Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

eveluska
21. zář 2012

@tital tak u jidla reknu, ze se ji a ze kdyz bude takhle s jidlem "seredit", ze jde od stolu, pokud neprestane, fakt mu to seberu a jde od stolu a ma az dalsi jidlo.... ale vim, jak to myslis, nekdy proste nejak nic nezabira a clvk si nevi rady, nechce byt moc tvrdej a zaroven nemit doma totalni blazinec... nekdy je to proste tezky 😉

ameliejulliette
21. zář 2012

@imzadi A to si představ, že jsem na hřišti potkala paní, která točila svou dcerku (asi v Benově věku) na kolotoči, holčička zavýskla nadšením a radostí a užíváním si a matka ji okřikla, ať neřve... pak už se točila mlčky... Mně z toho šlo puknout srdce ☹ My jsme trénovali Pšššt, mimi spinká, teď nebudeme bouchat kladivem (jedna z nejoblíbenějších činností), a když mimi spinká, tak se snažíme být jakž takž potichu (například nehrajeme v ložnici na honičku 😀 ) - ale my máme obývák s ložnicí spojený, takže v tichu se to miminko octne málokdy... Když mám pocit, že už toho má plný zuby, snažím se nás nebo jeho někam odlifrovat (máme ještě pokojíček trošku stranou (za sádrokartonovou "zdí" 😀 ) 😉

romcovaklarka
21. zář 2012

@tital Brutální holčička ☹ 😠

tital
autor
21. zář 2012

@eveluska Prave. Ted tyden po prineseni noveho clena/vetrelce nechci byt zase tak "zla", na druhou stranu, hopsat po hlavach nam taky nemuze. Jsou veci, u kterych fakt nejsem pristupna - a to je spani a jidlo. A to se zatim docela dari, hlavne to spani, zacali jsme mesic pred porodem a Bertik ted uz moc dobre vi, ze na me nocni sceny neplati. Ale pres den ho ted moc buzerovat nechci - fakt mi prijde, ze je to proste obdobi, kterym si musi projit, ze mu prave chybi pisek - hmota - voda, proste neco na ty jeho pokusy. Dnes jsme si hraly na Montessori, a docela ho to zabavilo, jen jsme sypali ryzi, cocku, testovinky... Ale musim toho vymyslet vice, aby se poradne vyradil v teto oblasti.

tital
autor
21. zář 2012

@ameliejulliette To je hrozny ! Chudak holcicka, jak bude asi vypadat v dospelosti, bez emoce, bez prozitku ?!
My takhle prichazime do baraku - uz cekam, kdy mi nekdo vynada. Vyjdeme do naseho patra a Bertik bezi z jedny strany a my z druhy okolo schodu a vytahu, a pak na sebe bafame - a to je hukot, to se na baraku pekne rozleha. 😀 Ale Bertik sviti tim detskym stestim, radosti, to mi za to stoji.

helulela
22. zář 2012

@svatule úplně rozumím, mám to stejně... v práci je to sice náročné, ale úplně jinak než doma, takže tam vlastně aktivně odpočívám. A není nad to trochu si zdvihnout sebevědomí, že umím i něco jiného, než dělat doma servis a hrabat se v pískovišti 😉
@noone pracuju v nemocnici, nechodím na klasickou denní pracovní dobu, jen na pohotovostní služby, proto těch 24 hodin. Začínám v pátek v 16 hod a končím v sobotu ve 13 hod.

Omlouvám se, na výchovné záležitosti dneska nejsem nějak schopná reagovat, moc souvisle mi to nemyslí 😉 Jak čtu vaše začátky s dvěma dětmi, mám podobný pocit jako @noone a uvědomuju si, jaká to je teď už vlastně "pohoda". Tenkrát mi to až tak strašné nepřipadalo, byly horší a lepší dny, ale musela jsem být pořád ve střehu, mít rozplánováno co kdy udělám, po každém dnu jsem si vydechla, že jsme další úspěšně zvládli... teď už se nemusím věnovat klukům 100% času a můžu si občas i hodit nohy nahoru 🙂
A jak jste tu některá psala, že je vám líto staršího - taky mi ho bylo líto, hlavně ještě než se Ada narodil, jsem si říkala, jak jsme ho ošidili, že se o nás bude muset tak brzo dělit. Po porodu se u nás dál točilo všechno kolem Víti, protože Ada byl naštěstí moc hodný a nenáročný. I tak to pro něj muselo být moc těžké, ale víc jsem pak litovala Adu, když jsem srovnávala jeho a Víťovy první měsíce, na něj už nikdy nebylo tolik času.

tital
autor
23. zář 2012

Holkyyyyyy, u nas mazec. Nechci strasit, ale tehotne spete a spete co to jde. Me se posledni dva dny nedari deti poladit jak bych chtela, takze spavam v kuse max 2 hodiny. Dnesni noc uplne katastrofalni 😠 Budili se na stridacku, milankove nasi.
Bertik ma dnes narozky, kluci jeli pro dort, odpoledne pichnu dve svicky a to bude "party". Jsme stale vsichni pristydnuti, ja silene nevyspala, manzel tez. A Baru ma zanet v ocinkach, takze ani zadny promo fotky asi nebudou 😒 Oslavu jsme odpiskali, aby se nam tu nehemzily dalsi bacily.

noone
23. zář 2012

@ameliejulliette jeeee, tak to nekdy dojedete na navstevu ne? 😀

@helulela tak to je uplne idealni prace, 1x za tyden 🙂, super ze ti to takhle umoznili 😉

@tital bertikovi vse neeeeej!!!!! 🙂
oslavu dozenete priste, hlavne at je bertik spokojeny 😉

imzadi
23. zář 2012

@tital ja bych spala ale me to ani ten jeden terorista moc neumozni☹ a co bertik strasil??? Prejeme mu vse nej!! Hlavne hodnou sestricku😀 a at jste brzo ok!

carmonka
23. zář 2012

Ahoj holky, tak jsme si to přihasili z Chorvatska. Bylo to moc příjemný, cesta se zvládla taky celkem v pohodě a můžu říct, že jsem si docela i odpočinula (spíš psychicky). Děti v noci bohužel blbě spaly dál (kdy že mi ta moje drahá slečinka prospala celou noc? už jsem to ňák zapomněla...), ale zase jsem se tam vyprdla na cvičení Vojtovky, protože to by bylo fakt na palici. A taky jsem nevařila a neuklízela 🙂 Teď máme doma klasicky bordel v bytě a šťastné dítě (tomu mladšímu je zatím jedno, kde zrovna pobýváme) a do toho hromadu tašek a špinavého prádla, které v plném provozu nestíhám uklízet. Ale stálo to za to - i když ze dvou týdnů bych asi vytěžila víc 😀
Jo a Tital, Baru je fakt moc pěkná baba a vypadá tak nějak dopečeně - jako by přeskočila novorozenecké období a vyloupla se rovnou do růžolícího kojence. 😅

ameliejulliette
23. zář 2012

@tital Všechno nejlepší Bertíkovi! Osobně si myslím, že oslavy se v tomto věku trochu přeceňují 😉 Hlavně ať jste všichni brzo fit! 😉 Dvě hodiny v kuse, to už jsem nespala někdy od 5. měsíce 😀 Ale musím říct, že dnes mě dohnala únava a kdyby byl všední den, asi by se Beník musel ráno oblíknout a nasnídat sám, nebyla jsem schopná vstát... 😖 Naštěstí byl doma manžel, vzal si Bena ven a já ucpala Elinka prsem a válela se aspoň chvilku 😀
@carmonka To je skvělý, že sis trošku odfrkla! Tašky odkliď někam do kouta 😉
@noone V létě 2014 se tam chystáme 😉 😀 Maribor, Lublaň, Kranjska Gora, Bled, trošinku Alpy, Ptuj, Koper, Portorož, Piran můj zamilovaný a zas domů 😀

tital
autor
23. zář 2012

Napsala jsem to prilis optimisticky, 2 hodiny v kuse jsem dala za celou noc jen jednou ! Jsme oba vyrizeni. A nase deti, pohoda, Bertik vypada jako kdyz si slehnul, dnes jsem vydala na vzdy zakaz skakani po sedacce (rozebehne se do jejiho rohu a po hlave ! skoci) uz jsem na to nemela nervy, ze se odrazi a spadne treba okem na stul... A Barunka je pres den sipkova Ruza 😉
Pres den se mi 2x podarilo usnout na 15 minut a jednou dokonce na 30, takze uz to vypada veseleji - ovsem kdyby mi tohle nekdo tvrdil pred mesicem tak tomu neuverim, ze me uspokoji 15 minut klimbani 🙂)

A jeste, za posledni dva kratke vylety v aute sama s detmi jsem dosla k zaveru, ze opravdu bude lepsi vratit to zpet - starsi za spolujezdce a mladsi za me. Baru stejne na prvni pokus dudlik nevezme, tak budu muset stavit, a na Bertika se koukam normalne otocenim, zpivame, podavame si hracky, jidlo, piti.

Tot vse, pro dnesek. Deti jsou obe v posteli, teda jeste nespi, ale snad... bezim taky.

tital
autor
23. zář 2012

@ameliejulliette Piran je krasny. Slovinsko byla prvni dovolena s tehdy jeste nemymmuzem, moc se nam to libilo, toulali jsme se podobne autem - stejna mesta jak pises 😎
@carmonka Jo, Barunka ma dve bradicky a vubec je takovy trosku cvalik, na to ze mela "jen" 3,13 kg. Diky za prani.

ameliejulliette
23. zář 2012

@tital 😀 Jo jo, ono tam nic moc jiného pro ty tuuuristy není, že? 😀 Já to musím trochu ukázat manželovi, aby věděl, kde strávíme důchod 😀 😉 To seš dobrá, že se dokopeš do postele už v těch osm... Já kromě toho, že mám nikdy nekončící kolečko tohle odnést támhle, tohle odklidit semhle atd... tak potřebuju mít pocit, že trávím čas s manželem nebo sama se sebou... Většinou čekám do 10-11, až se vzbudí Eliot na kojení... Asi bych byla vyspalejší, kdybych to zalomila hned...

Jak se u nás zatím vyvíjí vztah Bena k Elimu: pomalu 😀 ale vidím to optimisticky. Už po něm nepěkně hrábne málokdy, spokojil se s tím, že mu bere ponožky 😀 Dneska ho poprvé dostal do náručí (malá dušička ve mně byla, ale tvářila jsem se jako by nic 😉 ), no krásně ho objal, a naštěstí mi ho hned na vyzvání vrátil 😀 Ale jinak mu pořád půjčuje svoje věci, dává mu nějaké ham ham (naštěstí zatím přeze mě 😀 ) a vymýšlí, co by mělo všechno miminko dělat (ťap ťap, bum kladivem, zavolat babičce a tak podobně). Baví mě 😉

tital
autor
24. zář 2012

@ameliejulliette Dokopu/nedokopu uz ve 21 jsem lezela, ale za hodinku se vzbudila Baruska na kojeni. Sly jsme spat ve 24 a ted tu s ni znovu couram po byte...Nechapu to, ale nam kazdy kojici proces trva pres hodinu, nekdy i dve 😝

noone
24. zář 2012

@ameliejulliette vy mate teda dlouhodoby plany 😀 .

@tital v Piranu me muj muz sbalil 😝 😀

@ameliejulliette teda, to je Ben super bracha 😵 😵 😵 . at mu to vydrzi! 🙂

carmonka
24. zář 2012

Ahoj holky -tak jsem se vrátila z dovolené a už je tady zase ledová sprcha. Byla jsem dneska s malou na očkování a ukázala dr, že se mi zdá, že se nějak víc ochlupatila mezi nohama (mimochodem, mě se líbí říkt tomu pindulka, ale zatím to nějak nedokážu uvést do praxe). Myslela jsem, že mě uklidní, že jí jako moc pozoruju. No a odeslala mě na dětskou endokrinologii. Tak jsem trochu googlila a našla jsem, že je to pravděpodobně předčasná puberta. Respektive vzhledem k tomu, co má ona, máme asi menší šanci, že se to nepotvrdí. Častou komplikací jsou předčasně uzavřené růstové šťěrbiny a tedy malý vzrůst. Takže musí brát léky, které nějak působí proti tomu nadbytku hormonů. No a to ani nemluvím, že se musí vyloučit eventuelní nádor, který by to mohl způsobit. Je mi z toho už fakt blbě. Proč si to ta moje malá musí všechno takhle vyžírat?! Už mám i takový myšlenky, že to je trest za to, že jsem byla tak nešťastná, když jsem s ní otěhotněla. Vím, že je to blbost, ale už to fakt začíná být na mě moc! ☹
Sorry za ten výlev...

svatule
24. zář 2012

holky nemáte některá zkušenost ohledně večerního odmítání prsa? Malý během dne hezky pije, večer ale prostě k prsu nechce, odstříkám si-myslím že i dost, okolo 200ml z obou prsou a to hezky vypije... Jindy než večer před spaním to nedělá, jak už jsem psala přechod prso-lahev mu problémy nedělá. Může to být únava, zoubky?

svatule
24. zář 2012

@carmonka držíme pěsti, aby bylo vše v pořádku!

helulela
24. zář 2012

@carmonka to mě mrzí, že máte zase starosti. Tyhle endokrinologické záležitosti jsou hodně složité. Vřele bych ti doporučovala negooglit, i když je to to první, co člověka napadne. Najdeš spoustu nepěkných věcí, které tě vyplaší a přitom se vás vůbec nemusí týkat. Dostanete se na endokrinologii brzy? Aby se něco dělo a nebyla jsi dlouho v nejistotě. A nemůžeš za to ani náhodou, kdyby to takhle na světě fungovalo, potrestaní by byli úplně jiní lidé!

tital
autor
24. zář 2012

@svatule Nemuze to byt unavou ? Me se to stavalo u syna, ze kdyz jsme ho "pretahli" - hodne lidi, navstevy napr na vanoce, horko v mistnosti, a vubec mnoho vzruchu, tak odmitl prso. Kricel jak pominuty, jen kdyz jsem se priblizila. Stalo se nam to dohromady asi 3x, pak zabiralo uklidnit, velmi pevne podrzet - zamotane miminko, nechat malinko klimbnout a pak teprve nakojit. Ale to asi nebude tvuj pripad.

svatule
24. zář 2012

@tital mě to právě taky napadlo, že to je únava, nemám právě zkušenost, dceru už jsem touhle dobou nekojila, s ní to bylo celkově jiné 🙂 u nás právě jediné co pomůže je odstříkat a dát lahvičku, tu doslova vytáhne naráz a pak většinou hned usne... naštěstí to je jen večer, během dne je napitý za chvilku a v klidu, v noci taky...

eveluska
24. zář 2012

@carmonka To me mrzi 😔 Trest za nic to urcite neni! ale chapu, ze clvku to asi hloda a vymejsli vsecko mozny.... drzim palce, at to neni nic vaznyho.
@svatule taky bych si tipla, ze je pretazenej, unava, moc zazitku.... My tohle mame docela casto a pomaha presne trochu zklidnit - pohoupat, dudlik, zazpivat, zhasnout... proste zklidnit a kdyz pak zacne treba dudat, tak si pak da....

tital
autor
24. zář 2012

@svatule Ta lahvicka by tomu mohla odpovidat, nemusi se tolik namahat, sat. Vlastne to skoro tece samo. Zkusi prilozit o chvilku driv nez je obvykle nebo nez si rika, treba to pujde. Hlavne, ze v noci a jindy to funguje normalne 🙂

tital
autor
24. zář 2012

@carmonka Drzime palce, bude to OK. Rychle se objednejte a vysetreni Te urcite uklidni.

carmonka
24. zář 2012

@helulela Ty jsi zdravotník viď? Já vnímám, že z toho googlení většinou zdravotníci nemají moc radost. Nemyslím tím nic zlého a určitě to není tvůj případ, ale mě se, co se týče kyčlí, hodně vyplatilo, protože mě zdravotníci prostě neinformovali dostatečně. Diagnózu mi řekl doktor naprosto nečekaně a bez přípravy - s tím, že si k nim "půjdem lehnout" asi minimálně na měsíc, spíš na měsíce. A když to nepomůže, tak operace. Ještě něco blekotal nad rtg snímkem, ale tomu jsem nerozuměla. Vše trvalo jen pár minut a já byla fakt hotová. Bylo před víkendem a v pondělí jsme měli nastoupit. Přes víkend jsem všechno nastudovala, kontaktovala, některé maminky, zkoukla fotky atd. Zjistila jsem prognózu, možnosti a způsoby léčby a trochu se s tím srovnala. Pak už jsem věděla na co se ptát. A nemocnici už jsem snášela dobře, protože jsem věděla do čeho jdu. Kdybych tam šla jen s tím, co mi řekli oni, tak by mi ji zavěsili a už to by mě rozhodilo. A pak už bych se jen bála, co zase přijde.
Fakt mě to poučilo a všechno si radši prověřuju z několika zdrojů atd. Jednomu lékaři nějak z principu nevěřím. To až třeba časem. A vždycky radši chci vědět všechno a pak se na to znovu zeptám, abych se ujistila, jaké scénáře se nás případně netýkají a můžu se jich přestat bát. U těch kyčlí jsem se v porodnici pořádně nezeptala a pak šla na kontrolu až v těch šesti týdnech. A v té době se to podle mě zanedbalo, respektive pokud bychom něco dělali, tak by určitě byla větší šance, že bychom se té nemocnici vyhnuli.
Ale máš pravdu v tom, že jsem měla googlit až za pár dní, jelikož jdeme na vyšetření příští pondělí a do té doby mě to bude samozřejmě hlodat. Ach jo, nebudu zas týden myslet na nic jinýho... 😒

helulela
24. zář 2012

@carmonka já to spíš myslela tak, že teď je na googlení brzo, protože zrovna tohle je opravdu široké téma a zavede tě i k diagnozám, které tě úplně zbytečně straší. Když už pak budeš vědět, kterým směrem se to u vás ubírá nebo i případně diagnozu, je to o něčem jiném. Potom už ti informace pomáhají. To jsou spíš moje zkušenosti jako pacientky než lékařky a poradila mi to jedna moudrá kolegyně.
Já mám třeba informované pacienty ráda, s takovými se pak dá pracovat na mnohem lepší úrovni. Ale rozdělila bych je na skupinu informovaných, kteří vidí lékaře jako spoluhráče a táhnou s ním za jeden provaz. A pak na druhou skupinu taky informovaných, kteří ale lékaře zkouší, snaží se mu ukázat, že neví něco, co oni ano, a dělá to špatně. S těmi je pak práce těžká, když je nezískáš na svoji stranu.

imzadi
25. zář 2012

@carmonka koukam ze u vas byt klid nemuze ☹ snad bude vse v poradku!

@helulela jak ctu tvuj prizpevek, rada bych se s tebou jako lekarem potkala 😉 nekdy z nich mam pocit, ze nez aby s tebou komunikovali jako partneri tak z tebe radsi udelaj mimozu...

@tital jak zvladate???

Holky, 9.10 nastupuju do nemocnice a 10. Me ceka cisar

noone
25. zář 2012

@carmonka uf, zni to hrozne. drzim moc pesti, at se nic spatneho nepotvrdi! ☹

svatule
25. zář 2012

@eveluska
@tital jj, holky, fakt únava, tak uvidíme, dneska zkusím kojit dřív, pokud to nepůjde, tak holt večer bude dostávat odstříkané 🙂
@imzadi držím pěsti, já měla obě děti plánovaným CS, u dcery jsem to obrečela, u syna se nemohla dočkat, kdy už 🙂
jen mě trochu mrzí, že si nezažiji normální porod, ale to jsou už jen malé věci 😉