Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

tital
autor
24. únor 2012

@beruska24.9. Ano, dnes jsme to se smichem vzdali. Pokouseli jsme se o to v poledne dvakrat a nic. Tak jsme jeli na navstevu, a co... usnul v aute, sotva jsem se vymotala ze sidliste. U kamaradky jsem broucka prenesla do jejich detske postylky a bylo vyspal se tam 😀 Taky se denne ucim. A mozna se konecne naucim, chapat, ze to proste nekdy je jinak a nema smysl z toho delat vedu. 😉

tital
autor
24. únor 2012

@reruna Ja jen doufam, ze je to spravny zacatek. Uvedomit si to. Nekdy citim, jak me to tihne jit ve vychove mych rodicu a jejich rodicu.... a to neni smer, kterym bych se chtela vydat, presto tam sklouzavam. A prave, musim si to obhajit ve sve hlave, pak pred tou starsi generaci a jeste to zkusit co nejlaskaveji predat te me mladsi generaci 🙂). Prave se syn dostava do obdobi, kdy vlastne uz jen nezajistuji to, aby byl v suchu, teple, nadlabnuty. Zacina vymyslet, hodne veci si uvedomuje, zkousi, zacina byt vlastni osobnosti... opravdu to neni jednoduche vychovavat a predavat.
Uf, se poustim do slozitych uvach 🙂 , jdu radeji na kute, mame za sebou narocny den, a ja zase melu z posledniho. Brou.....

beruska24.9.
24. únor 2012

tak já poslední dny pořád přemýšlím, zda jít s malou k zápisu do mš. psala jsem ředitelce, co vše je potřeba a jaké jsou podmínky pro přijetí. napsala mi jen RL dítěte a že kritéria pro přijetí jsou k nahlédnutí v mš. asi budeme muset zajet do školičky a tam vše zjistit osobně. jsem totiž na pochybách, zda malou do školky zkoušet dávat letos nebo až příští rok. na jednu stranu děti potřebuje (tady nikoho nepotkáme), na druhou stranu se obávám, aby nebyla ´´pozadu´´ oproti starším dětem. a navíc, když jsem slyšela, jakou semetriku mají v nejnižší třídě a že na 28 dětí je jedna učitelka, tak z toho mám celkem hrůzu. beru to podle momentální situace, netuším, jaký pokrok zvládne ani ne 2,5leté dítě za půl roku. má teď nějaké ´´horší´´ období. s nočníkem zase bojujeme. tedy nebojujeme, častěji převlékáme tepláky. je nějak víc lítostivá. předvádí naprostou ignoraci, když s ní mluvím. atd. asi má chudák zmatek v té své malé hlavičce. bohužel nevím, co se ji v hlavě honí a jak to zjistit. sama mi to zatím nevysvětlí.

beruska24.9.
24. únor 2012

@tital - sice to nebylo na mě, ale mnohem složitější, než ´´uvědomit si to´´ mi přijde ´´to zkusit co nejlaskavěji předat té mladší generaci´´. také se kolikrát přistihnu, že sklouzávám do vzoru zažitého z domova. snažím se tomu vyhýbat, ale né vždy se mi to podaří. bohužel.

helulela
24. únor 2012

@tital je to přesně, jak píšeš, taky se v tom poznávám. Když jsem v pohodě, krizovky zvládám bych řekla dobře. Horší jsou situace podobné "jsem unavená, chci si jít v poledne taky lehnout a ono se to nedaří". To bouchnu, i když vím, že si tím vůbec nepomůžu.

reruna
25. únor 2012

@beruska24.9. za půl roku toho dítě zvládne opravdu hodně. já se vracím od září do práce, takže Luki do školky musí a bude mít 3 teprve v září, s nočníkem je to u nás stejné jako u vás, někdy si hlásí a jindy jen převlékáme☹ oblíkání mu moc nejde, aspoň že najíst se už umí obstojně...
@tital přesně, teoreticky vím přesně, jak bych měla reagovat, ale když na to přijde, tak moje reakce jsou pak úplně jiné a bohužel špatné

tital
autor
25. únor 2012

Holky !!! Ale blizka se na lepsi casy. Venku zacina JARO 😀 Budeme vic venku a uz bude dobre.

beruska24.9.
25. únor 2012

@reruna - díky za uklidnění 😉 tak to máme stejně staré děti, malé teď bylo 2r.+5m. dnes jsme byli pryč, takže měla plínku. doma se po mém upozornění vyčůrala, za nějakou dobu začala kakat do tepláků. odchytila jsem ji poblíž nočníku, pomohla ji, takže to dokončila tam. jinak musím připomínat, že má jít zkusit na nočník, sama nejde. když se počůrá, hlásí a svlékne si tepláky. když se zadaří do nočníku, sama odnáší a vylévá do záchodu (já většinou nesmím). obléknout a svléknout si zvládne tepláky (když připravím jak), čepici...svléknout ponožky.....rozepnout zip.....obout a zout sandálky na doma (opět musím připravit, jinak obouvá obráceně).....zbytek zatím nezvládá. občas zkouší oblékat triko, ale většinou se do něj zamotá. jak ji učit triko svlékat netuším, jako já (ruce křížem) nezvládne, má na to krátké ručky. sama jí od 1 roku (nedovolila mi krmit).....pít ze skleničky/hrnečku umí.

reruna
25. únor 2012

@beruska24.9. tak to je fakt hodně podobné tomu, co je u nás 🙂 s tím tričkem je to problém právě kvůli těm krátkým ručičkám, staršího jsem učila si vyslíkat tričko přes hlavu tak, že si rukama chytil tričko za krkem - tam dosáhl a tahal ho přes hlavu, jestli chápeš, jak to myslím...Lukiho to budu asi taky tak učit, zespodu překříženýma rukama to nezvládne...

ined77
25. únor 2012

@beruska24.9. ..jen tak letmo nakukuju 😅 .tričko při svlékání zasádně čapnout vzadu za krčkem obouma rukama a přetáhnout přes hlavu..křížem jsem se naučit malého pokoušela, ale bez šance 😀 .
my bojujeme s oblékáním dodnes a to je malý o rok starší od vás ☹ .jenže on NECHCE než aby neuměl ☹ .
nočník přijde ze dne na den, uvidíš 😉 .jen jde o to, nezošklivit! 😉 .

ined77
25. únor 2012

@reruna ..byla jsi o 2 minuty rychlejší 😀

tital
autor
25. únor 2012

@ined77
@reruna
@beruska24.9.
Tak tady tak sedim a premyslim, jak si svlekam tricko 🙂 A hlavne jak to budu nekoho ucit 😀 Bertik zatim hrozne rad strhava bryndak a ted ho bavi ponozky.

A mimo jine, chci se pochlubit, mame za sebou tyden klidnych noci !!! Zacina ze me byt clovek. Trochu se bojim, abych nezakrikla, Bertik ma zrovna kaslik a dnes byl dost mrzuty, tak aby z toho neco nebylo. Ale jinak asi zabrala snurka na dudliku a vlastni samoobsluznost. Dudlika jsme odstranili z bezneho zivota, je jen na spinkani a jen na kanicce a viditelne to pomohlo
🙂

beruska24.9.
25. únor 2012

@reruna - chápu. a nebyla ta trička pak vytahaná??

beruska24.9.
25. únor 2012

@ined77 - jo, rukama křížem jsem právě také zkoušela naučit, ale zjistila jsem, že to nejde. právě se bojím, aby si ta trika nevytahala. aby pak nechodila jak drban ☹ sice nemá žádná značková nebo jó super, věcičky sháním na bazárku (kvůli financím), ale i tak chci, aby chodila slušně oblékaná.

no, snažím se, ale kolikrát už mi tečou nervy a bouchnu jak papiňák - když přepírám už 4-té počůrané/pokakané tepláky v daný den. jinak se snažím chválit za každý malý úspěch, opět jsme se vrátili k lepení obrázků, když se podaří, nočník si sama odnáší, každému bobku vysypanému z nočníku do záchodu uděláme pápá 😀 😝 no, někdy si připadám jak ve cvokhauzu 😀 😀 😀

beruska24.9.
25. únor 2012

@tital - tak starší bryndák naprosto bojkotovala, snad by se na něm zvládla uškrtit, tak jsem ho nedávala. no, měla domácí trika jak maskáče 😝 mladší si ho začíná také pořádně tahat, občas si pocintaný bryndák plácne do obličeje. takže se děsím toho, aby to nedopadlo stejně.

jak budu učit spoustu věcí se děsím už teď - jsem levák, starší se většinou projevuje jako pravák. takže to bude ještě ´´veselé´´

malý je šikulka, jen tak dál 😉

beruska24.9.
25. únor 2012

@reruna
@ined77
@tital
jo, jdu spáchat hygienu a zalehnout. každou chvíli letím k maličké, pořád se nějak budí. na dnešek jsem prakticky nespala. dobrou!

ined77
25. únor 2012

@beruska24.9. ...my jsme na tom s oblečením stejně, nic fajnového, ale šik chodíme i ven 😉 .dá se obléknout levně(z bazárků) a přitom pěkně a slušivě 😉 ...osobně bych dítěti třeba teplákovku za 1000 kč nekoupila i kdybych na to měla...proč?..ale nevytahá je, neboj..ve školce si tričko převlékají jen po o když jdou do pyžámka, jinak ne a pak až večer doma😉 .

bryndáček mi strhává malá 😠 😀 ...však taky bodýnka vypadají...opravdu jako maskáče 😀 .ty už neprodám ani bezdomovcům 😀 .no co už 😀 .

ined77
25. únor 2012

juj, zapomněla jsem popřát dobrou a hlavně KLIDNOU noc všem 😉 🙂 😔
taky jdu 🙂

reruna
25. únor 2012

@beruska24.9. neboj, nevytahá se to...🙂

beruska24.9.
26. únor 2012

@ined77 - ta maskáčová 😀 bodýčka/trička jsem využila na hadříky na mytí. no, je pravda, že jeden čas jsme měli víc hadříků než bodýček.

hest
26. únor 2012

@tital Ahoj, ais jsi to včera zakřikla, tady před chvílí trochu sněžilo.( J8 už chci jaro, fakt..-)

irenka
26. únor 2012

Ahojky holky,

nějak vás nestíhám dočítat... 😀

U nás je ted veselo. Maty má prostě svoje dny a je fakt na facku.... kolikrát se musím hodně držet a stále si říkat, Je to jen dítě..... brzdi... no jo, ale nervy fakt tečou.
Snad napíšu brzy víc.
Ted jsme ty naše zvířátka uspali tak si jdeme oba taky lehnout. Mě za tři hodinky čeká budíček...
Tak pááá a

JO a už chci taky jarooooooooooooooooooooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§

beruska24.9.
26. únor 2012

@irenka - vydrž!!! ber to tak, že malý se musí také vyrovnat s novou situací. je to pro něj těžké. najednou přišel o veškerou pozornost maminky. bude líp. také si to pořád opakuji 😀

tital
autor
26. únor 2012

@hest Tady snezilo az odpol, spis v podvecer. No to se mi do planu vubec nehodi. Ja uz vyletnuju satnik 😖 , peru fusak, chci odvezt kocarek, cekam golfky, uklidila jsem snehule.....

irenka
26. únor 2012

@beruska24.9.
Já to tak beru. Je mi ho líto, ale nervy a hlavně hormony mám fakt na pochodu.

@tital
Myslím na tebe, napíšu ti asi do IP až zítra, nějak nestíhám napsat více než jen pět vět. 🙂 😉

hest
26. únor 2012

@irenka Irenko drž se, já jsem v pátek byla tak zamsakrovaná z toho intenzvního cviční, že jsem se ti zapoměla ozvat, ale zase si říkám, že potřebuješ hlavně klid-)) Vojta je někdy taky hodně na ránu-)

beruska24.9.
27. únor 2012

@irenka - u nás to bylo něco podobného, 6tinedělí byl očistec 🙄 také jsem si říkala, chudák malá, co se mnou musí vytrpět..... až pomine ten největší nápor, trochu se uklidní hormony, malý si začne zvykat na miminko......tak to bude lepší. i když pořád budeš mít co vysvětlovat a každou chvíli se držet, abys ho nepřerazila 😀 😀

irenka
27. únor 2012

Ahojky holky,
ani nevím co vám mám napsat....
Maty si pomalu zvyká, ale nevím zda žárlí nebo má špatné období.
Bohužel s nimi nemůžu ani moc sama ven. Dneska byla scéna že nechce z hřiště domů. Tak jsemho musela vzít na koně, motorku na které nechtěl jet (vztekal se a řval) jsem dala na korbičku a v jedné ruce kočár a druhou jsem přidržovala dítě co se mi vztekalo za krkem. Fakt nic moc.
Tak už jsem začala přemýšlet nad dvojkočárkem, ale ten co bych chtěla je drahý i jetý! ☹

Doma se snažím vařit, prát, uklízet a do toho se věnovat Matymu aby neměl pocit že ho odstrkuju.
Když se Ani vzbudí na krmení, tak mě tahá pryč k jeho hračkám. Nezabírá ani puštění oblíbené pohádky ani hračky co má rád. Tak snad to přejde. Ted usnul. ANi se za chvíli vzbudí a bude papkat. Snad zase usne, jsem mrtvá a potřebovala bych si taky někdy odpočinout.
Mě zase Ani vstávala dneska v noci ve dvě a pak čumákovala do pěti a v půl 6 usnula a v půl 7 se mi vzbudil Maty.... taky labůžo... 😀
Ale jinak jsou to zlatíčka, že? 😀 😅

Jo a taky jsem zjistlila, že lehátko které jsem půjčila se mi vrátilo poškozené. Takže sháním ještě to. No bych se trefila... opět jsem se nezklamala v hesle "co nechceš půjč"! ☹
NOvé kupovat nebudu, tohle snad opravíme, včera jsem ho vyprala (to byla ale černá vodička) a snad najdu čas abych na něj našila podšívku a drželo to na té konstrukci.

samson
27. únor 2012

zdravím ráda bych se přidala...čekáme druhou holčičku...takže mezi sestřičkama bude rozdíl 2 roky a měsíc a jaksi z toho začínám mít bobky, že to zas taková sranda nebude. Nevím jak to vyřešit s kočárkem. Máme klasický hluboký...tak nevím zda pořídit skate, abychom také někam došli. Co se osvědčilo Vám?

veronnica
27. únor 2012

@samson Ahoj, taky budeme mit dva roky a mesic, akorat nevime, co to bude,a le jak rikas, precetla jsem par diskuzi a trochu si to predstavila a mam pocit, ze to nemuzu zvladnout, holky me tady trosku vydesily :D To uz ze me nezbyde nic, s jednim ditetem jsem vazila 50 kg pri 174 cm, ted uz asi budu jen kostra potazena kuzi :DD