Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

beruska24.9.
23. kvě 2012

dcerka (2r.+8m.) zatím neumí říkat své jméno, ani nepoužívá žádnou zkomoleninu svého jména. když se jednalo o její osůbku, tak se dloubla prstíkem do hrudníčku a zahlásila ´´tadííí´´ 😀 (=tady). včera zničehonic začala používat ´´já´´ 😵 zalíbilo se ji to a dnes od rána slyším samé já, já, já 🙄 😀 chce dělat všechno sama, tak proč ji v tom nepodporovat?!
jeden příklad za všechny - vrátili jsme se z procházky, dcerka jela na koloodrážedle, chvilku jsme ještě byly na dvorku (mladší usnula v kočárku, jinak několik posledních dní spala už jen kolem poledního). říkám dcerce, že ji uklidím kolo....najednou mě odstrčila a říká ´´ne, já´´. tak jsem ji nechala, ať se snaží. venkovní 2 schody zvládla a když byla v chodbě na třetím schodu, uznala, že ty další dva už nezvládne a milostivě mi dovolila koloodrážedlo uklidit 😵 😀

baarca
23. kvě 2012

@beruska24.9. Mates taky začal mluvit poměrně pozdě a svoje jméno nepoužíval a nikdy o sobě nemluvil ve 3. osobě. Asi týden o sobě mluvil ve 2. osobě (jak to slyšel ode mne) a pak rovnou JÁ. Teď už teda umí odpovědět na dotaz, jak se jmenuje, ale dřív svoje jméno řekl akorát na svojí fotku.

beruska24.9.
23. kvě 2012

@baarca - tos mě uklidnila 🙂 já totiž myslela, že každé dítě o sobě nejdříve mluví ve 3.os. 😕 🙂 dcerka do dvou let měla tak 10, max. 15 slov a zvuků (zvířata, auto apod.), jinak měla svou ´´znakovou řeč´´, které jsem rozumněla jen já. po druhých narozeninách se postupně začala rozpovídávat (možná ji ´´donutila´´ situace, že už na ni není tolik času, když má i sestřičku). poslední dobou se hodně zlepšila i v samo-obsluze, kolikrát nestačím zírat 😀 jaké dělá pokroky.

baarca
23. kvě 2012

@beruska24.9. Proč by o sobě měly děti nutně mluvit ve 3. osobě? Já si myslím, že je to spíš špatně, jak pořád maminky mluví "Maminka Pepíčkovi zaváže botičky." Samozřejmě, že něco podobné občas taky řeknu, ale spíš používám "Já ti zavážu boty", proto taky ta 2.osoba. Mates se taky rozkecal až hodně po 2. roce, ale zase rovnou gramaticky správně, používá i budoucí a minulý čas, podmiňovací způsob... všechno. Jen teda o sobě často mluví v ženském rodě 😅 A naopak mi teď příjde divné, když stejně staré dítě, které jsem dřív obdivovala, jak krásně mluví, pořád používá tyhle "dětské" formy a mluví o sobě ve 3. osobě. Jo a oblíbená Matesova promluva před časem byla: "Táta je Míra, máma je Bára, já jsem Mates a Karolína je Karolína" Karolína byla jeden čas obecné pojmenování pro miminko (další klasika, co říkají děti "mimi", to nikdy Mates neříkal, Karolína byla prostě Karolína a teď už je miminko).

irenka
23. kvě 2012

Ahojky, tak jsme dnes byli na té akci s kočárky... masakr... ale u bazénku bylo fajn!!!
Jen mě štve, že když už se taková akce koná, tak proč stále jako maminy s kočárkama bojujeme s bezohledností, s netolerancí a neochotou pomoci s kočárkem. Jelo tam i minimum nízkopodlažních spojů... Když už jela tramvaj pro invalidy, tak samozřejmě odmítl vzít více než 3 kočárky! ☹

irenka
23. kvě 2012

@petkula
@dana3262
@baarca
Asi někam zajedeme kde ty kola mají a pak se rozhodneme. Musí sedět Matymu, ne každé odrážedlo má stejné sedlo, tak aby se mu i dobře jelo....
Uvidíme, ale First Bike díky ceně není u nás vhodný...

@petkula
Já tě asi nepotěší, ale já bych k moři taky nejela. I když ty už máš prcky větší. Já bych se prostě bála té cesty a pak když tam jedno z dětí onemocní tak co dělat? Sice všude seženeš lékaře, ale já tomu nějak nevěřím 🙂
Jsem tě moc nepotěšila že? My jedeme letos po ČR, pro mě bude dovolená už jen to, že nebudu muset vařit! 🙂

irenka
23. kvě 2012

Ted čtu, že řešíte mluvení a jména...
Maty na otázku jak se jmenuješ odpovídal nejdříve Kluk, pak začal TY a ted už mi řekne Máťa.... 😀
A taky máme oblíbené slovo tadííííííííííí.
Miminku říká Ani a nebo mimi. A začal říkat ted Anika - místo Anička. 😀

lojzina
23. kvě 2012

@irenka mimo misu-ve kterym roce je malej narozenej? 😔 😀

irenka
23. kvě 2012

@lojzina
Maty je v březnu 2010 🙂

beruska24.9.
23. kvě 2012

@baarca - já také právě mluvím jako sama za sebe, jen občas použiji ´máma, mamka, maminka´. říkat, že maminka udělá to a to mi nějak neleze z pusy 😀 nepsala jsem, že musejí nutně používat 3.os. jen jsem se s tím setkala, tak jsem předpokládala, že to je ´´normální´´. výraz ´´mimi´´ používala dcerka u panenky, u sestřičky používala a používá zkomoleninu jejího jména 😵

lojzina
23. kvě 2012

@irenka mas v pase 2012-me nesedelo to mluveni 😀

irenka
23. kvě 2012

@lojzina
Aha, fakt? To je divný... mrknu na to.... že by ta mateřská demence byla až taková... :D

lojzina
23. kvě 2012

@irenka ja sem na tom podstatne hur 😕 😀 😀 🙂

irenka
23. kvě 2012

@lojzina
Jak to? Jestli je to dané počtem dětí tak to asi vyhraješ!!! 😀
Ty už máš ale velkou holku vid? To jsou asi jiné starosti.

lojzina
23. kvě 2012

@irenka i poctem 🙂
no me povidej 🙄 😀 😔

carmonka
23. kvě 2012

@irenka Ahoj, taky jsme dnes byli na kočárkovém sletu. Nemáš šedý dvojkočárek za sebou? Já na ně teďka dost koukám, dřív jsem je tak neřešila 🙂
Jo a syn mluví ve 3, osobě a taky nemám pocit, že bych tak mluvila sama, Ale odněkud to mít musí, že,,,

dana3262
24. kvě 2012

No tak eda neříká vůbec nic. Místo ano říká "takn" nebo "ďágn" pak říká táta, máma, bába, lampa a led. No pak nějaký citoslovce. Uz jsem z toho dorozumivani na nervy.

irenka
24. kvě 2012

@carmonka
Ahojky, tak to jsme se tam možná někde minuly.
Já mám kočárek hnědý ABC tandem plus
Dám do alba fotku... nějak se mi nedaří dát to sem. ☹

xuxie
24. kvě 2012

@petkula Ahoj, já myslím, že pokud se na to cítíš, tak proč ne. Hlavně Řecko je "za rohem". My tam letos jedeme také. Prvně byl Martin u moře, když mu byl přesně rok (blbá byla pouze cesta, vybrali jsme destinaci s 5ti hodinovým letem + nekonečným transferem autobusem) ale tam se mu líbilo fakt moc - z vody vylézal na krmení a na spaní (a to spaní tam měl úžasný, to už se pak nikdy neopakovalo 😉 )

petkula
24. kvě 2012

@xuxie právě už mám pocit, že bychom to i zvládli.Hlavně to dobré jídlo a slunečné počasí mě láká, navíc oba kluci si hrozně rádi hrají v písku a ve vodě ale stejně to budu muset asi odložit napřesrok, no nic - vybereme něco u nás ale vařit určitě nechci 🙂

xuxie
24. kvě 2012

@petkula Lipno, skvělé, doporučuju, zvládli jsme i ty 2 deštivé dny, co byly , my tam byli vloni v červenci na týden (malý měl 11 měsíců) a kráása - jmenuje se to Landal Marina, jukni na to 😉

carmonka
24. kvě 2012

Ahoj holky, víte co je průser? Omlouvám se za to slovo, ale nedá se to jinak. Jdete s miminkem na běžné vyšetření kyčlí a dozvíte se, že máte za pár dní nastoupit na hospitalizaci, kde malou zavěsí do třmenů, kde stráví minimálně měsíc, spíš víc. Na netu jsem se dočetla, že další doléčování doma taky hrůza. Co s ani ne dvouletým synem, to mi taky nikdo neřekne. Naservírovali mi to jen tak, jako chleba... Nevím, koho mi bá být víc líto - holčičky se mnou v nemocnici, chlapečka doma, sebe, tatínka. Tohle je noční můra. To je fakt víte kde... Omlouvám se,ale púotřebovala jsem se vypsat. ☹

xuxie
24. kvě 2012

@carmonka to teda jo ☹
prosím tě, co vám přesně řekli? a to byla ta první kontrola?
To máš pravdu, je to nadlouho - a je to na prd 😖

reruna
24. kvě 2012

@carmonka holka drž se, tohle je děsná situace, vůbec si to nedovedu ani představit, napadá mě snad jedině, co kdybyste se s manželem střídali třeba po týdnu? Návštěvy tam doufám budou povolené? Jednou jsem o tom četla, jak maminka skrčená v té postýlce u zavěšeného dítěte kojila, snad v Mamince nebo Máma a já psala svoje zážitky z hospitalizace.... zkusím to najít, abych ti napsala aspoň co máš zhruba čekat, ať se trochu na to připravíš. Musíš to brát tak, že to určitě zvládneš a vydržíš, manžel to doma s malým taky zvládne, budou vás chodit navštěvovat třeba každý den, babičky můžou pomoct například s vařením, praním, úklidem doma? Kdy nastupujete? Drž se!

helulela
24. kvě 2012

@carmonka to je mi vás líto všech ☹ A to jen tak zčista jasna? Předtím bylo všechno ok? Fakt šok...

reruna
24. kvě 2012

@carmonka něco jsem našla
V těžších případech, kdy kyčel nelze snadno reponovat, přetrvává nestabilita, je těžká dysplazie kyčle nebo došlo-li k rozvoji kontraktur (omezení pohybů) je nutné dítě přijmout k tzv. distrakčnímu režimu. Ten se odehrává za hospizalizace i s maminkou na ortopedickém nebo dětském oddělení. Léčba spočívá v naložení náplasťové extenze na dolní končetiny a postupném tahu přes kladku. Nejprve v horizontálním směru - dlouhé ose dítěte, po dvou týdnech následuje tzv. over head trakce, kdy jsou kyčle pokrčeny do 90-100°flexe a končetiny jsou taženy přes kladku umístěnou na speciálním rámu. Během 4 týdnů se postupně zvyšuje úhel abdukce (roznožení) až do 70°. Každá končetina je tažena závažím o hmotnosti 10-15% hmotnosti dítěte tak, aby zadeček byl mírně nad podložkou. Dítě je na extenzi nepřetržitě po celou dobu 6 týdnů, během dne může být vždy na krátkou dobu sundáno k mytí apod. Stejně jako u léčby Pavlíkovými třmeny je nutno poznamenat, že léčba je pro Vaše dítě zcela nebolestivá, děti ji dobře snášejí a jsou spokojeny stejně jako děti zdravé. Těmi, kdo léčbu snášejí někdy hůře, jsou právě maminky. Právě proto by měly vědět, že distrakční režim je metodou velmi úspěšnou. (

helulela
24. kvě 2012

@carmonka já si právě vůbec nevybavuju, kolik teď dcerce je. Je fakt, že ta trakce vypadá hrůzostrašně, ale děti to prý snáší dobře, čím mladší, tím líp. Až pomine ten první šok, začneš řešit praktické věci a pak už budete každým dnem blíž úspěšnému konci léčení.

reruna
24. kvě 2012

@helulela podle mě na tom malá s tou trakcí bude ještě nejlíp, hůř to bude snášet asi @carmonka a chlapeček a taky manžel, je to prostě dlouhá doba, sice už mají praxi, byli spolu doma při porodu malé, ale to nebylo tak dlouho....proto si myslím, že hlavně je důležité, aby byly umožněné ty návštěvy v rámci možností a ta možnost střídat se při hospitalizaci, ale to fakt netuším, jestli něco takového je možné, teoreticky proč ne, že? ale carmonka nejspíš kojí, tak asi spíš ne....

helulela
24. kvě 2012

@reruna taky myslím, že pro malou pacientku to bude ještě nejlehčí. Střídat se při hospitalizaci určitě jde, záleželo by hlavně na tom kojení. I když je v nemocnici s dítětem celou dobu maminka, nemusí u něj sedět 24 hodin, může si třeba na pár hodin odejít pryč, strávit ten čas s druhým dítětem a manželem. Záleží jen na nich, jak to cítí a co je pro ně nejlepší.... Já, když si to představím u nás, technicky by to nebylo těžké, kdyby šlo třeba o týden. Tohle je ale dlouhá doba a to je na tom to nejhorší.

reruna
24. kvě 2012

@helulela no hlavně pokud je nemocnice třeba dále od místa bydliště....