Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

vveru
26. dub 2012

@majatob
@blahova_andrea
@tital
@helulela Holky moooc děkuju, to krásné počásko a Vy mě přinutilo zavolat, jsme objednaní na 30. května-to mi příjde i jako hezké datum! Děkuju Vám moc 😉

saminka
26. dub 2012

ahojky holky uz jsem tady dlouho nebyla 😉
naposledy jsem se ptala na rady na odplenkovani a uz jsme konecne pres den bez plinek 😉 jen jsem se jeste chtela zeptat jestli tady nekdo z vas nemel po odplenkovani u ditete regresi....Miuska byla tri tydny bez plinek a celkove i bez nehod, jen kakani nevedela odhadnout na zacatku, a druhy tyden co byla zpatky ve skolce se zacala pocuravat a to jak ve skolce tak doma.....tak jsem si o tom zacala cist a objevila ze je to celkem caste kdyz dite prochazi zmenami, jako zpatky ve skolce po 14 dnech atd, nebo se soustredi na neco noveho....dcerka taky pekne vzdoruje a na vse odpovida ne tak i kdyz se ji kolikrat zeptam jestli se ji chce na zachod tak rekne v 99% ne tak se ji snazim respektovat ale kdyz vim, ze uz dlouho nebyla tak ji na nocnik nebo zachod posadim a vzdy se skoro hned vycura. tak jen nevim, jestli bych to uz mela nechat jen na ni ale nevim jestli to neni jeste brzy??...kdyz jsme doma tak vi kde ma nocnik a sama si ho prinese, ale venku je to horsi, to ji kolikrat beru i trikrat s hruzou ze se mi nekde pocura, venku mi to nepripomina, nerika si....Mely jste to taky tak?
Moc diky za rady.

tital
autor
27. dub 2012

@helulela neznam a chci 🙂, napis.

tital
autor
27. dub 2012

@baarca Je, tak to vyznelo asi jinak nez jsem chtela. Paradox je, ze muj muz teple vecere doma nevyzaduje, v praci taky chodi na teply obed. Jenze me to neda. Mam rada, kdyz se vecer sejdeme u stolu a jsme chvili pohromade, nez zacne vecerni kolotoc. 🙂 A taky nevarim kazdy den, mivame studene vecere radi.

reruna
27. dub 2012

@saminka ano taky jsem to tak měli, se starším jsme se museli i na pár měsíců vrátit k plenkám po narození sourozence a teď s tím mladším - je bez plen už 3 měsíce, ale někdy je ještě nehoda, připomínat taky musím...ještě to nemá zažité

saminka
27. dub 2012

@reruna tak i u vas to tak bylo....ja schvalne cekala dyl na odplenkovani kdyz se narodila mladsi, hodne lidi me na to upozornovalo, tak snad ted kdyz uz koncim se skolou a ona se skolkou na leto ze se to zase ustali. Dost me to prekvapilo kdyz tri tydny byla skoro bez nehod a pak to zaclo, nehody jsou v poho ale kdyz mi to udelala 2x po sobe to me prekvapilo. K plenkam se uz vracet nechci a snad nebudu muset, ma jen na odpoledni a nocnik spanek, a uz je vetsinou sucha 😉 a s tim pripominanim jsem mela strach abych to pak nakonec nedelala za ni, jako ze bez pripomenuti ji to nedojde ze se ma jit vycurat, ale urco to nejspis trva nejakou dobu

😅

helulela
27. dub 2012

@reruna @tital recepty v IP, snad to z toho pochopíte 😉

helulela
27. dub 2012

@saminka ahoj, gratuluju k odplínkování 🙂 U nás asi tak po třech týdnech bylo taky horší období a to neměl Víťa v životě ani žádnou změnu jako Mia. Najednou přestal úplně hlásit, čůral, jak ho napadlo a pak akorát přišel říct, že má mokrý tepláky. Někde jsem četla, že to tak bývá, tak jsem to moc neřešila. Několikrát za den jsme převlíkali, vždycky jsem mu řekla, že příště musí říct a půjde čůrat na nočník, aby neměl mokré oblečení. Trvalo to asi týden, pak zase začal normálně hlásit. S kakáním problém nebyl, to šlo vždycky do nočníku. I teď se celkem pravidelně stává, že se vyčůrá do nočníku, ale na slipech už má mokré kolečko. Když si už dlouho neřekl, zeptám se, jestli se mu nechce, většinou řekne, že ne, tak ho nechám. Vyčůrat dávám jen, než jdeme ven, spát a tak.

reruna
27. dub 2012

@helulela @saminka mokré kolečko ve slipech 😀 tak to znám... obvykle si zahlásí až tehdy...i starší měl tohle období hrozně dlouhé - kdy jsem musela hlídat hodiny a neustále připomínat, když nastupoval do školky, tak jsem se bála, jak to budou zvládat, protože si sám nehlásil, ale celkem to šlo - oni jim totiž ve školce taky připomínají, před svačinkou jdou čurat, před procházkou, po procházce, po obědě, po spaní atd. takže to tak akorát vycházelo, i když pár nehod bylo i ve školce....ale učitelky to naštěstí nehrotily. Tak doufám, že i ten mladší to tak nějak zvládne...

beruska24.9.
27. dub 2012

koukám, že řešíte nočník, tak se přidám.
zkoušíme od začátku února, poslední dny si dcerka (2r.+7m.) občas i řekne, jinak připomínám. někdy stihne v pohodě, jindy už je trochu v teplákách. doma chodí jen v teplákách, zkoušela jsem dát i kalhotky, ale to mi přišlo, jako když si myslí, že má plínku. tak to zatím nechávám doma být, třeba pochopí v létě, až bude nosit sukýnku. na cestování, na procházky a na spaní plínku dávám. někdy ji má po denním spánku suchou, jindy počůranou. v noci má pokaždé počůranou, po procházkách většinou suchou.
a proč to vlastně všechno píši..... poslední týden jsme začali chodit ven dopoledne i odpoledne, takže by měla/vlastně má plínku většinu dne. takže si říkám, že plínku seberu a budu dávat vyloženě jen na spaní. jen přemýšlím, jak to řešit, když se venku stane nehoda. jít hned z procházky/ze hřiště domů, nebo mít sebou náhradní oblečení a převléknout tam, kde zrovna budeme? a prostě zkoušet učit čůrat venku na trávu, na kanálek apod. a jak na cestování? napadlo mě do autosedačky dát takovou tu vatovou přebalovací podložku. a jinak sebou asi táhnout x náhradního oblečení na převlečení. jen netuším, jak to třeba dělat v obchodě nebo na místech, kde zrovna nebude možnost stáhnout kalhoty a zkusit čůrat bez nočníku. jak jste to řešili??

lojzina
27. dub 2012

@beruska24.9. ahoj,jen v rychlosti:mladsi je jeste v plinach,kdyz ho dam na nocnik tak s evycura...nechavam to na leto.u starsiho to bylo tak ze sem pak kolem 2 let proste plinu sebrala a zkousela:ven sem brala nahr.obleceni,a v golfaci mel sloz.rucnik pod sebou,vetsinou sem zkousela dat vycurat,nehoda byla jen parkrat a pak uz pochopil a i rekl.... 🙂 ,to pujde neboj 🙂 ,proste cural na travu,tpoo se mu libilo,a kdyz sme sli do obchodu tak sem ho zkusiůla dat jeste venku,a nestalo se me ze by s epocural uvnitr,a i kdyby,prevliknes a jede se dal 😉 .ja si to neumela predstavit a le jde to 🙂

lojzina
27. dub 2012

jo ale musi byt teplo na to nauceni 😀 😔 ,pres zimu to jaksi nejde

saminka
27. dub 2012

@beruska24.9. ja si na to plne odplenkovani kdyz jsem ji hned dala kalhotky vyhradila dva tydny, taky jsem mela obavy ze budu privazana doma ale vubec to tak nebylo, snad jen prvni dva dny jsme zustali v okoli domova a dalsi den vyrazili na nakupy, samozrejme jsem ji dala rucnik pod sebe v autosedacce a hned jak bylo mozno tak jsem ji vedla na zachod, prvnich par dnu vubec nechtela na zachod bez redukce ,venku jen tak jsem to nezkousela ale asi ten ctvrty den se mi vycurala na velky zachod bez redukce a tak postupne si za ty tri dny zvykla a uz ji to nedela problem, jednou se mi i vykadila do velkeho zachodu kdyz jsem ji drzela, takze byt tebou tak to taky tak udelam. Do skolky ji davam min dvoje kalhoty,leginky na prevleceni a musim to zaklepat posledni tri dny jsme bez nehod, je to urco pro me o moc tezsi se soustredit kdy se jim chce kdyz jsou s jinyma detma, taky si myslim ze je vodi na zachod s vie detma a tak se treba na to tak nesoustredi. A zkousis ji na velky zachod s redukci? tim bych zacala nejdriv aby to pro ni nebyl takovy sok...

saminka
27. dub 2012

kamaradka kdyz trenovala dcerku tak si s sebou vozila svoje prkynko(redukci), dokonce si ho vzala i do letadla pro dcerku 😅 to me ale pripadlo uz trochu moc, ja to vyzkousela bez a slo to tak si to brat vsude s sebou je zbytecne...ted budem trenovat curani venku kdyz jsme na prochazce a neni pobliz zachod 😀

beruska24.9.
27. dub 2012

@lojzina - no právě, že už se oteplilo a doufám, že už min. relativní teplo bude, takže bychom to mohli zkusit 😉

zlilly
27. dub 2012

na tema nocník já mlčím. mám pocit, že si ze mě malej dělá srandu. poslední dva měsíce byl spolehlivej jako hodinky, průměrně dvě plinky denně, venku krásně čural na travičku, prostě balada. a to ani nemluvim o tom, jak senzační byl vloni na podzim. to měl celej den jedinou suchou plinku. a dlouhý měsíce se nepokakal, všechno do nočníku.
ovšem teď, když sem plinky "definitivně" sebrala, tak za první den počural co mohl, za druhej den pokakal co mohl, třetí den pokakal ten zbytek a tuhle se dokonce pokakal venku na hřišti. to snad nikdy předtím neudělal. tak nevím. jestli už je nervozní z mimina, nebo co já vím?
ono to objektivně porád není tak hrozný. jsou to asi 4 nehody denně, to na 18m díte myslím furt není moc, ale když vím, jak skvěle už to uměl, tak bych brečela.

lojzina
27. dub 2012

@zlilly ja myslim ze v 18mes je borec ze uz cural sam... 😉 ,nicmene M.,kdyz sem prisla z porodky,se vratil na cas k pline v noci,mel 2,5r,no nechalla sem to tak a za par dnu to zas bylo v pohode.nelamala sem to.

beruska24.9.
27. dub 2012

@saminka - na klasický záchod jsem zkoušela, dokonce si sama dávala redukci, vylezla na stupínek a sedla, ale nic. tak jsem začala zkoušet na nočník a tam chodí. záchod zatím odmítá, asi to budu muset zkusit znovu.
do školky bude chodit od září, pokud ji vezmou (čekáme na rozhodnutí). takže přes léto bych chtěla ještě zkusit odbourat plínku na denní spaní. i když předpokládám, že ve školce nějak jištěné postýlky mají, kdyby náhodou došlo k nehodě. jinak s náhradním oblečením do školky počítám, přeci jen, neznámé prostředí, bez maminky, spousta změn......k nějaké nehodě nejspíš může dojít, i když doma by to bylo v pohodě. s tím snad učitelky počítají a nebudou dělat nějaké problémy 😕

zlilly
27. dub 2012

@lojzina no my sme bezplenkovali, takže on čurá sám od 2m. zhoršilo se to přes zimu a teď. asi už tuší ten porod nebo co. začal se i víc mazlit, je hnusnej na tatínka a tak. asi něco řeší. co nadělám.

beruska24.9.
27. dub 2012

@saminka - nočník sebou na procházku také brát nebudu, tak prostě budeme trénovat - venku na trávu a jinde na klasický záchod.
jo, to jsem zapomněla. už asi 2x, když jsme někde byli (ve městě) a já nutně potřebovala, tak dcerka, že chce také. tak jsem ji sundala plínku, podržela nad záchodem, ale nic nevytvořila. asi neměla tu svou jistotu, když neseděla a navíc cizí prostředí.

lojzina
27. dub 2012

@zlilly jo taaaak...
ja osobne bych to nehrotila,proste az to pujd etak to pujde,mam znamou co davala i na zadek kdyz byla nehoda 😕 😕 😠 .

baarca
27. dub 2012

@saminka My jsme regres taky měli, protože Mates se odplenil asi 2 týdny, než se narodila Karu, takže si jistě dovedeš představit, co nastalo, když se doma objevilo mimino... Vyloženě čůral naschvál, když jsem kojila. Ale naštěstí to trvalo asi jen týden, pak mu už vadily mokré kalhoty.
Ale když vás čtu, tak odpleňování kluka je narozdíl od holčiček úplná pohoda 😀

@tital To my se taky rádi večer sejdeme, jen to je ale bohužel celkem vzácný jev. Hlavně teď, co je hezky, tak jsme venku tak do 18 - 18:30, takže na nějaké večerní vaření není moc čas.

erinbrock
27. dub 2012

ahojky ja odplenkovani nechala az se narodil maly a vse v pohode...s kadenim jsme trochu bojovali...tam se nejak zasekl...ale po mesici byl klid...hlavne se na deti nezlobit..
.ale maly zase teda cura i pres poledni spani do pliny a v noci taky...tak jsem zvedava jak to zvladnem do nastupu do skolky...to nocni pry je v poradku ale to odpoledni by uz nemusel...on teda spi i tri hodiny...mozna kdyby spal min...tak by se nestihl pocurat...a taky hodne pije...no jo ale nedejte mu piti... 🙂 jeslti zkusit ho davat bez pliny spat?? pres poledne... nevim...

beruska24.9.
28. dub 2012

@erinbrock - a než jde spát, vyčůrá se? já totiž malou učím, že se má jít vyčůrat (před/po spaní, před/po procházce atd.), ale ona si kolikrát sedne, za chvíli se zvedne, řekne ´´číííí, ta´´ (= čůrání, tak) a vymalováno. v nočníku nic a ona nechce. no a po denním spaní má kolikrát trochu v plínce, jen netuším, zda to bylo během spánku nebo až při probouzení. protože po spaní je to většinou stejný scénář.
u nočního spaní jsem slyšela, že když má dítě min. měsíc suchou plínku, může se zkusit dávat spát bez plínky. možná to tak platí i přes den. u nás přes den 1-2x suchá, 2-3x mokro atd. takže to nechávám na léto, až budou hici, aby prádlo rychle schlo 😉

evlyn
28. dub 2012

@erinbrock s tím kaděním máme taky trošku trabl - i když je fakt, že jsme teprve na začátku. Malej si začal pěkně říkat na záchod sám - teda na čůrání, čůrá v pohodě na záchodě s redukcí, venku na trávu mu to moc nejde - ale to beru, že je nedostatkem cviku 🙂 Jen s bobkováním je problém - ani na záchodě, ani venku, pak chodí nešťastnej jak šafářův dvoreček, hledá kam by ten bobek vytlačil, na záchod nechce, na nočník nechce, na trávu nechce. Chodí a trousí to za sebou jak králík 🙂 Přejde to? Jak mu pomoct - je vždycky opravdu nešťastnej, ale zse plínku mu na kadění dávat nechci, aby si nezvyknul. Nakonec se vybobčí i bez ní, ale je mi ho líto

beruska24.9.
28. dub 2012

@lojzina - tak první vlaštovka na obzoru 😀 ráno jsem vysvětlila dcerce, že plínka už bude jen na spinkání, že ven bude nosit kalhotky. ani neprotestovala 🙂 po návratu z procházky jsme byli ještě na dvoře, ptala jsem se, zda chce čůrat, tak prý že ne. dávám pít a najednou začala tvořit do tepláčků (to se ji občas stane i doma, že je trochu v teplákách). tak jsem ji rychle zarazila, že takhle ne, že zkusí počůrat travičku. stáhla jsem ji tepláky a kalhotky, podržela a klidným hlasem říkala, že se nemusí bát, že má zkusit čůrat jako doma do nočníčku......a opravdu se vyčůrala 😀 z toho jsem měla větší strach, než že se počůrá...že nebude venku chtít nebo se bude bát. pak jsem rychle převlékla, jen v krátkosti vysvětlila, že přístě musí hlásit o chvilku dřív, už jak ji to začne šimrat dole v bříšku a jinak jsem moc a moc chválila. byla šťastná a hrdě mi ukazovala počůrané místo 😀

ined77
28. dub 2012

@beruska24.9. ...ad čůrání...já řešila tohle dobře trojím převlečením na ven.když matýnek počůral předposlední suché, dostal plenku....pro jistotu, ale to se mockrát nestalo 😉 ..ovšem několikrát jsem musela třeba vyběhnout z obchodu, protože se mu začalo chtít jako na potvoru v ten správný čas 😀 .
přes den byl bez plenky od 2 let a komplet odplenkovaný byl ve 2r. a 9 měsících to už měl 4 měsíce plenku jen na noc.tu jsem pak taky zrušila, den ze dne a nehodu v noci neměl dodnes 😵 .jednou se počůral po spaní ve školce, jinak v naprosté pohodě 😉 .
přebalovací podložku jsem měla jak v kočárku tak v autosedačce...pro strýčka příhodu 😉 .
u nás to bylo tak, že když plenku dostal, tak do ní čůral, když ji nedostal, tak čůral do nočníku 😝 ...jsou to vyčuránci 😀 ..

beruska24.9.
28. dub 2012

@ined77 - tak u nás to bude trochu později, ale snad to přes léto zvládnem. začala jsem, když měla dcerka 2r.+4m., teď má 2r.+7m. a ode dneška prostě nechám plínku jen na spaní. přes den na spaní zkusím zrušit v létě, noc uvidím dle situace 😉 v kočárku (golfkách) jezdila na dlouhé trasy naposled když jsem byla podruhé těho. když ji bylo 23m., narodila se ji sestřička, tak na dlouhé trasy stupínek, kdyby bolely nožky, nebo na rychlý přesun, jinak všude pěšky.

reruna
28. dub 2012

@evlyn zkus mu dát plínku do nočníku na to kadění, až si zvykne při tom sedět, tak pak už bez plíny...takhle to plánuju zkoušet taky, zatím je to u nás tak, že má plenku na spaní a vždycky si na ni počká a vykadí se buď těsně peřd tím, než usne, nebo hned jak se probudí, že nemám šanci ho rychle dát na nočník, protože on je tak potichu potvůrka, že nevím, že se vzbudil a ozve se až po činu...

beruska24.9.
28. dub 2012

@lojzina
@ined77
ještě mě napadlo, jak jste řešili kakání?? protože dcerka zahlásí a hned musíme fofrem letět na nočník. jenže na všechno hlásí ´´číííí´´, nějak ji nemůžu naučit rozdíl (zatím). i když už se mi snad podařilo vysvětlit, že když kaká, musí volat, utřu prdelku a pak teprve se může obléknout 🙂 když budeme někde ´´v přírodě´´, tak to bych brala, ale jak ve městě?? vyčůrat se může na kanálek, na trávu, někde u obrubníku (prstě kde v tu chvíli budeme), ale co kakání??
včera snědla celou hrušku, takže dnes se to projevilo 😀 zahlásila ´´mamííí, čííí´´, tak jsem ji rychle hnala na nočník, pomohla svléknout, šla připravit mladší mlíčko, zkontrolovala starší - stále seděla, tak mi to bylo jasné a když malá dopíjela mlíčko, tak slyším rány nočníku o záchod 😀 někdy nočník nechá tak, někdy ho odnáší sama. opět netekla voda (poslední dny pořád někde něco opravují), takže jsem to sklidila pomocí vlhčených ubrousků 😝 🙂