Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

beruska24.9.
3. dub 2012

@lojzina - my měli 2 auta, jenže nějaký kr.ten přítele naboural, takže auto šlo na zrušení (bylo totál 😝 )

znám paní, která má 3 děti takhle brzy za sebou. říkala, že to záleží na povaze dané maminky. že má kamarádku, ta má 1 dítě a i to je na ni moc 😉

lojzina
3. dub 2012

@beruska24.9. hm,to tak byva,ale az mas ty 3 a vic tak si rikas-co ja sem nestihala s tim ejdnim? 😀

tital
autor
3. dub 2012

@beruska24.9. Jeee, to nemusis zminovat, je mi jasne, ze v rijnu otocim a bude vsechno jinak. Proste dve deti jsou dva ruzne rezimy, jejich ruzne potreby a jine navyky. Jen jsem psala nasi zkusenost s Bertasem. Dosla jsem k tomu dlouhodobym pozorovanim, ze me zkousi, jasne ze chce, aby maminka byla u nej, proc by mela byt jinde. A jasne ze to zkousi. A jasne, ze se to u nas taky sem tam sesype, zvlaste po nemoci, a jakoze ted se v tom placame porad, tak se pak bojim dalsiho ukladani... Ted zase spal par noci u nas v loznici...
A hlavne Bertik nikdy neplakal dele jak treba 5, 10 minut. Jsou proste deti, ktere ani po hodinach place samy spat nezacnou a pak to nema smysl trenovat. Docela mi ujasnila nektere veci kniha: Kazde dite muze dobre spat, nebo tak nejak.

tital
autor
3. dub 2012

@irenka
@zdeniii
@beruska24.9.
@lojzina

Holky smekam. Kolikrat kdyz Vas ctu, tak si uvedomuju, ze mam "luxusni" zivot. Ale opravdu. Nechci to zakriknout, ale noci se trochu zklidnili, az se vyhrabeme ze vsech tech prujmiku, nudlicek a pupinku, bude uz uplne dobre. Domacnost zvladnu plus minus dopoledne, kdy chodime alespon taky na hodinu ven, pak chodime oba spat (ja jen kvuli miminu, jinak bych jasne nechodila 😅 ), a odpol trajdame venku, na pisku, s motorkou a tak. Proste docela na pohodu. Bydlime sice na okraji Prahy, ale vsechno, opravdu vsechno mam v dochazkove vzdalenosti ! Posledni dobou mam i vecery volne, chodim na kutky nebo jsme na PC. Zacinam si toho silene vazit, protoze je mi jasny, ze se to brutalne zmeni.

Zrovna vcera jsem si snazila vybavit situaci, kdy mladsi dite uz bude na prikrmech - takze varit. Starsi Bertik jeste asi nebude jist nase jidla vsechny (paliva a nejake z uzenin a tak) - takze varit II. varku. No a my jist taky musime, takze na III. pokus. A do toho tady prave bude behat Bertik, lezt nase dite cislo 2 (asi ne vzdy budou ony deti v symbioze) A JA BUDU VZPOMINAT NA DOBU, KDY JSME TU BYLI JEN JA A BERTIK A MELA JSEM POHODUUUUUU !

lojzina
3. dub 2012

@tital to pujde...podivej,sem tam sem dala sklenicku a bylo,proste abych vylozene dennodenne nevarila x chodu,a nebo nekt.jidlo uvarila na 2 dny,proste mala alchymisticka vyvarovna 😀 ..jo,a taky vzpominam kdyz sem mela jen B. 😵 😵 😵 😵 😵 😵

irenka
3. dub 2012

Já měla dneska šílenej den a tak hezky začal. Přednáška ve Stromovce s Hest...
Maty se předváděl jak se umí vztekat. Všechny ostatní děti se tam nevztekaly.
Cestou domů jsme zajeli ještě na jedno hřiště. opět scéna že nechtěl odejít. JSem se ho neptala a naložila do kočárku.
Doma jakž takž obědval tak super, ale potom? Scéna a že spát nebude, byl přetaženej. Tak nespal ani po 3 hodinách co jsem se fakt snažila.
NO a pak jsem jela na trénink a cestou mi usnul v kočárku, bohužel mi nejel ani jeden spoj nízkopodlažní.... ☹ ☹ ☹ ☹
Na tréniku byl tak protivnej, že jsem fakt už nevěděla co s ním.
A ted tu zlobil, málem vylil nočník na zem. Večer se mu taky spát nechtělo, tak mu manžel naplácal ale nic... no a usnul je to asi půl hodiny...
Ale já jsem se z toho všeho dneska prostě rozbrečela.
Já fakt nevím co dělám špatně. Takovéhle období co ty děti mají fakt nějak nezvládám. :(

JO a o tom, jak jsou lidi bezohledný a důchodci fakt nejraději srazit pod vlak to asi nemá cenu sem ani psát... :(

irenka
3. dub 2012

@lojzina
To bud ráda že ti papkal skelničky.
Maty skleničky nechtěl ani jako mimino ani jako starší... takže smůla. 😒

helulela
3. dub 2012

já mám s uspáváním podobné zkušenosti jako @tital - základ úspěchu je u nás správné načasování. U Víti už je to jedno, ale u Adámka pořád sleduju hodiny a dodržuju intervaly od probuzení do dalšího spaní. S Vítkem jsem byla celkem zásadová, žádné uvožování v kočáře, uspávání kojením... měli jsme horší a lepší období, ale zpětně mi přijde, že byl celkem talent. U Adámka už jsem polevila, na zásady nebyl čas 😉 První tři měsíce bez problémů, pak se to zvrtlo. Přes den se v postýlce moc nedařilo, takže spal v kočáře na vycházce nebo v druhém na balkoně, naštěstí mu stačil stojící. Večer jsme už měli tak složité uspávací metody, že to totálně vyšťavilo mě i manžela. Až jsme si řekli, že končíme a začali jsme taky trochu s výchovou. Šlo to překvapivě dobře, žádné vyřvání jsme nepotřebovali. Jen ještě to noční buzení mě zmáhá.

Holky, máte to těžký. Třeba ta výprava k doktorovi, jako měla @beruska24.9. by mě odrovnala. Ve srovnání s tím si musím přiznat, že to mám taky na pohodu.

helulela
3. dub 2012

@irenka den blbec ☹ Maty teď takhle blázní pořád?

irenka
3. dub 2012

@helulela
No když nad tím tak dumám, tak každý den je něco a to spaní je fakt den ode dne horší.
Ted jsem tu bulela když usnul a ptala se sama sebe, co dělám špatně?
At ho dáme do postele v 7 nebo v 8 vždy je to stejné. Prostě usne až za 2-3 hodiny co ho tam dáme. :(
NO já doufám, že se to zlepší. Ale dneska jsem to nějak já nezvládla. Asi jsem už z toho nevyspání unavená a pak to hůře snáším.
Taky musím na krev, Dr. se nějak nelíbial moje barva a ty kruhy pod očima.

helulela
3. dub 2012

@irenka určitě se to zlepší.... ale když je blbě, tak to moc neutěšuje 😉 U mě taky hodně záleží, jak na tom zrovna jsem. Když mám dobrou náladu, všechno jde hladce. A pak po nějaké kruté noci mě vytáčí, i když mi Víťa pořád strká pod nos bagr, natož když dělá něco horšího.
My zítra k zubaři 😝

irenka
3. dub 2012

@tital
Každý dítko to má asi jiný.
Jak tu řešíte ty režimy a jídlo a tak. Tak Maty zásadně odmítal jakýkoliv režim.
Najednou si ho upravil sám a fungovalo to. Ale už dost dlouho si ho opět mění a já nemůžu přijít na to jak! :(

irenka
3. dub 2012

@helulela
No tak na tom jsem asi podobně.
Já si stále říkám, krot se, je to dítě. Ale vytočit mě umí náramně. 🙂
Juj, tak držím palce. Já se snažím bojovat o čištění zoubků.
Jak to dětem vysvětlujete? A jak čistíte?
NO a nočník? FAkt síla..... asi bude do puberty v plenkách.. 😀 😀

beruska24.9.
4. dub 2012

@irenka - stejný pocit mám u mrňavé - že odmítá jakýkoliv režim, jakákoliv pravidla 😖

beruska24.9.
4. dub 2012

holky, já mám dnes šílenou depku 🙄 🙄 🙄
připadám si naprosto neschopně 😠 starší se dnes v noci vzbudila jen jednou, ale celkem v pohodě se nechala uložit zpátky do postele. zato mrňavá........večer tu řádila, ve 20,30 už jsem měla všeho dost, tak jsem ji šla zkusit uspávat. samozřejmě zbytečně. tak jsem udělala trochu mlíka (i když předtím měla v 19h.) no a u flašky nakonec začala usínat, tak jsem ji ještě chvíli pohoupala v klíně a šoupla do postele. a začal maraton kolem domácnosti, což přes den absolutně nestíhám (s 1 dítětem jsem stíhala). noc příšerná. mrňavá se pořád budila, snad každou čtvrthodinu, uklidňování nepomáhalo, ve 2 ráno si vzpomněla, že už spát nebude a ani hodina uspávání nepomohla ☹ nakonec jsem šla udělat mlíko a modlila se, aby usnula. jsem byla vyřízená. u flašky dělala kraviny, tak jsem zhasla i to maličké světýlko a krmila ji potmě. nakonec usnula, ale stále se vrtěla v postýlce a budila se. já teď kruhy pod očima, šíleně utahaná, prostě jak po tahu 😝 😀 a aby toho nebylo málo, tak mě hned po probuzení nasr.la starší, že už jsem ji nevýchovně řekla, ať se srovná, že je zralá na ránu 🙄 ☹ no, asi bych tu ránu potřebovala já, třeba by mi docvaklo, co vlastně dělám špatně 😉

beruska24.9.
4. dub 2012

@irenka - zoubky jsem začala (sice nepravidelně) čistit už když vylezly. jen takové zvykání, že maminka strká kartáček do pusinky 😀 kolem roku jsme začali čistit pravidelně i s pastou, ale stejně to bylo jen takové šup sem šup tam 🙂 při každém čistění říkám, že musíme vyčistit zoubky, aby byly zdravé a krásně bílé. no, poslední dobou vyhrožuji, že půjdeme k zubařce (jdeme za týden) a že jsem zvědavá, co na zoubky řekne. protože někdy je čistění se vztekem (chce sama a né od maminky).
jinak ráno pokaždé nejdříve čistí malá sama (spíš jen okusuje kartáček) a já dočistím. večer čistím já, i když občas chce také sama.
nějak se poslední dny rozjíždí v tom, že všechno sama.....jenže jen tam, kde se to hodí ji (což mi většinou moc nepomůže, spíš naopak)

irenka
4. dub 2012

@beruska24.9.
No to si teda užíváš.... to je mi tě líto.
To já mám v tomhle v noci dost pohodu. Sice se Maty budí ale jen 2x za noc a pláče ze spaní.
Tak se drž!
A děkuju za komentář k zoubkům. mám pocit, že mi ted všechno začíná odmítat. Asi fakt dvojletý vzdor.

veronnica
4. dub 2012

@irenka Ahojky, takovyhle stavy jsem mela i s jednim ditetem, za par tydnu asi zesilim 🙂 Preju ti, aby zase bylo lip, nejhorsi je, ze clovek se snazi, jak nejlip muze a nakonec ma pocit, ze chyba je v nem, ze dela vsechno spatne a je uplne neschopnej. Ja jsem se casem naprdla a zacala si chodit povidat s psycholozkou, abych pochopila, ze nejsem silenec, ze toho je jen hodne a jsem unavena a ze tak jako ja, se z toho sklada spousta dalsich. Protoze tyhle priserny dny byly snad ctyrikrat do tydne. Uz se docela tesim, az i tomu jeste nenarozenymu budou treba dva a bude to doma nejak fungovat 🙂

tital
autor
4. dub 2012

@irenka Nemuze to byt u vas nedostatkem prostoru ? Proste nedelas nic spatne, ale ze vlastne Maty ma dost prilezitosti, jak byt roztekany, jak se nenechat uspat ? U nas je pres poledne neuveritelne ticho, bojim se jit vycurat a splachnout, abych ho nevzbudila... a to ma svuj pokojicek !! Drzime palce.

Ja brecela z nedele na pondeli, v pul druhy rano, kdy Bertas vytvrvale rval. Hruza.

lojzina
4. dub 2012

ahojte...nestiham,doctu pozdeji,snad jen...drzte se 😉

lojzina
4. dub 2012

@irenka nevim jestli te to iklidni,ja v tech zacatcich,kdyz s enarodil S.,rvala co chvila-nervy.bylo toho moc,cvicili sme vojtu,do toho ekzemy,no veselo.pak zkjistis ze proste musis zatnout a jet dal,nic jinyho nezbude.ja se uz aji odbrnila krunyrem ,kdy ruzne situace neresim,to kolikrat jinak nejde...

lojzina
4. dub 2012

@irenka jo a pliny-kdyz posadim,vycura se,ted mame spotrebu tak 3 za den,1 na noc,ale porad posazuju 🙄 😅 .zoubky-smrdla si v puse sam,snazi s enapodobit nekoho z nas kdo si je zrovna s nim cisti,nekdy mu je vycistim sama,ale to ho dlouho nebavi

lojzina
4. dub 2012

@beruska24.9. nedelas spatne nic,s tema prckama je to narocny.

beruska24.9.
4. dub 2012

@irenka - nelituj mě, to patří k mateřství 😉

možná tuším, proč taková noc. a nejspíš nebude poslední 😖 když dopoledne řvala, tak jsem ji koukla do pusinky. spodní jedničky už má vyrostlé celé. teď se ji začnou klubat vrchní jedničky a všechny dvojky!!!!! a když kouknu ze stran dásínek, tak všechny trojky jsou napůl nebo na třičtvrtě cesty dásní. takže má asi v pusince peklíčko ☹ nejspíš to bude i důvod, proč tak blbne u flašky - když má půlku pusiny bolavé.....

beruska24.9.
4. dub 2012

@lojzina - díky! přeci jen máš těch probdělých nocí, prořvaných dní a dětských bojů za sebou mnohonásobně víc, takže se pak lépe vžíváš do našich začátků 😉 no, nezbývá, než vydržet!!!! za chvíli mě budou chodit navštěvovat do blázince a bude jim sdělováno: stále kvoká, stále kvoká.... 😀 😀 😀

lojzina
4. dub 2012

@beruska24.9. ale prosimte,tak zly to nebude 😉 😀
jo tak neco uz mame za sebou,ona taky kombinace batolete predskolaka a pubertacky je nekdy vrazedna 😀 😀 😀 😀 😀 ...jedno odchazi na dyzu,2 a 3. jdou spat,jedno se budi,usina,budi se druhe,treti jeste neni doma...opakovano 2krat,treti prichazi domu,prvni s ebudi a druhe ma tolik soudnosti ze spi az do rana-takze asi tak 😀

helulela
4. dub 2012

@irenka taky myslím, že u vás je to ještě vyšší level kvůli minibytu

Čištění zubů je u nás bída. Sice se nechá, nikam mi neutíká, ale pořádně neotevře pusu, kouše mi do kartáčku a v půlce se šprajcne, že už nechce. Někdy pomáhá, že současně čistí zuby on mě a já jemu. Dnes u zubaře se choval jako profík, otvíral pusu dokořán a nechal si všechno líbit, prostě vyměněné dítě 😉

@beruska24.9. nejsi svatá, abys to všechno zvládala s úsměvem na tváři

beruska24.9.
4. dub 2012

@helulela - mně by stačilo to zvládat i bez toho úsměvu 😀

ined77
4. dub 2012

@beruska24.9. ...ahoj 🙂 ,k uspávání...o starším nemluvím, raději, toho jsem uspávala ještě s pupkem v devátém měsíci po o na klíně 😅 😀 .prostě jak se dalo, jen aby usnul ☹ ....mmch....usíná už sám, haleluja, ale v noci sám být neumí, jakmile zmerčí někde v průběhu noci že tam nejsem, je zle 😝 .
viz.noc minulá....dávala jsem katunce uprostřed noci nurofen, ve tmě stála u postýlky a jen ho napůl vidím a slyším, jak kńournul, vzlyknul a už se valil ke dveřím 😀 .takže tohle bude ještě "dlouhá" cesta 😝 .
a mladší....do asi tří měsíců usínala +-sama, no jak kdy, taky podle bolení bříška.pak nastalo období, kdy fakt bylo potřeba nosit...hrůza...rázem jsem měla dejavu a ocitla se o dva roky zpět ☹ .pak kolem toho pátého měsíce jsem se odhodlala ji prostě položit a zkusit nechat spát....ona je pohodář, nikdy moc neplakala, tak jako malý, takže max párkrát kvíkla a usnula a tak to vlastně funguje dodnes 😵 ...pravda je, že fakt už odmítám takhle "otročit" co se týče uspávávání, navíc nemám tolik času.....jenže u ní je vážně výhoda v její povaze, ona neřve, nehysterčí a když náhodou ano...jako poslední tři dny, kdy pláče v podstatě celou noc (lezou jí zoubky ☹ ), tak zase nemám problém ji vzít a pochovat, i do postele si ji vezmu...k tomuto ještě, pro mě za mě ať si se mnou spí, jenže ona nespí, okamžitě si začne hrát, dělá mi malá, píchá do očí a pod 😅 ....sice už jsem celkem k.o., protože ona ani normálně moc dobře v noci nespí, ale ze zkušenosti se starším prostě nějak vevnitř vím, že to přejde a hlavně, že s tím nic moc neudělám 😝 .
jediná rada je opravdu "přitvrdit", položit a nedrndat...já jsem měkkouš, nikdy jsem dlouho nevydržela praktiku 3,5,10min...matýnek býval nepříčetný, zalykal se, dusil...na to já nemám, navíc vše fungovalo do první rýmy...samotného když mu nebylo dobře a plakal jsem ho nechtěla nechat a takhle bylo vše hnedka v kelu a začínat pořád dokola mě nebavilo, takže to skončilo tak, že jsme usínali spolu a já se pak vykrádala potichu ven 😒 .
ale u katunky jsem maličko tvrdší...ale jak už jsem psala.....řídím se i její povahou, kdyby byla taková jako matýnek...asi dnrndám dodnes ☹ .ale určitě to zkus...chce to ale opravdu důslednost a vytrvalost 😔 .
ono se to zdá jako prkotina, ale čas který takovému uspávání člověk věnuje, je v součtu neuvěřitelný...já si opravdu každý den uvědomuju, jaká je to paráda dítě položit a jít si "po svém"...po tom všem 😅 .mám to v paměti asi nadosmrti 😀 .a každý den kdy to vyjde volám halelujáááá 😀 .

beruska24.9.
4. dub 2012

@ined - když ta naše potvůrka mrňavá si o pozornost ´´řekne´´ snad už od narození. asi cítí, že je druhá a tak se hlásí. je to sice diblík vysmátý, ale jak se ji něco nelíbí, dává to jasně najevo. a pokud se začne vztekat, tak to je řev, že by vytřískala okenní tabulky a navíc se vzteky poblinká. ale takhle se hlásila už v porodnici.

jinak dnes jsem zkusila změnu. doteď měla sváču dopoledne, místo oběda mlíčko a pak teprve oběd. dnes jsem navařila před sváčou, po sváče jsme šli ven, tam jsem uvozila v kočárku a šla makat. po příchodu domů dostala oběd (takže kolem poledne) a mlíčko až ve 14h. to vytuhla u flašky, takže jsem jen položila do postýlky. večer si starší řekla, že chce ´´hají´´, vypnula si večerníček 😕 a já šla číst pohádku. a protože mrňavá se začala hlásit, že chce také spát, tak jsem v rychlosti udělala mlíko, četla starší pohádku a krmila malou. starší vytuhla, mladší usínala u flašky, tak jsem se potichu přesunula do ložnice, chvíli maličkou pohupovala na klíně, ta přitom pila mlíčko a jak se pustila flašky, tak jsem ji vrazila dudáka a dala do postýlky. sice už se jednou probrala, ale zase usnula. a já stihla umýt nádobí a vytřít 🙂 takže kdyby to vydrželo, tak bych byla ráda, protože jinak tu řádila ještě v tuhle dobu.
jo a co se týče zoubků, jsem psala o něco výš (ve 12,45), takže tohle moc dobře chápu 😉