Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

zlilly
9. únor 2012

@irenka jestli te boli zada, tak je lepsi satek. musis se s nim trochu naucit, ale spravne uvazanej satek je na zada podle me o hodne pohodlnejsi nez manduca. muzes si vybrat takovej uvaz, aby te nic nebolelo. a da se do ni dat i to novorozene, nalezato do kolibky.
jinak drzim palce s kontrolou a vecer nic nepis. vecer se soustred na miminko at je brzo na svete.

petkula
9. únor 2012

ahoj holky, mám dva kluky, je mezi nimi dvouletý rozdíl, tak přidám pár postřehů. Starší syn se na mimi moc netěšil, nechtěl mi ani hladit bříško, takže jsem měla trochu obavu, jak přijme svého bratříčka. První tři měsíce byly docela drsné, protože mimi je nespavec, spí už od narození tak po půlhodině a už nezabere. Takže já jsem byla převážně s mladším - Tondou a o staršího - Vojtu se starala babička. Mám to štěstí, že má maminka je v důchodu a my tady dočasně bydlíme, protože předěláváme byt. Takže Vojtíšek první dva měsíce trochu žárlil, a hlavně se mu nelíbilo, když Tonda brečel. Problém byl hlavně s nočním spánkem, nemohla jsem je mít oba dohromady v jedné místnosti, protože se vzájemně budili. Tonda třeba vzbudil Vojtu a ten pak třeba dvě hodiny nemohl usnout. Takže mladšího měla u sebe babička a chodila pro mě, když bylo třeba kojit. Teď už mám zase oba u sebe, snažím se je uspávat ve stejnou dobu a odpoledne taky.
Docela mi pomáhá nosítko - máme Beco, zkoušeli jsme ho do něj dávat už odmala, je tam ta novorozenecké vložka ale vypadalo to dost podivně, takže jsme ho nosili v BabyBjornu. Vím, že některé maminky tyhle nosítka odsuzují ale já ho nosila čelem k sobě a přijde mi mnohem kvalitnější než Manducy a spol. Myslím tím hlavně materiál - je vzdušný, líp se zapíná a hrozně jednoduše se z něho mimi vytahuje. Nevýhodou je, že je jen pro mimina do 9 kg. My jsme v něm nosili do 7 kg a pak přesedlali na Beco. Nosítko jsem využívala, protože Tonda nechtěl do 3 měsíců vůbec ležet na zádech, pořád se mu vracelo mlíčko, i když byl odříhnutý a to ho budilo. V nosítku usnul hned a dlouho.
Teď, když má Tonda půl roku, si Vojtíšek na brášku docela zvykl, jde vidět, že ho má rád, nosí mu hračky a když Tonda brečí, tak ho hladí. Zabaví se vlastně spolu. Tonda pozoruje Vojtu, jak si hraje a samozřejmě si chce hrát - nebo spíš ožužlat právě jeho hračky, což se Vojtovi ani trochu nelíbí 😵
Taky jsem přemýšlela o sourozeneckém kočárku ale nakonec jsme ho nepořídili. Malého jsem totiž stejně převážně nosila a tak jsme Vojtovi koupili tříkolku Puky - má níž položené těžiště, takže krásně dosáhne na pedály. Uvažovala jsem o odrážedle ale vím, jak rychle na nich děti dokážou jezdit a neumím si představit, že za ním i s miminem běhám 😅 Spíš koupíme na jaře ještě stupátko ke kočáru.
Myslím, že nejhorší byly asi první tři měsíce - a to mi pomáhala mamka, nemusela jsem se starat o vaření. To jsem si i kolikrát říkala, že bych podruhé měla děti s větším věkovým rozdílem, aby ten starší chodil alespoň dopoledne do školky. Ale teď už je to lepší, vidím, jak se spolu kluci zabaví, já už jen na ně dohlížím 🙂

andelka
9. únor 2012

@petkula jen postřeh ohledně nosítek typu Baby Bjorn - vzhledově nebo materiálově možná může být lepší než Manduca a spol, ale jde o ergonomii nošení. Miminko musí být jen čelem k hrudi rodiče a musí mít nožičky široko od sebe, podsazenou pánev a kolínky výše než dupku - kdežto v nosítkách a klokankách má nohy blízko u sebe a vlastně nesedí, ale visí za rozkrok. A v tom je to špatně. A právě u malých miminek jde o to je správně nosit.

Je super že pomohla babička, že to šlo. Já se též obávám společeného spaní, ale jinak to nepůjde.

petkula
9. únor 2012

@andelka já vím, slyšela a četla jsem o tom, v čem se mají mimi nosit a štvalo mě to, že ho v tom Becu nemůžu nosit, protože to prostě nešlo. Tyhle nosítka (Manduca, Beco) jsou totiž na malé mimi moc široká. A věř mi, že bych ho nejraději v nosítku nenosila vůbec ale nebylo zbytí. Vůbec nechtěl ležet na zádech, spal nám akorát na rameni nebo při nošení a když jsme chtěli někam na procházku, tak v kočáru se vůbec nedalo. Takže jsme ho nosili v tom BabyBjornu ale myslím, že to není zas tak hrozné nosítko. Ale nechci se tady hádat o nosítkách, o tom jsou jiné diskuze...

andelka
9. únor 2012

@petkula taky jsem měla na vyzkoušení i Beco, ale už bez té vložky, i Manducu už jsme začali používat bez zmenšení (tam ale to mimi právě nožky tak moc od sebe nemá), protože malej měl už přes 4měsíce. Na úplně malé mimi mám babyvak, kolíbku. Uvidíme jaké bude druhé mimi. Některé kočárek a polohu na zádech fakt moc nemusí. Mně zas malej spal jenom v kočárku a doma od určitého věku vůbec. V Manduce vytuhnul spolehlivě.
Na malé mimi bych asi preferovala když už tak šátek, než klokanku. Ale třeba já jsem šátku taky nepřišla nějak na chuť.

petkula
9. únor 2012

@andelka no právě, já jsem taková nešika, že bych s tím šátkem operovala ještě teď. A ten BabyBjorn jsme měli od švagrové, a přišel nám docela fajn - není to taková ta typická šmejdská klokanka 🙂

beruska24.9.
9. únor 2012

@salikova - ty jsi o chlup zkušenější maminka než já 😀 😉 tak bys mi mohla poradit. jak zvládáš oblékání dvou dětiček v tomto počasí, když jdete na procházku, někam jedete apod.? já než je obléknu, tak jsem zpocená až na pr..li 😝 a to musím ještě zvládnout obléknout sebe a všechno nejlépe v takovém čase, aby nebyly děti zpocené. potřebovala bych znát nějaký fígl jak na to 😵 😉

beruska24.9.
9. únor 2012

@petkula - můžeš také poradit s tím oblékáním 😉
viz. můj příspěvek výš.

helulela
9. únor 2012

@beruska24.9. mě ses sice neptala, ale vnutím se 😀 Staršímu obléknu oteplováky a svetr, abych si udělala náskok. Pak jdu na mladšího, dám mu čepici, zapnu ho do kombinézy, dám do korby do fusaku a v korbě ho postavím na chodbu, aby mu nebylo vedro. Bydlíme v paneláku. Ve dveřích dostrojím staršího a vyšoupnu ho na chodbu taky. Pak hodím na sebe mikinu a bundu a jdeme. Je to boj 😉

tital
autor
9. únor 2012

@beruska24.9. Pockej, pockej, zazivam podobne stavy s jednim ditetem 😀 To asi pristi zimu chodit ven nebudeme .... 😉

tital
autor
9. únor 2012

@helulela Mam podobne postupy, ale vetsinou se to zborti v tom, ze Bertik obleceny, sic bez bundy, ale v botech utika projet se na motorce, nebo k vytahu.... dvere od bytu oteviram, az kdyz jsme oba komplet 🙂

helulela
9. únor 2012

@tital aspoň že v botách 🙂

reruna
9. únor 2012

@beruska24.9. ha - oblíkání je v zimě hrozné! já nejdřív ze všeho oblekla sebe, kromě svetru - pak staršího kromě bundy, pak malého kompletně - pak jsem ho položila chvíli do ohrádky nebo postýlky (samozřejmě řval), - rychle dooblekla staršího, rychle sebe a honem dolů po schodech, malého do fusaku a šlo se, samozřejmě já taky spocená ... te´d už je to lepší, starší se už skoro celý obleče sám a já jen doladím zipy, čepice atd.

beruska24.9.
9. únor 2012

@tital - 😀
@helulela

s první, když byla mimino, to šlo. narodila se konec září, na bříško se přetočila krátce před půl rokem, takže zimu jsme zvládli. loni to bylo horší, ale pořád jsem ji zvládla spacifikovat, protože se těšila ven. letos to je tedy mazec s oběma 🙄
všechny věci připravené, to beru jako základ, jinak bych to nezvládla vůbec.
maličká má 5m., na bříško se přetáčí už měsíc, takže dělá lumpárny na posteli. hlídám, aby nespadla a snažím se v základu obléknout starší, která někdy protestuje, někdy dělá kraviny, někdy si chce hrát se ségrou apod. 🙄
pak začnu oblékat to malé hádě, které od malička nesnáší oblékání
pot ze mě teče proudem 😝
obléknu základ na sebe.
doobléknu starší, rychle doobléknu maličkou a pokusím se ji nacpat do fusaku. samozřejmě protestuje, hází po mě dudlík, snaží se mi ´´utéct´´ 😠
rychle hodím zbytek věcí na sebe, vezmu maličkou zabalenou ve fusaku, starší chytnu za ruku, do toho se mi motá pod nohama pes a jdeme z dost strmých schodů dolů (bydlíme v baráčku v patře, dole bydlí přítelův otec).
nacpu maličkou do kočárku, přitom kontroluji starší, aby nespadla ze schodů ke vstupním dveřím, rychle se obuji, starší ´´vyhodím´´ přede dveře, pak táhnu ven kočár.
no a když mám tenhle maraton za sebou a procházku před sebou, tak si říkám, jestli mi to na tu chvilku v těhle mrazech stojí za to 😕 😔
bych se potřebovala naklonovat 😀 😀 😀

beruska24.9.
9. únor 2012

když to po sobě čtu, tak se musím smát 😀 😀
ale v reálu mi do smíchu není 🙄

beruska24.9.
9. únor 2012

@reruna - tak to bych se rozpustila úplně 😀 😝 já jsem splavená i když jsem jen v triku 😝

už se těším na jaro, léto....bude míň oblékání.....juchůůůů 🙂)

helulela
9. únor 2012

@beruska24.9. @reruna @tital jak to tak čtu, můžeme založit novou vědní disciplínu.... nebo nový olympijský sport 😀

petkula
9. únor 2012

@beruska24.9. já nejprve oblíknu mimino, dám ho do fusaku a je venku v kočáru. Sice tam chvilku brečí ale aspoň mu není vedro. Pak obleču staršího, pošlu ho ven za malým a tam na mě počkají a já se zatím obleču. Ale to takhle máme jen dočasně, protože bydlím právě u rodičů na vesnici. Jinak, když budeme doma, ve městě, tak to bude trochu horší, protože bydlíme ve 4. patře bez výtahu 😲
Ale my teď stejně ven nechodíme, protože je tady pořád kolem -15 až - 20, jen dnes bylo -8 (nejtepleji) ale zato pořádná inverze, takže nemá cenu chodit ven...

tital
autor
9. únor 2012

Holky, ach jo 🙂 stejne usmevne mi prislo dnes, kdyz jsme sli ven sankovat. Do toho vseho chytani, premlouvani, oblekani a mazani ksichtiku - a to ze Bertik vetsinou spolupracuje, uz to skoro ladime, oblekam ho totiz na motorce 🙂 , je nejhorsi, kdyz nesete vic veci a nekoho na baraku potkam.... Prave dnes. Uz jsme byli venku z bytu, nesu sanky, obrovske sanky, pytel s odpadky, svuj batoh se vsim papanim a na vsechno Bertikovo kakani, sve rukavice a jeste klice od vchodu... a do toho se snazim instruovat Bertika. Co se nestane ? Potkame souseda se psem. Bertik se souseda leka, a na psa se chce porad divat. Takze stoji mezi dvermi do domu, ja za nim, sane mi lamou ruku, rukavice honim buhvikde, odpadky ani nemluvim. A do toho se rozhodne dalsi pani k nam do domu... hned za dvermi jsou dva schody. Takze stridave stekam rozkazy: Bertiku pojd, Bertiku nezdrzuj, Bertiku ano pejsek (Bertik stale stoji a vasnive steka), pojd uz, Bertiku delej, a kdyz se chudak Bertik rozejde (stale stoji mezi otevrenymi dvermi, ja naklonena za nim, abych ty dvere udrzela), tak zmenim styl a hystericky kricim, stuj, Bertiku pomalu, Bertiku schod, Bertiku jen s maminkou, Bertiku koukej na cestu, Bertiku pockej na me (od tech predposlednich rozkazu vlastne Bertik udelal jen dva kroky).... sane nesane, pani taky plne ruce tasek.... vsichni chytame Bertika...... 😀 😀 😀

tital
autor
9. únor 2012

Holky, rychle mimo diskuzni vlakno.... Kdy jste dostali tehu knihu u sveho gynekologa ? Proc se ptam. Nam ji vydavaji asi dost brzy, v podstate pockaji na potvrzeni srdecni akce. Takze i u Bertika, i u tohoto druheho tehu jsem ji dostala v prubehu 8. nebo 9. tydne. Jak Vy ?

zlilly
9. únor 2012

nemuzu se dockat otepleni. ani s jednim ditetem to nezvladam. zaklad je nachystat uplne vsechno a zavrit nas do predsine, ktera ma tak 2x3m a dat mu nejakou hracku. rychle oblict sebe, jemu oblict spodni polovinu tela, spoupnout do kocaru a zbytek oblikam ve vytahu. aspon na neco se kocar hodi. dokud sem nosila, tak to byl desbes. oblict kompletne sebe i s botama. oblict kompletne jeho. premluvit ho, aby me vlezl na zada. navazat satek, zkontrolovat uvaz. jit. tou dobou uz zpocena jak kun. trochu se to vylepsilo koupenim nosici bundy, jenze vzapeti se desive ochladilo. cekam na jaro jako na smilovani. kdyz si predstavim , ze pristi zimu jeden utece a druhej odleze, jima me hruza 😀

zlilly
9. únor 2012

@tital taky tak nejak

andelka
9. únor 2012

@tital taky v 8-9tt, po potvrzení srdíčka. Poprvé jsem byla na první prohlídce v 6tt, takže to nic, a po druhé kontrole jsem ji už dostala. U dalšího těhu jsem šla na první kontrolu rovnou až v 8tt a dostala jsem ji hned.

Pro mě je taky teďka jen obléct sebe a malého sportovní výkon. 😅

zdeniii
9. únor 2012

@tital u nás se dává až ve 12tt, což mi přijde dobré, přeci jen do toho 12tt je takové to největší "riziko"...

salikova
10. únor 2012

@beruska No, mám to stejně jako @helulela
Nejdřív obleču sebe (kalhoty, svetr), pak staršího (kalhoty, svetr) - mezitím co si vylízá na botník a vybírá si hračku, kterou si veme ven, tak hodím malyho do kombinézky, do kočárku, dám ho s kočárkem na chodbu,obleču staršího, obleču sebe, vemu si vodítko na psa, zavolám výtah, zamču dveře a je to;)
Ovšem já chodím dopoledne do práce a samozřejmě, že to mám vždycky na knop s autobusem a samozřejmě, že jak spěchám, tak mi začnou všichni (i pes) řvát, takže to je pak psycho - jednou nohou houpu kočárek rukama džím čumák psovi a přemlouvám staršího, aby byl potichu:D a přitom mám sto chutí zabouchnout dveře a jít sama:D

salikova
10. únor 2012

@beruska24.9. U nás ten starší nesnášel oblíkání, když jsem ještě byla těhu - to byl boj a s břichem.. i když bylo jaro/léto... ale stejně -když se seknul, tak se seknul:p Teď už je to pohoda - akorát dělá blbosti.. A dobře ví, že když začne ječet, tak pes spustí vytí (dělá to tak už od té doby, co sme si toho staršího přinesli z porodnice - zajímavé je, že když pláče malej, tak je klid), tak to kolikrát dělá prostě naschvál.. No, aspoň všichni sousedi ví, že jdem ven🙂 Se divím, že mi ještě nikdo nic neřekl... hihihi:D
Mně se kolikrát taky nechce a teď v zimě je to hrůza... Navíc mám teď do toho ještě zvrtlou nohu, tak je to už na provaz ☹

salikova
10. únor 2012

@tital ani nevím, kdy jsem dostala průkazku. Ale tuším tak nějak taky kolem toho 12tt

artepf
10. únor 2012

ahoj holky, docela jsem se pobavila čtením, jak strojíte v téhle zimě obě děti + sebe, protože jako bych viděla nás, když jdeme ven 😀 . Taky nejdřív oblíknu sebe, potom jdu přebalit a ustrojit menšího, předtím teda staršímu aspoň svetr, mezitím co strojím menšího, tak většímu několikrát opakuju, ať se přichystá na to, že už vyrážíme ven a že ho hned dostrojím, jen co dám menšího do kočáru. Potom za vydatného řevu menšího dostrojím nás oba, starší u toho teda většinou taky dělá kraviny a já jsem přitom zpocená jak blázen. A taky si říkám, jestli to na takovou chvíli (většinou teď chodíme max. na hodinu před obědem) má cenu. Teď jak jsou ale ty mrazy, kdy je teplota i přes den na -10, tak nechodíme ven vůbec, kvůli malému, větší jde pak ven odpoledne se mnou nebo s taťkou, když přijde z práce 😖 .

beruska24.9.
10. únor 2012

@salikova - u nás jak začne řvát starší, tak se automaticky přidá mladší 🙄 přesně, už od chvíle, co jsme ji přivezli z porodnice. jen netuším, jestli se přidávala už když byla v bříšku 😀 😀 😀

beruska24.9.
10. únor 2012

@tital - u první dost dlouho (riziko potratu), u druhé (na mě) hodně brzy 🙂 asi také kolem toho 8.-9.t.