka
jsem ráda že jsi napsala... já už měla pocit že mám jediná dítě co je dost ale fakt dost hlučné.
Na té dovolené jsme byli s kamarády co mají ročního chlapečka a ten když zaplakal, tak to nikdo nevěděl.
NO dovolená nic moc, já se styděla jako blázen. Maty stále plakal, nechtěl spát, nechtěl jíst... stále NE A řev a histerie.
V jedné restauraci nás šel číšník poporosit jestli nepůjdeme do jiné místnosti, že to ruší ostatní hosty... Já myslela, že se hanbou propadnu... no a samo jsme ty kamarády strašně štvali... teda my ne, ale náš Maty... doted se mi neozvala kamarádka.. jenže jí je hej, když její dítko je ochotné spát v kočárku, klidně se napapká a když zapláče tak to nikdo neví..
Tak ne že bych ti to přála, ale vím jaké to je a jsem ráda že se v tom neplácám sama... 🙂
ale já dofuáím, že je to jednoho dne přejde... 🙂

tital
autor
12. srp 2012

@carmonka
@irenka
Neee, zeny, nejenom vy mate hlucne dite. Nas Bertik prave taky objevil, ze hlasivky jsou nejpadnejsi komunikacni prostredek 😠 Zvlaste ve tri hodiny rano...
"Mami" umi Bertik zarvat tak, ze se manzel leka 🙂

jancule79
12. srp 2012

Ahoj, koukám, že se tu řeší období vzdoru apod., tak taky pár řádek přidám. Momentálně nejčastější slova mého mladšího jsou: NE, NECHCI, SÁM a JÁ. 🙂) Ale s věkem se to lepší. 🙂 Ne, že by starší byl nějaký beránek, ale přece jenom už je s ním celkem domluva. Někdy je to s klukama docela zvěřinec (sem tam nějaký řev normálka). 🙂 Ale abych jenom nepomlouvala. 🙂) Zezačátku to byl docela mazec, to jo. Kluci jsou od sebe 18 měsíců, takže když se narodil mladší, starší byl batole-neřízená střela, nebylo možné ho nechat chvilku bez dozoru, protože jinak bychom byli asi ob den na chirurgii. Pak přišlo období vzdoru, do toho mladší už vyžadoval taky více pozornosti, no občas to byl adrenalin. 🙂 Ale všechno má svoje pro i proti, takže teď je super, že se spolu úžasně vyblbnou, vyhrají si, všechny aktivity prakticky mohou dělat společně, takže bych neměnila.
Někde se tady řešilo zda vzít starší na návštěvu do porodnice. Manžel tam staršího nebral. 18ti měsíčnímu dítěti bychom těžko vysvětlili, že máme přijde za pár dní domů a bylo mi jasný, že by tam u mě chtěl zůstat. Když jsem byla v porodnici, tak byl vlastně poprvé beze mě a zvládli to s tátou v pohodě. Jinak na mimčo jsme ho ani nijak nepřipravovali, přijal ho dobře, nežárlil. Samozřejmě je to pro staršího obrovská změna, takže jsem s narozením mimča nedělala staršímu žádné změny a vyplatilo se.
Přeju všem těhulkám pohodový zbytek těhu, bez komplikací, bezproblémový porod a zdravé (a pokud možno spavé) miminko.

beruska24.9.
13. srp 2012

@irenka - když začala malá lézt, tak většinu dne trávila na zemi. sice začaly boje o hračky, ale dalo se to nějak ukočírovat (prostě ji zkusit nabídnout jinou hračku nebo jít stavět komínky, bouchat s kostkami apod.). prostě cokoliv, aby starší měla chvilku klidu.
teď už začínám zasahovat jen když se vzájemně ohrožují na zdraví a životě 😀 jinak bych dělala jen policajta. takže řev je každou chvíli, ale většinou si to nějak vyřeší 😉

beruska24.9.
13. srp 2012

@tital - přeji, aby ti kraetivita dlouho vydržela......mně už došly nápady 😖 ona je totiž od malička taková povaha, když nechtěla, tak s ní nikdo nehnul. takže od malička jsem se snažila ji ´´přesvědčit´´, že to tak chce ona sama 😀 jen bych potřebovala, aby mě teď políbila nějaká ´´výchovná´´ můza a já věděla, jak to zvládat dál 😉

reruna
13. srp 2012

@beruska24.9. Luki má teď taky šílené období Ne a Sám a taky mi přijde, že je to teď mnohem horší, než kolem těch 2 let, poslední měsíc je fakt děsný, hysterické záchvaty několikrát denně, a to se ssnažím tomu co nejvíc předcházet, jenže to jsou denně nové a nové situace, které najednou nejdou tak, jako vždy šly....např. vždy chodil ze schodů za ruky a najednou ho napadne v půlce schodiště, že chce jít sám a musíme se vrátit nahoru - když to nejde, protože starší už je dávno dole a já mám strach, že uteče na silnici, tak prostě hysterický záchvat na půl hodiny, ale že fakt šílený. večer už mám prostě dost a mám z toho docela i depku. Za 2 týdny mi končí RD a nastupuju do práce, tak z toho mám taky docela depky, a netuším, jak Luki zvládne školku, jestli tam bude 100X za den takhle hysterčit, tak mi ho snad budou chtít vrátit 😅

xuxie
13. srp 2012

@beruska24.9. se vám fakt "vyvedl" den ☹
U nás taky nic moc, mladý usnul odpoledne na hodinu (po hodině "usínání"). Pak přijeli kamarádi s dětmi (4,5 a 3r) na návštěvu, tak to se ode mě fyzicky nehnul a jenom dělal podkovičku a popotahoval, žádné hraní, ani náznak.
Mno, dnešní cesta do jesliček začala už před barákem, kde odmítal nastoupit do auta, celou cestu vykřikoval ne nene neee, příjezdem před jesle se křik změnil v pláč a dovnitř jsem už nesla vzpírající se batole s řevem. Odcházela jsem a slyšela srdceryvný pláč ještě u branky. A to tam chodí už rok ☹
Nějak to nedávám, fakt mě to dost ničí, kor asi to těhu, ale nepřijde mi to už košér a nevím, jestli, případně, co dělat 😒

carmonka
13. srp 2012

@xuxie A ptala jsi se učitelek, jak dlouho pláče po tvém odchodu? A jak se chová, když přijdeš? Je to těžké rozhodnutí, protože, když se při pláči budeš vracet, tak si to zafixuje a bude plakat o to víc. Na druhou stranu, když přestanete na nějakou dobu chodit, tak se akorát bude znovu adaptovat, což obsahuje v nejhorším zase pláč. Ale dávat ho tam znovu po narození mimča by bylo pro něj asi těžké, mohl by to brát, že dáváš přednost miminku. Ještě mě napadlo, jestli by nebylo možné, aby ho tam vodil chvilku tatínek, třeba to zkouší jen na tebe.
Ale obecně bych řekla, že je ještě malej a má na to nárok. Ve školce jsem pracovala a vím, že třeba i někteří tříleťáci na to pořád nemají. Na druhou stranu i mladší děti můžou být ve školce v pohodě a spokojené, kolikrát to už vyloženě chtějí. Je to holt individuální. Ale to se krásně řekne a tobě asi nepomůže 😒

xuxie
13. srp 2012

@carmonka Ahojky, pláče prý max pár minut (minule jsem čekala za dveřmi a opravdu to byly tak 3 minuty, pak už jenom popotahoval). Prý ho chvilku drží v náručí, aby neutekl za mnou a pak ho něco nebo někdo jiný zaujme a prý je klid. Sní víceméně všechno, co dostane a většinou si i odpoledne pospí. Když pro něj přijdu, tak má radost, směje se, ale žádné velké emoce, nechá se poňuhňat a začne mi něco ukazovat nebo mě táhne na dvoreček k dětem. Vůbec se nemá k odchodu pryč, to ho musím ještě ukecávat a jde jenom proto, že jdu já. Nepřijde mi, že by tam nechtěl být. Mám fakt jenom pocit, že tam nechce být beze mně nebo táty. Toho jsem vyslala a řve mu úplně stejně jako mně.
Ale to není jenom školka, jak jsem už psala, poslední tak měsíc je na mně jak pijavička přisátý. Jak jsme spolu celý den, tak je to spokojené úplně vyměněné dítě a jakmile jdu z dosahu, tak cirkus...Připomíná mi to, jak mu bylo tak 8 až 12 měsíců, to bylo velmi podobné, ječel jak jsem se vzdálila třeba na metr. Teď už nemusím být v dosahu, ale rozhodně vyžaduje, abych byla v dohledu.

Sama nevím, fakt se mi nechce s těmi jesličkami přestávat, už to bylo fakt v pohodě, bez pláče, tak nějak stále věřím, že se to vrátí - ale nevím, jestli mohu něco udělat nebo jenom čekat a trpět ty scény 😒

beruska24.9.
13. srp 2012

@reruna - období JÁ u nás už přetrvává delší dobu, teď se přidalo to mnohonásobně horší NE. do/ze schodů chodí sama, jen někdo radši jdeme za/před ní. horší, když se splaší. mrňavá začíná ťapat venku mimo kočár, tak je i kousek vždy na dlouho a starší je z toho o trávená. ze školky mám panickou hrůzu, jen se snažím to před dcerkou skrývat.

dnes jsme byli u dětské dr., má nějakou střevní virozu (jen lehkou), navíc jsem řešila její nejezení, tak jedeme v pátek na dětské na gastro-vyšetření. do toho mrňavá nachcípaná. je toho nějak moc najednou.

beruska24.9.
13. srp 2012

jo a já opět rozjetý zánět šlach, tak tu cvakám jednou rukou. do druhé chytám křeče.

beruska24.9.
13. srp 2012

@xuxie - také bych ráda věděla, jak to přežít....asi by se hodila návštěva u chocholouška 😀

xuxie
13. srp 2012

@beruska24.9. to jo, Bohnice hadr 😀
A to mi to druhé zatím nepláče a zaplaťpánbů nestoná. Jenom jak už se blíží čas jít spát, tak mě jímá hrůza, protože se do dvou hodin vzbudím, záda ztuhlá, břicho bolí, pak do rána budu střídat hodinové spánky s hodinami hledání co nejméně bolestivé polohy a v sedm vylezu zmlácená a začnu zas bojovat s tím našim malým teroristou, kterému leze ten nešťastný zub a bojím se, že taky i něco jiného, protože večer měl nudli (těžko říct, jestli začínající rýma či vyřvanou)

Chjo - myslím na vás holky a hlavně vydržet ve zdraví!
Dobrou.

tital
autor
13. srp 2012

@xuxie Jsem Ti napsala takovou dlouhou zpravu - uklidnujici, potesujici a chapajici ☹ ☹ ☹ A nenahrala se !!!!!!! 😖 Jsem si rikala, ze mi neodpovidas 😕
Tak jindy, tez nemam silu, a jdu na kute.

xuxie
13. srp 2012

@tital Děkuju i tak, jsi zlatá 🙂
Klidnou noc a pěkné sny i Bertíkovi.

irenka
13. srp 2012

@xuxie
Ahojky, teda koukám, že chodí do jesliček. to je dobrej.
Já ti můžu napsat jen mou zkušenost s Matýskem když jsem měla cca 4měs. do porodu.
Byl uknouranej, stále se mu něco nelíbilo. Měl totální mamánkovské období, já z toho byla špatná. Stále plakal, nejedl, nespal - což mu trvá dodnes. S usínáním problém od miminka. :-/
A to trvalo až do porodu. Pak jsem ti nad tím tak uvažovala a on ze mě cíitl že se něco děje. Ty děti moc dobře vědí, že se něco chystá, ale nevědí co. já se nervovala že ho tu nechám až budu rodit a v porodnici a pak do toho ty těhu hormony... no na romány. Ale přešlo to.
Vím, jak je ot nepříjmený, zvláště když ho tam máš nechávat a odejít pryč. to já nezažila. Mě Matyho prvně hlídal manžel když jsem byla v porodnici, do té doby jsme byli stále spolu. Chlapi to zvláídli a já taky.
Držím palce at je co nejříve líp. A zkus se uklidnit vnitřně, pokud to tedy půjde. Ze mě děti cítí strašnou nervozitu a jsou pak dost plačtivý. A můžu si za to sama, jsem dost nervák, dost s tím bojuju - občas se daří. 🙂
Dej mu čas kolik bude potřebovat, já bych ted nic neměnila. co se týče zajetého režimu. I tak je toho na ty malé drobečky dost, nikdo neví co se jim honí v hlavinkách. čeká je plno změn s příchodem nového člena rodiny. A do toho rostou a mají své potřeby které se mění...
Tak to jsem se zase vykecala... snad se ti to bude chtít číst.

Holky myslím na vás... Maty dnes řev takovej, že se z toho poblinkal. Ale dělá to schválně :-/
tak snad i tohle ho brzo přejde.

veronikaka
13. srp 2012

Maminky, řešila jste některá sourozenecký kočárek u dětiček 2 roky od sebe? Bydlíme ve městě, máme "divokou" holčičku a čekáme v listopadu miminko. Mám strach, že ji na "skatu" neukočíruju. Děkuji za informace.

andelka
14. srp 2012

@veronikaka my máme sourozenecký, Jané powertwin. Děti jsou 22,5měsíce od sebe a starší je divoch. 😅

tital
autor
14. srp 2012

@xuxie Mnooo a kdyby jsi cetla ten prispevek 😖 Psala jsem Ti, jak deti umi byt srdceryvni pri svem placi a jak to vic trapi rodice nez kolikrat ty deti... kdyby mi ten internet porad nepadal - kdyz je chvili neaktivita na notebooku, tak me z bezpecnostnich duvodu odpoji, ja si toho pak nevsimnu, a prispevky mi padaji ☹

xuxie
14. srp 2012

@irenka To víš, že se mi to chce číst 🙂

Já vím, že je to z velké části mnou ☹ Přesně jak říkáš, jak není máma v pohodě, tak ty děti jsou jak zrcadlo a to teda náš mladý kopíruje dokonale. Mně to uklidňování se taky moc nejde, obzvláště když něco bolí nebo jsem unavená, což je teď furt a bude hůř 😀

Musíme pokračovat v zavedeném rytmu, vysvětlila jsem si, že mu ve školce nic nechybí, nestrádá a tudíž není důvod ho tam nedávat a pokusím se prostě vozit ho tam nadále a přežít ten řev a hlavně, nemyslet na to :-/

Dobrý plán, viď? 😉

Musím letět, už je vzhůru (spal něco málo přes hodinu, to je na něj málo, takže nás čeká "krásné" odpoledne).

A děkuju, že jsi napsala, fakt mi to pomáhá 🙂