Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

tital
autor
20. únor 2012

@beruska24.9. To jsi statecna, ze te to "nepokouselo" 🙂

tital
autor
20. únor 2012

@beruska24.9. Jeeee, promin. Ja vzdycky priletim k PC, neco rychle proctu, kliknu na odpoved a drapu a to uz je tu Bertik.... takze musim rychle a pak to podle toho vypada 😉

beruska24.9.
20. únor 2012

@tital - teď netuším, na cos reagovala. já už jsem dnes na pokraji sil. každý den vstávám v 5h. ráno (dětičky-budíčci), chodím spát dlouho (dodělávám nutné), v noci vstávám k maličké (asi další zoubky) a můj mozek asi touto dobou už spí 😀

helulela
20. únor 2012

@tital z dudlíku si nic nedělej, však to není žádná hrozná věc, kterou byste museli zrušit za každou cenu. Vím, žes to chtěla kvůli spaní, ale když to nešlo, tak nešlo... aspoň že je teď Bertík klidnější. Důda se vyřeší, až přijde čas. Já si taky říkala, že dudlík na spaní nebudu řešit do dvou let a Víťa se ho vlastně zbavil sám od sebe. A to jsem si uměla spíš představit, že bude bez plín, než že se dobrovolně vzdá dudáka.
@irenka v garsonce to musí být náročné... a to usnutí s Aničkou je sladký 🙂

tital
autor
20. únor 2012

@beruska24.9. Ze jsem popletla, kdo dudlika strihal a kdo hazel rybickam. Jdi si brzy lehnout, pujdu taky 🙂

tital
autor
20. únor 2012

@helulela Plenky nas jeste cekaji. Posledni dny mi rika, kdy kadi 🙂 To je super, jenze ja nevim, jak s takovou informaci nakladat, protoze na nocniku sedet nechce.... kdyz ho posadim, rika ne ne a stoupa si. Musim se na to zacit zamerovat, a trenovat.

yellowbanna
20. únor 2012

jen na skok - jednim okem vas ctu, ale na reakce casu nezbyva..navic jsme ted byli na poslednim vyletu pred porodem 😀 Na dovolene u tchyne 😉

@tital taky se ted u nas objevilo "oznamovani" potreby 🙂 Tak jsem zacala zkouset nocnik, ze uvidime, co z toho bude...no jen dnes jsem ho tam posadila asi 10x bez vysledku 🙂 Ale budu zkouset dal, kdyz uz jsme zacali...vsak on se chytne...a pak uvidim, jestli se s narozenim miminka vrati do plinek 😅

@irenka dodatecne gratuluju k Anicce! 🙂

beruska24.9.
21. únor 2012

@tital - zalezla jsem do 22h., fakt už jsem potřebovala trochu se vyspat.
den předtím jsem usnula při uspávání maličké (možná že já spala dřív než ona) a o 22,30 mě přítel budil, jestli se jdu jako převlékat do spacího 😝 😀 tak jsem vylezla, udělala nutné, dala hygienu a šla spát.

beruska24.9.
21. únor 2012

ještě další poznatek - starší si hraje na mimi (což je asi normální) a to už se maličké blíží půlrok. myslela jsem, že to je většinou jen z počátku, když se ´´objeví´´ miminko. momentálně se ráda válí na zemi a ´´dělá letadlo´´ stejně jako mladší sestřička 😀

ined77
21. únor 2012

@beruska24.9. ...jo houbelec, u nás se hraje na mimi pořád 😅 .včera chtěl malý abych ho držela jako katunku při stoupání 😅 .když jsem mu řekla, že on už je ale velký a umí stát i chodit, rozbrečel se 😅 ...tak jsem chovala to 14 kg mimi a pak jako velikého ho zlechtala 😀 .
při jídle chce do židličky, chce krmit..akorát plenku nechce...zaplaťpánbůh za ty dary 😀 .když se katunka učila otáček na bříško, tak to po ní opakoval...i s tím jak mu to nejde 😀.to je normál 😉.

@tital 🙂 ...s oznamováním...vždy bych mu nabídla udělat bobek do nočníku, popř. do WC, ale nic nelámat přes koleno, nechce nechce. jednou řekne tak jo 😉 .u nás hodně zabral hrací nočník 🙂 .ale některé dítko se toho zase bojí...to je těžko 😅 .

beruska24.9.
21. únor 2012

@ined77 - nechávám hrát na miminko, prostě ´´hraji její hru´´ 😀 jen tak mezi řečí nadhodím, že už je větší holčička a tohle přeci už umí 😵 mám pocit, že kdybych to zakazovala, jen by žárlila. občas o sobě řekne, že je mimi, tak přistoupím na hru, za chvíli si s ní zahraji jako s batoletem a pak se tomu obě zasmějeme 😀

ined77
21. únor 2012

@beruska24.9. 🙂 ...jj, s tím nemá cenu bojovat a není taky proč 😉 🙂 .je to sranda 😀 .

reruna
21. únor 2012

@beruska24.9. přesně jak píše ined - hraní na mimino nebo na malého asi nikdy nepřejde - já to slyším furt - to není fér - já chci být taky malej, měl jsem se narodit druhej, já nechci být starší atd atd.

irenka
21. únor 2012

@yellowbanna
Děkuju... 🙂
@helulela
No jo, to musíme přežít než dostaví manžel domeček..... snad do půl roku se budeme stěhovat.

JInak holky, dneska mě dostihly hormony a únava... fakt není o co stát.
Maty vstával odpoledne prdelkou. Pak začal na Aničku žárlit, že mi tahal ruku pryč když jsem jí kojila.
Pak nechtěl abych jí měla v náručí a chtěl se chovat sám. No fakt na bednu. Tak snad to bylo jenom přechodný.
Přijel manžel a šli jsme procházkou na nákup a v Albertu mě jedna holka předběhla před kočár a šla stát frontu ke kase... tak jsem si ironicky dovolila poznamenat, HONOEM NONEM.... a ona se ti do mě pustila.... a pak ještě drze podotkla, "no jestli já až budu matka budu takhle vyvádět" Fakt prima den. :(
Ted jsme ty dvě děti uspaly, Anička se večer tak zeblila, že jsem převlíkala postel, postýlku, všechny věci co měla na sobě. A Maty zase zlobil s usínáním. On prostě chce spát ale dělá to naschvál. Ale jak z toho ven to fakt nevím.
Jo a chodit čůrat nebo kakat na záchod mi taky začal sabotovat. Prostě histerák, kdykoliv ho vedu do koupelny.
Jdu spát, než se mi probudí to upíří mládě..... 😅

tital
autor
22. únor 2012

@irenka Hm, takhle nejak pocitam to bude v zari u nas ☹ Myslim, ze obecne tu moc podpora maminek neni, vidim to jen kdyz se vydam za roh na postu... ze se Ti to takhle seslo, toho si nevsimej, prijdou zase lepsi dny.
Muze Ti Matyho "vyvencit" treba babicka ?

beruska24.9.
22. únor 2012

@irenka - je to na bednu, ale vydrž 😉 jak se zaběhneš, bude lépe. jak mě ujistila 3-násobná maminka (všechny děti s takhle malým rozdílem) nejhorších je prvních 6-9m.
nevím, jak hodně ti starší chodil na nočník/záchod, je možné, že budeš muset na přechodné období dát plínku - to je projev žárlivosti na miminko. hlavně nenadávat, to žárlivost jen zhoršuje.
než začneš kojit, zkus si vzít k sobě hračky staršího nebo knížku.....prostě něco, co ho baví, ať si u tebe hraje, čtete si. také pomáhá mluvit na starší dítko, snažit se ho zabavit, příp. nechat ho tulit k tobě. je to náročné, miminko z tebe bude mít jen prso, ale časem se to zlepší.
starší se musí naučit/pochopit, že ho má maminka stále ráda, že v její lásce k němu se nic nezměnilo. pořád vysvětluji starší, že ji mám ráda (několikrát za den), že do srdíčka se mi vejde víc lidí, které mám ráda atd. už si sahá na hrudníček, že tam v srdíčku mám ji i sestřičku 😀 😵
lidé jsou bezohlední, ale s tím nic nenaděláš, bohužel. jednou jsem móóóc děkovala nějaké mladé ´´žábě´´ 😀 že mi podržela dveře. nechápala ze mě. prý, že to nic nebylo. jsem jen odpověděla, že až jednou bude mít děti, pochopí,,,,,,,

beruska24.9.
22. únor 2012

já bych měla dotaz na maminky, které mají už dvě děti....
starší (2r.+5m.) je poslední dobou (asi týden) strašně lítostivá, rozbrečí ji každá kravina, každou chvíli se přijde pomazlit se smutným výrazem v obličeji. jak ji to přejde, tak je to zase naše vysmáté, vzteklé čírtě. netuším, zda to může být nějaký projev žárlivosti, myslela jsem, že to jsme si odbyli během 6tinedělí - to byl fakt očistec. nebo je to jen nějaké období ve vývoji a časem to přejde??
snažím se držet co nejdéle a nevybuchnout (chytám na první šlápnutí), raději se s ní v klidu domluvit, najít kompromis. když něco řeknu potřetí, počtvrté, dojde mi trpělivost a zvýším hlas. a to už malá křičí mamí, néé (jako abych nekřičela) a hned začne natahovat. už z toho jsem nešťastná, od rána do večera je jak aprílové počasí. jediné, kde je chvíli ´´klid´´ je venku na procházce, kde si hraje v blátě, v kalužích apod. je jak prase, ale zabaví se.....

ined77
22. únor 2012

@irenka ..no jo, ty začátky jsou těžké, ale uvidíš že se brzy zajedete a bude to lepší 😵 .
na takovou pipku hoď bobek.´..však na ni taky dojde 😝 😀 😉

@tital ...kdepak venčit staršího...babičkám když to jde dát pěkně kočárek a mít chvilku jen pro sebe se starším...k nezaplacení! 😉
náš malý dodnes když může být jen se mnou, sám, je nejzlatější dítě pod sluncem 😵 .jim to prvenství prostě chybí a v podstatě už vždycky bude 😒 .

ined77
22. únor 2012

@beruska24.9. .....u nás je to řekla bych podobné, myslím ty reakce.jako žárlivost sama tady už bude napořád, akorát už otupená, ale vždycky se "narazí" na to, že ona je mladší ona je starší a proč ona může a já ne atd atd..
já hodně spoléhám na jaro, na lepší počasí a míň nemocí....budeme daleko více venku, bude více zábavy a děti nebudou mít tolik času fńukat pro každou "ptákovinu" 😅 😀 ...doufám teda 😔 .
teď máme ponorku tak nějak všichni mi přijde ☹ .

irenka
22. únor 2012

@tital
Třeba nebude. Mě se to včera prostě sešlo.
Já jsem strašně po porodu rozhozená, ale až ted, první dny doma byly v pohodě.
Dohání mě asi ta únava.
JO taky jsem tý pipině řekla, at si na mě vzpomene až bude mít týden po porodu.... Vašek mě v tom obchodě musel brzdit. To já se zase jen tak nedám.... 😀 😀 😀

Bohužel u nás babičky nefungují. Všichni se chtějí jen chlubit fotkama, ale pak když potřebuješ pomoct, tak se na tebe akorát tak vykašlou 😢 Je mi z toho smutno, ale nic s tím neudělám a užírat se tím nemá smysl.. Prostě to tak je a hotovo.

Jojo, jsme všichni nějak unavený a potřebovalo by to JARO!!!!
Jen nevím jak zvládnu venčení dětí a psa když mi malá stále visí u prsa. A její režim je zatím dost nepravidelný co se týče spaní a papkání. 🙂

Jediné co můžeme si tady pokecat a třeba se nám udělá líp. 🙂 😉

helulela
22. únor 2012

@irenka některý dny je všechno na pytel 😖
@beruska24.9. mně to přijde spíš jako období ve vývoji, jestli se teda nezměnilo nějak její chování k sestřičce... obrnit se trpělivostí. Taky se snažím, Víťa je teď nemocný a co mu trochu otrnulo, navymýšlí si neskutečné věci.

irenka
22. únor 2012

@helulela
Jo to je fakt. 🙂
Já ted dvě hodiny uspávala Matýska. Stále si vymýšlel, zda bude u sebe v postýlce nebo u nás. Do toho Anička chtěla papkat a pak nemohla usnout.
A ráno mi hodil Maty solný kámen po Zuze (pes), já vyletěla tak že jsem to pak ořvala. ☹
No snad bude líp. Odpoledne s nimi jdu ven, tak snad to přežijeme všichni.

beruska24.9.
22. únor 2012

@ined77 - je možné, že to bude kombinace všeho, i toho počasí.
měla jsem namysly ten největší nápor žárlivost, ten že jsme si snad už odbyli. jinak s určitou žárlivostí počítám. sama jsem prvorozená a znám, co to je žárlit na ségry, že oni můžou, protože jsou menší a já jsem přeci už velká a měla bych jim být příkladem, všechno znát, všechno vědět.......... doufám, že nebudu dělat moc velké rozdíly u svých dětí, když vím, jaké to je. ale asi se tomu úplně nevyhnu.

a aby toho nebylo málo, tak maličkou asi zlobí další zoubky. zase příšerně slintá, hotový vodovod 😀 chvílemi je protivná, kňourá ze spaní.... zatím nic nevidím, ani zda má nateklé dásně, ale do pusinky si moc sáhnout nenechá.

helulela
22. únor 2012

@irenka já se venku uklidňuju. Vždycky při vypravování, když už pěním, si říkám "ještě to chvilku vydrž" 😀

beruska24.9.
22. únor 2012

@helulela - nejsem si žádné změny vědoma, snažím se chovat k ní stále stejně, stále ujištovat o své lásce, stále pomáhat pokud dovolí, stále pomazlit....... k maličké se chová hezky, dává dudáka, pusinkuje, hladí.....
jo, teď mě napadá....maličká začala zdrhat z deky a ´´půjčuje´´ si sestřičky hračky. malé se to nějak moc nelíbí, ale vysvětluji, že a proč půjčovat. tak ji občas donese nějakou svou hračku (většinou nevhodnou). takže vysvětluji, proč takovou hračku mimi nemůže a jaké hračky ji ze svých může půjčovat. ale všechno mírným tónem, bez řevu a stresování. myslíš, že i toto by mohl být důvod??? že miminko ´´opět´´ nějakým způsobem zasahuje do jejího ´´světa´´. nebo mám zkusit něco dělat jinak?? třeba dělám chybu, o které nevím.

helulela
22. únor 2012

@beruska24.9. škoda, že nevíme, co se jim honí v hlavě 🙂 Dělala bych to stejně jako ty, mazlit se, vysvětlovat, nabízet jí jiné možnosti, a čekala bych, až to zase přejde. Střídají se různá období, i u jedináčků, však to znáš. Když se neděje nic extrémního, dala bych tomu prostě jen čas. Akorát bych možná vyhradila nejoblíbenější hračky, které budou opravdu jen její a malá se na ně nedostane. Někde jsem četla, že třeba staršímu synovi ohradili vláčkodráhu, aby mu do ní mladší nelezl a neboural, protože to fakt špatně nesl, což se nedivím. Přijde čas, kdy i o vláčkodráhu se bez problémů poděli... doufám 😉

tital
autor
23. únor 2012

Kdyz me pripada, ze Ti nasi brouckove sami kolikrat nevedi, co jim v tech hlavinkach beha... 😉 A taky mam vzdycky pocit, kdyz ctu tady ty diskuze (ze je to vsude podobne), nebo chytre knihy (ze je to preci logicke), nebo kdyz se bavim s kamaradkami (ze to jednou prejde).... cili ciste teoreticky jsem "vzdelana" a "pripravena" A pak! Pak prijde akutni hystericka situace u nas doma.... ☹ Vcera jsem vubec nevedela co s Bertikem. Zase scena pri ukladani odpol na spinkani. Dnes kdyz si to promitnu, tak mam pocit, ze to nebylo tak hrozny, abych ja tolik jancila... ze jsem selhala na plne care, no tak proste nechtel spat... jenze ! me opet bylo blbe, upnula jsem se k tomu, ze si taky pujdu ducnout, a ze kdyz normalne spi, tak proc by zrovna dnes nemel, ze ? Nervy mi povolily, ale pozdeji mi doslo, ze chci po Bertikovi asi veci, jako kdyby byl mnohem starsi, ze je to preci jeste batole, ktere se uci...

beruska24.9.
24. únor 2012

@tital - tak ta naše je individualistka od malička. nikdy jsem nesměla nic učit/chtít po ní jen proto, že to chci já, ale vždy jen tak mimichodem dělat/předvádět/diplomaticky ´´vmanipulovat´´ do činnosti, když chtěla, naučila se to/udělala.
a je to tak doteď - když po ní chci něco já, něco co vzešlo z mé hlavy, tak ona samozřejmě nechce. a už jsem si přestala cokoliv plánovat, stejně to vždy dopadne opačně/jinak.

beruska24.9.
24. únor 2012

@tital - učí se a bude učit celý život.....
a navíc si začíná uvědomovat ´´své já´´ a maminka ho nutila spát, zrovna když on nechtěl......

reruna
24. únor 2012

@tital popsala jsi to úplně bezvadně - mockrát jsem se cítila přesně jako ty