Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

reruna
5. dub 2012

@irenka u nás te´d vede voda, voda a voda - máčí se ve dřezu, umývá si tam autíčka, přelívá do mističek atd. a moc u toho nenadělá, když dám pozor, kam je otočený kohoutek, ale nechci vidět účet za vodu 😝 pak plastelína play-doh, od té nemáš zapatlané nic, malování vodou, hraní na varhanech, stavění lega, prohlížení knížek, dvd, písničky na počítači - na gummibeara by se mohl dívat půlhodiny pořád dokola 😀

irenka
5. dub 2012

@reruna
Jo tak dřez jsem mu zatrhla... Jsem ale macecha co? 🙂
A u nás celé odpoledne běželo DVD s Bořkem. A když jsem ho vypla, tak byl řev BOŠKA BOŠKA BOŠKA... 😀 😀 😀 😀

helulela
5. dub 2012

@tital právě že kamarádka ho má na brusle a používá ho i jako normální kočár, pro mimi existuje novorozenecká vložka. U používání za kolo jsem byla vždycky zásadně proti, ale už pomalu měním názor, z hlediska bezpečnosti je na tom určitě líp než sedačka.

helulela
5. dub 2012

@tital ještě dodám, že jako kočár příležitostně, přece jen pohodlí korbičky nic nenahradí 😉

evlyn
6. dub 2012

@irenka Anička - začíná se u nás žertovat o třetím - abychom měli komplet sestavu "Anče, Kubo, Hajnej" 🙂 Jinak ještě pomáhá ta vana - nebo umyvadlo a příležitostná změna prostoru - dopo si hrajem dole v obýváku, odpo zase nahoře v pokojíku. Nebo postavit průlezkovou dráhu doma - z nábytku, nebo děláme "oheň" naskládáme si dřevo připravené do krbu na hromadu a sedíme u ní a koukáme na oheň, stavíme vláčky, kreslení taky vydrží docela dlouho. Ale nejvděčnější je ta voda a vaření, pak ještě občas zabírá úklid - chodí za mnou se smetákem a "pomáhá". Prostě čím víc se to blíží "dospělácké" činnosti tím lepší.

evlyn
6. dub 2012

@irenka ještě mě napadlo, jak jsi říkala, že uklízíš až jdou děti spát - nešlo by uklízet třeba přes den s tím starším, když mladší spí? Většina prací jde dělat i s prckem, jenom trvají dýl - vaření, mytí nádobí, zametání, utření prachu, rychlý úklid koupelny - jediné, co jsem zatím nevychytala je vytírání podlahy, ale co, tak tam mám občas ťapky - počítá se plocha a úmysl. Občas mi dovolí i žehlit - nevyžehlím sice všechno, ale aspoň část, takže toho večer není tolik...Jen to chce se obrnit trpělivostí, protože občas je to spíš pomoc nepomoc.

beruska24.9.
6. dub 2012

@irenka - když ´´jen´´ prší, jde se ven 🙂 když prší a fouká vítr, že by to dítě odneslo, tak jsme doma 😢 u nás nejvíc zabírá pomáhání mamince s čímkoliv.....většinou nejvíc s vařením (cokoliv sypat, přendávat, přelívat, ochutnávat apod.) nebo dám do kastrůlku pár piškot, uvařených těstovin (prostě co může jíst), míchá a přitom ochutnává 😀 pod dozorem zapíná troubu (když ji potřebuji zapnout), uklízí umyté příbory (do šuplíku dostane), sype nám kafe do hrnku, pomáhá dávat prádlo do pračky, zapínat pračku, podávat kolíčky, jo a v poslední době je to ´´zlobení´´ mladší sestřičky 😠 i když už se najde i pár vteřin 😀 kdy si holky spolu vyhrají.......

tital
autor
6. dub 2012

@veronnica Muzes mi prosim poslat pro link do posty, na konkretni vozik ? Az to bude aktualni, juknu na to. Diky moc.

tital
autor
6. dub 2012

@helulela
@evlyn
Holky nevim, planuji a nevim. Kocar a vozik soucasne mi neprojde, nehlede, ze bychom to nemeli kam dat. Budu mit mimi v zari, nez se z toho zbercham bude leden, unor. Do te doby by se hodil mozna dvojkocar, mozna to zvladneme jen s normalnim kocarkem. Ale na to jaro bych opravdu chtela uz zacit "sportovne zit" a prave mi pripada nejlepsi aktivita na brusle. Na Ladronce je pak i piskoviste, kde bych vypustila Bertika a mimino jeste houpala. Tot me idealni predstavy. Jestli je tam budu vozit ve voziku nebo kocaru je jedno. Ale vozik by pak v lete sel i za kola. Jinak to znamena, ze Bertik by na vylety uz s tatou mohl, ale ja s miminem ne - neb jeste nebude poradne sedet. Ale zase si neumim predstavit ten vozik, ze s nim razim tady po Stodulkach na nakupy... ale asi jde o zvyk. Jakou ma takovy dvojvozik sirku ? Stejne se nevlezu do vytahu...

evlyn
6. dub 2012

@tital ja bych uvažovala o tomto - cena dobrá, dá se k němu dokoupit i odpružení. Miminko se může ve vozíku vozit v tzv. miminkovníku - sedí podobně jako v autosedačce...http://www.velofiala.cz/croozer/ tady je toho sepsaného víc

bulinka
6. dub 2012

@tital
@evlyn taky máme tento vozík, ale my ho používáme opravdu jen za kolo, vůbec si nedovedu představit, že s ním jdu třeba do města. Já jsem měla na kočárku stupátko pro druhé dítě a když byla malá unavená nebo jsme pospíchali tak si na něj stoupla a vezla se, jinak chodila sama

tital
autor
6. dub 2012

@evlyn Diky za link, juknu. Zvlaste na cenu, aby to se vsim prislusenstvim zase nesplhalo do desitek tisic ☹

veronnica
6. dub 2012

Ve velofiala.cz jsou na to odbornici a delaji k nim vselijake vychytavky, na lyze, odpruzeni, ten miminkovnik a tak, je to fajn.

zdeniii
6. dub 2012

Ahoj hoklky uf já nestíhám, snad brzy bude líp! Přeju to všem 😵

zdeniii
6. dub 2012

Joo tak mytí čehokoliv a máchání se ve dřezu u nás taky frčí. Někdy to řeším tím, že prostě vypnu vodu páč se to fakt nedá 🙂) po dlinkou potopa, helenka zmáčená na kost no paráda. Ale zabaví se to jo 😀

reruna
6. dub 2012

@zdeniii už aby bylo léto, to se těším, že jim dám na dvorek bazének a budou se máchat tam...

zdeniii
6. dub 2012

@reruna taky na to čekám jako na spásu 🙂

helulela
6. dub 2012

@zdeniii @reruna holky, nedávno jsme se tu těšily na jaro 😀

reruna
6. dub 2012

@helulela on jo, jenže jaro jaksi bylo pár dní a už je zase hnusně...hlavně aby bylo nějaký léto...

helulela
6. dub 2012

@reruna já už se vidím, jak si v létě budu stěžovat, že je moc vedro 😉

irenka
9. dub 2012
hest
9. dub 2012

ahoj, preju pekné velikonoce-) Vojta sel vcera s trátou na proutí a vykoupal se v rybníce, dneska vlezl do stírky s vodou a klekl si do toho-)) jo jo...voda, to je živel..

beruska24.9.
9. dub 2012

také dodatečně všem pěkné Velikonoce!!

starší šla dnes po vesnici po známých na pomlázku, tatínek šlehal, malá vybírala dobrůtky 😀 chodili 3 hodiny!!!! takže malá totál uťapaná. pak jsme jeli k mému távovi, takže vytuhla v autě, jen se nastartovalo 😵 jo a pokec u táty tentokrát nic moc, přišli tam na pomlázku 3 známí, už dost společensky unavení 😠 takže jsme si povídali se ségrama a nakonec jsem se s tátou chytla, že už odjíždíme, protože maličké se chce spát, takže macecha pro nás fakt jídlo připravovat nemusí 🙄 navíc hranolky smažené ve friťáku 😝 (občas si dám pečené v troubě). ach jo, kdy už táta pochopí, že když řeknu, budeme odjíždět přibližně v tolik a tolik, tak že prostě budeme odjíždět 😕

veronnica
10. dub 2012

Holky, tak u nas zacal horor. Dcera se mi zmenila pred ocima a to jsem jeste ani neporodila. Z me hodne holcicky, co se s ni vzdy dalo domluvit, je nezvladatelny parchant, sceny, hysteraky doma i mezi lidma, vzdycky chce opak nez chci ja, vztek, vecne slzy a jekot, nechce ven, nechce si hrat, nechce nic jist. Vyhrabala se ted z bakterialni infekce, mela ATB, vysoke horecky, tak jsem to pricitala tomu, ale nic se nemeni, dnes mam dokonce rekla, ze tady s nami nechce byt, ze chce k babicce. Je odtazita, nesmim na ni vubec sahat. Porad jen rika, ze ji neco boli a pali a ze chce krtka a caj, o nic jinyho nema zajem. Na jednu stranu je mi ji lito, ze nevi, co se s ni deje, na druhou stranu nemam daleko k tomu, abych ji prizabila :(((

tital
autor
10. dub 2012

@veronnica Ty jo to je sila ! Nedes nas. Kolik je dceri ? Prave Bertas je v obdobi, kdy si libuji (tukam tukam tukam), ze se s nim povetsinou necha domluvit a v drtive vetsine pripadu mne i poslechne. Ale citim, ze se to zmeni, nechce se mi ted ani nacinat zadne novinky - oddudlikovani, pleny a tak. Ted se mi stav velmi libi a nechci to nicim rozhodit. My se taky ted vyhrabali z chorob, tak si to uzivame, ze muzeme ven a nemusime byt doma a tak.

tital
autor
10. dub 2012

Holky, ktera jste cetla tu druhou knihu (co me zajima 😀 ) Tusim, ze se jmenovala Rivalita mezi sourozenci, nebo tak neco.... Je to k cteni ? Nechce se Vam taky udelat lehky "sumary" ? 😉

lojzina
10. dub 2012

ja mela ,,prizabijeci!" myslenky dnes rano,starsi vysiloval,vsecko spatne,pasty bylo malo na kartacku,pak zas to pak ono,skoda mluvit,odchazela sem do skolky totalne zpocena.jo,obcas to tak u nas je...nejste v tom samy 😔

veronnica
10. dub 2012

@tital Ted na konci brezna ji byly dva roky. Prave ze doted jsem si libovala taky, dudlik a pliny taky ted neresim, i tak je toho na ni asi dost, byla s ni domluva, byla jsem rada, jake mam hodne ditko. Obrat 180 stupnu a ted si nevim rady. Ted je u babicky a pry je hodna :(

beruska24.9.
10. dub 2012

@veronnica - naší je 2,5r. a je to podobné...pořád samé ´´ne, ne, ne´´, každou chvíli záchvat vzteku, pořád je něco ´´au, au´´, celé dny protivně kňourá atd. atd. už jsem z ní kolikrát pořádně na nervy, takže se přes veškerou snahu neudržím a zařvu na ni. jak to jde, snažím se ji zapojovat do běžných činností, nechávat dělat věci samostatně (pokud to chce), když má ´´světlejší´´ chvilku vysvětlovat, proč maminka křičela, že ji to mrzí, donekonečna opakovat, že ji mám moc ráda atd. atd.
jenže u nás to připisuji kombinaci batolecího vzdoru a aktivního mimina, které už vleze ´´všude´´, po všem se škrábe nahoru do kleku, každou chvíli sebou třískne o zem (nemůžu ji být pořád za zadečkem, snažím se naučit, jak se dostat zpátky na zem), takže utěšování miminka a starší nejspíš žárlí a chce být také utěšována, být středem pozornosti (snažím se dle možností pozornost dělit mezi obě). snad tohle období všichni přežijeme bez újmy 😉

reruna
10. dub 2012

@tital mám to ve fotoblogu - aspoň některé myšlenky