Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

tital
autor
28. bře 2012

@yellowbanna Jeje, no tak to ja mela taky v planu, az nam ted skonci ty rymicky a ta strevni chripka, ze na jare poridime postylku a Bertik se prestehuje do vetsi, ale porad detske. Ze mu prave zkusime dat tu volnost odchazeni z postylky - a to se bojim, ze ho budu mit porad v loznici. Stejne se rozhodnout musime, protoze jinak musim koupit stejnou zebrinkatou postylku pro miminko... jinou nemame.

Dudlicka nechavame a na plenky najedeme taky v lete. Hm, tak co ted ?

tital
autor
28. bře 2012

@beruska24.9. To bude lepsi, neboj. Naprosto chapu Tve pocity, ja vcera dala Bertikovi herdu do zad. Za vec, kterou obycejne asi toleruji, ale tentokrat to neslo. Od rana neposlechl, utikal, poak mi odjel na motorce z drogerie, a pak uz tedy se mnou to valil silene rychle z kopce, i kdyz jsem volala at brzdi, tak nic. Tak jsem ho dobehla a dloubla do nej ☹ Byl docela prekvapeny, jak ja nejsme zvykla, ze neposlechne, tak on neni zvykly na "fyzicke" tresty. Ale uz jsem toho mela dost.

U Vas je to urcite kratke obdobi, urcite se vetsi srovna. Ta Prekopova v podstate pise, potlacit to v sobe a porad nabizet tu otevrenou naruc, porad tulit, porad mazlit, porad tam byt pro tu prvorozenou, ze to prvni dite by nikdy nemelo ztratit svou pozici... Verim, ze se to v navalu prace a pece o deti nekdy dost tezko dodrzuje, ze je to na nervu pro jednu matku. Ale bude lip, dcerka se potrebuje jen ujistit, ze jsi tam porad pro ni a bohuzel ty deti to asi davaji najevo tim odmitanim, vztekanim - kdy pak clovek ma chut poslat je proste pryc.. to znam. A to mam zatim jen jednoho.

evlyn
28. bře 2012

@tital že vstupuju do diskuze - už vás víc jak půlrok čtu v rámci přípravy na druhé dítě 🙂
U nás to vyšlo nakonec na rok a třičtvrtě od sebe - postýlku jsme nakonec koupili ještě jednu miminkovskou - v ikei mají jednu supr funkční za cca 700,- takže to není taková palba.... Dudlík i plíny jsme nechali, na plíny se chystám teď v létě, dudlík ještě uvidím podle momentální situace. Jinou velkou přípravu jsme nedělali, malej spí už od půl roku sám v pokoji (rušili jsme se), moje rostoucí břicho ho nijak nebralo a celkově mi přišlo, že to nepobíral.
Malá ho teď "bere" asi jako náš pes - je to živý, hejbe se to, a vydává zvuky. Nijak extrémně myslím nežárlí, má chvíle kdy je ukňučenější, zbytek bych svedla na vlastní nervy a menší trpělivost - když malá brečí, tak přece jen vyžaduju větší "rychlost" při plnění pokynů a tak..

@helulela můžu poprosit o popsání, jak se u vás koupe, popř. koupalo, když bylo mimčo ještě hodně malé? Když jsme doma oba - já i manžel, tak už to máme vymyšlené, teď řeším případy, jak na to, když tu na ně budu občas sama....Díky moc.

andelka
28. bře 2012

@tital přeťukat pro ostatní by byl výborný chvályhodný počin 🙂

@yellowbanna děkuju 🙂

U nás to zatím jde, ale hodně je to zásluha babičky, která je tu s náma přes den, nebo na půlden a minulý týden chodila s Danym odpo ven a teď chodíme spolu. Zítra jdu s Domim k Dr, tak můžu v klidu sama, mamka bude hlídat.
Ale taky se přistihuju že mám méně trpělivosti na jeho lumpárny.

baca
28. bře 2012

@evlyn Náhodou jsem nakoukla, tak ti můžu taky nastínit koupání u nás. Manžel začal chodit na směny, takže bývám pravidelně na děti večer sama. Když byl Marek malý, vzala jsem si do koupelny lehátko. Starší naložila do vany, malýho tam opláchla, osušila, oblékla do pyžamka a přikurtovala do lehátka. Akorát bylo náročný myslet na to, abych měla vše s sebou (oblečení, plínu, krém,...). I teď to dělám podobně. Vezmu je oba do koupelny, ve vaně okoupu nebo jen osprchuju, po jednom vytáhnu, osuším, dám župany, hodím si je oba na ruce (nebo starší jde v papučkách, pokud je v dobré náladě a nechce se nosit i ona) a jdem do ložnice, tam je natřu (mají oba sklon k ekzému, takže jen určitá místa), obleču, jo ještě v koupleně čistíme zuby.
Horší s uspáváním, oba chtějí mně, ale o samotě. Takže Báře většinou něco pustím na dvd a ona u toho usne, zatím uspávám Marka nebo jsem si hodně dávála Marka do Manducy na záda.

yellowbanna
28. bře 2012

ta snizena mira trpelivosti pro starsi dite, co tu popisujete, me docela desi - ja uz tak mam trpelivosti pomalu! 😕 A to se druhy jeste nenarodil... 🤐

@tital taky bych se primlouvala za pretukani 🙂
Tenhle tyden by mel byt pokojicek hotovy a pomalu zacnem - myslite, ze je dobry napad zacit s odpolednim spanim? Treba dva tri dny a az pak ho tam dat spat na noc?

tital
autor
28. bře 2012

Holkyyyyy, kdy to mam pretukat ?! 😉 Me se Bertas vyhrabal ze strevni chripky a sedla na manzela, tady to vypada.... teda ted oba spinkaji. Ja uz jsem volala na gyndu, nakolik jsem v ohrozeni a jestli muzu neco preventivne udelat pro sebe - tak pry nic. Dieta a hygiena a cas je to co chripku vyleci, moje druhe mimi i kdybych to chytla, by to ohrozit nemelo, tak si doufam, ze tehu maji vetsi ochranu a ze me to mine...

beruska24.9.
28. bře 2012

@tital - poslední dobou mám pocit, že abych to zvládla, musela bych být naložená v lihu od rána do večera 😀
aby to nevyznělo že chlastám....za poslední 3 roky jsem měla asi 3 piva a možná tak 5 panáků (rozloženo za celou dobu).
když ono to je těžké, starší je od malička nemazlík, takže když bych ji chtěla přitulit, pomazlit, tak mě odhání. možná i proto nevyšlo to uklidňování přitisknutím k sobě. co se ji narodila sestřička, tak jednou za čas přijde, že chce na klín, ale běda, jak dám pusu nebo ji obejmu. to mě hned odhání. takže pokud nechce sama vzít do náruče, dát pusu, tak já mám prostě smůlu ☹
navíc se u ní stále stupňuje ta dětská puberta a já prostě nějak přestávám zvládat 🙄 začala u ní krátce po roce, do těch dvou let měla mírný vzestup a od dvou let jde strmě nahoru. kolikrát mám pocit, že tohle snad ještě nemůže 2,5 leté dítě předvádět. a to prý má tahle dětská puberta (období vzdoru) vrcholit kolem 3tího roku. to si asi půjdu hodit mašly 😀
nějak ve mě zesiluje pocit, že jedno dítě je málo, dvě jsou moc 😉

zrovna teď - starší balí maličké hlavu do nějakého hadříku (čistého) a mladší před ní plazením zdrhá a vrhá se na kabely od pc. poslední dva dny ji každou chvíli načapám, jak je zakousnutá v kabelech 🙄 a to si můžu jen v rychlosti odběhnout na záchod a maličkou nechat na druhém konci místnosti.

beruska24.9.
28. bře 2012

@evlyn - sice to nebylo na mě, ale napíši i koupání u nás, ať máš více praktických podnětů 😉
zezačátku maličkou ve vaničce na kuchyňském stole, na druhé půlce stolu připravené vše potřebné na osušení, mazání, oblečení. pak maličkou do postýlky a starší klasicky ve vaně, jak byla zvyklá.
když bylo maličké asi 4m. a už se mi nevešla do vaničky, tak šla do vany. vedle vany máme stolek (už od začátku koupání starší ve vaně), tam připravené potřebné věci. vykoupat malou, namazat a obléknout na stolku, dát do postýlky a jít koupat starší.
poslední měsíc opět změna. vše připravit, maličkou odstrojit a dát do vany, starší mezitím svléká co zvládne, zbytek pomohu a šoupnu k sestřičce do vany. maličkou umyji, na stolku osuším, namažu, dám plínu a pokud možno ještě bodýčko, pak přenesu do hrací postýlky, která je před koupelnou - abych viděla na starší ve vaně - a doobléknu v postýlce. je to strašný živel, z postýlky mi nemá kam spadnout 😀 pak vykoupu starší, přendám na stolek, osuším, namažu, dám plínu, obléknu, dám sandálky a už si ťape do obýváku sama.
maličkou převezu do obýváku v hrací postýlce a klušu oběma připravit mlíko. no a pak postupně uspávat, starší do pokojíku, mladší do ložnice. většinou je to podle toho, které se chce dřív spát, tu jdu uspat. pokud je doma přítel, čte pohádku starší dcerce, já uspávám mladší.

tital
autor
28. bře 2012

@beruska24.9. naprosto te chapu ! Prepisuju pro vas tu Prekopovou. Myslim, ze nemela deti. Praxe je uplne jina. Ja ted taky vybouchla. Muz ma strev. chripku. A syn ma svoje manyry, spinkat jo, pak ne, jidlo jo, pak ne. A me tak moc ujizdeji nervy ☹ Zase jsem kricela. Asi bezduvodne, kdo rika, ze musi jist ted... Malej je mrzutej, poprdelka, uz druhy den, jestli je to dozvuk te jeho posrandirky, nebo zase nova ryma... ach jo.

tital
autor
28. bře 2012

@beruska24.9. Tak to je mazec ! Ja mam co delat, abych nekdy ten vecerni kolotoc ustala 🙂, vecere, uklid, koupani, ukladani. S jednim. Se dvema netusim, to vam napisu za pul roku 😉

helulela
28. bře 2012

@yellowbanna ne ne, před nebo po, ale ne nějak moc rychle po sobě nebo současně (to by ale snad nikoho nenapadlo). My stěhovali asi tak dva měsíce před porodem, ale zůstaval v malé postýlce, ve které spí doteď, velká nás teprve čeká. K přesunům v knize radí nachystat pokojíček i s postelí. Pak si s ním přes den často v pokojíčku hrát, i v té posteli. A když vidíš, že se tam cítí dobře, až pak ho přestěhovat. Když to bude nutné, i tam u něj třeba dva dny spát. Na první spaní ve velké bych volila to, kdy usíná víc v pohodě, u nás je to večerní. Taky bych ho možná nejdřív přestěhovala i s malou postýlkou a až třeba za měsíc do velké postele... asi už to ale moc kombinuju.
Kniha je Dětský spánek v otázkách a odpovědích (Pro vyčerpané rodiče: průvodce klidným spánkem od narození do 5 let) od Jennifer Waldburgerové a Jill Spivackové.

beruska24.9.
28. bře 2012

@tital - časem se zajedeš 😉
i když je pravda, že já s tím mám problém i teď, téměř 7m. po zdvojení potomků 😀 maličká už také začíná vymýšlet, do toho starší tu svou rozjetou pubertičku, každé ráno v 5h. budíček (někdy i dřív), do 7h. obstarávám děti a snažím se probrat 😀 pak celý den kolem dětí, procházka, uvařit, hrát si, prádlo, nádobí....., večer dodělávky potřebného, a dopostele kolem 23h.
mám pocit, že nic neudělám pořádně a ještě jsem si nezvykla, že žádnou práci neudělám v kuse. že od ní buď odbíhám k dětem, nebo ji dělám na etapy, jak mi děti nechají chvilku.
hurááá, mám na klíně našeho nemazlíka, musím toho využít 😵

lucikf
28. bře 2012

Ahoj holky, chvíli už vás tady pročítám a pokud všechno dobře dopadne, tak se v srpnu zařadím mezi mamči, které mají děti s rozdílem 2 let. No u nás to bude 2 roky a 3 měsíce. Je super, že člověk může číst zkušenosti druhých maminek, třeba teď o tom koupání. No jsem zvědavá, jak to bude vypadat u nás.

helulela
28. bře 2012

@beruska24.9. nebuď z toho dlouho špatná, každému někdy rupnou nervy, některé situace jsou fakt na mrtvici. Navíc s tou studenou vodou je to sice blbý, ale stalo se to náhodou. Já Víťu taky kolikrát nezvládnu, jak bych chtěla. Když to zas pomine, snažím se vymyslet, jak jsem to měla udělat jinak, abych příště byla připravená, ne vždycky se ale zadaří ☹ Já mám spíš opačný pocit, že obírám mladšího. Ten je hodný a klidný, takže přednost má většinou Víťa, protože víc řve. U Víti mě mrzí, že kdyby byl sám, mohli bychom chodit cvičit, vyrábět spolu... Na druhou stranu mu jsou teprve dva, nejradši se stejně hrabe v pískovišti, tvořící období teprve přijde.

helulela
28. bře 2012

@tital no vidíš, rozuzlení se konalo 😀 když si najdeš čas na přepis, taky si ráda přečtu

baarca
28. bře 2012

@yellowbanna Já to s nervama a trpělivostí k Matesem měla nejhorší právě na konci těhotenství. To je člověk celý rozcitlivělý, navíc mi pořád hrozně utíkal a tak dva poslední týdny jsem mu už nestačila. Porod mě naopak v tomhle pomohl a byla jsem mnohem víc nad věcí. Teď je teda zase trochu horší kvůli permanentní únavě.
@evlyn Moc gratuluju k miminku 🙂 Koupání tak nějak podobně jako píšou ostatní. Opravdu nejdůležitější je nachystat si všechno dopředu k ruce, aby člověk nemusel běhat. Taky jsem si dávala přebalovák na zem, aby nehorzil nějaký úraz, kdybych zrovna musela skočit k Matesovi. Mates asistuje při koupání Karolíny a ta si pak hraje s něčím v koupelně, zatímco vykoupu jeho. Uspávání naštěstí je u nás celkem jednoduché, zatímco kojím, přečtu pohádku a pak jen oba do postýlek a spí. Dřív, když byla Karu menší, tak jsem nejdřív uložila jí samostatně, mezitím si Mates s něčím hrál nebo taky "kojil" plyšáka. A pak teprve koupat Matese.

beruska24.9.
28. bře 2012

@helulela - díky za podporu 😉
s malou tvořím od 1,5 roku, co jsme občas zajeli o pár vesnic dál do rodinného centra (byla jsem těhu). teď tam nechodíme, mimino tam nechci mezi tolik dětí tahat (hlavně kvůli bacilům). jinak při chvilce se občas snažím se starší tvořit i teď. koukni do albíček 🙂 ale není to tak pohodové jako dřív, buď od toho odbíhám k malé, nebo spí a v nejlepší tvořící chvilce se vzbudí.

baarca
28. bře 2012

@helulela Ten pocit, že spíš ten mladší je "ošizený" mám taky. Mates se nenechá nějak zásadně omezit, ten si svoje "práva" už umí prosadit. Ale naštěstí se nám podařilo i skloubit nějaké aktivity - s Matesem chodíme na cvičení, kde mám Karu v manduce a s Karu chodím na plavání v den, kdy je Mates v dopolední školičce (ta je teď bohužel na 2 měsíce zavřená, tak pořád organizuju hlídání, ale zatím to zvládáme).

beruska24.9.
28. bře 2012

@baarca - děti spí samostatně nebo obě máš v ložnici??

helulela
28. bře 2012

@evlyn koupání - když byl Adámek ještě malý, měli jsme dvě varianty. 1) Když byl v dobré náladě, spaní vycházelo na později, dala jsem ho do lehátka, vzala do koupelny, umyla Víťu. Pak jsme se přesunuli do pokojíčku, Víťu namazat, ustrojit a dát do postýlky. Usíná sám, to dost zjednodušuje situaci. Pak jsem se vrhla na Adámka. 2) Když chtěl Adámek už spát, vykoupala jsem jeho, v ložnici namazala, ustrojila, nakojila a dala spinkat. Pak jsem k němu chodila, když brečel. Naštěstí nějaké velké uspávání se taky nekonalo, kromě asi 14-denního špatného období. V téhle variantě je problém, co s Víťou. Chodil všude za náma, v ložnici se pak nudil a dělal bordel. Někdy se nechal zabavit u pohádky na DVD, plus jsem mu musela dát něco super na hraní - třeba odsávačku na vysavač😉 V druhém kole se pak šel koupat on. 3) Mám ještě nouzovou variantu inspirovanou @jasekd- vykoupat mladšího, zabalit do deky a šoupnout do lehátka v koupelně. Vykoupat staršího, dát ho spát, dokončit mladšího a dát ho taky spát.
Naštěstí sama koupu jen opravdu mimořádně nebo třeba vykoupu jen Víťu a Adámka až příště. Manžel nebývá mimo víc dní po sobě, normálně máme kluky večer rozdělené. Já vykoupu Adámka a jdu ho uložit, mezitím vykoupe manžel Víťu a do postele ho pak dáme společně.

@beruska24.9. ještě mě napadá, myslíš, že ta "vzteklina" souvisí s mladší dcerkou? Nevztekala by se starší, i kdyby byla ještě jedináček? Já jsem třeba o Víťovi přesvědčená, že by řádil stejně, že naopak díky Adámkovi se učí trpělivosti a ustupování. Zas je pravda, že u jedináčka se vztek zvládá líp, máš na něj teoreticky víc prostoru a sil 😉

baarca
28. bře 2012

@beruska24.9. Teď už oba spí společně v pokojíčku. Karuldu jsme tam přestěhovali asi před měsícem.

helulela
28. bře 2012

@beruska24.9. hezký, už jsem ti do alba jednou nakukovala 🙂 Taky se snažím, dost tu na MK sbírám inspiraci.
@baarca já chodila s Víťou cvičit, když byl Adámek malý, buď to tam prospal nebo prokoukal, teď už se to nedá. Navíc tam chodí dost dětí a bývá tam mumrajs, teď už by mi ho tam někde zašlápli. S nosítkem bychom to asi nezvládli. Spíš teď jdu cvičit s Adíkem do MC, Víťa si tam zatím hraje nebo předcvičuje s paní šéfkou 🙂

jasekd
28. bře 2012

@helulela Tohle mi nedelej, vidim zminku, myslim, ze Lekarky, jdu sem a cumim, kde jsem se to ocitla, nejake nezname (vetsinou) tvare 😀 Moje varianta je jeste super v tom, ze v koupelne neni misto fakt na nic, takze to mensi dite bylo v dece v predsini 😀 Ted to delam tak, ze oba najednou do vany, Vendy vyndam, na pracce ji komplet ususim, plinu, overal (zapasit s 11mesicnim deckem na pracce je taky sou 😝 ), fofrem s ni bezim do pokoje, dam ji na zem a jdu pro Martina, jeho uz susim a oblikam v pokoji. Tech par vterin uz mi ve vane sam vydrzi, nepada, hraje si a nikam vetsinou neleze, jedna se o dve vteriny. Kdyz mel tech 13 mesicu, tak jsem si to vzhledem k jeho sikovnosti nelajzla a s Vendy nam to taky slo nejak hur, tak proto drepela v te dece.

helulela
28. bře 2012

@jasekd jsem se tu nechtěla chlubit cizím peřím 😀

jasekd
28. bře 2012

@helulela tak ted si pripadam, jak kdyz jsem objevila Ameriku 😀

helulela
28. bře 2012

@jasekd na mě Vendy v dece fakt hrozně zapůsobila 😀

jasekd
28. bře 2012

@helulela jo, hlavne kdyz se tam vycirala nebo nedejboze neco horsiho 😝 😀

reruna
28. bře 2012

@tital konkrétně tuhle od Prekopové jsem nečetla, ale četla jsem jiné a měla jsem stejný pocit jako ty - je tam spousta příkladů z její praxe jako psycholožky, ale skoro žádná rada, jak by to teda mělo být, žádné rozuzlení těch konkrétních případů, jak s nimi třeba pracovala na nápravě a tak... to mi docela chybělo. Viděla jsem s ní i nějaký dokument, ona děti neměla a dost tím trpěla, její názory mi jsou blízké, ale některé metody moc dobře nechápu např. pevné objetí, to bych musela opravdu důkladně studovat, abych tomu porozuměla, jak se to má dělat.
@beruska24.9. myslím, že takových selhání máme každá pár na které nejsme pyšné ☹ být dokonalá nejde... ale můžu tě uklidnit, že v takových afektivních stavech, jaký měla tvoje malá, se pro uklidnění často doporučuje například fouknout do obličeje, nebo namočit žínku a umýt obličej studenou vodou, nabrat trošku vody do ruky a stříknout do obličeje - pozor, žádná studená sprcha, to je naprostý extrém a to rozhodně ne, ale to jsi neudělala...

reruna
28. bře 2012

a co se týká koupání, tak já koupala ve vaničce malýho a manžel koupal ve velké vaně staršího a asi tak od 3-4 měsíců jsme je koupali dohromady ve velké vaně - malej v lehátku do vany, ale když jsem byla sama, tak jsem nejdřív vykoupala mladšího a starší mezitím vydržel chvíli u TV, pak mladšího do postýlky, usnul většinou sám a pak vykoupat a uložit staršího. Teď už je spíš sprchujeme, koupeme jednou týdně - oba ve vaně najednou a zvládám to už sama v pohodě a střídáme se mm